Regeling van den kaashandel 19 millioen I.S. zouden luchtlijn op Ned. Indië willen openen DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER 7 ijdelijk verbod tot verhandelen van kaas ingetrokken Maximumprijzen vastgesteld Engelsche kruiser getorpedeerd Anglo - Amerikaansche verdedigingscommissie Hospitaalschepen verlaten Gibraltar Vereen. Staten gewaarschuwd Ned. Bank goud. alge staan Naar het einde van de bommentragedie in de Kinkerstraat Verduisteren 8.38 uur Hertzog dient motie in Laan. /Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A PINSBAG 2":' AUGUSTUS 1910. 84e Jaargang. No. 11276. Uitgave der N V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" GROOTERE HOEVEELHEDEN DAN 500 K.G. MOETEN WOR DEN AANGEGEVEN. PRO DUCTIE VAN BEPAALDE SOORTEN, ZOOALS 30 PLUS, KAN WORDEN VERBODEN. Het Rijksbureau voor de Voedsel- vorozieninq in Oorlogstijd maakt be kend, dat de in het op 18 dezer ver schenen persbericht aangekondigde maatregelen ter reguleering van den kaashandel en de kaasprijzen met ingang van 28 Augustus in werking treden. Deze maatregelen houden het volgende in: Reguleering van den handel. Ten einde een juiste verdeeling van de aanwezige voorraden kaas. zoomede van de hoeveelheden nop: te bereiden kaas te berei ken, is het verhandelen van kaas aan de |o!gende voorschriften Kebonden: 11'. De geheele kaasproductie moet worden erhandeld via den groothandel. In verband hiermede is de verkoop van kaas door de producenten rechtstreeks aan den consu ment verboden. 2. De producenten moeten de door hen bereide kaas binnen een bepaalden termijn verkoopen, behalve voor zoover betr&ft een hoeveelheid boerenkaas, bestemd voor nor maal eigen huishoudelijk gebruik. Voor zoo ver men gewoon was, de kaas via een markt aan den groothandel af te zetten, moet zulks nu ook blijven geschieden. 3. Het rechtstreeks bij producenten inkop pen van kaas is alleen toegestaan aan die handelaren, die georganiseerd zijn bij de Nederlandsche Zuivelcentrale en in het be zit zijn van een daartoe strekkende vergun ning. Deze vergunningen kunnen worden verstrekt aan handelaren en aan handela ren-producenten, die aan bepaalde eischen omtrent omzet of opslagruimte voldoen. Ten einde nu een overzicht te hebben van de beschikbare hoeveelheden kaas, is voorts aan genoemde handelaren en handelaren- producenten met vergunning een aanmel dingsverplichting opgelegd. Deze verplich ting heeft betrekking op alle door hen we kelijks ingekochte of zelf bereide kaas. Deze aanmeldingsverplichting beteekent, dat de handelaar resp. producent van de door hem betrokken resp. bereide hoeveelheden opga ve moet doen aan de centrale en dat hij daar over niet mag beschikken alvorens daartoe van de centrale toestemming te hebben ont vangen. Na ontvangst van de opgave zal de centrale wekelijks aan de hand van.de hoe veelheden kaas, noodig voor uitvoer, zoome de voor gebruik en eventueelen opslag in het buitenland, vaststellen, welk percentage van de aangemelde hoeveelheid bij haar moet worden ingeleverd. Daarnaast kan de cen trale, indien zij zulks noodzakelijk acht, van de resteerende aangemelde hoeveelheid nog laten inleveren. Nadat de leveringsverplich tingen zijn vastgesteld, kan het resteerende der aangemelde hoeveelheden door de cen trale voor den handel worden vrijgelaten. Ten einde ook de thans aanwezige voorraden kaas in de regeling te kunnen betrekken, is een gelijke aanmeldingsverplichting met over eenkomstige gevolgen gelegd op al len, die bij het in werking treden der nieuwe maatregelen derhal ve op 28 Augustus kaas in een hoeveelheid grooter dan 500 kg. in voorraad hebben. Ook deze oude voorraden mogen derhalve niet ver handeld worden, dan nadat de cen- trale deze heeft vrijgelaten. Deze maatregelen zullen naar venvacht Wordt, tot een regelmatiger voorziening van de binnenlandsche markt leiden, waardoor te ruim of te gering aanbod met de daar aan verbonden prijsfluctuaties kan worden voorkomen. Reguleering van de productie. Het is gewenscht gebleken, de mo gelijkheid te openen ook voor de productie van kaas regelen te stel len. Op grond hiervan zal de pro ductie van bepaalde soorten fa- briekskaas kunnen worden verbo den of wel voorgeschreven. Een zoo danig verbod wordt dezer dagen voor de productie van 30 plus kaas gesteld. Reguleering van do prijzen. Ten einde aan een verdere verhoo ging van de kaasprijzen een einde te maken, zijn thans voor de in koopsprijzen van kaas bij den pro ducent maximumprijzen vastge steld. Bij de bepaling van de grossiers, en de tailprijzen van kaas kan worden uitge gaan rekening houdende met een even tueelen aftrek voor de gebruikelijke kwa liteitsverschillen van deze officieele maximumprijzen, welke door de grossiers resp. winkeliers verhoogd mogen worden met ten hoogste het bedrag der op 9 Mei j.I. voor den tusschenhandel en den detail handel geldende marges. Beperking koopen van kaas door den consument gehand haafd. In verband met de vermelde nieuwe maatregelen is het op 18 dezer ingestelde vervoer- en afleverings verbod van kaas ingetrokken. Het voorschrift echter, dat aan den con sument slechts Vs kg. kaas per keer mag worden verkocht, is echter-ge handhaafd. Succesvolle aanvallen van een torpedovliegtuig. Stefani meldt dat een Italiaansch torpedovliegtuig, ondanks hevig af- weervuur, in geslaagd is een Engel sche kruiser met een torpedo in het achterschip te raken. Een vuurzuil schoot uit het schip, dat snel slagzij maakte, omhoog, terwijl het in een witte wolk van stoom werd gehuld. Het vliegtuig, dat zelf zwaar beschadigd was, kon niet meer waarnemen of de krui ser zonk, doch slaagde er nog wel in een Italiaansche luchtbasis te bereiken. De aard der vraagstukken. De burgemeester van New-York, La Gu- ardia, voorzitter van de Canadeesch-Ame- rikaansche verdedigingscommissie. welke Maandag j.1". bijeenkwam, deelde desge vraagd mede, dat de vraagstukken, welke aan het oordeel der commissie waren on derworpen, zich bewogen over kwesties, ver band houdende met de verdediging van het Westelijk halfrond tegen mogelijke vijan den. HITTEGOLF IN OOST-ANATOLIë. D.N.B. meldt, dat Oost-Anatolië door een hittegolf wordt geteisterd. De warmte is zoo ondragelijk, dat laatste duitsche krijgsgevange nen uit frankrijk. D.N.B. verneemt, dat de laatste Duitsche krijgsgevangenen, die wegens hun zware verwondingen nog niet uit onbezet Frank rijk konden worden weggevoerd, thans naar Duitschland zijn vervoerd. De twee in de haven van Gibraltar liggen de Britsche hospitaalschepen hebben de vesting verlaten. Men vprmoedt, dat de admiraliteit het ge vaar voor een bomtreffer te groot acht. Laat Engeland eerst betalen. Fransche kringen waarschuwen de Ver- eenigde Staten tegen de arglistigheden der Engelsche politiek. Washington dient er wel voor te zorgen zich eerst de overdracht der steunpunten te doen bevestigen alvorens zijn torpedoboot- jagers aan Engeland* af te staan of op an dere wijze tegenprestaties te leveren. Bankbiljetten- ct rculatie De weekstaat der Nederlandsche Bank brengt deze week als verrassing een vermin dering van den goudvoorraad met M9.1 mil lioen. Waar een vrij groote geheimzinnigheid de weekstaat van onze circulatiebank omhult, vraagt men zich af, waar dat goud gebleven is. Dat er iets van het in Amerika „bevroren" goud zou zijn afgestaan, lijkt onwaarschijn lijk, evenmin als van'het in nog enkele neu trale landen van ons aanwezige gele metaal. Qok naar Duitschland zal het wel niet ver zonden zijn, daar onze Oosterbuur bij het be gin van den oorlog een flinke clearingschuld aan ons had en er nadien wel heel wat meer zal zijn uit- dan ingevoerd, zoodat ons tegoed eerder zal zijn gestegen dan verminderd. Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat wij goud hebben moeten afstaan om aankoopen van strikt noodige goederen te financieren in landen, welke graag met ons willen en ook kunnen handelen, nfhar gezien onze huidige positie, geld bij de visch willen zien. Om welke landen of land het hier gaat valt zonder meer niet te zeggen, doch wij gelooven er niet ver af te zijn, als wij aan sommige Balkan-landen en mogelijk ook Rusland denken, die onze industrie en vee teelt van grondstoffen zullen moeten voor zien. - Opvallend in de laatste Bankstaat is ook de vermeerdering van de debetpost in „Di verse rekeningen" met f28.4 millioen. Deze post is daardoor opgeloopen tot het formi dabele bedrag van f42.4 millioen. Deze stij ging zal wel moeten worden geweten aan de overboeking van de vermindering van den goudvoorraad. Ook de circulatie van ons bankpapier trekt de aandacht. Deze is thans gestegen tot f 1296 millioen en is dus dicht bij de 1.3 milliard gekomen! I Het Rijk, dat zich groote inkomsten aan DOOR HET LATEN SPRINGEN VAN EEN VLOER IS DE BOM GOED TE BEREIKEN. 800 GULDEN TER SCHADEVERGOEDING BIJ EENGEBRACHT. Het projectiel is nu «losgewerkt" Langzaam maar zeker nadert in de hoofd stad het einde van de bommentragedie in de Kinkerstraat. In het wegdek ligt op an- derhalven meter diepte een zware beton- laag. Het gat is reeds bijna geheel opge vuld met zand en cement. Na overleg met de bewoners van de na bijgelegen, perceelen is het besluit genomen de bom, welke in Kinkerstraat 43 ligt, te verwijderen. Ter voorbereiding hiervan is 'gisterochtend de ruimte onder den beneden- vloer met zand opgevuld, niet alleen van het perceel 43, maar ook van nummer 41. De stadsreiniging zorgde er in dén loop van den dag voor, dat alles, wat in de per ceelen 41, 43 en 45 beschadigingen zou kun nen oploopen, verwijderd was. De stut- en sloopdienst had de woningen op eenige plaatsen gesteund. Dinsdag heeft men zich bepaald tot het springen brengen van den vloer, opdat het gevaarlijke projectiel in vrije positie zou komen en gemakkelijk te verwijderen zou zijn. Met het oog op mo gelijke complicaties, zooals bijvoorbeeld het explodeeren van de bom, waren hiertoe twee ambulances van den G.G.D., twee motor brandspuiten en een ladderwagen en drie ploegen van den stut- en sloopdienst ter plaatse aanwezig. Zij hebben geen dienst behoeven te doen. Na. uitgebreide voorbereidingen is om streeks acht uur gisteravond een geringe lading trottyl tot ontploffing gebracht, wel ke de verdere verwijdering van de bom aanzienlijk vergemakkelijkt. Er is een groot gat in den vloer geslagen, zoo diep, dat het projectiel goed bereikbaar is. Heden wor den de werkzaamheden voortgezet. Om zeven uur moesten alle wagens in 3 zijstraten, en de motorspuiten op de Da Costakade worden op gang gebracht. Som mige officieele personen gingen in den ste- vigen, openbaren schuilkelder onder de brug, waar men weinig zag, anderen zoch ten dekking in een portiek, om een hoekje turende naar het huis. De spanning steeg. Er heerschte een dood- sclie stilte. De geheele straat was verlaten. Alleen liep op het afgezette terrein de ge bruikelijke Amsterdamsclie hond, en sloop een kat langs de huizen op zoek naar mui zen in de verlaten huizen. Nogmaals hoorde men de waarschuwing van den Oberfeuerwerker, die zijn uniform voor een werkpak had verwisseld. Ieder moest dekking zoeken. Al te nieuwsgierige luchtbeschermers verdwenen weer. De lont was aangestoken en tegen den keldervloer lagen eenige pakjes trotyL Een doffe knal daverde in de stilte; grijze stof en rook kwamen uit de be hangselzaak te voorschijn. De ontplof fing was niet zoo hard, als op het Onder leiding van Ober feuerwerker Blumbera wordt de Engelsche bom welke naast de tram rails in de Kinkerstraat te Amsterdam is inge slagen, „ingevroren", d. w.z. met een bet onlaag overdekt, daar het niet mogelijk Is, het pro jectiel te vinden. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 6.44 uur invoerrechten en belastingopbrengsten ziet ontgaan en ook niet tot leening op eenigszins langen termijn kan overgaan, behelpt zich door de uitgifte van driejarige 3Vjs schat kistbiljetten, waarvan onlangs een bedrag van f 100 millioen bij Nederlandsche banken is ondergebracht Hierdoor is ongetwijfeld voorloopig voor dekking der Staatsuitgaven gezorgd, doch deze maatregel zal slechts tijdelijk verrui ming kunnen brengen, daar de behoeften der schatkist zeer groot zijn, zoodat wel weer spoedig een stijging van de post „rechtstreeks bij de Bank ondergebracht", kan worden ver wacht. Laat ons hopen, dat deze stijging niet al te snel gaat! Paramaribo-plein. Men kon das aan nemen, dat de bom zelve niet ont ploft was. Dit is ook kort daarna be vestigd oor den Duitschen deskun dige. Hoofdzaak is, dat de bom die eerst vastge- kneld zat, nu losgewerkt is, zooals een kies in een gebit. Men kan nu beter nagaan, hoe men haar kan verwijderén, om haar even tueel op een eenzaam terrein in West, waar geen huizen staan, te laten explodeeren. De werkzaamheden waren, toen de bom eenmaal los zat, geëindigd. Hedenochtend zal men verder zien. Over het bereikte re sultaat was de Duitsche deskundige tevre den. Er was in den kelder alleen wat „ka- put", zoo hij zeide, en dat moet vanochtend de stut- en sloopdienst opruimen. De onmiddellijke omgeving, van de plek, waar de bom ligt, blijft nog afgezet. Een aardige bijzonderheid, verband hou dende met <ie buitengewone omstandigheden in de Kinkerstraat, is, dat bewoners van deze buurt in enkele dagen tijds reeds een bedrag van circa f8000 bijeengebracht hebben, dat zal dienen om deri inwoners, die schade on dervinden, deze eenigszins te vergoeden. Japansche delegatie vertrekt 31 Augustus naar Batavia. Tokio, 27 Aug. (D.N.B.): Volgens de' „Kokoemin Sjimboen" zouden te Washington geheime onderhandelingen worden gevoerd over het instellen van een geregelden luchtverkeersdicnst tusschen de Verecnigde Staten en Nederlandsch Indië. Het blad ziet daarin een opmerkelijk tee- ken, dat dé regeering der Verèenigde Staten haar politiek in het Verre Oosten een nieu wen impuls wil geven. De ontworpen lucht lijn zou, volgens het blad, de Verecnigde Sta ten via Hawaiï verbinden met Nederlandsch Indië, Nieuw-Zeeland en Australië. De Ja pansche regeering, zoo besluit het blad, zal ook aan deze aangelegenheid groote aan dacht besteden. De plaatsvervangende Japansche minister van Buitenlandsche Zaken Ohasji heeft den Nederlandschen gezant, generaal Pabst, in kennis gesteld van het besluit der Japan sche regeering, den minister van Handel Ivobajasji als bijzonder gezant naar Neder- landsch-Indië te zenden. Ivobajasji zal on 31 Augustus met 20 ver tegenwoordigers uit den handel en het be drijfsleven, benevens van het departement van Buitenlandsche Zaken; van de weer macht en van het bureau voor hel ontwer pen van plannen uit Japan vertrekken. Ver der zullen vertegenwoordigers van de mi nisteries van Handel, van Financiën en van Koloniën hem vergezellen, zoodat bijna alle ministeries en het geheele particuliere zaken leven zijn vertegenwoordigd. Generaal Hertzog, de felle bestrijder van het deelnemen der Zuid-Afrikaansche Unie aan den oorlog, heeft medegedeeld, dat hij een motie zal indienen tegen de methode waarop Engeland de oorlog voert en waarin hij tevens uitdrukking zal geven aan den wensch van het Zuid-Afrikaansche volk, om vrede te sluiten met Duitschland en Italië.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1