HOE SOMALILAND BEZET WERD Engeland nog niet geheel bewapend Aan de Kanaalkust DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Het Belgische goud Uaetiat Verduisteren Benzineprijs verhoogd Bijzonderheden over den strijd Laan, Schagen, Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224/) WOENSDAG 21 AUGUSTUS 1940. 84e Jaargang. No. 11270. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollaed* Noorderkwartier" De nationale bank van België heeft in het Staatsblad bekend gemaakt, dat van de 21.700 millioen goudfranken, die België voor den oorlog bezat, slechts 155.189 goudfranken in België zijn gebleven. De rest van dit be drag is door de vroegere regeering Pierlot naar het buitenland gebracht. Grondstoffentekort in Engeland De „Glasgow Herald" publiceert' een in terview met den directeur van een groote Schotsche spinnerij, die verklaarde, dat ten gevolge van de rantsoencering de productie van wol zoo gering wordt,- dat honderden kleine textielbedrijven in groote moeilijkhe den komen. Als voorbeeld noemde hij de or der van een Schotsch regiment voor 2200 tex tielarfikelen, die niet konden worden gele verd. „Bekerwedstrijden vóór en tijdens de competitie" De winnaar moet geplaatst wor den in de kampioenscompetitie. De studiecommissie inzake de Bekerwed strijden adviseert als volgt, zegt het Hdbl.: De organisatorische bemoeiingen van den bond zullen zich in de eerste plaats dienen te richten op den tijd van het seizoen waarin de lust 0111 te spelen zeer groot is, n.1. den tijd vóór den aanvang van de competitie. Bij een goede organisatie zijn de moeilijk heden welke rijzen in verband met de ver schillende vereenigingstóurnooien zeer wel op te lossen. Bovendien moet. worden gestreefd naar een organisatie, weTke er voor zorgt, dat de be- kercompelitie niet wordt bédorven door wed strijden tusschen volkomen ongelijkwaardige tegenstanders,'terwijl dit niet met zich mede mag brengen dat zwakkere vereenigin- gen worden uitgesloten. De commissie, heeft -dr^trom een schema ontworpen, waarbij de bekerwedstrijden wor den gespeeld op Zondagen vóór en tijdens de competitie. De verdeeling in de eigenlijke bekerwedstrijden en enkele voorronden wel ke dus als selectie-wedstrijden zijn te be schouwen, benevens het geleidelijk inschake len van tweede- en eerste-klassers, neemt bovendien het bezwaar van reiskosten en on gelijkwaardige tegenstanders weg. De commissie heeft bovendien bijzondere aandacht besteed aan de vraag op welke wijze de eindstrijd om den beker meer aan trekkelijk zou kunnen worden gemaakt. Bij commissie zoowel als bij de geraad pleegde adviseurs bleek er dienaangaande zeer groote eenstemmigheid en wel in dien zin, dat-de winnaar van den beker het recht zou dienen te verkrijgen om te mogen deel nemen aan de competitie om het landskam pioenschap. de houding van het Britsche volk en zijn regeering gade. Engelsche bladen schrijven geruststellend dat de termijn, die Duitschland voor een aan val ten dienste stond, eigenlijk al verstreken is. Te Berlijn weet men niets van een aan— valstermijn. Welsprekender dan de berichten in de Britsche pers acht men hier de nieuwe verordening van den Britschen minister van veiligheid, die den gouverneurs van Enge land, Schotland en Wales onbeperkte vol machten heeft gegeven tot het nemen van de noodige maatregelen indien bij een inval in Engeland de verbinding tusschen de regee ring te Londen en de provinciale besturen verbroken mocht worden. Tenslotte wordt het te Berlijn van betee kenis voor het verder verloop van den oor log geacht, dat op dit oogenblik de succes volle luchtgevechten boven Engeland en de Italiaansche overwinning in Oost-Afrïka sa menvallen. Engeland is op een van de gevoe ligste punten van zijn wereldrijk getroffen. Het heeft zijn eerste kolonie verloren en zijn aanzien, vooral in de Arabische wereld, is opnieuw zwaar geschokt. Bij de beweringen van Britsche zijde, dat de terugtocht met suc ces is verloopen en dat het verlies van So maliland niet veel beteekent., herinnert men te Berlijn spottend aan Namsos en Duinker ken. Rede van Cfaurchill Voorbereidingen voor de veldtochten van 1941 en 1942 Churchill heeft gisteren in het Britsche Lagerhuis een verklaring afgelegd, waarin hij ter inleiding een vergelijking maakte tusschen den oorlog van 19141918 en den huidigen oorlog. Engeland is met open oogen dezen oorlog ingegaan. De nieuwe oorlogs methode ligt het Britsche empire meer en „wanneer wij eerst geheel zijn bewapend" is deze methode gunstiger voor Engeland. Vervolgens sprak Churchill er over, dat Engeland voorbereidingen treft voor de veld tochten van 1941 en 1942. In verband met den voedseltoestand in Europa stelde Churchill vast, dat Engelands voornemen is, de blok kade ook te richten tegen Frankrijk en te gen alle andez-e landen, die in Duitsche han den zijn. Er zijn talrijke vooi'stellen gedaan om tot ondersteuning van deze landen het doorlaten van levensmiddelen mogelijk te maken. Hij, Churchill, wijst echter al deze verzoeken af. Er is thans diïe kwart jaar verstreken sedert de huidige regeering de macht in Groot Brittannië heeft overgeno men. „Welk een stortvloed van noodlottige slagen is sindsdienst over ons neergedaald". Vervolgens stelde Churchill vast, dat Duitsch land de geheele westkust van de Noordkaap tot aan de Spaansche grens controleert en dat. het in den strijd tegen Engeland be schikt over talrijke havens en vliegvelden. Het is mogelijk, dat Engeland nog grootere beproevingen door zal hebben te maken. In- tusschen heeft Engeland echter alles gedaan om zijn eiland te versterken. Het Britsche rijk heeft op het oogenblik een steviger samenhang dan ooit. De belang rijkste productietak is op het oogenblik die van bewapeningsmateriaal. Twee millioen man staan onder de wapenen. Hiervan is een groot deel geregelde troepen Nimmer te vóreii beeft een zoo groot ïéger op deze eilanden gestaan De vloot is sterker dan ooit De handelstonnage is grooter dan bij het be gin van den oorlog. Om over de luchtgevech ten iets te zeggen is het nog te vroeg. Churchill beweerde vervolgens, dat de luchtslagen voor Engeland gun stig zijn verloopen en den kortsten weg vormen naar een Engelsche over winning. De beste posities kunnen den vijand niet helpen, zoo betoogde Churchill, als zijn leger en zijn izidustrie in het achterland geheel uiteen geslagen en vernietigd worden. Voor de nederlaag in Somaliland stelde Churchill vervolgens Frankrijk verantwoordelijk, op welks steun Engeland had gerekend. Daarbij sprak Churchill over de misdaad van Frank- rijk. Aan de andere kant verklaarde Chur chill, dat Engeland al voor den oorlog zou hebben besloten Somaliland niet te verde digen. Hechts: Zwaar beladen naar de startplaats in het Jeugd luchtvaartkamp, dat op het kampeerterrein „De Paalberg" bij Ermelo wordt gehouden. (Foto Pax-Holland) Onder: De aanvoer voor de 23- ste Klompen jaarbeurs te Epe was Dinsdag bij zonder groot in verband met de buitengewone belangstelling, welke het houten schoeisel thans aeniet (Foto Pax-Holland) Vanavond gaat de verduistering in om 8.52 uur en duurt tot morgenochtend 6.34 uur Wij vernemen, dat de benzineprijs van 18 op 21 cent ls gebracht. Voorzichtig met koffie- en theesurrogaten Nieuwe regeling te wachten. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale za ken brengt ter algemeene kennis, dat binnenkort zijn te verwachten op de warenwet steunende bepalingen en eischen voor koffie- en theesurroga ten. Aan bereiders, handelaren en publiek wordt in overweging ge ge ven met bereiding, in den handel brengen en koopen te wachten tot de betreffende regeling is gepubliceerd. In het verdere verloop zijner ver klaring betoogde Churchill dat En geland den Vereenigde Staten spon taan en ongevraagd vloot- en lucht basis in pacht had aangeboden. Over eenige kleine eilanden In den Stil len Oceaan is reeds onderhandeld. Nu moest nog worden gesproken over Newfoundland en Britsch West-Indië. Ove rigens is er geen sprake van overdracht van. souvereiniteitsréchtèn, doch betreft het hier alleen maar een maatregel voor de gemeen schappelijke verdediging der veiligheid. Churchill sprak in dit verband over een pacht voor 99 jaar, welke niet alleen in het belang zou zijn van de Vereenigde Staten, maar ook in het belang van Newfoundland, Canada en van de andere betrokken kolo niën. Verklaring van Caldecote. De Engelsche minister voor de Dominions, Lord Caldecote, heeft in het Hoogerhuis een soortgelijke verklaring over den oorlog afge legd als Churchill in het Lagerhuis. Hij be sprak daarin ook de BritschRussische be trekkingen en zeide o.a. dat een verbetering der BritschRussische betrekkingen steeds de aandacht van de regeering Zijner Maje steit heeft gehad. Zijne Majesteitsregeering bemoeit zich niet met de regeeringsvormen die bij andere naties in zwang zijn, doch zij streeft naar het regelen van hangende vraag-, stukken. Lord Cladecote, zeide te hopen, dat de besprekingen binnenkort tot een accoord zouden leiden. Op zoek naar parachutisten. De vrijwilligers, die in Engeland zich voor deze speurdiensten hebben aangemeld, maken daartoe op de Theems gebruik van kleine motorbooten (Foto WeltbHd) Men verneemt thans belangwek kende bijzonderheden over de ver overing van Britsch-Sómaliland. De noordelijkste der drie Italiaansche colonnes trok op 5 Augustus over de grens en bereikte den 8sten Zeila. In het centrum bezette de tweede colonne op 9 Aug. Hargeisa, dat eveneens 70 kilometer van de grens ligt. De derde colonne rukte op langs den straatweg van Adoeëina, dat in weerwil van de ernstigste terrein moeilijkheden op den lOden bereikt werd, nadat men van de grens af een afstand van 90 kilometer door zuiver woestijngebied had afgelegd. De Ita liaansche hoofdmacht opereerde in het centrum. Op 11 Augustus kwam het gros der Ita liaansche troepen in contact met de Engel sche hoofdmacht, welke sterkte op 15.000 man geschat werd, Nadat zij zes dagen de grootste moeilijkheden bij den opmarsch en de ravitailleering hadden gehad, stonden de Italianen thans tegenover een tegenstander, die rust genoten had en zich in voortreffelij ke stellingen verschanst had. Achter het 70 kilometer lange front Hargeisa-Adoeëina hadden de Engelschen op een hoogte van 150 meter een eerste verdedigingslinie opge richt. De Italiaansche troepen bestonden in de eerste plaats uit nationale afdeelingen, maar ook uit inboorlingen en zwarthtemden, die waren gerecrutccrd uit arbeiders uit Italiaansch Oost-Afrika. Een bijzondere taak had de luchtmacht, die waardevolle verken ningsdiensten verrichtte en ook een deel van den aanval verzorgde. Geregeld werden de f vliegvelden van Britsch Somaliland ge- mbardeerd. De aanval op de Engelsche hoofdstelling erd ingeleid door een groote omtrekkende eweging aan de beide flanken. Van 13 tot Augustus werd er zeer hevig gevochten, aarbij de Italiaansche aanvallers onder kruisvuur werden genomen. Niettemin kon op den 15den in het centrum de opmarsch langzaam begonnen worden, nadat de be langrijkste tegenstand gebroken was. Na rondige arlillerievoorbereiding werd op 16 tugustus het sein voor den algemeenen aan val in de richting van La Faroek gegeven. Op den 18den was de geheele eerste verde digingslinie der Engelschen overschreden. Talrijke Engelsche afdeelingen, aldus zegt men in Italiaansche militaire kringen, had den zich bij de hardnekkige gevechten van de voorgaande dagen overgegeven, vooral Zuid-Afrikaansche troepen. De Engelschen hadden Zeila zonder strijd opgegeven en de 2500 man, die daar gelegen hadden, onverwijld teruggetrokken naar Boelhar. Ten Oosten van Berbera staan nog onge veer 3000 lot 4000 man Engelsche troepen, die echter van geen beteekenis meer zijn, nu Berbera gevallen is. Fransch Somaliland de natuur lijke uitweg van Abessinië, De diplomatieke redacteur van het Itali aansche blad Stefani bespreekt de Engelsche nederlaag in Somaliland en merkt op, dat de Britsche troepen, na verslagen te zijn aan de eerste verdedigingslinie naar de haven Berbera vluchtten. Een' deel slaagde er in zich onder het vuur der kanonnen en der Ita- liaansche bommenwerpers in te schepen, maar andere afdeelingen werden krijgsge vangen gemaakt.. De italiaansche verricht tingen in Somaliland zijn hiermede op schit terende wijze bekroond. Britsch Somaliland komt thans onder de souvereiniteit van Ita lië. De Britsche kroon verliest een kolonie van groote strategische beteekenis vlak bij straat Bab-el-Mandeb en tegenover Aden. Het vroegere Britsche Somaliland heeft een oppervlakte van ruim de helft van het Italiaansche koninkrijk en bevat een groote veestapel, t.w. 2Vo millioen schapen, 2 mil lioen geiten en millioen kameelen. Na de nederlaag van Gallipoli, na Andalsnes en Duinkerken, lijden de Engelschen in hun militaire geschiedenis een nieuwe nederlaag welke hun natuurlijke gave van vluchten be vestigt. De bevolking van Britsch Somali land wenschte reeds sinds lang, evenals die van Fransch Somaliland, zich te vereenigen met de bevolking van Italiaansche Somali land. Voor Britsch Somaliland is dit thans verwezenlijkt, en op een niet ver verwijder den dag zal hetzelfde verwezenlijkt worden voor Fransch Somaliland, dat een natuur lijke uitweg is voor Abessinië. Waar zijn de KLM piloten? De meesten in Nederland. Over het lot der K.L.M.-vliegers zijn eeni ge onjuiste lezingen in omloop. Het „Vlieg veld" geeft van hun verblijfplaatsen de volgende opsomming: In Nederland verblijven de volgende vliegtuigbestuurders: L. Sillevis, G. J. Gey- sendorffer, J. Hondong, G. Fryns, J. Schol- te, P. Both, W. van Veenendaal, S. Stein- beck, G. Bax, L. Brugman, A. Viruly, J. Abspoel, H. Brinkhuis, J. Krenken, H. Koo- per, H. Scholtmeyer, W. de Graaff, H. Dill, P. Noomen, D. Snitselaar, A. Bosman, C. Steensma, C. von Rosen, C. de Wys, II. Eilders, F. Peetoom, A. van Oorschot, C. Bouter, F. de Haas. A. van Ul.sen, O. Koch, W. Vermaat, J. Bak, N. Carabaïn, O. Kap- pelmeier, F. de Nie, P. Pool en V. Mans. De K.L.M.-vliegers die bij het uitbreken van den oorlog op de Indië-lijn zaten, be vinden zich nu waarschijnlijk allen in Ne- derlandsch-Indië. Dit zijn: I. Smirnoff, E. van Dijk, C. Blaak, G. te Roller, E. Hulsebos, G. Schot, A. Kalberer, G. Klein, M. Marrs, R. Mac- Makin, W. Bunge, M. Rab, P. Deenik en J. Stroeve. In het buitenland vertoeven de vliegtuig bestuurders: Q. Tepas, K. Parmentier (kan in Lissabon verblijf houden), A. Cameron en T. Wittkampf. Te Lissabon zijn J. van Balkom en waarschijnlijk ook F. von Weyh- rother. Onbekend is de verblijfplaats van de vliegers J. Moll, T. Verhoeven, D. de Koning, C. Langeraar, J. Bielfeldt en Ryk- hof. Een nieuw wapen? DUITSCHE TROEPEN OEFENEN MET EEN NIEUW, NOG ONBE KEND WAPEN. (V.P.R.-correspondentie). De vertegenwoordiger te Berlijn van de „Associated Press" is in de ge- gelegenheid geweest het Fransch Belgische kustgebied te bezoeken en schildert op grond van de daarbij opgedane persoonlijke in drukken, de atmosfeer van rustige bereidheid, die er bij hem bij de Duitsche troepen, welke daar op den grooten aanval tegen. Engeland wachten, trof. De Amerikaansche journalist verklaart deze rustige bereidheid te kunnen begrij pen. aangezien, met „Duitsche grondig heid" alle voorbereidingen getroffen zijn en er klaarblijkelijk met iedere mogelijk heid is rekening gehouden. Bijzondere aan dacht heeft ook te Berlijn de mededeeling van den Amerikaanschen journalist ge wekt, dat de Duitsche weermacht ter voor bereiding van den grooten aanval troepen- oefeningen niet een nieuw wapen verricht, waarvan het eerste gebruik de wereld sterk zal verrassen. Een veelbesproken thema is door deze mededeeling weer aangeroerd. Met het gebruik van een nieuw soort, wa pen moet in allen ernst rekening gehouden worden. Veel beteeken ende Engelsche maat regelen. Int.usschen slaat, men te Berlijn, in af wachting van de dingen, die komen zullen,

Schager Courant | 1940 | | pagina 1