RADIO NIPPER EN PELLE GOUD Aodrê Tardieu krankzinaig? Vijf pond per parachutist Het lokkende Eoqelaads aftakeling Singapore als Amerikaansche vlootbasis? De gorilla maakt z\jn vrienden aan 't schrikken. 1. „Hoe zullen we onzen nieu wen vriend noemen?" „Ja, wacht eens maar wat snuift hij eigenaar dig!" 2. „Wat zou hem kunnen schelen; het beest is hele maal buiten zichzelf! Zelfs Karo is bang voor hem!" Proost! 1. „Vlug! We moeten ons hachje nog eenmaal zien te redden!" 2. „Och kom, hg niest maar een beetje; je zult zien, hy heeft zijn neus in de rode peper gestoken!!" Het Italiaansche blad Messagero verneemt volgens de N. R. Ct. uit Vichv, dat Tardieu in een sanatorium voor geesteszieken opge nomen is. Hiermee wordt een reeds lang bestaande toestand bevestigd. Al geruimen tijd geleden, in elk geval vóór 't uitbreken van den oor log, werd André Tardieu door een ernstige aandoening overvallen, die hem lichamelijk althans ten deele verlamde en zijn verstand stoorde. Van dit oogenblik af was elke gees telijke werkzaamheid hem onmogelijk. Hem ontviel de pen, die zoovele en zoo ongehoord bittere aanklachten tegen personen en zaken, vooral tegen de parlementaire zeden van Frankrijk geschreven had. Na een werkzaam leven trok hij zich vóór enkele jaren onder zijn tent terug. Deze man van groote en veelzijdige gaven werd in den wereldoorlog voor de coördinatie van de mi litaire inspanning naar de Vereenigde Sta ten gezonden. Later was hij de rechterhand van Clemenceau. Als zoodanig nam hij in de opstelling van het vredesverdrag een actief aandeel. Deswege fel aangevallen, verweerde hij zich met grimmige kracht. Hij verweet den opvolgenden kabinetten in de heftigste woorden van het instrument, hun Ie Versail- les gegeven, een verkeerd gebruik te maken, m.a.w. niet er uit te halen wat het aan dyna miek borg. Naderhand vele malen minister en minister-president, kwam hij tot het in zicht van de grenzen, aan het uitvoerende gezag gesteld. Een steriele verbittering maakt zich van hem meester. In tal van geschriften en arti kelen heeft hij daarvan getuigd. Zijn stre ven naar een autoritairen regeeringsvorm hield met zijn vrees voor een snel aan macht winnend Duitschland gelijken tred. En de man, die nog een of meer wijsgccrige boe ken had willen schrijven om na al het sloo- pen opbouwenden arbeid te verrichten heefi zich van Frankrijk's vernieuwing geen re kenschap kunnen geven. Het luchtalarm in Zwitserland In den vorigen nacht is, zooals reeds ge meld, verscheidene malen het Zwitsersche rechtsgebied in de lucht geschonden. Naar uit Ben» gemeld wordt, is aldaar tweemaal luchtalarm gemaakt. Bij het tweede alarm zijn de Britsche vliegtuigen in vier achter el kaar volgende golven over de stad gevlogen. Te Genève is eveneens driemaal luchtalarm gemaakt. Ook uit andere plaatsen van weste lijk Zwitserland komen berichten over nach telijk luchtalarm binnen. Btitsche vliegtuigen boyen Berlijn In den vorigen nacht is te Berlijn en omgeving weder luchtalarm ge maakt. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen trachtten Berlijn aan Ie vallen, doch zij werden reeds in de buurt van Brandenburg door lucht doelgeschut en zoeklichten gedwon gen, terug te koeren. Een vliegtuig vloog op groote hoogte over het stadsgedeelte van de rijks hoofdstad. Bommen werden niet uit geworpen. Naar de „Star" en de „Evening Standard" melden, heeft majoor Lucas, commandant van een compagnie burgerwachters, het mi nisterie van luchtvaart verzocht, een beloo ning van vijf pond uit tc loven voor lederen parachutist, die levend binnengebracht wordt. Als motief voerde hij aan. dat daar door voorkomen zou kunnen worden, dat En- gelsche vliegers, die gedwongen zijn, hun toestel met de parachute te verlaten, door Engelsche burgerwachters doodgeschoten worden. Majoor Lucas is van plan, zijn ver zoek in het Lagerhuis aanhangig te ma ken. FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS 23. Wilfrid wachtte niet langer. Hg was zich zelf weer geheel meester en volgde Beatrice vlug de trap op. Toen ze voor de slaapkamer van haar oom kwamen, trachtte hij rle deur te openen, maar er was géén verwrikken aan. Cotter sliep, al was het onrustig. Er is geen anderen weg? fluisterde Wil frid. Er loopt aan den voorkant een balcon over de heele breedte van het huis, vertelde Beatrice, mijn oom was juist van plan het te laten verwijderen, maar hij heeft het nog riet laten doen. Ik kan je helpen door een slaapkamerraam te komen. Maar ik smeek je, begeef je niet noodeloos in gevaar. Het is een kwestie van leven of dood, zet Wilfrid ernstig. Ik zal zoo voorzichtig Mogelijk zjjn. Maar we moeten geen tgd ver liezen. Beatrice bracht hem in een van de slaap kamers aan de voorzijde van het huis en open de het raam. Mercer sloop behoedzaam ver der in de duisternis, tot hij bij de kamer kwam, waarvan de beide ramen nog steeds verlicht waren. Een van de rolgordijnen was een beetje opgehaald en het schuifraam was een paar centimeter geopend. De bekende zoete weëe geur sloeg naar buiten en het was Mercer alleen mogelijk zich tegen den be dwelmenden invloed te verzetten door zjjn ïakdoek voor zjjn mond en neus te houden. Toen hg onder het gordgn heengluurde, zag bij Flower op zijn bed liggen, bljjkbaar be- V. S. profiteeren. De laatste jaren, zoo schrijft de Deutsche Diplomatisch-Politische ICorrespondenz, heeft het tot de tra ditie der Britsche polilick behoord, in oorlog en vrede er naar te stre ven, de macht van het Britsche Kei zerrijk te vergrooten en uit te brei- .den Er is in de wereld nauwelijks een conflict of een oorlog geweest, waarbij Engeland niet, zij het als deelnemer, zij het als de bekende be- 'angstellende derde, de gelegenheid leeft bcput, hier of daar een ontbre kend lid voor zijn wereldomvattende zee- en koloniale heerschappij te win nen en in te voegen. Daarbij kwam het maar al te vaak voor, dat de vriend bedrogen werd. Nadat Engeland, dat nooit eenmaal ver worven buit zonder overeenkomstige tegen prestatie met rente op rente weder prijs gaf, door de fameuze inrichting van dc Gcncef- sche Liga het bezit van zijn met twijfelach tige middelen verkregen bezittingen en steunpunten had gedacht te verzekeren, moet het thans zelf vaststellen, dat het hoogtepunt van zijn krachtsontplooiing overschreden is en dat hot ook in andere opzichten in het Keizerrijk met zijn macht snel bergafwaarts gaat. Herinnerd wordt aan het verlies van de Normandischc eilanden en van de So- malikust, waarbij het intusschen niet geble ven is. Integendeel zijn er, zoo vervolgt de Diplo. indirecte aanwijzingen, dat het afne men der Britsehe krachten zelfs van bevrien de zijde ingezien en in aanmerking geno men wordt. I-Iet is opvallend, dat landen, die van hun voorliefde voor Engeland geenszins een geheim maken, juist als eerste in con creter» vorm van de aftakeling van het Em pire acte nemen en het noodig achten, voortaan hij de Verdediging van bepaalde gebieden de plaats van Engeland in te ne men. In dezen zin moet de overgang der mi litaire steunpunten op de Bermuda-eilanden naar dc Vereenigde Staten, welke zoo juist door een Britsch—Amerikaansch accoord gesanctioneerd is, gezien worden: als een ge beurtenis, die zoo duidelijk en onbetwistbaar als maar eenigszins mogelijk is, het histori sche feit van de aftakeling van het Britsche Empire kenmerkt en verduidelijkt. wusteloos, met een witten band strak om zijn voorhoofd. Hg zag twee figuren zich door de kamer bewegen, zijn aanvaller had dus blijkbaar kans gezien zich Veer bijzijn mak ker te voegen zooals doktoren dat doen bij een operatie. Een oogenblik gingen Flower's handen omhoog, maar een oogenblik later vielen ze weer hulpeloos langs zijn zijde. Wat voor helsche krachten waren hier aan het werk? Wat voor zwarte kunst werd hier uitgeoefend? Wilfrid kon zich niet langer be- heerschen. H\j drukte het schuifraam met in spanning van al zijn krachten omhoog en vloog de kamer in, pakte een stoel, zwaaide dezen boven het hoofd en deed een wilden uit val naar een van de aanvallers. Tegelijk riep hij, dat de anderen hem zouden volgen, alsof' hij een menigte helpers achter zich had. Bijna op hetzelfde oogenblik werd het licht uitge draaid; er was geschuifel van voeten in de duisternis en Wilfrid wist dat hij alleen was. Het zweet brak hem uit toen hij dacht aan de verschrikkingen temidden waarvan hij zich bevond. Hij tastte langs den muur tot hij den schakelaar van het electrische licht vond. Toen de kamer zich baadde in een zachten lichtglans uit de keurig omkapte lamp, zag hij dat de sleutel aan de binnenzijde van de deur zat, hij opende ze en riep om Beatrice. Hij zette de andere ramen wijd open om de weeë parfum te laten wegtrekken, toen keer de hij zich naar de figuur op het bed. Het witte verband om het voorhoofd was verdwe nen en Flower lag bewegingloos. Voor zoo ver Mercer kon zien ademde hij niet. Beatrice kwam schuw en angstig binnen. Wat is er gebeurd fluisterde ze, is hij dood? Ik weet het niet, zei Wilfrid, die op grond van zijn medische ervaringen snel alle mogelijkheden realiseerde. Ik heb h~m nog Japan zon zich bedreigd gevoelen. Het Japansclie blad „Holsji Sjimboen" bespreekt een uitlating van den Amerikaan- schen admiraal Yarnell over een gebruik van Singapore als vlootbasis der Vereenigde Sta ten en schrijft: Het is voor Japan niet mogelijk een der gelijk voornemen stilzwijgend voorbij te gaan. Japan heeft wegens zijn vitale ver keerswegen hij'een dc#rgclijke verandering te groot belang. Tot dusver waren de kracht- verhoudingen tusschen Japan en Amerika in den Stillen Oceaan gelijk. Een opdringen van Amerika in den Stillen Oceaan zou ech ter een versterking van de Amerikaansche macht tegenover Japan beteekenen. Singa pore is een der sterkste steunpunten, doch heeft in handen van de Engelschen slechts de beteekenis van een tweede vlootbasis. In geval het een Amerikaansche vlootbasis zou worden, zou Japan tusschen twee vuren wor den gezet. Japan zou daarmede voor het ge vaar komen te slaan, door Amerika te wor den omsingeld. In dit verhand zijn de ge ruchten over een defensie-overeenkomst tus schen Australië en de Vereenigde Staten van beteekenis. Zonden de Vereenigde Staten Singa pore werkelijk als vlootbasis krijgen, dan moet dat zoo verklaard worden, dat Engeland en Amerika gemeen schappelijk Japan willen uitdagen. In dat geval zouden zij Japan mee sleuren in een gemeenschappelijke catastrophe in den Stillen Oceaan. Het blad „Kokoemin Sjimoocn" schrijft: De uitingen van Yarnell tooncn aan, dat dc Amerikaansche openbare meening tegen over Japan buitengewoon vijandig geworden is. Dit bewijst, dat de positieve politiek dnr Vereenigde Staten in het Verre Oosten steeds vastere vormen aanneemt en zich afwendt van de tot dusver gevolgde beginselen van status quo. In Japan wordt de opvatting ster ker, dat de Vereenigde Staten probeeren ne landen van den Stillen Oceaan onder hun invloed te brengen. Do Amerikaansche acti viteit op dit gebied zal door Japan met c'p grootste aandacht worden gadegeslagen. In geval de Vereenigde Staten agressief zou den worden, zou Japan dienovereenkomstige maatregelen van verdediging moeten nemcu. niet nauwkeurig onderzocht. Je moet de be dienden wakker maken en den dichtstbgzgn- den specialist voor herèenziekten laten roe pen, want mijn eerste indruk is, dat ik dien er bij noodig heb. Denk erom, elk oogenblik is kostbaar. HOOFDSTUK XXVII. Een medisch raadsel. Wilfrid moest zijn bevel herhalen, voordat het tot Beatrice scheen door te dringen. Het meisje was geheel van streek. Ze stond maar te kijken naar de bleeke figuur op het bed; ze begon een vaag idee te krijgen van de waarheid. Dit was een soort bloedwraak en deze onbarmhartige vijanden zouden niet rus toen voor Samuel Flower zijn schuld tot den laatsten penning betaald had. Dergelijke din gen had Beatrice wel eens in romans gelezen, maar ze had nooit gedacht dat in het dage- lijksch leven nog vreemdere dingen gebeur den. Wilfrid was nu heel kalm. Hij legde zijn hand op Beatrice's schouder en leidde haar uit de kamer. Ik zou zoo graag willen dat je je be- heerschte, fluisterde hij, ik heb je noodig om mij te helpen. Jouw eigen leven is vol komen veilig en als je je oom wilt redden doe dan wat ik je vraag. Ik zal het probeeren, mompelde Beatrice. Wath moest ik ook weer doen? O, ik her inner met het al. Ze ging en liet Wilfrid met haar oom alleen. Deze tweede aanslag was gevaarlijker dan de eerste. Wilfrid kon gemakkelijk een onderzoek instellen, want de reeder was reeds uitgekleed geweest en naar bed gegaan vóói de aanslag had plaats gehad. Hij lag op zijn rug. de armen langs zijn zijde, het donkerrood KABINETSCRISIS IN EGYPTE. Naar Reuter uit Caïro' meldt, zou de Egyp tische minister-president Ilassan Sahry koning Faroek zijn ontslag hebben aangebo den. De koning zou hem verzocht hebben een nieuw kabinet te vormen. ANTI-JOODSCHE BETOOGINGEN IN NIZZA. In Nizza hebben de vorige week, meldt de „Eclaircur de Nice". weer anti-Joodsche betoogingen plaats gevonden. Bij een winkel van aintiquiteiten werden dc ruiten inge gooid. Dc Fransche ccnsuru houdt de publi catie van verdere bijzonderheden over de hetoogingen tegen. Nizza was reeds ver scheidene malen het tooneel van dergelijke demonstraties, waarbij de Joden ervan be schuldigd werden de schuldigen te zijn aan he tongeluk van Frankrijk. HERTOG VAN GUISE BEGRAVEN. De hertog van Guise. de troonpretendent van het voormalige Fransche koningshuis, is gisteren op het, oude kerkhof te Larache (Spaansch-Marokko) ter aarde besteld. De kist was met de Fransche vlag bedekt. De booge commissaris van Spaansch-Marokko, generaal Asensip. heeft de familie zijn deel neming betuigd. BPROGRAMMA DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1940. Jaarsveld, 414,4 m. NCRV-Uitzending. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewgde muziek (opn.). 9.00 Oelesta-ensemble en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Viool, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Jac. Stoffer's Sextet en gramofoonmuziek. 2.15 Orgelconcert. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Fluit en piano. 4.00 Bijbellezing. van zijn gezicht had plaats gemaakt voor een doodelijke bleekheid. Wilfrid kon nergens het geringste spoor van geweld ontdekken, niets dan twee kleine, bijna onzichtbare indeukingen op het voor hoofd en aan den achterkant van het hoofd. Alle verschijnselen wezen erop, dat het slachtoffer reeds overleden was: Wilfrid kon het.hart niet meer hooren kloppen: het glas van zijn horloge legde hij op de lippen van den man, maar hij kon geen spoor van adem haling meer ontdekken. En toch ontbraken voor zgn geoefend oog van medicus bepaalde kenteekenen van het .intreden van den dood en wat hij wist van de duivelskunsten van deze bruine rakkers, maande hem tot groote voorzichtigheid in zijn oordeel. Er waren hem gevallen van algeheele verlamming der 'evensfuncties bekend, die een leek onmiddellijk zouden doen zeggen, dat hij voor een doode stond, terwijl in werkelijk heid de patiënt slechts schijndood was. Het eenige wat hij kon doen was afwachten en hooren hoe het oordeel van een geroutineerd hersenspecialist zou luiden. Het wachten duurde lang en Wilfrid begon langzamerhand de roerlooze, bleeke fig"uur op het bed allesbehalve opwekkend gezelschap te vinden. Eindelijk klonken voetstappen op de trap en een heer, dien Wilfrid niet kende, kwam de kanier binnen. Het was een goed gekleede, nog jonge man, met een intelligent gezicht en Wilfrid begreep direct dat dit de de langverwachte collega was. Ik ben Dr. Shelton, stelde de binnen tredende zich voor. Ik heb van Miss Gallo- way al gehoord dat u collega Mercer bent. Wilfrid deelde den specialist zijn bevindin gen en voorloopig oordeel mee en eindigde: De patiënt ademt niet, er is niet de min ste beweging van het hart en toch is de 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Declamatie. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Causerie: „De Medische zorg voor Jon- Holland". 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Harmonie-orkest en soliste. 9.55 Gewijde muziek (opn). Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP, sluiting. Kontwyk, 1875 m. VARA-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten NAP. Hierna: Gramofoonmuz, 10.40 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Esmeralda. 12.00 VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Berichten ANP. I.00 VARA-orkest. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 2e en 3e acte van de opera „Carrnen" (gr.pi.). 3.15 Berichten (Engels). 3.30 Gramofoon-nuziek. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Berichten (Engels). 6.30 Orgelspel. 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.25 Reportage. 7.50 Gramofoonmuziek event. reportage. 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Berichten ANP. 8.3Q Berichten (Engels). 8.45 VARA-orkest. 9.15 Berichten (Engels). 9.30 VARA-orkest. 10.00 Berichten (Duits). 10.15 Berichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engels), rluting. II.15—11.30: 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Berich ten (Engels). rigor mortis nog niet ingetreden. Het «jkt m\> niet buitengesloten dat wg met een ernstige hersenstoring te doen hebben. Dr. Shelton deed zijn jas uit en begon een zorgvuldig onderzoek. Langen tijd stond hij over de onbeweeglijke figuur gebogen: einde lijk ging hij recht op staan en slaakte een diepen zucht. Een buitengewoon geval, zei hij, alles wijst op een ernstige hersenstoring. Er is niet het minste spoor van uiterlijk geweld, niets dat op een stoot, een val of iets van dien aard wijst. We moeten wachten tot de pa tiënt vanzelf weer bijkomt en dat zal wel een poosje duren. Kunstmatige pogingen om hem bij te brengen helpen niets. Dus u denkt ook niet dat hij dood is? vroeg Wilfrid gespannen. Neen, absoluut niet, het is een soort schijndood. Dat de hersenen ernstig beleedigd zijn bewijst de bloedaandrang naar de oogen. Maar kunt u misschien eenig licht brengen in dit mysterie? Hoe kwam het dat u hier ge roepen werd? Voor zoover ik weet bent u toch geen Londensch practiseerend collega! Wilfrid had deze vraag voorzien. Het was met zoo eenvoudig dit gecompliceerde geval uit te leggen' aan iemand wiens wegen ver moedelijk altijd in een rechte lijn geloopen hadden. Ja, dat zit zoo, begon hg. Ik heb mgn practg'k in Oldborough en mr, Flower heeft daar een landhuis in de buurt. En daarop gaf Wilfrid Mercer zjjn collega een verslag van de achtereenvolgende gebeur tenissen. Hij deed dit echter zóó dat hij den toestand waarin de patiënt zich bevond, aan nemelijk maakte zonder af te dalen in details, waarmede, zooals hij meende, de ander niets te maken had. Mercer's uiteenzetting scheen Dr. Shelton te bevredigen. Hg wenschte echter zgn oor deel aan dat van een Anderen specialist te toetsen en sprak met Wilfrid af dat deze zoolang in. het huis van Mr. Flower zou blij ven tot Shelton met den anderen dokter zou terugkomen. De specialist achtte het niet buitengesloten dat de patiënt tijdens zijn af wezigheid bg zou komen. (Wordt vervolad.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7