Dr. E. Hoekstra's frdal Inbraak in woning van dokter Loesberg Boerepraat Wie? Ruwvoer voor het Rundvee Bloedzuiverende Gezondheidspillen Kantongerecht te Akmaar De toekomst van den Boerenzoon uit Suntebankerus doel schoenen langer meegaan! Zaterdag 31 Augustus 1940 Tweede blad KENT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 55 ct., 90 ct. of f 1.56 per doos met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers. welke drogist-artikelen verkoopen. (Ziting van Vrijdag 30 Augustus). Zijpe. HET LOOZE VISSCHERTJE J. B. uit Zijpe was lid van de vischver- eeniging „De Baars" in Schagen. Hij had vergunning om te visschcn en was er dus op den ochtend van 2 Juni op uit getrok ken naar St. Maarten, om daar eenige vischjes te verschalken. Een veldwachter trof verd. aan den sloot kant aan en wat bleek toen tot grooten schrik van J. B. Dat hij zijn vergunning had vergeten en bovendien ondermaatsclie visch, z.g. kolblei had gevangen. Dat waren de twee overtredingen merkte de Kant plv. mr. Smal op. Ja, op dat moment wel. erkende verd., maar ik had m'n vergunning thuis liggen en die kolblei was aasvisch. Ik weet geen verschil tusschen kolblei en witvisch, voeg de verdachte er aan toe. Dat moest u, als lid van een vischvereeni- ging toch weten; merkte de ambt van het O.M., mr. de Brueys Tack op. Ja maar, ik ben lid van de vereeniging „De Baars" en dat is nog geen kolblei, kaat ste verd. den bal terug. Dan moet je ook geen lid van een visch- vereeniging worden, meende mr. Smal. Zoo is 't nou maar net, was verd's ant woord. De ambtenaar vordering nemend eischte 2 geldboeten elk'van 2.subs. 2 maal 2 dagen hechtenis. Verd. vond dit hoog. En heb je veel gevangen? vroeg de Kant. plv. Heelegaar niks. zei verd. spijtig. De Kant plv. hield blijkbaar rekening met dezen laatsten factor en veroordeelde verd. tot 2 maal 1.— boete, subs. 1 dag zitten. Bergen. GEEN SPIEGELTJE. De expediteur W. v. d. S. uit Bergen werd in Alkmaar bekeurd, omdat hij geen spie geltje aan z'n vrachtauto had. Ik kom dagelijks in Amsterdam en par keer daar m'n wagen heelemaal rechts van den weg. Een paar dagen vóór den 12den Augustus, toen ik op het Kerkplein in Alk maar, werd bekeurd, was dat net zoo ge weest, maar een Duitsche wagen reed krap tegen me an en weg was m'n spiegeltje. En 't was een spiksplinter nieuwe, zei verd. Uit de achterzak van.z'n broek diepte verd. den spiegel op en hield dien den Kant. plv. voor. U liadt er direct een ander op moeten la ten maken, vond mr. Smal. Dat is nou wel zoo aldus verd. maar m'n leverancier had ze niet in voorraad en most ze laten komme. Dan liadt U naar een ander moeten gaan, hield mr. Smal vol. Zonder spiegel rijden is erg gevaarlijk. De Ambteenaar eischte f6 boete, subs. 6 dagen. Verd. vond dit wèl wat erg veel. De Kant. plv. deed er een paar gulden af en veroordeelde verd. tot f4 boete, subs. 4 dagen. Heer hugo waard. WAAR IS EEN VERKEERSZUIL VOOR? Waar is een verkeerszuil voor, als u er zich toch niet aan houdt? vroeg Mr. Smal aan verd. C. G. uit Heerhugowaard, die al daar op 15 Augustus op den Middenweg links om den zuil was heen gereden en deswege werd bekeurd. Verd. was op een rijwiel ge zeten. D'r waren aan den rechterkant wel een stuk of acht kinderen aan het spelen, daar om deed ik het; antwoordde verd. En zei de politie daar niets van? wilde Mr. de Brueys Tack weten. Heelemaal niks, aldus verd. Dan hadt u moeten- afstappen vond de Ambtenaar. Het is daar een heel gevaarlijk punt en u dient zich aan de verkeersregels te houden, voegde Mr. de Brueys Tack er aan toe. De eisch luidde f 8.boete, subs. 8 dagen, aan toe. De Kantonrechter-plv. was heel wat milder in zijn vonnis en veroordeelde verd. tot f3. boete, of 3 dagen hechtenis. Voldaan ging verd. heen! is als leertijd nog onvoldoende. En slechts twee winters op een Landbouwwinterschool brengt onnoemlijk veel kennis bij, die het bedrijf (afgezien van het feit, of men pach ter is, dan wel een eigen bedrijf heeft) ten goede komt. Twee winters flink werken voor de school kost het. liet studiegeld is laag. Vervoer kosten of kostgeld zijn vaak noodig. Als alles opgeteld wordt beteekent het voor de heele opleiding van twee winters een uitgaaf van vijf tot zeshonderd gulden, al naar de omstandigheden. Dit bedrag is een klein kapitaaltje, dat echter voor velen waf te beteekenen heeft. Het is echter de spiering, die de kabel jauw doet vangen: het groote kapitaal tan kennis, dat goed toegepast een rente geeft van een onbegrensd aantal procenten. Voor Noordholland wacht te Schagen de nieuwe, mooi-ingerichte Rijkslandhouwwin- terschool. Hebt U de advertentie ('t is al eenige dagen geleden) gelezen? Zoo niet. vraag even een programma aan bij den Directeur der Rijkslandbouwwinter- school te Schagen. Schagen. 27 Aug. 1940. Verstopping, overmatig vet wil doen verdwijnen en de schadelijke gevolgen, aambeien, rheumatiek, zenuwachtigheid wil voorkomen, die zuivere bloed en Ingewanden met Dr. Schiefïer's Stofwisselingzou». Het resultaat Is verrassend! Men bespeurt terstond den grooten dienst aan de ge- rondheid; men gevoelt zich vrijer en beter Flacon t 1.0S. Dubbele tlacon I 1.7S bij apotheken en vakdrogisten. Uit onze Omgeving SCHAGEN HET VERBROKEN-CONTACT MET ONZE OVERZEESCHE GEWESTEN. Door het verbroken-contact is helaas het Moederland thans reeds maanden van haar Overzeesche gebiedsdeelcn gescheiden, en het is gelukkig dat er in ons land instanties zijn, die alles in het werk stellen om de band met deze Gewesten - niet slechts saam te houden doch trachten te verstevigen. De film is thans wel een der beste mid delen om dit te bereiken, terwijl een bezoek aan bet prachtige museum van het Koloniaal Instituut natuurlijk op het programma van ieder weldenkend Nederlander staat. Het verbroken-contact echter, is in di- recten zin oorzaak dat momenteel hon derden onzer landgenoolen in groote finan- tiëele moeilijkheden verkeeren. terwijl zeer velen zelfs beslist zonder middelen van be staan zijn geraakt. Ojn eenige voorbeelden te noemen: Hoe- vele ouders zijn hier niet die door finan- tiëele onderstand van hun kinderen in Indië. een in dit opzicht onbezorgde levensavond hadden, en door het verbroken-contact thans in grooten armoede zijn geraakt! Denkt eens aan de honderden kinderen, die noodgedwongen hier in Nederland zijn achtergebleven, doordat de ouders in onze Overzeesche Gewesten in bepaalde streken wonen, waar ten eenenmale elk schoolgaan onmogelijk is, kinderen dus die door de om standigheden onder dikwijls geheel vreemd toezicht opvoeding en ondenvijs genieten. Zoo zijn er tal van voorbeelden, n.1. ook van gezinnen vrouw en kinderen die in het moederland waren toen de oorlog uit brak. terwijl de man en vader thans niet bij machte is de noodige middelen voor levens onderhoud van zijn gezin toe te zenden! De Vereeniging Oost en West vertegen woordiger in ons district de heer C. ten Brug- gencate te Heiloo in samenwerking met het Koloniaal-Instituut en de Indische Clubs, trekt zich het lot van deze slachtoffers aan, en heeft bereids een Comité opgericht ter voorziening in deze noodgevallen. Om dit doel echter te kunnen bereiken, wordt getracht het nuttige met hel aange name te vereenigen, en het is gelukt de be schikking- te krijgen over de prachtige en eenige klank- en kleurfilm onzer Oost-Tndi- sche Gewesten, de film die de werkelijke schoonheid van ons mooie en waardevolle Tropenland, zoo treffend benadert. Bedoelde film heeft tot titel: „Kleur en Glorie onzer Tropen'. Ongetwijfeld zal ieder rechtgeaard Neder lander de glorie en kleurenrijkdom van ons Indië willen bewonderen, thans is daartoe degelegenheid. Vrijdag 6 September draait deze rolprent in Schagen. V ij* verwijzen voor verdere bijzonderheden naar de betreffende advertentie, en voorspel len volle zalen. ln verband met de inpoldering van de Wieringermeer en de komende verovering van nieuw land uit de rest van de vroegere Zuiderzee, denken veel landbouwers en vee houders aan de wenschelijkheid van meer vakonderwijs voor hun zoons. Algemeen bekend is, dat wie overigens gelijkwaardig is aan een andere sollicitant! maar een diploma Landbouwwinterschool bij die ander ten achter, de kans op toewij zing van een boerderij heeft verspeeld. 'Dit gold voor de Wieringermeer, het gold op andere ontginningen, het gold hij veel groot-grondbezitters. En het zal in den Noordoostpolder óók gelden. Het agrarisch bedrijf eist in dezen tijd een practisch raensch, die alle voordeelen, door de natuur of de techniek geschonken, ten volle benut. Maar die dan ook zoo goed mo gelijk niet. liet bestaan van alle factoren op de hoogte moet zijn. Dit laatst kan uitsluitend in de practijk nooit worden bereikt. Een menschenleeftijd Wat, hewwe we toch un mizerabel weer teugenwoordig wi je wel gelove zoide me buurman, dat zok komt van de vliegmesiens, die skeure alle luchtlage stik, in deer komt den ut slechte wéér van, nou ik hep urn maar zeure leiten, want ik had heel wat aars in me hoofd, in dat is wat de stasluï altaid a! deide vecancie houwe, dat is aars niet in ien woord zoit. nou den ut begin was al niet erreg bcmoedegund, zok be spreek je netuurluk cers eres, toe' den ut plan op kwam bai moeder de vrouw in main persoon om mit vecansie te gaan, docht ik bai me zellef. ik zei vader vraee of die zoolang op alles in nag wat lette wil, de hond in zoo verzurrege in alle dinge meer, maar toe had je ut lieve leven gaande, wat zoit ie, wou jij mit vecancie, weer haal ie de brutalugheid vandaan, un week van je land of, ut vuil slaat asen bovcn.de kool uit, ve cancie hoe kom je der bai, vlcde week zoide je nag, dat je hadde nooit zooveul vuil had, in nauw wou je der zoomaar uilstappe, as ik eres nei main. jonge taid kaik den is er nag al wat veranderd, de werrektaie benne veul korter in ut is maar uitgaan in nag- gers uitgaan, aars word er nerreeens over prakkeseerd, as je un^^k weg benne. den moet je deer later weer'trn man voor néme, in dat weet je toch ok wel dat zok niet laie ken. nou weet je maar hoe ik over zok denk. in miticn liep ie weg. Om de rechte waarheid te zeggen stond ik paf, dat ouwere niense un are kaik op de dinge hewwe as de jongere generasic, och dat wete we wel, maar dat ut zoo slecht reiden weze zou dat had ik allerminst ver wacht. mit un gezicht van zeuven dage slecht weer kwam ik bai moeder de vrouw, die weet ok zoo langzamerhand wel wat er an skeelt, dus derect vroeg ze weer knaipt de skoen dat je zoo zuur kaike, nou ik hep mit; vader over de vecansie praat, ik kon gicniens an 't woord komme zoo naidug was ie, ut gaf gien pas. in zain taid was ut aars in al tl ie vier in vaifies meer. in moeder zoide, in evengoed gane we, wie weet hoek mooi weer of we nag kraige, un mensch moet erus un verzetje hewwe zeg ik maar. De gemeente hep vant jaar weer niet slecht boert, der was nag weer un aardig meevaldertje, deerom ware de heere zeker zoo skeutug tcugenover de visscherlui, mit de leste raasvergadering, nou ut kwam de mense toe, want er is gien vissie te vangen, gien bcissie zie je springen, veerder .de groe- te van Jak. Kantongerecht te lkmaar LANGENDIJE BROEK OP LANGENDIJK Eerste droge bloembollenveiling Langendijker Groentencentrale. Gistermorgen werd in het veilinggebouw van de Langendijker Groentencentrale de eerste droge bloembollenveiling gehouden. De aanvoer beliep ongeveer Wx rnillioen stuks. De belangstelling van de zijde der koopers en de kweekers is wel eens groo- ter geweest. De veilingleider, de heer S. de Boer Kz., heeft deze eerste veiling met een hartelijk welkomstwoord geopend. Door de buitengewone omstandigheden heeft, men de bollenveilingcn eenigen tijd opgeschort, maar nu meende men, dat de tijd voor het houden der veilingen aangebroken is. Spr. hoopt, dat er een lichtstraal door de don kere handelsbemel is doorgebroken, zoo dat er iets verkocht zal kunnen worden. Verleden jaar is de teelt met 50% beperkt, de teelt is niet meegevallen, zoodat er wei nig te verkoopen is. Spr. hoopte echter, dat er van den aanvoer toch het een en ander verkocht kan worden, opdat de kweekers hun moeite beloond krijgen. De heer de Boer gaf een overzicht van de garantieregeling, welke ten behoeve van den exporteurs is getroffen, om het risico dat zij eventueel bij export loopen te dek ken. Dit gaat niet verder dan tot aan de minimumprijzen, welke voor de verschil lende soorten zijn gesteld, verminderd met de kortingen voor de saneeringsmaatrege- len. De betaling der bollen zal, naar wij ver nemen, door middel van zegels geschieden, welke door de kweekers zullen kunnen wor den ingeleverd. Alle koopers verklaarden zich met deze regeling accoord. Daarna werd met veilen begonnen, onder de voorwaarde van contante betaling, waar voor V? prt. korting per maand vanaf den verkoopdatum tot 1 Mei 1941 vergoed wordt. Van de aangevoerde partijen werd onge veer een vierde gedeelte door den handel afgenomen Verscheidene soorten gingen weg voor den minimumprijs, anderen, waarvoor meer belangstelling bestond, noteerden hooger prijzen. Evt Couleur Cardinal, z 12 en op f 2.05— f 2.60. z 11 f 1.85—f 2.15. z 10 f 1.25—f 1.30. Darw. Will Copland z 12 en op f 1.60— f 1.65, z lt f 1.35; Darw. Allaid Pierson z 12 en op f 1.60; D.O.T Murillo z 11 f 1.60; D.O. T. Triumpliator z 12 en op f 1.90; Dauw Bartigon z 12 en op f 1.50f 2.05, z 11 f 1.30 —1.55; Darw. Rose Copland z 12 1.65—1.85. z 11 f 1.35; D.O.T. Theeroos.z 12 f 2.05; Darw. Ph. de Comminet z 12 en op f 1.60; D.O-T. Mr. v. d. Hoef z 12 en op 1.90; Dvt. Oranje Nassau z 12 en op 1.90; z 11 f 1-60: Evt. Brillant Star z 12 f 2.15; z. 11 1.60—1.75. z 10 f 1.201.35; M.T. April 'Queen z 11 f 1.35; Evt Ibis z 12 1.90,' z 11 1.60—1.70, Evt Duc de Berlin z 11 2.z 10 f 1.35; Dauw W. Pitt z 10 f 0.33: M T. Krelage Triumph z 12 en op 1.60. z 11 1.35, Dvt. Tercador z 11 f 1.60, z 10 f 1.30, EVT. Witte Valk z 11 f 1.60; D.V.T. Peach Blossom z 12 en op f 1.90; D.V.T. Electra z 12 f 1.95, z 11 f 1.60; D.V.T. Vuurbaak z 12 en op f 2.25, z 11 f 1.65; E.V.T. Fred Moore z 11 f 1.60; E.V.T. Hobbema z 12 f 1.90, z 11 f 1.60 Darw. Cau- sas z 11 f 1.35. Alles per 100 stuks. De bekende rijksveeteelt-consulent, Ir. L. de Vries geeft in nevenstaand keltje eenige cijfers van de hoe veelheid hooi welke het rundvee gedurende de komende slotperiode zal noodig hebben. De deskundige schrijver zal deze aan de practijk ontleende gegevens in enkele volgende beschouwingen nog bezien vanuit de gezichtshoek van lien, die hooi te kort komen en dus zullen hebben uit te maken hoeveel en welk soort ruwvoer zij moeten bijkoopen. HOEVEEL KILO HOOI HEBBEN DE DIEREN NOODIG? Het is mij bekend, dat in zeer veel N.-H. gemeenten de veehouders over onvoldoende ruwvoer beschikken om hun normale of zelfs iets kleinere veestapel gedurende de komen de stalperiode behoorlijk te voeren. Dit is vooral het geval in het consumptiemelkge- bied in het zuiden van N.-H., maar ook in eenige gebieden in liet Noorcldeel is mede door te weinig regenval de hooi-oogst min der dan normaal. Tot de streken, waar dit het geval is, behooren de gemeenten Scha gen, Barsingerliorn, Abbekerk, Opperdoes, Twisk, Hem, Westwoud. Vele gemeenten waaruit ik mededeeling mocht ontvangen over te weinig ruwvoer, zijn niet zoover ver wijderd van akkerbouw-centra, zoodat de mogelijkheid voor aanvulling van de ruw- voedermiddclenvborraad zeker aanwezig is, indien de akkerbouwer en veehouder elkaar op een of andere wijze weten te vinden. Hierover beeft de lieer Pilon, leeraar R.L. W.S. te Schagen, onlangs en een ander ge schreven en daarbij vcrschillendpwegen ge noemd. Ook vermoed ik, dat vele veehou ders nog onvoldoende doordrongen zijn van dé moeilijkheden tengevolge van de afwezig heid van krachtvoer. Het komt mij voor. dat het zijn nut kan hebben, eens uit te rekenen over hoeveel hooi en eventueel ingekuild gras men per koe dient te beschikken om be hoorlijk den winter door te komen. In de meeste bedrijven is hel aantal melkvaarzcn gering in verhouding tot liet aantal tweede kalf- en andere koeien. Het gemiddeld le vend gewicht mogen wij dan ook wel stellen op 600 kg. De hoeveelheied hooi, resp. kuil- gras welke een koe per dag kan opnemen, is afhankelijk van het tijdstip der laxatie- periode, of het een oudmelksche koe, een droge of een versche koe is. Ook hangt het heid van 2400 a 2700 kg. nog vermeerderd af van het type koe. Een diepe, ruime koe zal meer ruwvoer kunnen verwerken dan een ranke, ondiepe, smalle. Onze beste die pe ruime melkkoeien kunnen heel wat ruw voer verwerken. Hoe beter de kwaliteit van het hooi, hoe meer er van wordt opgenomen. Voorbeen werd veelal gewerkt niet 10 a 12 kg. hooi pef koe per dag, naast krachtvoer. Bij de afwezigheid van krachtvoer zal er meer hooi opgenomen worden. Zelf hebben wij wel eens daggiften van 18 tot 20 kg. ge noteerd voor zware oudere koeien. Wij mee- ncn dan ook, 15 kg. wel als een gemidd. noodzakelijk bcnoodigd kwantum hooi per koe voor de a.s. stalperiode van 160 a 1S0 da gen op totaal 2100 a 2700 kg. Hier komt dan nog bij de hoeveelheid noodig voor het jong vee (kalveren, pinken). Dit aantal is zeer verschillend, in het consumptiemelkgehied is dit gering, in de noordelijke fokdistricten hooger. Het gemiddelde voor N.-H. is onge veer 1 kalf en 1 pink per 5 koeien. Wanneer wij de hoeveelheid benoodigd hooi voor een kalf en een pink schatten op de hoeveelheid noodig voor Ven koe. dan moet de hoeveel- worden met 1/5 van deze hoeveelheid. In to taal is dan het. benoodigde kwantum hooi per koe inclusieff het jongvee pl.ni. 3000 kg. Bij een grooter aantal stuks jongvee dan is aangenomen, is deze hoeveelheid nog te kort. Het aldus berekende benoodigde kwantum hooi kan o.i. toch als oriëntatie gebruikt worden om na te gaan of men voldoende heeft of te kort. Het spreekt vanzelf, dat het niet alleen ruwvoer in den vorm van hooi behoeft te zijn, het kan ook gedeeltelijk kuil- gras zijn. Heeft men nu hooi en kuilgras, clan moet er per 1000 kg. hooi welke men min der heeft clan 3000 kg. per koe, in het be zit zijn van 3 a 4000 kg. kuilgras. Andere voe- dermiddelen welke, wat de verhoudingen in de drogestof eenigermate vergeleken kan worden, zijn de navolgende: 1. 6 kg. voerbiet bevat evenveel droge stof als 1 kg. best hooi, ongeveer evenveel vert. ruw eiwit, minder vert. werk. ei wit en meer zetmeel waarde; 2. 4 kg. ingekuild bietenblad en -kop be vat evenveel dr. stof als 1 kg. best hooi, ongeveer evenveel vert. ruw eiwit en zet- meel waarde; 3. 4 a 5 kg. ingekuilde stoppclknollen (knol en loof) bevatten evenveel dr. stof als 1 kg. best hooi, evenveel vert. ruw ei wit, evenveel zet meel waarde. Ook deze enkele cijfers kunnen ter oriën tatie omtrent de benoodigde aanvulling van ruwvoer gebezigd worden. Andere ruw- voemiiddelcn als stroosoorten en kafsöorten bevatten in vergelijking van de dr. st. aan merkelijk minder voedingswaarde dan hooi en zijn daardoor voor de vergelijking minder bruikbaar. Tocli' komt het mij wenschelijk voor, reeds thans den veehouders het een en ander mede te doelen over de voedigs- waarde van de verschillende over eenigen tijd van den akkerbouwer verkrijgbare ruw- voedermiddelen. Velen zijn bier onvoldoende van op de hoogte. Hierover evenwel in een volgend artikel. Alkmaar, Landbouwhuis, Aug. 1940. De Rijksveeteeltconsulcnt, Ir. L. DE VRIES. „SCHAAKMAT" BEGINT WEER. De schaakvereen. „Schaakmat" begint a.s. Vrijdag 6 September met de wintercompe titie. Het is nu noodzakelijk, dat alle leden weer op hun post. zijn, Degenen, die zich als lid van deze club wenschen te laten in schrijven, doen goed, op den eersten oefen- avond aanwezig te zijn, opdat zij in de juis te afdeeling kunnen worden ingedeeld. Voor nadere bijzonderheden zie men de adverten tie in dit blad. JULIANADORP. AAN LAGER WAL GERAAKT. Door den stevigen N.W. wind geraakte hij de Kooij een Roode Kruisvaartuig in het Noordhollandsch Kanaal aan lager wal en kon na verschillende pogingen om op eigen gelegenheid vlot te komen, dat niet klaar spelen. Een tweetal sleepbooten werden te hulp geroepen, welke het vaartuig weer in zijn element brachten. OPLETTEN IS DE BOODSCHAP. Door onoplettendheid liep een jongen qp den hoek Loopuijtpark-Schoolweg (Oostzij-, de), tegen een auto aan en bekwam daarbij eenige bloedige ontvellingen waarbij het ge lukkig bleef. Door den dokter werd een en ander bepleisterd. COLLECTIEF CONTRACT TOT STAND GEKOMEN. Naar ons werd medegedeeld, is na veel wikken en wegen het collectief arbeidscon tract in het Bloembollenbedrijf alhier tot stand gekomen. Den .Helder Agent Veldman daarbij zwaar mishandeld Donderdagavond is de agent Veldman van het Heldersche politiekorps bijna het slacht offer geworden van een op hem gepleegden aanslag, toen hij met enkele collega's bezig was een onderzoek in tes tellen naar een of meerdere personen, die bezig waren in te breken in hel woonhuis van dokter Loes berg aan de Westgracht. Naar wij vernemen heeft zich een en an der daarbij als volgt toegedragen: De agent Veldman bevond zich Donder dagavond op surveillance, in gezelschap van agent Klaasse, een. der kortelings aangenqj men korpsleden, en een hulp-agent, de heer Lamers. Men liep door de Spoorstraat, toen een der agenten plotseling licht zag in een huis aan de. Westgracht. Men begreep dat dit het per ceel moest zijn, bewoond door dokter Locs- berg. Het licht scheen uit een der dakven sters. Aanvankelijk vèi'onderstelde men dat het hier een der gevallen betrof, waarbij de be woner abusievelijk vergeten bad zijn lich ten te dooven. Vandaar dat men de West- gracht opliep en agent Veldman aanschelde. Het bleek toc-n echter dat zich niemand in de woning bevond, hetgeen hem in de mee ning versterkte, dat er inderdaad vergeten was het licht uit te doen. Daar de woning aan den voorkant gesloten was, zond de heer Veldman beide agenten naar de Molenstraat, waaraan het huis aan de achterzijde grenst. Wie schelst, echter de verbazing van Klaasse en Lamers, toen zij, in de Molen straat gekomen, bemerkten dat het licht niet meer brandde. Dit kon uiteraard alleen zijn geschied door iemand, die zich binnen in huis bevond. Thans begreep men dat het niet pluis was in het huis en heide politiemannen begaven zich weder naar de Westgracht, om de al daar geposteerde agent Veldman van hun ontdekking mededeeling te doen. Voor het huis aan de Westgracht wacht te beide agenten een nieuwe sensatie, want op enkele meters van de voordeur vonden zij Veldman languit op de straat liggen, met het gezicht naar den grond gekeerd. Een groote plas bloed lag nabij zijn hoofd. Dit was op verschillende plaatsen verminkt en uit alles bleek dat hier een gewelddadi ge aanranding had plaats gevonden. Terwijl de none agent zoo goed en zoo kwaad als het ging eerste hulp toepaste, en een dokter alarmeerde, vergewiste de andere zich of er nog iemand in het huis aanwezig was. Hij zag namelijk dat een der ruiten aan de voorzijde, die even te voren nog alle gesloten geweest waren, thans openstond. Het lag voor de hand dat de inbrekers zich van hieruit naar de straatzijde bege ven begeven. Spoedig was een brancard van den ge neeskundigen dienst ter plaatse, waarop het deerlijk bloedend slachtoffer gelegd werd Zoo snel mogelijk werd de gewonde naar het ziekenhuis te Julianadorp ver voerd. Naar men ons mededeelde was gisteren zijn toestand vrij ernstig. Bij een oppervlakkige reconstructie der feiten zou men vermoeden, dat toen agent Veldman zich alleen voor het perceel be vond, hij besprongen is door iemand die wellicht op uitkijk achter de boomen aan den waterkant heeft gestaan. Uit de woning wordt niets vermist, het geen door bet ontdekken van inbrekers geen wonder is. De recherche heeft een onderzoek inge steld. Laat ons liopen dat het haar mag gelukken de hand op deze misdadige ele menten te leggen. LIJK VAN FRANSCH OFFICIER GEVONDEN Vrijdagmorgen werd in de Buitenhaven drijvend het, in verre staat van ontbinding gevonden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5