NIPPER EN PELLE De toekomst van Roemenië De uitwerking van de Duitsche bommen Het lokkende De afstand van de zuidelijke Dobroedsja Bevolking vlucht uit Londen De n'euwe Engelsche luchtaanval op BerSija Radioprogramma Horia Siraa, de leider van de IJzeren Garde, heeft voor Duitsche en Italiaansche journalisten gesproken over het toekomsti ge bewind van Roemenië. Roemenië, zoo betoogde Horia Sima, zal in de toekomst een staat zijn van de le gionairs. De legionairs hebben getoond dat zij ondanks de langdurige onderdrukking niet dood zijn, maar een sterke beweging vormen, welke thans het geheele volk om vat. Een bewind van legionairs beteekent een groote geestelijke omwenteling. Het grond leggen de denkbeeld is de natie. In buitenlandsch politiek opzicht sluit de be weging der legionairs zich onvoorwaardelijk bij de as aan. Aan deze grondgedachte van de bpitenlandsche politiek, welke Codreanu zelf nog heeft vastgelegd, wordt niet ge tornd. de overwinning van de beweging der legionairs in Roemenië beteekent, dat de as aanwezig is aan den Donau en dat een stabiele ordening in het Donaubekken en op den Balkan plaats vindt. De Engel sche invloed in Zuid-Oost-Europa is daar door bijna volledig verwijderd. Engeland heeft in Roemenië niets meer te vertellen. De betrekkingen tot Duitschland en Italië moeten volgens den wensch der beweging van legionairs ook op de gemeenschappelij ke denkbeelden en de nauwe kameraad schap welke in den gemeenschappelijken strijd ontstaan is. gegrondvest zijn. In binnenlandsch politiek opzicht strijdt de legionairsbeweging tegen het Jodendom, tegen de vrijmetselarij, en de plutocratie. De beweging heeft nauwgezette oplossingen voor alle vraagstukken van volk en staat voorbereid. Deze oplossingen, welke groo- tendeels nog aan Codreanu zelf, den oprich ter der beweging, te danken zijn, zullen thans verwezenlijkt worden. Over de gebeurtenissen der laatste dagen verklaarde Sima, dat ex-koning Carol de opwinding van het volk heeft, willen uit spelen tegen de asmogendheden en tegen de beweging der legionairs. Met behulp van de politiek zijn er protestbetoogingen ge organiseerd welke tegen de asmogendheden gericht waren en welke de onhoudbaar ge worden positie van den Koning moesten redden. Hoewel de IJzeren Garde niet voldoende was voorbereid, heeft zij dit oogenblik moe ten gebruiken, hetgeen zij tenslotte mat succes gedaan heeft. De beweging der legio nairs is voor de monarchie onder koning Michael. Met de leiding van den staat in den persoon van generaal Antonescu. Die de overwinning van de legionairsbeweging volkomen heeft gemaakt, is zij het geheel en al eens. Onder vette koppen bevatten de New York- sche ochtendbladen weer berichten uit Lon den over de Duitsche luchtaanvallen in den vorigen nacht. Ontploffingen, welke aan zware aardbevingen deden denken, hadden de gebouwen op hun grondvesten doen trillen. Bommen van het zwaarste kaliber hadden groote gebouwen volkomen versplinterd. Glas en puin bedekken thans een der bekendste straten van de City. Enorme rookwolken omhulden de stad toon doodelijke hoeveelheden ontplofbare stof fen begonnen te vallen. Tegen middernacht waren bepaalde buurten een hel van ont ploffende bommen en luchtdoclgranaten en van de sirenes van brandweer en genees- kundigen dienst. Aan vele kanten zag men rookwolken opstijgen. De Duilschers ha merden regelmatig op hun doelen. In eeni- ge buurten ligt het puin verscheidene me ters hoog en belemmeren elk verkeer. Het Zuidwesten van Londen, waar zich vele gas fabrieken en electrische centrales alsmede spoorwegemplacementen bevinden. heeft eveneens de kracht van de Duitsche aanval len ondervonden. FEUILLETON Naar het Engelsch van: OTTWELL DAVIS 35. HOOFDSTUK XLII. Wilde Jacht. Een onheilspellende, huiveringwekkende kreet was het, zooals Russell in zijn avon tuurlijk bestaan nog nooit gehoord had. Het was alsof een ziel, gemarteld en in wilden angst, de eeuwigheid inging. Nog eens en nog eens kwam de kreet, en daarna was alles stil als voorheen. Uzali stond langzaam en zonder emotie op, er was iets gedecideerds in zijn manier van optreden, alsof hij iets van dien aard ver wacht had. Wat nu? fluisterde Russell. Ga mee en zie zelf, dan zal u een heele- boel duidelijk worden, antwoordde Uzali. Hij had de woorden nauwelijks uitgespro ken of de kreet kwam weer, maar nu veel zwakker, en de overheerschende klank van vrees was er niet meer in. Het scheen ook van verder af te komen. Op hetzelfde oogen-, blik klonk van boven verward gepraat, ge roep en geloop en een oogenblik later kwam Mason naar beneden. Wat is er toch?.riep hij uit. Wat voert u toch uit, heeren? Dat vreeselijk ge luid heeft den patiënt opgeschrikt en hij Is nu niet meer in bed te houden. Ik moet hulp van het personeel hebben. Iets als een vloek kwam over Uzali's lip pen. Do radio-omroep van de Wildernis. 1. „Je gelooft zeker niet, dat mijn moeder deze trom thuis horen kan?" „Nee, Nipper, heb je nooit van onze internationale tam-tam-ebmpagnie ge hoord, waarbij op bepaalde afstanden mannen staan, die het telegram opvangen en het daarna doorsturen, totdat het eindelijk bij een radio-zendstation aan komt?" 2. „Stil daar, de wildernis roept!" 3. „Dat is stellig een slacht offer van de menseneters, dat een groet naar huis zendt!" 4. En zo ging de boodschap bossen van Afrika. haar weg door de donkerè Het oerwoud roept. 1. In de buurt, waar de leeu wen wonen, hing de zender voor alle zekerheid hoog in een boom...! 2. In moerassige streken deins de de zender op de wate ren, en het telegram plantte zich door het natlte element voort. 3. En slechts luttele minuten, nadat het telegram verzon den was, kwam het op het radio-station aan. 4. „Hoera", klonk het over de wijde zee. toen de beman ning van de „Lily Dale" het telegram opving. Een conferentie vèn alle ministeries te Sofia omtrent de uitvoering van het ver drag van Krajova. waarbij de Zuidelijke Dobroedsja aan Bulgarije kwam, werd o.m. besloten een groote commissie voor de over neming te vormen, welke zich onder leiding van generaal Schilkoff vanaf 15 September in Dobritsj, in het zuiden der Dobroedsja. zal ophouden. Bovendien zullen nog twee subcommissies gevormd worden, die even eens onder den generaal zullen ressortec- n. Op 20 September zal de aftocht van de Roemeensche troepen voltrokken zijn. Daar na begint de opmarsch der Bulgaarsche di visies. Op 3 Oetober. op den Bulgaarschen nationalen feestdag, wordt in Dobritsj een groote troepenparade gehouden voor den Bulgaarschen koning. Tot dien datum zul len particulieren in de Zuidelijke Dobroed sja niet worden toegelaten. Alle ministeries hebben bekendmakingen uitgegeven, welke betrekking hebben op de overneming van de instellingen in de Zuidelijke Dobroedsja. Naar in dit verband verluidt, zal het Bul gaarsche Roode Kruis in de Zuidelijk Do broedsja speciale stations inrichten, die zorg zullen moeten dragen voor de Bul gaarsche re patri ëeren den uit de Noordelijke Dobroedsja. „Londen wordt een - tweede Carthago" Duitschlands luchtwapen zal de beslissing brengen. Londen zal spoedig een tweede Carthago zijn. schrijft de Tokio Nitsji Nitsji over het Duitsche luchtoffensief tegen de Britsche hoofdstad. Het valt zeer te betwijfelen, of Engeland de hevige Duitsche luchtaanvallen zal weten te weerstaan. De aangerichte schade is buitengewoon zwaar. Ook de „Yomioeri Sjimboen'' is van meening. dat Engeland tenslotte zal moeten capituleeren Duitschland zal den aanval steeds krachti ger maken. Engelands poging, den oorlog te rekken, kan nauwelijks succes hebben. Wanneer de Duitsche aanvallen met de zelfde hevigheid worden voortgezet, zal de Engelsche regeering weldra machteloos zijn. Duitschlands luchtwapen zal de be slissing brengen. Volgens té Rome aangekomen berichten is de Londensche bevolking reeds. met. tien duizenden vluchtende uit de Engelsche hoofdstad vertrokken. De massavlucht naar het noorden des lands neemt steeds groo teren omvang aan. De haveninstallaties worden'vaak zonder verder ingrijpen van den brandweer aan haar lot overgelaten en branden met al haar voorraden grondstof fen en levensmiddelen uit. De verdeeling der levensmiddelen in de Engelsche hoofd stad stuit op bijna onoverkomelijke moei lijkheden. Aangezien dezelfde vernietigende effecten der Duitsche luchtaanvallen ook in alle andere militair belangrijke steden en haveninstallaties in Zuid-Engeland waar genomen kunnen worden, kan reeds in de eerstvolgende dagen een volledige verlam ming van een groot deel van het Engelsche distributie-apparaat verwacht worden. De nieuwe Engelsche luchtaanval op woon wijk an in de Rijkshoofdstad geeft de „B. Z. am Mittag" aanleiding te cónstateeren. dat Engeland niet wil aflaten van zijn methode om den oorlog te voeren tegen de burger bevolking. Het Duitsche lüchtzvvaard, zoo merkt hef blad waarschuwend in dit ver band op, slaat mcedoogenloos toe. Welke effecten bommen van het zwaarste kaliber moeten heben. is getoond in Warschau en Rotterdam. Wanneer Londen een gelijk lot tot het uiterste wil ondergaan. moeten Churchill en zijn misdadigerskliek verder des nachts piraten naar Duitschland laten starten. Maar dan heeft het ook ieder recht verspeeld om te klagen en te jammeren, omdat nu aan de oevers van de Theems recht gedaan wordt. BOMAANVALLEN EFFECTEN EN De berichten over de verwoestende uit werking der Duitsche luchtaanvallen op Londen hebben op de effectenmarkt tc New York een krachtige verkoopbeweging met koersdalingen tot vijf punten, hoofd zakelijk bij de bevvapeningspapieren, ver oorzaakt. Zelfs de publicatie van het nieu we Amerikaansche vlootbouvvprogram kon de depressie niet verjagen. Engc'schcn beschieten weerlooze Duitsche vliegers Op de thuisvlucht van ecu der jongste aan vallen op Londen moest een Duitsch vlieg tuig in het Kanaal een noodlanding doen. De bemanning spong met zwemvesten aan in het water. Engelsche jagers, die bet voorval hadden waargenomen, kwamen na derbij en openden het vuur op de weerloos in het water ronddrijvende Duitschers. van wie er thans twee met verscheiden schoten in het hoofd aan de Fransche kust zijn aangespoeld. Over deze guwelijke daad van Britsche vliegers heeft een Duitsche vlie ger, wiens commandant zich onder de ver moorden bevindt, een uitvoerig relaas aan het D.N.B. .gedaan. Anti-semietisch orgaan in bestag genomen Naar wij vernemen,-heeft de officier van justitie te Amsterdam no. 4 van het anti- semietische weekblad „De Doodsklok-' in be slag genomen. ENGELSCHE KINDEREN IN NEW-YORK. Reuter meldt uit New York, dat een Britsch schip met een aantal Engelsche kinderen aan boord aldaar is aangekomen. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940. VARA-uitzending. Jaarsveld 414,4 m 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovooordracht en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Celesta-ensemble. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gelestra-ensemble en gramofoonmuz. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegeleidingen gram.muz. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Melodia. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Melodia. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". Voor den drommel, ga naar boven waar je vandaan komt en val ons niet lastig. Is Dr. Mercer er niet om te helpen? - Die zou juist de kamer uitgaan toen dat geluid kwam; hij is nu bij Mr. Flower. - Laat hij dan bij hem blijven, besliste Uzali-op een toon alsof hij hier heer en mees ter was. Mason keek stom-verbaasd naar den spre ker, maar er was iets zoo geweldig-autori- tairs aan dezen kleinen man, dat hij zonder protest gehoorzaamde. Van boven af hoorde ze Flower's stem ra zend in koorts. Ga naar boven, herhaalde Uzali. En als de bedienden wakker zijn geworden, doe mij dan het genoegen en «tuur iedereen weer naar bed. Zonder antwoord af te wachten ging Uzali naar den tuin, gevolgd door Russell. Op het grasveld konden zij de schaduwen zien op de gordijnen van Flowers raam. Er had daar een worsteling plaats om den patiënt meester te blijven. Je hoeft niet te vragen hoe die zoo wild komt, merkte Uzali op. Dat was een schreeuw om dooder» te doen opstaan en het greep Flower zoo aan, omdat hij dien kreet van vroeger kent. Maar wij hebben geen tijd te verliezen. Ik hoop dat vóór het dag wordt, het heele drama afgeloopen is. Nu moeten we op zoek naar die lui. Bent u hier in huis bekend - Helaas niet, zei Russell. Misschien zou Mercer ons kunnen helpen. —Daar kunnen we niet op wachten; dan moeten we zelf maar zoeken, antwoorddt Uzali ongeduldig. Voorzichtig liep hij om het huis heen en doorzocht den klimop die langs de steenen muren groeide. Hij scheen een keldertrap of deur te zoeken waardoor hij de benedenver dieping zou kunnen bereiken. Hjj stiet een soort triomfkreet uit toen hij een met mos bedekte trap ontdekte, die naar een smalle deur beneden leidde. Die deur stond open. Eindelijk, fluisterde hij. Maak licht. Russell streek een waslucifer aan en hield die omhoog. Zij zagen de omtrekken van een vochtige ruimte, met drie deuren aan het einde ervan waar een trapje heenvoerde. Er was niemand te zien en Uzali liep door in de richting van de deuren. Toen struikelde Rus sell over den ijzeren band van een wijnvat en dit maakte een hevig lawaai dat door het steenen gewelf hol werd teruggekaatst. Dat is verduiveld jammer, zei Uzali heesch. Pas op toch! Strijk alsjeblieft een andere lucifer af. De nieuwe lucifer ging onmiddellyk weer uit alsof een onzichtbaar wezen hem uitge blazen had. Maar in het ondeelbaar oogen blik dat het vlammetje gebrand had, scheen het Russell alsof twee schaduwen hem vlug voorbij snelden. Een oogenblik later merkte hij, dat hij zich niet had vergist, daar hij voetstappen hoorde op de trap die naar den tuin voerde. Achter ze aan! fluisterde Uzali. Ik ge loof dat het dfama afgeloopen is. Die onge lukkige kerel is niet meer te redden. Vooruit, achter ze aan! Het is niet zoo donker als u denkt. Na de intense duisternis in het gewelf leek het in den tuin bijna helder. Russell zag de twee schaduwen niet meer dan honderd meter van zich verwijderd. Hij begon de jacht met een wild verlangen om die twee onrust stokers te pakken te krijgen of voorgoed on schadelijk te maken. Het was anders wel eigenaardig dat hij de twee Maleiers ver volgde, die hij nog maar enkele uren geleden in Jansens kamer op den grond had zien lig gen, schijnbaar in een urenlange opium-ver- dooving. Onder zijn pijlsnelle achtervolging bedacht hij dat deze sluwe rakkers, den schranderen Jansen toch te slim af waren geweest en zich gehouden hadden alsof zij voor uren buiten gevecht gesteld waren. En ze hadden blijk baar over de middelen beschikt om, als ze te laat waren geweest voor den nachttrein even eens met een snelle auto hierheen te komen. Met welk doel Jansen naar Maldon Grange was gekomen kon Russell niet uitmaken. Uzali scheen er meer van te begrijpen. Maar de Hollander zou wel een grondige reden heb ben gehad om de Maleiers uit den weg te willen houden totdat zijn werk op het buiten volbracht was. Russell draafde maar steeds voort zonder vermoeienis te voelen; hij was goed getraind en zijn spieren waren sterk en krachtig als touwen. Uzali bleef al spoedig ver achter. De Maleiers, die bemerkten dat zij vervolgd wer den, hielden een heelen tijd den weg maar toen het tot hen doordrong dat hun vervol ger begon te winnen, sprongen zij vlug over een greppel en zetten hun reis voort door de velden .Russell volgde, overtuigd dat hij ze als getraind looper zou inhalen en gerust gesteld door de wetenschap, dat hij gewa pend was. Hij glimlachte toen hjj den revol- 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. Hierna: Toespraak „Ontberen doet waarderen". 8.15 Gramofoonmuziek. 8.25 Bel Canto. 9.10 Causerie „Gehoorzaamheid als gods dienstige levenshouding". 9.30 Arnhemsche orkestvereeniging (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Nieuwsberichten ANP, sluiting. VARA-uitzending. Kootwijk, 1875 m. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuz. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. I.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch), 2.15 VARA-orkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 GramofoonmuzitK. 4.20 Keukenpraat e. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP, 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgelspel. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA-orkest. 9.15 Berichten (Duitsch). 9.30 VARA-orkest. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch), sluiting. II.15—11.30; 0.150.30 en 1.151.30 Be richten (Engelsch). ver in zijn heupzak voelde. Betrekkelijk spoedig begon de tusschen- ruimte te minderen. De vluchtelingen waren niet meer dan zestig meter voor. Stop, riep Russell, geef het maar op. Als jullie niet stilstaat schiet ik. Maar de sommatie had geen uitwerking. De Maleiers renden voort, tegen een dijk op waar de spoorlijn liep. Russell was niet meer dan een paar tien tallen meters van hen af, toen zij over het prikkeldraad heenklauterden en op de spoor baan kwamen. Ondanks de opwinding van de jacht had hij zijn tegenwoordigheid van geest geen oogenblik verloren. Er was een geruisch in zijn ooren dat niet van den wind afkom stig kon zijn, iets daverends en donkers kwam aanglijden, een verblindend licht, een ratelend en knarsend rollen, een expresse- trein donderde voorbij in vliegende vaart. Russell was op het sumprême moment blijven staan en keek uit naar de Maleiers. Maar het was te laat. Zij hadden in hun verbijsterden angst niets gehoord'en niets gezien. Zjj sche nen door het vlammende licht en de ontsnap pende stoom en het helsche, moordende ru moer van daverend metaal weggevaagd te zijn. Het was alles in een oogwenk gebeurd. De expresse was verdwenen in den donkeren vroegen ochtend. Russell tastte zenuwachtig in zijn zak naar lucifers. Hij wendde zich af, rillend van ontzetting. De twee figuren lagen daar, vermorzeld, onherkenbaar, een gruwe lijke hoop van menschekjke overblijselen. Enkele honderden meters verder aan de lijn kon Russell de lichten zien van een klein station en daarheen ging hij. zoo snel als zijn trillende beénen hem konden dragen. Het was een onsamenhangend verhaal, dat hij deed aan een slaperigen haltechef en een paar ltfn- werkers. Enkele oogenblikken later werden de twee vermorzelde Maleiers naar het kleine stationsgebouw gedragen, naast elkaar ge legd en met een kleed bedekt. U kunt me vinden op Maldon Grange, zei Russell tegen den chef, en ik zou wil len vragen of iemand van u even de politie Wil waarschuwen. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7