Uit Alkmaar De loondorschers ontevreden Garantieregeling voor export Woensdag 28 Augustus 1940 Tweede blad Profiteerend van de daartoe thans betere weersgesteldheid is een begin gemaakt met het rooien van de winteraardappelen. De werkzaamheden zijn 'm vollen gang. Jong en oud helpt mede. om den oogst binnen te halen (Foto Pax-Holland) Uit onze' Omgeving STRUBBELINGEN TUSSCHEN ALCMARIA yiCTRIX EN HET SPORTPARKBEDRIJF. Naar we vernemen, zijn moeilijkheden gerezen tusschen het Gemeentelijk Alk- maarsche Sportparkbedrijf en het bestuur yan de voetbalvereeniging Alcmaria Vic- trix. Ze spruiten voort uit het feit, dat Alcmaria eenerzijds bezwaar maakt tegen de in haar oogen te hooge pachtsom ad circa f 1100.per jaar, terwijl het daar naast niet de zekerheid heeft iederen Zon dag over het voetbalterrcin te kunnen be schikken. Zoo schijnt het plan te bestaan op 1 September een athletiekdag te houden terwijl aan den anderen kant op 1 Septem ber voor de tweede klassers het voetbal seizoen vermoedelijk zal worden geopend. Dit laatste is te beschouwen als een bij zondere tegemoetkoming tegenover de twee de klassers in het bijzonder, omdat de fcerste klassets. die voorloopig nog bezet ■ijn met toumooien. hun dan nog geen con Burrentie kunnen aandoen. Verder schijnen voor 29 September en Pvoor 27 October courses op het program nvan het sportpark te staan, zoodat op die plagen wederom niet zou kunnen worden gevoetbald. Van de zijde van Alcmaria schijnt men hiermede niet accoord te kunnen gaan, zoodat wordt gccocruetteerd met de ge dachte een ander veld te gaan zoeken. Zoo heel gemakkelijk zol dit echter niet zijn. terwijl men kan voelen voor het streven van de gemeente om door middel van andere wedstrijden te komen tot al thans eenige inkomsten. De exploitatie van ihet sportpark kost geld genoeg! Voorloopig staan partijen tegenover el kaar, zonder dat ër sprake is van elkaar ernstig naderen. Echter, het voetbalseizoen staat voor de deur en dus zal de oplossing er spoedig moeten zijn. Voorloopig gelooven we de tvithemden nog wel in. hun oude omgeving tc zullen zien spelen. Al zal het feit. dat ook zij, gelijk zooveel andere veeenigingen met een ernstig kastekort zitten, wel met zich brengen, dat ze zich extra stijf zullen houden. HET GAAT GOED MET DE ALKMAAR- SCHE WERKLOOSHEIDSVOORZIENING. Gelijk onder de thans bestaande omstan digheden te verwachten was, blijft het goed gaan met de Alkmaarsche werkloosheid. Men mag zeggen, dat erpractisch geen werk- loozen meer zijn. De werkgelegenheid in Duitschland, die aan sommige militaire ob jecten en ten slotte die aan eenige andere werkobjecten, welke van speciaal cultuur technische beteekenis zijn en die daarom moeten worden doorgezet, niettegenstaande de vraag naar arbeidskrachten uit anderen hoofde, hebben ten gevolge gehad, dat het Euvel der laatste jaren niet meer bestaat. Met genoegen vernamen we, dat een weg Was gevonden, waarbij ook de boven reeds Vernielde bijzondere werkobjecten van cul tuurtechnische beteekenis, konden worden Voortgezet, zonder dat over het daar te werk gestelde personeel voor andere doeleinden werd beschikt. Het gemeentebestuur scheen op deze regeling en niet geheel ten on rechte eenigszins trotsch te zijn. Het groote voordeel voor de gemeente komt natuurlijk tot uitdrukking in het sub sidie voor Maatschappelijk Hulpbetoon, dat stellig beneden de raming zal blijven, al liet zich dit aanvankelijk in de eerste dagen na don oorlog, heel anders aanzien en al blijft de verzorging der invaliden en ouden van dagen onder alle omstandigheden een groot bedrag vragen. ANNA PAULOWNA BREEZAND. BLOEMBOLLENVEILING. Dinsdag 27 Augustus werd een bloem bollenveiling gehouden door de Bloera- bollenvciling ..Breezand" te Breezand. De volgende noteering werd gemaakt: Enkele vroege tulpen: Couleur Cardinal z 12 op 2.05—2.25, z 11—12 1.60—1.80, z 10 —11 1.20, Brillant Star z 12 op 1.90, z 11— 12 1.60. z 10—11 1.20. Artus z 11—12 1.60, Grand Duc z 1112 1.60. Dubbele vroege tulpen: Peach Blossom z 12 op 2.Electra z 12 op 2.Vuur baak z 10—11 1.20, Theeroos z 12 op 2.—. Darwintulpen: Bartigon z 12 op 1.05 1.70, Rose Copland z 12 op 1.75, TT. Avia- teur z 1112 1.35, Narcis Cromwell 1.50 2.50, SCHAGEN GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Visser, hoofd der U.L.O.-school alhier, thans hoofd eener U.L.O.-school t.e 's-Gravenhage, is geslaagd voor de akte schoonschrijven M.O. HENGELEN Gisteravond hield de vereeniging „de Baars" een ledenvergadering in het club lokaal van den heer P. Bontes. Aanwezig waren 14 leden. Voorzitter Visser opende met een kort woord van welkom deze ver gadering en betreurde, dat de penningmees ter niet aanwezig kon zijn wegens een auto-ongeval. Hij sprak de wensch uit. dat hij weder spoedig geheel hersteld moge te- rugkeeren. De notulen der vorige vergadering wer den zonder verandering goedgekeurd. Besloten werd om op 8 September e.k. te gaan prijsvissclien. Vertrek per rijwiel te 8.30 uur. Na in de rondvraag verschillende aan gelegenheden te heb bom behandeld, sloot de voorzitter deze geanimeerde vergadering met een tot ziens op 8 September. OPMEER DE PAARDEN OP DE LANDBOUW TENTOONSTELLING. Onze deskundige medewerker schrijft ons, dat onder de aangeboden paarden meerdere goede tot zeer goede exemplaren waren. Het toilet der paarden tot en met bet hoefbeslag, zegt hij, wordt hier steeds beter verzorgd. Toch loopt er nog wel oen groene tusschen. Maar vroeger was dit heel gewoon en nu is het opvallend. Laten we hopen, dat de en keling, die zich daar nu nog aan bezondigde, zijn oogen goed de kost heeft, gegeven. Men kan op keuringen veel van elkander leeren. En behalve het toilet, is ook de wijze van voorbrengen van zeer groot belang. Nu was er nog een enkele, die dacht, in het circus te zijn. Men dient zoowel in stap als draf recht van en naar de jury te gaan. En bij het binnenkomen eerst het paard voor de jury opstellen, voor iets hooger (anders staat het paard „op z'n kop") en goed vierkant, dus niet gestrekt, en met de lin kerzijde naar de jury toegekeerd. Wij hopen, dat veie' paardenhouders hun voordeel zullen doen met de wenken van de zen deskundige. In ons verslag van gisteren verzuimden wij op te nemen de rubriek hengsten, waarin de hengst „Adelborst" van gebr. Kuiper, Heerhugowaard, bekroond werd met een pre mie van 15. DEN HELDER JULIANADORP. TEXTIELTOESLAGKAARTEN VOOR JULIANADORP EN KOEGRAS. Vanaf vandaag zijn formulieren voor toxtieltocslagkaarten af te halen aan de po litiepost te Julianadorp. De uitreiking der desbetreffende distributiekaarten geschiedt op a.s. Donderdag. HARENKARSPÉL Nieuwe pastoor benoemd Tot pastoor van de katholieke kerk alhier is benoemd de heer N. M. A. Velzeboer, thans kapelaan te Schiedam. De zeer korten tijd slechts 10 maanden welke pastoor Nijsen in deze parochie heeft gestaan, heeft hij het aanzien in en om de kerk heel wat doen veranderen. Zijn voorganger, pastoor Vollering, was een zeer sober man, wat met zich meebracht dat hij zijn eischcn aan uiterlijk schoon van zijn omgeving niet hoog stelde. Pastoor Nijsen daarentegen stelde andere eischen, en na vele maanden arbeiden van vaklieden, zoo wel van tuinman als van schilder, timmer man en metselaar, waren kerk en pastorie in een heel ander „kleed" gestoken. De tuin welke is aangelegd en „omge bouwd", is een bewijs dat pastoor Nijsen een liefhebber was van planten en bloemen. De „Waarlanders" zullen nog veel aan de zen herder terugdenken. DIRKSHORN. EEN BIJZONDERE RUPS. Tijdens het aardappelrooien troffen de Gebr.'s Bakkum alhier een rups aan, van zeer bijzondere soort. Na het beestje zorg vuldig te hebben opgepakt, en later door een deskundige laten bekijken, bleek het een Acherontiaatropos of in het Nederlandsch de verwekker van de Doodshoofdvlinder te zijn. W ARMENHUIZEN GUNNINGEN. Voor rekening van den heer C. Bcemster- boer, alhier, zullen een pakhuis voor zaden met een kantoor gebouwd worden. Hiérvan is het timmerwerk gegund aan den heer W. Ivemper alhier; het metselwerk aan de fa. Henselmans en Zn., Noordscharwoude; het lood-, zink- en electriciteitswerk aan den lieer Stam alhier; het schilderwerk aan den heer S. van Baar, alhier. LANGENDIJE OUDKARSPEL. DE EERSTE MAÏSSCHUUR IN N.HOLLAND Maandag j.1. is door de Provinciale Wa terstaat gegund aan de. fa. Henselmans en Zn., Noordscharwoude, het bouwen van een maïsschuur in den westelijken proef polder, onder de gemeente Oud karspel. Dit is de eerste maïsschuur in Noordhol land. In Groningen treft men reeds dergelijke schuren aan. HEERHUGOWAARD UITSLAG MELKEXAMEN. Op het land van den heer M. Spaan. Bo- terhuizen, alhier, zijn de melkexamens afge nomen. Voor de mclkcommissie waren aan wezig de heeren dr. Huisman, rijkszuivelcon- sulent te Hoorn, N. Kaan, burgemeester te Wieringcrwaard en Van Kampen. De Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd vertegenwoordigd door den heer P. Blauw Jz., Heerhugowaard en de coöperatieve zui velfabriek „Excelsior" te Heerhugowaard door den heer Reine, controleur aan deze fa briek. Deze melkcursusscn stonden onder leiding van den lieer N. J. Blauw, Berkmeer, Heerhugowaard (N.). Van de zes cursisten zijn er drie geslaagd, n.1. .T. Gootjes en K. Spaan, beiden te Heer hugowaard en A. Bakker te Sint Pancras. WIERINGERMEER WIERINGERWERF. BENOEMD. Tot kapelaan alhier is benoemd de heer P. J. van Bakel. Concurrentie van boeren en coöperaties. „Hier moet noodig worden ingegrepen." Aan een brief van de Ver. van Loondor schers is het volgende ontleend: Door de bijzondere omstandigheden, welke door het stijgen der prijzen van de verschil lende hulpstoffen noodzakelijk zijn gewor den, is men er toe moeten overgaan, om de prijzen voor het dorschen met een evenredig percentage te vorhoogen. Uit een calculatie is gebleken, wat recht en billijk is, zonder in strijd te komen met de Pi ijzen-beschikking. De organisatie groeit in kracht en saarnhoo- righeid, doch dit wordt helaas belemmerd door een concurrentie van de zijde der coö peratieve vereenigingen, die nu gaan dor schen voor een lageren prijs, dan de loon dorschers, die voor hun brood en levens- bestaan moeten werken, kunnen doen. Want, dan zouden de bedrijven moeten wer ken met verlies in plaats van met winst. Naast de coöp. vereenigingen, wordt ook veel concurrentie ondervonden van de akkerbou wers, die met hun dorschmachines gaan dorschen bij collega's, waardoor dan ook hier de loondorschers worden uitgeschakeld. Wanneer men dan verder constateert, dat de loondorschers steeds moeten schrijven om hulpstoffen, en de landbouwers in ruime ma te krijgen toegewezen, dan kan niet anders worden geconstateerd, dan dat de brandstof, die zoo hoog noodig is, verdeeld wordt op een niet juiste wijze. Ie. De landbouwers gebruiken deze brand stoffen voor allerlei werk, dat met paarden- tractie zeer wel mogelijk is. Vele duizenden liters zouden hierdoor kunnen worden be spaard. 2e. De vereenigingen in Groningen en in Drenthe, welke electrisch kunnen dorschen, zouden verplicht moeten worden, om dit ook electrisch te doen. 3e. Wanneer men werkloosheid wil be strijden, dan moet er een algemeen verbod komen, dat akkerbouwers niet meer mogen dorschen bij collega's. 4e. Door den akkerbouwers dit verbod op te leggen, zouden ook de contrölckostcn on getwijfeld kunnen worden verminderd. 5e. De Ioondorscher ontvangt geen steun, de landbouwer wèl. 6e. De prijzen voor diverse producten wor den door de overheid vastgesteld, doch het dorschloon is wel door de organisatie vast gesteld, doch wordt door unfaire concuren- tie van enkele coöperatieve dorschvercëni- gingen in Groningen en Drente, beconcur reerd, alsmede door akkerbouwers. In Zeeland. N.-Holland en Z.-Holland zijn het de akkerbouwers, die hieraan medewer ken en die wegens lagere lasten, lagere ar- beidsloonen, lagere premie voor ongevallen wet, lagere bedrijfskosten in het algemeen, de concurrenten zijn dergenen, die de oudste rechten hebben. In een vergadering op het Bureau voor de Voedselvoorziening, is aan ons dag. bestuur medegedeeld, dat geen uitbreiding zal mo gen geschieden van akkerbouwers, die dor schen bij collega's, doch deze belofet. tot tweemaal toe bevestigd, is niet voor 100 van kracht, daar zelfs aan akkerbouwers vergunningen worden verleend, om te dor schen, die het voorheen nimmer deden. Is het dan een wonder, dat er een groote on tevredenheid wordt gekweekt onder dit nij vere deel van de bewoners van Holland'? Hier moet worden ingegrepen. En dit kan! Bollencu'tuur MOEILIJKE TOESTAND WORDT ER DOOR VERLICHT. ALLEEN VOOR HYACINTEN, TULPEN EN NACISSEN. Zooals reeds eerder is medegedeeld, heeft de Sierteeltccntrale aan de regeering voor gesteld, een regeling te treffen, krachtens welke aan de kweekers de betaling zal wor den gegarandeerd der door hen aan expor teurs onder garantie vei-kochte bloembol len en aan tevens exporteur zijnde kwee kers de betaling der door hen uit eigen kraam geëxporteerde bollen, met dien ver stande, dat de regeling uitsluitend betrek king zal hebben op bloembollen van hya cinten, tulpen en narcissen en dat de ga rantie beperkt zal blijven tot de waarde cler betreffende bloèhib6*11'éHT bbFekndhaar de bihnénlaudsche minimumprijzen 1940. verminderd met de kortingen, welke op 1 Mei 1941 ton behoeve van het Bloembollen- surnlrsfond* zullen blijken te zijn voorge schreven, zoomede een nader te bepalen omslag. Naar aanleiding van dit voorstel, heeft het Weekblad voor Bloembollen cultuur een beschouwing, over dit voorstel gegeven die wij hieronder laten volgen: „Reeds eenige weken liepen er geruchten, dat door de Ncd. Sierteeltccntrale een rege ling zou worden getroffen, waardoor de be* taling der binnenlandsche minimumprijzen, verminderd met de kortingen, aan de kwee kers voor voor export verkochte tulpen, hya cinten en narcissen zou worden gegaran deerd. Uit de mededeeling van de Sierteelt- centrale blijkt, dat deze regeling definitief tot stand zal komen Dit is zeer toe tc juichen, omdat hierdoor eenerzijds de kweekei voor zijn beetje geld, dat zijn kleine kraam oplevert, veilig ge steld wordt, en anderzijds de export zoo „hoog mogelijk zal worden opgevoerd, daar de exporteur nu ook geneigd zal z jn zijn export naar die landen, die nog betalings risico's opleveren, zoo hocg mogelijk op te voeren, daar hij in het slechtste geval toch den minimumprijs van zijn gekochte of zijn eigen bollen niet kwijt is. De publicatie de zer regeling komt wel laat, maar zal toch den wel zeer moeilijken toestand in ons bedrijf verlichten. Onze lezers zullen er dan ook met dankbaarheid kennis van ne men. „Omdat het risico van den exporteur er door beperkt wordt, zal cllcc exporteur aan deze regeling willen deelnemen. De expor teurs moeten eclitor tot de regeling door de centrale worden toegelaten. Naar wij ver namen, zullen niet worden toegelaten die exporteurs, die hun verplichtingen tegen over het Surplusfonds, kweekers en/of vei lingen niet ten volle zijn nagekomen, of hiervoor geen voldoende regeling hebben getroffen. Bij de boeordeeling hiervan zal de „Commissie van overleg voor crediteu renregeling" uit de vakorganisaties, aan gevuld met vertegenwoordigers van den Bond van veilingen en ambtelijke instan ties, ingeschakeld worden. „Wanneer een exporteur met voor export, krachtens deze regeling gekochte bollen „kunstjes" zou uithalen, zullen hierop zwa re sancties gesteld worden. Krachtens dezo regeling gekochte hollen moeten óf geëx porteerd worden, óf, als dit onmogelijk is, bij het Surplusfonds worden ingeleverd, terwijl ook deze vorderingen aan de Sier teeltccntrale moeten worden gecedeerd. „Voor een aantal exporteurs zal het een bezwaar zijn, dat zij zelf hun vorderingen niet meer kunnen innen. Dit bezwaar valt echter in het niet bij het groote voordeel, dat ook voor hen in deze regeling is ge legen. „Den kweekers geven wij den zeer uit- drukkelijken raad, voorloopig bij elke trans actie in voor export bestemde bollen het voorbehoud te maken, dat hierop deze re geling van kracht moet zijn. en na de defi nitieve tot-standkoming alleen verkoopen Zoo heel gemakkelijk zal dit echter niet plaats gehad hebbende verkoopen kunnen nog garantiezegels gevraagd worden. „Slechts als de kweeker steeds het vallen onder deze regeling eischt, is hij gegaran deerd voor de betaling van den binnenland- schen minimumprijs, verminderd met de kortingen, gedeeltelijk op 15 Nov. a.s. en gedeeltelijk op 15 April a.s., van de door hem verkochte bollen. In het andere geval wordt geen enkele garantie gegeven". De meeste lapjes grond van de volkstuinders zijn aangepast aan de tijdsomstandig heden en boonenplukken is aan de orde van den dag (Foto Pax-Holland) Kent ge de meer dan 1500 tuinen, die een lusthof vormen rond Amsterdam en in veertien groepen langs de buitenkant van de hoofdstad verspreid liggen? Wat zegt U van deze fontein in -Klein Danzig", waar de volkstuinders trotsch op zijn? CFoto Pax-Holland*

Schager Courant | 1940 | | pagina 5