Dronken in de klas De Roemeeosche omwenteling Wijziging Radio - programma Een Nederlandsche S.S. opgericht Samenvoeging van gemeenten in Noordbrabant Twee jeugdige dieven Landelijke vakbond van pensionhouders Veemarkten in Italië tijdelijk gesloten Het loon der arbeiders in Duitschland Toïunie tusschen Duitschland en het protectoraat Oorlogswinsten in Engeland Britsche strijdkrachten beschieten Boulogne Officieele valuta-koersen HILVERSUM. In het radio-programma Vor de a.s. week zijn de volgende wijzigin gen aangebracht: ZONDAG IS SEPTEMBER (zender Kootwijk) 7 uur v.m.7 uur n.m. onveranderd. 7 uur n.m. K.R.O.-mclodisten en solist. 7.30 uur K.R.O.-orkest. 8 uur Berichten Duilsch. 8.15 uur Nieuwsberichten A.N.P. S.30 uur Nieuwsberichten Engelsch. 8.45 uur Gramofoonmüziek. 8.559 uur Wij sluiten den dag... MAANDAG 16 SEPT. (zender Jaarsv: 8 uur v.m.6 uur n.m. Onveranderd. 6 uur Voor de jeugd. 6.15 uur K.R.O.-orkest. 7 uur Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 uur Berichten. 7.20 uur Reportage. 7.35 uur K.R.O.-kamerorkest. 8 uur Berichten A.N.P. 8.15 uur K.R.U.-melodisten en solist. 8.35 uur Radio toneel met luisterwedstrijd. 8.55—9 uur Wij sluiten den dag... Een artikel van ir. A. A. Mussert in Volk en Vaderland naar aanleiding van den dood van den W.A.-man Peter Ton eindigt als volgt: „Mijnerzijds heb ik ook een antwoord op deze misdaad der democratie. Zoo snel en deugdelijk mogelijk zal 't WA-korps verder worden opgebouwd Duizenden zijn reeds in training. „De eerste duizend hebben in Zandvoort gemarcheerd op Zaterdag 24 Augustus j 1.; niemand van ons dacht toen aan de moge lijkheid, dat de tweede marsch in grooter verband zou geschieden achter de baar van een vermoorden kameraad. „Als aanvullend antwoord besluit ik hier bij tot de oprichting van de „Nederlandsche S.Si", een zustcrcorps van de Duitsche S.S., die tot uiting zal brengen de bloedverbonden- heid van het Nederlandsche volk met het Duitsche volk en de hooge waarde, die wij Nederlandsche nationaal-socialisten toeken nen aan de oude ridderlijke deugden van mogd en eer en trouw. Zij, die komende uit dit korps, eens zullen toetreden tot de poli tiekorpsen zulien waarborg zijn, dat misda den als in Den Haag gepleegd, in de toe komst tol de onmogelijkheden zullen behoo- ren." Verder doet Volk en Vaderland, mededeer ling van de benoeming van ir. C. J. Huijgen tot secretaris-generaal der Beweging met opdracht te bevorderen de samenwerking en het doelmatig functioneeren van de afdee- lingen van het Hoofdkwartier. Deze benoeming geldt voor het tijdvak van 16 September 1910 af tot nader order. Tot persleider der Nationaal-Socialistische Beweging, met opdracht te bevorderen de sa menwerking en het doelmatig functioneeren van de persorganen der beweging is be noemd dr. T. Goedewaagen. Deze benoeming geldt eveneens voor het tijdvak van 16 September 1940 tot nader or der. Eén economisch sociaal geheel. cultureel en Van ambtelijke zijde werd het. A.N.P. me degedeeld, dat binnenkort de volgende ver anderingen te wachten zijn: 1. De gemeente Breda zal worden uitge breid met de gemeenten Ginneken en Prin- cenhage en een deel van Teteringen. De gemeenten Gilze en Chaam zullen worden uitgebreid met deelen van Ginneken. 2. De gemeente Helmond zal worden uit gebreid met de gemeente Stiphout en met deelen van Mierlo, Bakel, Deurne, Someren en Aarle Rixel, de gemeente Geldrop met deelen van Mierlo en Someren. 3. De gemeente 's-Hertogenbosch zal wor den uitgebreid met de gemeenten Engelen en Vught en het dorp Hintham van de ge meente Rosmalen. Verder zal nog uitbrei ding plaats hebben van de gemeenten Gravc, Cuyk, Boxmeer en andere. Hieromtrent zul len spoedig nadere bijzonderheden worden vertrekt. Het voornemen tot vereeniging der aange duide gebiedsdcelen in een gemeenschappe lijk kader, steunt op de overtuiging, dat zij tezamen één economisch, cultureel en sociaal geheel vormen, waarvan de bewoners door plaatselijke betrekkingen ten nauwste met elkander vereenigd zijn en gemeenschappe lijk elkanders lasten te dragen hebben. De tijd is rijp om deze plaatselijke^ verbonden heid ook in de geëigende staatkundige struc tuur tot uiting te brengen. Geld gestolen om kroegschuld te betalen. Op 31' Juli jl. werd uit de woning van een veehouder te Ilpendam een geldsbedrag van ruim driehonderd gulden ontvreemd. Voor dit feit hadden zich gisterochtend een 22- jarige jongen, die wel eens bij den benadeel den veehouder aankwam, en een 19-iarige jongen, beiden uit Purmerend, te verant woorden,. De oudste van dit tweetal was er van op de hoogte'dat, wanneer de veehouder de koeien aan het melken was, er zich nie mand in.het woonhuis bevond. Hiervan had hij op den middag van den 31sten Juli gbruik gemaakt om er eens een kijkje te gaan nemen, vergezeld van een vriend. Hij had uit een raam een hor weg genomen en was het huis binnengeklommen Zijn „vriend" stond inmiddels op den uit kijk. Hij vond in de woning een geldkistje en een portemonnaie, waarvan hij zich het geld. bestaande uit bankbiljetten en eenig los geld, toeeigende. Buiten hadden de jon gens den buit verdeeld en beiden hadden zij het dienstig gemaakt, om de schulden, 'die zij in verschillende kroegen hadden, af te bclalcn. Hiermede was in totaal ongeveer zeventig gulden gemoeid, het resteerende bedrag werd later teruggevonden. De president van de Amsterdamsche recht bank, Mr. J. Boon, achtte deze zaak van be lang, mede met liet oog op de rapporten, wel ke omtrent beide verdachten waren uitge bracht. Hieruit blijkt, dat de oudste verdach te slap van karakter, doch niet slecht van aard is, en veel te lijden heeft gehad van ongelukkige familie-omstandisrheden De 19- jarige jongen was onverschillig, het op hem uitgeoefende toezicht hleek geen resultaten op te leveren en ook de voorwaardelijke ver oordeeling tot acht maanden, welke hem vo rig jaar door de rechtbank te Haarlem we gens diefstal was opgelegd, had geen indruk op hem gemaakt. De Officier van Justitie, Mr. Bakhoven, eischte tegen den 22-jarigen hoofdschuldige een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, evenals tegen den 19-jarige, in welk laatste geval hij geen verzachtende om standigheden zag met het oog op de voor afgaande voorwaardelijke veroordeeling. Nadat de verdedigers der verdachten, de hecren Mr. F. E. Schmcy en Mr. E. M. J. Minderop in hun pleidooien gewezen hadden op resp. het blanco strafregister en op het belang om den jongen zijn straf in de jeugd gevangenis te doen ondergaan met mogelijk voor beiden ten dcele een voorwaardelijke straf, bepaalde Mr. Boon de uitspraak op 27 September a.s. Spoedige bijeenkomst in zicht. De Nederlandsche Middenstandsbond schrijft: Dezer dagen is te 's Gravenhagc onder leiding van den Nederlandschen Midden standsbond en in tegenwoordigheid van den directeur van het Rijksbureau voor het Ho tel-, Café-, Restaurant- en Pensionbedriji (Rijkshoreca), eeir bijeenkomst gehouden van beroepspensionhouders uit verschillen de deelen van het land. Hierbij waren te genwoordig afgevaardigden van den Neder landschen Bond van Bcroepspensionhouders te Amsterdam, van ,1-Iorecas" te Enschede, van de Nederlandsche Vereeniging van Be roepspensionhouders te Hilversum en van den Bond van Utrechtschc Pensionhouders te Utrecht, alsmede enkele ongeorganiseer den. Eenstemmig is besloten tot oprichting van een landelijken vakbond van pensionhou ders. In een op korten termijn nader te houden bijeenkomst zullen, statuten en huis houdelijk reglement van den nieuw op te richten vakbond definitief worden vastgc- stled, In verband met de op handen zijnde ver plichte inschrijving voor bcroepspensions bij Rijkshoreca is het gewcnscht, dat de be roepspensionhouders in Nederland zich ver- cenigen in één nieuwen vakbond, ten einde hun vakbelang bij de desbetreffende regee- ringsinstaniies zoo goed mogelijk te kunnen bepleiten. Voor zoover pensionhouders nog niet ge organiseerd zijn bij een der hierboven ge noemde bonden en, nog geen adhacsie be tuigden -toet de oprichting van een vakbond, kunnen zij dit alsnog doen aan het adres van den Nederlandschen Middenstandshond te 's Gravenhage. Mauritskadc 33b, waar zij zich ook voor toetreding als lid van den nieuwen bond kunnen opgeven. Eventueel kan met inzending van een naamkaartje met. vermelding „Pensionbond" worden vol; staan. Voor een wel zeer merkwaardig geval is Donderdagmiddag de hulp van de Utrechtsche politie ingeroepen. Het was het schoolhoofd van een lagere school die per telefoon om assistentie verzocht. Toen de dienaar van Hermandad ter plaatse ver scheen, vertelde de hoofdonderwijzer wat er dien middag was gebeurd. Terwijl de les sen in alle rust waren begonnen, kwam een onderwijzer uit de vierde klasse bij het schoolhoofd met de medcdeeling, dat twee zijner leerlingen, t.w. een jongen van tien en een van elf jaar, zich zoo zonderling ge droegen, dat hij er zelfs na ernstige onder vraging, niet uit wijs kon worden. Samen gingen het schoolhoofd en de onderwijzer naar de alleen gelaten klas terug en al spoedig werden de heeren gewaar, dat er in het leslokaal een eigenaardige lucht hing, welke bij nader onderzoek die van alcohol bleek te zijn en o schrik, weldra kwam vast te staan, dat de jongens in dron ken toestand in de bank zaten. Na strenge ondervraging kwam het hooge woord er uit: de knaapjes hadden uit een kelder aan de Oude Gracht fleschjes bier gestolen en ieder een heel fleschje leeg gedronken. Op school ondervonden zij al spoedig de slechte gevolgen van hun kwajongensstreek. De politieagent heeft op lasf van het schoolhoofd de jongens „ter ontnuchtering" naar het ouderlijk huis overgebracht en hen verder aan de zorgen van hun respectieve iijke moeders overgelaten. De voor de voorziening en verdeeling van levensmiddelen aan de weermacht en de burgerbevolking bevoegde Italiaansche mi nister van landbouw, heeft met ingang van 19 September de tijdelijke sluiting gelast van alle veemarkten. Vanaf dit tijdstip móeten de boeren het voor verkoop bestemde vee bij de fascistische producentenorganisatie inle veren, die voor de leveringen aan het leger de burgerbevolking en de industrie zorg zal dragen. Deze maatregel beoogt voornamelijk een strenge tenuitvoerlegging van de bepa lingen op den vleescliverkoop. Wij lezen in het weekblad De Waag: De Nederlanders, die in Duitschland gaan werken, verdienen daar over 't algemeen een goed loon en er zijn- hun alle mogelijke faciliteiten toegezegd, om dat deel van hun loon, dat voor het onderhoud van de in ons land achtergebleven familie bestemd is, zoo vlug mogelijk over te maken. Nu is er echter iets, dat niet klopt. Er zijn arbeiders, die al acht weken weg zijn en van wie de vrouw nog steeds geen geld ontvan gen heeft. Wel is het beschikbare bedrag in Duitschland gestort. Waar hapert het? Waar om werkt die administratig niet vlugger? Voor zeer vele gezinnen is de toestand, zoo als hij thans is een ramp. I-Iet werken in Duitschland, dat op zichzelf een zegen had kunnen worden voor breede lagen van onze bevolking, wordt daardoor tot een bespot ting. Ligt de fout bij Nederlandsche of Duit sche instanties? Heeft men slechts gebruik gemaakt van het gewone clearingapparaat en het loon van die arbeiders, waarop de vrouw en de kinderen wachten, geheel op de zelfde wijze behandeld als de vordering van een of andere firma, die gewoon is met be talingen op termijn te werken? Het gaat hier om een zeer groot sociaal be lang en tevens om een zaak, die van de al lergrootste beteekenis voor de politieke stem ming hier te lande. Als die liee.le zaak niet spoedig volkomen goed werkt, zal de tewerk stelling in Duitschland een bron worden van wilden haat. Een onmiddellijk onderzpek is geboden. En dan direct: correctie en doelmatige rege ling. Duifsch weermachtbericht Onze V.P.B.-correspondent meldt: Naar te Berlijn verluidt zal binnen kor ten tijd de tot dusver nog bestaande tolgrens tusschen Duitschland en het protectoraat de finitief worden opgeheven. Deze maatregel lag reeds lang in de bedoeling, maar was uitgesteld om ecn^zekere aanpassing van de economische verhoudingen in het protecto raat aan die van het overige rijksgebied af te wachten. Inmiddels is deze aanpassing, met name wat het prijsniveau betreft, zoo ver tot stand gekomen, dat de tolgrens kan worden opgeheven, zonder dat de economi- schen sociale verhoudingen in hét protecto raat daardoor worden geschaad. In handels overeenkomsten met. andere landen is reeds met den nieuwen toestand, ontstaan door het vervallen van de tolgrens, rekening gehou den. Enkele dagen geleden liet Churchil een gemiddelde effectenrekening opstellen om te bewijzen, dat de Kngelsche plutocratie niets aan den oorlog verdient. Bijna tezelfder tijd echter werd hij, volgens berichten, uit Lon den. door de dividenduitkeeringen van een aantal steenkoolmaatschappijen aan de kaak gesteld. Zoo verhoogde b.v. de Staveley steenkool- en spoorwegmaatschappij haar netto-winst van 461.000 tot bijna 700.000 pond sterling. De aandeelhouders ontvangen 13.9 dividend, vrij van belasting, Nog gunstiger zijn de bedrijfsresultaten van de Sheepbrid- ge steenkool- en ijzermaatschappij. Deze keert 17,4 dividend uit. Dergelijke win sten zouden niet mogelijk geweest zijn zon der de voortdurende stijging der steenkool prijzen. Geen schade aangericht. Het opperbevel van de Duitsche weer-- macht maakt bekend: Een onderzeeboot heeft zes bewapende koopvaardijschepen met 37.600 b.r.t. tot zin ken gebracht, waaronder een schip van 7.000 b.r.t. waarvan reeds melding gemaakt is. Aan de Britsche vliegtuigen die 's nachts Noord- en West-Duitschland zijn binnenge vlogen gelukte het niet hun doelen te be reiken. Enkele bommen welke op woonwijken en op een dorp' werden uitgeworpen richt ten slechts geringe schade aan. Bij de eigen gewapende verkenningsvluch ten boven Zuid-Engeland werden bommen op fabrieken in Londen, Bcxhill, Brighton, Banbury en andere plaatsen geworpen. Ton Zuidwesten van het eiland Man geluk te het een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. ernstig te beschadigen. In den nacht van 12 op 13 September be stookten gevechsvliegtuigen de havens en dokken van Londen en Liverpool opnieuw met boni-men en verwekten nieuwe branden en ontploffingen. Britsche havens werden wederom door mijnen afgesloten. Een vij andelijk vliegtuig werd neergeschoten, een eigen toestel wordt vermist. In den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 September probeerden lichte vijandelijke zeestrijdkrachten de haven van Boulogne te beschieten. De tegenstander werd, zonder eenige schade te hebben aangericht, door het vuur van onze kustbatterijen verdreven. Ifal'aansch wecrmactithcricht Vliegeraanvallen voortgezet Het 9Sste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Een Italiaansche onderzeeër is op zijn ha- sis teruggekeerd, na op den Atlantischcn Oceaan 18.000 ton Engelsche scheepsruimte tot zinken gebracht te hebben, te weten een tankboot van 10.000 ton en een geladen schip van S000 ton. In Noord Afrika zette onze luchtmacht overdag en 's nachts haar actie voort de vijandelijke stellingen, concentraties van gemotoriseerde voertuigen en andere mili taire Qbje.Qten in de omgeving van Egypte. Een hénzinedepot werd in brand gestoken. Verscheiden gepantserde en bewapende vrachtauto's werden aangevallen en onbruik baar gemaakt. In Oost Afrika vielen onze vliegtuigformaties met succes in de omge ving van den Soedan een kamp en een le gerplaats aan en in het gebied El Katule van Kenya vijandelijke autocolonnes van twin tig voertuigen. Invallen van vijandelijke vliegtuigen ge schiedden te Massaoea dat vier maal gebom bardeerd werd en waar een gebouwtje be schadigd werd, te Assab waar een hospitaal verwoest werd evenals de keuken van een ziekenverblijf en woningen in het centrum waardoor zes personen gedood en enkele Italianen en inboorlingen gewond werden, alsmede te Asmara en te Goera," waar beperk te schade aangericht werd. De vliegtuigen te Dzjimma en Fsiatsaman werden even eens gebombardeerd met als gevolg eenige schade en negen gewonden. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten door onze jagers, twee andere toestellen wcr den waarschijnlijk neergeschoten. De laatste uren van Carol als koning. Staatsleider Generaal Antonescu heeft in een bekendmaking de chronologische volg orde der gebeurtenissen medegedeeld, die tot de abdicatie van koning Carol geleid hebben. In deze bekendmaking verklaart Anto nescu. dat hij 4 September om 12 uur bij den Koning ontboden werd, die hem na een uit voerige uiteenzetting van de situatie des lands op het gebied van de binnenlandsche en buitenlandsche politiek met de vorming van een regeering belastte. Reeds om negen uur 's avonds moest hij evenwel deze op dracht van de hand wijzen, daar allen, met wie hij overleg pleegde, hun steun van het aftreden van den Koning afhankelijk stel den. Na lange aarzeling en op aandringen van Antonescu en van minister Valer Pop droeg de Koning 5 September om vier uur 's mor gens Antonescu op grond van de destijds ge publiceerde decreten de regeering met dicta toriale volmachten over. Heel dien vijfden September deed hij. Antonescu. moeite om een regeering te vormen die in staat zou zijn den toestand, die van seconde tot seconde ernstiger werd, te behecrschen. Zijn pogin- een mislukten evenwel, zoodat hij de Koning reeds discreet te verstaan gaf, dat deze met de mogelijkheid van troonatstand rekening moest houden. 's Avonds vielen toen in de nabijheid van het minister-presidium schoten. De demon stranten wilden iets tegen het slot onderne men. Antonescu was besloten zich onder de demonstranten te begeven, en hen tot rust te brengen, maar hij moest zich er toe be palen naar den Koning te gaan en diens ab dicatie te eischen. Van half tien tot elf uur 's avonds had hij een onderhoud met clen Koning en wees dezen op alle misslagen van diens tienjarige heerschappij. Hij verlangde van den Koning, dat deze vóór vier uur 's morgens aftrad. De Koninklijke adjudan ten, met wie hij tevoren overleg gepleegd had, hadden dezelfde opvatting gehad als hij Daarna had do Koning nog in den loop van den nacht generaal Rescu en den chef van den generalen staf. generaal Mihail. ontvangen, die hem abdicatie afrieden. Voorts ontving hij den rentmeester der do meinen, generaal Baliff alsmede George Bra tiani, prof. Cuza. den minister van buiten landsche zaken. Manoilescu, en dien van binnenlansche zaken, Propescu, die de op vatting van Antonescu deelden. Den zesden September 's morgens om vier uur was het antwoord van den Koning nog niet binnengekomen. Daarcfp had hij. Anto nescu. door bemiddeling van een officier een brief gezonden, die reeds gepubliceerd is en waarin Antonescu ook schriftelijk ab dicatie eisehte. Deze officier, een luitenant- kolonel, had de opdracht gehad mondeling den Koning mede te .deelen, dat Antonescu uiterlijk 's morgens om zes uur antwoord verwachtte. Onder den indruk van dezen brief besloot de Koning toen afstand te doen ten gunste van zijn zoon. Mevroüw Lupescu kwam nog tusschenbeide met de bedoeling dat de troonopvolger zich mede in balling schap zou begeven. Dit was een laatste po ging geweest om het land den chaos te stor ten. Onder den druk der adjudanten was deze misdadige poging evenwel mislukt. Om tien minuten over zes ontving An tonescu bericht van de adbicatie van den ko ning. Reeds om acht uur 's morgens had de nieuwe koning, Michacl, den eed van trouw op de natie afgelegd. Vervolgens had An tonescu zijn eerste audiönte bij den nieuwen Koning, aan wien hij de volgende verklaring overhandigd had: „De oplossing, waardoor men tot de huidige situatie gekomen is, is de eenige, die tot de redding van het land, de natie en de dynastie leidde. Twee doel einden heb ik mij voor de rest van mijn leven gesteld: De zedelijke verheffing van dit volk uit het moeras, waarin het zooveel jaren verkeerd heeft en eerlijkheid, werk lust, en gerechtigheid hij alle Roemenen te doen herleven. Voorts zal ik het land in zijn eeuwige rechten herstellen." Aan het slot van de bekendmaking ver klaarde generaal Antonescu, dat het na be ëindigden strijd thans tijd is om woorden van geweld te vermijden. Van nu af moeten allen den troon met achting omringen en het verleden doodzwijgen. - Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 APf) 100 100 5O0 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 1 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 194U II 4 1940 II (m.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3%) 1938 3 (3V2) 1939 3 98% 98% 90 98% 91% 98% 89% 75% 70 79% 80% m* 98% I 89 15/1 98% I 90% 98% 89% 76% 76% 79% 80% OOST-lNDlë. 100 500 100 500 1937 3 1937 3 1937a 3 1937A 3 75% 75 13/1 76 9/16 76% I 74 5/16 74 U/i 74 5/16 75% I DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 48 53 Ivonv Kas (m.v.) 4 68 70 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 80% 81 s Grav. '37 I 3% N.-HoJl. '38 3 78% N.-Holl. '38 II (3%) 3 803,4 803% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holland 1937 3 83% HYPOTHEEKBANKEN. Ned. Hyp.b, Veendam 3% 86% 86% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 75 Gelsnk. Berg 5 54% 60 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 145 146% Ned. Ind. Handelsb. A. 96% 9fi Ned. Handel Mij. c.v. A. S0% 80% Ned. Handel. Mij. r. A. AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. 83%S4% S4%—863 6i 64% 162 161% c.v.A. S482% 83%823 341 335 15234—149% 150—1523 12134 8634 8534 193 109 184% 126% 125% 121 S7 85% 391 109% 184 124 127 A.K.U. Calvé Delft c. v. A. Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. Lever Bros en Unïlever Ned. Ford Philips G.B.v.A. Philipsp ref. A. Heemaf NV. A. Lever Br. en Un. A. Lev. Br 6p.A. Ned. Kahelfabr. A. Npd. Scheepsb. A. Ver. Blikfabr A. Papierfabr. v. Gelder A Werksproor v. A. - A. Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%—21 213/1620' Beth. Steel c.v. A 65% 66 Gen. Motors c.v. A. 41 41 11/! Tnt. Nic.kel c.v. A. Kennecot Copper c.v. A 2S—2S5/16 2834—5 North. Am. Aviation c.v. A. 1834 19 Rep. Steel c.v. A. 10%1513/16 U. S. Steel c.v. A. 46 46% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. Kon. Petr. 222-215 219%-212 Buitenland. Shell Union c.v A. Tidc Water c.v. A. 8%-8% 8%-8% 8%-8 9/16 8%-8 9/ RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubber 1S9%-191 188% Bandar Rubber Mij. A. 139% Deli Batavia Mij. A. 141% 139% SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. Javasche Cultuur NI.SU. Ver. Vorstenl. Cult. 363-361 360 209 207 210 210 90% 91 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senemhah 128 186-191 194-192% 163-161 160%-159V SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 93 Java-China-Japan lijn A. 12734 127 Kon. Ned. Stoomb. Mij. 117%115 nat. bez. v. A. 116—115 Kon. Paketvaart A. 197%. 195% Ned. Scheepv. Unie A. 128%127% 127%128 Rott. Lloyd A. 108-109 108% Stocmv. Mij. Nederland A. 109% 10S% VALUTA'S. New York Berlijn Helsinki Stockholm Ztirich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16—1.88 9/16 75.28-75.43 3 81- 3.82 44.81—44.90 42.84—42.92 1.86%1.90% 30.08-30.20 44.76—44.04 42.S0—42.96

Schager Courant | 1940 | | pagina 2