Vlamingen en Walen De nieuwe hmerikaansclie vlootsteunpanten 10 Vliegaanvai op Jaffa Koning George bezoekt gebombardeerde wijken van Londen Versche groenten beter dan gezouten Den Haag na 's avonds Het warenhuis noodigt tot diefstal uit Di: itsch weermachtbericht E: gelsche oorlogsvaartuigen bcmbardeeren de Fransche kust naar Duitschland Het opperbevel van de Duitsche weer- fbaoht maakt bekend: Britsche vliegtuigen hebben ook in den ejgeloopen nacht in Noord-Duitschland bom- jnien geworpen op plaatsen, die ver van mi litaire doelen gelegen zijn. In de omgeving 'Vvan Berlijn en in andere Steden werden en kele woonhuizen min of meer ernstig bescha digd. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen heb ben hun onafgebroken vergeldingsaanvallen tegen militaire doelen van de Britsche hoofd stad voortgezet. Voor zoover de weersgesteld- 'heid het toeliet, werden havens en dokken, ""gasfabrieken, waterleidingen en electrische j'centrales, alsmede pakhuizen en groote op slagplaatsen van petroleum met bommen Wn allerlei kaliber bestookt. Branden welke Hot in verren omtrek zichtbaar waren, we- \zcn onzen vliegers den weg. Andere luchtaanvallen troffen eenige ha venwerken aan de westkust van Engeland en laan de oostkust van Schotland. De verliezen van den vijand bedroegen gisteren -14 vliegtuigen. Daarvan werden er .twee door luchtdoelgeschut, een door marine- artillerie en de overige in luchtgevechten ^neergeschoten. 21 eigen toestellen worden ^vermist. In mistig weer naderden in den nacht van 0 op 10 September eenige lichte vijandelij ke oorlogsvaartuigen de Fransche kust en [vuurden lukraak verscheidene salvo's af, die 'in het achterland insloegen, zonder schade aan-te richten. De vijand werd door het vuur wan onze marine-artillerie verdreven. Een 'onderzeeboot, onder bevel van den luitenant .ter zee le klasse Prien, van wien op 8 Sep- jtember reeds een gedeeltelijk resultaat van' 33.400 br.t. gemeld was, heeft op 'n tocht bij elkaar zes gewapende vijandelijke koopvaar dijschepen met 40.250 br.t. tot zinken ge bracht, Een ander schip werd beschadigd. ilEen andere onderzeeboot heeft verscheidene bewapende vijandelijke koopvaardijschepen imet in totaal 15500 br.t. vernietigd. Een Duitsche hulpkruiser heeft een neutraal schip in het gebied rondom de Britsche ei landen dat door Duitschland tot gesloten ge bied voor de scheepvaart is verklaard, opge bracht. Ifaliaansch wecrmachfherichf Het hoofdkwartier van de Italiaansche .Weermacht maakt bekend: In het oostelijke bekken van de Middel- landsche zee heeft ons bijzonder actieve luchtwapen hevige bomaanvallen op Jaffa in Palestina en op de spoorlijn Alexandrie- Marsa Matruh ondernomen. Bij het eerste optreden werden de havenwerken en be langrijke pakhuizen getroffen en hevige schade toegebracht. Een spoorlijn kreeg een .voltreffer en vloog in de lucht. In Noord Afrika werden bovendien vij andelijke tentenkampen en collonties vracht auto's door het luchtwapen aangevallen en beschoten. Vooral bij BirscheferZen heeft de yijand zware verliezen geleden. Het vijandelijke luchtwapen ondernam eenige aanvallen op de plaatsen in Cyre- naica, waarbij in totaal een mana werd gedood en vier gewond werden. Er werd onbeteekenende matericele schade aange richt. In Oost-Afrika deed ons luchtwapen een taanval op de vlietuigbasis van Port Soe dan waarbij verscheidene vliegtuigen op den beganen grond getroffen en. branden veroorzaakt werden. Ondanks den aanval van de vijandelijke jagers zijn al onze vlieg tuigen, na een vijandelijk toestel te hebben neergehaald, op hun bases teruggekeerd. In Kenva werden eenige opslagplaatsen en kampen door ons luchtwapen in Bura aan de Tana rivier met duidelijk waar te nemen resultaten en zonder eigen verliezen gebombardeerd. De vijand heeft gepoogd luchtaanvallen te (ondernemen op Massaoua, Asmaraen Des- sie. De bommen vielen vooral op het open veld en hadden twee dooden en drie ge wonden tot gevolg. getransporteerd Burgers, die zich voor soldaten uitgaven. Berlijn, 10 Sept. 1040 (V.P.B.). Men meldt ons: De vorige week is in Duitschland een groot aantal Vlamingen en Wa len, die in het onbezette gebied van Frankrijk terecht waren gekomen, gedeeltelijk vrijwillig, gedeeltelijk weggevoerd, in Duitschland gearri veerd, waar zij voorloopig in een interneeringskamp in Tsoord- Duitschland zijn ondergebracht. On der de aangekomenen bevinden zich betrekkelijk veel officieren, enkele hoofd-officieren en zelfs twee gene raals. Ook eenige aalmoezeniers be vinden zich in dit bonte gezelschap, waarbij ook vele burgers zijn. Het transport is min of meer een lijdens geschiedenis gebleken, vooral voor de bur gers. De treinen, waarmede de gevangenen werden vervoerd, ging nl. naar een onbe kend station. De Vlamingen en Walen meen den nu, dat dit station slechts in België kon ligen. Vandaar dat vele burgers, die eigen lijk niets met dit militaire transport te ma ken hadden, zich daarbij aansloten, in de hoop aldus spoedig hun vaderland terug te zien. De Fransche autoriteiten gaven hun te verstaan, dat het eindpunt van de reis be slist in België zou liggen. Toen in het bezette deel van Frankrijk de leiding van het transport in handen van de Duitsche militaire overheid overging, bleek dat allen als krijgsgevangenen werden beschouwd en naar Duitschland zouden wor den vervoerd. De Vlamingen meenen thans, dat de Fransche overheid van een en ander op de hoogte is geweèst en zich op de ge hate Vlamingen wilde wreken. Van Vlaamsche zijde te Berlijn worden momenteel stappen gedaan om hun invrij heidstelling zooveel mogelijk te bevorderen. Voorloopig wordt in Duitschland een onder zoek naar de identiteit van de" reizigers in gesteld. Velen hunner hebben geen papieren bij zich. Bovendien staat het vast, dat een groot aantal burgers zich voor soldaten heeft uitgegeven, om het transport te kunnen mee maken. Tijdens een nachtelijken luchtaanval werden bij Wilhelmshafen vier Engelsch# bommenwerpers neergehaald. Een der machines stortte in de haven, waaruit het wrak met behulp van duikers gelicht werd (Fat* Wahbtid) EINDE DER MANOEUVRES IN HET „SPE- CIALE WESTELIJKE MILITAIRE DISTRICT! Aan het einde van de troepenoefeningen in het „speciale Westelijke militaire district" verschijnt in alle Russische bladen een offi cieel communiqué, waarin mededeeling wordt gedaan van het eindigen der manoeu vres en den terugkeer van den commissaris van oorlog, maarschalk Timosjenko, naar Moskou. Naar de Prawda meldt, zijn dezer dagen ook in het militaire district van Odessa in aansluiting op de troepenmanoeuvres oefe ningen gehouden van den generalen staf onder leiding van den plaatsvervangende commissaris van oorlog, maarschalk Boed- jenny. Konins George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche luchtaanvallen het zwaarst getroffen stads wijken bezocht. Uit alles bleek, dat hij diep geschokt was. Verscheidene uren vertoefde de Koning bij het opruimingswerk en zag hij toe bij de wanhopige pogingen van den brandweer om do door brandbommen veroor zaakte branden te blussclicn. Een dramatisch hoogtepunt bereikte de in spectietocht, toen de Koning in een door een enkelen bom geslagen krater, waarin wintig huiden waren verdwenen, klom. Staatssecretaris Huil heelt Dinsdag ge weigerd een opheldering te geven ten aan zien van zijn verklaring van de vorige weck, volgens welke de nieuwe vlootstcunpunten ook ter beschikking zouden slaan van de Zuid-Amerikaansohe republieken. Hij wees er op, dat deze verklaring voor zichzelf sprepkt en ontweek verder alle vragen over bet ier beschikking stellen van Zuid-Ame- rikaansche steunpunten voor vloot en lucht wapen der Ver. Staten. Znnrkool voortreffelijk voedsel WAAROP MOET BIJ GEBRUIK VAN HOUTEN VATEN BIJ DE INMAAK GELET WORDEN. Het is gebleken, dat bij vele huisvrouwen onzekerheid bestaat omtrent de vaatwerken, welke dienst kunnen doen bij het inzouten van groenten of het bereiden van zuurkool. Daarom zij er op gewezen, dat wie zich van een houten vat wil bedienen, zijn keuze dient te vestigen op tonnen van eiken hout of van beukenhout, daar andere houtsoorten zich voor dit doel minder goed leenen. Naast Keulsche potten zijn glazen vaten of flesschen met wijden hals, zoo mede goed geëmailleerde emmers, eveneens bruikbaar. Voor men houten vaten in gebruik neemt, borstelt men ze goed met heet sodawater uit. waarna eenige malen met ruim schoon water wodt nagespoeld. Nu woden de va ten geheel met kokend water gevuld, drie dagen lang laat men ze met dit water ge vuld staan en eerst als men dan nog een maal met schoon water heeft nagespoeld, heeft men alles gedaan om met behulp van houten vaten goede inmaakresultaten te be reiken. Nogmaals wordt onder de aandacht 'ge bracht, dat onder alle omstandigheden ver sche groenten de voorkeur verdienen bo ven inmaak. Dit geldt in bet bijzonder voor het inzouten van groenten. Meer dan een maal in de twee weken behooren gezouten groenten feitelijk niet op den gezinsdisch je worden gebracht. Wie reeds snijboonen in A»n den voel ven de Tr.jenus-zuil te Rome is een reusachtige landkaart °P9esteld waarop de bevolking der Italiaansche Hoofdstad da krijgsverrichtingen in de Middellandsche Zee en Afrika kan volgen (Foto Weltbild) het zout inlegde, zal verstandia doien daar. aan geen andijvie of andere voor dit doel in aanmerking komende groentesoort toe te voegen. Een hoeveelheid van twintig kilo gram versch gewicht is voldoende om een gezin van man vrouw en twee kinderen tusschen 2 en 10 jaar gedurende den win ter van tijd tot tijd gezouten groenten te doen nuttigen, zonder dat daarmede aan deze gerechten een ruimere plaats wordt verleend dan uit een oogpunt van goede en gezonde voeding gewenscht mag heeten. De zuurkool, die alleszins een voortreffe lijk gerecht is, staat hier natuurlijk huiten. Hierop wordt, zoodra de tijd daar is, uitvoe rig teruggekomen. De Hagenaars volgen de bevelen stipt op. De verordening, welke verbiedt zich tus schen 22 uur en 4 uur 's nachts op straat te begeven, is in den eersten nacht, dat deze maatregel van kracht was geworden, in Den Haag zeer goed nageleefd. In de anders zoo drukke straten van de stad heerschte om 10 uur dan ook. een doodsche stilte en in de diepe duisternis zag men dan ook alleen zoo nu en dan het flauwe schijnsel van een lantaarn van personen, die voor bewakings- doelcinden e.d. op straat moesten zijn. Inlussclien komen bij de Haagsche politie vele schriftelijke zoowel als mondelinge ver zoeken binnen om in aanmerking t,e komen voor een bijzondere uitgaansvergunning in de verboden uren. Daar men echter een zeer grondige reden moet kunnen aautoonen om gedispenseerd te worden, is op het hoofdbureau van politie een afdeeling van 24 ambtenaren met de be handeling van deze aanvragen belast. Hier worden de verzoeken tot nu toe onge veer 2000 nauwkeurig onderzocht en dan verder doorgezonden naar de Duitsche au toriteiten, die in laatste instantie beslissen over de toewijzing. Zoo zullen leden van het personeel van de P.T.T., van het gas-, elcc- triciteits- en telefoonbedrijf, die ook des nachts noodzakelijk werkzaamheden moeten verrichten, alsmede personeel van nachtvei- lighcidsdiensten e.d. meestal wel een toewij zing ontvangen. Het trampersoneel echter moet voor tien uur binnen zijn; vandaar dat de Haagsche trams de laatste ritten om on geveer 8 uur reeds aanvangen. -Verder die nen reizigers er rekening mede te houden, dat indien hun trein vertraging mocht heb ben en daardoor na 10 uur in Den Haag aan komen, zij niet meer over straat mogen gaan. Het aantal personen, dat zich na 10 uur op straat mag bevinden, zal dus tot het nood zakelijke beperkt blijven, zonder dat echter het algemeen belang uit het oog wordt ver loren. LONDENSCHE SCHOUWBURGEN EN BIOSCOPEN GESLOTEN. Het grootste deel van de Londensch schouw burgen en bioscopen is in verband met de onophoudelijke Duitsche bomaanvallen op de Engelsc'he hoofdstad tot nader order gesloten zoo werd gisteravond uit Londen gemeld, Jolijt per schip. De decors van het Bouw- meester-schonwspel, dat gedurende vele we ken in den Amsterdamschen Stadsschouw burg werd opgevoerd, zijn uit de hoofdstad naar den Haag verscheept. Het transport op de Sloterkade. (Foto Pax-Holland.) Kinderjuffrouw moffelde een Ja pon weg. Voor het gerechtshof te Amsterdam ver scheen gistermiddag een jongedame, die zich schuldig gemaakt had aan diefstal van japonnen uit een groot warenhuis in de hoofdstad. Zij was met een vriendin het wa renhuis binnengegaan met het voornemen een japon te koopen en in de paskamer had zij er toen een ter waarde van f 3.60 wegge moffeld, Het meisje was door den politierechter ver oordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. Zij was reeds bij twee gezinnen in betrekking geweest als kinderjuffrouw, en nam thans een zelfde positie in te Wasse naar. Door een harer voormajige werkgeef sters was in het reclassecringsrapport reeds naar voren gebracht, dat deze jongedame verzot was op mooie kleeren en ook wel van uitgaan hield. De procureur generaal, mr. J. Versteeg, verklaarde in zijn requisitoir zich geheel met het vonnis van den politierech ter te kunnen vereenigen. Een voorwaarde lijke straf wordt slechts in uitzonderingsge vallen opgelegd en met het oog op het ver schenen rapport kon hij dit geval niet als een uitzondering zien. Hij vroeg derhalve be vestiging van het vonnis van den politic- rechter. De verdediger wees in zijn pleidooi in de allereerste plaats op de groote nonchalance, waarmede in dit be wuste warenhuis toezicht gehouden wordt Het heeft de reputatie tot dief stal uit te noodigen en wel in het bijzonder in de paskamers, waar iedere controle ontbreekt Bij het verschijnen voor den politierechter in het begin van dit jaar werd de reden voor verzachtende omstandigheden niet aanwezig geacht De verdediger bepleitte echter het opleggen van een voorwaardelijke veroordee ling. Stroo-export naar Duitschland Naar het Zeeuwsche Landbouwblad weet mede te deelcn, zal binnenkort een belang rijke hoeveelhèid stroo naar Duitschland worden geëxporteerd. Voor dat slroo wordt in Zeeland een prijs betaald van f 16.per 1000 kg. geperst en af boerderij.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8