De oorlogsverklaring NIPPER EN PELLE De naam Albion" Londen en Berlijn gebombardeerd Het lokkende Duitschlands koloniale eisch Radioprogramma Duitsch weermachtbericht Het 'hoofdkwartier van de Duitsche weer macht maakt bekend: De vijand heeft vannacht op verscheidene plaatsen in Noord Frankrijk, België en Noord Duitschland bommen geworpen, die echter slechts geringe schade aanrichtten. Benige vijandelijke vliegtuigen slaagden er In tot. Berlijn door te dringen en aldaar bommen uit te werpen. Op tal van plaatsen ontstonden branden in woon- en zakenwij ken. In de binnenstad werden twee zieken huizen getroffen. In de diplomatenwijk moesten eenige straten wegens het dreigen de gevaar voor instorting tijdelijk ontruimd worden. Een bom viel op het gebouw van den Rijksdag, een andere op de kunstacademie. Vijf burgers werden gedood, verscheidenen gewond.Het krachtig ingrijpen van de vei ligheids- en hulpdiensten alsmede van den eigen beschermingsdienst der Berlijnsche bevolking verhinderde, dat de talrijke brand bommen grootere schade konden aanrichten. In de stad en de haven van Londen ble ven ook gisteren de installaties voor de oorlogvoering het belangrijkste doel van de Duitsche vergoldingsaanvallen. Er ontstonden talrijke nieuwe branden. Bovendien werden nog andere belangrijke militaire doelen vooral havenwerken, vlieg velden en fabrieken in het zuidoosten van het Britsche eiland met. bommen bestookt. Ten zuiden van de Hcbrïdcn bracht een gevechtsvliegtuig een tot een Britsch con- vooi behoorend koopvaardijschip van 8000 brutoton tot zinken. Bij de gevechtshande lingen boven Engeland gingen drie eigen vliegtuigen verloren. Luchtdoelartillerie en nachtjagers hebben van de vliegtuigen, welke Berlijn aanvielen, elk een toestel neergehaald, terwijl de ma rine artillerie aan de kust van het Kanaal bovendien vier vijandelijke machines om laag geschoten heeft. „Op dit oogenblik voel ik mij voor mijn ge weten verplicht nog eens een beroep te doen op het verstand ook in Engeland. Ik geloof dit te kunnen doen, omdat ik niet als over wonnene om iets verzoek, maar omdat ik als overwinnaar alleen voor het verstand spreek. Ik zie geen reden, die tot dc voortzetting van dezen strijd zou kunnen noodzaken... De lieer Churchill kan zich nu van deze mijn verklaring wel weer afmaken met uit te roepen, dat dit,slechts de uiting is van mijn vrees en twijfel over dc eindoverwin ning, maar ik heb dan in ieder geval mijn geweten ontlast tc-n aanzien van de dingen die komen gaan". Nog geen volle acht weken zijn verlopen, schrijft de Voelkischcr Beobachter, sinds de Fuehrcr in den Rijksdag dit laatste beroep op het gezonde verstand van het Engelsche volk gedaan heeft. Nog kreeg dit volk tijd tot "inkeer te komen en de harde lessen ter har te te nemen welke totd usver uit de geschie denis van den Engelschen oorlog voortspro ten. Maar weer hebben de Engelschen en thans definitief verzaakt. Zij hebben niet den moed en de zelfcritiek gehad het drei gende noodlot nuchter onder het oog te ziien en daaruit de eenig mogelijke gevolgtrekking te maken, zijn z.g. regeering te verjagen en om een schappelijkcn vrede te verzoeken. Hit Iers rede van Woensdagavond 4 Sep tember was zijn eerste toespraak sinds den dag van de overneming der macht voor ll/z jaar, welke Engeland niet meer de hand tot verzoening bood. Wat vroeger als waarschuwing en aan maning gold werd toen als onveranderlijk besluit verkondigd: „Engeland zal ineenstor ten." De geschiedschrijvers zullen eens consta- FEUILLETON Naar hel Engelsch van: OTTWELL DAVIS HOOFDSTUK XLIV. Het verlokkende goud. Na al deze emotie was het een afmattende tocht naar Maldon Grange terug, maar Rus- sell bereikte toch eindelijk het huis. De lich ten in de eetkamer brandden nog en Uzali wachtte ongeduldig op Russell's terugkomst. U bent lang weggebleven, begroette hij hem. Zoo, dus ze hebben weer kans gezien om te ontsnappen? Ik was er al bang voor Maar hemel man, wat is er? U ziet eruit als of u een geest gezien hebt. Ik heb er twéé gezien, antwoordde Rus- sell huiverend. Geef mij in vredesnaam een slok whisky met niet teveel water. U hoeft u over uw landslieden niet meer ongerust te maken; zij zullen aan deze zijde van het graf verder geen kwaad doen. En nadat hij zich verkwikt had door een paar teugen van een sterke whisky-soda, ver- telde Russell hoe de beide Maleiers aan hun einde waren gekomen. Nadat hij klaar was met zijn verhaal, dat er door de inspanning en de emotie met horten en stooten uitkwam, zei hij: Alleen weet ik nog niet precies wat ik zeggen of zwijgen moet, als ik getuigenis af moet leggen bij de lijkschouwing. Oh, dat is makkelijk genoeg, stelde Uzali hem gerust. U zegt maar dat u een gast was van Samuel Flower en dat het huis Te hulp. 1. Intussen hadden kapitein Knacks en Cooky het woon schip van de jongens opge zocht, waar ze, zoals was afgesproken, op de terug komst van de beide jongens moesten wachten. 2. „Zeg, Cooky, ik ben bang, dat de jongens in de kralen van de kanibalen terecht gekomen zijn; nu is het onze beurt, de kastanjes uit het vuur te halen. Laten we naar de kust gaan en van de „Lily Dale" hulp halen. Ik moet zeggen, dat ik liefst zo veel mogelijk man schappen op deze expeditie zou willen meenemen." 3. „Te hulp! Te hulp! Er op of er onder, jongens!" De hulp Is naby. 1. „Hoor eens, jongens, we moeten dadelylc Nipper en Pelle te hulp snellen! Ik zal jullie maar vast vooruit zeggen, dat het een levens gevaarlijke onderneming is! Wie gaat er mee! Die steekt zijn hand omhoog!" 2. „We hebben geen tyd te verliezen, want hoor maar eens wat de koning zegt! Hij bespreekt met den op perkok, hoe hy ons opge diend wil hebben!" teeren, dat de Fuehrer met deze woorden de eigenlijke oorlogsverklaring aan Groot-Brit- tannië heeft uitgesproken, de Duitsche oor logsverklaring, nadat het plutocratische En geland sinds 3 September 1939 door den tekst van zijn nota's en de redevoeringen van zijn regeerders Duitschland oorlogsverklaringen aan den loopenden band in hetg elaat heeft geslingerd. Later pas zullen wij tijd vinden 0111 de oorzaken na te gaan die het Engel sche volk met zoo groote blindheid geslagen hebben. Dit weten wij echter thans reeds, dal een natie, die zich zoo gedraagt, haar eigen oordeel gesproken heeft en haar tuch tiging verdient. De tijd der. woordenwisse lingen is voorbij. Tusschen Duitschland én Engeland spreekt alleen nog do taal der bom men, Granaten en torpedo's. Dan zal het uur komen waarvan de Fuehrer gesproken heeft: „...het. uur, waarop een van ons bei den ineenstort, en dat zal niet het nationaal- soci°listische Duitschland zijn Engelschen verwant aan bewoners van Galicia in Spanje? In Forschungen und Fortschritte schrijft prof. dr. A. Schuiten over den naam „Al bion". Dat Albion een poëtische benaming van Engeland is, weet thans iedere schooljon gen. Minder bekend is wellicht, dat Albion de oudste naam van hei Britsche eiland is. Hij komt het eerst voor in een Grieksche beschrijving van de kust, uit de zesde eeuw v. Chr., die ons helaas niet in origi- nali, doch slechts in een latere Latijnsche vertaling behouden is gebleven, in de Ora maritima van Avienus uit den tijd van 400 n. Chr. Hier heet het in vers 111 over het „heilige eiland", over Ierland: „liet wordt voor het grootste deel bewoond door den stam der Hierni, en in zijn nabijheid ligt het eiland der Albions ipropinqua dussus insula Albionum paret). Het Britsche ei land heet .dus naar den stam der Albioncs. Dezen stam-naam komt weer voor in het landschap Galicia in het Noord-Westen van Spanje (bij Plinius, nat. historia 4. 111). De zoowel in Galicia als in Engeland voorko mende stamnaam moet aan een volk be- hooren. waarvan een deel in Noord-West Spanje, een ander deel in Engeland woon de. Daar de stam Alb. ligurisch is en de Liguriërs een Zuidelijk volk zijn. dat zich. wellicht van Afrika uit, over Spanje en verder naar het Noorden tot aan de Noord zee heeft verbreid (waar ze bij Avienus. vers 132 verschijnen), zullen de Albione? eerst naar Galicia gekomen en daarna langs de kust van den Oceaan naar Engeland ge varen zijn. De naam Albiones is niet de eenige zoo wel in Galicia als in Engeland voorkomen de naam. Ook de naam van de rivier Ta- maris, t.hans Tambre, in Galicia komt in Engeland terug: als Tamaros, gelijk een rivier in het sedert oeroude tijden om zijn tin beroemde Cornwallis heet, thans Tamar. Dcnzelfden stam heeft voorts de Tamesis, de Theem en dé volksstam der Tamagani in Galicia. Dit oude cthonologische verband tusschen Galicia en Engeland wordt bevestigd door de overeenkomst van de cultuur van het bronzen tijdperk van beide landen. De Amerikaansche ambassade te Berlijn in gevaar De Engelsche vliegtuigen, die in den af- geloopen naclu een aanval op Berlijn onder namen en het beroemde Brandenburger Tor. den Rijksdag, de Siegessaeule en talrijke woonhuizen beschadigden, hebben ook een aantal bommen, uitgeworpen, die dicht bij het ambassadegebouw van de V.S. neerkwa men. Verscheiden hommen, die tot dusver niet ontploft zijn, zijn in den tuin van deze ambassade gevallen. Men gelooft, dat het defecte bommen zijn, doch men moet even eens vreezen. dat het hier tijdbommen be treft. De Amerikaansche ambassade ver keert hierdoor in ernstig gevaar, op grond hiervan zijn omvangrijke maatregelen geno men om het waardevolle gebouw, een oud Pruisisch paleis, te redden. In de Deutsche Allgemeine Zeitung, zegt de N. R. Crt., schrijft Krumbach, dat Duitschland met zijn koloniale eisch zoowel ernaar streeft een onteerënde rechtsberoo- ving goed te maken als zijn natuurlijke be hoefte aan levensruïmte te bevredigen. Het beoogt het evenwicht te herstellen, dat ten gevolge van den wereldoorlog grondig ge stoord werd. Die eisch is derhalve een be slissend punt in de slotafrekening met de kampioenen van de verouderde inzichten en reeds afbrokkelende machtsposities. Het was zonder belang voor 't Duitsche volk vroeger aan den wedloop om het in bezit nemen van „nieuwe werelden" deel te ne men. In de laatste eeuw is dit veranderd. Zoolang de staten op hun volksgebied vol doende krachten bezaten om onafhankelijk van andere te kunnen leven werd de basis voor hun politieke macht noch hun aanzien in de wereld betwist. De beteekenis, die de koloniën thans hebben, verkregen ze eerst in den loop van de afgeloopcn eeuw. Ze ontwikkelden zich ten deele tot aanvullen de ruimte over zee. Tevoren waren ze een bron van verrijking voor eenige. De totale koloniale handel bleef gering. Maar in dc negentiende eeuw begon een nieuw koloni aal tijdperk. Het aantal menschen van de beschaafde volken verdrievoudigde in on geveer 100 jaar. De kracht van hun eigen ruimte verminderde dienovereenkomstig met twee derden. Deze ontwikkeling hield gelijken tred met die der techniek en de rijkdom nam in gelijke mate toe. Deze grondige veranderingen in korten lijd werden de even natuurlijke als nood zakelijke grondslag van een nieuwe ruimte- politiek. De betrekkingen tusschen mensch en ruimte ondergingen een ingrijpende wij ziging. In dezen tijd valt de verdecling van Europa's aanvullend continent Afrika. Zoo kwam Duitschland ertoe onder leiding van Bismarck door koop en verdrag ruimte overzee te verwerven. Van het begin af aan verzette Engeland zich hiertegen. De schrijver stelt hier de op vattingen van Duitschland en Italië tegen over: de menschen leven uil de kracht die de ruimtereserves te voorschijn brengen. Het zou indruischen tegen het Duitsche volkskarakter om over zee. blijvende Duit sche nederzettingen op eenigszins groote schaal op te richten zonder daartoe ge dwongen te zijn. Zoo vele Duftschers zullen de reis over zee ondernemen als doelma tig is voor de verheffing van de iiïheem- sche bevolkingen. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940. ^aarsveld 414,4 m 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 'Pianovoordracht. 10.30 Declamatie. 10.50 Orgelspel. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.05 VARA-orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 VARA-orkest. 2.00 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Viool en piano. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.30 Voor de kinderen, 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Orgelspel en zang. opgeschikt werd door twee dieven en dat u die achternazette. Dat klinkt aannemelijk genoeg! Er mag van dit geheim niets uitlek ken! Maar nu iets anders: als u een beetje opgeknapt bent, is er nog meer te doen voor het dag is. Maar u moet niet meegaan als u zich nog niet heelemaal goed voelt. De tra gedie is nog niet afgeloopen. Wy moeten Jan sen nog vinden. Russel stond op. Ik heb wel voor heeter vuren gestaan, zei hij met een geforceerden glimlach Voor uit maar! Weer gingen zy den tuin in en vervolgens weer naar het keldergewelf. Uzali had nu een kandelaar van den schoorsteen uit de eet kamer meegenomen; voor andere voorzorgs maatregelen was geen reden meer, meende hy. Ze gingen de trap op die toegang gaf tot een van de deuren en Uzali zag dat de sleu tel erin zat. Hij opende de deur en hy en Russell traden een donkere, muffe ruimte binnen. Er waren geen ramen In en ook geen andere ventilatie, zoodat ze eerst bijna niet konden ademhalen. Uzali zette den kandelaar boven op een pakkist en begon een onderzoe kingstocht door den kelder. De ruimte scheen gevuld met pakkisten, die allen met ijzer be slagen waren en goed dichtgespijkerd. Maar Uzali scheen niet veel notitie te ne men van de kisten; hij zocht blijkbaar naai iets, dat hij daar verwachtte aan te treffen. Toen scheen hij het plotseling te vinden: hy slaakte een kreet; tusschen een kist en den muur zag hij een vormlooze massa liggen. Ze tilden de gestalte op en legden haar in het midden van den vloer, onder het licht van den kandelaar. Uzali boog er zich koud en kri tisch overheen. Het slot van de tragedie, zei hij langs den neus weg. Jansen! riep Russell uit, dood! Geen twyfel aan. En kijk eens om zijn hoofd. Jansen lag strak en stijf met zijn gezicht nu naar boven gekeerd. Om zijn voorhoofd lag .een wit verband, zoo stijf en strak alsof het van metaal was. Het bleek hard en hol, toen Uzali er met zijn vinger op tike. Hier ziet u de toepassing van den band met de vyf knoopen, zei hij. het speciale moordwerktuig van myn geboorteland. Be grijpt u nu wat er gebeurd is? Jansen wilde mijn twee landslieden, die zijn plannen door zagen, een poosje uit den weg hebben. Zij wa ren niet bedwelmd toen hy zijn woning ver liet; zij hielden zich maar zoo. Zij volgden hem hierheen in denzelfden trein of in een auto net als wij. Toen hy ze hier zag ver schijnen, moet hij een doodelijken schrik heb ben gekregen, want hy wist dat dat betee- kende dat zijn einde gekomen was. Terwijl de eene een licht vasthield, legde de ander dit verband aan en de vyf knoopen deden hun doodelijk wérk. Het verband wordt nat aan gelegd, doch droogt in een oogenblik en oefent door de werking van de knoopen 'zoo'n geweldigen druk uit dat de hersenen het niet kunnen uithouden. En toch blyven geen spo ren yan geweld achter; dat is het helsche van dezen band. Als het slachtoffer het een half uur om het hoofd heeft, is het absoluut ge daan. Mercer redde twee keer het leven van Samuel Flower, doordat beide keeren de moordenaars gestoord werden en de band niet lang genoeg zat om een doodelyke uit werking te hebben. Maar de tweede maal duurde het toch lang genoeg om een gevaar- lyke hersenstoornis te veroorzaken. In Jan- ser.'s geval was het anders, bij dien hebben ze tijd genoeg gehad voordat wy ze over vielen. Maar het ellendige van het geval is, zei Russell, dat de heele geschiedenis nu uit komt. We kunnen dezen man toch niet naar buiten sleepen en in een sloot gooien. Dat is zoo, gaf Uzali toe, maar we kunnen alle sporen van gewelddadigen dood uitwisschen. Dat is natuurlyk in strijd met de wet, maar dat moeten we maar riskeeren. Ga naar de eetkamer en haal een kan water, dan kan ik dezen band er af halen. Vergeet niet dat niemand Jansen kent of iets van hem weet, de voorstelling is heel aannemelyk, dat hij een van de inbrekersbende was. waarvan twee by hun vlucht door een sneltrein zijn gegrepen. Dan blijft natuurlijk wel de vraag hoe dezen man den dood heeft gevonden, maar daar hoeven wij ons het hoofd niet over te breken. De doodsoorzaak is een puzzle voor de heeren doktoren. Ze zullen wel uit maken dat dit dikke heerschap dood is ge bleven door den schrik, toen hij merkte dat ze ontdekt waren; wy van onzen kant zeg gen. dat wy hem dood gevonden hebben. Russell was te uitgeput en te zeer geschokt om tegen te spreken. Werktuigelyk ging hy naar de eetkamer en kwam terug met water, met behulp waar- 6.10 Causerie „De Rotterdamsche schilder» in dezen tijd" 6.30 VPRO: Lezing „J. P. Sweelinck". 6.45 Zang met pianobegeleiding. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.20 Felicitaties. 7.25 Voor de kinderen. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Bont programma. 9.15 VARA-orkest. 10.1510.30 Nieuwsberichten ANP, Sluiting. NCRV-uitzending. Kootwyk, 1875 m. 7.00 Berichten (Duisch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Grimofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewyde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Zang en piano. 11.15 Berichten (Engelsch), 11.30 Amsterdamsch Salonorkest en gr.muz. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. I.00 Amsterdamsch Salonorkest en gr.muz. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek. 3.10 Utrechtsch strijkkwartet. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramofoonmuziek. 4.10 Utrechts strijkkwartet. 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Spaarne-sextet. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Spaarne-sextet. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Quatre-mains en gramofoonmuziek. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP. 10.3010.45 Berichten (Engelsch), sluiting. II.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten Engelsch) van Uzali den band verwijderde zonder dat er eenig teeken van geweld achterbleef. Toen hij met dit lugubere werk gereed was, zei Uzali: Ik ben er van overtuigd, dat wij in brekersgereedschappen bij hem zullen vinden. Dat maakt het verhaal dat wy zullen opdis- schen nog aannemelijker. Kijk maar! Uit den binnenzak van Jansen haalde hg een klein, maar daarom niet minder doeltref fend kort breekijzer te voorschijn, benevens een taschje met werktuigen die weinig twij fel omtrent hun bestemming overlieten. Ge wapend met het breekijzer liep Uzali den kel der door en deed een aanval op een van de groote kisten. Spoedig viel het deksel met veel gekraak er af en een hoeveelheid zakken vertoonde zich aan het oog. Onder de bedek king van zakken lagen een aantal zeemleeren tasschen die behoorlijk zwaar schenen te zijn, want Uzali had al zijn kracht noodig om twee ervan op te tillen. Hij zette ze op den vloer, maakte de riemen los, waarmee ze gesloten waren en stak zijn hand erin. Toen hij haar er weer uithaalde, schitterden en glinster den zijn vingertoppen in het kaarslicht. Het is zooals ik verwachtte, zei Uzali. Ook u is Flower te slim af geweest, want u tastte ook in het duister omtrent de plaats waar deze de schatten had heengesleept. De eenige die er een vermoeden van gehad schynt te hebben was deze duivelsch-sluwe Jansen en dat was de reden dat hy vannacht hiergeko- men is. Is het stofgoud, dat in de zakken zit? vroeg Russell. —Precies, waarde heer. Herinnert u zich maar het goudslib in myn geboorteplaats, waarvan u zelf verteld hebt. En ik verwacht nog heel wat andere schatten te zullen vin den. Enfin, u weet zelf wat in de schatkamer van mijn gestorven broer te vinden was. We zullen waarschijnlijk nooit gewaar worden hoe Flower er in geslaagd is. dit allemaal hierheen te brengen zonder dat een van zijn handlangers er een idee van had. behalve Jansen dan. En ho? deze gewiekste baas er precies achter is gekomen, zal wel eveneens altijd een geheim voor ons blijven. Maar nu moeten we nog ons plan de campagne verder opstellen. Er is nog een en ander te doen. Wordt vercolpd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7