Engelsche brandplaatjes Critiek op Roosevelt Blonde Mientje in ongenade Mislukte vlucht Dê minderheden in Hongarije Luchtstrategie Plunderaars voor De pioendahlia jubileert den krijgsraad I jaar neleden werd zfl gekwaakt De export van de roode kool ls in Broek op Lan gen dijk in vollen gang. Bij duizenden worden ze ingeladen, om naar België te worden verzon den. De uitvoer be draagt ongeveer 20 van den geheelen oogst. :(Foto Pax-Holland). Om de duizenden bezoekers van de Jaarbeurs, die .een stukje wilden eten", een uitstekenden maaltijd te verschaffen, moesten de koks van de Domstad heel wat werk verzetten. .Sper"-tijd in de keuken van het Jaarbeurs- restaurant (Foto Pax-Holland) Onze V.P.B.-correspondent meldt uit Ber lijn: Aan vertegenwoordigers van de buiten- landsche pers werden gisteren de door de Engelschen in natten toestand uitgeworpen „brandplaatjes" vertoond. Het zijn vierkan te stukjes celluloid, verschillend van kleur, lang ongeveer 4 tot 5 centimeter, met een klein gaatje in liet midden, waarovei' een laagje fosfor is geplakt. Zoodra het plaatje droog is, ontbrandt liet fosfor, waardoor het celluloid ontvlamt en gedurende enkele oogenblikken een vlam ter hoogte van GO tot 70 centimeter ontstaat. In den tuin van het propaganda-ministerie werd met deze plaatjes geëxperimenteerd. Inderdaad bleken zij reeds na 10 minuten vlam te vatten. Het aantal afgeworpen plaatjes wordt op vele inillioenen geschat. De eerste plaatjes werden op 10 Augustus ergens in West-Duitscliland gevonden. Da delijk werden arbeidsdiensten en de Hitlcr- jeugd gemobiliseerd om naar de plaatjes te zoeken. Hieraan is het toe te schrijven, dat er betrekkelijk zoo weinig schade door is ontstaan. Het is intusschen duidelijk, dat met deze lukraak uitgeworpen plaatjes geen enkel militair doel kon worden getroffen en dat het alleen een wapen vormt tegen de burgerbevolking, korenvelden en bosschcn. Bij de ontbranding ontstaan giftige gassen, die reeds enkele slachtoffers hebben ge maakt, zij het dan ook niet met doodelijk ge volg. Van democratische zoowel als van repu- blikcinsche zijde is Dinsdag in den Ameri- kaanschen senaat, en het Huis van Afgevaar digden opnieuw critiek geleverd op het tus- schen Roosevelt en Churchill gesloten ac- coord over de levering van 50 torpedojagers in ruil voor het afstaan van steunpunten op de in Engelsch bezit zijnde eilanden op het westelijk halfrond. In de senaatsvergadering laakte de demo cratische senator Walter George (Georgia) ia het bijzonder het feit, dat Roosevelt bij het sluiten van dit accoord den senaat uitgescha keld heeft. Ofschoon 't een der belangriiksle en meest verstrekkende verdragen betreft, die de V.S. met een vreemde mogendheid ge sloten hebben, is het eenige lichaam, dat krachtens de grondwet tot 't sluiten van in ternationale verdragen bevoegd is, de Se naat, daarbij gepasseerd. In het Huis van Afgevaardigden heeft de republikeinsche afgevaardigde Earl Lewis (Ohio) een ontwerp resolutie ingediend, waarin een onderzoek naar „alle phazen" van de Amerikaansch-Britsche transactie door het Congres geeischt wordt. In parle- mentskringen wordt aangenomen, dat de re publikeinsche ontwerp-resolutie ondanks de pogingen van het regeeringshlok, een door Roosevelt niet gewenscht debat over de bui- tenlandsche politiek te voorkomen, zal lei den tot een bespreking van het gehcele com plex van vraagstukken, verhand houdende met de betrekkingen tusschen de V.S. en Engeland. Soldalen -bezweken voor de verleiding. In de oorlogsdagen tusschen 10 en 14 Mei Uitebben tal van soldaten^ die in een stelling onder Woudenberg lagen, zich schuldig ge maakt aan plundering. Van 11 Mei af was Woudenberg, wat de burgerbevolking be treft geëvacueerd en dus waren vrijwel al le winkels onbeheerd. Verschillende solda ten hebben hiervan misbruik gemaakt door van hun commandant verlof te vragen om ihun stelling te verlaten en op rooftocht uit te gaan. Voor het mcercndcel ondergaan de ze militairen thans hun straf, doch gister morgen stond nog een tweetal terecht voor den Utrechtschen krijgsraad terzake dief stal van rijwielonderdeelen. Het waren de 23-jarige schoenmaker G. S. en de 24-jarige magazijnbediende J. M. R. Ook zij hadden hun stelling met verlof van ihun commandant verlaten, doch zooals ter zitting bleek, niet met het oogmerk om te gaan stelen. Zij waren van uit hun stelling naar hun kwartier gegaan om nog wat klecdingstuk- ken, welke liun toebehoorden, mee terug te nemen. Op tien terugweg zagen zij, dat sol daten aan het plunderen waren. Toen zij daarbij stonden te kijken, noodigden de die ven hen uit mee te doen, waarop beklaag den waren bezweken voor de verleiding en krachtig hadden meegeholpen een schuur met rijwielonderdoelea leeg te halen. Beklaagden erkenden het hun ten laste gelegde feit. De auditeur militair cischte te gen ieder acht maanden gevangenisstraf. De krijgsraad veroordeelde hen tot een jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk en vier maanden onvoorwaardelijk. Zangleiders zijn klaargestoomd VIER WEKEN LES EN DAN DE PROVINCIE IN. Kapitein Piet Tiggers leidt het centraal fnuziekinstituut van den Nederlandschen Opbouwdienst en hij doet dat op onnavolg bare wijze: 50 leden van de voormalige Ne- derlandsche weermacht, die overgingen naai den opbouwdienst. zijn in nauwelijks 4>i iweek „klaar-gestoomd" voor zangleider. Gis termiddag hebben zij zich aan een examen moeten onderwerpen en eerstdaags gaan zij naar de tröep, gaan zij de provincie in en zullen zij de tallooze jonge landgenooten. die in den opbouwdienst zijn ondergebrach leeren zingen, en behoorlijk leeren zingen. Geen liedjes als „Blonde Mientje". en hoe dergelijke composities meer mogen heeten, die niet gezongen, maar geschreeuwd wor den, maar goede, onvervalschte Nederland- S"he liederen, zooals wij er zoovele hebben £U kennen. De demonstratie, welke aan den voor- en ond van liet examen werd gegeven, deed fort warm kloppend hart van den waarach- tigen Nederlander goed. Vooral de kooroefe- ning en het zingen onder leiding van Piet Tiggers was een demonstratie van den eer sten rang en zij bewees met hoeveel liefde en enthousiasme docenten en leerlingen zich aan de hun toebedeelde taak in het kader van den materieelen en geestelijken op bouw van ons vaderland hebben gegeven. Bommen op Terneuzen In den afgeloopcn nacht heeft een Engelsch vliegtuig wederom bommen geworpen bij Terneuzen. Drie lichte bommen kwamen op ©en stuk land even buiten Terneuzen te recht, Materieele schade werd niet aange» gericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ook in een open veld in de gemeente Borssele zijn twee brisantbommen en twaalf brandbommen neergekomen. Er werd geen schade aangericht. Knaap verdronken IN EEN SLUISKOLK GEVAL- LEN. Gistermiddag om vier uur is de 7-jarige L. Wening, wonende aan het Meidoornpad te Groningen, bij het spelen in het water van de Oosterhaven bij de sluis gevallen. Hoewel de knaap spoedig op het droge was gebracht, slaagden twee geneesheeren er piet in de levensgeesten te doen weerkeeren. Het lijkje van het slachtoffer-is naar het [Academisch ziekenhuis vervoerd. Terwijl hij zich opmaakt om op de a.s. dahliatentoonstelling te Schiedam wederom een nieuwe variëteit te brengen, herdenkt de heer H. Hornsveld te Baarn, dat hij 40 jaar geleden voor het eerst de pioendahlia kweekte, een ontdekking die van groote beteekenis voor de dahliacultuur is geweest en die hem met zijn kweekerij „Burbankia" een wereldnaam bezorgde. De heer Hornsveld heeft deze pioendahl f eenige jaren geleden weten te verbeteren. De pioendahlia leende zich n.1. zeer goed voor plantmateriaal in tuinen, doch voor bindwerk was zij, wegens haren omvang, minder geschikt. Na veel pogingen is de heer Hornsveld er tenslotte eenige jaren geleden in geslaagd een enkelbloemige dahlia met open hart te winnen, waarvoor vooral in het buitenland veel belangstelling bestond. Deze ontdekking was niet minder dan die van de pioendahlia. Thans komt Hornsveld met een nieuwe variëteit, de „Pride of Burbankia" aan de markt, een dahlia die even zeer de aan dacht trekt en meer dan andere de eigen schap heeft, afgesneden, zeer lang goed te blijven. Eogelscbe petroleummaatschappij verdwijnt nit Japan In verband met de Engelsche spionnagezaak. De Engelsche petroleummaatschappij „Ri sing Sun", die in verband met de onthulling van een Engelsch spionnagenet in Japan meermalen genoemd is, zal volgens de „Hotsji Sjimboen" haar elf filialen sluiten, die over het geheele land verdeeld zijn, Op Hokkaido, zoo wordt gemeld, heeft de maat schappij reeds een bedrijf te Otaroe opgehe ven. Joodsch dagbladdirecteur tracht goud en sieraden ter waarde van 2Yz millioen lei uit te voeren. De vroegere Joodschc directeur van het Rocraeensche dagblad Tim pul, Jean Hurtig, heeft Maandag getracht met zijn gezin van Constanza niet een Roemecnsch stoomschip naar Athene te vertrekken. Bij 'n nauwkeu rig onderzoek van zijn bagage en zijn klee ding vonden de douaneambtenaren talrijke aanbevelingsbrieven van bekende Roemeen- sche persoonlijkheden aan hun Griekschc vrienden. Zoo vonden zij onder een schoen zool een credietbrief van een bekend© Atheenschc bank. geldig voor een groote som. In een mantelzak van mevr. Hurtig en in de zakken der kinderen vond men verder goud en sieraden ter waarde van ruim ZYz millioen lei. Hurtig zou er in ge slaagd zijn zich tijdig te ontdoen van een koffer met acten. Hurtig en zijn gezin wer den wegens overtreding van de deviezen- voorschriften en de wet op den handel in goud gearresteerd. Cardenas weer in het Mexieaansche leger Naar verluidt, zal de president van Mexi co, Cardenas, na uit zijn functie van presi dent der republiek te zijn getreden, weer in den actieven dienst van het leger als divisie&eneraal terugkeeren. Cardenas heeft tijdens zijn presidentschap, dat zes jaar heeft geduurd, onbeperkt verlof gehad. Een mausoleum voor omgekomen Roemeensche legionnarissen In Miercurea Ciucului in het Szekler ge bied, waar zich onder 't regime van ex-koning Carol een groot concentratiekamp voor aan hangers der IJzeren Garde bevond, worden thans nu deze stad door de scheidsrechter lijke uitspraak van Weenen aan Hongarije komt, de lijken van 46 -legionnarissen opge graven en voorloopig in Predeal bijgezet. De definitieve bijzetting zal geschieden in een groot mausoleum, dat de laatste rustplaats zal worden voor alle vermoorde legionnaris sen. Waar dit mausoleum zal worden opge richt, staat nog niet vast. Steigers beheerschen het interieur van de St. Laurens-kerk te Alkmaar, welke thans een algeheele restauratie ondergaat. Wat men nog van de gewelven ziet (Foto Pax-Holland) De Hongaarsche minister-president, graaf Teleki, heeft op zijn rondreis door het be vrijde gebied van Zevenburgen besprekin gen gevoerd met de leiders der minderhe den en in verband daarmede o.a. verklaard: De regecring wensche een menschclijke en billijke nationaliteitenpolitiek te voeren. De regeering waarborgt volledige juridische en feitelijke gelijkheid der minderheden, alsmede het vrije gebruik van de moeder taal in het particuliere leven, op school en in de cultureele instellingen. Daartegen over wordt onvoorwaardelijke trouw je gens den Qongaarschen staat, alsmede be reidheid tot samenwerking op economisch en cultureel gebied geeischt. De regeering is er zich van bewust, dat een van begrip getuigende nationaliteitenpolitiek de hoog ste taak van den Hongaarschen staat is. Fransch generaal over den strijd tegen Londen. Naar wij uit Vichy vernemen, heeft een Fransche generaal der vliegers zich over de Duitsche luchtaanvallen op Londen als volgt uitgelaten: Indien wij de mogelijkheid beschouwen, die zich voordoet bij de vernieling van ha veninstallaties door een vloot in tegenstel ling tot de verwoesting, die het luchtwa- pen teweegbrengt; dan bemerken wij op het eerste gezicht, dat de luchtvloot in staat is veel dieper in het hart der haveninstallaties in te grijpen. Voor het Engelsche eiland is thans in de gedaante van de Duitsche lucht vloot een veel gevaarlijker tegenstander ontstaan dan een vloot ooit kan worden. Het luchtwapen grijpt een oorlogs- of koopvaar dijvloot niet slechts in de open zee of bij het binnenloopen, ihaar wat het belangrijkste is het treft den goederenopslag in de ha ven rechtstreeks. En hierin ligt de strate gische beteekenis van den Duitschen lucht aanval op de haveninstallaties van Londen: de vernieling der dokken, die onafhankelijk van ebbe en vloed een ononderbroken laden en lossen der schepen mogelijk maken, als mede de vernietiging der opslagplaatsen en pakhuizen, bcteekent voor de enorme stad niet alleen onderbreking van de levensmid delenvoorziening, maar ook het. uitblijven van grondstoffen, die voor de bewapening van beteekenis zijn. Londen is de grootste haven tor wereld. Wordt het in zijn functie gestoord of buiten bedrijf gesteld, dan moeten andere havens van Engeland zijn taak overnemen. Dat be- teekent, dat deze havens den invoer moeten verwerken, waarop zij in het geheel niet zijn berekend. Daarenboven wordt door de bom bardementen op graansilo's koelhuizen, pak huizen, en opslagplaatsen een vernietiging van de opslagruimte, die voor de enorme stad zoo noodzakelijk is, voltrokken. Voor een eiland als het Engelsche is de toevoer van overzee der Alpha en de Omega van zijn kracht. Zeer groote voorraden moeten aan gevoerd en opgeslagen worden, als de nood zakelijke wapens en munitie vervaardigd, alsmede de levensmiddelenvoorziening ge waarborgd moeten worden. De vernietiging van deze doelen beteekent den beslissend- sten stap tot overweldiging van den vijan delijken tegenstand. Op grond hiervan kan men den Duitschen aanval op de haven installaties van Londen beschouwen als een maatregel, die uit een oogpunt van lucht strategie uiterst knap en juist is.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8