Van Londen zijn weinig deelen gespaard Koning Carol naar Canada Geknoei met een hypotheek Plafond van kerk te Belgrado ingestort Zomerzegels voor oorlogsslachtoffers Niet levenslang maar vrijgesproken Verraderlijke theeblaadjes De plundering van Nijkerk Officieele valuta-koersen DERDE AANVAL NOG ONVER BIDDELIJKER DAN DE VORIGE. »T. PAULS KATHEDRAAL ON BESCHADIGD. Koning George in de getroffen wijken Angstwekkend veel beginnen sommige deelen van Londen te lijken op de toekomst fantasieën van den bekenden schrijver H, G. Wells, over de verwoesting van de mo derne wer.eld..; Het onophoudelijk dende ren van da mótoren der Duitsche machines en het loeien der neervallende bommen, brengt de bevolking tot wanhoop. Gister morgen bereikte-de luchtoorlog boven de ongelukkige stad weer een hoogtepunt. Bij na elke minuut hoorde men het inslaan .van Duitsche bommen. Des morgens gingen'de Londenaars naar hun werk door straten, die duidelijk de Sporen van de Duitsche luchtaanvallen ver toonden. Op vele plaatsen lagen glasscher ven en puin. Uit gesprongen waterleiding buizen stroomde het water. Op andere plaat sen waren de rails van de tram ontzet. Verschillende straten, waar z.g. „blindgan gers" waren ingeslagen, waren door de politie afgezet. Van het bureau van de United Press uit behoeft men niet ver te gaan om de gevol gen van cle nachtelijke bombardementen te ontdekken. Slechts enkele huizenblokken verder is de straat door een grooten bom- krater vernield en kale boomstompen ste ken, beroofd van hun takken, in de lucht. Slechts weinige deelen van de stad zijn bij dezen derden achtereenvol genden luchtaanval gespaard geble ven. St. Pauls Kathedraal ontzien. Uit een Reuterbericht blijkt, dat de St. Paul's kathedraal te. Londen, evenals de kathedralen in Frankrijk onbeschadigd is gebleven, ofschoon in de nabijheid liggende militaire objecten zijn getroffen. Zelfs geexi ruit van de kathedraal is gespron gen. Officieel is medegedeeld, dat bij den lucht aanval in den nacht van Zondag op Maan dag in Londen 268 personen zijn gedood en ongeveer 1400 zwaar gewond. Koning George heeft de zwaar getroffen stadswijken bezocht. Uit alles bleek, dat hij diep geschokt was. Verscheidene uren vertoefde de koning bij het opruimingswerk en sloeg hij de wanho pige pogingen van de brandweer gade om de door brandbommen veroorzaakte branden te blusschen. Een dramatisch hoogtepunt bereikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkele bom geslagen krater af daalde, waarin twintig huizen waren ver dwenen. Het grootste deel van de Londensche schouwburgen en bioscopen is in verband met de onophoudelijke Duitsche bomaanval len op de Engelsche hoofdstad tot nader or der gesloten, zoo werd gisteravond uit Lon den gemeld. In cle meeste bedrijven is ook hot werk stopgezet, waar mogelijk tracht men de bran dende voorraden uit de pakhuizen te redden. Bijzondere pogingen worden in het werk gesteld om de voorraden goederen bij de Vic toria en Albert-dokken in veiligheid te bren gen. Hier bevinden zich nl. groot graanpak- huizen, waarvan echter de installaties geheel zijn vernield. Verscheidene straten bij deze dokken staan in vuur en vlam en ook hier staan geweldige magazijnen in brand, waar in anders voor het levensonderhoud noodza kelijke goederen liggen opgestapeld^ Een groot aantal vrijwilligers probeert hier te redden, wat er te redden valt. In vele gevallen geeft de brandweer ech ter de blusschingspogingen op. „WIJ ZIJN DEELS VOOR DEN HUIDIGEN TOESTAND VERANTWOORDELIJK". Reuter meldt uit Hydepark (V.S President en mevrouw Roosevelt hebben zich gisteren ter gelegenheid van den ge bedsdag naar de St. Jameskerk begeven, waar de dominéé hun in zijn preek den vol genden zin toeriep: „Terwijl wij voor den vrede bidden, moeten wij begrijpen, dat wij tot den internationalen toestand van het oogenblik bijgedragen hebben en dat wij ten deele daarvoor verantwoordelijk zijn." Geen epidemieën in Franscbe krijgsgevangenkampen Een Amerikaansche nieuwsagentschap meldde onlangs, uit Vichy. dat in het door Duitsche troepen bezette Fransche gebied onder de krijgsgevangenen aldaar dysente rie- en tvphusepidemieën uitgebroken waren In de krijgsgevangenkampen zouden acht honderdduizend Fransche gevangenen in ge vaar verkeeren. Op grond van een juist beëindigd medisch onderzoek van alle krijsgevangenen en van de sanitaire inrichtingen in de gevangenen kampen wordt hieromtrent geconstateerd, dat de gezondheidstoestand van de krijgsge vangenen beter is dan ooit. Slechts in afzon derlijke gevallen waren lichte darmziekten te constateeren. Ook eenige afzonderlijke gevallen van typhus zijn plaatselijk opgetre den. Nergens is het evenwel tot epidemische verschijnselen gekomen. Alle zieken werden terstond tor behandeling naar een lazaret Overgebracht. Maar dan mag Mevrouw Lupescu niet mede! De leider van het Zwitsersch Eedgenoot- schappelijk politiek departement heeft den Bondsraad ingelicht over de omstandighe den waaronder op uitdrukkelijk verlangen van de Roemeensche regeering voorloopig asyl aan Koning Carol II van Roemenië is verleend. De Koning is Zondagavond te Lu- gano aangekomen. Uit verklaringen, afkomstig uit de omgeving van den Koning blijkt, dat deze voornemens is slechts korten tijd in Zwitserland door te brengen. De kranten publiceeren, naar het D. N. B. mededeelt, foto's van den kogelvrijen spoor wagen, waarvan de gepantserde wanden den ex-koning nog kort voor het verlaten van den Roemeenschen bodem het leven gered hebben. I-Iet, onsplinterbare glas van de ven sters vertoont een reeks plaatsen, die door geweerkogels getroffen zijn. Groote aandacht wordt te Ottawa gewijd aan cle berichten volgens welke ex-Koning Carol van Roemenië het voornemen heeft zich in Canada te vestigen. Voor zoover men uit officieele kringen kan vernemen, aldus Reuter, zal men de komst van den ex-Ko- nihg naar het Dominion geen moeilijkheden in den weg leggen. Immigratie-ambtenaren verklaarden ech ter, dat men niet zal toelaten, dat mevrouw Lupescu den ex-Koning zal vergezellen. Volgens United Press wordt het gerucht, dat ex-Koning Carol zich met zijn gevolg naar Portugal zal begeven, te Lugano beves tigd. Men verklaart dat Carol over twee of drie dagen met zijn specialcn trein naar de Spaansche grens zal gaan. Het grootste deel van zijn begeleiders, in totaal ongeveer 50 personen, zal naar B'.T» arest terugkeeren. f De ex-Koning zal slechts door enkele bedien- den worden vergezeld. Het bericht dat Carol zich op zijn farm in Argentinië zal vestigene wordt te Lugano on juist genoemd. Boven vijandelijk gebied De Duitsche filmoperateur aan het werk op zijn post in een der gevechtsvliegtuigen F (Foto Weltbild) Duitsche kustbatterijen in den aanval Artillerieduel over het Kanaal. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Op 9 September des avonds werd een Britsch convooi. komend van Dover, door Duitsche kustbatterijen onder vuur genomen. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Vier schepen keerden naar Dover en twee naar Deal terug. Een beschadigd tankschip werd eveneens naar Deal gesleept. Het achtste schip van het convooi bleef liggen, waarbij zich een sterke rookontwikkeling voordeed. Het vuren werd door het invallen van de duisternis om 20.40 uur gestaakt. Een uur later nam ons verdragend geschut een Brit-" sche batterij bij Dover onder vuur. Deze bat terij had om 20.30 getracht het vuur van onze batterijen op het convooi te beantwoorden. Zij werd in een strijd, die bijna tweè uur duurde, tot zwijgen gebracht. Makelaar staat wegens oplich ting terecht. Voor de rechtbank te Utrecht stond giste ren een makelaar uit Maarssen terecht, wien oplichting van geld tenl aste was gelegd. Deze makelaar had een stuk grond voor 2500 gulden gekocht. Hij wilde op dien grond 3500 gulden hypotheek hebben, waarom hij met behulp van een tusschenpersoon twee ver- koopacten liet passeeren, een voor f 2500 van den oorspronkelijken eigenaar op den tus- schenman een van f 7500—, van dien tus- schenman op hem zelf, zoodat hij op die laat ste acte de hypotheek verkreeg, nadat hij opzettelijk en in strijd met de waarheid den indruk gevestigd had, dat voor den grond die hooge prijs betaald was. Bovendien zou hij het tegenover den hypotheek gevern heb ben doen voorkomen, alsof voor den grond reeds een bouwvergunning was gegeven, ter wijl die vergunning in werkelijkheid niet he stond. Geen schade. Er was een goed ding in deze heele onver kwikkelijke zaak en wel dat de hypotheek inmiddels reeds is afgelost, dus tot een be nadeeling van den gever is het door een gunstige samenloop van omstandigheden niet gekomen. Dit neemt niet weg, dat het feit van oplichting door te trachen zich op- zetelijk en wederrechtelijk te bevoordeelen zou zijn gepleegd en dus bleef, dat de ma kelaar zich daarover voor de rechtbank had te verantwoorden. De verd. gaf toe, dat een tusschenpersoon was gebruikt, om den koopprijs te verhoo- gen. Bij de eene acte werd de grond verkocht door A. aan B., bij de tweede acte door B. aan C. voor den prijs van f7500 en die C. 5 hijzelf dan. Maar de verd. ontkende den aanbieder van de hypotheek te hebben ge zegd, dat hij gekocht had voor f 7500. hij zou medegedeeld hebben, dat de grond f7500 waard was. Maar die acte betreffende de f7500 is dan toch wel bij het nemen van de hypotheek voorgelezen? informeerde de pre sident. Verd. moest dat erkennen. Overigens hield hij vol niet de bedoeling gehad te hebben den hypotheekgever te benadeelen: de waarde van dien grond was werkelijk zoo hoog. En wat de bouwvergunning betreft, twijfelde de verd. of hij niet gezegd had, dat ze zoo Het Engelsche postverkeer stagneert Eerst orde in de vernielde stads gedeelten. De Britsche minister van P.T.T. verklaarde gisteren voor de radio, dat het Engelsche postverkeer niet meer functionneert als in normale tijden het geval was. De bevolking moet echter niet ongeduldig worden. Zij moet veeleer, bedenken, dat de posterijen reeds sedert het terugtrekken van de Engelschen uit Frankrijk veel arbeid heeft moeten verrichten. Na de Duitsche aanvallen, moeten de pos terijen echter eerst weer eenige orde schep pen in vernielde stadsgedeelten. Vijf personen gedood, tien zwaar en achttien lichtgewond. Door het instorten van het plafond van de in aanbouw zijnde Fransche kerk in Bel grado, zijn vijf personen gedood, tien perso nen zwaar en achttien licht gewond. De drie houten rstutten, die het plafond van gewapend beton, steunden, braken plot seling door midden. Het plafond stortte van een hoogte van dertien meter omlaag en kwam in het schip terecht. De ingenieur, die de leiding had bij den bouw en vier ar beiders werden gedood, de op het plafond bezig zijnde tien arbeiders stortten eveneens naar béneden, terwijl de overige arbeiders door steenen en splinters lichte verwondin gen opliepen. af te halen zou zijn. Ook dit was niet het geval geweest. Een ander geluid. De „benadeelde" verklaarde, dat hij zoo de koopprijs van f2500 hem bekend geweest was en hij ook geweten had, dat de bouw vergunning niet bestond in geen geval zulk een hoog bedrag van f3500 zou hebben afgestaan. De notaris gaf overigons toe het vreemd te hebben gevonden, dat hem twee zoo ver- schilcnde acten betreffende een stuk grond passeerden, maar het gebeurt meer: wel heeft hij toen geëischt. dat in de hypotheek- acte werd opgenomen, dat deze grond inder daad bouwterrein was. want daarover werd in. die acte niet eens gesproken. Den otaris verklaarde voorts, dat de tus- schenman behalve een bedrag nog 'een schuldbekentenis heeft gekregen. Hij toon de een duplicaat. De origineele moet de tusschenman nog hebben. Maar daarvan wist feitelijk niemand meer iets. De Officier van Justitie achtte de ten laste gelegde oplichting bewezen. Hii eischte acht maanden gevangenisstraf, Vèrd.'s verdediger vond daarentegen, dat van „opzettelijk valsclielijk" niets gebleken was. De verd. heeft niet over een prijs, maar over een waarde gesproken. Het eeni ge laakbare zou dus geweest zijn, dat de verd. den koopprijs in overeenstemming met de waarde gebracht heeft. Nu heeft hij het perceel tegen een bui tengewoon lagen prijs in handen gekregen en moet zulks hem dan onmogelijk maken een hypotheek te verkrijgen, die overeenkomt met de werkelijke waarde? Want dat wordt dan hier blijkbaar van hem geëischt. De hypothcekgever is trouwens toch bij den grond geweest, heeft die bekeken, en was toen bereid. In dit opzicht was dus van een „valschelijk" geen sprake, omdat de hypo- theekacte „materieel" volkomen verantwoord was. De fout blijft dan, dat gezegd is, dat een verkoopacte afgegeven was. Maar of een stuk grond bouwterrein is, hangt niet af van een vergunning, doch van het feit of het te bebouwen is. Als overigens de makelaar ge zegd zou hebben, dat „de vergunning nog niet bestond, maar zeker gegeven zou wor den", zou de acte vermoedelijk toch door gegaan zijn. Men mag 'toch zoo maar niet op grond van zulk een fout aannemen, dat de man de bedoeling gehad heeft eenig voor deel uit die beweringen te trekken. PI. was van oordeel, dat verd. niet de minste kwade bedoelingen gehad heeft. Zoo de rechtbank dacht een veroordeeling te moeten opleggen, is hier een voorwaardelijke veroordeeling naar raadsmans meening op haar plaats. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. Oud-minister Romme beveelt de actie aan. Professor Romme, oud-minister, heeft gis teravond in een radiorede de actie voor de Zomerzegels aanbevolen. De zomerzegels, die van het begin van hun bestaan af hebben bijgedragen tot culturee- le en sociale doeleinden en daardoor steeds het Nederlandsche belang hebben gediend, worden dit jaar aangewend voor het bijzon dere Nederlandsche belang, om op cultureel en sociaal gebied oorlogsleed te lenigen. VONNIS IN DEN ROOFMOORD TE HOLTEN. De Almelosche rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak van den roofmoord te Holten, waarvoor de vorige, week terecht hebben gestaan een klompenmaker uit Apeldoorn G. V. en een Deventer koopman. H. H. Th. D. Zij zouden in den nacht van 10 op 11 April van het vorige jaar den land- houwer B. J. Leetink overvallen en van. het leven beroofd hebben, terwijl zijn bejaarde vrouw ernstig gewond werd. De Officier van Justitie had deswege voor beiden levenslan ge gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak hen thans vrij en ge lastte hun onmiddellijke vrijlating. Hoe thee- en koffiedieven tegen de lamp liepen. Bij een der detachementen van den op- bouwdienst, welke te Ede zijn gelegerd, werd een vrij belangrijke hoeveelheid thee en koffie vermist. Door het vinden van enkele theeblaadjes op een stroozak vond de poli tie een spoor, dat leidde naar de woning van eenige soldaten, die met verlof waren en onderscheidenlijk te 's Gravcnhage, Am sterdam en Nijmegen verbleven. De politie in deze steden werd op de hoogte gebracht en het. gevolg was, dat ten huize van cle verlofgangers een hoeveelheid thee en koffie A'erd aangetroffen, tc Nijmegen bovendien boter, vet en leei\ De drie soldaten zijn gearresteerd. De hoofdschuldige werd te Ede gevat. De ze man van den opbouwdienst nam de wa ren weg uit de provisiekast, waarvan hij op het bureau den sleutel had weten te be machtigen. Voor de artikelen, welke hij ont vreemdde, had hij door tusschenltomst van de drie gearresteerde soldaten een afzetge bied in verschillende steden gevonden. Het onderzoek, dat in handen is van een inspecteur, wordt hog voortgezet. Men moet er zich over verbazen, hoeveel er in de verwarring der eerste oorlogsdagen gestolen is. Van een beetje snoepgoed tot ge- hoele wagenvrachten werden meegenomen. De nasleep van den oorlog blijht nog elke week uit de zittingen van de Zwolsche rechtbank of den politie rechter. Men moet er zich werkelijk over verbazen hoeveel er in die paar dagen gestolen is. Alles lag blijk baar te grijp en ieder, die toen toeval lig of minder toevallig in Nijkerk was, kon er wat van gebruiken. Zoo had H. J. v. 't Z., die met een auto was meegereden, die voor het evacuatie bureau te Harderwijk goederen had moeten halen voor de daar tijdelijk gehuisveste Nij- kerkers cn passant een polshorloge meege nomen. Hij werd daarvoor thans bestraft met twee maanden gevangenisstraf. G. v. d. B. en de 17-jarige J. W. waren er samen op uitgetrokken, v. d. B. had on geveer een heelen winkel leeg geplunderd. Hij zal voor zijn wandaad moeten boeten met vier maanden gevangenisstraf; de eisch luidde zes maanden. W„ die een pot stroop en wat snoepgoed en eau de cologne had meegenomen, werd tot f 15.boete, subsi diair tien dagen hechtenis en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld. C. v. d. B. had eveneens per auto goederen voor het evacuatiebureau te Harderwijk moe ten halen, Hiervan had hij twee vrachten, bestaande uit allerlei soorten artikelen, voor zichzelf gehouden. Het vonnis luidde tegen v. d. B. drie maanden gevangenisstraf, het geen een maand minder was dan den eisch. M. K uit Amsterdam had het feit, dat hij, op doorreis van Leeuwarden naar zijn woon plaats, te Nijkerk was gestrand, benut om een schrijfmachine, dassen, overhemden, schorten, regenjassen en dergelijke zaken in zijn auto te laden. Bij verstek werd hij hier voor conform den eisch tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. P. J. R., die naar Harderwijk was geëva cueerd, was speciaal naar Nijkerk terugge- Amsterdamscbe effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. NEDERLAND V.K. L.K. 100 1940 I 4 9S% 9S% win 1940 I 4 98% 98% 100 1940 II 4 S9 89 11/16 100 1940 11 (m.b.) 98% 98% 90% 500 1940 II 4 90% 500 1940 11 (m.b.) 98% 9S% 100 1936 3 90% 90% 100 1937 3 76 5/16 76% 500 1937 773/ 77% 100 (3%) 1938 3 80 81% 89% 500 (3%) 1939 3 si% OOST-1NDIÖ. 100 1937 3 75% 500 1937 3 100 1937a 3 741/16 500 1937A 3 74 3/16 75 9/16 75% 741/0 74 9/16 64 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 42 Konv Kas (m.v.) 4 64 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 's Grav. '37 I 3% 88% N.-HoII. '38 3 N.-Holl. '38 II (33 80% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b. Veendam 3% S6 86 INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 64 64 Gelsnk. Berg 5 48 48 KERK. EN LIEFDADIGHEIDSINST. Buitenland. Augustiness 7 BANK- EN CRED.-INST. Buitenland. Ldsb. Schlesw. 7 AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. A.K.U. 79—803/ 80%—82 Calvé Delft c. v. A. 63 Centr. Suiker Mij. 158% 1583/ Fokker g. A. 198 198 Lever Bros en Unilever c.v.A. 84 81 Ned. Ford 345 344% Philips G.B.v.A. 150—147 147" Philipsp ref. A. 119 Heem af N.V. A. 85% 87 Lever Br. en Un. A. t- Lev. Br 6% p.A. 84% Ned. Kabelfabr. A. 393 392 Ned. Scheepsb. A. 107 109 Ver. Blikfabr. A. 185 185 Papierfabr. v. Gelder A 118 124 Werksproor v. A. - A. 124% 125% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Dordtsche Petr. g. A. 101 193% Kon. Petr. 215-210% 210% RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd. Rubber 194-191 1S9-1S6 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 360-356 358-354 Javasche Cultuur N.I.S.U. 207 pi Ver. Vorstenl. Cult. 90 89 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli 'Batavia Mij. 1"r>^-137 13VI34 De!i Mij. c. v. A. 190-186 189;187_ Senembah 1581 -!•>.> l->o-1;j1 Koersen.van nog niet tot de officicele no teering toegelaten fondsen, waarvan publica tie bij besluit van den wnd. secretaris-gene raal, wnd. hoofd van het Departement van Financiën, is toegestaan. AANDEELEN: Ned.. Scheepvaart Unie 126 Anaconda Conner C.V.A. 20% gb.-~0 I0/I6 Refhlehem Steel C.V. gew a d. i/67Y4" Rep. Steel C.V. g. a. 15% gh.-16y« gl. Curtias Wricht C.V.A. 7 gb. Shell Union C.V. g. a. S% gb.-83/t VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/161.88 9/16 75.28—75 43 30.11—30.17 3.81— 3.82 44.8144 90 42.80—42.88 1.86%1.90% 30.08—30.20 44 76—44 94 42.76—42.92 gaan, ten einde ook eenig aandeel in den algemeenen buit te hebben. Hij ontvreemd de etenswaren. Toen hij er van hoordé, dat de politie achter de roovers aanzat, bood hij den winkelier, dien hij gedupeerd had, f 100. om dezen het zwijgen op te leggen. Zijn be> rouw kwam echter te laat en zoo stond ook hij thans terecht. Conform den eisch werd hij tot f25— boete. subs. tien dagen hechte nis veroordeeld-. De gebroeders G. K. en A. IC. hadden foto toestellen, vulpenhouders, vulpotlooden, si garen. sigaretten, linnen iass°n, schorten e.d weggenomen en uit een particuliere woning bovendien nog zilveren lcoelties. De élsch te gen hen was zes maarden gevangenisstraf. Zij werden ieder veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf W. Z. en B. B.. die waren meegegaan om bij" deze laatste roofpartij Ie a?=ist®eren en voor hun hulp. eenige aan^f»*! in de buit hadden ontvangen, werden ver^rdeeld tot f25.boete, subs. tien dagen hechtenis en twee maanden voorwaardelijke gevangenis- straf. De cisch tegen ban luidde drie maan-

Schager Courant | 1940 | | pagina 2