De 21ste Yzerbedevaart te Dixmuiden Gunstiger postbepaliogen Verfdistributie Vlaanderen huldigt zijn helden Voor de economische onafhankelijkheid der pers De Duitsche luchtaanvallen boven Londen Een graft dat geen graf was Geen suiker op bon 77 Officieele valuta-koersen Britsche uitzending bleef niet binnenskamers Dr. Borms: „THANS KEEREN DE VLAMINGEN ZICH VOOR IMMER VAN HET ZUI DEN AF, NAAR HET NOORDEN TOE." DIXMUIDEN. „Dc èên-en-twin- tigstë bedevaart naar den Yzer kan geen bedevaart zijn. Met enkelen slechts staan wij in de crypt van den doorboorden heldentoren, in de wij dingsvolle aanwezigheid van onzen 'dooden en brengen u uit de verte de boodschap van den Yzer." Zoo sprak Zondagmorgen Juliaan Platteau in de gewelven van het Yzermonument. En hij vervolgde: „Doch in deze verte zijn wij nabij. Want waar gij staat zijn puinen, waar gij staat is Yzergrond, bloed- grörfd, bezaaid met nieuwe dooden. Den gcofferden broeders uit, dit nieuw geslacht brengen wij stilzwij gend den groet". Een aangrijpende, bijna beklemmende stilte trad daarop in: Zoo huldigde Vlaanderen op dezen schoonen Zondagmorgen zijn helden, ouden en jongen. Zoo herdacht 't Ylaamsche volk op dezen heiligen grond hun hoogsten offer om daarin dc kracht te puiten voor de volhardiing in den op leven en dood gevoel* den strijd ter vrijwaring van zijn volksbe staan. Deze feestelijke herdenking geschied de thans voor de 21ste maal. De gebeurtenis sen der. laatste maanden maakten haar tot een heel bijzondere. In de annalen van den Vlaamschen strijd zal zij met gouden letters beschreven worden. Nu geen grootsch en indrukwekkend vertoon zooals in vroegere jaren, geen met auto's, bussen en fietsen volgepropte wegen, geen duizenden en nog eens duizenden bedevaarders De wonden, welke het oorlogsgeweld aan het Vlaamsche land heeft toege bracht, zijn nog niet hersteld. De verkeersmoeilijkheden waren te groot om het diepe, waarachtige ver langen van het Vlaamsche volk,.juist nu aan de boorden van den Yzer en rond den voet van de heldentoren te staan geschaard, in vervulling te doen gaan. Gedwongen door de om standigheden moest de massa thuis blijven en kon zij alleen in gedach ten vertoeven bij dc enkele honder- den, die wel het voorrecht hadden naar Dixmuiden te kunnen komen Dr. Borms spreekt. Dr. August Borms getuigde hiervan in zijn toespraak. En verdergaande zeide hij: „lk heb nu ten (weeden male voor Vlaan deren mogen lijden samen met honderden volksgenootcn, waaronder geweze<n oud strijders die jaren met u, d erbare dooden, in deze bloedige vlakten hebben gestaan: liet Vlaamschhatcndc België heeft ons aan den eeuwenouden vijand van Vlaanderen overgeleverd en nieuwe Vlaamsche slacht offers zijn gevallen onder Fransche kogels. Onze schuld? We waren te Vlaamsch en ijverden te zeer voor het „Nooit meer oor log". Bij de van bloed druipende namen: Fres- 'nes, Auvours, Orleans en al die folterplaat sen waar gij zooveel licht geleden, komt nu de schrikwekkende reeks welke aanvangt met Abhevillc, Le Vernet, St. Cyprien en eindigt in de gruwel kam pen waar een mis dadige regeering onze jonge knapen van 16 jaar heeft opgesloten Dierbare dooden, de Vlaamsch vijandige staat riie u eens zoo onbillijk heeft behan deld, uwe graven heeft' geschonden, zijn sol deniers in 1930 hier tegen ons heeft losgela ten. de amnestie aan uw'beste kamaraden heeft geweigerd, snoerde met zijn nieuw ver raad, Vlaanderen tot een hlok samen en be wees voor goed aan de Vlamingen dat hij hun vaderland niet kan zijn. Thans keeren de Vlamingen zich voor im mer van het Zuiden af, haar liet Noorden toe. Heel liet volksnalionale Vlaanderen smeekt god door uwe tusschenkomst, dierba re.-.dooden, om zijn bescherming en hoopt dal de zon die draagt aan de oosterkim licht en leven brengt voor ons hccle volk." Een nieuw geestelijk en" sociale ordening op volksnationalen grondslag. Prof. Dr. Frans Da-els; voorzitter van het bedevaartcomité, getuigde van den harts tochtelijken Vlaamschen arbeid gedurende heel den oorlog van 1914'18 en geduren de de 22 jaren, die er op volgden, voor vol ksverbondo nliei d. Steeds zoo zeide hij hebben wij er naar gestreefd, dat de landsgrenzen alleen ethnologische en administratief-culturcele bcteekenis,- zouden hebben, geen loopgraven zouden zijn en geen bloedgrachten zouden worden. Uit alle kracht hopen wij, dat liet, besluit van dezen oorlog iets anders zal zijn dan een nieuwe onzonnige landkaart en wel een nieuwe geestelijke en sociale ordening op volksnationalen grondslag. Wij buigen ootmoedig het hoofd: deze nieuwe orde hadden wij voor ons volk nog niet met éigen krachten kunnen instellen. De orde is ons echter welkom. En tegenover deze orde willen wij loyaal handelen. Wij willen uit alle krachten medewer ken aan de nieuwe orde en aan haar be stendiging. waarvoor eerste vereischte is dat onwaardigen, volksvreemden van alle hooge posten verwijderd blijven, dat de co- mediespelers worden ontmaskerd en het volk tot volle bezinning wordt gebracht. Vooral de steunpilaren van de vroegere wanorde dienen onmeedogend geweerd. Mcnsclicn, die 20 jaar lang amnestie heb ben geweigerd aan frontsoldaten, zelfs aan vrijwilligers van 1418, aan activisten, aan gediplomeerde leerkrachten uit ,14'18, die 20 jaar lang aan stelselmatigen'anti-Vlaam- sche broodroof hebben gedaan, die 20 jaar lang geploeterd hebben in de vuilnis van de Belgische politiek, menschen, die een Vlaamsche universiteit met gendarmen c-n geheime politie deden bezetten om de stem van' de Vlaamsche studenten te smoren, die de Vlaamsche vlag uit de Vlaamsche universiteit deden wegnemen, die Vlaam sche hooglecraars hebben afgezet wegens Vlaamsche daden, kruipen nu voor den bezetter cn slaken een „Credo" dat precies het tegenovergestelde is van alles wat zij drié maanden geleden zwoeren. Zij moeten ter verantwoording worden geroepen voor het wegvoeren van de politieke gevangenen en voor de gehecle hitscampagne, die Vlaanderen gedurende 20 jaar tot een hel heeft gemaakt. Zij moeten boeten en on schadelijk worden gemaakt. Laat ons evenwel niet vergeten, dat Vlaanderen geen zegepraal heeft behaald, maar gered werd op het oogenblik waar op het bijna vermoord was. Iedere Vlaming heeft nu tot plicht, de degelijkheid van zijn werk, met gevoelens en waarachtige volks- verbondenheid in te schakelen in do dege lijkheid van het algemeen volksjcndemcnt. Iedero Vlaming heeft als hoogste plicht en als* hoogste tucht zich in te schakelen in de eene volksnationale concentratie, die men de Vlaamsche volksgemeenschap noemt. En deze Vlaamsche gemeenschap heeft zich in te schakelen in het Neder- landsche volksgeheel, waarvan het slechts een onderdeel is. - Dan komen terug, over Vlaanderen, dc gouden eeuwen van Vlaanderens techniek en kunst, wetenschap en cultuur. Geen overdracht van persbedrij ven zonder toestemming. Vesti ging van uitgeverij behoeft goed keuring. Teneinde de economische onafhankelijk heid van de pers te verzekeren is een veror dening uitgevaardigd, waarbij het verboden is een persbedrijf, zonder officieele toestem ming over te dragen. Uitgevers van dag- en weekbladen, periodieken enz. moeten een vragenlijst inzenden, omtrent de aard van hun bedrijf. De vestiging van een uitgeverij behoeft dc goedkeuring van den rijkscommissaris even als de wezenlijke organisatieveranderingen en handel in drukwerken. W ie zonder deze goedkeuring een uitgeverij vestigt of op an dere wijze de verordening overtreedt,, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en of een geldboete van ten hoogste tweeduizend gulden. Voor verschillende drukwerken en verkeer met het buitenland. De bepalingen van het op 23 Mei 1939 te Buenos Aires gesloten algemeen postver drag en de gelijktijdig aldaar gesloten over eenkomsten treden op 12 Augustus a.s. in werking. Als gevolg daarvan worden op de zen datum wijzigingen in de P.T.T.-verzon- dingsvoorwaarden cn tarieven van kracht: O.a. zijn gunstiger bepalingen ten aanzien van verzenden-van drukwerken aan blinden. Op als drukwerk verzonden platen zijn voortaan evenals thans reeds op foto's een zeer beknopte, toelichtende beschrijving en andere korte aanduidingen, op deze betrek king hebbende, toegelaten. Voor monsters zijn er de volgende nieuwe bepalingen. Hierop mag een korte aanwij zing voorkomen betreffende den fabrikant en den leverancier of betreffende den per soon, voor wicn liet monster is bestemd. Voor verzending van monsters in luchtdich te verpakking zijn, zoowel voor het binnen land als het internationale verkeer, thans eenvormige regels vastgesteld, Onder lucht dichte gesloten verpakking mogen worden verzonden monsters, bevattende induslricele of landbouwproducten, die in een door dc fabriek gesloten verpakking worden ter post bezorgd of zijn vergezeld door een in het land van herkomst gevestigde controle-in stantie. Tenslotte is, alleen voor liet binnenlandse!! Het rijksburea voor chemische producten is uitgebreid met een nieuwe sectie, te we len de sectie verf en verfgron ds tof feu. Verf en verfgrondstoffen zijn aangewezen als distributie-goederen in. den zin der dis- tributiewet 1939. Onder verf worden verstaan, alle soorten gereede verven, verf. dik in olie, lak verven, lakken, vernissen en drukinkten. Onder verfgrondstoffen worden begrepen, alle soorten droge verfstoffen (pigmentenj, benevens hun waterige pasta's (waartoe niet behooren do in de textielindustrie toegepas te kleurstoffen) benevens chloorrubbcr en alle voor de verfindustrie vervaardigde cel lulose verbindingen. Ingevolge genoemde beschikking is het verboden verf of verfgrondstoffen, zooals bo ven omschreven, te koopen, te vcrko.open of af te leveren, alsmede verfgrondstoffen te verwerken, zonder toestemming van don di recteur der sectie. Van cleze verboden gekit echter gedurende 14 dagen na liet in werking treden der. be schikking een algcmêene ontheffing cn wel tot 70% van dc "hoeveelheden, welke in dc overeenkomstige periode van 1939 zijn ge kocht, verkochtafgeleverd of verwerkt. Deze dispensatie geldt echter niet voor loodmenie cn mengsels van droge verfstoffen, welke m eer clan 50% loodmenie bevatten en even min voor verf, welke uit loodmenie en meng sels van droge verfstoffen bevallende meer dan 50% lood menie is vervaardigd Ten aan zien van de hicrbedóelde producten treden de verboden derhalve terstond in werking. In verband met de toenemende actie der Duitsche lucht-formaties boven Londen, pu- bliceeren wij ten gerieve van onze lezers een overzichtelijk kaartje van. de Engelsclie hoofdstad met haar voorsteden. Wij raden onze lezers aan deze kaart uit i te knippen. verkeer, de mogelijkheid van kostelooze na vraag naar verzonden pakketten, geopend. Yerzpckcn .hiertoe* dienen uiterlijk. 9. maan den na den dag van ter postbezorging te worden ingediend.. Buitenlandsch verkeer. Als meest opvallende noviteit zij hier ge noemd, dat mededeeling van adreswijziging voortaan ook in het internationaal verkeer door'middel van een, in de Fransche en Ne- [clerlandsche taal gesteld formulier, zal kun nen geschieden. Deze formulieren kunnen voorloopig alleen naar Duitscliland worden gezonden. De prijs der internationale adres- wijzigingsformulieren zal 2A cent per stuk bedragen. Schpolcorrcspondcntie met het buitenland kan, ook indien dc*inhoud actueel cn per soonlijk is, en mits deze correspondentie wordt verzonden door en aan hoofden van onderwijsinrichtingen, tegen het goeclkoope tarief voor akten worden verzonden, mits cleze (zendingen, overigens aan de voor akten gestelde bepalingen voldoen. Echter voorloo pig alleen naar Duitschland, omdat, alleen naar dit land verzending van akten is toe gelaten. De andere tariefwijzigingen betreffen alle het internationaal verkeer. Identiteitskaarten kosten voortaan 30 et.. Antwoordcoupons zullen voortaan 15 cent per stuk kosten. Het exprcsserecht wordt voor de briefpost- zendingen. ook voor doosjes met aangegeven waarde (momenteel niet toegelaten), ver laagd tot 20 cent (momenteel alleen naar Duitschland). Het minimum recht voor doosjes met aan gegeven waarde (momenteel niet toegelaten) wordt gebracht op 40 cent (tot, en met 200 gram) en voorts 10 cent voor elke 50 gram meer. Ieder, die verf of verfgrondstoffen fabriceert, importeert, of verhandelt alsmede ieder die verfgrondstoffen verwerkt, voor welke doeleinden dan ook (dus ook voor niet-verftechni- sche doeleinden), is verplicht zich bij de sectie verf en verfgrondstoffen te laten inschrijven en wel uiterlijk binnen 10 dagen na het in werking treden dér beschikking. Deze inschrijviugsplicht geldt echter niet voor verbruikers van verven (consumenten- niet handelaars) Deze vallen geheel büiten de werkingsfeer dezer beschikking, evenals de meeste schilders, schildersbedrijven en kleinhandelaren, zooals drogisten, Alleen die schildersbedrijven en drogisteijen, welke meer clan 10.000 kg. verf per jaar vervaar digen, benevens die handelaren welke in tolaal meer dan 25.000 kg. verf of verf grondstoffen per jaar omzetten, moeten zich laten inschrijven. Na het verstrijken van de bovengenoemde dispensatietermijn van 14 dagen zullen ver gunningen uitsluitend worden verleend aan ingeschreven ondernemingen. Pijnlijke ontdekking te Ginneken.' Toen de bewoners van de Wilhelminastraat le Ginneken na de angstige oorlogsliedreigin- gen van den Tweeden Pinksterdag in hun woningen terugkeerden, werd hun aandacht getrokken door een zandheuveltje op een stuk bouwterrein, dat den indruk maakte een graf te zijn. Van gissingen kwam het tot ge ruchten cn spoedig, hoe liet komt weet nie mand, stond voor iedereen vast, dat ter plaatse drie gesneuvelde Fransche militairen lagen begraven, aldus de Brcdasche corr. van de „Tol.". Zelfs liet het gemeentebestuur om het graf een hek plaatsen, en omwonenden zetten er een kruis op en legden er bloemen bij. Vrijwel dagelijks werden daarna versche bloemen op lipt graf gebracht. Thans worden de hier en daar langs den weg begraven lig gende Fransche militairen naar een waardi ge rustplaats overgebracht. Zoo zouden ook de stoffelijke resten van dc in de Wilhelmi nastraat begraven Fransche militairen wor den opgegraven, om op bet kerkhof te Gin neken Ier aarde te worden besteld. Toen echter in den vroegen morgen, on der toezicht van den burgemeester cn van den officier van Justitie het graf geopend werd, bleek dit in het geheel geen graf te zijn. Op het gehecle stuk bouwland was geen enkele gesneuvelde militair begraven. Wie het gerucht het eerst heeft verspreid, weet niemand en de „ooggetuigen" van de teraardebestelling op Tweeden Pinksterdag zijn thans nergens te vinden. Engelsche bommenwerper neergehaald Gisterochtend heeft pen Duitsche jager boven den polder dc Deemster een Engelschen bommenwerper neergehaald. Een der inzittenden wist zich met een parachute in vei ligheid te stellen. Hij kwam op een weiland terecht is door de plaatselij ke politie op transport gesteld. De overige inzittenden vonden den dood in het vliegtuig, dat in een boomgaard terecht kwam en in vlamnien opging. In onze laatste lijst „Bonnen die deze week gelden" staat aange geven dat op bon 77 1*4 kg. suiker is te verkrijgen. Dit moet, zijn op bon 74. Het is het extra rantsoen, dat voor de inmaak beschikbaar is ge steld. Amsferdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 enq 100 100 bOO 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3%) 1939 3 V.K. 9S1/16 891/4 981/16 90% L.K. 9S 97 15/16 89 3/16 98 9f)i/4 98I/4 88% 77 7/16 OOST-lXDlë. 100 1937 3 500 1937 3 100 1937a 3 500 1937A 3 8115/16 8115/16 74% 81% 81% 701/4 73% 73% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% 85% 85 A'dam '37 I 3% SI 793£ Arnhem 37 I 3% 83% 82% I 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 741,4' N.-Holl. '38 II (31%) 3 79gb I R'dam '37 I, III 3% 76 '77 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 8034-77% 78-75 Calvé Delft c. v. A. 67% 65 Centr. Suiker Mij. 148 Fokker g. A. 195 209 Lever Bros en Unilevcr c.v.A. 81 79% Ned. Ford 325 325 Philips G.B.v.A. 13.V/4-159 158-154 Philipsp ref. A. 122 122 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 171% 176% Dordtsche Petr. 194 Kon. Petr. 191-1S9 195-190% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 176%-179% 1S4%-1S1% SUIKER ONDERNEMINGEN. H.V.A. 336-341% 340 314 Javasche Cultuur 210 209% N.I.S.U. 200 200 Ver. Vorsfeiil. Cult. 85 90 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 12i%-128 133-13» Deli Mij. c. v. A. 1S2%-183 197%-194 Senembah 141%-146 153-150 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal. wnd. hoofd van het departe ment van financiën is toegestaan". AANDEELEN: Ned. Scheepvaart Unie 124%gb-130gl. v. Gelder's Papier fab. eew ad. 123 Anaconda Copper C.V'.A. 191/16 Rpfhlehem Steel C.V. gew. a d. G0% Rep. Steel C.V. g. aand. 15Vigb.-1311 /Kiel l'urtiss Wright C.V.A. 6%cl/ Shell Union C.V. gew. and. 8%gb-8% VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich S 3/16l.SS 9/16 75.28-75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—4490 42.84—42.92 1.86%1.90% 30.08—30.20 4476—4494 42.80—42.96 Rechercheur mocht komen luisteren. OM PRINCIPIEELE REDENEN. Omtrent de arrestatie van den 66-jarigcn Schiedammer G. L. G., die op heeterdaad betrapt werd toen hij naar een verboden radiozender luisterde, vernemen wij. zegt dc Tel., dat G op een der avonden aan het einde vaü de vorige week luisterde naar een radioprogramma, dat in de Nedcrland- sche taal uitgezonden wérd door een En gelschen zender. Hij zette daarbij zijli toe stel zoo hard aan, dat het gesprokene, hoe wel ramen en deuren van de kamer ge sloten waren, ook buiten te hooren was. Dit feit werd ter kennis van de politie ge bracht, waarop een rechercheur zich dade lijk naar het aangegeven huis begaf. Reeds op de stoep kon de rechercheur het, gesprokene duidelijk volgen en toen hij voor het raam ging staan, om nog beter te kunnen hooren en daardoor de overtre ding met zekerheid vast te stellen, kwam G. naar buiten. Hij was er in het geheel niet van geschrokken, dat de uitzending ook buiten te hooren bleek. Integendeel, hij zeide tot den rechercheur: „U wilt het ze ker ook hooren, komt u dan maar gerust binnen, dan kunt u alles beter verstaan'!. De rechercheur liet zich dat geen twee maal zeggen en nadat hij zich in de ka mer nog eens vergewist had. dat het hier een verboden uitzending gold, maakte hij zich bekend als politieman. Ook nu toonde G. zich in het geheel niet uit het veld ge slagen en het bleek, dat hij zich „om prin- cipieele redenen" niet aan het verbod wenschte te houden. De man is daarop ter beschikking gesteld van de Siclierhcits- polizei te Rotterdam.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2