V.S. pachten twee Britsche eilanden Engelands zon gaat onder Leo Trotzki vermoord DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Vliegtuigsteunpunten op Conton en Enderbury De Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije Verduisteren 8.50 uur Versche visch Japansche pers over Churchills rede Laan. Schagen, Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224A DONDERDAG 22 AUG. 1940. 84e Jaargang. No. 11271. tWtgöve der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Het Britsche ministerie van Bui- tenlandsche Zaken heeft, volgens een bericht van „Associated Press" nit Londen meegedeeld, dat de Ver- eenigde Staten de eilanden Can- ton en Enderbury in den Stillen Oceaan voorloopig voor 50 jaren als vliegtuigsteunpunten van Engeland hebben gepacht. Londen en Washington zijn meer dan een jaar geleden overeengeko men de twee eilanden gemeen schappelijk te besturen en aan En- gelsche of Amerikaansche lucht vaartmaatschappijen toe te staan er voor de burgerluchtvaart gebruik van te maken. De „New York Sun" neemt daarom aan, dat de pacht overeenkomst het vestigen van mi litaire steunpunten beoogt. Tusschen Londen en Washington waren, naar de „New York Herald Tribune" op 29 Maart 1938 meldde, langs diplomatieken weg onderhandelingen geopend over de ju ridische strijdvraag aan wie de twee kleine eilanden Canton en Enderbury, welke deel uitmaken van de Phoenixgroep in den Stil len Oceaan, toebehoorden; aan de Vereenig- de Staten of aan Engeland. Tot op dat oogenblik beschouwde de Britsche regeering zich als de rechtmatige eigenares, doch een decreet van Roosevelt, dat deze eilande eenvoudig onder de ju risdictie van het Amerikaansche departe- nent van Binnenlandsche Zaken plaatste 'heeft toen de diplomaten aan het werk ge let. Te Londen wilde men de kwestie langs vriendschappelijken weg oplossen. Men achtte het indertijd niet moeilijk een spoe dige regeling te treffen. De regeeringen van Australië en Nieuw-Zeeland hebben aan de besprekingen deelgenomen. President Roosevelt liet door zijn secretaris mededee- len, dat hij bij het opeischen van de sou- vereiniteit van de genoemde twee eilanden uitsluitend de bedoeling heeft gehad de ci viele luchtvaart te steunen en haar 'n ge schikte vlieghaven in den. Stillen Oceaan te geven. De president ontkende toen nadrukke lijk, dat zijn actie iets met defensieplannen te maken had. Om zijn eisch kracht bij te zetten liet Roosevelt een aantal Ameri kaansche „kolonisten" naar het eiland Canton brengen. Later is nog een andere groep kolonisten en douanebeambten op het eiland gaan wonen. De bevolking van het eiland bestond hoofdzakelijk uit Nieuw- Zeelandex-s, die daar in Augustus 1937 aan land waren gegaan. Uiteindelijk is deze kwestie met een com promis geregeld. In Maart 1939 werd bij de besprekingen In het Huis van Afgevaardigden over het versterken van de bestaande en het aan leggen van nieuwe steundbnten in den Stil len Oceaan Canton onder de luchtbases genoemd. De beide eilandjes liggen ten noorden van de Samoagroep en zijn onge veer evenver verwijderd van Japan als van Ned. Oost-Indië. Houding van Japan. Voor de verpachting van Britsche bases aan de V. S. en voor het defensief overleg tusschen de V. S. en Canada blijft ook in Japansche kringen groole belangstelling be- OPERATIES IN M1DDEN-ENGELAND Vliegvelden met succes aangeval len. Zoojuist is berichte ontvangen van een afdeeiing vliegtuigen, die tijdens een gewa pende verkenning de vliegvelden Manby bij Grimsby en Leamington bij Birmingham in Midden-Engeland gebombardeerd heeft. De commandant der formatie heeft, naar het D.N.B. verneemt, het volgende gemeld. „Ik heb het vliegveld Manby op middel matige booste aangevallen en den Zuidoost hoek getroffen. Verscheidene vliegtuigen zijn vernield. Óp de onderkomens zijn ver scheidene treffers geplaatst. Een munitie- bergplaats is in de lucht gevlogen. Een an der van mijn vliegtuigen heeft na uitvoe ring van de verkonnigsopdracht het vlieg veld Leamington aangevallen en in het bij zonder verscheidene toestellen, die juist startten. De bestuurder meldt talrijke tref- fes op het vliegveld. Bijzonderheden kon hij niet waarnemen, daar hij terstond de be schermende wolken moest opzoeken. Mijn formatie is niet lastig gevallen door Engel sche jagers. Op enkele plaatsen werd af- weervuur op ons geopend, dat mij-echter bij de uitvoering van mijn opdracht niet kon hinderen. Mijn toestellen zijn voltallig op de nasis geland." staan. Beide punten vormden het onderwerp van een gisterenmorgen op het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken gehou den persconferentie. Op een vraag in zake de verpachting van Britsche vlootbases aan de V.S., niet alleen op het Westelijk halfrond, maar ook in an dere deelen van de wereld, verklaarde dc woordvoerder van het departement, dat in dien deze veronderstelling op waarheid be rustte, dit een belangrijke kwestie zou zijn. De Japansche regeering heeft evenwel geen officiecle mededeeling hieromtrent ontvan gen en in afwachting van nadere bijzonder heden kan er niets over gezegd worden. Op een andere vraag, welke houding Ja pan zal aannemen tegenover de Ameri- kaanscli-Canadeesche defensie-overeenkomst, antwoordde de woordvoerder, dat, wanneer Amerika het aanvaarden van de militaire bescherming der Canadeesche kusten moti veert, met een uit de geografische ligging voortspruitende verwantschap, Japan om de zelfde reden gerechtigd is tot de tot dusver in Oost-Azië genomen maatregelen. Hij her innerde, aldus Domei, aan dc Ishli-Lansing- overeenkomst van 1917, waarbij de Vereenig- de Staten erkenden, dat de geografische lig ging Japan een speciale positie in het Verre Oosten verschaft. De Ishli-Lansing-overeen- komst werd vervangen door het verdrag van Washington, maar in feite bleef de erken ning hierin vervat. De Amerikaansche vloot in het Verre Oosten. De opperbevelhebber van de Aziatische vloot der Vereenigde Staten, admiraal Hart, heeft Sjanghai verlaten om zich naar Tsing- tao te begeven. Hij zal zich bij de hoofdmacht van de Aziatische vloot voegen. Een jaar Dnitsch Russische overeenkomst GROOTE RESULTATEN. Den 19en Augustus was het een jaar ge leden, dat de Duitsch-Russische handels- en credietovereenkomst gesloten werd. Duitsch- Iand stelde Rusland een goederencrediet van twee honderd millioen R.M. ter beschik king, terwijl de Russen hunnerzijds leverin gen van grondstoffen tot een waarde van 180 millioen R.M. toezegde. De loopende za ken werden door deze afspraken niet be- invloed. Op 11 Februari kwam het econo mische verdrag tot stand, waardoor het han delsverkeer weer tot den grooten omvang van vroeger jaren werd teruggebracht. In welingelichte .Duitsche economische kringen wordt thans verklaard, dat de Duitsch-Russische goederenruil in de afge- loopen twaalf maanden buitengewoon groo- te resultaten heeft opgeleverd. De Russische leveringen van grondstoffen hebben een zeer grooten omvang bereikt en opnieuw wordt vastgesteld, dat de verzendingen in beide richtingen niet te wenschen overlaten. Corruptieschandaal in Argentin;ë Bedriegerijen bij landverkoop. De sedert twee dagen voor een parlemen taire commissiè van onderzoek gevoerde on derhandelingen over een niet terreinaankoo pen door het militaire bestuur verband hou dende omkoopingsaffaire, worden in politie ke en parlementaire kringen in Argentinië met de grootste belangstelling gevolgd. Deze kwestie heeft in zooverre een sensa- tioneele wending genomen, doordat de mi nister van oorlog, generaal Marquez, weigert voor de commissie te verschijnen met de ver klaring, dat de door hem afgelegde verkla ring hem volkomen vrijpleit. De minister van oorlog heeft voor dc commissie getracht de tegen hem ingebrachte beschuldigingen te ontzenuwen door er op te wijzen, dat door zijn voorganger reeds voorbereidingen voor den aankoop waren getroffen en den aan koop heeft goedgekeurd, en dat de betaalde prijs destijds door een officieelcn schatter als juist is opgegeven. Deze houding van den minister van oorlog heeft de parlemen taire commissie nog meer versterkt in haar voornemen de geheele kwestie op te hekle ren. De politieke spanning, die deze onthulling over het mishruiken van de openbare mid delen van Argentinië heeft verwekt, is thans nog toegenomen, daar generaal Bautista Molina, in verband met dezen brief, wegens disciplinaire redenen twee maanden arrest heeft gekregen* STUK VOOH SJOK MOET HET MACHTIGE ALBION ZIJN PO SITIES OPGEVEN. (Van een V.P.B.-medewerker.) Ofschoon men zich er van bewust is, dat de gebeurtenissen nog eerst in het begin van haar ontwikkeling staan, voelt men toch te Berlijn de neiging om reeds thans te wijzen op de neergaande lijn, welke er in de Britsche situatie te bespeuren valt, van de „roemrijke terugtochten uit Noorwegen en Frankrijk" tot en met dc ontruiming van Shanghai en de vlucht uit Somaliland Mep verwacht hier, dat Groot-Brittannië in de ko mende weken en maanden stuk voor stuk zijn politieke en economische machtsposities zal moeten prijsgeven, van de meest weste lijk tot zijn ineest oostelijk gelegen gebieden in Europa en het Nabije Oosten. Italië be dreigt Engeland over een breed front van Aden tot Gibraltar en het is reeds begonnen dit front van het Oosten uit op te rollen. NU SOMALILAND VERLOREN IS. Dat Engeland de Afrikaansche kust tegen over de golf van Aden en daarmede een be langrijke machtspositie aan den ingang van den Indischen Oceaan heeft moeten ontrui men. kan in het nabije Oosten onvoorziene gevolgen hebben. In Egypte verbeidt men het oogenblik, waarop men zich van het politieke en economische juk van Groot-Brittannië kan bevrijden. Turkije heeft, althans op eco nomisch gebied erkend, dat het zich op Groot-Brittannië niet verlaten kan. Op het Arabische schiereiland wijzen reeds thans de teekenen er op, dat het Britsche aanzien, door het Italiaansche succes in Abessinië in 1936 reeds ernstig geschokt, door het verlies van Somaliland een nieuwen slag heeft toe gebracht. Het duidelijkste bewijs voor de zwak- I heid van Groot-Brittannië acht men te Berlijn echter de politiek ten op zichte van Sovjet-Rusland, die men op zijn zachtst als „uiterst voorzich tig" kan kenschetsen. Ook de Britsche machtspositie in Iran staat wankel. Indien Engeland daar niet over de machtige Anglo-Iranian Oil Cy. beschikte, zou het in de Iraneeschen uitvoer aldaar een on dergeschikte rol spelen. Petroleum niet mee gerekend, nam Engeland van Maart tol Sep tember '39 twintig pet. van den Iraneeschen uitvoer af, Duitschland daarentegen 65 pet. In het voorjaar 1939 uitte de Iraneesche pers reeds 't verwijt, dat de Anglo-Iranian- Oil Compagny de petroleumproductie kunst matig drukte ten gunste van Britsche pe- troleumbelangen in andere overzeesche lan den. Thans worden deze verwijten met kracht herhaald. Daarnaast is Engeland niet in staat toegezegde leveringen van goederen uit te voeren, terwijl Duitschland naast Sov jet-Rusland dergelijke leveringen geregeld voortzet. Totale blokkade doet de deur dicht. Daar komt bij. dat de afkondiging door Duitschland van de totale blokkade veler oogen voor de feitelijke zwakheid van Groot-Brittannië geopend heeft. Wat deze blokkade be toekent kan men naar Duitsche opvatting het best afleiden uit het feit, dat zelfs de Duitsche tegenblokkade in den wereldoorlog volgens verklaringen van toon aangevende Engelsche kringen er bijna in was geslaagd. Engeland te doen capitulee- ren. Toen stonden Duitschland hiervoor bij na uitsluitend zijn duikbooten en slechts een smalle kustpositie ter beschikking. Thans beschikt het over de Europeesche kust van de Noordkaap tot Biscaye en kan het de blokkade tot ver in den Atlantischen Oceaan doorvoeren. De tegenstander van Stalin ten gevolge van een aanslag overle den. Juist voor het ter perse gaan van dit nummer, wordt ons geseind, dat Leo Trotzki, de uitgeweken Russi sche leider, tengevolge van een op hem gepleegden aanslag is overleden. Omtrent dit onverwacht einde van Stalin's grooten tegenstander verne men wij nog het volgende: Leo Trotski is in Mexico Dinsdagmiddag liet slachtoffer geworden van een moordaan slag. Hij werd met een ijzeren voorwerp neergeslagen door iemand, die zich reeds een jaar in zijn huis ophield. De dader, een FraHsch communist, genaamd Frank Jacques. die zich sedert eenigen tijd onder een valschen naam bij Trotzky op hield, sloeg Trotzky in zijn woning na een gemeenschappelijk genuttigd diner, met een ijzeren stang neer. Trotzky kreeg hierdoor een ernstige hoofdwonde, waardoor hij on middellijk naar de dichtstbijzijnde eerste hulppost van de politie moest worden ge bracht. De dader, die eerst onlangs in Mexico is gekomen, werd onmiddelijk gearresteerd en verhoord. Bij de arrestatie probeerde hij zich te verweren, waardoor hij zware verwondin- dingen opliep. Zijn verklaringen, die op schrift zijn gesteld, worden op het oogen blik bestudeerd. De chef van Trotski's lijfwacht, Ha;old Robbins, verklaarde aan United Press, dat Trotski niet heeft kunnen beschrijven, hoe den aanslag in zijn werk gegaan is. Rob bins is van meening, dat de dader een agem van de G.P.oe is. Blijkbaar heeft hij het plan gehad den moord in alle stilte te verrichten, en zijn pistool slechts in geval van nood zaak te gebruiken. Waarschijnlijk is hij toen bang eworden, zoodat hij zijn daad niet heeft kunnen beëindigen. De vrouw van Trotski en zijn kleinzoon bevonden zich op het oogenblik van den aanslag in het huis, doch hebben niets van het gebeurde bemerkt. Nog geen verdrag gesloten. De onderhandelingen te Ivrajowa tusschen Roemenië en Bulgarije over het afstaan van den zuidelijken Dobroedsja duren nog steeds voort. Weliswaar is al eenigc dagen gele den een principieele overeenstemming be reikt, waarbij Roemenië zich bereid heeft verklaard den zuidelijken Dobroedsja aan Bulgarije af te staan, maar tot op heden is nog geen verdrag gesloten, daar de onder handelingen over de technische problemen van dezen gebiedsafstand nog niet zijn be ëindigd, Wijziging in Fransche kabinet op komst Oorlog en Buitenlandsche Za ken de geschilpunten, De reorganisatie van de Fransche regee ring, die deze week verwacht wordt, vormt, naar uit Vichy gemeld wordt, nog onder werp van bespreking tusschen de bevoegde personen. In het middelpunt staat de kwestie eener wijziging, in de portefeuilles van Buiten landsche Zaken en van Ooi-log. Blijkbaar heeft maarschalk Pétain er tot dusver nog niet toe kunnen besluiten van de mede werking van bepaalde ministers af te zien, wier verdwijnen uit de regeering in de meest uiteenloopende Fransche kringen als een binnen-, en buitenlandsche politieke eisch beschouwd wordt. De nieuwe ordening in Luxemburg HET LAND MOET VAN FRAN- SCHEN INVLOED WORDEN BE VRIJD. De Frankfurter Zeitung geeft een schil dering van de nieuwe staatkundige orde ning in Luxemburg Door do vlucht van de regeering des nachts waren aan den Lu- xemburgschen staat alle constitutioneele grondslagen onttroken. Het geheele bewind zweefde in een luchtledige ruimte. In die omstandigheden brachten voorloopig de wetgevende lichamen kamer en raad van state met toesteming van de Duit sche bezettingsoverheid, een uit de hoog ste regeeringsambtenaren bestaande com missie voor het landsbestuur, bestaande uit vijf leden, tot stand, onder leiding van den secretaris-generaal der vroegere regeering en Luxemburgschen gezant in Berlijn Weh- rer. Ilaar arbeidsterrein was beperkt. Haar decreten hadden betrekking op financieele en economische maatregelen overeenkom stig de bestaande wetgeving. Zooals gemeld, is inmiddels staatsraad Gustav Simon tot leider van het burgerlij ke bestuur in Luxemburg benoemd.. In zijn openingsrede wees Simon kort op het ken merk van de 'taak welke de Führer hem heeft toevertrouwd. Zij bestaat o.a. daaruit, Luxemburg van den Fransohen invloed te bevrijden en te doen toetreden tot den cultu reel verwanten Duitschen kring. Het doel van het Duitsche burgerlijke bestuur werd in de rede met de volgende woorden omschre ven: Tusschen Duitschland en Luxemburg bestaan er geen tegenstëllingcn, maar er is oneindig veel dat ons verbinden kan en het zal ons doel zijn te wijzen óp alles wat ons verbindt en uit te roeien was ons scheidt en in het verleden gescheiden heeft. In de plaats van de oude partijen is de on langs hier opgerichte en onder leiding van professor Kratzenberg staande Duitsche volkspartij gekomen. Deze organisatie, die binnenkort ook over een dagblad als spreek buis zal beschikken, heeft zich tot taak ge steld geleidelijk onder brede lagen der be volking begrip te wekken voor een nieuwe binnenlandsche ordening. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.36 uur (Van onzen Haagschen correspondent). Sedert de vorige week nemen thans ruim zestig vaartuigen deel aan de versche visch- vangst, waarvan een tiental kotters. Van de ze kotters zijn er vijf van Katwijk en één van Texel. De tongaanvoer is de laatste da gen vrij belangrijk geweest. De kotters heb ben verleden week f 3236. de motorschokkers f 8706 besomd op de Scheveningsche veiling De snurrevaartvïsscherij. welke thans ook dicht onder de kust moet worden uitge oefend, blijkt tot dusver weinig loonend. Visch uit Denemarken wordt geregeld over land aangevoerd. Vooral middelschol maakt zeer goede prijzen. Extra boter voor landarbeiders Tijdens de oogst twee ons meer. Van het centraal distributiekantoor is me dedeeling ontvangen, dat landarbeiders, die voortdurend zware oogstwerkzaamheden ver richten, behalve op een extra brood-rant soen van 100%, aanspraak' kunnen maken op een extra boter- (c.q. margarine) rant soen van 200%. Die extra-rantsoenen worden slechts tot. 1 September verstrekt. De plaatselijke distri butie-diensten zijn overeenkomstig geïnstru eerd. Engelsche verdediging gedecentraliseerd Wanneer de Duitschers het land zullen binnenvallen. Het besluit, geheel Engeland tot oorlogs gebied te verklaren en de toewijzing van bijzondere, verstrekkende volmachten aan de 12 regionale commissarissen, wordt in Stockholm beschouwd als een aanduiding, dat de Engelsche regeering voor het geval van een Duitschen inval of zelfs maar bij het voortduren van de huidige luchtaanval len. er in .hoogere mate rekening mee houdt de verdediging van het geheele land niet' meer vanuit een centraal punt te kunnen leiden, zegt hef. D.N.B. De 12 bijzondere re gionale commissarissen moeten in geval van nood voor hun districten in de plaats der regeering treden en het verzet zelfstan dig organiseeren. In deskundige kringen wijst men er op. dat de uitvoerbaarheid van dit plan in aanmerking genomen het karak ter van den modernen technischen oorlog, in hooge mate aan twijfel onderhevig is. „Een laatste poging om het vertrouwen te herstellen". Een laatste poging om het vertrouwen van het Engelsche volk te herstellen, noemt de „Tokio Nitsji Nitsji" de rede, welke Churchill gisteren heeft gehouden. In of- ficieele Japansche kringen beschouwt men de rede meer een gebaar van binnenlandsch politieken aard om de stemming van het Engelsche volk te verbeteren. In, verband met de beweringen van Churchill over de betrekkingen tusschen de Vereenigde Sta ten en Engeland wijst het blad er op, dat deze samenwerking in den Stillen Oceaan waarschijnlijk tegen Japan zal zijn gericht. Engeland en de Vereenigde Staten hebben tot dusver altijd, met een beroep op het verdrag van negen of qp het verdrag van vier de ontwikkeling van Japan gedwars boomd. Daarom zal Japan het verder ge meenschappelijk optreden van deze landen in den Stillen Oceaan met de gróótst mo gelijke belangstelling blijven vólgen. Londen geen pelshandelcentrum meer Verplaatst naar New York. De „Times" schrijft, dat Londen heeft op gehouden het centrum van den wereldpels- handel te zijn. Voor een groot deel is deze handel reeds naar New York verplaatst. Een onmiddellijk gevolg daarvan is het verlies van kostbare dollars, die Engeland nu zoo dringend noodig heeft voor het koopen van wapentuig. Bovendien brengt de verplaat sing der markt een aanzienlijke werkloos heid in den Engelschen pelshandel.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1