Aardappeldistributie Dt Nederlandsche Unie op weg naar bat Nationaal Socialisme Succesvolle gewapende verkenningsvluchten Amerika over den afloop van den oorlog Nieuwe luchtaanval op Malta Engelands eerste koloniale nederlaag Duitsche vrouwen naar de koloniën Waarschijnlijk niet noodig Dameskrans bang EEN DUUR VARKEN Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: in het kader der ge wapende verkenning viel het luchtwapen gisteren afzonderlijke voor den oorlog be langrijke doelwitten in Midden- en Zuid- Engeland aan. In het graafschap Suffolk werden een munitiefabriek bij Aldeburgh, een spoorwegknooppunt bij Southwold. en de haveninstallaties van Great Yarmouth als mede een oorlogsschip in het zeegebied van Great Yarmouth doeltreffend met bommen bestookt. Bij Cambridge, East Church, als mede bij Manston en Deal bestookten onze vliegtuigen vliegvelden met bommen en ma chinegeweervuur. De spoorwegstations aan de havens van Lowestoft en Exeter werden verscheidene malen door treffers op loodsen en spoorweg rails getroffen. In een fabriekscomplex bij Chelmsford waren zware ontploffingen waar te nemen. De haven- en werfinstallaties van Faversham, Burry-Port en Pembroke werden door bomtreffers zwaar beschadigd. Afzon derlijke, in de haven liggende kleine sche pen, zonken. Petroleumopslagplaatsen ge raakten in brand. In het zeegebied ten noorden van Ierland gelukte het een koopvaardijschip van 12.000 brt. door een voltreffer tot zinken te brengen. In den AÜanlischen Oceaan, ver verwij derd van de Noord- en West-Iersche kust kregen drie andere koopvaardijschepen zwa re bomtreffers. Een enkele maal kwam het tot luchtgevechten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen naar Frankrijk en Nederland. Over het rijksge bied werd op 20- Augustus en in den nacht van 20 op 21 Augustus door vijandelijke vlieg tuigen niet gevlogen. De vijand verloor gisteren 10 vliegtuigen, waarva er zes in luchtgevechten en vier door de luchtdoelartillerie werden neerge schoten. Drie eigen vliegtuigen zijn niet terugge keerd. De Britsche militaire steunpunten voor Amerika President Roosevelt heeft in de Dinsdag gehouden persconferentie medegedeeld, dat de besprekingen met Engeland over het ver krijgen van militaire steunpunten op Brit sche bezittingen op het Westelijk halfrond bevredigenden voortgang vindien. De vraag, of de overeenkomst met Canada over liet 'ormen van een gemeenschappelijke verde digingscommissie. voorziet in het gebruik oude Amerikaansche torpedojagers door Canada, deed Roosevelt met de op merking af. dat dit slechts „krantenge- klets" is. Roosevelt noemde verder de be richten, volgens welke bepaalde strategi sche gebieden van Canada en de Verecnig- de Staten gemeenschappelijk bezet zullen worden, de „zuiverste speculatie". Volgens een bericht uit Washington aan de New York Herald Tribune zijn de Ameri kaansche luchtvaartkringen van meening, dat men zich over den afloop van den oorlog tegenEngeland aan geen illusies meer be hoeft over te geven, daar deze in elk geval gunstig voor Duitschland zal zijn. Engeland is niet in staat de Duitsche luchtaanvallen doeltreffend te weerstaan. Beslissend is, dat de luchtgevechten boven Engeland en niet boven Frankrijk of Duitsch land plaats hebben. De militaire medewerker van de New York Times schrijft, dat Engeland onder een voort gezette herhaling van de Duitsche lucht aanvallen'der-huidige sterkte* moet ineenstor ten. Ook de Amerikaansche beurs schijnt, de ze opvatting te huldigen, omdat alle koer sen blijven dalen. Bombastverklaringen als van den Engelschen minister Morrisson, dat Engeland t.z.t. een offensief zal openen, wer ken nog slechts op den lachtlust. Kenmer kend is, dat de regcering Churchilf zwijgt over alle aanklachten van de pers. De an tiek der bladen gaat in hoofdzaak over den nederlaag der Engelsehe strijdkrachten in Britsch Somaliland. Italiaansch weermachtbericht In zijn weermachtsbericht no. 74 deelt bet hoofdkwartier van de Italiaansche strijd krachten het volgende mede: In het vroegere Britsche Somaliland stroomt de bevolking toe om zich te onderwerpen. De Askari's van de kameelafdeelinggen en troe pen Milalo's dienen zich aan om de wapens neer te leggen en verzoeken in onze forma ties te worden opgenomen. Te Berbera zijn drie Blenheim vliegtuigen gevonden welke door onze luchtaanvallen vernield waren. Een vierde vliegtuig is in uitgebranden staat gevonden in de rivier Bareris. Een vijfde toe stel beeft men op het strand gevonden. De vijand heeft tal van luchtaanvallen on dernomen op verscheidene kleine plaatsen in Abessinië. Een vrouw werd gedood, vijf personen werden gewond en er werd onbe- teekenende materieel© schade aangericht. In een klein ziekenhuis bij Mega werden twee patiënten gewond. In een ander klein zieken huis te Gelib is 'n patiënt gedood en werden vijf anderen gewond. Te Diredaoua hebben onze jagers een En- gelsch vliegtuig van het type Blenheim bran dend nergeschoten. Onze bommenwerpers hebben met succes een aanval ondernomen op de luchtbases van Malta. Al onze toestel len zijn op hun punt van uitgang terugge keerd ondanks de hevige reactie van den vijand. De vijandelijke jagers werden op de vlucht gedreven. Vermoedelijk is een toestel neergehaald. De hertog van Aosta aan Mus- solini. Mussolini heeft van den onderkoning van Abessinië, den hertog van Aosta, het volgen de telegram ontvangen. „Ik beantwoord uw telegram van 19 Augus tus. Het doel is bereikt. Uw goedkeuring heeft het vertrouwen gegeven. Uw richtsnoe ren hebben den weg aangewezen. Uw wensch is onze zekerheid geweest." De overwinning in Britsch Somaliland wordt door de Noord-Italiaansche bladen gekenteekend als de eerste koloniale neder laag van Engeland. De Oostersche volke ren, zoo schrijft de „Popoio dTtalia". die het Britsche rijk gedurende vele geslachten voor een onkwetsbare macht gehouden heeft, beleven thans de opzienbarende vlucht van de Engelsehe troepen voor de Italianen. Een eerste gevolg van de verovering van Britsch Somaliland is, dat Italië zijn fron ten om Abessinië tot twee verlaagt. Het tweede gevolg is. dat het stelsel der Brit sche steunpunten BerberaPerimAden uit elkaar is. Thans is Beibera een basis voor de controle van Aden en voor den weg naar Ind'ic. Britsch Somaliland treedt toe tot het groote complex van Italiaansch Oost-Afrika. Zeila is de natuurlijke haven van Harrar. Ook Djibouti, het uitgangspunt van de spoorlijn naar Addis Abeba, zal aan de beurt komen. De „Corriere della Sera" spreekt van een eersten vernietigenden slag tegen den weg naar Indië. Met Britsch Somaliland heeft Italië een doorn in de flank van zijn im perium weggenomen, een middelpunt van spionnage en een toevluchtsoord van vluch telingen uitgeschakeld en de legende der ko loniale onschendbaarheid van Engeland ver stoord. i V De „Gazetta del Popoio" betoogt, dat he verlies van de Engelsehe kolonie gelijk staa met een uitnoodiging tot de volkeren ril ling door de Britsche heerschappij onde drukt worden, het juk van zich af te schud den. Het uur der verlossing heeft geslagen, Dc Engelsehe troepen uit Sjanghai vertrokken De eerste afdeeling Engelsehe troepen, lei- sterkte van ongeveer 400 man, heeft zich gis terenmiddag ingescheept aan boord van het schip „Tamsang" dat met Engelsehe troepen uit Tientsin en Peiping aan boord in Sjang hai is aangekomen. Het militaire bestuur heeft alle organisa ties van dc Engelsehe land-, zee- en lucht strijdkrachten in Sjanghai ontbonden, zoome de het militaire hospitaal. Hieruit maakt men de gevolgtrekking, dat een terugkeer van de Engelsehe militairen niet te ver wachten is. De gezinsleden van de Engel sehe soldaten zullen naar Australië worden overgebracht. GAAT NOORSCHE KONINKLIJKE FAMILIE MET DE AMERICAN LEGION NAAR AMERIKA? De Zweedsche bladen „Dagens Nyheter" en „Stockholms Tidningen" melden uit Oslo, dat aldaar wordt beweerd, dat kroonprins Olaf het plan heeft zich aan boord van de „American Legion" te begeven, zoodra het schip in de buurt van de Engelsehe kust komt, teneinde met kroonprins Marlha naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Ook Koning Haakon en verscheidene leden der vroegere Noorsche regeering zouden derge lijke plannen koesteren. De vroegere voorzitter van bet Storting. Hambro, is reeds eenige weken geleden naar Amerika vertrokken om voorbereidin gen te treffen voor de komst van de Ko ninklijke familie. Het Hamburger Tageblatt meldt dat er reeds nu talrijke aanvragen inkomen van vrouwen, die na den oorlog naar de herover de koloniën willen verhuizen. Om den meestal alleenstaanden vrouwen en meisjes voorlichting te verschaffen, heeft de Reichs- kolonialbund in overleg met de Reichs- frauenfuehrung een vragenlijst samenge steld, die de vrouwen moeten invullen. Als algemeene regel geldt dat alle vrou wen, uit welk milieu ze ook komen of welk beroep ze uitgeoefend hebben, grondige ken nis moeten bezitten van een huishouding ten plaltclande. De ouderdomsgrens zal tusschen de 21 en 35 jaar komen te liggen en ver der moét iedere vrouw begrijpen, dat zij naar een kolonie willen gaan om er een taak te vervullen en vooral niet om er rijkdommen te verwerven. Beroepen die het eerst in aanmerking ko men zijn: hulp in de huishouding, kinder juffrouw en onderwijzeres. Verkoopsters zul len slechts in aanmerking kunnen komen waar mannelijke krachten ontbreken en ook het aantal naaisters en kapsters zal slechts beperkt zijn. Luchtaanval op Gibraltar Verscheidene vliegtuigen van onbekende nationaliteit hebben Gibraltar aangevallen en de haven met bommen bestookt. De bommen vielen tusschen de in de haven voor anker liggende schepen en op kade- installaties niet ver van de plaats, waar de kruiser „Resolution" ligt nm gerepareerd te. worden. Onder de bevolking, die den geheclen nacht in de schuilkelders heeft doorge bracht, zou een paniek zijn uitgebroken. Allen Spaanschen burgers is het betreden van het gebied van Gibraltar verboden. Roosevelt tot debat uitgenoodigd De republikeinsehe candidaat voor het presidentschap, Wendell Willkie, beeft, vol gens een bericht van de Amerikaansche scheepsradio. Dinsdagavond zijn uitnoodi ging herhaald aan president Roosevelt om met hem in een openbaar debat te treden. Zijn eerste uitnoodiging was van de band gewezen met. als motief, dat de buitenland- sche politieke en verdedingsvraagst.uk- ken op het oogenblik de meeste aandacht vragen. Willkie drong erop aan, dat presi dent Roosevelt de inspectie van de verdedi- gingsinstallaties aan militaire deskundigen zou overlaten. Een EngelscbAmerikaansche Statengemeenschap Naar Associated Press uit Londen meldt, beeft, de vroegere minister van oorlog, Hore Belisha na de rede van Ghurchill in het La gerhuis het woord gevoerd en gezinspeeld op een mogelijke samenwerking tusschen En geland en de Vereenigde Staten. Hij meende, dat de offers van den oorlog niet tevergeefs gebracht zouden zijn, wanneer een derge lijke statengemeenschap tot stand zou ko men. Vnagen in het Lagerhuis Op een vraag waarom bij den luchtaanval op Croydon het luchtalarm pas gemaakt is toen de Duitsche vliegtuigen zich weer ver wijderd hadden, antwoordde heden Sir. John Anderson in het Lagerhuis, dat de Engelsehe regeering het strenge bevel gegeven heeft slechts dan luchtalarm te maken wanneer er werkelijk gevaar voor een bepaald district bestaat. In dit geval heeft men echter den luchtaanval on Croydon niet als recht- streeksch gevaar kunnen voorzien. De Duit sche vliegtuigen bewogen zich n.1. in een heel andere richting, toen zich plotseling eenige toestellen daaruit losmaakten en Croydon aanvielen. Alles speelde zich zoo snel af, dat men geen tijdig luchtalarm meer heeft kunnen geven. De Liberale Staatspartij afwijzend In de Dinsdag gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van de Liberale Staats partij hebben alle aanwezige leden van het Hoofdbestuur met uitzondering van het door den kieskring Groningen aangewezen lid hun instemming betuigd met het ad vies van het dagelijksch bestuur aan de leden van de partij zich afzijdig te houden en zich niet aan te sluiten bij de Neder landsche Unie. De gronden, waarop dit advies in hoofd zaak berust, zijn, in het kort weergegeven, de volgende: De Nederlandsche Unie trekt ménigeens sympathie „omdat zij tegen de N.S.B. is". Dit is een vergissing, nóch in het pro gramma. Nóch in de verschillende uitla tingen van het driemanschap is daarvan iets gebleken. Integendeel, de inhoud zoo wel van het een als van het ander, bewijst, dat de Nederlandsche Unie reeds thans den weg van het nationaal-socialisme halfweegs is opgegaan. Over de wenschelijkheid van eonigen vorm van volksinvloed op wetge ving en bestuur heeft men tot dusverre nauwelijks een woord vernomen en het feit dat het desbetreffende punt uit het aan vankelijk in gemeenschappelijk overleg met de politieke partijen opgestelde pro gramma is geschrapt, bewijst, dat hier geen toeval in het spel is. Of dc Nederlandsche Unie met zoovele woorden het leidersbe ginsel omhelst of niet, doet-weinig ter za ke. Van belang is slechts, dat men van medezeggenschap van of controle door de geregeerden weinig of niets wil weten. Dit beginsel werkt ook door in de organisatie van de Unie zelve. Zij is naar den vorm een stichting met een bestuur, geen ver- eeniging. De leden mogen contribueeren ■en applaudiseeren, verder niet. Eenige invloed op het bepalen van de richting, waarin de Unie zich zal bewegen, is hun niet toegekend. Daarom is het ook een dwaling te mee- nen, dat men door zich, ondanks reëele be zwaren, toch maar aan te sluiten, tenmim ste bereikt, dat men kan meehelpen, de Unie een juisten koers te doen houden. Het driemanschap zelf is op dit punt duidelijk geweest. Het vraagt, algeheele aanvaarding van het door het driemanschap opgesteld programma, zonder reserves, en algelieele onderwerping aan de leiding van het drie manschap zelf. Ook in het verdere programma blijkt voortdurend, hoe men cr niet aan ontko men kan de N.S.B. op een afstand te volgen. Daarbij komt, dat liet tijdperk, waarin de Nederlandsche Unie is opgetreden, voor in vrijheid te overleggen en te aanvaarden hervormingen op sociaal-, economisch- of staatkundig gebied, bij uitstek niet ge schikt is. Niemand weet, hoe de wereld van morgen er sociaal, economisch en po litiek zal uitzien en het is dus verkeerd op allerlei zaken vooruit te loopen. Wij hebben een wederopbouwdienst (niet te verwan-en met den opbouwdienst) on der de uitmuntende leiding van Ir. Rin- gers en een economisch comité onder pre sidium van Dr. Fentener van Vlissingen, dat alle takken van het bedrijfsleven (landbouw, handel en industrie) omvat en voor belanghebbenden waar noodig en mo gelijk, op den bres staat. Beide organisa ties doen wat zij kunnen, beide verdienen den dank van het geheele volk. Vdor het overige bestuur liggen onze belangen in handen der secretarissen-generaal, en de onder hen staande departementen, die voor elk overleg toegankelijk zijn en desge- wenscht belanghebbenden naar beste weten adviseeren. „Aan ons lot overgelaten" zijn wij dus geenszins. Nog een opmerking tot slot: het is bij kans een gemeenplaats geworden over de politieke partijen te praten als over afge leefde groepen, die niet anders meer kun nen doen dan elkander bevitten en be strijden. Toch is de waarheid een andere: de leiders der politieke partijen zijn zich dezer dagen meer tan ooit ervan bewust, dat zij verdedigers hebben te zijn van groote, diep in hunnen overtuiging veran kerde beginselen, die zij niet mogen prijs geven enkel uit angst voor de opkomst van een beweging als de N.S.B. Wie gelooft aan zijn' staatkundige beginselen onderschrijft niet een program, dat daarmede in strijd Bespoediging van de Amerikaansche bewapening De directeur voor de federale leeningen, Jones, heeft de opichting aangekondigd van een maatschappij voor oorlogsvoorraden alsmede van een maatschapppij voor de oorlogsindustrie, waartoe de federale regee ring vijf milliocn dollar voor elke maat schappij ter beschikking stelt. De onderne mingen zullen dienen tot bespoediging van de bewapening der Ver. Staten. De maat schappij voor oorlogsvoorraden zal voor den aankoop en het opslaan van vliegtuigbenzi- ne tot een gezamenlijke waarde van vijftig millioen dollar op strategisch belangrijke punten zorgen. De tweede maatschappij moet de particuliere industrie bij leveringen voor liet leger, vooral bij leveringen voor de luchtmacht, steunen. Maarschalk Petain over Frankrijks toekomst Maarschalk Pétain heeft tegenover Ameri kaansche journalisten zijn vertrouwen uit gesproken in het herstel van Frankrijk, zoo meldt Havas uit Vichy. Frankrijk moet weel een volk worden, dat uitsluitend den lamh bouw beoefent. Frankrijk zal al zijn krach ten terugvinden door het contact met zijn bodem tc herstellen. Het zal ook de traditie vau het ambacht dat meerendeels rijkdom en roem gebracht heeft blijven verzorgen. De voorraden zijn voldoende De N.R.Crt. heeft een intervieuw gehad met de heeren J. Bouwman en C. J. van Zaaien, resp. voorzitter en secretaris der vereeniging tot behartiging van den Ne- derlandschen Aardappel handel. Het blad geeft het volgende relaas van het onderhoud: „Kunt u ons", aldus luidde onze eerste vraag, „iets vertellen over den aardappe- lenvoorraad in ons land?" Geen distributie. De opbrengst van onze aardappelteelt is altijd nog ruim voldoende geweest om in de behoefte voor eigen land te voorzien? Ook de oogst-1940 zal voldoende opleveren. Er behoeft bij den consument dan ook geen enkele ongerustheid gevonden te worden, dat cr dezen winter een aardap pelengebrek zal komen. Het zal naar onze meening dan ook ze ker gelukken om een distributie van aard appelen te voorkomen. De export sterk afgenomen. „Het ziet er", aldus de heer Bouwman, „zelfs naar uit, dat cr dit jaar grootere voor raden aardappelen aan de marlet zullen verschijnen dan vorige jaren. In normale tijden voerden wij groote kwanta uit naar Duitschland. Zwitserland, Spanje, Egypte, Engeland, Zuid-Amcrika, Marokko. Bi'itsch- en West-Indië. Onder de tegenwoordige omstandigheden staat de uitvoer sinds September practisch stil. Hier staat tegen over dat naar alle waarschijnlijkheid de consumptie zal toenemen; maar een twee de reserve hebben wij in de hoeveelheden, die normaal voor veevoeder gebruikt wor den. „Maar", zoo vroegen wij, „zal door het op treden van aardappelziekte niet een groot deel van de voor de consumptie bestemde teelt teniet gedaan worden?" Deze ziekte, aldus onze zegsman, valt zeer mee. Haar invloed zal op het resul taat van de oogst niet belangrijk blijken te zijn. De oogst staat er, zooals gezegd, goed voor. Daar cr dus geen gevaar voor tekort dreigt, bestaat er voor particulieren abso luut geen enkele reden om dezen winter aardappelen op te doen. Het „hamsteren" van aardappelen moet ik. aldus onze zegs man. dan ook ten sterkste ontraden. Er zijn en blijven aardappelen genoeg. Er is echter nog een reden, waarom dit beslist moet worden ontraden en dat is in ver band met de zoo juist genoemde aardap pelziekte. Deze ziekte namelijk, die in het loof is geweest, kan oorzaak Zijn, dat bij een minder goede bewaring de aardappel eerder tot. bederf overgaat. Bij den teler en groothande, die vakkundig opslaan, is dit risico tot het minimale teruggebracht,. Ons advies, aldus de heer Bouwman, luidt dan ook: doe in ieder geval voor half October geen aardappelen op. Met te meer nadruk wordt dit advies ge geven daar er niet-bonafide-handelaars zijn, die op 't oogenblik, aldus dé" heer Bouwman, met misleidende circulaires het publiek opwekken om toch vooral „nu de aardappel nog vrij is" wintervoorraad in te slaan en dat zelfs tegen abnormaal hooge prijzen. De vervoersmoeilijkheid. „Ondervindt het vervoer, inverband met den beschikbaren voorraad motorbrandstof, nog moeilijkheden?" zoo vroegen wij. Momentcel gaat alles naar wensch. Zij, die voor levensmiddelenvoorziening moe ten zorgen, kregen al dadelijk een toewij zing. Vanzelfsprekend viel daar ook de aarclappelhandel onder. Wij voor ons ge- looven niet, dat het transport naar de ste den ook in de toekomst daarvan ecnigen hinder zal ondervinden. Mocht het auto vervoer moeilijker worden dan bestaat er altijd nog een mogelijkheid het transport geheel per schip te doen uitvoeren. Door den handel zijn de noodzakelijke maatrege len daartoe reeds getroffen. Mocht door een strengen winter, het ver keer per as en per boot geheel uitgesloten zijn, dan zijn daarvoor de maatregelen reeds getroffen. De handel zorgt er vooi', dat er voldoende aardappelen in de pak huizen aanwezig zijn. Bovendien verwacht is, dat evenals vorig jaar, ook de overheid maarregelen zal nemen om een voldoende voorraad aardappelen in de groote steden te verzekeren. Uit een en ander blijkt dus wel, dat er voor den winterdag is gezorgd. De prijzen. Tenslotte nog één vraag: Hoe staat het met de aardappelprijzen? Nu, die zullen wel op het normale ni veau blijven staan. De overheid heeft de laatste jaren steeds voor een loonenden prijs voor den teler gezorgd en door de maatregelen tegen prijsopdrijving zullen de prijzen voor den consument niet te hoog worden. Om dit goed te kunnen overzien, zou het het beste zijn om den handel uitsluitend in handen te leggen van erkende groothan delaren, grossiers en winkeliers. Van prijs opdrijving of oneerlijke concurrentie zal op deze wijze geen sprake kunnen zijn. Handel en consument zijn hier vanzelfspre kend mede gebaat. Na nogmaals de stellige verzekering te hebben ontvangen, dat het met de aardap- pelenvoorziening in den komenden winter wel los zal loopen, verlieten wij het honds- bureau van de VB.N.A. in de overtuiging, dat ook hier gewerkt wordt in het belang van den Nederiandschen consument. Gevluchte bemanning van Engelsch vliegtuig gearresteerd Naar ons van bevoegde zijde wordt mede* gedeeld ls de uit 12 personen bestaande be> manning van een Engelsch vliegtuig, dat een noodlanding in Noord-Brabant heeft ge* maakt, thans gevonden en krijgsgevangen T gemaakt Men hoorde bommen. Angstige oogebnlikken hebben de dames van den krans der Ned. Herv. Gemeente te Edam beleefd, toen zij vorige week haar ge bruikelijke bijeenkomst in het gebouw nabij de Groote Kerk hielden. Ten eerste was de verduistering niet voldoende, zoodat de da mes zich niet geheel op hun gemak voelden, maar ernstiger was het tweede feit, te weten het geronk van een vliegtuig dat beslist eeni ge bommen in den omtrek had uitgeworpen. Duidelijk hadden de dames namelijk ge dreun gehoord. Ongerustheid maakte zich van de meeste aanwezigen meester. Hoewel er dames waren die kalmeerende woorden spraken, werd be sloten de bijeenkomst toch maar te sluiten en naar huiselijken kring te gaan. De krans verliet het lokaal, deed bet licht uit en passeerde op weg naar huis, na pratend over den toestand, het Heerenloge ment. In de groote zaal van dit gebouw... ble ken meer „bommen" te vallen... Wat toch was het geval? Het Koninklijk Edams Fan farecorps hield een repetitie voor het con cert van Zondag, waarbij de man van de groote trom zich kranig weerde. Het was het zware gedreun van dit instrument, dat de dames de angst-psychose had bezogrd. (Pr. Nrd. H. Crt.) Twee slagers, broers, bedachten dezer da gen een stout plannetje. Zij voerden bet uit ook. maar nu zullen ze er spijt van hebben Op de markt in Rotterdam werd een varken gekocht. In den nacht van Maandag op Dins dag werd het beest in een schuur op een weiland bij Schiedam geslacht. De stukken vleesch werden in manden ge stopt en met z'n tweeën gingen ze op de fiets het Westland in om te trachten het spek en vleesch met een zoet winsje te verkoopen. Zoo kwam het tweetal tenslotte in Den Ilaag terecht. Een half varken zat nog in de man den. Ze liepen tegen de lamp, toen ze twee keurmeesters ontmoetten, die een goede neus hadden en bet tweetal aanhield. Drie processen-verbaal volgden: wegens frauduleus slachten, frauduleus vervoeren en wegens het ontduiken van de vleeschkeu- ringswet. In verband met het onderzoek brachten de broers den afgeloopen nacht op bet hoofdbureau van politie te 's-Gravenbage door. Gistermorgen zijn ze weer op vrije voeten gesteld. Het vleesch en spek zijn in beslag genomen. BEEN AFGEKNELD Een ernstig ongeluk is gisterochtend om half 6 aan de Laakhaven te Den Haag ge beurd. Een 30-iarige schippersknecht, wo nende in Zaandam, raakte met het rechter been in een staaldraad verward.toen hij motorschip aan den wal wilde vastleggen. Het been werd onder de knie afgeknald.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6