Hooger steun In vijf jaar Rotterdam herbouwd? voor vluchtelingen De winstbelasting Geen 30 urige schoolweek Het drama te Scherpenzeel Waardeering voor Mr. Linthorst Homan Humaner slachtmethoden De mishandeling en berooving te Soesterberg Petroleum, de pijp oL. grootmoeder HET LUCHTALARM TE BERLIJN m Officieele valuta-koersen Plaitelandsnormen voor stads- menschen te laag geacht. De commissie burgerbevolking heeft blijkens een circulaire van den secretaris-ge neraal, wnd. hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat de toepassing van het bepaalde inzake steunverleening aan vluchtelingen enz. aanleiding heeft ge geven tot verschillende klachten. Deze klachten zijn het gevolg van het feit. dat aan vluchtelingengezinnen, die in eigen buisvesting voorzagen, aanvankelijk een be drag aan steun sverd uitgekeerd volgens de Inkwartieringsregeling, en later het in den ren-el veel lagere bedrag, dat in overeenstem ming is met de ter plaatse geldende normen .voor de armenzorg. Gebleken is dat de armenzorgsteun, voor al in de kleinere gemeenten met het oog op de bijzondere behoeften der geëvacueerden veelal te laag is. Weliswaar mag worden aangenomen, dat de levensstandaard in de kleine gemeenten van het platteland lager is dan die in de groote stadsgemeenten, doch men mag daar bij nie over het hoofd zien, dat de armlasti gen op het platteland volkomen ingeleefd zijn in de plaatselijke omstandigheden en veelal de huizen der laagste huurklasse be wonen, terwijl daarentegen de uit een groote stad afkomstige gezinnen een ander? leef wijze gewend zijn en zich dus niet 7.00 spoe dig aan de leefwijze op het platteland zul len hebben aangepast. Bovendien zijn veel al voor de vluchtelingen alleen woningen beschikbaar van een hoogere huurklasse dan die, welke door de plaatselijke armlastigen worden bewoond. Er bestaat daarom wel aanleiding om vluchtelingen, die wegens wo ningnood in hun oorspronkelijke ver blijfplaats, genoodzaakt zijn een wo ning in vreemde omgeving te betrek ken eenigermate financieel tegemoet te komen en wel, door hen een be drag aan steun uit te keeren, volgens de door het rijk goedgekeurde steun regeling voor de onqeorganiseerde werkloozen en bovendien voor de ge vallen, waarin de gemeente van her komst ten aanzien van die steunre geling in een hoogere klasse is ge plaatst dan de vluchtoord-gemeente, den steun in deze gemeente te ver- hoogen met het halve verschil van den toialen steun in beide gemeen ten. Ten aanzien van de oorlogsslachtoffers, die thans tot werkloosheid zijn gedoemd dient ernaar gestreefd te worden zoo spoedig mogelijk weder onafhankelijk te maken van den overheidssteun, en in verhand daarme de den arbeidslust op te wekken. Het wnd. departementshoofd acht het daarom gc- wenscht, dat de inhouding der eigen ver diensten, uit arbeid verkregen, wordt be perkt tot twee derden der,netto uit den ar— beid van alle gezinsleden verkregen inkom sten. Aangezien de uitbetaling van de wekelijk- sche steun niet bij alle gemeenten op den zelfden dag der week geschiedt, wordt de in gangsdatum dezer nieuwe regeling bepaald op dien der eerstvolgende wekelijksche uit betaling. Termijn van aanmelding ver lengd. Tengevolge van een niet voorziene ver traging in de afkondiging van de winstbe lasting en in het verzenden van de aan giftebiljetten aan de bestuurders van de onder deze belasting vallende lichamen, is de termijn voor het doen van de eerste aan giften (1 September 1910) in vele gevallen te kort toegemeten. Belanghebbenden kunnen het er voor houden, aldus een officieele mededeeling van het Departement van Financiën, dat zij van den in specteur der directe belastingen uit stel hebben verkregen voor het in leveren van de aangiftebiljetten tot een maand plus een week nadat ds biljetten zijn verzonden. Vertrouwd wordt echter, dat zij, die dezen ver lengden termijn niet of niet ten vol le noodig hebben, zoo spoedig mo gelijk de aangiften zullen inzenden. Van deze gelegenheid wordt tevens ge bruik gemaakt om er op te wijzen, dat in de aangiftebiljetten winstbelasting no. 2 een drukfout voorkomt in onderdeel VI, letter e. Er wordt daar verwezen naar on derdeel „VI, a en b", van hetzelfde biljet. Hiervoor moet worden gelezen: onderdeel ,V, a en b. Aantal lesuren blijft 33. Naar het Hdbld. verneemt, zal de dertig-urige schoolweek, waarvoor de betreffende lesroosters reeds per cir culaire aan de betrokkenen waren toegezonden, geen doorgang vinden. Deze circulaire is ingetrokken en de oude toestand zal worden gehand haafd. De circulaire had, zooals wij reeds meldden, betrekking op de lesroos ters voor de cursussen van het mid delbaar onderwijs, welke in Septem ber beginnen. Bij deze circulaire werd het gemiddeld aantal lesuren van 33 teruggebracht tot dertig, doch deze bepaling is nu, aleer "zij in wer king is getreden, weer komen te ver vallen, zoodat de lesroosters in het algemeen ongewijzigd blijven. Ruzie over een prulmenboompje Gisteren heeft de rechtbank te Utrecht Uitspraak gedaan in de moordzaak te Scher penzeel. Dc dader, de 39-jarige krantenbe zorger te Scherpenzeel H. C. v. R. werd veroordeeld tot vijfjaar gevangenisstraf met aftrek van den tij'd in preventieve hech tenis doorgebracht. Uit het onderzoek was gebleken, dat v. R. geruimen tijd een ongeoorloofde verhouding met het slachtoffer V., moeder van acht kinderen, had onderhouden, waarvan ech ter de echtgenoot van dg vrouw afwist. Al les ging goed, tot op een gegeven dag v. R. ruzie met de vrouw kreeg over een pruime- boompje in den tuin van zijn vroegere wo ning. De echtgenoot van de vrouw had dit boompje laten weghalen zonder toestem ming van den krantenbezorger. v. R. zon op wraak en in den middag van 'den 24sten April verschafte hij zich toe gang tot de woning van de vrouw, die hij slapend in bed aantrof. Met een revolver, die hij van een soldaat gestolen had, schoot hij haar toen dood. Het wapen werd latei- in een weiland teruggevonden. Uit het psy chiatrisch rapport was gebleken, dat de verdachte minder toerekeningsvatbaar was. De officier van justitie had een gevange- "nisstraf van zeven jaar gecischt. IN OCTOBER AAN DEN SLAG! Een correspondent van de „Deutsche Zei- tung" heeft met de leiders van den Rottev- damschen Opbouwdienst een bezoek ge bracht aan de Maasstad. In het verslag over zijn bevindingen schrijft deze correspondent, dat het oogcnblik, waarop hij met deskun dige voorlichting deze inspectie ondernam, zeer gelukkig gekozen was. omdat men nu een overzicht kan krijgen van hetgeen te doen is in Rotterdam en hetgeen reeds werd gedaan. Men is thans met de opruimings werkzaamheden zoo ver gevorderd, dat men in October, op z'n laatst November, inderdaad kan beginnen met den opbouw, waarvoor de plan nen tegen dien tijd dan ongetwijfeld definitieven vorm zullen hebben aangenomen. Nu reeds zijn de nood woningen en noodwinkels zoo goed als gereed, zoodat bet stadsleven, met zekere beperkingen, weer in ruimere banen kan worden geleid. Het. valt hierbij op. dat opruimings werkzaamheden en die voor den op bouw zonder tijdverlies ,in elkaar overgaan, zoodat in veel korter tijd, dan door de deskundigen werd aan genomen, een nieuw Rotterdam tot stand zal kunnen komen. Was men kortelings nog van meening. dat met den opbouw van de binnenstad vijftien jaren zouden zijn gemoeid, thans kan met eenige zekerheid worden aangenomen, dat daarvoor ten hoogste vijf jaren voldoende zijn te achten. De bouw van 385 lage noodwoningen aan het Noorderkanaal is reeds zoo ver gevor- 'derd, dat vei'scheidene dakloozen daar mét October hun intrek zullen kunnen nemen. Bij deze woningen met kleine onderlinge verschillen in ruimte waarvoor de h^iur van f 3.15 tot f 3.65 zal bedragen zijn ruime speelplaatsen voor de jeugd ingericht Achter het viaduct daar ter plaatse zal men ook noodwoningen voor groote gezin nen plaatsen en in die wijk zijn ook enkele winkelstraten ontworpen. Hier zullen de-ze vele Rotterdammers een tijdelijke behuizing vinden, terwijl de nu ontbrekende woningen worden herbouwd. Er moeten weer 14.000 woningen beschik baar komen, waarvan er 10.000 in de bin nenstad zijn gedacht, en de overige 4000 waarschijnlijk op een gebied aan het Zui den van de stad zullen worden opgetrokken Bij den bouw van die huizen is dan tevens gedacht aan een ruimen parkaanlcg. Over zijn be-zoek aan den Statenweg en den Spoorsingel. waar de groote firma's zich tijdelijk hebben gevestigd, vertelt de correspondent dan voorts nog, dat daar al les weer zoo in het gereede is gebracht, dat het zakenleven na een. in verhouding korte, onderbreking weer kan worden opgenomen. Door de duisternis misleid In het water geloopen en ver- dronken. De vorige week Donderdag struikelde in de Javastraat te Den Haag een 64-jarige kellner uit Voorburg. Hij kreeg een hoofd wonde. werd aan de centrale post van den G.G. en G.D. verbonden en begaf zich toen op weg naar huis. Hij, kwam echter niet in Voorburg aan. Gisteravond heeft de Haagsche politie zijn lijk in het water van de Koninginnegracht gevonden. Ver moed wordt, dat de bejaarde kellner. toen. hij zich naar een halte van de blauwe tram wilde begeven, door de duisternis is misleid en in het water geloopen. BIJ ZIJN AFSCHEID ALS COM MISSARIS DER PROVINCIE GRONINGEN. Bet besluit van mr. J. Linthorst Homan eervol ontslag aan te vragen als commissa ris van de provincie Groningen gaf het „Nieuwsblad van het Noorden" aanleiding een waardeerend afscheidswoord te schrij ven. Het besluit, zegt 'het blad. zal de bevolking der provincie Groningen wel in het bijzon der treffen. „Een beroep op den Commissaris gedaan, zou nooit tcvergeefsch zijn, zoo daardoor een contact verkregen, een band versterkt kon worden. Zoo mogen wij zeggen, zonder de minste overdrijving, dat 'de heer Homan zijn geheelcn persoon heefi gegeven voor dit ge west en zijn bewoners. Het is zeer te betreuren, dat Groningen op nieuw zoo snel zijn Commissaris ziet ver trekken. Doch de provincie zal dit hebben te aanvaarden. De heer Linthorst Homan is bier gekomen 't hooge ambt aanvaardend als zijn levens werk. Maar de omstandigheden zijn zoo ver anderd. dat we hem aan dit voornomen nau welijks meer durven herinneren. Een nieuwe taak heeft hij op zich genomen die hij voelt als een roeping; de Nederlandsche Unie ziet hij als een mogelijkheid om zich niet alleen voor Groningen, maar voor geheel Neder land verdienstelijk te maken in deze zware dagen van het door oorlog geteisterde Eu ropa. En daarbij beeft de teleurstelling van de Groningers te zwijgen, de Groniiigers, die in de korte periode van het bewind van mr. Homan in zoovele opzichten reeds mochten kennis maken met zijn streven naar saam- hoorigheid, naar gemeenschap, waar zooveel verscheurd wordt en door verdeeldheid steeds opnieuw mislukt. In De Nederlandsche Unie ziet Groningen de voortzetting van het werk van „Opbouw", van de „Groninger Gemeenschap", van de „Groninger Dagen" aangepast aan de nieu we toestanden, maar doortrokken van den zelfden geest, die hier al eenige jaren ge werkt heeft. Wij verwachten, dat als er straks gelegen heid zal zijn afscheid te nemen van mr. Lint horst Homan, duidelijk tot uitdrukking zal worden gebracht, hoe zeer hij en zijn echt- genoote de harten gewonnen hebben van de Groningers. De nieuwe taak in De Nederlandsche Unie naast de twee andere leden van het drie manschap, eischt thans den heelen mensch. Van deze politieke toekomst valt niets te zeggen, maar de Groningers zullen, de te leurstelling overwinnend, de nieuwe roeping, die mr. Linthorst Homan volgt, spoedig lee- ren verstaan en hem blijven#dragen in hun sympathie, dankbaar voor wat hij hun in deze drie jaren heeft, willen schenken. Bedwelmen voor het mes mag worden gebruikt. De Staatscourant bevatte gisteren bet be sluit, waarin de nieuwe bepalingen voor het slachten van dieren zijn vervat. Wij lezen o.a.: De bedwelming van warmbloedige dieren geschiedt zoodanig,, dat het bewustzijn on middellijk wordt opgeheven, hetzij door elcc- trische doorstrooming. hetzij door middel van toestellen, waardoor de groote hersenen mechanisch worden beleedigd, hetzij op een andere door ons toegelaten wijze. Toepassing van kopslag en neksteek of nek slag. evenals het breken of omdraaien van den nek. is verboden. In plaats van de in artikel 1 genoemde be- dwelmingsmethodcn en in afwijking van ar tikel 2 is ten aanzien van warmbloedige die ren, geen slachtdieren zijnde, als bedoeld in in de Vleeschkeuriïigswet of vee. als bedoeld in de Veewet, geoorloofd: a. dc toepassing van den kopslag: b. 'de toepassing van den nekslag, alleen voor zoover bet konijnen be treft: c. het snel en geheel scheiden van den kop van den romp, alleen voor zoover hot gevogelte betreft. Het is verboden tijdens of na de verbloe ding met slachten voort te gaan. alvorens blijvende bewegingsloosheid is ingetreden. Het ophangen der dieren vóór .het bedwel men is verboden. De Officier van Justitie eischte gisteren ochtend tegen den 67-jarigen gedetineerden arbeider uit Amersfoort, J. L., plaatsing in een krankzinnigengesticht, met een proeftijd van ten hoogste éérr jaar en ter beschikking stelling van de regeering. De verdachte had zich voor de meervoudige kamer der arrondissementsrechtbank te ver antwoorden terzake van berooving van vrij heid en mishandeling, diefstal van een be drag van 75 gulden, een gouden ketting, zil veren theelepeltjes en flesschen wijn en ad vocaat, alles ten nadeele van G. S., huis vrouw van den Nederlandschcn onderoffi cier-vlieger P. van der G. Zooals men weet, hebben deze feiten in het begin van dit jaar te Soesterberg plaats gevonden. Mevrouw van der G. had geduren de eenige dagen gastvrijheid verleend aan den verdachte, doch deze man, die in het in de nabijheid van de woning gelegen tuinhuis verblijf hield, heeft van deze gastvrijheid een schandelijk misbruik gemaakt door mevrouw van de G. te overweldigen en van haar vrij heid te berooyen en vervolgens met enkele kostbaarheden er van door te gaan. De behandeling geschiedde met gesloten deuren. Verdachte ontkende hardnekkig het hem ten laste gelegde. De Officier van justitie achtte de verkla ring van mevrouw van der G.: de mishande ling en de vrijheidsberooving bewezen, als ook den diefstal van de gouden ketting. Van de overige diefstallen werd verdachte vrijge sproken, omdat het bewijs hiervan niet ge leverd kon worden, doordat van der G. geen verklaring kon afleggen. Over veertien dagen zal in deze zaak von nis worden gewezen. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Voor de Utrechtsche rechtbank .stond gis termiddag terecht een 26-jarige metaalbe werker uit Driebergen-Rijsenburg, wien brandstichting in zijn woning aan de Heem strastraat te Driebergen-Rijsenburg was ten laste gelegd. Verdachte woonde, daar met. zijn vrouw, een kind en een 70-jarige grootmoeder. Op den dag der brandstichting, verbleef zijn vrouw in een ziekenhuis, zijn kind was el ders ondergebracht en de man woonde met grootmoeder samen. Verdachte vertelde wat er op dien bewus- ten 25en Juni gebeurd was. Hij zeide, dat hij van zijn werk was thuisgekomen en dat hij zich boven de slaapkamer verkleed had. Bij deze werkzaamheden had hij 'n pijp gerookt en verdachte achtte het niet onmogelijk, doch niet waarschijnlijk, dat debrand door vonken uit den pijp was ontstaan. Toen bij de deur uitging, heeft hij de pijp weggelegd, op de vraag van den president of verdach te boven ook "petroleum had gebruikt, ant woordde verdachte ontkennend. Er was wel petroleum in het keukenkastje, maar boven werd er nimmer petroleum verbruikt Voorts gaf verdachte toe. dat hij kort voor den brand een brandverzekering van f 2000 had afgesloten. Niets bijzonders! Verdachte vertelde echter, dat dit niets bvzonders was, omdat hij vroeger ook was verzekerd. De president bleef het vreemd vinden, dat verdachte, toen hij later thuis was gekomen geen brandlucht had opgemerkt. Toen hij daarna weer uit de deur was uitgegaan, sloegen kort daar op de vlammen, uit het dak. Daar het hier twee huizen onder een dak betrof, was het gevaar niet denkbeel- dae, dat ook het belendende perceel zou vlam vatten. De getuigedeskundige, de heer P. Frima te Hilversum, had na den brand een onder zoek naar de oorzaak ingesteld, vast was ko men te staan dat de brand boven was uitge broken, waarbij tevens een sterke petroleum lucht werd waargenomen. Een brandweerman uit Driebergen die bij de blussching tegenwoordig was geweest, vertelde dat hij een ruit bad stukgeslagen teneinde het vuur te kunnen blusschen. Toen Berlijn, 21 Aug. 1940. Naar aanleiding van het luchtalarm, dat te Berlijn eergister- nacht heeft plaatsgevonden, deelt onze V.P. B.-correspondent mede, dat thans bekend is geworden, dat twee vijandelijke vliegtuigen vergeefs gepoogd hebben 't stadsgebied van Berlijn te naderen. Door de krachtige Duit- sche luchtafweer is hun dit mislukt. Duitsche kringen zijn van oordeel, dat deze en andere nachtelijke vluch ten van Britsche vliegtuigen boven Duitsch gebied, niet in direct ver band staan met de groote actie, die hét Duitsche lucht wapen ononder broken tegen Engeland voert. Deze acties kenmerken zich door een groo te strategische doelmatigheid, terwijl de nachtelijke vluchten der Britten het karakter dragen van afzonderlij ke ondernemingen, die meestal van geringen omvang en beteekenis zijn, wel is waar hier en daar eenige schade aanrichten en offers onder de burgerbevolking eischen, maar in militair opzicht geen resultaten be reiken,. •De burgerlijke luchtbescherming, die in in deze gevallen in actie komt. blijkt overal voortreffelijk voor haar taak berekend te zijn. Men acht het bewezen, dat tusschen een actie als die van hedennacht tegen Ber lijn en de grootscheepsche en doelbewuste Duitsche aanvallen op Engeland geen enkel verband van militairen aard bestaat. Britsche luchtaanvallen op woon wijken. Het D.N.B. meldt nog uit Berlijn: In den vorigen nacht zijn Britsche vliegtuigen in Duitsch gebied binnengedrongen. Zij hebben onder méér een aanval gedaan op een woon wijk in een vrij groote stad in het Ruhrge- bicd. Vier particuliere huizen zijn volkomen verwoest. Uit de puinhoopen zijn tot dus verre zes dooden en 25 zwaar- en lichtge wonden gehaald. Tot de dooden behooren twee vrouwen en een tweejarig en een acht iarig kind. In een West-Duitsche stad van 30.000 zielen is door Britsche explosieve bommen een geheele rij huizen vernield De burgerlijke luchtbescherming, die ook hier goed georganiseerd is, kon de kleine bran den, die door brandbommen ontstaan waren snel blusschen. Tn deze stad zijn talrijke merischen ernstig gewond, doch gelukkig zijn er geen dooden. Op een andere plaats in midden-Duitschland is door een bom een loods, die voor militaire doeleinden wordt ge gebruikt, beschadigd. Twee soldaten werden licht gewond. Engelsche machine boven Olden- burn neergehaald. Naar het D.N.B. over het luchtalarm van gisternacht te Berlijn nog verneemt, na derde een Bristol Blenheim toestel het Ber- lijnsche luchtversperringsgebied, waarop in Berlijn luchtalarm werd gemaakt. De Brit sche machine, die naar het Noordwesten af draaide, werd later boven Oldenburg waar genomen, in het zoeklicht gevangen en op nieuw beschoten. Het vliegtuig werd door eenige schoten getroffen en stortte brandend omlaag. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. 100 1940 I 4 98 WV) 1940 I 4 97 15/16 100 1940 II 4 S9 3/16 100 1940 II (m.b.) 98 500 1940 II 4 9014 500 1940 II (m.b.) 9814 100 v 1936 3 88% 100 1937 3 500 1937 100 (3%) 1938 3 81% 500 (3%) 1939 3 81% OOST-1NDI8. 100 1937 3 -.K. m 97% 500 100 500 1937 3 1937a 3 1937A 3 7014 75% 73% 73% 90% 98 76% 74% 72% 73% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. Alkmaar '37 3% 85 79% 82% 80 83 A'dam '37 I 3% Arnhem '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% N.-Holl. '38 3 7414 N.-Holl. '38 H (3%) 3 79gb R'dam '37 I, III 3% 77 77 Z.-Holland 1937 3 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 78-75 74%-76% Calvé Delft c. v. A. 65 6014 Centr. Suiker Mij. 1-48 145 Fokker g. A. 209 208 Lever Bros en Unilever c.v.A, 79% 78% Ned. Ford 325 335 Philips G.B.v.A. 158-154 152-147 Philipsp ref. A. 122 117 PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 176% 175% Kon. Petr. 195-190% 196%-193 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 184%-181% 18214-180 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 340-344 343-340 Javasche Cultuur 209% 205 N.I.S.U. 200 197 Ver. Vorstenl. Cult. 90 88% TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 133-136 129-131 Deli Mij. c. v. A. 197%-194 189-188 Senembah 153-150 156-154 „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan d» publicatie bij besluit van den wnd. secreta ris-generaal, wnd. hoofd van het départs ment van financiën is toegestaan". AANDF.ELEN: Ned. Scheepvaart Unie 123gb-127gl. v. Gelder's Papier tab. gew ad. 124 Anaconda Copper C.V.A. 1813/16 Bpfhtehem Steel C.V. gew. a.d. 601/16 Rep. Steel C.V. g. aand. 15gb-15 5/16*1 Curtiss Wright C.V.A. 691 Shell Union C.V. gew. and. 3%gb-8V VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.889/16 75.28—75.43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.81—44.90 42.84-42.92 1.86%1.90% 30.08—30.20 44.76-44.94 42.80-42.96 de ruit verbrijzeld was, nam hij ook een pe- troleumgeur waar. Onschuldig? Uit verdere getuigenverklaringen bleek', dat de petroleumkan, waarin zich ruim 3 li ter olie bevond, na onderzoek nog slechts 1 liter inhield. Verdachte bleef volhouden, dat hij onscfiul dig was. Het zou mogelijk kunnen zijn, dat de brand ontstaan was door onvoorzichtig- heid van grootmoedei die nog thuis was geweest, terwijl verdachte weg was. Groot moeder was bijna kindsch, ze wist niet goed meer wat ze deed... De officier van Justitie was van meeninf, dat verdachte schuldig was aan het hem ten laste gelegde en eischte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Uitspraak pver 14 dagen... „Ik ben van de Duitsche weermacht" Zwervende mnzikant veroor deeld. Gisteren stond voor de Utrechtsche recht bank terecht de 20-jarige zwervende muzi kant J. L. K„ die eind Juni van dit jaar twee padvinders te Houten had aangehou den, en hen, terwijl hij het voor deed ko men, of hij een onderofficier van de Duit sche weermacht was, arresteerde wegens het dragen van verboden uniformen. Hij zou» hen overbrengen naar de kazerne in Utrecht, waar 'zij op water en brood ge steld zouden worden. K. kon er echter wel voor zorgen, dat zij het beter zouden heb ben, als hij het polshorloge, dat een van hen droeg, kreeg. De jongens vertrouwden het zaakje niet erg, temeer, daar de on derofficier reeds onmiddellijk een poging deed, zich van het horloge meester te ma ken. Toen zij op hun vraag, of hij zich kon legitimeeren, geen antwoord kregen, zetten zij het op een schreeuwen, zoodat al gauw eenige inwoners van Houten kwamen toe snellen. De man probeerde te ontvluchten, maar dit gelukte niet. De rechtbank veroordeelde K. tot 3 maan den met aftrek van preventieve hechtenis. De officier van justitie had, in verband met den ernst van het feit, een gevange nisstraf van een jaar geëischt.

Schager Courant | 1940 | | pagina 2