luchtheerschappij svirdag beslist den oorlog DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Brandend Londen Vannacht aanval op Liverpool Rede van den Procureur-Generaal Dr. R. van Genechten Verduisteren 8.03 uur Engeland de banden vrij op den Balkan Een portret op de distributiestamkaart Artis en de distributie Laan. Schaffen, Tel. 444 (2 lijnen). Kenffetal 224(1 DONDERDAG 12 SEPT. 1940. 84e Jaargang. No. 11289. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" 4 Dat restauratie van de St. Laurenskerk te Alkmaar dringend noodzakelijk is, bewijzen de scheuren, welke zich in de muren vertoonen (Foto Pax-Holland) Chnrchill voor de radio: Landing in Engeland een zeer doldrieste onderneming Ministerpresident. Churchill heeft gister avond een radiorede gehouden, waarin hij .verklaarde: Elk oogenblik van gunstig weer duiken bo ven het Britsche eiland heele golven van Duitsche bommenwerpers onder bescher ming van jagers op. Menigmaal zijn het drie tot vierhonderd Duitsche machines in één keer. Zij komen in het bijzonder van den kant van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met po gingen van de Duitschers, de lucht heerschappij over Engeland overdag te winnen. Dit is natuurlijk een be slissende factor voor het geheele ver loop van den oorlog. Tot dusver zijn deze pogingen, zoo beweer de Churchill, niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijds in Ju li bij het begin van den strijd in de lucht, want door de voortdurende actie wordt van de Duitsche gevechtsvliegers veel gevergd en zij zullen, als dit nog talrijke weken zoo doorgaat, uitgeput raken. Dit verschaft En geland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees Churchill op het dreigen de gevaar van een Duitschen inval, dien hij „een zeer doldrieste onderneming" noemde. De Duitsche voorbereidingen strekten zich langs de Europeesche kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te komen, doch niemand mag zijn oogen sluiten voor het feit, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voorbereid wordt en dat hij elk oogenblik tegen Engeland kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de bevolking aan, haar plicht te doen. Ter geruststelling verklaarde hij, dat de Engelsche vloot sterk was, hoewel dc Engelsche luchtmacht nume riek in de minderheid was. Hij herhaalde, hetgeen hij reeds in vroegere redevoeringen over de paraatheid van de Britsche land strijdkrachten had gezegd en wees er op nieuw op, dat geen civiele overwegingen zullen gelden. Hij verklaarde hier woordelijk „Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elke straat zal den vijand duur verkocht worden." De leden van de vrijwillige burgerwachten voor de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Churchill even zeer soldaten als de manschappen van het staande leger." De bombardementen op Londen, zoo ver volgde Churchill, zijn een deel van het Duit sche invalsplan. Churchill stelde de Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in Lon den zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gru welijk op goed geluk" hun bommen uitwier pen. Na lastering van Adolf Hitier en lof aan het adres van de Vereenigde Staten be sloot Churchill zijn rede met. de Engelschen nogmaals tot eenheid aan te sporen. Duitsch geschut beschiet Britsche kust Van de Fransche kanaalkast wordt vernomen, dat het geschat aldaar in den loop van gisteren tegen de En gelsche kust in werking is getreden. Op grooten afstand zichtbaar. Van een kwartier der Duitsche luchtmacht in België komen zoo juist de eerste berich ten over de successen der aanvallen van den afgeloopcn nacht binnen. Van een for matie zijn vijf vliegtuigen reeds terugge keerd op hun basis. Een toestel moest we gens motorstoring op een ander vliegveld dalen. De bemanning dezer vliegtuigen meldt, dat zij op groote hoogte vliegend en bij het beste weer Londen bereikte. Onge veer 10 kilometer van de stadsgrenzen flit sten de eerste zoeklichten aan en kort daar na begon het afweergeschut op verschil lende plaatsen te vuren. Af en toe werd een vliegtuig door eeh zoeklicht gevonden. In twee gevallen ontploften de granaten van het afweergeschut vlak bij de vlieg tui gen. Een der toestellen kreeg daardoor naar het schijnt, een motorstoring. De Theems en de „Docks" waren duidelijk zichtbaar en zonder moeilijkheden kon men de bommen laten vallen, aldus de vliegers. Vooral in de bocht van de Theems, zijn, naast de oude, kleine nieuwe branden ontstaan. Elders hoorde men ontploffingen. Het zich was de zen nacht zoo helder, dat de vliegers het brandende Londen nog konden zien, toen ze reeds lang op de thuisvlucht waren. Duitsche bommenwerpers hebben even na middernacht Liverpool en andere belang rijke steden in Zuid-Engeland met succes aangevallen. Alle toestellen van een formatie hommen- werpers, die met succes strategische doel witten in Londen hebben aangevallen, zijn teruggekeerd. De vergeldingsaanvallen du ren voort. Angst voor dc „vijfde colonne" Bata als spion beschouwd! De klopjacht op de vijfde colonne heeft zich ook in Amerika tot den Tsjechischen schoenfabrikant Bata uitgebreid. Zijn po gingen, in de Vereenigde Staten een schoen fabriek volgens de Slinnmethode op te richten, hebben volgens een bericht in de New York Post aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek door het depar tement van justitie. Het blad beweert, dat Bata en 350 naar de Vereenigde Staten ge komen Tsjechische instructeurs een belang rijk deel van de nationaal-socialistisehe stoottroepen op het Westelijk halfrond vor men. Het gekuip vindt, naar het schijnt, zijn oorzaak in den concurrenticnijd der schoenenindustrie in de Vereenigde Staten. DE TERAARDEBESTELLING VAN DEN W.A.-MAN PETER TON. „Wij zullen de macht in den Staat overnemen" Bij de teraardebestelling van den, bij de politieke botsing in Den Haag, gedooden W.A.-man Peter Ton, heeft de gisteren nieuw benoemde procureur-generaal bij het Ge rechtshof te Den Haag, Dr. van Genechten, namens de N.S.B. een opmerkelijke grafrede gehouden. Dr. van Genechten zeide: De leider van de beweging heeft mij op gedragen namens hem de gevoelens te ver tolken, die ons allen thans bezielen. In de eerste plaats een woord van groote deernis jegens de moeder van Peter Ton. Wij man nen kunnen het leed, dat een moeder treft door het. verlies van haar zoon, nauwelijks peilen. Spr. gaf hierna een schets van de verhouding tusschen moeder en kind en con stateerde, dat Peter Ton in den leeftijd, waar op hij zijn moeder tot steun was geworden, is gevallen door den op hem gepleegden moord. Kameraad Ton is gevallen als slachtoffer van de bende, die het op de N.S.B. gemunt had. Het was vooral de vrijmetselarij, die van den aanvang af getracht heeft de nationaal-soci alistisehe beweging te doen sterven. Het is haar niet gelukt. Na den oorlog hier te lande heeft zij zich eerst eenigen tijd stilgehouden, doch daarna is zij weer actief geworden in haar bestrij ding van het nationaal-socialisme. De inci denten te Naaldwijk en de belachelijk hooge justitieele eisch hebben daarvan doen getui gen. Daarna is kameraad Ton voor het na tionaal-socialisme gesneuveld, doch dit be- teekent tevens, dat hij voor het Nederland- sche volk is gevallen. Deze begrafenis kan slechts een voorloo- pige zijn. Eens komt de tijd, waarop wij on ze gestorven helden naar onze eigen grond zullen overbrengen onder de hooge popels, welker bladeren den hartvorm dragen. Tot nu toe heeft hei Nederlandsche volk de teekenen van den lijd niet voldoende verstaan. Wij hebben dit volk, ondanks zijn zwakheid lief, omdat 't gekneed is uit goede klei. De vraag waarom 'n zoo jong leven op zoo'n ruwe wijze moest worden afgesneden, kunnen wij niet beantwoorden, doch wie de Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.10 uur Ruim 6600 vierkante meter glas vragen onderhoud en schoonmaak in den gevel van het nieuwe gebouw der Rijksver zekeringsbank te Amsterdam. Een speciale, installatie, uniek in Europa, moest daarvoor gebouwd worden (Foto Pax-Holland) goden liefhebben, nemen zij jong tot zich. Spr. gaf den raad: weest moedig en weest trouw. Wij, nationaal-socialisten, vreezen den dood niet. Wij beseffen, dat wij tegen invloed rijke machten hebben moeten vech ten en dat wij dien strijd nog eerti- gen tijd hadden moeten voortzetten, wanneer niet de Duitsche macht ons te hulp was gekomen. Thans zijn wij de tijden van terreur te boven. Wij zullen de macht in den staat overne men en wij zullen voortaan de orde hier te lande handhaven. De geschiedenis leert, dat alleen vastbe raden mannen de wereld vooruit kunnen brengen. Tenslotte sprak nog Dr. Schuon, Kreislei- ter der N.S.D.A.P. in den Niederlanden, een kort woord namens deze organisatie ter deelneming in het gebeurde. Kanonskogels vliegen over het Kanaal OOK VAN DE FRANSCHE KUST DREIGT ENGELAND GEVAAR. Italiaansche pers over de Duit sche aanvallen. Woorden kunnen niet meer weergeven. Zoo verklaart de „Messagero" in een be schouwing over de Duitsche luchtaanvallen op Londen, om de rechtvaardige vergelding te schilderen, die thans over Londen is los gebroken. Het geheele leven in de Engelsche hoofdstad is gedesorganiseerd, schrijft de „Popoio di Roma", en daarbij hebben de Duitsche bommenwerpers, hoewel het ver geldingsmaatregelen betrof, voor de laffe aanvallen der Engelsche luchtpiraten op open Duitsche steden en dorpen, alleen doe len van militaire beteekenis aangevallen. Gezien den geweldigen omvang van de scha de moet zelfs de Britsche propaganda de ver nietigende uitwerking toegeven en erken nen dat de Duitsche luchtmacht thans onbe twist meseter is van het luchtruim boven Londen. Tevens heeft echter ook het verdragende Duitsche geschut aanvallen gedaan en een vijandelijke batterij bij Dover, dus aan de overzijde van het Kanaal, tot zwijgen ge bracht, alsmede een vijandelijk convooi van acht schepen uiteengejaagd. Ook van de tegenovergelegen kust dreigt Engeland dus een rechtstreeksch gevaar van nog niet te overziene gevolgen. De reizende schoenmaker. Reeds twintig jaar oefent hij zijn be roep in de open lucht uit op het platteland van Noord-Holland De „Schoes" aan den arbeid voor een der boerderijen te Broek op Langen- dijk. (Foto Pax- Holland) Munitie-arbeiders zijn frontstrijders De New York Herald Tribune schrijft, dat men zich in Londen niet verheelt, dat de Duitsche vliegers voldoende spoorweginstal laties en spoorrails hebben getroffen, om den vracht- en passagiersdienst ernstig in gevaar te brengen. Naar de New York Herald Tribune verder meldt, hebben de Duitsche aanvallen ongetwijfeld een stagnatie in de productie veroorzaakt'De Britsche regeering heeft derhalve de personen - die werkzaam zijn in de voor het levensonderhoud nood zakelijke bedrijven, aangespoord zich te be schouwen als „frontstrijders" en voortaan zelfs na het klinken van het alarmsignaal alleen wanneer het gevaar zeer dreigend is in de schuilkelders te gaan. Nu Roemenië de garantie heeft opgegeven. Een cynische erkenning van de Britsche oorlogspolitiek op den Balkan vindt men in het Septembernummer van het Engelsche tijdschrift „National Review". In een artikel van een zekere Miss Barbara Wand over den Balkan wordt gezegd: „het voortduren van den vrede op den Balkan is misschien niet in ons belang. Nadat Roemenië vrijwil lig onze garantie opgegeven heeft, zouden wij van onze nieuwe vrijheid tot handelen gebruik kunnen maken." Tel Aviv gebombardeerd Roosevelt als bemiddelaar? De eerste burgemeester van Tel Aviv in Palestina, Israël Rokah, heeft volgens As sociated Press aan president Roosevelt. een telegram gezonden, met het verzoek naar aanleiding van het bombardement op de Jodenstad Tel Aviv te intervenieeren. Duitsche verzekerings maatschappijen in Nederland Onze V. P .B.-correspondent meldt uit Berlijn. Het Rijkstoezichtbureau voor particuliere verzekeringen heeft aan 24 bekende Duit sche verzekerings-maatschappijen het recht verleend in Nederland in alle takken van liet verzekeringsbedrijf werkzaam te zijn. Eenvoudige wijze van legitima tie, maar niet elke foto is goell DENKT AAN UW LINKEROOR. Naar wij vernemen, is er een zeer een voudige oplossing gevonden voor het pro bleem der legitimatiekaarten der Nederlan ders. Het is voldoende, wanneer men zijn portret laat hechten an zijn distributie stamkaart, hetgeen ter secretarie kan ge schieden. Op de stamkaart mag een por tret uitsluitend worden gehecht op bladzij de 2 in den rechterbovenhoek, door middel van ringen of nietjes. Het beroep wordt ver meld onder de handteekening van den dra ger. De afmeting van de foto moet zijn 3% X 4H' c.M. en moet den persoon voor stellen zonder hoofdbedekking, de afbeel ding van het hoofd moet ongeveer 2 c.M. in doorsnee zijn, de foto moet den persoon half en face, half en profiel, naar rechts toonen, zoodanig dat het linkeroor duide lijk zichtbaar is, de achtergrond moet egaal wit of grijs zijn, de foto zelf scherp en niet geretoucheerd, dus geen z.g. kunstfoto. De waarmerking van het portret geschiedt door het gemeentestempel aan de linkerzijde van het portret. Andere legitimatiebewijzen. Andere geldige legitimatiebewijzen zijn een geldig Nederlandsch paspoort, een gel dig bewijs van Nederlandschap, dat niet ouder is dan een jaar, een identiteitsbewijs af te geven door het gemeentebestuur, ter wijl voor het P.T.T.-personeel de reeds ver strekte legitimatiekaart voldoende is. De dieren komen niets te kort, ondanks bezuiniging en gewij zigde voedermethoden. Evenals de menschen vallen thans de dieren, voor een aantal voedings stoffen, onder de distributiemaatrege len en ongetwijfeld zullen verschei dene Artisv?ienden denkende aan de periode 19141918 zich met angst hebben afgevraagd hoe zal het gaan met de voeding van de dieren in de Amsterdamsche Diergaarde. Wij kunnen hen meteen geruststellen. De dieren in Artis ontbreekt het aan niets, dat voor hun voeding nood zakelijk is. Wel zijn er bijvoorbeeld geen bananen meer te krijgen, doch hoe vreemd het som migen in de ooren mag klinken, bananen behooren niet tot de vruchten welke nood zakelijk op het menu moeten staan. De ba nanen worden over het algemeen onrijp ge plukt. Het gehalte aan vitaminen is dan ook niet hoog of zelfs gering en met behulp van tomaten, sinaasappelen, appelen, pruimen en ander versch fruit, zoo mogelijk ook citroen sap en meelspijzen zijn de bananen niet alj leen zeer goed te vervangen, doch is zelfs een verbetering in en een besparing op de voeding te bereiken. De laatste jaren werden trouwens reeds niet zoo veel bananen meer gevoerd als vroeger. Uiteraard heeft de heer Sunier, directeur van Artis, van zijn kant alles gedaan om de voeding der dieren zoo te regelen, dat de moeilijkheden zooveel mogelijk omzeild wor den en bovendien heeft hij strenge bezuini gingen ingevoerd. Een bezoek aan den die rentuin zal evenwel een ieder overtuigen, dat de dieren in een perfecte conditie zijn. Op de pas in gebruik genomen katneelen- weide is het eerste jonge dier reeds geboren. Het is een lama, thans bijna twintig dagen oud. Een prachtig gitzwart beestje. Heel fijn tjes en sierlijk gebouwd en heelemaal niet schuw, integendeel, toen wij moeder en kind een bezoek brachten, bleek het heel gemak kelijk te lokken. Het jonge olifantje. Gina, het in November van het vorige jaar in het R.A.I.-gebouw geboren olifantje, en haar moeder Birma, maken het uitstekend. Gina heeft pas geleden last gehad van haar ingewanden, doch is weer hersteld, al wordt zij nog voorzichtig behandeld en mag het publiek haar niet voeren. Zij was echter weer vol levenslust en dartelde om haar moeder, die met smaak haar portie hooi en klaver stond te verorberen. Het bezoek aan Artis is deze maand goed, beter dan de laatste jaren. Ook van buiten Amsterdam komen veel belangstellenden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1