Rationele bemesting veilingen De man blijft graag Langendijker f gewoon Tuinhoekje tfcAalxn GROENTEN dinsdag 10 September 1940 Tweede Wa'd 1 Meer dan ooit dient er nu sprake te zijn i yan een zo oordeelkundig; mogelijk ge bruik van de beschikbare meststoffen. Hierbij moet vooral aandacht wórden ge- ichonken aan de hulpbronnen uit eigen be drijf, te weten stalmest en grond. De ruime voorziening met de z.g. hulp- pieststoffen in de achter ons liggende jaren tieeft wel eens geleid tot verontachtzaming yan de meststoffen welke in eigen bedrijf yerkregen worden. Nu de verhoudingen anders liggen moet nen daarmede rekening houden. Misschien herinnert men zich nog de pu blicatie van stalmest in Noord-Holland? Hoewel er gebieden zijn waar men in vrij ruime mate beschikt over gierkelders en mestplaten, zijn er grote arealen te vin den waar men een primitieve en zeer veel Terlies gevende bewaring toepast. De stikstoftoewijzing voor het. a.s. bemes tingsseizoen is voor vele streken beslist laag te noemen. Maar wat voor oordeel mag men dan wel uitspreken over die boe ren welke de stikstofhoudende gier maar laten weglopen in de een of andere sloot? Alleen indien men zelf de uiterste zorg besteed heeft aan een zo goed mogelijke bewaring en aanwending van de meststoffen uit eigen bedrijf is men misschien gerechtigd tot het maken van een opmerking over de toewijzing van de hulpmeststoffen. Zo lang de voorlichtingsdienst in ons land werkzaam is heeft men de practijk aange raden de natuurlijke meststoffen zorgvul dig te bewaren. In Noord-Holland heeft vooral de heer Ir. C. Nobel zich veel moeite gegeven om de bouw van gierkelders ingang te doen vinden en diegenen welke zijn advies heb ben opgevolgd zullen er nooit spijt van heb ben gehad! Wel moet ik er weer op wijzen dat er nu nog tijd is om de bestaande gierkelders te controleeren op het voldoende luchtdicht zijn. Lekgaten e.d. zijn goed mits zodanig geconstrueerd dat geen regelrechte verdam ping van de ammoniakale stikstof het ge- yolg is. Is er geen zinkput tussen de gierkeldcr en de grup dan moet men die onverwijld laten maken. Een kleine berekening is hier duidelijker dan lange verhalen. Bij een stal van 20 stuks grootvee krijgt men per winterhalfjaar 50.000 liter gier. In een gesloten kelder kan het stikstof ge halte zeker .6.7 bedragen; in een kelder welke niet luchtdicht is loopt dit gehalte terug tot 0.3 Het verschil in opneembare stikstof voor dit voorbeeld gelijk te stellen .met 10 balen kalkammonsalpeter a 100 kg. Deze laatsten vertegenwoordigen een waarde f van f 70.—. In feite is de waarde hoger indien men geen stikstof op een andere ma nier kan krijgen als gevolg van noodzake lijke distributie. Dit correcte geval laat zich gemakkelijk Onder cijfers brengen. Met andere organi sche meststoffen is dit niet zo eenvoudig. Bij de vaste stalmest en de groenbemes- ting is het niet alleen een kwestie van wat meer of minder stikstof maar vooral een zaak van mobiliseering van de geheele bouwvoor. Deze mobilsering is van groote betekenis voor het fosforzuur in de bodem en daar door weer voor alle andere voedingsele- jnenten. Dit is het vaagstuk van de structuurver betering, waarover de laatste jaren al zeer ,veel is te doen geweest. Meer dan ooit is het nu tijd de beschik bare cultuurgrond zoo rationeel mogelijk te gelft-uiken en dit is alleen mogelijk indien de structuurtoestand in orde is. Het mag een geluk heten dat de struc tuur sterk is te beïnvloeden door een juist gebruik van stalmest en groenbemesting. Ook bekalking speelt vaak een grote rol hierbij. Er zijn nog verscheidene veehouders wel ke de vaste stalmest van de wintermaanden nog niet hebben uitgereden. Ik wil ze hier ten sterkste aanraden dit alsnog te doen. Niet zozeer omdat er nog dit seizoen zoveel gras zal komen dan wel om het grasbestand de meest gunstige gelegenheid te geven de nodige reserves te vormen voor de komende winter. Onze huidige kennis van het gras land wijst er op dat de grassen in de herfst reserves gaan vormen in hun ondergrondsche delen om daarvan te profiteren in het voorjaar. Dit is een bevestiging van de praetijk-er- varing welke zegt dat na een zo- merbemesting met stalmest gras land in het daarop volgend voor jaar er steeds goed voor staat! Het past in het kader om te wijzen op de mogelijkheid die er nu nog is om gier kelders te bouwen of om in ieder geval over te gaan tot het maken van een mest- plaat welke er op lijkt. Op het gemengde bedrijf is men wel eens wat huiverig om stalmest over het bouw land te brengen. De groenbemesting treedt hier dan op als remplacant. Wie het enigszins kan doen moet het mes nu aan 2 kanten laten snijden, door eerst de wikken e.d. te maaien voor groen- of persvoeder en daarna de stoppelresten ondiep weg te ploegen. Dit laatste spaart gauw 1 tot 2 baaltjes stikstof per ha. Het is hier niet nodig er op te wijzen dat stalmest op bouwland vooral past bij de hakvruchtenteelt. Waar deze laatste anders hoge eisen Stelt aan de hulpmeststoffen dient men nu de organische mest in te schakelen. Wei moet er om gedacht worden dat or ganische mest. wil ze effectief zijn, moet verteren in de grond. Ondiep onderploegen is hierbij een eerste eis. terwijl daarnaast voor een prima ontwatering moet worden gezorgd. Het land ligt in herfst en winter nooit te don. Er valt 's winters nu eenmaal meer water dan er verdampt en dan is ontwate ring nodig om in het voorjaar vroeg land te hebben. Een goede ontwatering, maakt een betere beworteling mogelijk en stelt dus een die pere bouwvoor ter beschikking van de ge wassen, hetgeen tevens inhoudt een ratio neler gebruik van de in de grond aanwe zige voedingsstoffen. Anderzijds is goede ontwatering pas mogelijk indien de struc tuur van de grond zoodanig is dat het wa ter voldoende wordt door gelaten. Dus niet het eene doen of het andere, maar het ge heel in de gaten houden. Onze bodem, zowel het grasland als het bouwland, vertoont verschillende evenwich ten welke elkaar weer onderling beïnvloe den. Een bemesting is pas effectief indien de planten de meststof kunnen pakken. Hier voor is nodig dat de bodemstructuur zoda- is dat de plantwortels overal in de bouwvoor kunnen groeien. Zodra dit laatste het geval is profiteert het gewas meer van de natuurlijke vrucht baarheid terwijl deze vruchtbaarheid gun stig beïnvloed wordt door een goede struc tuur. Een goede structuur geeft een gunstige water- en luchtverhouding en eist een goede ontwatering in -herfst en winter. Op al deze processen is invloed merkbaar van de toevoer van goede organische be mesting, dus stalmest en groenbemesting. Hoe kleiner de correcties met hulpmeststof fen zijn zonder de opbrengsten te schaden en zonder de bouwvoor nadelig te beïnvloe den, des te beter is dat. Dat via een goede structuur-opbouw hier nog veel valt te bereiken is wel zeker. Slechts moet vrijwel ieder geval afzonder lijk worden beoordeeld in verband met de locale verhoudingen. Schagen, 9 September 1940. De Rijkslandbouwconsulent voor Noordholland, - Ir. G. J. LIENESCH. NIET HET MINST IN DE MODE, De echtgenoot, die een nieuw kleedingstulc behoeft, laat zich door zijn gade raden. Van ouds deden de Engelsche stoffen hier voor in Frankrijk opgeld, zegt de N. R. Ct. De Fransche productie moest het in kwali teit tegen de Engelsche afleggen, maar daar tegenover, verdedigden de Fransche kleer makers met klem de superioriteit van de Fransche snit op de Britsche. De Franschen, zeiden zij, zijn in het algemeen beter gekleed dan de heeren der schepping aan den over kant van het Kanaal. En als men dan, door luchtige voorbeelden indachtig, sceptisch glimlachte, vervolgde de snijder: Ik begrijp, wat meneer wil zeggen, maar als de Londe- naar dikwijls chiquer lijkt dan de Parijzenaar komt dat door de élógance van den Engelsch- man, een gevolg van zijn houding, zijn spor tieve slankheid, zijn gesteven linnen, veelear dan door zijn pak, dat hem dikwijls heel slecht zit. Men hoorde dan, dat tweemaal 's jaars een groep aristocratische kleermakers te Parijs de hoofden bijoen steekt om bij het begin van elk seizoen de richtlijnen te spannen. Vijf of zes die er de meerderheid uitmaken, gaan er niet tegen in, maar vertolken ze ieder op zijn De hopteelt in de Langstraat, en de oogst is thans in vollen die men belangrijk had uitgebreid, heeft gunstige resultaten opgeleverd gang. Vele handen vinden druk werk (Foto Het Zuiden) manier. Met dat al verafschuwt het manne lijke gedeelte van het publiek het, zich we gens een onbekende noot in het pak te onder- scheiden. Voor de tailleurs, die zich zoo veel moeite geven, is dat om wanhopig te worden. Na den vorigen oorlog heeft een op modeza ken gespecialiseerd journalist, die zich de Waleffe noemt, tevergeefs, door zich zelf als mannequin te laten gebruiken, gepoogd er de korte zijden broek althans voor feestelijke gelegenheden in te brengen. Kort vóór den tusschen Duitschland en Frankrijk gecindigden oorlog is weer een schuchtere stormloop op die burcht onderno men. De huzarenpantalon van vroeger, heel ruim en aan de enkels sterk ingenomen, moest gelanceerd worden tot tijd en wijle die met bandjes onder schoen kans van sla gen geeft op welke manier die voor de ski en 't reizen in de Sahara voorbereidt Wie zich ervoor spanden verzekerden zich de mede werking van bekende liedjeszangers, acteurs en jazz-musici, maar dit is evenzeer mislukt als in dc overjassen een opzienbarend blauw en geel te brengen of voor avondpartijen ge kleurde rokken te laten maken in de hoop, den sinds den val van 't tweede keizerrijk geldenden rouw in de mannendracht te niet te doen. In donkere dagen lichtende herinneringen aan lente en zomer. Wanneer September in het land is, denkt de tuinliefhebber reeds aan voorzieningen in het komende gure jaargetijde. Ook in den herfst en winter wil hij immers graag planten hebben, die door hun groen en later door de bloemen het denkbeeld van lente en zomer van licht en warmte levendig houden. Daartoe zijn de bolgewassen bij uitnemend heid geschikt. Toch stelt deze cultuur vaak teleur. Daarom geven wij in dit artikeltje enkele wenken, die deze mislukking kunnen voorkomen. Koop geen minderwaardige bollen. Om goede bollen te verkrijgen bestelle men bij een solied adres. Waar bollen toch reeds bij zonder goedkoop zijn, doet men goed iets meer te besteden, omdat men dan ook zeker is, dat de geleverde bollen goed zijn. Koop de bollen niet te laat en zet ze op tftd in de schalen of glazen. Wie midden September koopt kan ze dan ook wel al plaatsen. Zet de bollen niet te vroeg in het licht. De groei der bol in het donker eischt veel tijd en^ men kan door hen te vroeg in het licht te plaatsen alles bederven. Hoe handelt men nu met de bollen? Wie bollen op glazen neemt, is aangewezen op hyacinthen. Wij nemen juist hyacinthen, om dat die door een speciale behandeling tot vroeg rijpen zijn gedwongen. Koop vooral kerngezonde exemplaren. Doe de loshangende velletjes en schubbetjes er af. Borstel dan met een zacht borsteltje alle onreinheden weg. Daarna worden de glazen extra schoon gemaakt. Zet de bol op het glas en geef aan hoever hij in het glas zinkt. Daarna vult men het glas met water tot ongeveer 1 k 2 mm. onder dat teeken. Dan plaatst men den bol op het glas en bereikt er mee, dat er juist 1 4 2 mm. ruimte tusschen den bol en het water is. Was de ruimte grooter dan zou de bol kunnen schimmelen. Was zij kleiner dan zou het water rotting veroorzaken. Het glas met zijn bol wordt nu een donkere en niet te warme plaats gegeven. Hier blgft de bol een langen tijd staan. Zoo nu en dan wordt er naar omgezien om na te gaan, of het water ook bijgevuld moet worden. De wortels beginnen zich nu al flink te ontwikkelen. De groene knop op den bol de neus even eens. Knijpt men voorzichtig in die neus dan kan men den bloemknop als een dikke knik ker voelen. De neus heeft dan reeds een lengte van 7 of 8 cm. Het is dan ook al einde December of begin Januari. Eerst nu komt de bol in het licht in de huiskamer. Wie te haastig is met het in het licht zetten van den bol, bewerkt daardoor dat de bloei mislukt. Goede resultaten krijgt men wel van de volgende soorten: Yellow Hamme met gele en Grand Maitre met blauwe bloemen. Maar uw leverancier heeft natuurijk wel een groote verscheidenheid. A. v. d. LIJN. NOORDSCHARWOUDE WINTERCOMPETITIE 1940—1941 Uitslagen vati 6 September 1940. Ie klas D. KoornH. Stins K. BiermanDr. J. de Wit 2e klas J. BouwensG. Goudsbloem A. T. SlisJb. Molenaar 3e klas G. MoraalJ. Schenk J. KamperP. de Ruyter P. de Ruyter—J. Kamper 0-1 afgebroken 0-1 0—1 1—0 1-0 0-1 25 spelers gaven op deze eerste peelavond blijk van belangstelling o.w. 5 nieuwe leden. Er wordt de aandacht op gevestigd dat er een speciale afdeeling voor beginners is zoo dat deze zich kunnen meten met spelers van gelijke kracht. De komst van meerdere begin ners zien we volgende week gaarne tegemoet. Groent end.ro gerij en betrekt het Cen traal Bureau onder zijn bemoeiingen Men hoopt daardoor het doordraai en te vorkomen en de markt te be- heerschen. Nu is het niet noodig, toestanden hebben zich gewijzigd door veel betere export-mogelijk- heden. Het binnenland krijgt ook zijn deel. Weinig verandering in aardappelenaanvoer, weinig Schot ten, verschillende variëteiten late aardappelen, goede prijzen, aanmer kelijk beier dan verleden jaar. Wei nig tomaten, de prijs is meer dan het dubbele van verleden jaar. Geen boswortelen meer. Weinig poolaard- appelen. Meer bloemkool tegen zeer bevredigenden prijs. Iets lager no teering voor gele kool, nog geringe aanvoer. Witte-koolbouwers kunnen tevreden zijn, aanmerkelijk betere prijzen dan in 1939. Weinig snijboo- nen, veel slaboonen, de laatsten beste prijzen. Op de uienmarkl gaat het nog vrij goed, beteekenende aan voer. Voor het verdere verloop pes simistisch. Duurder druiven, meer belangstelling voor bieten. „Regeeren is vooruitzien", wordt ook wel ingezien in de leidende organen van den tuinbouw. Met het in werking stellen van de Groenten- en Vruchtendrogerij van het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen heeft men daarvan willen blijk geven. Nu is de instelling van een drogerij van vruchten en groenten door het Centraal Bureau wel niet een uitvinding van een vooruitziender! blik, maar meer een maatregel, die ge troffen wordt op grond van opgedane erva ringen. Toen het niet mogelijk was in vol doende mate onze tuinbouwproducten te exporteeren, draaiden groote hoeveelheden kostelijke groenten door en kwamen op de belt of bij den veeboer terecht. De tuinders leverden de groenten ver beneden den pro ductieprijs. de consumenten profiteerden er van, maar dc tuinder zelf ging financieel Regeeren is vooruitzien 11CI ICUHI 1'nL 111 lltl'Ot A-ii .1 imui 1 ul*. u,uul ACV/ Luiiiyv. <.v/jx iiimuvivv. droog, laat men dit toch vooral goed onthou-1 ten onder. Dat er in deze omstandigheden naar middelen werd gezocht, om den prijs te stïmuleeren, ligt voor de hand. Dat mid del meent men nu gevonden te hebben in de groentendrogerijen. Over de mogelijke resultaten is het voorzichtig, niets te zeg gen. Wel kan wordeil geconstateerd, dat de gang Van zaken op onze groenr tenveilingen een zoodanige is, dat van doordraaien niet meer kan worden gesproken. Allo producten worden verkocht en voor de drogerij blijft niets over. De oorzaak daar van is hierin gelegen, dat we weer een normalen uitvoer hebben. Het groote Duitsche Rijk komt weer als kooper aan de markt en daardoor is de situatie op onze veilingen ra dicaal gewijzigd. Men moet nu echter niet denken, dat al les naar Duitschland gaat. Het binnenland krijgt zijn deel. De regeling, welke voor den export is ingevoerd, bepaalt zich tot. een aantal producten, met dien verstande, dat het binnenland eerst in de gelegenheid ge steld wordt het benoodigde uit de veiling- aanvoeren te betrekken. Op het oogenblik is de drogerij dus niet noodig, doch wat thans niet noodig is, kan dit straks zijn We leven tegenwoordig snel. Veranderdin- gen voltrekken zich zoo plotseling, dat we morgen alweer voor nieuwe vraagstukken staan. Maar hoe dan ook, de Nederlandsche tuinbouw verdient hulde voor de vobrtva rendheid, waarmee hij in toe te Juichen eensgezindheid deze inrichting heelt tot stand weten te brengen. De aanvoer van aardappelen week maar weinig af van. die der vorige week. Schot ten kwamen er weei weinig. De meeste wra- ren late aardappelen van diverse variëtei- ten. De bonken werden verkocht voor f 2.80 3.40. Groote Schotsche muizen brachten f 3.70 a f 3.80 op. Voor kriel werden nog iets hoogere prijzen besteed, zeker wel als ge volg van meer vraag naar dit artikel voor veevoer. Voor de late aardappelen werden deze week weer bevredigende prijzen be taald, althans veel hooger dan het vorige jaar. Waar het beschot niet slecht is, zal de financiëele uitkomst dus nogal meevallen. Voor Bintjes werd f 2.803.40 betaald, wat gemiddeld f 1 meer is dan in 1939. Beve landers werden meestal verkocht voor f 3.30 3.70, wat f 11.30 hooger is dan het vori ge jaar. Eigenheimers brachten prijzen op. die lagen tusschen f 3.80 en f 4.80, wat ge middeld f 1.50 beter is dan het vorige jaar. terwijl blauwe Eigenheimers vaak 20 tot 40 cent me,r opbrachten, wat eenzelfde verbe tering is in vergelijking met 1930. Blauwe (Koopmansblauwe) noteerden f 4.204.90. De aanvoer van goedgekeurde pootaard- appelen was aan beide veilingen niet groot. Voor de maat 28-35 A werd van f 6.20—6.70 betaald. 28-35 B deden f 5.205.80. Overi gens werd f 4.70—f 5 besteed. x De tomatenaanvocr was niet groot. Voor de A-sorteering wed f9.50—f 11 besteed. B werd verkocht voor ongeveer f 11, C bracht f 9—9.20 op en CC f 7—7.20. Dit zijn wel geen hoogc prijzen, doch ze zijn in ieder geval nog het dubbele van verleden jaar in de overeenkomstige week. Boswortelen kwamen er deze week niet. het waren slechts losse wortelen, welke werden aangeboden. De prijzen varieerden van f 2021.80, met slechts geringe afwij kingen hoven en beneden deze noteeringen. Deze prijzen zijn gemiddeld iets beter dan verleden jaar. Vooral aan de Broeker veiling kwam weer heel wat roode kool. Hiervoor werden weer zeer goede prijzen betaald. Voor de groote werd f 3 of iets meer betaald, doch de ver dere noteeringen klommen geleidelijk op tot f 8.en zelfs f 8.70, al naar gelang van het gewicht en de kwaliteit. De aan voer beliep rond 35 spoorwagens. Bloemkool werd alleen aan de Broeker veiling aangevoerd. Er werden weer goede prijzen besteed. Vooral de eerste soort bracht goed geld op: f 11—15 met kleine af wijkingen. Voor tweede soort werd f 4 tot f 5.70 betaald. De aanvoer beliep 10.000 stuks. Den laatsten marktdag waren de prijzen iets lager. Deze prijzen waren ook aanmerkelijk hooger dan het vorige jaar. Gele kooi kwam er nog niet veel, noch te Noordscharwoude. noch aan de Broeker vei ling. De noteeringen lagen iets lager dan de vorige week. De meest gewilde sortee ring bracht f 5—6 op. overigens lagen de prijzen tusschen f 3.60 en f 4.90. Savoyekool, waarvan nog heel weinig werd aangeboden, bracht f 3—5.60 op. De verbouwers van witte kool hadden niet te klagen. De prijzen waren aanmerke lijk beter dan in 1939. Toen werd er 80 of 90 cent per 100 Kg. voor besteed. Deze week werd ze verhandeld voor f 1.50 .tot f 2.80, sommige partijen gingen daar nog boven uit. zelfs tot f 3.30. Er werden rond 20 spoorwagen verkocht. Zaterdag waren alle koolsoorten iets lager. Snijbooncn kwamen er niet veel. Ze brach ten f 9.30—f 13 op. Belangrijk was weer de aanvoer van slaboonen. Er werden voor dit product weer zeer goede prijzen besteed. Tn het bijzonder voor den inmaak is er veel vraag -naar dit. artikel. De noteeringen la gen tusschen f 9.30 en f 17.10. Het was voor al de kwaliteit, die hier het verschil in prijs bepaalde. Belangijk was ook de aanvoer van uien. De markt voor dit product bleef vrij gun stig. Vele houwers ruimen op. omdat over houden in verband met de kwaliteit (de meeldauw heeft schade gedaan)' te veel ri sico met zich brengt. Er werd voor grove uien f 4.50—5.50 betaald, gewone gele'uien brachten f 44.40.' soms tot f 4.70 op. Voor drielingen werd. evenals de vorige week f 4 betaald. Nep werd verkocht voor f 4 4.60. een te lage prijs, gezien bet vele werk, dat aan de sorteering moet worden besleed. .Voor het. verdere verloop op de uienmarkt is men wel wat pessimistisch gestemd. Men vaagt zich af, af voor dit product wel vol doende afzetmogelijkheid zal zijn, nu de groote afnemer. Engeland, als de internatio nale omstandigheden zich niet spoedig wij zigen. is uitgeschakeld. Aanvankelijk werd voor de druivensoort Alicante f 23.10—30 betaald. De groote vraag naar dit artikel deed die prijs tot f 40 stijgen. Frankentbalers werden voor f26 —26.50 verkocht. Aan beide veilingen kwa men nog wat bieten. Al naar gelang van kwaliteit en gewicht werden ze voor uiteen- loopende prijzen verkocht, die lagen tus schen f 1.20 en f 4.40. De belangstelling werd beter.

Schager Courant | 1940 | | pagina 5