De schooljeugd moet wellevend worden De consumptiemelk io den komenden winter Voederwaarde van Knol- en wortelgewassen Centrale Boerenleenbanken en Oorlopolest-risico verzekering Suikerbieten en Voerbieten Brandplaatjes op Nederland Wat zijn groofe eieren Benoemingen In enkele voorafgaande artikelen hebben wij achtereenvolgens behandeld de noodza kelijkheid om in te kuilen met A.I.V.-zuur, met het oog op de voorkoming van eiwit- verliezen. Bij te weinig krachtvoer en dan nog krachtvoer van zeer matige kwaliteit, o.m. wat betreft het eiwitgehalte, moet doel bewuste verspilling van eiwit worden voor komen. Behalve van A.I.V.-zuur kan men ook gebruik maken van mierenzuur, waar mede in de afgeloopcn stalperiode een goed geslaagde inkuilingsproef aan het R.L. Proef station te Hoorn is gehouden. Mierenzuur is wel duurder dan A.I.V.-zuur, maar men kan een veel grootere verdunning gebruiken (1 op 20) en heeft daarvan pl.m. 9 L. per 200 kg. gras noodig, zoodat de kosten ongeveer ge lijk met A.I.V.-zuur zullen zijn. Aan het ge bruik van mierenzuur zijn verder niet de bezwaren verbonden als aan A.I.V.-zuur, het is ongevaarlijk, terwijl bijvoeren van krijt en/of soda later overbodig is. Over melas se voor inkuiling hebben wij niet geschreven, omdat dit zeer waarschijnlijk hiervoor wel niet beschikbaar zal zijn. Inplaats van melasse of suiker wordt in een artikel in ,.De Boerderij" nog aangera den f;jn gesneden suikerbieten of suikerrij- ke voerbieten te bezigen (bijv. Friesche Rijk makers). Men beveelt aan per 200 kg. gras 30 kg. fijn gesneden suikerbieten, of per H.A. van 1S000 Kg. gras 2700 Kg. suikerbieten, laagswijze door het gras te strooien. Heeft men andere bieten dan neemt men V/> a 2 maal zooveel als suikerbieten, een en ander afhankelijk van het drogestofgehalte en dus de variëteit. Ook aardappelen ware te pro- beeren. Wel komt in de aardappel geen sui ker voor, maar wel veel zetmeel. Praktische ervaringen dat gras met aardappelen beter slaagt, dan zonder, zijn mij niet bekend. In enkele voorafgaande artikelen is door mij verder behandeld de hoeveelheid hooi, resp. ingekuild gras, welke per koe (inclu sief jongvee) ongeveer noodig is, om behoor lijk den winter door te komen, waarbij ik kwam op minstens 3000 Kg., als oriënt eer- ring voor de veehouders en tenslotte heb ik in het laatste artikel behandeld de voedings waarde van de verschillende stroo- en kaf- soorten. Ik meen, dat vele vchouders nog onvol doende op de hoogte zijn met de voedings- waarde van de zeer vele ruwvocdcrmiddelen van het akkerbouw- of tuinbouw bedrijf en waar in de komende weken op vele bedrijven gepoogd zal worden de voedervoorraad door aankoop te vergrooten, aGht ik liet thans ook den tijd om daarover de veehouders nader in te lichten. Bij het begin van dit artikel heb ik de ver wachting gewekt, iets mede te deelen over de voedingswaarde van de versche knolge wassen. Ik begin dan met de vermelding van de voedingswaarde en de bekende cijfers droge stof, vert. ruw eiwit, vert. werk eiwit en zetmeelwaarde, cijfers dien men in elk leerboekje over veevoeding en ook in het jaarboekje der H. M. v. L. kan vinden, cij fers, waarmede de belangstellende veehou der langzamerhand eenigszins vertrouwd dient te geraken» dr. stof v.r.e. v.w.e. z.w. suikerbieten 25 0.9 0.4 16- voerbieten (groep 18) 18 1.5 0.6 12.5 16 14 1.2 0.5 9.5 14 12 1.- 0.4 8.2 H 12 11 1.- 0.4 7.4 In een drietal artikelen besprak de Rijksveeleeltconsulent Ir. L. de Vries reeds een aantal vragen wel ke zich bij de voorziening van krachtvoer voor ons vee voordoen. In bijgaand artikel, dal nog door een tweetal andere zal worden ge volgd, gaat de deskundige schrij ver verder op deze belangrijke zaak in. Wij vragen hiervoor gaarne de be langstelling van veeboeren en bou wers. 1000 Kg. waard zijn, waarbij ik natuurlijk de vraag buiten beschouwing laat of mijn uit gangspunt, n.1. de garantieprijs van suiker bieten, al of niet juist is. Als oriënteering evenwel kan men bovenstaande berekening nimmer een zekere mate van juistheid be twisten. Een groofe behoefte en dus groote vraag naar bieten doet natuurlijk de prijs boven de waarde uitstijgen. Ik raad evenwel de veehouders wel aan goede nota te nemen van bovenstaande rassen-indeeling, alsmede de vergelijking op basis z.w. van voederbie ten. Waar op basis z.w. de overeenkomstige hoeveelheden voerbieten gemidd. ruim 2 maal zooveel verteerbare ciwitachtigc stoffen bevatten, mag men biermede natuurlijk even rekening houden. Van veel inxlocd is dit verschil niet, n.1. de hoeveelheid v.r.e. in 1 kg. eiwitrijk krachtvoer. Vrijwel iedere veehouder waardeert in hooge mate voederbieten voor alle soorten vee. Ze worden -in de praktijk in zeer groote hoeveelheden gegeven Voor melkkoeien kan men de dagelijksche gift al naar de produc tie laten varieeren van 15 tot 40 kg. Mest- vee kan men zonder bezwaar 30 h 40 Kg. voeren. Het spreekt vanzelf,, clat men van de soorten met het hoogste dr.'stofgehalte min der kan en moet voeren dan van de minder dr. stofrijkc soorten. Ook voor paarden vor men bieten, mits behoorlijk schoon en in niet te groote hoeveelheden, een goed voer. Voor jongvee (kalveren, pinken) zijn bieten een uitstekend voer. Zware werkpaarden kunnen indien-zij stappend werk .verrichten, vrij veel bieten verwerken (suikerbieten tot 15 Kg. p. dag). Hieraan moeten ze zeer geleidelijk wen nen en vooral op rustdagen zorgen niet meer dan de helft te geven, met het oog op het gevaar voor de „Maandagziekte." Ook varkens kan men in bescheiden mate bieten voeren. 2 a 2Vo Kg. suikerbieten of 4 5 Kg. voerbieten por dag per dier. Bieten behoeft men niet zooals aardappe len te sloomen,- fijn snijden is wel aan te bevelen. Bij niestvarkens kriigt men de beste resultaten tusschen 10 en 70 Kg. lev. gewicht, hij hooger gewicht ncenlt de grooisnelheid af In een volgend artikel zullen wij enkele an dere knolgewassen bespreken. De Rijksveeteelt-consulent, Ir. L. de Vries. Alkmaar, Landbouwh.uis, Sept. 1940. Hieruit blijkt, wat een ieder bekend is, dat suikerbieten het hoogste dr. stofgehalte en de hoogste z.w. bezitten. Tot de voerbietengroep 18 behooren volgens de beschrijvende rassenlijst van het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen de Friso, de voedersuikerbiet C. B. en de Rij- 'max voederbiet. Tot groep 16 (14% dr. stof) Eureka, Ovana, Groeningia, Groenkraag C. B., Fovoriet, Ce- res Groenkraag Jaapjespeen, Alpha en Hol- landia Groenkraag. Tot groep 14 (12% dr. stof) Productiva, Teutonia, Coronia, Corona, Groene Koningen Jobar, Gele Eckendorfer C. B., Buggenum- sche lange gele. Tot groep 12 (11% dr. stof) Productiva, A- groles, Barres Strvnö VIII, Barres Jajbjera VII, Peragi's, Barres C. B. en Ceres Barres. Het spreekt vanzelf, dat de voederbieten met het hoogste drogestofgehalte de hoog ste voedingswaarde bezitten, maar zich bo vendien het beste laten bewaren. Van de voerbietensoorten zijn dus de 14 en 18% wat betreft de dr. stof het beste indien men ze lang wil bewaren. Voederbieten zijn in de dr. stof en ook op basis gelijke zetmeelwaar de vrij wat rijker aan vert. werk eiwitachtige stoffen. Suikerbieten zijn zeer eiwitarm en leenen zich dientengevolge zeer goed voor mestdoeleinden (gelde koeien). Hieronder volgt een staatje waarbij de voe dingswaarde van voerbieten is berekend op basis 100 Kg. suikerbieten. Dit staatje geeft wat de hoeveelheid be- .treft, zeer goed weer de verhouding van de waarde, ook in geld uitgedrukt. dr. stof v.r.e. v.w.e. z.w. 100 Kg. suikerbieten 25.0 0.9 0.4 16 128 Kg. voerb. (gr. 18) 23.0 1.9 0.77 16 zfc 170 Kg. 16 23.8 2.04 0.85 16 195 Kg. 14 23.4 1.95 0.78 16 215 Kg. 12 23.65 2.15 0-86 16 Het kom er dus wel degelijk op aan te we ten van welk ras men voerbieten koopt. Wan neer ik de geldswaarde van voerbieten eens zou voorhangen, om het zoo eens uit te druk ken. aan de garantieprijs, welke de akkerbou wers voor suikerbieten is toegezegd (f 14 per 1000 Kg.) dan kan een ieder wel berekenen, wat de verschillende voederbietensoorten per ONGEMANIERDHEID MOET VERDWIJNEN. Een taak voor de leeraren. In het weekblad „Christelijk Middelbaar Onderwijs" klaagt dr. J. W. Marmelstein leeraar aan de Chr. H.B.S.-B te Amster dam, over het gebrek aan stijl en goede manieren bij de tegenwoordige schooljeugd. Zoo kunnen bijv. de jongens tegen het hek van de school of tegen hun fiets staan leu nen, of op de leuning van een plantsoen- bank zitten, zonder dat het voorbijgaan van bun leeraar ook maar eenige wijziging in hun luie of ongegeneerde houding vermag aan te brengen. Sinds de jongens geen hoofddeksel meer dragen, behoeven ze den simpelcn vorm van het pet-afnemen óók niet meer in acht te nemen! In de gangen staan of loopen zij met de handen in de zakken (en deze gewoonte deelt zich ook mede aan de meisjes sedert die ook zakjes hebben in bloes of rok), en ze houden die er vadsig in, bij het passeeren van hun leeraren en leeraresscn Na met deze en andere woorden den toe stand te hebben geschetst, cocludeert de heer. Marmelsteih: „Met evenveel energie als vader en moe der ze tafelmanieren en omgangsvormen geleerd hebben, is het onze onafwijsbare plicht, hun met inspanning van veel kracht bij te brengen, hoe ze zicht op de school hebben te gedragen. Wij moeten dat doen met zachtheid waar het kan, maar, als het niet kan, zullen wij er niet tegen opzien de delinquenten „uit te kafferen", en, geduren de eenige oogenblikken, bewust, even grof te zijn te hunnen aanzien als zij het bewust of onbewust tegenover ons zijn. E011 groote jongen die met z'n handen in z'n broekzak ken, of met z'n lange lijf geleund tegen een wand, zijn leeraar, of erger nog, zijn leerares te woord staat, verdient niet beter. Behoef ik hier nog te wijzen op de heilzame werking van ironie of overdreven-hoofsche vormen van de zijde des leeraars? „Voor alles eisclien wij net en behoorlijk schrift; smerige copie is een beleedigïng voor den leeraar. Onverbiddelijk moet slecht geschreven, of slordig gepresenteerde copie, ook al is het proefwerk, overgemaakt. De groote vijand van net werk is de slechte of ongeschikte vulpen. Een te dikke pen werkt noodlottig, zeifs op van nature goede handschriften. Ook al zijn het cadeautjes, Sinterklaas-geschenken, met ongeschikte vul pennen mag niet geschreven worden. Laat ons toch voet bij stuk houden. Op dit punt zijn alle concessies misplaatst. „Reageer ook bij uzelf, waarde collega, tegen die zoo natuurlijke sleur, om te zacht gezegde antwoorden,- niet eigen mond, aan de klas over te brengen. Behalve dat dit, op den duur, aanzienlijk tijdverlies betee- kent, maakt het uw., les saai. 'én"stijft het menigeen, in het slordig luisteren of gemak zuchtig spreken." hebben gemeend, de verzekeringsmogelijk heid ook te moeten uitstrekken tot andere landbouwrisico's; gedacht wordt daarbij aan graanmalerijen, silo's, zuivelfabrieken en dergelijke, zoomede aan de hierboven onder letter b. genoemde eigendommen van de le den en eventueel ook van de niet-leden dezer vereènigiug. Meegedeeld wordt nog, dat het Centraal Bu reau te Rotterdam, alsook in beginsel ver schillende groote economische instellingen van de gewestelijke Boerenbonden de mede werking hebben toegezegd. Hiermee meent men te bereiken een versprèiding der risi co's over het geheele land en een beperking van den aard der risico's, die practisch hier op neerkomt, dat in hoofdzaak alleen lande lijke risico's hierin worden opgenomen. Met technisch apparaat dat hiervoor noodig is, is gevonden in de Coöp. Verz. mij „Covema" te Rotterdam, die zich daartoe bereid heeft verklaard. Deze organisatie, welke speciaal ten doel heeft de risico's van de organisa ties, bij het Centraal Bureau aangesloten, tegen brandschade op ouderlingen grond slag te verzekeren, is volkomen met de ver- zekerings-techniek bekend. Dezer dagen braken op verschillende plaatsen op het landgoed Eerde en het. Ster- kamp bij Ommen kleine brandjes uit. Bij nader onderzoek bleken deze veroorzaakt te worden door vierkante zwarte plaatjes waar in zich phosfor bevond, dat door het zon licht ontbrandde. Deze wel zeer gevaarlijke voorwerpen zijn des nachts door Engelsche vliegtuigen uitgeworpen. Door tijdig ingrij pen van den directeur der Quakerschool, den heer Hermans, werd inmiddels erger voorkomen. De brandjes werden gebluscht, terwijl honderd plaatjes onschadelijk wer den gemaakt. Ook in de buurtschappen Junne en Beerse werden enkele gevonden. NAAR EEN EIGEN INSTELLING. De beide groote Centrale Coöp. Boerenleen banken te Utrecht en Eindhoven hebben aan de bij haar aangesloten locale Boerenleen banken een circulaire gezonden, waarin wordt meegedeeld, dat zij te rade zijn ge gaan, ten ëinde te geraken tot de oprichting eener op breede basis werkende agrarische inolestvcrzekering. Deze zou dan omvatten: a de gebouwen, inboedels en geldswaardig eigendom van de Boerenleenbanken en b. de gebouwde eigendommen en den inventaris van de leden, eventueel ook van de niet-le- den der Boerenleenbanken. Doch de besturen Nu eenige dagen geleden maximum-prij zen voor eieren zijn vastgesteld, blijkt van verschillende zijden, dat men in het onze kere verkeert over de in dat persbericht aangegeven maten van versche eieren. Over de vaag, waar nu precies de grens tus schen „groote" en „kleine" eieren ligt. be staat veel verschil van opvatting. Tot wegneming van alle misverstand deelt het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd daarom met nadruk mede, dat met „groote" eieren worden bedoeld eieren van 55 gram of meer per stuk. Alle andore eieren moeten dus onder de „klei ne" eieren worden gerekend. De procureur-generaal bij het Gerechts hof te 's-Gravenhage, Mr. A. Brants is be last met de waarneming van de functie van directeur-generaal van politie in het depar tement van justitie. In zijn plaats is Mr. R. van Genachten uit Utrecht met de voorloo- pige waarneming van de zaken van den procureur-generaal in den Haag belast. De procureur-generaal bij liet gerechtshof te Arnhem, Mr. J. A. de Visser, is van zijn ambt ontheven en zal elders in de rechter lijke macht worden aangesteld. In ziin plaats is Mr. W. de Rijke, advocaat en pro cureur te Haarlem, met de voorloopige waar neming der zaken van den procureur-gene raal belast. Mr. W. de Rijke werd 10 November 1896 geboren. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam en vestigde zich daarna als advocaat en procureur in Haarlem. Hij was lid van den Haarlemschen gemeenteraad en lid van de provinciale staten van Noord-Hol- iand. Voorts is hij kantonrechter-plaatsvervanger te Haarlem. Sinds 14 December 1937 heeft Mr. de Rijke voor de N.S.B. als lid zitting in de Eerste Kamer. Ten slotte is de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogcnbosch, Mr. E. L. M. H. Speyart v. Woerden, van zijn ambt ontheven en op wachtgeld gesteld. In zijn plaats is de subs.-off. van jusitie te 's Her togenbosch, Mr. J. G. C. H. Dubois met de waarneming van de zaken van den procu reur-generaal belast. GERUSTSTELLING VOOR DE SCHIPPERS EN VISSCHERS. In kringen van schippers en visschers in de kuststreek is ongerustheid ontstaan door de bepaling, dat in die streek niemand in de nachtelijke uren buitenshuis mag ver toeven. Wij vernemen thans van bevoegde zijde, dat voor de schippers en visschers niets oe normale uitoefening van hun bedrijf in den weg staat, mits de gewone verduisterings- voorschriften worden gevolgd. Men verlage slechts het vetge halte. Voor en na kan men hooren, zegt het offi cieel orgaan van den F.N.Z., dat er zeker een distributicregelmg voo dc consumptie- melk zal komen. Zelfs weet melkboer A. aan mevrouw B. al te vertellen, hoeveel tiende liter melk per persoon er binnenkort nog verkocht zal mogen worden. Elders hoort men weer, dat het nu toch beslist tot sterke verlaging van 't vetgehalte der consumptie- melk zal komen. Eénigen tijd geleden deel de „men" al mede, dat het beslist tot ver koop van melk met 1% vet zou komen, ja ons is al gevraagd of er binnenkort alleen nog ondcrmelk verkocht zou mogen worden. De melk met 1% vet kreeg vooral geloof, toen er een bepaling verscheen, dat „op melk gelijkende waar" met niet meer dan 1% vet verkocht mocht worden, Er is een soort angst distributie-psychose in de menschen geva ren, die natuurlijk wel to vorklaren is, maar die men toch moet trachten te onderdruk ken. Wat nu de distributie van consumptie- melk betreft, meenen wij met zekerheid te kunnen mededeelen, dat daaromtrent nog niets vaststaat. Gezien de tegenwoordige maatregelen op zuivelgebied behoeft men echter geen erg verzienden blik te hebben om te begrijpen, dat het dezen winter wel tot eenlgerlei maatregel op dit gebied zal ko men. Wij hebben echter reden om aan te nemen,' dat men ook in de bureaux, waar men het hoogste gezag in dezen uitoefent, nog niet uitgemaakt heeft, hoe deze maatre gel zal moeten zijn. Naar onze opvatting zou men er goed doen geen distributiergeling voor melk in den gewonen zin in te voeren. De huisvrou wen en de detaillisten hebben werkelijk al distributie-en bonnen-administratie genoeg; Laat men hieraan die voor melk niet toe voegen. Voor dit artikel is bet heusch niet noodig en beslist ongewenscht. In de eerste plaats kan melk niet als hamsterartikel dienst doen, omdat het niet houdbaar is. Ten tweede is het gebruik van melk in het eene gezin zelfs afgezien van den wel stand altijd al veel grooter geweest dan in het andere. Dit gaat men met distributie, zon der noodzaak cgalisecrcn. Wij kunnen ons voorstellen, dat er gedu rende de maanden van dc kleinste productii en gezien de krapte aan krachtvoer, tijdelijl in het Westelijk consumntiemelkgelned eei tekort aan melk komt. Dit is gemakkelijl op te heffen en de beperking der molkcoö sumptie kan dan alleen nog maar de bev< dering der boterproductie gedurende de wïr termaanden ten doel hebben. Dit kan men het besto bereiken door een standaardisatie-voorschrift, waarbij men b.v. voor het geheele land het vetgehalte der consumptie- melk op 3% stelt. Ook in de streken mot het laagste vetge- halte zal men hieraan gedurende de win termaanden wel kunnen voldoen, terwij! men dan in vele streken van ons land hei vetgehalte der melk flink kan verlagen. Hel is toch niet noodig dat men b.v. in bet Noor den des lands melk met 4% vet op straal brengt! Alle andere voordeden eener wettelijk ge regelde standaardisatie laten wij nu maai buiten beschouwing. Die zijn voldoende be kond. Het motief, dat men hiermede een melkdistributie volgens de hoeveelheid en tegen inname van bonnen kan ontgaan, en tevens ter tegemoetkoming aan de behoefte om vooral gedurende de winlermaanden meer boter te produceeren', is naar onze op vatting doorslaggevend genoeg om de oplos sing in deze richting te zoeken, aldus be sluit het blad. De bouw van de nieuwe universiteit van Freiburg in Zwitserland is in vollen gang. Een overzicht van het complex, dat aan de modernste architectonische eischen zal voldoen (Foto Weltbild)

Schager Courant | 1940 | | pagina 6