tegen luchtaanvallen Recht en herstel vil de Vlamingen De bevolking Wieringen Ernstig ongeluk vao bij herstelwerken Lama-geboorte op het hoefdierenveld ZEVEN DOODEN Nog steeds klachten over de verduistering Na 10 uur met vrachtauto gereden Dienstbode wegens diefstal aangehouden Oorlogs- en vredes economie Twee Amsterdamsche jongens zoek Paul Nipkov en televisie Hertzog wil vrei met de asmogeodbet Wieringen is in vele opzichten een merk waardig eiland. Het heeft, om eens wat te noemen, een merkwaardige geschiedenis, men ziet er merkwaardige tegenstellingen, men ziet er merkwaardige gebruiken enz. Men dicht Wieringen echter ook merk waardigheden toe, die, misschien niet van een grond van waarheid ontbloot, toch ge voegelijk naar het rijk der fabelen kunnen worden venvezen. Zoo wordt buiten hare grenzen b.v. met graagte verteld, dat, wan neer men in Wieringen op straat plotseling luidkeels den naam „Lont" uitroept, het meerendeel der voorbijgangers, in de veron derstelling te zijn aangeroepen, zich om wendt, terwijl bovendien links en recht%, deu ren en ramen worden geopend. Wij twijfelen er geen moment aan of in iedere andere plaats van ons land zou bij een dergelijke testproef de belangstelling naar den pleger van zulk een uitroep in gelijke mate uitgaan als men die in Wieringen ver onderstelt Tenslotte blijven de belangstel lenden daarmede nog binnen de grenzen der beperkte nieuwsgierigheid, terwijl het luidkeels roepen op straat nog altijd als een onwelvoegelijke daad wordt gekwalificeerd. Wij werpen hier echter geen kwestie op van moraliteit of etiquette, maar bedoelden slechts te zeggen, dat de. buitenstaander meent te weten, dat het meerendeel der Wie- ringer bevolking met den naam Lont zou zijn „behebt". Voorts zouden de namen Bak ker en Mulder zoo inheemsch zijn, dat deze met de Lonten practisch de bevolking van Wieringen uitmaken. En inderdaad, er zijn talrijke Lont'en, Bak- ker's en Mulder's, maar hoeveel dan wel? Toevallig waren wij in de gelegenheid ken nis te nemen van het nieuwe bevolkings register van Wieringen en dat geeft op deze en soortgelijke vragen prompt antwoord. In zooverre kloppen de geuite vermoedens met de werkelijkheid, dat inderdaad de Lonten aan de spits slaan. Hun aantal, groot en klein, bedraagt niet minder dan 213, het geen op een bevolking van ruim 6000 zielen ongeveer 3*4 is. Zij worden echter dicht opgevolgd door de Bakker's met. 190, of wel ruim 3 Vervolgens komen de Tijscn's met nog 158, eveneens een respectabel aantal. De verhouding man/vrouw valt voor de Lonten eveneens het gunstigst uit. Er zijn n.1. 121 manlijke Lonten, dit is ongeveer 58 van het totaal, 96 manlijke Bakker's of pl.m. 50 en 77 manlijke Tijsen's, ongeveer 49 De veronderstelling dat de Lonten voorloopig nog wel de leiding zul len behouden, is dus, gezien deze cij fers, niet gewaagd. Ten aanzien van de namen Lont en Tij- scn moeten we nog opmerken dat deze zoo specifiek Wieringsch zijn, dat hun aantal op de echte Wieringer bevolking procents- gewijze natuurlijk veel grooter is. We moeten n.1. niet uit hei oog verliezen dat door de Zuiderzeewerken het zielenaantal van Wie ringen bijkans werd verdubbeld. Allerhan de vreemde namen hebben sindsdien intre de gedaan, doch de namen Lont en Tijsen werden hierdoor niet vermeerderd, wel b.v. de meer populaire namen als Bakker en de Jóng of de Jongh, van welke laatste er ook nog 91 zijn. Zij bezetten de 4e plaats. De Koorn's verdringen met 81 zoowaar de Mul der's met 80 nog van de 5e plaats. Veel voorkomende namen zijn ook Kooij 77, de Vries 76, en de Haan 75. Van de oud- W'ieringer namen Bais en Baijs zijn er elk 32, totaal 64. 69 Personen luisteren naar den naam Smit, waarvan er 10 hun naam Smid met d schrijven. Een groot deel der Smitten is echter van vreemde herkomst. Van de meer Wipringer namen als: Wieg man, Metselaar, Klein en Engel, tellen wij er nog resp. 52, 52, 51 en 51; en Doves, He geman, Visser en de Wit resp. 43, 48„ 45 en 46; De ten Bokkel's bereiken de 34, Duljn- ker 37, Kunt 31, Scheltus 30 en Wagemaker 39, De Dekkers, Keijzer's en Kuipérs berei ken dank zij de assistentie van de geïmpor- teerden nog resp. 31, 35 en 36. Vele echte Wieringer namen kunnen de 30 echter niet eens meer halen. In dit opzicht vallen de Omis'sen en Snooij'en wel erg tegen met resp. 29 en 27. We noemen verder Asjes 19, Everts 19, Gorter 20, Heijblok 20, Poel 22, Kaan 20, Koster 27, Kuit 22, Mostert 23, Stadig 16, Ta- kes 23, Wigbout 26 en Wit 21. Deze worden in vele gevallen overtroffen door de vreemdelingen van wie de Ilooiveld's met 24 het talrijkst zijn. Voorts Hoekstra 21, Pathuis 21 en Dijkstra, Drent en van Dijk met een 20-tal. We zullen het hierbij laten. Ongetwijfeld zal de Wieringer bevolking zich voor deze opsomming interesseeren. Voor ve len zullen deze cijfers nog verrassingen bie den, o.m. met de namen de Jong en Kooni, welke men zeker niet zulk een hooge plaats op de ranglijst zou hebben toegedacht, ter wijl zooals gezegd het aantal Omissen en Snooij'en velen zal tegenvallen. Voor aartspuzzelaars levert deze opsom ming nog voldoende stof op om zich aan hersenkronkelingen te buiten te gaan. Gaar ne zouden wij hen willen uitnoodigen, on der het motto: Kent gij Uw plaatsgenooten" hun beste krachten eens te wijden aan de vraag: „Hoeveel personen kent gij met den naam „Lont"." Wie het tot 200 brengt, noemen wij een knap geheugenartist. Voorts merken wijn og op. dat de naam JAN LONT de meest voorkomende naam op Wieringen is, Hun aantal bedraagt 21 of wel 10 van het totaal. Met dit interessante détail willen wij besluiten. BRUGSTUK GEKANTELD EN OP TWEE „BAKKEN" MET ARBEI DERS TERECHT GEKOMEN. 15. Verschaf u nog eenig verbandmate riaal „Eerste hulp" kan van zeer groot be lang zijn. 16. Verstaat u met uw buren inzake wederzijdsche hulp. 17. Denk aan ouden van dagen, gebrek- kigen en jonge kinderen. Helpt hen zooveel als mogelijk is. 18. Sluit u aan bij de afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming, die ongetwijfeld in usve gemeen te werkzaam is. Deze kan u onschatbare voorlichting verstrekken. Eenige „algemeene wenken" De Rijksinspectie luchtbescherming heeft een brochure uitgegeven onder den titel: „Aanwijzingen ten behoe ve van de zelfbescherming". De aan wijzingen. welke de inspectie hier geeft, zijn vastgesteld o.m. op grond van de verkregen oorlogspraktijk. In het eerste hoofdstuk, waarin het nut der zelfbescherming wordt aangetoond, dat er helaas veel verloren is gegaan, wat niet had behoeven ten onder te gaan indien de zelfbescherming maar behoorlijk had ge- functionneerd. De feiten hebben nogeens extra onderlijnd: zelfbescherming is zelf behoud. Voorts wordt besproken de moreele kracht van het individu, die door één simpele handeling, met een zekere koelbloedigheid verricht, rampen kan voorkomen. Aan het slot van dit geschiftje komen eenige „algemecne wenken" voor, welke wij hier overnemen. 1. Door het toepassen van zelfbescher- mingsmaatregelen wordt de gevaren-kans aanmerkelijk verminderd. 2. Op een ieder rust de plicht tot het ne men van maatregelen, waardoor eigen ha ve en goed wordt beschermd. Hierdoor werkt men tevens mede aan het voorko men. althans verminderen, van het gevaar voor zijn naaste omgeving. 3. Bewaar uw koelbloedigheid, waardoor rampen te voorkomen zijn. 4. Binnenshuis bestaat grootere kans op levensbehoud dan daar buiten. 5. Indien gij een kelder bezit, laat deze door deskundigen van den luchtbescher mingsdienst keuren op zijn deugdelijkheid. 6. Laat u adviseeren omtrent de inrich ting van den kelder door deskundigen van den luchtbeschermingsdienst. 7. Zoek nooit dekking in een kelder, wel ke door de bevoegde overheid niet is goed- gekeurd; laat dezen door de overheid re- gistreeren. 8. Draag er zorg voor, dat in den kelder naast de gebruikelijke uitrusting zooals voedsel, water, lampen, verbandmiddelen, enz. steeds een schel klinkende fluit aan wezig is. 9. Indien geen goedgekeurd kelder aan wezig is, bent u het veiligst plat op don vloer van de benedenverdieping, zoover mogelijk verwijderd van de buitenmuren; bij voorkeur achter een binnenmuur. 10. Indien gij in uw tuin een schililloop- graaf wenscht aan te leggen, moei deze overdekt zijn. Alleen deze geven voldoende bescherming tegen inslaande scherven, uit werking luchtstoot, mitrailleurkogels, weers gesteldheid enz. 11. Indien gij op een étage woont, doet gij verstandig bij luchtalarm naar uw bu ren beneden te gaan. 12. Bevredig uw nieuwsgierigheid met met naar een luchtgevecht te kijken. B'ijf van deuren en ramen verwijderd. 13. Een brandbom is onschadelijk te ma ken. Zorg. dat water, zand, schop steeds bij de hand is. 14. Draag zorg. dat steeds een koffertm gepakt is met de meest noodzakelijke arti kelen als waardepapieren, onderkleedi'-1* schoenen e.d. Dit kan u te na« komen h;i een plotseling moeten verlaten van uw wo ning. Nog steeds zijn er vele klachten over de onvoldoende verduistering in Den Haag. Zoo werd in den af- geloopen nacht in niet minder dan 46 gevallen proces-verbaal opge maakt, terwijl dit in den vorigen nacht 54 maal het geval was. Dit betreft zoowel het verkeer op den weg (auto's en fietsen) als huizen. Ook werd - proces-verbaal opgemaakt te gen een 22-jarige monteur uit de Louise de Colignystraat, die op 't Rijswijksche piein een ongeoorloofd gebruik maakte van een zaklantaarn. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden no. 34 van 4 Juli, par. 8, luidend: „alle lichtbronnen, welke gemist kunnen worden, moeten buiten wer king gesteld worden", werd tegen hem op getreden. Voorts moe9t door de politie een etalage ruit worden ingeslagen van een winkel in de Vlamingstraat teneinde een sterk uit stralende verlichting te kunnen dooven. De Haagsche politie is Donder dagavond voor de eerste maal op getreden in verband met het ver bod om tusschen 10 en 4 uur met auto's te rijden. Op den Leidschen straatweg werd namelijk een vracht auto uit Katwijk aan Zee aange houden die op dat tijdstip zich niet meer op den weg mocht bevinden. Tegen den b&stuurder werd proces verbaal opgemaakt, terwijl het voertuig in beslag werd genomen en werd overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Ook in Bu&sum werd proces-ver haal opgemaakt en een auto in be- slagg enomen. Dienstbode wegens diefstal aangehouden. In eên flatgebouw in Den Ilaag misten sedert eenigen tijd bewoners kleine geld bedragen en kleedingstukken. Aangifte bij de 'politie volgde, waarop eenige gemerkte geldstukken aan een dienstbode, die even eens de dupe was geworden, werden ter- handgesteld, waarna deze in een portemon- naie werden neergelegd. Donderdagmorgen om 11 uur waren deze nog aanwezig, doch om 12 uur waren zij verdwenen. De verden king viel op een 27-jarige dienstbode, die regelmatig in de verschillende flats kwam cloor middel van een bij den portier berus tende duplicaatsleutel. Bij onderzoek bleek zij in het bezit te zijn van de gemerkte geldstukken. Zij be kende de verschillende diefstallen gepieegd te hebben, waarna zij door de politie voor loopig in bewaring werd gesteld. Het grootste probleem, waarmede elk oor logvoerend land te kampen had, is altijd geweest: het omzetten van de oorlogsecono mie in vredeseconomie. Groote fabrieken hebben geen arbeid meer, tal van arbeiders worden werkloos, enz. Er is geen sprake van, aldus een be richt van Y.P.B., uit Berlijn, dat de Duit- sche industrie na den oorlog niet over vol doende werk zou beschikken. Als voor beelden van toekomstige werkmogelijkhc- den wijst men op het groote woningbouw- program van het ministerie van arbeid, waarvan de uitvoering onmiddellijk na. den oorlog \vecr met kracht ter hand zal wor den genomen. Men denkt voorts aan hot herste^ en de uitbreiding van de Duitsche koopvaardijvloot, de ontwikkeling van het vliegwezen voor vredesdoeleinden en van 't betrekken van Afrika in de nieuwe eco nomische orde. Arbeidskracht ls en blijft het voornaamste doel. Onder alle omstandigheden blijft men d«-n arbeidenden mensch als nummer één in dit program beschouwen. Niet het kapitaal is kostbaar, dat heeft men principieel niet noodig. Nopdig is alleen de arbeidskracht, zoo verklaart men te Berlijn. Daarom wordt ook, oorlog of geen oorlog, de hygiënische en sociale zorg voor den arbeider niet al leen gehandhaafd, maar zelfs gestadig ver der ontwikkeld. In verband hiermede heeft men hier met belangstelling kennis genomen van het oor deel van een Vlaamsch arbeider, die in Duitschland werk heeft gevonden, en die in een brief aan den directeur van het zie kenhuis te Iseghern uiting heeft gegeven aan zijn verrassing over de tegemoetko mende houding, die de Duitscher tegen over de vreemde arbeiders aannemen, de ze laatste worden volkomen gelijkgesteld met hun Duitsche kameraden. De verzor ging is goed, zoo schrijft deze arbeider ver der, en de vrijheid van beweging laat niets te wenschen over. Het loon is goed cn de sociale voorzieningen zijn voorbeeldig. In de vaktijdschriften, die bijna iedere groote Duitsche onderneming bezit, komen tegenwoordig ook geregeld bijdragen voor van Denen, Nederlanders, Sluwaken en an deren, die hun kameraden in het vader land in hun eigen taal meodealcn, hoe de omstandigheden zijn, waaronder in Duitsch land wordt gewerkt Ook de verzorging van het Duitsche rijk met levensmiddelen en kleeding geeft alle reden tot tevredenheid. Als voorbeeld ha len wij aan. dat men, dank zij de krach tige doorvoering van het textiel- en verzor gingsplan, ertoe is kunnen overgaan, om de nieuwe kleedingskaarten vroeger uit te reiken dan aanvankelijk in de bedoeling lag en tevens om op die nieuwe kaarten meer speling voor de inkoopen toe te U.t»-n. Hieruit blijkt, tevens, dat het economisch systeem in Duitschland wel autoritair, maar.niet star is. Met de wenschen van de bevolking wordt zooveel mogelijk reke ning gehouden. „Het vasteland van Europa zal geen gebrek lijden". Wat de levensmiddelenpositie betreft, verwijst men naar een artikel, onlangs in een Amerikaansch economisch tijdschrift geplaatst, waarin o.m. wordt gezegd „Duitschland en Italië hebben reeds vóór den oorlog voedselvoorraden voor minstons drie jaar aangelegd". Dit artikel besluit 'met dc woorden: „Het vasteland van Euro pa zal geen honger lijden". Voorts betoogt men, dat de voortsclirij dende rationalisatie der Duitsche indui trio, voor een deel op den oorlog is geba seerd, slechts ten goede kan komen aan de vredeseconomie. In Duitschland bestaat geen groot verschil tusschen oorlogs- en vredeseconomie. Men kan veeleer spreken van een stabiele staatshuishouding. De ge slaagde jaarbeurzen te Koningsbergen en l.eipzig bewijzen dit Het Zweedsche blad „Svenska dagbladet" schreef dionaanaande, dat de staatshuishouding in Duitschland zoodanig is „als verkeerde het land in vol len vrede". Vrijdagochtend omstreeks negen uur is bij de herstelwerkzaamheden aan de spoor brug te Zaltbommel een ongeluk van cata- strofalen omvang geschiedt. Bij het opblazen van de spoorbrug in de eerste oorlogsdagen is het noordelijke ge deelte van deze brug inact gebleven. Dit gedeelte was men bezig te verwijderen, ten einde het over te brengen naar de spoor brug te Iledel. waarin dit gedeelte juist paste. Het bruggedeelte werd tusschen de pijlers losgebrand en daarna op hulppijlers geplaatst, ten einde het met zoogenaamde bokken naar de nieuwe plaats van bestem ming te vervoeren. Vrijdagoohtend nu, bij het wegslee- pen van het brugstuk tusschen de pijlers is het door tot nog toe on bekende oorzaak in schuine richting komen te hangen, tengevolge waar van het gevaarte kantelde en in de Waal stortte. Bij zijn val kwam het brugstuk op twee „bakken" terecht, die in het water lagen en waarop zich ongeveer veertig arbeiders be- vonden van de Nederlandsche Droogdok Maatschappij, die het werk uitvoert. De bakken werden in de diepte gedrukt en allen raakten te water. Het reddingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen. Zeven dooden zijn gebor gen. Drie zeer zwaar gewonden zijn naar het ziekenhuis te Zaltbommel overgebracht. Zes andere gewonden konden ter plaatse worden geholpen. Van het bureau Kinderpolitie te Amster dam is namens de ouders een oproep gepu bliceerd voor de opsporing en aanhouding van twee minderjarige jongens, den 15-ja- rigen Gijsbcrtus Dorreboom en den 16-jari- gen Johan Koster. Het zijn twee vrienden, (iie reeds verscheidene; malen gezamenlijk er op uit getrokken waren en buiten kam peerden. Zij hadden elkaar op het werk leeren kennen. Op 10 Augustus zijn zij van huis vertrok ken met de mededeeling, dat zij den Zater dag en Zondag op kampeertocht zouden wegblijven. Koster had op den bagagedra ger van zijn fiets dubbele leeren fietstas- schen aangebracht, waarin hij eenige kamp kleed ing geborgen had. Men vermoedt, dat hun ondernemings geest ertoe geleid heeft, dat zij den boer zijn opgegaan in de hoop daar werk te vinden. Kameelen-intocht in „Artis" Na een langdurige, herhaaldelijk onder broken spoorreis van Moskou naar hier heb ben de beide wijfjes kameelen, aangekocht voor rekening van het Artis-, reddings co mité en al voor ingebruikneming van liet hoefdierenveld op 31 Juli j.1. verwacht, thans haar intocht in „Artis" gedaan. Prachtige jonge dieren, in uitstekende conditie, nog ietwat kort aangebonden en fluks geneigd tot spuwen liet bekende kameelcnvervveer in eerste instantie maar overigens handelbare cn verre van ongenaakbare kemels. Terstond werden ze goede maatjes met „Herman'', den statigen en al hoogbejaarden mannetjes-rijkamecl. Daarna ook met diens jongsten, hier gebo ren zoon „Jan", den nu vijfjarigen kameel- hengst, met wicn ze in sociaal en naar te hopen ook familiaal verhand zuilen leven. Na een korte quarantaine in een der daartoe bestemde stallen met uitloopperk, van waaruit ze haar nieuwe omgeving op nemen en alvast kennis-op-afstand maken konden met de overige bewoners, t.w. de lama's, haar naaste verwanten, het kolos saal gehoornde watocssie-rund van Victo- ria-nvanza, de Nubische kruis-ezels, de Abessinische geiten, de Pampa-struissen en de pauwen, mochten ze vrij het veld op. Daar bleken ze zich al aardig Ihuis te voelen, want na het over en weer elkaar aanhalen en ontwijken sloegen ze al gauw met den jongen „Jan" uitbundig aan het hollen. Stampend met alle vier, ging het driest en jolig achter de lama's en wilde ezels aan, «iie er in prachtigen korten ga lop van door joegen. Nog dagelijks herhaalt zich dit uitgelaten spel van de steppe, waarbij de dieren zich wel wachten voor de omgevende watergracht. Als tweede heuglijke gebeurtenis noe men we de eerste geboorte in deze mooie, hijzonder geslaagde afdeeling. Tijdelijk rus tig afgezonderd in een der aangrenzende isolatie-verblijven, verzorgt een lama-moe der haar totigcre, karakteristiek langhal- zige en rankpootige boreling. Een lieftal lig diertje, dit donker-kroezige lama-jong, dat nu en dan met een zacht nasaal ge luidje om verzorging roept. Binnenkort gaan ook moeder en kind het veld op, waar het mannetje (echter niet de vader: het wijfje, is hier drachtig gekomen, hoe wel dit feit bij aankomst nog niet met ze kerheid was te constateereni vaak hunke rend naar het wijfje uitkijkt en daarbij zelfs zijn voer vergeet. Het Nederlandsche perskantoor te lijn meldt: Onder voorzitterschap van den oudste te Berlijn wonende Vlamingen, professo J. Haller von Ziegesar is opgericht een mité voor recht en herstel", dat zich ten stelt den Vlaamschen activisten uit den der Duitsche bezetting in België gedur dén wereldoorlog eindelijk recht te late; schieden. In het verdrag van Vers staat, uitdrukkelijk vermeld, dat Vlamii die gedurende de bezetting in het b van hun volk met de Duitschcrs hebb mengewerkt, door de Belgische ovi geen haar gekrenkt mocht worden. Vo Franschen, die gedurende de bezetting Noord-Frankrijk met de Duitschers vo hadden genomen, gold overigens hetz Terwijl Frankrijk zich nu wat dit b aan de bepalingen van het verdrag van sailles hield, meende België de rephte activisten met voeten te kunnen trede activisten werden in den kerker gewi voor zoover ze niet waren uitgeweken, huizen verbrand of geplunderd en hun in beslag genomen en verbeurd verklei In 1919 werd onder voorzitterscha Jan Wanyn een commissie gevormd, dit punt de stipte uitvoering van nel drag van Versaillcs eischte. Door de starrigheid der Belgische regeering werk der commissie niet worden voort terwijl dè Duitsche regeering uit de ger jaren met betrekking fot de Vlaau activisten placht te zeggen: „Ik ken die schen niet." Thans meent men in Vlaai kringen, dat het oogenblik gekomen den strijd voor recht cn herstel te hervi Het eerherstel is hierbij oorzaak. Op verzoek van Wannyn heeft Dr. Ziegesar de leiding op zich genomen, meen secretaris is de heer Jagenau te venhage. Gisterenmorgen vond voor de Berliji universiteit een officieele plechtigheid ter eere van den vorige week gestorven Nipkow, uitvinder van de televisie, dracht van den Fuchrer en van m Goebbels werden kransen neergeleg fessor Dr. Plalzhoff, rector'van de ui teit te Frankfurt, die Nipkow op zijn verjaardag tot eeredoctor maakte, vn op, dat de volledige beleekenis van I venswerk van den grooten doode pas latere geslachten geheel zal worden ing Doch thans weet men reeds, dat Paul kow aan het Duitsche volk en menschheid een dienst bewezen heeft, zijn naam onsterfelijk maakt. Het Du volk kan vol trots op dezen grooten neerzien. VolgenS persberichten uit Kaapstad de voormalige Zuid-Afrikaansche nü president generaal Hertzog voorgeste! stond vredesondchandelingcn met Di land en Italië aan te knoopen, omdat land den oorlog slechts „uit een gevoi vertwijfeling" voortzet. Een juiste beo ling van de militaire situatie toont ai dus Hertzog, dat de oorlog voor Em hopeloos verloren is. Zuid-Afrika me spoedig mogelijk de gelederen der oor renden verlaten. Te land, zoo zeide H verder, is de meerderheid van Duitsj boven iederen twijfel verheven en i lucht heeft Duitschland zich iederen i meerdere van Engeland getoond. Op der water heeft Duitschland beweze het voor Groot-Brittannië geen angl hoeft te hebben. Hertzog werd hevig aangevallen i nister-president Smuts, die verklaart de Unie haar vrienden niet in den sta lalen. Smuts'verzocht het parlement, dertijd genomen besluit tot het afbrek betrekkingen met Duitschland en Ita! nieuw te bevestigen. IX&ERMANOEUVRES IN DE SOVJEl Naar de Russische bladen melden, 1 op het oogenblik in het „bijzondere lijke militaire district" lcgermanocuvi houden. De volkscommissaris van Timosjenko en de nieu)ve chef van neralen staf van het roode leger, Mei nemen aan de oefeningen deel. SUB-STRATOSFEERVLIEGTUIGI IN DE V. S. De maatschappij Pan-American A opent Zondag een driemaal wekelijl dient van Miami naar Buenos Aire» het gebruik van sub-stratosfeerviie? en van de rechtstreeksche route overb nenland van Brazilië, zal de vliegtijd dagen tot Sy2 dag verkort worden. TURKIJE GAAT PARACHUTIST OPLEIDEN. De Turksche luchtvaartliga heeft <i' ding van drie bataljons valscherfl aangekondigd. Ook burgervliegers tot de opleiding toegelaten. De duur' opleiding is drie maanden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 10