NIPPER EN PELLE Zijn Gadii's dagen als Indische leider geteld De herbouw van Frankrijk het lokkende Britschc economie becritiseerd (apan blijft ontevreden Radioprogramma OPPOSITIE TEGEN ZIJN BELEID NEEMT TOE. Indische Congrespartij wil een beslissing ioxceeren. Gandhi's autoriteit begint te wankelen. Tot dusverre werd deze in vrijwel geheel Indic erkend; doch sedert zich enkele maanden ge leden Soebhas Chandra Bose, de leider van de radicale Indische nationalisten afscheid de van de Indische Congrespartij, volgden hem enkele duizenden vroegere aanhangers van Gandhi. Bose had reeds lang vijandig gestaan tegenover Gandhi, wiens methode, om in géén geval gewelddadig op te treden, in zijn oog ondoeltreffend was en niet in overeenstemming met de omstandigheden. De groote massa der bestuursleden en leden van de partij bleef'Ganhdi evenwel trouw. Sedert enkele weken echter valt in den boezem van de partij een voortdurend tocne mende oppositie tegen Gandhi waar te ne men. Deze is overigens minder tegen hem persoonlijk gericht, dan tegen zijn optreden tegenover Engeland. De onderhandelingen, die hij met den onderkoning heeft gevoerd, zijn reeds begonnen enkele weken na het uitbreken van den oorlog; en uit het verloop c :uirvan is duidelijk gebleken, dat de kloof, welke de partij en dc Engelsche regeering scheidt, niet is te overbruggen. De Indische Congrespartij tastbare resultaten zien. wil Xooals hekend, eischl de Congrespartij de volledige onafhankelijkheid van Indië. En geland evénwel doet vage, halve beloften en wcnscht zeker niet verder te gaan dan het toekennen van het Dominion-statuut en dit nog wel eerst na het einde van den oor log, zonder aanduiding van een nader tijd stip. Nu de besprekingen met Lord Linlithgow, den onderkoning, geen enkel lastbaar resul taat hebben opgeleverd, wil de Congrespar tij op een of andere wijze den knoop door hakken, om tot een beslissing te geraken. Hoe sterk de oppositie tegen Gandhi reeds is geworden kan blijken uit het feit, dat een man als Kalam Asad, de tegen woordige voorzitter van de partij, die tol dusverre het bijzondere vertrouwen van Ganlii genoot, -uiting heeft gegeven aan het voorstel, om dc leiding van de partij in han den te leggen van het executieve comité, „indien mocht blijken, dat Gandhi niet in staat is. de besprekingen met Engeland tot een bevredigend einde te brengen." Zeer veel vernield. ...De Fransche minister van verkeerJPietri, heeft volgens berichten uit Vichy een rond reis door het onbezette gebied gemaakt om het herstel der verkeersmiddelen te bestu-- decren. In dit deel van Frankrijk zullen 700 tot 800 groote bruggen gebouwd moeten worden, alsmede 0000 kleinere kunstwerken Het Rhonedal is bijzonder zwaar getroffen. In dc departementen Dróme, Tscr en Rhónc zijn volgens deze berichten 50 groote brug gen opgeblazen. Waarschijnlijk zullen 200.000 arbeiders bij den herbouw, waarmede onverwijld een begin zal worden gemaakt, tewerk gesteld worden. BRAND IN EEN ITALIAANSCHE PAPIER FABRIEK Een groote brand heeft gewoed in de papierfabriek Burgo te Maslianico bij Co- mo. Het vuur was door onbekende oor zaak in de cellulose-afdeelingen ontstaan en breidde zich zeer snel uit.- FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS 15 HOOFDSTUK XVIII. Weer het teeken van den "Strik. Beatrice kreeg, ondanks de geruststellende opmerking van Wilfrid, hoe langer hoe meer het gevoel verkeerd gehandeld te hebben. Wil frid scheen haar gedachten opnieuw te raden. Ik zou het niet zoo zwaar opnemen, zei hij. Het was wel het meest onverwachte dat had kunnen gebeuren. Maar ik mag onzen vriend wel, hij lijkt me een gentleman. Ja, dat denk ik ook wel, zei Beatrice aarzelend. Maar ik ben toch bang. Hij lijkt zoo oo den man...'... Die trachtte Maldon Grange binnen te komen op dien bewusten avond. Maar je ge looft toch zeker niet dat een man als Uzali zich al schuldig maken aan inbraak? Ik ben geneigd te gelooven wat hij zegt. Ik zou er maar niet verder aan denken. Dat is allemaal goed en wel, zei Beatrice, maar ik moet er toch met mijn oom over spreken; dat heb ik Mr. Uzali bovendien be loofd. Beatrice keek om zich heen en zag dat de meeste tafels en stoelen al weggenomen waren en het tooneel bijna klaar was "oor het dan sen. De gasten hadden zich in de zaal neer gezet. Juist toen Beatrice met haar cavalier wilde weggaan, kwam een man op hen toe. Ik vermoed ^at u miss Galloway is, zei hij beleefd, ik denk niet dat u mij zult her kennen, maar ik ben meer dan eens uw gast geweest in de stad. Uw oom stuurt mij om u te zoeken. Hij was in een van de loges. Als1 u het goedvindt zal ik u den weg wijzen. Hg schijnt zich niet erg goed te voelen; ik geloof niet dat u zich er ongerust over hoeft te ma- De „Queen Mary" móet weer haar eigen weg gaan. 1. In het holst van de nacht komt een stortzee onhoor baar aangerold, die de „Queen Mary", met alles wat zich erin bevindt, over boord spoelt 2. Daarna ontvoeren de schui mende golven de weer- looze prooi Over boord gespoeld. 1. „Nou kapitein, het bègon de kinderen zeker bg ons te vervelen, ze zijn er ten minste vandoor gegaan..." 2. De stralen van de schijn werpers vegen over de fel- bewogen zee, zonder dat de kapitein het kleine huikje ergens kan ontwa ren. „Verouderde methoden" Dat de Engelsche voortbrenging geen ge lijken tred kan houden met die van zijn vijanden, schrijft de Engelsche Economist toe aan zekere hooggeprezen Britschc me thoden, waarvan men daar geen afstand kan doen. In dit artikel, dat nns over Amerika be reikt. schrijft het Londensche weekblad: „Er bestaat een stel verouderde gebruiken, dat in de laatste negen jaren de economi sche filosofie der conservatieve partij heeft heheerscht en dat men nog steeds niet kan loslaten, deels omdat zij te diep geworteld zijn in het eigenbelang, deels omdat de schadelijkheid niet voor iedereen zichtbaar Volgens deze denkbeelden ziel men Ir.» ideeaal van een economisch stelsel, als een organisatie. van bovenaf bestuurd door reeds gevestigde firma's welke door belangen onderling verbonden en in ver een! gingen samengebracht zijn en die op treden met sonvercine gelijkwaardigheid aan andere machten in den staat, zooals dc Bank vón Engeland on de regeering. In de laatste tien jaren heeft elke Brit- sche industrie, welke de voorschriften trouw nakomt, zich bezig gehouden met het uit- palen van haar domeinen, het inrichten van haar baroniehoven, het versterken en verschansen van haar bezittingen en het uitoefenen van de wettelijke bevoegdheden van zelfbestuur, die een al te toegeeflijke staat haar heeft verleend. De bedrijfsver- een icing, aanvankelijk een lichaam van twijfelachtige rechtsgeldigheid, een kom,plot tot beperking der bedrijvigheid, is aldus geworden tot een s'aatsinstrument. dat zeer in de gunst staat. En liet lidmaatschap van een Tra de Association is thans zoo noodzakelijk geworden voor den man van zaken, als bijv. de vriendschap van een ouden schoolmakker nooüig is voor ie mand. die wil opklimmen in de politiek. In overeenstemming met zulke denkbeel den, zoo gaat The Economist voort, werd de wet op de invoerrechten'zóó opgesteld, dat zij een premie uitlooft voor zelfzuchtige monopolies, ten nadeele van liet openbaar belang; dat „groote winsten on kleine over schotten" de overheerschende leus is ge worden van hel Britschc zaken-doen en daf de kosten der Brilsche voortbrenging de hooeste ter wereld zijn. Langs dezen weg verkreeg men zekerheid, „ordelijke ontwik keling" en vette winsten voor hen, die in de nijverheid reeds gevestigd waren, maar zoo is een, niet meer omlaag te krijgen, alge- meene werkloosheid ontstaan. Deze denk beelden. zoo besluit het blad. deugen zeer stellig niet voor het bevorderen van een hoogste voortbrenging of om aan het land welvaart te verschaffen in vredes- en kracht in oorlogstijd." Alle vreemde troepen moeten China verlaten. Politieke kringen in Tokio achten de voor- loopige overeenkomst inzake de bezetting van de Britsche concessies in Sjanghai be slist onbevredigend. Zij verwachten algemeen een 'spoedige opheldering van het vraag stuk der concessies. Met het oog op hel feit, dat het Japansehe leger in de eerste plaats verantwoordelijk is voor het handhaven van de veiligheid en orde cn verder dc Nanking- regceriïig uiteindelijk dc laatste beslissing moet" nemen, kan, naar men verklaart, het vraagstuk der concessies ook in dit geval niet door een stemming van onderdanen van derde mogendheden opgelost worden. Do „Tokio Asahi S'imboen" verklaart naar aanleiding hiervan, dat na het terugtrekken dor Britsche troepen uit Sjanghai, alleen Ja pan in aanmerking komt voor dc militaire bescherming. Japan moet derhalve het door derde mogendheden opgedrongen compromis van de hand wijzen. Tijdelijke oplossingen van een deel van dit vraagstuk zijn niet be slissend voor het gcheele probleem Van be slissende beteekenis zal het zijn, indien alle huitcnlanclsche troepen worden teruggetrok ken, daar een verder blijven indruischt te gen het verstand en het recht, hetgeen zoo- wel Nanking als Tokio herhaaldelijk heb ben doen uitkomen. ENGELSCHE VLIEGER GERED. Duitsche reddingsvliegtuigen hebben Za terdagmorgen op de Noordzee \ijf Engelsche vliegers, die in uitgeputtén toestand ver keerden, aan boord genomen en naar Am sterdam gebracht. BOTSINGEN AAN DE GRENS VAN INDO-CHINA. Havas meldt uit Hanoi: Chineesche afdee- lingen hebben getracht in lndo-China bin nen té dringen. Zij zijn teruggeslagen. Er zijn voorzorg-smaategelen genomen. Bij de regeering van Tsjang Ivai Sjek is een protest ingediend. Bevredigende oogst- vooruitzxhten in Europa In tegenstelling tot de Engelsche ver wachtingen, dat liet Europecsche vasteland als gevolg van een zeer slechten oogst en de daardoor verscherpte uitwerking van de Britsche blokkade een hongersnood zal meemaken, wordt van Duitsche zijde vast gesteld, dat er nóch in Duitschland nóch in Europa een slechte oogst zal komen. Ex- valt te rekenen op een middelbare tarwe oogst cn een goeden tot zeer goeden peul- vruchtenoogst. In het gebied van het Groot- Duitsche rijk is de toestand zoo, dat er geen enkele aanleiding voor bezorgdheid is Wat de andere landen betreft, zoo heeft het in ternationale landbouwinstituut te Rome reeds erop gewezen, dat in heel Europa op een goeden middelmatigen oogst gerekend kan worden Ook de oogstberichtcn uit de landen in Zuidoost-Europa luiden dien overeenkomstig algemeen gunstig. DINSDAG 20 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. N CRV-uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing. Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek, 10.10 Gx-amofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Jac. Stoffer's sextet en gramofoonmu ziek (12.451.00 Berichten ANP). 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Potterdams pianokwartet en solisten (2.403.00 Gramofoonmuziek). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 1 45 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.3u Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.(0 Reportage of muziek. 8 00 Berichten ANP. ken, maar hij wilde alleen dat u by hem kwam. Beatrcie liep onmiddellijk met den man mee naar de loge van haar oom. Hier zag ze dat een paar heei-en ernstig met haar oom aan het praten waren, maar hij beduidde ze heen te gaan, toen hij Beatrice zag. Het jonge meisje merkte dat Flower ongewoon bleek zag en dat er in zijn manier van doen een vreemde prikkelbaarheid was, die ze nooit te voren waargenomen had. Ik heb overal naar je laten zoeken, zei hy, waar was je toch al dien t'jd? En vertel me eens, wie ..as de man met wien je gesoupeerd hebt9 Met Mr. Mercer Flower maakte een ongeduldige handbewe ging. Ik bedoel dien anderen man die bij je aan het tafeltje zat. Weer kwam de oude vrees bij Beatrice op. Ik heb hem nooit tevoren gezien, zei ze. Het was heel toevallig dat hij aan dezelfde tafel kwam zitten als wy. Hij was met miss Marcombe, de actrice, die eens bij ons is ge weest op Maldon Grange. Ze stelde hem voor als Uzali. Hij is geen Engelschman, maar ik vond hem heel onderhoudend en in elk opzicht een gentleman. Het meest vei'baasde hij me door me te vertellen dat hij mijn vlinderhanger al eerder had gezien. Hij oeweerde zelfs het ontbrekende stuk ervan te bezitten en haalde het uit zijn zak. Hij paste het er aan en het sieraad was werkelijk volmaakt zoo. Liet je het hem hóuden? vroeg Flower haastig. Ik kon beleefdheidshalve niets anders. Hij beloofde het mij over een paar dagen terug te zullen sturen. Flower zei enkele oogenblik- ken niets. Hij keek somber en strak voor zich uit en Beatrice zag dat zyn handen zoo stevig waren samengeknepen, dat de aderen er dik en blauw bovenop lagen. Beatrice begreep dat hij in de grootste opwinding verkeerde. Is mijn naam nog genoemd? vi'oeg hij plotseling. Zeker, ik vertelde hem wie u was, maar hij scheen u niet te kennen. Maar waarom al die geheimzinnigheid, oom? Heb ik verkeerd gedaan Flower beheerschte zich met de uiterste in spanning, maar er was een onzekere glimlach op zijn dikke lippen. Hij trachtte opgeruimd te maten, maar Beatrice zag hoeveel moeite het hem kostte. Tk moet bepaald kennis maken mét je nieuwen vriend, zei hg. Ik ben heelemaal niet boos, maar wc komen in contact met zulke vreemde mexischen en dingen, dat we niet voorzichtig genoeg kunnen zgn. En nu, als je klaar bent, wil ik wel graag naar huis. Iemand kan wel even een auto voor ons halen. Ik zal hier wachten tot je terugkomt. Om de een of andere reden scheen de man bang om zich te bewegen. Beatrice verbaasde zich over zijn plotselinge krachteloosheid, die grensde aan lafheid, Zoo had ze hem nog nooit gezien! Zooals u wilt; ik zal voor een auto zor gen, zei ze koel. Het voertuig kwam eindelijk. Het was niet koud. toch wikkelde hij zich in zijn groote jas en zette den kraag op. alsof hij niet herkend wilde worden. Toen ze de hall doorliepen naar den uitgang, zag Beatrice Wilfrid Mercer op eenigen afstand staan. Hij wachtte tot zij ver trokken was en ging toen weer de zaal in. De eerste die hij tegen het lijf liep, was Russell. Ik heb overal naar je gezocht, zei deze. Tk zag je toen je aan het soupeeren was. maar het zou niet beleefd geweest zijn, als ik toen n^ar je toegekomen was. Waar zijn Flower en zijn nichtje? Zijn ze weggegaan? Geen minuut geleden. Maar ik heb een hoop nieuws voor je. Als je ons zag soupeeren heb je zeker ook wel gezien wie er bij ons aan het tafeltje zat? Daarom zocht ik je juist, zei Russell on geduldig Wat een bof dat onze vriend juist aan jullie tafeltje kwam zitten. Wat deed hij met den hanger van miss Gallaway? Mercer nam zijn vriend mee naar een van de restauratiezalen en terwyl hij een sigarette rookte, deed hij zijn verhaal. Schitterend, mompelde Russel, het had niet beter gekund Laten we nu probeeren zoo dicht mogelijk bij dat stelletje te komen, in de kleine zaal hiernaast. Uzali schijnt het mid delpunt van het gezelschap te zijn. Ik ben van' plan hem aan het verstand te brengen dat hij hier vrienden heeft. We kunnen hooren waar ze het over hebben zonder dat het in de gaten loopt dat we luisteren. Er waren vier of vijf heeren in het nevenzaaltje bijeen. Russell en Wilfrid gingen kalm zitten en staken een sigarette op. Uzali scheen juist gereed met zijn mededeeling; hij sloeg met zijn vuist op de tafel om zijn woorden kracht bij te zetten. Geen teeken, heeren, geen enkel teeken, zei hg, ik verzeker u, niet de minste aan duiding. Maar ik ben er de man niet naar om me te laten weerhouden door den eersten tegenslag. Ik wil liever niet meer naar de zaal teruggaan als u er niets op tegen hebt. Ik blijf hier wachten tot u klaar bent om te ver trekken. Ik houd niet zoo bijzonder van dan sen. Wilfrid en Russel bleven alleen in het zaaltje achter met Uzali. die kalm zat te rooken. Russell stak zgn hand uit naar een leege chocoladedoos die daar toevallig stond en waar een zijden lint omheen zat. Hij nam het lint 8.15 Gramofoonmuziek. 8.30 Gereformeerd Evanglisatiekoor en gra« mofoonmuziek. 9.05 „Petroleum in het leven der volken," causerie. 9.25 Viool en piano. 9.50 Utrechts Stedelijk orkest (opn.) 1 .05 Koninklijke Christ. Oratoriumvereenl. ging (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Berichten ANP en sluiting. Kootvvylt, 1875 m. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (11.1511.30 Berich ten Engelsch). 12.00 KRO-Melodisten en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek., I.15 Vervolg van 12.00. 2.00 Berichten (Duitsch). a.5 Gramofoonmuziek. 2.30 KRO-orkest. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 KRO-orkest. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 RVU: Cyclus: „De natuurkunde van het vrye veld". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Musiquette. 9.15 Berichten (Engelsch) 9.30 Rococo-octet. 9.55 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch) en sluiting. II.15—11.30: 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich- ten (Eng lsch). in zijn handen en trok het in verschillende knoopen. Dat was een vreemd verhaal dat u daar net vertelde, sir, zei Russell kalm. U moet mij en mijn vriend vergeven dat wij een en ander gehoord hebben. Uzali keek hem scherp aan, met iets van uitdaging in zgn blik. Ik ben benieuwd of de aanwijzing, waar over 'i sprak, er ongeveer zoo uitzag, als wat ik in mijn hand heb. Met een onverschillig gebaar nam hij den strik, gooide dien op de tafel en wachtte tot de Maleier iets zeggen zou. U hebt teveel gezegd of te weinig, mom pelde Uzali. Hoofdstuk XIX. Onderhandelingen. Russell zat onbewegelijk, zich volkomèn be wust dat hij iets gevaarlijks ondernomen had. Uzali speelde met den strik, in gedachten de knoopen losmakend en dichttrekkend. U bent een vreemde voor mij, zei Uzali eindelijk. Tot op zekére hoogte wel, antwoordde Russell, dat geef ik toe. Ik weet niet of u een geloovig man is, Mr. Uzali, maar waar schijnlijk zult u het met me eens zijn... Zoo in elk geval weet u dus mijn naam. Russell trok de schouders op. Dat bewijst niets, zei hij. Uw naam kan ik hier wel van ve'scheidene menschen gehoord hebben. Bovendien acht ik het niet uitgesloten dat het een schuilnaam is. Mijn naam is Swan Russell en dit is mijn vriend, Dr. Wilfrid Mercer, dien u reeds ontmoet hebt. Ik heb langen tijd doorgebracht op Borneo, naar fortuin zoekend maar behalve gedurende kor ten tijd, zonder veel succes. Ongelukkig had ik met gewetenlooze menschen te doen en zit, eerlijk gezegd, op zwart zaad. Mijn vriend, Dr. Mercer. is er nog slechter aan toe dan ik. Hij had he* ongeluk dokter te zijn op een scnip dat schipbreuk leed in het Oosten. Het zou mij niet verbazen als u wel eens van de „Guelder Pose" hebt gehoord, die behoorde aan Samuel Flower. van de Flowerlijn. Maar laat ik uw tijd niet in beslag nemen door alleen mezel te booren praten. Uzali keek den spreker scherp aan. De bh van achterdocht wa« verdwenen en iets als een lach kwam om zijn lippen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 6