Gemeentelijke telefoon netten naar het Rijk verkeersbeperkingen NIPPER EN PELLE GOUD De nieuwe Niet Preeken om den broode Het lokkende Radioprogramma INGRIJPENDE MAATREGELEN VOOR DE GROOTE STEDEN. Het gisteren verschenen verordenin genblad bevat een herordening van den rijkscommissaris voor het bezet te Nederlandsche gebied betreffende de openbare gemeentelijke telefoon netten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Hierin wordt bepaald, dat de verzorging van het locale te lefoonverkeer te Amsterdam, Rotter dam en 's-Gravenhage 'met ingang van 15 September 1940 door het rijk geschiedt. De voor de uitvoering hiervan noodige voorschriften worden door de secretarissen- generaal van de departementen van binne'n- landsche zaken en van financiën vastge steld. In aansluiting hierop bevat het verorde ningenblad een beschikking van de secreta rissen-generaal van- de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën over de gemeentelijke telefoonnetten te Amster dam, Rotterdam en 's-Gravenhage. Hierin wordt bepaald, dat de openbare ge meentelijke telefoonnetten te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage op 15 September 1940, op den voet van artikel 15 van de aan deze gemeenten verleende concessie, in eigen dom aan het rijk overgaan en met ingang van den genoemden datum in beheer bij liet staatsbedrijf der posterijen, telegrafie en te lefonie komen. Rijk neemt vorderingen over. De vereffening van de vorderingen, rlie de gemeenten door deze vermogensoverclracht verkrijgen, zal geschieden door overneming door het rijk van een overeenkomstig gedeel te van den dienst der leeningen van de ge meenten. Het personeel der gemeente, dat op den loen September 1940 werkzaam is bij de ge noemde gemeentelijke telefoonbedrijven, treedt met ingang van dien dag in dienst van het rijk. Op dit personeel zijn, met inachtneming van een ter verkrijging van de noodige soe pelheid te treffen overgangsregeling, van toe passing de arbeidsvoorwaarden van het rijks- telefoonpersoneel De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie treft de noodige regelingen ter uitvoering van het in deze artikelen be paalde. Hij gaat eveneens met de gemeenten de overeenkomsten aan, die de vermogens rechten regelen, «iroortvloeinde uit de over dracht van de plaatselijke telefoonnetten. De overeenkomsten behoeven de goedkeuring van den secretaris-generaal van bet departe ment van financiën. Door autobus overreden Later overleden. Zaterdagmorgen is in de Visehstraat een huurrijder, de heer v. d. G., uit de SI. Eloi- straat te 's-I-Iertogenbosch, die den rijksweg overtak, door een autobus gegrepen en tegen de grond geworpen. De man kwam onder de bus terecht en kon eerst'worden bevrijd, na dat een twintigtal burgers deze had op gelicht. Per auto van den G.G.D. is het slacht offer naar het Groot Ziekengasthuis overge bracht. Aanvankelijk was de toestand niet levensgevaarlijk, doch later verergerde deze en in den loop van den avond is G. aan de bekomen verwondingen overleden. FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS 34. Uzali keek geërgerd en verbaasd toen Rus- sell na een poosje alleen beneden kwam. Waar bent u geweest, waarom komt u met leege handen? Om de eenvoudige reden, dat er niets was om mee te brengen, zei Russell grimmig. De kerels zijn weg! Hebt u het huis doorzocht? Natuurlijke daarom ben ik zoolang weg gebleven, maar het gaf niets. Maai- be grijpt u er iets van? U hebt zelf gezien in welken toestand zij waren. Zonder hulp konden ze niet weg. Er moet iemand in huis geweest zijn en ze weggedragen hebben. Maar als u wilt ga ik nog eens kijken. Uzali trok ongeduldig de schouders op. Absoluut tijd verknoeien, zei hij. Laten we maar zoo gauw mogelijk naar Ma- Ion Grange doorrijden. Ik begin lont te ruiken. Russell stapte weer in de auto en zij vlo gen door het nachtstille Londen. Toen zjj den open landweg hadden bereikt verhoogde Uzali de snelheid nog. De Indiër chauffeerde met feillooze handigheid. Toen zij Flower's buiten bereik hadden, zet ten zij de auto neer bij een klein boschje in de buurt van de portierswoning. Het huis was geheel donker, uitgezonderd twee ramen op de eerste verdieping. De con clusie lag voor de hand dat dit de zieken kamer was. Peinzend keek Uzali op naar de verlichte vensters. Ik zou wel willen weten, wie daar bij Flower oppast, mompelde hij. Het is nood zakelijk dat wij in het huis komen, zonder dat „Ik krüg het wel weer terug", zei de boer, en hfj gaf z(Jn varken spek te eten. 1. „Geen hap meer, ik plof b\jna! Ja, in gedachten proef je natuurlijk al het heerlijke gebraad, zwarte hond!" 2. „Als onze jongens nu maar niet in de verre oerwouden van Afrika rondzwerven en langzaam maar zeker van honger omkomen!" „Maak U maar niet onge rust, de kannibalen zullen ze wel te pakken gekregen hebben en zijn ze nu aan het vetmesten, haha!" Het ogenblik nadert, waarop... 1. „Nou, het schijnt toch al te helpen!" 2. „Kinderen, hebben jullie nog een laatste wens?" „Ja, ik zou graag nog een afscheidsgroet aan mijn moeder sturen!" 3. „De telegrafist is te uwer beschikking!" 4. „Lieve Moeder, geloof ons, Pelle en ik genieten van het leven; we hebben tot nu toe niet beseft, hoe waarde vol het is. Morgen mogen we tot voedsel dienen van een heel dorp van lekker bekken. Doe de groeten aan Pelle's moeder en zeg tegen haar, dat hij zo dik is als een pad en dat hii bij den koning klaarblijkelijk erg in de gunst staat!" INLICHTINGEN OMTRENT DE UITZONDERINGEN. Het Verordeningenblad bevat voorts de reeds gepubliceerde verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Nederland sche gebied betreffende verkeersbeperkingen, waarbij het tot nader order aan hen, die niet de rijks-Duitsehe nationaliteit bezitten, verboden is zich tusschen 22 uur en 4 uur in het openbaar op te houden op de Wadden eilanden en in de reeds hekend gemaakte kuststrook van het bezette Nederlandsche ge bied. Uit deze verordening blijkt, dat aanvragen tot afgifte van een speciaal bewijs met bij voeging van twee (pas-)foto's schriftelijk moeten worden ingediend bij den bevoegden districtscommandant der rijksveldwacht in het district, waarin de woonpluats van den aanvrager is gelegen, in dc gemeenten Rot terdam en 's-Gravenhage bij de hoofdcommis sarissen van politie. Tegen de beslissing op de aanvraag staat geen hooger beroep of ecnig ander rechts middel open. Het toezicht op dc naleving van dit be sluit kan direct door de organen der Duit- sche „Ordnungspolizci" geschieden. Hij, die in strijd handelt met de be palingen van deze verordening, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste duizend gulden of met een van deze straffen, voor zoover bij an dere bepalingen geen zwaardere straffen bedreigd zijn. Hetzelfde geldt ten aanzien van hen, die het hem afgegeven speciale bewijs misbruikt, of onware opgaven doet ter verkrijging van een dusdanig bewijs. De hier bedoelde handelingen zijn overtre dingen (tibertretungen). Distributie van tabak en tabaksproducten Onbewerkte tabak en tabaksproducten zijn aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 van de distributie- wet 1939. Predikant bracht niet alleen brood des levens", maar hij stond ook dicht bij hel levens brood' In het Christelijk Gereformeerd weekblad „De Wekker" schrijft de hoogbejaarde pro fessor P. J. M. de Bruin te Apeldoorn zijn herinneringen. Hij is thans genaderd tot het jaar 1917 en vertelt van zijn belevenis sen in dat zorgenjaar onder meer het vol gende: „In den zomer van dit jaar beleef de ik, wat wy dezen zomer weer beleven, namelijk dat er geen synode kon gehouden worden. De distributie van brood en andere levensmiddelen maakte dit onmogelijk. Het rantsoen van melk was toen ook zeer bc- perkt.Allecn in het zuiden van ons land was men nog goed van graan voorzien en dc landbouwers, die voor eigen gebruik hun graan mochten-gebruiken en zuivere tanve hadden, voorzagen zich ruimschoots van liet benoodigde. Daarom was het een aangenaam werk in Zeeland te gaan pre diken en daar nog eens ander brood te proeven, dair het in Den Haag op de brood kaarten geleverde. Vandaar dat ik in dien tijd gaarne dc gemeenten in liet zuiden bezocht. InDussen werd ik ruim voorzien van 't vette van vee en veld. In dien tijd werd ook de gemeente van Biezelinge openbaar door uittreding uit de Gereformeerde kerk. Op Zondag 16 Augustus predikte ik er voor de eerste maal en het was er of ik in Luilekkerland kwam. Onder dat gulle Zeeuwsche volk werd ik 's Maandags bij mijn vertrek belast en beladen met het ei gen gebakken heerlijke tarwebrood, zoodat 'men in den letterlijken zin om den brode aldaar ging prediken, en blijde was, wan neer men in Den Haag gelukkig door de controle aan het station was gesnapt, maar ook niet minder blijde huisgenooteiï ont moette, als ik hen toonde, wat ik uit Bieze linge had medegebracht. Er werd toen dan ook ontzettend gesmok keld en vele christenen bleken in dien tijd zeer ruim vaii geweten te zijn met de be wering, dat honger een scherp zwaard is. In een der Gereformeerde -kerken in Noord- Brabant had de koster een goeden voorraad .evensmiddelen in den toren der kerk ge borgen en in één onzer kerken had een "osler op het klankbord boven den preek stoel een hoeveelhei d tarwe uitgestort, zoodat hij «mij vertelde, dat, toen ik dien dag het Woörd verkondigde, ik niet alleen het brood des levens had gebracht, maar ook dicht bij het levensbrood had gestaan." VERGADERINGEN DIE NIET DOORGAAN. Door bijzondere omstandigheden kan de jaarvergadering van den bond van Christe lijke jonge boeren- en tuindersorganisaties in Nederland, welke op Woensdag 11 Sep tember a.s. te Utrecht zou Worden gehou den, niet doorgaan. Eveneens zal de jaarvergadering van den Ghr. boeren- en tuindersbond welke op Donderdag 19 September a.s. te Utrecht zou worden gehouden, niet doorgaan. Valsche rijksdaalders Goed nagemaakt. In enkele dorpen van de vechtstreek is de laatste dagen valsch geld in omloop ge bracht. Te Vreeland trof'men onder een hoeveelheid' zilvergeld, dat men van een bankinstelling had ontvangen, eveneens val sche rijksdaalders aan. De geldstukken zijn zéér goed nagemaakt. WOENSDAG 11 SEPTE3IBER 1940. Jaarsveld 414,4 m 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wy beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek. 11,30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.15 Musiquette. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 KRO-melodisten en solte* 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 KRO-melodisteo. 4.30 Kinderuurtje. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5:30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-orkest. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 KRO-orkest. 7.45 „Bescherming van het Nederlandsche een vreemde er iets van weet. Denkt u dat het mogelijk kan zijn dat onze vriend Dr. Mercer er op het oogenblik is? Ik had naar Oldbobough willen gaan om daaromtrent ze kerheid te krijgen, maar in de opwinding heb ik het vergeten. Het is mogelijk, zei Russell. Ik ver onderstel dat hij er niet veel voor zal voelen om miss Galloway op het oogenblik alleen in dit huis te laten. Maar laten we het erop wagen; als er een vreemde te voorschijn komt, kunnen wij een verhaal bedenken, dat wy verdwaald zyn. Gooi een handje grint tegen het raam en laten we dan afwachten wat er gebeurt. Uzali raapte een paar kiezelsteentjes op en mikte ze tegen het verlichte venster. Het experiment moest wel twee keer herhaald worden voordat de gordijnen opengingen en iemand vroeg wat er aan de hand was. Toen hij de stem herkende liet Russell een uitroep van vreugde hooren. In orde, zei hy. Wat een bof, het is Mer cer. Wilfrid, kom naar beneden en laat ons binnen, wy moeten je dringend spreken. HOOFDSTUK XLII. Nachtelijke expeditie. Mercer's patiënt lag nu rustig. De verple ger was nog niet terugegkomen. Wilfrid be greep dat iets ongewoons Uzali en Russell op dezen tijd hier had gebracht: het was in ieder geval een prettige gedachte om vrien den in huis te hebben. Een oogenblik, riep Mercer zoo zacht mogelijk. Blyf waar je bent, dan zal ik je binnenlaten. Na wederzijdsche begroeting gingen ze de eetkamer binnen en volgde de noodzakelijke uitlegging van hun tegenwoordigheid in dit' huis, zoowel van de zyde der beide Londe- naars als van Mercer. Wilfrid kon echter niet al te lang uit de ziekenkamer wegblijven en ze spraken af dat Uzali en Russell in de eetkamer zouden wach ten tot de verpleger terugkwam als hij te rugkwam, want in deze onheilspellende at mosfeer was alles mogelijk en dan zou men dezen zeggen dat de beide onverwachte bezoekers zakenvrienden van den .zieke waren die met een dringende boodschap per auto uit Londen waren gekomen. Juist toen Wilfrid de kamer wilde verlaten, werd er aan de voordeur gebeld en Masou kwam terug. De arme kerel had alles wat hij noodig had, maar was in de hem onbekende streek het spoor bijster geraakt in het don ker en had uren rondgedoold voor hy by puur toeval het huis had teruggevonden. Hij had ook wel kunnen dwalen tot het dag ge worden was. Mason keek Wilfrid vragend aan, toen hij het geluid van stemmen hoorde in de eet kamer Vrienden van uw patiënt, zei Wilfrid zonder aarzelen. Zé kwamen voor zeer dringende zaken hier. Ik vermoed dat zy niet wisten dat mr. Flower zoo ernstig ziek was Ze willen nu wachten tot morgen om te zien of mr. Flower dan in staat zal zyn ze te ontvangen. Als ze daar op wachten willen, vrees ik dat ze hier nooit meer vandaan gaan! Niets bijzonders gebeurd gedurende mijn af wezigheid Wilfrid schudde ontkennend het hoofd. Hy vond het niet noodig den verpleger iets te vertellen van het avontuur in den kelder. Wilfrid en Mason waren inmiddels samen naar boven gegaan en de eerste zei: U moet voor u zelf maar voor wat koffie of thee zorgen; ik kan nog wel even blijven, maar dan ga ik toch slapen. De verpleger bereidde zich een drank op een spirituscomfoor in de kleed kamer. Ondertusschen ging Wilfrid weer bij der. haard fitten en dommelde in. Hij was doodmoe na' al de opwindende gebeurtenissen van den afgeloopen dag en werd wakker toen de verpleger hem kwam wekken met de mededeeling, dat hij klaar was om den dok ter weer af te lossen, en er tegelykertijd nog wat anders gebeurde.' Ondertusschen hadden Uzali en Russell hun tijd niet verknoeid. Eerst hadden ze zit ten rooken en praten en zich bediend uit de wijnkaraf die op tafel stond, totdat Uzali z\/ygzaam werd en gespannen luisterde. Wat is er? vroeg Russell. Onze vrienden komen in actie, fluisterde Uzali. Doof uw sigaret, ik doe het licht uit. Russell deed wat hem gevraagd was en Uzali draaide het licht uit, opende een raam, dat op het grasveld uitkeek en plaatste een scherm voor het vuur. Kom nu bij het raam staan, fluisterde hij tot Russell, en kyk wat er gaat gebeu ren. U zult het niet zoo donker vinden als uw oogen gewend zyn aan de duisternis. Nadat Russell een tijd in het donker ge staard had, kon hy inderdaad hier en .daar iets onderscheiden, zooals boschjes, struik gewas en bloembedden. Alles was echter weer doodstil. Zoo ging een kwartier met. afwach ten voorby; toen voelde Russell dat zijn met gezel hem plotseling bij den arm greep. Daar! fluisterde hij, zag u niets? Hoorde u niets? Ik heb mij niet vergist. Het gehoor en het gezicht van den Maleier waren heel wat scherper dan van den Wes terling. Handelsmerk", vraaggesprek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 KRO-orkest en gramofoonmuziek. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Cyclus „Uitingen van Nationale cultuur",. 9.55 Gemengd koor „Laetare". 10.10 Wij sluiten den dag. 1M5—1030 Nieuwsberichten ANP. Kootwyk, 1875 m. AVRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuz. 9.00 Concertgebouworkest en solist (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl.). 10.30 AVRO-amusementsorkest. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Omroeporkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Sylvestre-trio. I.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.10 Zang en yiano:. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 3.50 Trompet en orgel. 4.15 De Romancers en soliste (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Omroeporkest en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart: Cau serie „Stoomketels en stoommachines aan boord van binnenschepen". 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 AVRO-amusementsorkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.35 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Fluit en piano. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.30—10.45 Berichten (Engelsch), sluiting. II.1511.30: 0.150.30 en 1.15—1.30 Be richten Engelsch) Toen Russell zijn ooren sterk inspande, meende hij voetstappen te hooren die op het pad naderden. Af en toe kraakte een tak; er was nu geen twijfel meer of er liep iemand op het pad. Een oogenblik later stak de om trek van een gedaante scherp af tegen het grijs van de lucht, een figuur die even stil bleef staan en toen het grasveld overstak. Russell voelde zijn hart sneller kloppen toen hij de gestalte aan haar omtrekken her kende. Kon u het zien? fluisterde Uzali. Of ik het .gezien heb, antwoordde Rus sell op even zachten toon. Als dat Jansen met is, moet ik wel blind zijn. En onmiddel lijk voegde de spreker erby: Wat drommel voert hij daar toch uit? Voor zoover zij in het donker konden zien was hij aan het werk met een kluwen sterk touw en een bundel paaltjes, waarvan hij op ongehjken afstand telkens een in het grasveld veld sloeg. De hamer waarmee hy dit deed was omwonden, zoodat alleen een heel zwak geluid hoorbaar was. Toen hij klaar was met het inslaan van de paaltjes, bevestigde hij het touw eraan. Russell begreep nu wat Jansen uitvoerde. Een oude inbrekerstruc, riep hij uit. Jansen wü een poging doen om het huis bin nen te dringen en tracht door deze palen en strikken eventueele achtervolgers tegen te houden. Zouden we niet beter doen hem nu dadelyk te pakken te nemen? Tyd in overvloed, zei Uzali lachend. Kijk, hy is verdwenen. Het lykt wel alsof hy de benedenverdieping van het huis is bin nengegaan. Nu zullen we niet lang meer hoe ven te wachten. Kijk daar naar dien dikken cederboom en zeg mij wat u ziet, vlug! Twee kleine figuren, die als eén schaduw onder den cederboom te voorschijn schenen te komen, namen hun weg naar de plek waar Jansen heen was gegaan. Russell wilde het tegen Ultspnngen' maar Uzali hield hem Wacht! zei hij, nog tien minuten. De minuten kropen traag voorbij, toen kwam een geluid als het versplinteren van hout en daarop een lach die schalde door de stilte van den nacht. Zei AUzali met Plechtigen ernst, is het tyd om te handelen! Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7