Toch Alkmaarsche kaasmarkt? Bij de „Adam en Eva Nieuwe Land FEITEN EN CIJFERS Adviesinstanties voor Duitschers Bommea op Nederland Benzine voor den landbouw Eieren worden geteld Woensdag 21 Augustus 1940 Tweede blad De Wieringermeer 10 jaar van het „SLECHTS DE ROODHUIDEN ONTBRAKEN, ANDERS WAREN WE IN DIE EERSTE MAANDEN NèT VAN DIE WILD WEST HEL DEN, T WAS EVEN AVONTUUR LIJK EN EVEN INTERESSANT". VOOR DE PIONIERS WAS HET AARDPROFIEL EEN OPEN BOEK, MET KAPITALE LETTERS. Bij den gemeen fesecretaris Blaauboer komen thans alle draden samen (Van onzen eigen verslaggever). Het wonder is niet. dat de geit, die aan den Schagcrweg staat te di- gesteeren na haar lunch, er tien jaar geleden nog niet was. Maar het wonder is, dat deze heele wereld, waarin zij thans haar geitsch be staan leidt, tien jaar geleden nog niet bestond. Het gras was er niet en het graan was er niet. Het huis was er niet en de hof was er niet. Het bosch was er niet en de boo- 1 men waren er niet. Er was'niets, op den een-en-twintig- sten Augustus van het jaar negen- j tien honderd en dertig. Zoo de Schrift zegt: „De aarde nu was woest en ledig" De gemalen Lely en Leemans hadden sinds Februari van dat jaar 6taag hun ruim 3000 kubieke meter water per uur uit den pold'er gemalen en daar lag nu, op dien 21 en Augustus, het land droog. Ruim 20.000 bunder was uit de golven verrezen of herrezen wellicht. En toen is het wonder begonnen. Eerst wies op de zen grond het onkruid, de paarse zce.-aster naast de distel en het wilde gras. Toen wies de rogge, de gerst, de klaver, de kool En toen en toen en toen - Men moet het wonder hebben gezien, elke dag van deze tien jaren, om het te begrijpen men moet hebben meege- 1 holpcn, deze tien jaar lang om dit Paradijs van geel en groen en goud te scheppen, om te weten hoe ontzaglijk véél er is ge- j beurd! Aan den Ulkeweg, in een der statige boe- renbehuizingen, woont een menschenpaar, dat het wel weet, dat waarschijnlijk het eerste was, dat met den blik vooruit, het barde leven der eerste pioniersjaren is be gonnen. dat men de Adem en Eva van het Nieuwe Land zou kunnen noemen. Abram Langereis, eerst bedrijfsboer, la ter pachter, en de laatste jaren de voor man der aardappelselecteurs, en z'n vrouw. Westfriezen, allebei. Nuchter, onverzette lijk, recht-op-den-man-af ,,'t Was geen pretje, om hier te komen en 't was geen pretje om hier te blijven, dien eersten tijd, vertelt Langereis. Toen we met den verhuiswagen met veel epul en moeite tot op een driehonderd me- De heer en mevr. Langereis, pioniers in den Wieringermeerpolder. Mevr. Langereis heeft van een potscherf, onder het maaiveld ge- Vonden een bloempot gemaakt, de heer Langereis bekijkt voor de zooveelste maal ton wonderlijke vondst, een klein potje uit Qriize oudheid! (Eigen opname). ter van ons huis gekomen waren, het ecni- ge wat er stond, naast een paar in Sloot- dorp, konden we niet verder De boel moest op een handkar. Zoo goed en zoo kwaad als dat ging. legden we planken over de kavel en zoo zouden we 't pro- becren. De kavel was niet droog, de plan ken dreven weg, onze handkar ging van links naar rechts. Af en toe viel er wal af, en liet béddegoed was dik onder de modder. Met de vloer was 't heelemaal niets ge daan, we konden beginnen om die schoon te scheppen. Van allerhande smurrie lager op. Nou, zegt Langereis, ,,'t Parlement keek niks plat" en knipoogt eens naar zijn vrouw. „Wat jij vrouw?" ,.'k Moet er niet meer aan denken", grie- zele mevrouw Langereis. „Enfin een mênsch went aan alles, en we werden eer- ste-klas aanpassers in die dagen Inderdaad, méér nog dan de man, is de vrouw die eerste tijd belast geweest met allerlei zorgen. Haar ontbrak alles, kilometers ver van daan moest de leeftocht komen, de brandstof, de wol om de sokken te stoppen, en alle kleinigheden, die in een geciviliseerde omgeving het le ven van een vrouw veraangena men. „De Roodhuiden ontbraken, anders wa ren we nèt van die Wildwest-helden uit die boeken van Cooper en, Aimard, T was minstens zoo avontuurlijk en minstens zoo interessant. Want iedere dag bracht je nieuwe vondsten, iedere dag leerde je wat nieuws, vertelt Langereis verder, die als de trap pers in de Far West de taal de Natuur verstaat, en voor wien de bodem, het aardprofiel een open boek met kapitale letters is Sporen van vroegere bewoners. De Zee-asters brachten me op 't spoor van vroegere bewoners. Af en toe kwam je plekken tegen, waar ze veel weelderiger groeiden dan elders. Die plekken waren bijna zuiver rond en als je dc spa er in stak. borrelde er al heel gauw zoe£ water op. Stak je nog dieper, dan vond je wel eens een houten ring, natuurlijk geheel ver gaan. dus je zou zeggen, dat er een bron geweest was. Meermalen vond ik grijsach tige scherven en kijk. dit vond ik ook. Een eigenaardig gevormd steenen kroesje of potje, een groot stuk van een aarden pot. waaraan duidelijk te zien is, dat die met de hand is gevormd. De vingerafdrukken zitten er nog in. We gebruiken het nu voor bloempot. Ja, 't was hier èrg leelijk in sommige opzichten, mijmert Langereis, maar als je er oog voor had, was 't hier ook èrg mooi. 't Groeide snel, toen eenmaal groote stukken in cultuur werden gebracht, 't Was spoedig niet meer noodig om aldoor pontjes te gebruiken, 't was ook niet niet meer noodig. om. zoo als ik meermalen deed, zwemmende aan den overkant van een sloot te komen, als 't eigengemaakte vlot was losgeraakt en af gedreven... Er kwamen steeds meer huizen, er kwa men dorpen met winkels, de polder werd beboscht, enfin dat weet u allemaal en uw lezers ook wel Ja, besluit Langereis, als je aan den weg timmert, hèb je bekijks, wij pioniers tim merden aan den weg en onze practische er varing kwam wel eens in botsing met, de meening van de theoretici Ik ben 't hier met. allemaal wel es niet eens geweest, we hebben hiér moeten vechten, maar ik zon toch niet graag willen, dat ik het allemaal niet had beleefd. Wat jij vrouw? Ik óók niet, zegt mevrouw Langereis Niet alleen de pioniers en de boeren die na hen kwamen, niet alleen de ingenieurs, onder leiding van hun chef, Ir. Smeding, en zijn voorgangers, hebben 't „Nieuwe Land" de plaats in onze samenleving gegeven, die het thans, inneemt, HET ACHTSTE WERELDWONDER: waar tien jaar en één dag ge leden nog water was, is nu dit!! (Eigen opname). Het Bestuur van de Wieringermeer heeft daartoe bijgedragen. Niet altijd is zijn werk onverdeeld bewonderd, ook wij hebben het cle critiek niet gespaard, als we meenden, dat die in het algemeen belang geuit moest worden. Niemand zal echter ontkennen, dat sinds de Wieringermeer ..zelfstandig" is, niet veel door dit bestuur is gedaan, en waar het belangrijke zaken betrof, snelle beslissin gen zijn genomen. In kleine dingen kunnen de heeren elkaar vaak heerlijk dwars zit ten. een verkeerde komma, die een zin on duidelijk zou kunnen maken, geeft wel eens aanleiding tot een zwaarwichtig, maar steeds amusant en vaak geestig debat. Dit is duidelijk, als men weet, dat de raad van Wieringermeer geheel bestaat uit specialis ten-op-hun-gebied. Zelden ontbreekt dan echter aan 't slot van een betoog een huldebetuiging aan het adres van den lieer Blaauboer. den gemeen te-secretaris. Verdiend! Deze ^secretarie-overste houdt zijn zaken „model", de overzichtelijke keurige raads stukken maken het werk van raadsleden en raadsverslaggevers véél gemakkelijker DE GEMEENTE-SECRETARIS DE HEER BLAAUBOER Burgemeester Smeding moet zich zijn eigen woorden langzamerhand „losma ken" uit de Wieringermeer, door zijn nieu we groote taak. de drooglegging van den Noord-Oostelijken polder, het is de heer Blaauboer. die in feite de dagelijksehe lei ding van de gemeentezaken in het Nieuwe Land heeft. 't Zijn moeilijke dagen geweest van 10—15 Mei dit jaar, voor hem en zijn ambtenaren, waar elk contact met de buitenwereld ont brak en de bijzondere omstandigheden bij zondere maatregelen eischle. Men is ze te boven gekomen. Secretaris Blaauboer en z'n staf resideert thans tijdelijk in de cantine van de Cultuur- Maatschappij. Het raadhuis wordt uitge breid en gerestaureerd. Straks zal het. gemeentebestuur en de secretarie „voorloopig" uitmuntend geïn stalleerd zijn. Met 5000 inwoners gaat het Nieuw Land de tweede tien jaar in. Nog steeds vogels van diverse pluimage, uit alle windstreken van ons land afkomstig. Voor wie het „Nieuwe Nest" echter reeds het „Oude Nest" is geworden, waarin zij zich thuis gevoelen en dat het rnee- rendeel, niet gaarne zouden willen verlaten! De Wieringermeer In 1849 reeds opperde de ingenieur van Diggelen de gedachte de Zui derzee droog te leggen. Het was Ir. Lely, die vele jaren later de op dracht kreeg een plan te maken, dat uitvoerbaar was. In 1892 benoemde Ir. Lely, die intusschen minister van Waterstaat was geworden, een com missie, die het plan onderzocht en goedkeurde. Het plan hield in het maken van vier polders, nadat een dijk zou zijn gelegd van de Friesche naar de Noordhollandsche kust. In 1918 eerst, na den wereldoorlog werd het werk ter hand genomen. Men begrootte de kosten op 189 mil- lioen en de tijdsduur op 33 jaar. De kosten overschreden vèr de begroo ting, die opliep tot ruim een milli- ard. Het is niet te zeggen hoe de cij fers er straks zullen uitzien, want de huidige oorlogstoestand heeft ook hier tal van moeilijkheden ver oorzaakt. De Wieringermeer met zijn 20.000 H.A. is de eerste der droog te leggen polders geweest. Nog zullen volgen de Noord-Oost pol der (54.000 R.A.) de Zuid-West pol der (56.009 H.A.) en de Zuid-Oost polder (95.000 H.A.). In 1920 begon men met de geheele drooglegging, op 21 Augustus 1930, was de drooglegging van de Wierin germeer voltooid, in Mei 1932 werd de afsluitdijk gesloten. In Juli 1929 was de dijk om de Wieringermeer reeds voltooid. Zeer kort na de drooglegging werd het eerste koolzaad gezaaid. In de z.g. excursiegidsen worden cijfers genoemd, die een indruk ge ven, van wat tot stand is gekomen. Er is 13.61 millioen kubieke meters keilecm gestort, 23.5 millioen ku bieke meters zand is verwerkt, de lengte der kanalen bedraagt totaal 238 k.m.. In de laatste jaren is de bebossching het ideaal van den burgemeester en directeur van den Wieringermeerpolder den heer Ir. Smeding zeer uitgebreid. Over enkele jaren zal de Wieringermeer niet meer het open en kale land zijn wegen worden tot schaduwrijke la nen en de boerderijen zullen ver scholen liggen in welderig groen. Met administratieve bevoegdheden. Naar wij van bevoegde Duitsche zijde ver nemen, zijn op grond van het decreet van den Führer van 18 Mei 1940, de tot nu toe in Nederland bestaande consulaten en con sulaire vertegenwoordigers opgeheven en hun functies op de organen van den rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied in het raam van de algemeen gere gelde overheidswerkzaamheden, met ten dee- le verdergaande zelfstandige bevoegdheden overgegaan. Ook kan de rijkscommissaris ter uitoefefning van de bestuursmacht en ter uitvoering van zijn verordeningen van de Nederlandsche autoriteiten gebruik maken. Ter verzorging van de door de bestaande organen van den rijkscommissaris nog niet behartigde belangen doet zich evenwel de noodzakelijkheid voor, bijzondere instanties in het leven te roepen, waaraan, zij het ook op beperkt terrein, de taak zal worden toe vertrouwd de hier vertoevende Duitschers in den geest van het „Konsulargesetz" van 8 November 1867 met raad en daad bij te staan. Deze instanties worden volgens voor schrift van den rijkscommissaris met den naam „Amtliche Deutsche Be- ratungsstelle in den Niederlanden" aangeduid en voeren in haar officiee- le stempel het Duitsche rijksembleem met een toepasselijk rondschrift. Binnenkort worden dergelijke bu- reaux gevestigd in de verschillende provincies en wel voor Noordholland in Haarlem. De taak omvat naast de zorg voor de Duit sche staatsburgers ook die voor de Neder landers van Duitsche afkomst, vooral van dat deel, dat door huwelijk met Nederlan ders de Duitsche nationaliteit verloren heeft en in bepaalden omvang ook andere staats burgers, die in het verkeer met Dnitsche bin- nenlandsche autoriteiten de tusschenkomst van een Duitsche instantie noodig hebben. De ambtelijke werkzaamheid zal zich in hoofdzaak uitstrekken tot een verwijzing van de verzoekers naar den bevoegden functio naris en tot oen ambtelijke bemiddeling in het verkeer met de Duitsche binnenlandsche autoriteiten. Geen personen getroffen. Gisternacht zijn twee bommen ge vallen in weideland onder de ge meente Tietjerksteradeel. Er is geen schade aangericht. In Harderwijk kwamen tien bom men neer, er kwamen geen persoon lijke ongelukken voor. Naar aanleiding van het bericht, dat geen kaasmarkten meer gehou den zullen worden, vernemen wij nader van bevoegde zijde, dat als nog getracht wordt een opschor ting dezer markten te voorkomen. Het vervoer- en afleveringsverbod geldt slechts voor enkele dagen en het ligt in de bedoeling, dit verbod zoo spoedig mogelijk in te trekken. Over enkele dagen zal vermoedelijk een nieuwe regeling worden bekend gemaakt. Men hoopt deze regeling althans spoedig genoeg te kunnen afkondigen, opdat de kaasmarkt te Alkmaar Vrijdag a.s. normaal zal kunnen doorgaan. Voor 24 Augustus aanvragen. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd maakt bekend, dat aan vragen voor vergunning tot het koopen ep verbruiken van benzine of benzol als mo torbrandstof voor tractoren en stationnaire motoren ten behoeve van land- en tuinbouw voor de maand September 1940 uiterlijk 24 Augustus a.s. moeten zijn binnengekomen bij het Rijksbureau voor Voedselvoorziening in Oorlogstijd, afdeeling 2d., Alexander- straat 19, 's Gravenhage. De aanvragen moeten ingediend worden op de bekende rose bl-formulieren, die aan ale distributiekantoren verkrijgbaar zijn. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebacht, dat voor één en dezelfde distri- butiemaand slechts één aanvrage mag worden ingediend. Het inzenden van dubbele aanvragen kan ertoe leiden, dat de aanvrager van verdere distributie dezer motorbrandstof wordt uitge sloten. Koelhuis- en kalkeieren Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Ton einde op elk oogenblik een overzicht te hebben van de opgeslagen koelhuis- en kalkeieren en van de eiproducten, is be paald, dat ieder zijn voorraden moet op geven aan de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Deze op gave moet geschieden uiterlijk 24 Augustus, naar den toestand van 21 Augustus. Deze opgave behoeft alleen verstrekt te worden door diegenen, die de koelhuis- en kalk eieren en de eiproducten in voorraad heb ben voor verkoop of om deze te gebruiken in het eigen bedrijf. Hieronder vallen niet de eieren, die particulieren voor eigen con sumptie hebben ingeslagen. Het afleveren van koelhuis- kalkeieren en efproducten, als ook het aanwenden daarvan in het eigen bedrijf mag alleen ge schieden na verkregen machtiging van de Nederlandsche cehtrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Van den opslag van koelhuis- en kalk eieren en van het bereiden van eiproduc ten na heden, moet terstond worden kennis gegeven aan de genoemde centrale met ver melding van de hoeveelheden. Bij alle op gaven moeten kippen- en eendeneieren en de uit deze bereide producten afzonderlijk worden opgegeven. HOOIBROEI Boerderij afgebrand. Maandagavond omstreesk 11 uur is brand uitgebroken in de kapitale boerderij, be woond door den landbouwer A. Oldenkamp te Oosthalen. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich slechts ter nauwernood konden redden. De brandwee- ren uit Hooghalen. Beilen en van het vluchtelingenkamp in de gemeente Wester- bork waren aanwezig, doch konden we gens gebrek aan water weinig uitrichten. De geheele inboedel, het gereedschap en een groote partij hooi en koren gingen verloren. Drie vakens kwamen in de vlam men om. De brand is vermoedelijk ont staan door broei. Veiizekering dekt, de schade»

Schager Courant | 1940 | | pagina 5