Kringkampioenschappen te Schagen Feyenoord weer kampioen! Heracles met 2-0 geslagen De Nederlandsche kampioenschappen Maandag 19 Augustus 1940 Tweede blad Zw-emmen Schitterende wedstrijd op 100 m. borstcrawl heeren B. Do Kring Noordelijk Noord Holland heeft onder de bezielende leiding van Piet de Ridder een bijzonder geslaagde kanipiGensnieeting geiiouden in het bad van De Wiel te Schagen. Er was veel deelname en het weer was van dien aard, dat een groote menigte acte de présence gaf in de intieme inrichting van Kouseband c.s. We behoeven niet te verbloemen, dat er de laatste weken over het algemeen slecht ge traind is door het koude, alles behalve aan lokkelijke water. We hadden dan ook geen hoogen dunk van de te maken prestaties. Maar dit was nu juist de verrassing van den mid dag. Door de groote spanning en de onderlinge concurrentie werden desniettemin tijden ge maakt die op flinken vooruitgang wijzen. De 100 m. borstcrawl voor heeren B-klasse was, wat dat betreft, wel het glansnummer van den dag. Zooals men weet komen hierin uit alle zwemmers, die nog nooit 1 min. 18 sec. hebben gehaald, dus allen behalve het kleine uitblinkende ploegje als Sinke, Koning, etc. Welnu, in een der eerste series zorgde Piet Timmerman van De Wiel er reeds voor dat alles in vuur en vlam geraakte. Timmerman,dien we nog nooit op kringwedstryden zagen uitkomen, won in schitterenden tijd van zijn tegenstanders Tijsen en Dekker in 1 min 17,6, dus in d§ A-tijd. Wat zouden gerenommeerde prijszwemmers als Baarda, v. d. Berg en Kommer daarop wel jnoeten antwoorden? Jan Baarda liet ons dit al dadelijk weten, door de volgende serie in 1 min. 16.6 sec te winnen, een tijd, die ons voor de B-klasse, zoo onwaarschijnlijk goed voorkwam, dat deze nauwelijks voor verbetering vatbaar leek. Gerard v. d. Berg van de F.M. had even wel het laatste woord. In zijn serie maakte hij korte nietten met Kommer en Hekelbeke, (die zich met 1 min. 20,4 best hield) door de 100 m. er nog weer sneller dan Baarda uit te slaan, ïil. in 1 min. 16,4. Een verheugend tecken dat alle drie prijs winnaars binnen de 1 min. 18 bleven en nu naar de A-klasse promoveeren. Deze heeft ver sterking noodig. Heel duidelijk bleek dat wel. De 100 m. borstcrawl heeren A, anders het hoogtepunt van een wedstrijd, kon haar repu tatie niet handhaven. Zuurmond in Groningen, oonacker naar DAW, v.d. Water naar de ooislag. van der Meer in het geschiedenis- kbleef daar alleen over Rinus Sinke an het Oude Veer met Frits Koning en een onbekende, eene Jager van Oude Niedorp. Daar Koning lang en lang niet meer de oude Frits is, won Sinke „op z'n akkertje". Gezien het feit dat Sinke de laatste weken zoo goed als niet is wezen zwemmen, viel zijn tijd nog mee (1 min. 13,6 sec.). De andere heeren-nummers waren de 100 m schoolslag A en B, de 200 m vrije slag en de 4 maal 50 m estafette. Henny v. d. Water won de 100 m schoolslag heeren A, ondanks het feit, dat ook hij de laatste 14 dagen liet badpak in de kast heeft gehad. Doordat Klaas de Waard hem zoo on stuimig partij gaf, was zijn tijd nog zeer be vredigend. Henny Wildenberg telt pp den schoolslag niet meer mee, hoewel hij indertijd toch ook aarrdig in de buurt van de 1 min. 30 kwam. Groes van De Wirg nam ook nu. de 100 m schoolslag B voor zijn rekening met Kaan van O.V. als goede tweede. De tijden waren hier evenwel minder goed dan in Wieringer- waard. Emotioneel als steeds was de heeren-borst- crawl estafette. Ditmaal won F.M., die haar 4 beste mannen voor dit nummer had ge spaard Toen v. d. Boogaerde, Tijden, Baai'da spaard. Toen v. d. Boogaerde, Tijsen, Baarda en v. d. Berg de eerste serie in 2 min. 15.8 hadden gewonnen, vóór Paal 13 en De Wiel (2 min. 25.8) stond een Heidersche zege reeds vast, want 't Oude Veer mocht haar tijd, waarin ze te Wieringerwaard won (2 min. 19.6) wel iets kunnen verbeteren, maar geen 4 sec. En dat kwam uit ook. O.V. sloeg Bruinvisschen in 2 min. 19 precies, zoodat F.M. afdoende revanche nam. Aan het einde van het programma vond de 200 M. borstcrawl plaats voor heeren. Deze lange afstand was zwaar en moeizaam voor de deelnemers, die er alleen al 100 M. en eén of twee estafesttes op hadden zitten. Toch won v. d. Berg in een vrij redelijken tijd, waardoor hij, als beste F. M. zwemmer met de „Brandt-wisselbeker" ging strijken. Bij de dames. het niet zij waren ook enkele lichtpuntjes, zoo heel veel. Ger Wardenaar had op de 50 M. borst crawl geen tegenstand van belang en maakte toch 36.8 sec. Waar blijft Bets Goedhard tegenwoordig Van de B-zwemsters blonk mej. Korver van Winkel uit, door zoomaar in 40.4 te winnen en kringkampioene te worden. Nu we het toch over Winkal hebben, deze jonge club weerde zich wel bijzonder goed. Het schoolzwemmen van haar leden verraadde prima opleiding en de wijze waarop mej. J. Melchior in fraaien stijl tweede werd op de 100 M. A-klasse houdt schitterende beloften in. Het behoeft overigens nauwelijks betoog, dat Dini van Os dit nummer op haar gemak won. De dames v. d. Reijden en Huitinga lever den hevigen strijd om den voor F.M.-leden be schikbaren „De Vries-bcker". Eerstgenoemde Won hem voor den tweeden keer. Oude Niedorp mag eveneens met eere wor den genoemd, vooral op de damesnummers. Op de 50 m schoolslag sleepten Nel Leek en Rie Meereboer Pd. den eersten prijs weg, daar bij iemand als Lies Oost achter zich latend. De gemengde estafette (twee dames elk 50 m schoolslag, twee heeren elk 50 m borst crawl) leverde een schitterend succes voor Schagen op. Bruinvisschen was met de dames Van OsOost en de heeren Buckv. d. Water kennnelijk favox'ict en de de dames Kouse bandWa 'denaar moesten dan ook wel ruim twee meter achterstand krijgen op Van Os Oost, maar Piet Timmerman zette dezen ach terstand tegenover Wout Buck in een voor sprong van ruim 4 meter om, zoodat Frits Koning niet anders te doen had dan H. v. d. Water niet te veel te laten inloopen. Er waren nog enkele wedstrijden voor de jeugd, die veel deelnemers trokken. Bob Sprengers (F.M.) won bij de jongens de 25 m in 16 sec.! Dat hij wat inhoudt bleek in de ge mengde estafette, waar hij de kleuren van F.M. pp de 50 m even schitterend hooghield. Met eere willen we ook de andere prijswin naars noemen, wier tijden de plicht inhouden om zich op grooter afstanden te gaan trainen. Een jongere editie Wardenaar uit Schagen won bij de meisjes. Het meisje Hoogeveen uit Wieringerwaard vertegenwoordigde haar pas opgerichte vereeniging heel goed! Zoo hadden deze wedstrijden weer hun einde gevonden. Een welgeslaagde dag, vooral om dat het Kringbestuur er dank zij zijn on vermoeid werken in geslaagd ia een geheel nieuwe vereeniging van 40(!) leden bij te krij gen in Wieringerwaard, Oude Niedorp weer met een flink aantal menschen aan de start te krijgen en ook onder de jeugd van de reeds bestaande clubs nieuw leven te wekken! Naar wij vernemen, gaat het Kringbestuur thans op Nieuwe Niedorp, Heer Hugowaard en Oudkarspel af! Prijsuitreiking. In Hotel „De Gouden Engel" reikte de heer Boonen, de Kringvoorzitter, de prijzen uit, waarbij hij uiteraard zijn tevredenheid niet onder stoelen of banken stak. In zijn woorden van dank betrok spr. het bestuur van de Wiel, den heer Schmalz (die een medaille schonk) en den heer G. Boontjes, die voor de napret en de reclamebiljetten zorgde. Als Bruinvisch wilde de heer Boonen gaarne opmerken, dat de meeste kampioenschappen nu wel niet meer in de Bruinvisschen-kast be landen zooals voorheen, maar dat zijn club, na terugkeer der normale toestanden heel wat van plan is. Hij hoopte, dat zijn oude club weldra weer een „heele kluif" zou vormen. Spr. besluit met een opwekking om lid van De Wiel te worden. De heer Kouseband nam daarna het woord over om niet alleen deze laatste opmerking te ondersteunen, maar ook om zijn leden te wijzen op het enthousiaste voorbeeld vade leden van andere clubs, die hun bestuur in alles bijstaan en aanmoedigen. Sta mij terzyde, aldus de heer Kouseband, en hier in Schagen kunnen wij ook nog veel meer presteeren. De uitslagen luiden: 100 m schoolslag Heeren B: 1. K. Groes, de Wirg, 1 min. 43; 2. D. Kaan, Oude Veer, 1 min. 45.4, Buiten mededinging L. Vader, Bruinvis schen 1 min. 41.6. 100 m Borstcrawl Heeren B: 1. G. v. d. Berg, F.M., 1 min. 16.4; 2. J. 3. P. C. Timmer- Baarda, F.M.. 1 min. 16.6 man, De Wiel, 1 min. 17.6. 50 m Schoolslag Dames B: 1. N. Leek, Oude Niedorp, 48.4; 2. R. Meere boer Pd, Oude Nied. 48.8; 3. L. Oost, Bruinv. 48.8 (na overzwemmen). 50 m Borstcrawl Dames B: 1. G. Wardenaar (kamp. A-klasse), De Wiel, 36.8. 1. T. Korver, De Wirg, 40.4 (kampioene B- klasse); 2. D. van Os, Br. 41.2. 25 m Vrije slag Jongens: 1. B. Sprengers, F.M. 16 sec.; 2. C. J. Mosk, W.Waard. 18.8; 3. J. Koster, De Wiel, 19.4; 4. R. Korver, De Wirg, 19.8. 25 m Vryeslag Meisjes: 1. G. Wardenaar, De Wiel, 22 sec.; 2. R. Hoogeveen, W.Waard, 22.6 3. N. Bregman, De Wiel, 23; 4. G. v. Rijswijk, De Wiel, 24.4. 100 m Schoolslag Dames A: 1. D. van Os, Br., 1 min. 37 sec.; 2. J. Melchior, De Wirg 1.47.4 De Vries-beker: J. J. v. d. Reijden, lid van F.M. 100 m Schoolslag Heeren A: 1. H. v. d. Water, Br., 1 min. 31.4 sec.; 2. K. de Waard, F.M., 1.32.8. De Graaf-beker: K. de Waard, lid van F.M. Gemengde Estafette (2 dames .50 m school slag, 2 heeren 50 m borstcrawl). 1. De Wiel (dames Kouseband en Warde naar en de heeren Timmerman en Koning) tijd 2 min. 47.6 sec.; 2. Bruinvisschen 2.52; 3. Oude Niedorp, zelfde tijd, gediskwalificeerd wegens te vroeg van start gaan. Jf x 50 m Borstcrawl Estafette Heeren: 1. F.M. (v. d. Boogaerde,, Tijsen, v. d. Berg, Baarda) in 2 min. 15.8 sec.; 2. Oude Veer (Keijzer, Jonker, Kommer, Sinke) in 2.19. 100 m Borstcrawl Heeren A: 1. C. M. J. Sinke, O.V., 1 min. 13.6 sec. 200 m Vrije slag Heeren: 1. G. v. d. Berg, F.M., 3 min. 3.9 sec.; 2. F. Koning', De Wiel 3.6.4. V. d. Berg won tevens de v,Brandt-beker" als beste F.M.-er. VoMat Het spel viel tegen Voor de vyfde maal is Feyenoord er in geslaagd het kampioenschap van Neder land te veroveren, doordat ze Zondag in den beslissenden wedstrijd Heracles een 20 nederlaag toebracht. De belangstel ling voor dezen wedstryd was zeer groot, want niet minder dan 18.000 toeschou wers waren op het Sparta-vcld aanwezig. Veel moois heeft het publiek echter niet te zier gekregen, uit het vertoonde spel zou men zeker niet de conclusie getrok ken hebben, dat hier de twee sterkste clubs van het geheele land in actie waren. Heracles had een volslagen off-day", want anders is het niet te begrijpen, dat de club 4 overwinningen in successie behaald heeft. Doelman Dekkers en Entjes ontwikkelden hun normale spel, maar voor het overige was het bij Heracles heelemaal mis, zelfs de inter nationaal van der Veen en Jaarsma, die den laatsten tijd zoo op dreaf waren, brachten er bitter weinig van terecht. Er zat geen vei'- band in de plbeg, het aangeven geschiedde on zuiver', de aanvallen werden zonder eenig systeem opgezet en maar al te vaak slordig afgewerkt. Ook bij Feyenoord vielen er weinig licht punten te ontdekken. Scholtens, de opvolger van v. Male, kweet zich onder de lat zeer be- hooi'lijk van zijn taak en verder was ook aan voerder Paauwe volkomen zichzelf. Door het falen van Vrauwdeunt, Smit en Geffen is het te begrijpen, dat er van de vooi'hoede van Feyenoord niet veel kracht uitging. Vente en Linssen hebben wel hard gewerkt, maar kon den de voorhoede toch niet op het juiste peil brengen. Zelfs de befaamde middenlinie wist zich niet te onderscheiden, daar Kuppen en de Vroet zich niet boven het middelmatige ver- m -:1 ten te verheffen. Van de beide backs was van der Lelie de minst slechte. Feyenoord speelde werkelijk een van haar allerslechtste wedstrijden, waaruit dus wel de conclusie kan getrokken wor den, dat Heracles nog in heviger mate gefaald heeft. Bovendien werd er af en toe te forsch gespeeld, waardoor de tech niek nog meer in het gedrang kwam. Het was maar goed, dat scheidsrechter van Aspcren de teugels strak in handen hield en onverbiddelijk elke overtreding bestrafte. Na afloop kreegFeyenoord van haar sup portera een krans in ontvangst te nemen en daarna was er in het Sparta-kasteel gelegen heid het bestuur van de nieuwe kampioens club geluk te wenschen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Aanvankelijk zyn de Oostelijke kampioenen iets in de meérdei'heid, waai'bij van der Veen er voor zorg draagt, dat hun aanvallen met overleg worden opgezet. Langzamerhand werkt Feyenoord zich wat los, maar tot twee maal toe overtreedt Vente den buitenspeh'egel. De twee goals. Het spel is een kwartier oud, als Feyenoord de leiding neemt. Linssen maakt op den vleu gel keurig den bal vrij voor Vente, die naar links is afgezwenkt, deze zet voor, Sinke plaatst er zijn hoofd onder en doelman Dek- kei-s is gepasseerd (10). Even later speelt Kuppen een bal recht door het midden, Vente loopt er achteraan, de ver dediging van Heracles aarzelt, waardoor Vente met een hard schot voor Feyenoord kan scox-en. (20). Er is dan 24 minuten ge speeld. Feyenoord blijft in de meerderheid, ze krijgt eenige hoekschoppen te nemen, die echter zonder resultaat blijven. Scholtens moet ook eenige malen de handen uit de mouwen steken en daarbij toont hij uitstekend voor zijn taak berekend te zijn. Zoo pikt hij een scherpen voorzet juist boven het hoofd van van der Veen weg en houdt hij er heel goed een hard, laag schot van Veldhuis uit. Na de rust is bij Feyenoord Smit door van Geffeix vervangen. Vente trekt er direct tus- schen uit, hij passeert twee tegenstanders, een doelpunt lijkt zeker, doch Dekkers Sr. slaagt er nog in ten koste van een hoekschop te red den. Heracles geeft het nog niet op en herhaal delijk wordt de verdediging van Feyenoord aan den tand gevoeld. De backs van de thuis club zijn niet al te zeker van Hun zaak, zoo dat Scholtens er telkens aan te pas moet komen. Twee maal achtereen gooit hij zich voor de voeten van Veldhuis en evenzoo vaak voorkomt hij daardoor een doelpunt. Van der Veen probeert het dan met een schot van grooten afstand, waaraan evenwel de goede richting mankeert. Nadat Scholtens nogmaals door resoluut ingrijpen een tegenpunt voor komen heeft, is het weer de beurt van Feyen oord. Doelman Dekkers raakt uitloopende den Lal kwijt, Linssen lost een schot, Knoef heeft het gevaar ingezien en kan den bal nog net van de doellijn wegtrappen. Het spelpeil zakt zienderoogen en er zyn heele periodes, dat het niet veel meer is dan een heen en weer getrap Bi; Heracles wisselen Veldhuis en Jaarsma van plaats. Het is laatstgenoemde, die een aanval van de geheele Heracles-voorhoede besluit met een zeer hard schot, dat Scholtens er secuur uithoudt. Aan den anderen kant heeft Dek kers de grootste moeite met een schot van van Geffen nog tot hoekschop te verwerken. Van der Veen probeert herhaaldelijk er alleen door heen te dringen, het gaat echter niet, want steeds ontmoet hij een Feyenooi'der op zyn weg. Tegen het einde gooit Heracles er nog een schepje op, maar wat zij ook probeert, het be oogde succes blijft achterwege, zoodat het "vnde komt met een 20 overwinning voor Feyenoord. Sparta I-Held. juniores 3-2 't Was wel een sportief gespeelde, maar weinig aantrekkelijke wedstrijd tusschen de geelzwarten en een Heidersche combinatie, een wedstrijd, die bovendien door de vroeg inval lende duisternis en den regen het laatste kwartier bijna niet meer te volgen was. Sparta had een mooi elftal... op papier, doch in het veld zag het er heel anders uit en het samenspel was vaak ver te zoeken. De Schager achterhoede De Haas trad verdien stelijk als doelman op heeft goed werk ge daan, hoewel de Helderschen den meesten tijd in den aanval waren, konden zij het zelden tot een doelschot brengen. De Heidersche spelers beschikten over betere balcontrole, ook het stoppen was beter dan bij de gastroeren. De 1 -•er Kousbroek is een handige baas, die enkc.e malen keurig wegwerkte. Ook de verdere Heidersche achterhoede maakte een solieden indruk. Een omgekeerde stand, een kleine overwinning van de gasten dus, had de spelverhouding beter weergegeven. Scheids rechter Brjlsma leidde als steeds prettig. De wedstryd. Schagen, dat voorloopig met tien man speelt, gaat direct tot een offensief over. en nadat Peetoom en G. Boontjes een kans verloren hebben laten gaan, neemt Teun Schoorl op keurige wijze de leiding (01). De Helderschen laten het er niet bij zitten, doch kunnen niet verder dan het middenveld komen. Een periode van emotieloos spel volgt, tot de gasten hun korte spel staken en een paar breedopgezette aanvallen probeeren. Voorloopig blijft het bij probeeren, maar het spel verplaatst zich langzaam maar zeker naai de Schager helft. Rust breekt aan met een 10 voorsprong van Schagen. Na de thee zetten de Helderschen het offensief voort, zij zijn voortdurend voor het Schagen-doel, maar onverwacht breekt Peetoom door en uit een scrimmage voor Kousbroeks heiligdom wordt het tweede doelpunt voor fchagen geboren (20). De Helderschen blijven in den aanval. Tien minuten voor hc einde komt pas haar eerste tegenpunt (21). Vlak voor ini'ukken wordt geblazen, brengt P. de Vries den stand op 31, direct daarna maakt Den Helder er met een fraai boogschot 32 van en dan is het gebeurd. langs het noordzeestrand, doch bovendien nog een uitstekend sportevenement medegemaakt, zooals men slechts zelden onder dergelijke omstandigheden ziet. Bij de nieuwelingen en beginnelingen wist Jac Pool uit Schoorl met miniem verschil (banddikte) als eerste over de eindstreep te komen, 2 ronden, totaal 31 km, afleggende in 48 min en 14 sec. Tweede werd de Amsterdammer J. Lade- nius en 3 de Rotterdammer H. Meester. Bij de veteranen toonde de Hagenaar W. Eindhoven zijn kracht in de eindsprint, waar door hij met eenige meters vooi'sprong als eerste aankwam, de 31 km alfeggende in 53 min. en 54 sec. De start verliep, dank zij de goede organfc» satie uitstekend. Na enkele ronden, waarin vei'schillende ren ners pogingen aanwendden om de kop te nemen, begon eenige teekening te komen in de onderlinge krachtverhouding, na zeven -4'onden lag Piet van Nek aan de kop op 500 m afstand gevolgd door een peleton met de renners Cor de Groot uit Amsterdam, J. Spen- kelink uit Hengelo, G. Saes uit Weert, de amateur M. Keijzer uit Amsterdam, Scholtens uit Poortugaal en Wijdenes uit Oudex-kerk. De volgende ronde had het eerste peleton Piet v. Nek wederom achtei-haald, zoodat ver wacht kon worden, dat de eindsprint de be slissing zou brengen. Bij het ingaan van de laatste ronde zaten in de kopgroep v. Nek, de amateur Keijzer, Saes, Motke, Joosen en Dietvorst. Vergeefs wachtte het publiek op het door komen van Schulte. Het bleek tenslotte, dat de favoriet den strijd na ongeveer 140 km eveneens had gestaakt. Het was de Amster dammer Motke, die na herhaalde uitloop poging deed om alleen aan de kop te komen. Het gelukte hem tenslotte met eenige honder den meters voorsprong als eerste door de finish te komen, aldus beslag leggend op de eereplaats, welke hem volkomen verdiend te beurt viel. Daarop volgde de kampioen van de onaf- hankelijken Saes uit Weert gevolgd door Joosen, v. Nek, Reuter en Dievorst, terwijl zich in deze groep tevens de kampioen der amateurs de Amsterdammer Keijzer bevond. Wieh&nnen Geen lichtpunten Gisteren werden voor de eerste maal te Zantvoort de Nederlandsche wegkampioen- schappen gehouden. Het straffe tempo, dat terstond na het startschot werd ingezet en tot het einde vól de amateurs, huisgehouden. De beroepsi'ijders en onafhankelijken hadden hiervan kennelijk minder nadeel, doch ook onder hen vielen slachtoffers, vooral als het pechduiveltje hen achtervolgde, waardoor zy tengevolge van het hooge tempo al spoedig een groote deprimeerenden achterstand op de kopgroep noteerden. Zoo hebben de duizenden belangstellenden niet alleen genoten van het heerlijke weer Naar betere lichamelijke opvoeding Wenschen van de leeraren: in alle scholen lichamelijke op voeding van vakonderwijzers. ZOONOODIG VORMING VAN RAYONS. Het zeer druk bezochte congres van leeraren in de lichamelijke opvoeding nam de volgende resolutie aan: 1. De lichamelijke opvoeding moet in voldoenden omvang verplicht worden aan alle scholen voor gewoon lager onderwijs en in handen worden gesteld van vakon derwijzers voor de lichamelijke opvoeding. 2. Hetzelfde moet geschieden in alle scholen voor uitgebreid lager onderwijs. 3. In allo kweekscholen, opleidingsscho len voor bewaarschoolonderwijzeressen en andere opleidingsinrichtingen. In alle nij verheidsscholen, ambachtsscholen, middel baar technische scholen en dergelijke in richtingen van onderwijs. 4. Uitbreiding van het onderwijs in li chaamsoefeningen op middelbare scholen en gymnasia is gewcnsclit. Rayons waar niet direct in alle scholen voor gewoon lager onder wijs aanstelling van vakonderwij zers mogelijk mocht zijn, door den geringen omvang der betrokken scholen of het geringe aantal ter plaatse, is de aanstelling van vak onderwijzers. die aan de scholen in een bepaald rayon, een groep ge meenten. een groep openbare of/en bijzondere scholen in combinatie de lessen geven en zoo een volledi- gen werkkring vinden, dus de aan stelling van districts-vakondcrwij- zers, de aangewezen weg. Waar door omstandigheden de lichamelij ke opvoeding in handen der klasse-onderwij zers moet blijven, zullen vakonderwijzers moeten instrueeren als overgangsmaatre gel. Geen vereenigingsleiders! In alle schooltypen moet de lichame lijke opvoeding zuiver paedagogisch gericht zijn en kan alleen in handen worden gesteld van opvoeders, die een school-on d er wij s-bevoegd h e i d hebben. Sportleiders, vereenigings leiders cn dergelijke krachten ko men hier niet in aanmerking. De lichamelijke opvoeding is in haar ge heel uitsluitend schooltaak en kan door geen andere instanties behartigd worden of er aan worden overgedragen. Deze resolutie zal door het bestuur van de vereeniging van leeraren en onderwijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland Ier kennis worden gebracht van den secre taris-generaal van onderwijs, kunsten en wetenschappen» van gemeentelijke'bestuurs autoriteiten en van de pers. Nationale zwemkampioenschappen FRAAIE PRESTATIE VAN JO WAALBERG. Begunstigd door goed weer werd Zater dagmiddag een aanvang gemaakt met de wedstrijden om de nationale kampioenschap pen van den N.Z.B. in het open bad te Zaan dam. Op dezen eersten dag bleek reeds, dat de 50 meter baan in dit bad, alsmede de tempe ratuur van het water van nadeeligen invloed waren op de prestaties der deelnemers. Alleen op de 1500 meter vrije slag viel dezen dag de beslissing. Kampioen '40 werd de zwemmer Merkesteijn van de Amster- damsche zwemclub Dolfijn in den tijd van 22 min. 9.5 seconde. De kampioen van verleden jaar wist in Doetichem een beteren tijd te maken, n.1. 21 min. 39.6 sec. De bclangsteling op Zondag was zeer groot, toen starter Blitz om .2 uur precies de deelnemers voor de 100 meter vrije slag op riep. Met een fraaien start kwamen de vijf fina listen te water. Hoving en Van Merkesteijn namen de leiding en keerden bij de 50 meter in 27 s. Regelmatig en op rustge wijze met een krachtige beenslag won Van Merkesteijn in een tijd van 1 min. 02.5 sec. Scheffer zette op 75 meter een krachtige spurt in pas seerde Hoving, doch kon v. Merkesteijn nfèt voorbijkomen. De Schiedammer v. d. Kuil werd goede derde met 0.1 sec. achter Schef fer. De 100 meter vrije slag voor dames was voor Ric v. Veen, die onbedreigd won in den fraaien tijd van 1 min. 7.3 sec'. In het schoonspringen voor dames zorgde mej. Muijtjens voor de verrassing door met 0.17 punten verschil de kampioene van het vorig jaax-, mej. J. Engelen in de laatste sprongen te kloppen. Het schoonspringen voor heeren was be paald slecht. Zoo kon de outsider Gompers, die in jaren niet op de plank was verschenen voor tal van jeugdige springens beslag leg gen po de derde plaats. H. Lotgering, die voor de twintigste maal aan de kampioenschappen deelnam en alge meen als eeuwige tweede bekend staat, won ditmaal het kampioenschap. Jopie Waalberg won van T. Bijland tegen alle verwachtingen in Zij behaalde het kam pioenschap op overtuigende wijze, door van meet af aan de leiding te nemen en geleide lijk haar voorsprong te vei'grooten. Jopie Waalberg zwom een prachtige slag in tegen stelling met mej. T. Bijland, die met een zeer slechten armslag zwom. Smithuijzen won de 200 meter schoolslag voor heeren, zooals hij wilde met ruim 10 s. verschil sleepte hij het kampioenschap in den wacht. De 100 meter rugslag voor dames bracht vrijwel geen stxijd. Cor Kint zwom een soe- pelen slag, waartegen Iet van Feggelen niet op kon. Zoowel Van d. Kuil als Rie van Veen wis ten op de 400 meter vrije slag hun titel met een jaar te verlengen. De estafettes brachten niet die spanning, die er anders van uil gaat. Bij de dames won R.D.Z. met groot verschil. Bij de heeren was het H.Z. en P.C. die geen moment be- vreeds behoefte te zijn. De waterpolo wedstrijd tusschen de jeugd en het Nederlansche Zevental stond niet op e enhoog peil. Dank zij Van Aalst nam de nationale ploeg een 20 voorsprong, doch voor de rust inging zorgde Otten voor een tegenpunt. In de tweede helft scoorde eerst Van Aelst, Otten bracht den stand op 32, Van Over- hagen voerde de score tot 4—2 op doch Ruimschotel verkleinde opnieuw den achter stand tot 43. Tegen het einde verzekerde Stam met een hard schot het Nedex'landsche zevental van de overwinning 53.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5