Koolrupsen bestrijden V oedselvoorziening veilingen Distrietstentoonstelling van geregistreerde varlens en schapen in de komende stalperiode en nog wat GROENTEN Langen dijker Dinsdag 20 Augustus 1940 Tweede blad De verschillende ruwvoerdermid delen onder de loupe. In ons vorig artikel hebben wij sterk de nadruk gelegd op de A.I.V.-nielhode van in kuilen van gras, als een der middelen in het belang van de eiwitvoorziening, schrijft ons de rijksveeteeltconsulent Ir. dc Vries. Wij willen- in dit artikel de aandacht, vra gen voor enkele andere ruwvocdermiddelen, die bij onvoldoende hooihoevcelhcid of hooi van onvoldoende kwaliteit of als aanvulling van hooi van prima kwaliteit van belang kunnen zijn. Ik wil dan in dc allereerste plaats de aan dacht vestigen op Voerbieten. Veel behoeft •hierover niet geschreven te worden, de betee- kenis en waarde van dit voedcrmiddcl is bij ide veehouders voldoende bekend. Ik wil alleen even wijzen pp de navolgen de cijfers. 6 kg. voerbiet (groep 1G, 14% dr. stof.) bevat: dr. stof. v.r.e. v.w.e. z.w. 0.84 0.072 0.030 0.48 'i kg. best hooi bevat: dr. stof. v.r.e. v.w.e. z.w. 0.85 0.072 0.050 0.36 6 kg. voerbieten bevatten dus evenveel dr. stof als 1 kg. best hooi, meer ze meel waarde, evenveel vert. ciwitachtige stoffen (door de amidcn( en minder vert. werk. eiwit. Het is zeer waarschijnlijk, dat bij eiwilkrapte de 'Amiden (soort onvolledige eiwitten) zoo vol ledig mogelijk door het vee voor de produc tie zullen worden benut en kan dus dc vergelij Oiing op basis vert. ruw eiwit als juist wor den aangenomen. Alleen bij overmaat van eiwit worden dc amiden grootendcels als brandstof benut en niet voor de productie. 6000 kg. voerbieten kunnen dus wat de ei- witvoorzicning betreft, op een lijn worden woi'den gesteld met 1000 kg. best hooi. Voerbieten leenen zich ook uitermate voor do aanvulling van z.w. buitengewoon best, dus eiwitrijk hooi. Bewijs: 15 kg. prima hooi bevat 12.75 dr. Stof; 1.27 v.r.e.. 1-08 v.w.e., 5.40 z.w.. Dit is een hoeveelheid z.w. voldoende voor onder houd en prod. voor pl.m 10 kg. melk. Dit be vat een hoeveelheid v.r.e. en v.w.e. voor on derhoud en prod. voor pl.m. 1215 kg. melk. Hieruit volgt nu, dat een aanvulling met Z.w. noodig is om een hoeveelheid melk te doen produceercn, overeenkomstig de eiwit- voorziening, hiervoor kan 10 a 15 kg. voer bieten dienen. Aan de bicten zit blad (pl.m. 15.000 kg. per H.A. vast., ook dit blad heeft een hooge voe dingswaarde in de dr. stof, zie hier het be wijs: 100 kg. gras goede weide bevat: dr. stof v.r.e. v.w.e. z.w. 20 kg. 2.5 kg. 1.7 kg. 11 kg. 200 kg. bietenblad bevat: dr. stof v.r.e v.w.e. z.w. 22 kg. 3.2 kg. 2.0 kg. 10.6 kg. Versch bietenblad moet men niet los over het land voeren, er wordt dan te veel ver trapt. en bevuild, het is beter dit, te voeren in bakken of achter een hek. Veel bietenblad geeft aan de melk een onaangenamen smaak. Bijvoeren van zout en fosforzure voe- derkalk of gebruikmaking van een liksteen is noodig, omdat het blad te veel ongunstige mincx-alen als chloor en kali bevat. Voor den bouwboer Tn de tweede plaats vraag ik dc aandacht voor product van den bouwboer. In N.H. is plm. 4700 H.A. beleeUl met suikerbieten, n.1. de Wicringermeor. Anna Paulowna, Waard en Groetpolder. IJpolders en Haarlemmer meer, als de voornaamste gebieden. Volgens insiders wordt in normale tijden slechts een deel van de kop en het. blad als veevoer be nut, vooral het. blad schijnt voor een groot deel verloren te gaan. Dit moei hij de komen dc bietenoogst zoo mogelijk alles voor vee voer geconserveerd worden. N.H. kan het niet missen. Ik weet, dat wanneer de weer omstandigheden tijdens de bietenoogst eeni- germate mee willen werken, ook de akker houwers hun volle medewerking zullen wil len verleenen, indien zij maar eenige zeker beid hadden, dat. de veehouders hun van dit. overschot van de bietenoogst af zullen willen helpen, hetzij versch, hetzij in gc- kuildcn toestand als zuur voer. Waar dc veehoudersbedrijven in het zuidelijk deel van N.H. over het al gemeen een sterke tot zeer sterke veebezetting hebben, de hooioogst mede daardoor van geringen om vang is, de kwaliteit door het later maaien in veel bedrijven dit .iaar te wensclien overlaten zal, terwijl juist door den aard van het bedrijf, n.1. consumpticmelkwinning, dus veel wintermeik, zullen juist deze bedrij ven extra voel ruw voer noodig bob ben, wil men niet tot een abnormale inkrimping van de veestapel ge dwongen worden. De veehouders in dit gebied dienen goed te beseffen, dat bij de afwezigheid van kracht voer het de ruwvoederpositie is. wel ke de omvang van de te houden vee stapel bepaalt. Dit gebied kan dus bet overschot aan ruwvoer van de akkerbouwersbpdrijven niet ontbe ren. Ik heb meermalen de klachten van akkerbouwers vernomen, dat de veehouders in dit. gebied, zelfs wo nende vlak naast het akkerbouwge bied, geen belangstelling hadden voor dc goedkoope afvalproducten van hun bedrijven maar liever duur krachtvoer kochten. Ik' weet dat deze ervaring der akkerhou wers hen sceptisch doet staan tegenover de afname van versch bictenblad en -kop, of zuur voer, ook zelfs hij de thans zoo ge wijzigde omstandigheden. Wij moéten evenwel bedanken, dat bieten- blad en -kop in normale tijden voor dc con- sinnntiemelkwinning altijd eenige bezwaren heeft, de kans op een lagere 'Massificatie van de melk wovdf er groot er door, als van het inkuilen voor rekening van den veehouder, in het andere voor den bouw boer. Wij hopen, dat de veehouders vóór den aanvang der stalperiode nauwkeurig na gaan, over hoeveel veevoer zij beschikken en aan de hand van liet aantal stuks vee wat men op wil stallen, te berekenen hoe ver men komt en hoeveel ruw voer alsnog noodig is. men niet de uiterste voorzorgen betracht, bij de meïkwinninga Ook liet vervoer werd door het hooge watergehalte altijd te duur. Nu zijn de omstandigheden zoo geheel an ders, thans komt er vóór 1 Februari geen krachtvoer, zoodat ik niet anders verwacht, of de komende herfst en winter zal er wel groote belangstelling zijn voor alles wat als veevoer geschikt is, ook voor bictenblad cn -kop, ondanks de genoemde bezwaren. De behoefte aan veevoer schijnt mij toe van dien aard te zijn, dat de vervocrsmoeilijk- heden daarbij in het niet vallen. De voedingswaarde. Het komt mij voor, dat liet zoowel in het belang van den veehouder als van den akkerbouwer is te weten, hoe het staat mot de voedingswaarde van bietenblad en -•kop. Een praktijkoogst bictenblad en -kop taxec- ren wij op 25.000 Kg., als gemiddelde ver liezen bij het gewoon inkuilen nemen wij 30 zoodat er als zuurvocr overblijft 17.500 Kg. Deze 17.500 Kg. bevatten: pl.m. 4000 dr. stof, 245 v. ruw eiwit, 157 v. werk. eiwit, 1487 z.w. 4000 Kg. goed hooi en 1500 K. voer biet. pLrn. 3700 dr. stof, 23S v. ruw eiwit, 163 v. werk. eiwit, 1500 z.w. Een voederproef met melkvee eenige ja ren geleden aan het Rijkslandbouwproef- station te Hoorn genomen, wees uit, dat 24 Kg. ingekuild bietenblad en -kop gelijk waardig was op basis z.w. met kuilgras Holl. methode. 15 Kg. Deze uitkomst van de I-Ioornsche proef is minder gunstig dan bovenstaande theoreti sche waardeberekening in vergelijking hooi met aanvulling voerbieten. Volgens de Hoornsche voederproef bij kuil gras met een z.w. per 100 Kg. van 12.5, komt dus 12000 Kg .kuilgras in zetmcel- waardc overeen met 17.500" Kg. ingekuilde bietenblad en -kop.t Men kan dus volgens de resultaten van deze proef zeggen, dat dc praktijkoogst van 1 H.A. ingekuild bietenblad en -kop onge veer overeenkomt met de opbrengst van 1 H.A. herfstkuilgras Holl. methode. Op basis z.w. gaat volgens deze proef de vergelijking met pl.m. 4000 Kg. hooi wel op, ook op basis vert. rmv eiwit, niet op die van vert. eiwit, hiervan bezit een over eenkomstige hoeveelheid hooi veel meer. Bovenstaande theoretischo vergelijking met hooi cn bieten moet dan ook als te gunstig beschouwd worden. Het spreekt vanzelf, dat zoowel op brengst per H.A. als de kwaliteit van liet ingekuilde product door velerlei omstandigheden zeer uiteen kunnen loopen. Gezien de groote eiwit verliezen bij het inkuilen te Hoorn, komt het mij voor, dat in kuilen volgons de A.I.V.-methode ook voor bietenblad en -kop zeer is aan te bevelen, tenzij men in den vorm van groote koppen veel suiker aan de kuil toe zou voegen. Hoe schooner kop cn blad, hoe beter het inkuilen slaagt. Teveel aanhangen de grond maakt het als veevoeder minder geschikt. JJit bovenstaande beschouwingen en be rekeningen is zonder al te veel moeite wel te berekenen, waarop ongeveer de waarde van 1 H.A. blad cn kop te taxee- ren is. waarbij men er aan moet denken, dat, de prijs, welke de veehouder per H.A. moet betalen, er van af hangt, of hij versch voer koopt dan wel zuur voer. In het eene geval komen o.m. de kosten Mededeelingen van den Planten ziektenkundigen dienst. Hoewel de teelten hier in de huurt vrij een zijdig zijn kunnen wij toch vrijwel het gehee Ie jaar door aan het waax'schuwen blijven voor het bestrijden van schadelijke dieren of zwammen. Zoo kan men op bet oogenblik, zij het dan ook vrijwel alleen op beschutte plaatsen, de eerste koolrupsen opmerken, die, als men ze hun gang laat gaan, zeer veel schade aan onze kool kunnen doen. Vroeger was de be strijding van rupsen in kool een tamclijlk moeilijke opgave. Wij prutsen toen met keu kenzoutoplossingen en met chloorwatcr cn soms zocht men ze af met de band (een vrij vies werkje en weinig baatgevend). Thans, nu de Derrisproducten in gebruik gekomen zijn is 't al zeer eenvoudig. De rupsen in de kool zijn zeer gevoelig voor derrisstuifmid- delen. Stuiven gaat snel, dringt overal ge makkelijk door, dus ook aan de on derkanten van het blad en het is niet duur. Het stuiven moet geschie den mot een zwavelstuiver of met een rugverstuiver maar hier in de buurt heeft men meestal noch het een noch het ander. Wie^n de buurt van een druivenkwecker woont kan daar allicht een zwavelverstuiver leenen. Heeft hij groote oppervlakten te bestuiven dan loont het aanschaffen de moeite. Zoo'n ding kost slechts enkele gul dens. Voor noodhulp kan men echter ook wel stuiven met een dun gonje- zakje, waartegen mem dan met een stokje klopt. Hoe harder men klopt, zooveel te meer poeder komt eruit. Heusch, dat is best te doen. Wacht men, tot de kool kaalge vreten is door de rupsen, dan is het stuiven heel .vat minder gemakkelijk geworden omdat er geen bladeren meer zijn die het stof opvangen. Derris is onschadelijk voor menschen en andere warmbloedige dieren, zoodat men niet bang behoeft te zijn voor kinderen en huisdieren terwijl men ook niet bang be hoeft te zijn als eventueele tusschengowas sen geraakt worden. Jammer, dat Derris zoo weinig geeft juist tegen de koolbladluizen, die óp het oogen blik ook op beginnen te treden. Wie er aan denkt de kool te spuiten moet het nu doen, nu er nog beginnen aan is. Heh- ben deze eerste koloniën zich eenmaal ver menigvuldigd, dan behoeft men aan be strijding niet meer te denken. Dan helpt het niet meer voldoende. De luizen krijgen im mers gevleugde generaties, die voor de ver dere verspreiding zorgen. SCHAGEN MAANDAG 7 OCTOBER PAARDEN- KEURING. Het Bestuur van de Vereeniging tot het houden van Jaarlijksche Paaschtentoonstel- lingcn van Vee heeft besloten de najaars- tcntoonslelling dit jaar te houden op 3 Oclober a.s. Zooals gebruikelijk zullen er weer in®en- dingen zijn van gemeste koeien en vette schapen. Verleden jaar nam het bestuur het ini tiatief tot het toevoegen aan deze najaars- tentoonstelling van een afdeeling schapen van geregistreerd Texelsch ras, waarvoor naast de ruime geldprijzen beschikbaar werden gesteld twee wisselbekers, welke werden gewonnen door den heer Reijne te Barsingerhorn. Daar deze bekers eerst eigendom worden als ze 2 jaar achtereen of 3 maal in 't ge heel worden gewonnen, zal de heer Reijne dit jaar z'n beker moeten verdedigen! Want liet stemt, tot voldoening te mogen constateeen, dat het bestuur van de Paaschtcntoonstelling besloten heeft ook dit jaar aan de najaarskmloonctelling een afdeeling schapen van geregistreerd Texelsch ras te verbinden. Maar dat niet alleen! Ook zal er dit jaar voor het eerst een af deeling varkens van geregistreerd Groot Yokshire ras in 7 groepen zijn, waarvoor in totaal aan prijzen wordt uitgetrokken een bedrag van een honderd vijftig gulden. Voor dc groepen geregistreerde schapen en varkens is de volle medewerking toege zegd dooi- „het Texelsche Schapenstamboek in N.-II." cn „Het Noord-IIollandsch Var kensstamboek". Teneinde het fokken in eigen streek te bevorderen is, mede op advies van het stamboek, besloten deze tentoonstelling voor zoover bet, de geregistreerde varkens en schapen betreft, te beperken tot het district Schagen. Tot dit district behoort het gebied dat ten oosten begrenst wordt door de Waddenzee, het ÏJsselmeer. de Vier Noorder Koggen en de gemeenten Obdam en Hensbroek, ten zuiden door de Vier Noord er Koggen, het gebied dat ligt ten zuiden van het kanaal, dat loopt van Rustenburg tot de Zes Wie len, benevens de gemeenten Alkmaar, en alle Egmonden, ten westen door de Noord zee ten noorden door het Marsdiep. Aangezien dit nu de eerstemaal is dat dc fokkers uit Hollands Noorderkwartier apart op de distrietstentoonstelling te Schagen kunnen exposeeren, hoopt het bestuur, dat zij door een flinke aangifte zullen doen blijken het streven van het Bestuur op prijs te stellen. Bovendien besloot de Vereeniging de Paardenkeuring ook dit jaar te doen bon den en wel op Maandag 7 October a.s. Zoonls men ziet, laat de Vereeniging tot het houden van Paaschveetentoonstplüngcn te Schagen zich in haar nuttige taak niet door de omstandigheden remmen. Er heorscht een geest van aannakken. Men wenseht, dat trots alles in ons Noorderkwar tier oen kern prima fokmateriaal aanwezig blijft. Is er nog één boer in ons Noorderkwar tier, die geen lid is (f 1.50 contributie per jaar!) van deze nuttige en voor den gehee- len boerenstand zoo belangrijke vereeniging? Zoo ja, laat hij dan het, onaangename gevoel, te teren op het werk en hef initia tief van anderen, van zich werpen, door zich nog heden als lid op te geven. Eén briefkaartje aan het secretariaat der Paaschtentoonstelling te Schagen cn u is ingeschreven op de eerelijst van hen. die er naar streven de fokkerij in ons district hoog te. houden! Zooals het met alle plantenziektenbestrij- dingsmaatregelen is, zoo ook hier, voorko men is heter dan genezen. Ja, genezen is meestal ondoenlijk. Stip. Het is met die koolbladluizen een eigen aardige geschiedenis, omdat het optreden vee la gepaard gaat met het optreden van stip in kool, Hoe dat zit. weten wij nog niet. Misschien brengen de luizen bet orga nisme over. dat het stip veroorzaakt. Als stip tenminste door een organisme wordt veroorzaakt. Tegen het bont worden van de kool, een ander verschijnsel, dat wij nu kunnen op merken. is nog niets bekend. Misschien is het een soort van mozaïekverschijnsel. Ook dit verschijnsel treedt meestal tegelijk op met de bladluizen. Soms lijkt het er wel op. alsof het door de bladluizen wordt te- weegebracht, wat misschien indirect wel 't geval is. Om al die bijverschijnselen is het meer dan noodig de bladluizen te bestrijden met 1 gram nicotine cn 20 gram zachte zeep per liter water. Goed met kracht spuiten cn een uitvloeicr aan de vloeistof toevoegen kan geen kwaad, al is zeep ook al een soort uitvloeier. Mocht men geen zachte zeep kunnen krijgen, dan zal de heer van Hcr- wijnpn te St. Pancras daarvan gaarne be richt ontvangen, opdat hij zich met de des betreffende instanties in vebinding kan stel len. Bij de ophanden zijnde zeepdisfi- butie zal er namelijk rekening mede gehouden worden, dat men in den tuinbouw veelvuldig gebruik maakt van zachte zeep voor het klaarma ken van bestrijdingsmiddelen. Wie bladluizen vindt in de wortelen kan van dezelfde oplossing als bovengenoemd gebruik maken. Luizen in wortelen zijn minder gemakkelijk op te merken, maar men ziet het meestal aan het omkrullen der blaadjes of aan het geel worden van het loof. Ook zeepspiritus kan hiervoor worden ge bruikt maar de moeilijkheden verbonden aan het verkrijgen van spiritus, zullen wel even groot zijn als die aan het verkrijgen van zachte zeep. In 'alle gevallen zal de ambtenaar bij den Plantonziektenkundigen dienst te Sint Pan cras gaarne on de hoogte worden gehouden met alle moeilijkheden, die men mocht te genkomen in verband met het aanschaffen van plantenziektenbestrijdinesmiddelen. enz. Vragen worden gratis beantwoord. De aanvoer van vroege aardappe len houdt aan begin Augustus overtrof aanvoer die van 3 vorige jaren met financiëele uitkom sten vielen niet tegen hoe zal het met de ingekuilde gaan vrees voor ziekte hier valt het nogal mee tot nog toe nog 165 spoor wagons Schotten en Eigenheimers nienwe soorten aangevoerd prijzen bijna onveranderd alleen Eigenheimers zijn duurder toma ten stationnaïre prijzen weinig wortelen, zelfde prijs veel roode kool iets hooger weinig bloem kool gele kool bij nog geringen aanvoer iets duurder ook geen slechte prijs voor witte kool zuurkool weinig snijboonen, af wisselende prijzen veel slaboonen goede teelt, zedelijke prijzen gele uien op het laatst iets lager zil vernep iets stijgende prijzen, overi ge uien afwisselend ongeveer zelfde prijs voor druiven bieten nog weinig belangstelling nog tuinboonen aanvoer augurken. Vorige jaren was het half Augustus met den aanvoer van vroege aardappelen, inzon derheid Schotsche muizen, practisch gedaan, en zelfs in de eerste helft van die maand was ze van weinig beteckenis meer. De aardappelcampagne, is dit jaar wat uitge rekt en door het beste beschot is dit ook wel doelmatig en nuttig gebleken. In het begin van deze maand beliep do aanvoer aan de Langend ijker Groentencentrale al het derde gedeelte meer dan op dat tijdstip in de laat- Nog steeds vroege aardappelen ste 3 jaren. In Juli alleen werden ruim 7l/2 millioen kg. aardappels aan die markt ver handeld tegen ongeveer 6 millioen kg. het vorige jaar in dezelfde maand. Als we aannemen, dat ook aan de andere Langendijker veiling eenzelf de verschijnsel valt waar te ne men, dan kan worden vastgesteld, dat de aardappeloogst dit jaar bui tengewoon goed is geweest. Houdt men daarbij dan ook nog in het oog, dat de gemaakte prijzen redelijk wa ren, dan kan met voldoening worden geconstateerd, dat de Langendijker tuinders, die een in evenredigheid van hun bedrijf belanarijke opper vlakte met aardappelen beteelden, het met de vroege aardappelcam pagne niet slecht hebben gehad. Nu liggen er echter nog heel wat ingekuild, en voor de tuinders, die op deze wijze nog een voorraad van bet.eekenis hebben, kan de- opbrengsten van die „kuilaardappels" nog van eenigen invloed zijn. Het zal er daarbij op aankomen, of alles legen den prijs van f 4 zal kunnen worden geleverd, en ook, of de ziekte nog meer of minder schade zal veroorzaken. Bij sommigen schijnt dat mee te loopen. bi» anderen tegen. Toch schijnt die ziekte hier niet in zoo bedenkelijke mate zijn opgetreden als in De Streek, waar zij groo te verwoestingen in de kuilen heeft aan gericht, zoodat er zeer veel minder zal wor den „uitgekuild" dan er zijn ingekeuild. Ook blijkt daar de ziekte in de nog te veld staan de Eigenheimers in ernstige mate te zijn op getreden. Ook hier is de aardappelziekte wel geconstateerd, doch van ruïneuze gevolgen hebben we nog niet gehoord. Als we echter op het oordcel der tuinders zelf mogen af gaan, dan is men tevreden over de resultaten van de vroege aardappelenteelt. Kniezers blijven er altijd. Nog deze week werden aan beide veilingen in totaal nog ongeveer 165 spoorwagons aan gevoerd, bestaande behalve uit Schotsche muizen Eigenheimers, en voor het eerste ook uit Bevelanders en Bintjes. De bonken van de Schotsche muizen brachten den minimum prijs van f 3.70 op. De gewone Schotten wer den verkocht voor f 3.70 tot ruim f 4.soms oploopendc t. f 4.50-4.60 voor de mooiste v. d. beste kwaliteit. Voor drielingen werden weer gemiddeld dezelfde prijzen gemaakt als de vorige week. loopende van f 1.70f 3, waar bij de meeste voor f 2f 2.S0 werden ver kocht. Kriel bracht f 1.40f 2 op. Eigenhei mers en blauwe dito waren duurder dan de vorige week. Er werd nu maar weinig beneden de f 3 verhandeld. Het meeste ging daarboven. Er is zelfs tot f 4.70 betaald. Voor Bevelanders werd ongeveer f 3 besteed; voor bintjes f 2.80—f 3.30. De hoeveelheid aan de veiling te Broek verkochte tomaten week maar weinig van die der vorige week af. De prijzen voor A., B. en C. schommelden tusschen f 11.80 en f 12.40. C.C. bracht f 8 op. Voor stook- of kas- tomaten zijn dit geen hooge prijzen. Voor die welker exploitatiekosten lager liggen, zou het er voor door kunnen. Evenals dc vorige week kwamen er maar weinig wortelen meer. Voor boswortelen werd meestal f 4— betaald, losse wortelen brachten ruim een rijksdaalder op. Roode kool kwam er in de afgeloopen week weer heel wat, vooral aan de Broeker veiling. Veel verandering kwam er niet in de prijzen, alleen werd voor de meest ge zochte sortcering 20 a 30 cent meer betaald, dan de vorige week. De hoogste prijs was f 3.90, dc laagste f 3. Dc weinige bloemkool, die te Noordschar- woude werd aangeboden, bracht f 10.40 op. De aanvoer van gein kool nam nog maar weinig toe. Was de prijs ervan op het einde der vorige week aanmerkelijk teruggeloo- pen, deze week gin het weer wat beter. Er werd slechts een klein gedeelte beneden f 3 verkocht en wel de minder gewilde sortee ring. Een belangrijk deel bracht, zelfs meer dan f 4,op, wat zeer zeker een billijke prijs mag worden genoemd. Savove kool werd voor f 3.verkocht. Dit betrof den eersten aanvoer. In tegenstelling met de laatste jaren werd nu ook de witte kool voor een redelijker nrijs verkocht. De noteeringen liepen van f 2 tot f 2.30. ïn aanmerking genomen het gewicht van deze kool. mag worden vastgesteld, dat de tuinders over de financiëele uitkomst niet ontvreden zullen zijn. Men is begonnen met. den aanmaak van zuurkool met dit product als grondstof. De teelt van snijboonen is liier dit jaar maar klein geweest. Dit blijkt wel uit de ge ringe hoeveelheden die ook deze week weer aan beide veilingen werden aangeboden. Al naar gelang van kwaliteit werd er f 9.f 14 voor betaald. Slechts enkele partijtjes ble ven beneden de laagste noteering. Groot was het aanbod van slaboonen, in het bijzonder aan de veiling van den Noor- dermarktbond, waar er ongeever 80.000 Kg. kwamen. De pluk ervan valt mee en ook over de prijzen viel deze week niet te kla gen. Ze liepen van f fl.5011.90, al naar de kwaliteit van de aangeboden partijen. De boeveelheden gele ui en, die aan beide veilingen kwamen, waren aanmerkelijk grooter dan de vorige week. De prijzen lie pen iets terug. Aanvankelijk werd nog f 5.806.10 voor gewone uien betaald, op bet einde der week was dit f 4.105.10. Ook de prijs der drielingen was aan schomme lingen onderhevig. Aanvankelijk werd meestal f 4.505 betaald, later f 3.203.80. Gele nep bracht f 44.20 op. Voor zilver uien was als altijd weinig animo; ze brach ten f 1.401.60 op. Nen daarentegen ont moette meer belangstelling. Bracht ze in liet begin der week f 8 a f 9 op, later werd van f 911, soms nog iets meer betaald. Drielingen werden nu eens verkocht voor 1.601.90. dan weer van f 24. Druiven kwamen er ook niet veel. Fran- kenthalers werden verkocht voor f 24.90 f 30.SO. Alieante voor f 29.2030. Bieten trok ken noe weinig belangstelling. Er werd f 1.60—2.50 voor besteed. Tuinboonen deden f 3.50—3.70. Met dit product is het afgeloopen. Augurken kwamen er ook nog wat. Aaan deze veilingen verschijnen ze maar zelden. Voor A werd f 23 betaald, voor B f 14.10—18, voor C f 7.50 en voor D f 5.80.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5