ambienaren gewijzigd Rechtspositie VLEES CH op den Bon Enschedé BONNEN Offensief aan de Egyptische grens Fransche vlootformatie naar Afrika Een college van voedsel voorziening Verduisteren gebombardeerd Ex-premier Leon Blom gearresteerd die deze week gelden lia ivfon n t Laan. Schacen. Tel. 444 (2 lijnen). Kewtetal 22«1 II»»»0A0,.sEe,EMMB,M.. DAGBLAD VOOR HOLLAKDS NOORDERKWARTIER Uitgöve der N.V. Uitf.-Mif. „WoMands Noaréerkwortwr" Ontslag en aanstelling zoo noodig in afwijking van geldend recht Volgens een nieuwe verordening wordt de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in rijksdienst, en wel' in het bij zonder de voorwaarden, waaronder zij kun nen worden aangesteld of ontslagen, zoo noodig geregeld in afwijking van het tot heden geldende recht. Hetzelfde geldt: voor den dienst bij een provincie, bij een gemeente of bij een an der publiekrechtelijk lichaam, alsmede bij die privaatrechtelijke lichamen, waaraan het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam deelneemt, tenslotte ook voor betaalde werkzaamheden alsmede voor bezigheden in bijzondere scho len; voor de werkzaamheden van personen, van wie voor de aanvaarding van hun ambt of beroep het afleggen van den eed (belofte) wordt geëischt. Italiaansch weermachtbericht Solloem bezet Het hoofdkwartier van de Italiaansche Weermacht publiceert het 100ste weermacht- bericht. Dit luidt als volgt: In Cyrenaica hebben onze vooruitgescho ven afdeelingcn de gréns overschreden en leveren levendige gevechten tegen vijande lijke strijdkrachten. Ons luchtwapen neemt actief hieraan deel. Met bombardementen en in duikvlucht valt het vijandelijke concen- traties van auto's aan. Hierbij zijn twee vij andelijke vlieguigen van het type Blenheim neergeschoten. Bij Malta zijn het arsenaal van Valletta en de vlieghaven voor watervliegtuigen van Calafrana op nieuw des nachts gebombar deerd. Ondanks de ongunstige weeromstan digheden zijn alle doelwitten volledig getrof fen. In het oostelijk deel van de Middellandsche Zee zijn vijandelijke zeestrijdkrachten op nieuw door onze vliegers ingehaald en ge bombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun steunpunten teruggekeerd. In den Indischen oceaan kon een Britschen kruiser, die door een onzer vliegtuigformaties gebombardeerd, getroffen en ernstig bescha digd werd, slechts langzaam en met zeer diep in het water liggend hekwerk de reis voort zetten. In Noord-Afrika heeft de vijand eenige luchtaanvallen ondernomen en daarbij brand bommen op Bomba geworpen zonder het minste resultaat. In Italiaansch-Oost. Afrika heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op de geheele zóne tusschen Asmara en Adi Ugri. Hierbij werd van de inboorlingen een persoon ge dood en een gewond, terwijl in een kleine ko lonie geringe materieele schade werd aange richt. De bezetting van Solloem. Ofschoon ook heden het Italiaansche weer- machtsbericht nog geen bevestiging geeft van de op Engelsche meldingen uit Cairo ge gronde berichten over de bezetting van Sol loem door de Italianen, is men in Italiaan sche politieke kringen er van overtuigd dat aan de juistheid van dit bericht niet meer getwijfeld kan worden. Om militaire redenen zoo verklaart men verder, zullen nog geen nadere 'bijzonderheden kunnen worden ge geven, zoo lang niet ook nog andere doelen van de in het Italiaansche wecrmachtsbe- rioht van vandaag vermelde hevige gevech ten aan de Egyptische grens bereikt zijn. Drie kruisers en drie torpedo jagers zijn Straat van Gibral tar gepasseerd. Te Vichy is officieel medegedeeld, dat een Fransche vlootformatie, be staande uit drie kruisers en drie torpedojagers, de straat van Gibral tar is gepasseerd en koers zet naar Dakar. In Fransche politieke kringen geeft men te verstaan, dat het uitvaren van deze vloot formatie naar Fransch Afrika in verband staat met de maatregelen der regeering tot het verhinderen van Britsche kuiperijen in eenige deelen van het Fransche koloniale rijk. Volgens nadere berichten uit Vichy zijn de zes oorlogsschepen behouden op hun be stemming aangekomen. Vier ons per week per persoon Een ons vleeschwaren Ook oagesmolten vet valt onder de distributie Heden wordt een aanvang gemaakt met de distributie van rund-, kalfs- en varkensvleesch. Tevens zijn de maximumprijsgren- zen voor deze en andere vleeschsoorten vastgesteld. In de eerste week (van Maandag 15 September tot en met Zon dag 22 September) wordt verstrekt vier ons vleesch per persoon en één ons vleeschwaren. Ongesmolten vet valt nu ook onder de distri butie. Aangezien nog niet ieder een vleeschkaart heeft, zullen in de eerste week bonnen van het algemeen distributieboekje geldig zijn: de nos: 79, 84, 89 en 94 geven elk recht op 100 gram vleesèh, been inbegrepen, óf 100 gram vleeschwaren ,bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram vleeschwaren. Daar ongesmolten vet, dat tot nu toe niet onder de distributie viel, er nu wel onder valt, zal men hier voor dus een of meer van de bonnen 79, 84, 89 en 94 moeten opofferen. Niet onder de distributie vallen schapen-, geiten-, en paarden- vleesch. Zij, die nu reeds uit hoofde van hun werk zaamheden in aanmerking komen voor extra rantsoenen brood, boter of vet, zullen nu ook bonnen krijgen voor extra-rantsoenen vleesch of vleeschwaren. Personen, die op medische gronden behoef te hebben aan extra-vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd medisch attest ook extra- i bonnen krijgen. MAXIMUMPRIJZEN. Ten aanzien van de détailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door den secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paarden- en schapenvleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winkel vóór 16 September 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfsvleesch zijn maximum- prijsgrenzen vastgesteld, boven welke dat vleesch niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: Rundvleesch. Biefstuk 130230 et. per Kg.; haas 130 230; rosbief 120200: rollade (lende) 100 170; gewone rollade 90150; ribstuk 100170; riblappen 90-150; contrafilet 130—200; braad vleezenmagere lappen—doorregen lappen (lappen) 80—140: klapstuk 80140; gehakt- poulet 70—120; rauw rundvet 100—140. Kalfsvleesch, ander dan nuchter kalfs vleesch: Oesters en schnitzels 180—280 et. per Kg.; fricandeau 140240; rollade 130210; cotelet- ten 120—200; lappen 130—210; poulet en ge hakt 100—180; rauw kalfsvet 100—160, nuch ter kalfsvleesch 80140. Het vorenstaande beteekent niet, dat el ke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoo- pen tegen den hoogs ten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch schapenvleesch, varkensvleesch of vleeschwaren aan verbruikers ver koopt, verplicht is, met ingang van 16 September 1941 in zijn winkel een duidelijk leesbare prijslijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen, andere prijzen dan die, welke op de lijst staan ver meld, is verboden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleeschwaren in' blik. De verkoop daarvan is wederom toegestaan en de prijzen behoevep niet op de prijslijst te worden vermeld.. Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den burgemeester van de plaats waar de win kel is gevestigd. Elke slager en winkelier in vleesch of vleeschwaren is dan ook ver plicht terstond zijn prijslijst in tweevoud ter gemeentesecretarie in te leveren. Bij de sa menstelling van de prijslijst dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het bo venstaande, Overtredingen zullen nl. streng worden gestraft. Een slachtverbod. Ten einde al deze maatregelen af te ron den is met ingang van 16 September naast het bestaande slachtverbod voor varkens een slachtverbod afgekondigd voor rundvee. Nog steeds één pond kaas Afleveringsbonnen niet meer noodig. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht van belanghebbenden op ge vestigd, dat de bepaling, dat aan consumen ten maximaal y2 kg. kaas per persoon en per keer mag worden afgeleverd, nog onvermin derd van kracht is. Het is echter niet meer vereischt dat afleveringsbonnen worden uit geschreven. Regeerinqscommissarissen treden af. Ingesteld is een college voor de voedsel voorziening terwijl als directeur-generaal van de voedselvoorziening is benoemd de heer Louwes. Het college van regeeringscommissa rissen bedoeld in de landbouwcrisiswet is van zijn bevoegdheid ontheven. Fransch convooi in een mijnenveld Een Fransch convooi van 10 koopvaardij schepen met gedemobiliseerde soldaten aan boord is op weg van Noord Afrika naar Mar- seille in de Middellandsche zee in een mij nenveld geraakt. Twee schepen zijn, naar uit Vichy verluidt, gezonken. Men neemt aan, dat het. grootste deel van de opvarenden van deze schepen kon worden gered. Vanavond gaat de verduistering in om 7.53 uur en duurt tot morgenochtend 7.17 uur Twee menschen doodelijk getroffen Zaterdagavond laat is Enschedé het slacht offer gewórden van het lukraak bommen werpen van Engelsche vliegers. Vreemde vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen lichtkogels uit, waarna spoedig een serie ontploffingen volgde in het westelijke en noordelijke stadsgedeelte. De sirenes van het alarmsignaal begonnen te loeien en de luchtbeschermingsdienst was onmiddellijk in actie. Weer klonken ont ploffingen en daarna braken op enkele pun ten in de stad felle branden uit. Het bleek dat tal van brisant- en brandbommen wa ren geworpen. Ten westen van de stad vielen bommen op de rijwielpaden van den rijksweg, welke werd beschadigd. Voorts werden in deze gemeente twee boerenwo ningen getroffen, waarbij een vrouw ern stig aan den schouder werd gewond. Een koe werd in de weide gedood. In het noordelijke gedeelte der stad werd de nieuwe huishoudschool door een voltreffer geraakt en zeer ernstig bescha digd. Voots ontploften in deze woopwijk nog verscheidene bommen waarbij de heer van den Broek, procuratiehouder hij een textielmaatschappij, werd gedood. De koop man School derman, die zich per rijwiel op straat bevond, werd door een scherf in het hoofd getroffen. Na enkele uren is hij aan deg evolgen overleden. De laatste aanval van de Engelsche vlie gers was op de binnenstad gemunt. Een brandbom trof het postkantoor doch door het kordate optreden van het aanwezige personeel werd het gevaarlijke projectiel on schadelijk gemaakt. De garage van den heer Sprakel in de Hen geloschestraat raakt voorts in brand. Een fel le vuurzee ontstond, maar de brandweer, krachtig geholpen door tal van manschap pen van den opbouw dienst, had het vuur spoedig onder de knie. De garage is gedeel telijk afgebrand. In het groote nieuwe gebouw van Vroom en Dreesman ontstond brand, maar hier was men het vuur snel meester. Verder brak een hevige brand uit in een gebouw, in gebruik bij de confectiefabriek N.V. Serphos. Hier was het gevaar voor uit breiding zeer groot, maar de felle vuurzee kon vrij spoedig worden bedwongen. In de villawijk „de Stadsweide" werd mate rieele schade veroorzaakt. Verschillende stra ten zijn met het oog op niet-ontplofte bom men afgezet. Het is een raadsel, wat de bedoeling der Engelsche vliegers is geweest, aangezien zich nergens militaire doelen bevinden. Varen tusschen 22 en 4 uur Verkeersbepalingen blijven ge handhaafd. Reeds is meegedeeld, dat het aan schip pers en visschers, welke zich met hun vaar tuigen in ed bij de betreffende verordening vastgestelde zóne bevinden, is toegestaan om tusschen 22 uur en 4 uur te blijven doorvaren Om misverstand te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat reeds vroeger af gekondigde bepalingen ten aanzien van het verkeer te water volledig van kracht blijven, en men zich daar ten strengste aan heeft te houden. De uitzonderingspositie van boven bedoelde schippers slaat vrijwel uitsluitend op hen, die varen op binnenwateren of op de groote rivieren. De Me 110 staan gereed voor den start ter bescherming van de Duitsche bommenwerper eskaders, die hnn zware aanvallen op het vtj andelijk gebied ondernemen, .(foto Welibild) Hield zich bezig met politieke agitatie. De vroegere Fransche minister-president Leon Blum. is. volgens een officieele mede- deegling uit Vichy. gearresteerd en naar 't kasteel Chazeron bij Riom overgebracht. Blum hield zich op in het departement Dordogne, waar hij zich met de politiek in liet. Hij had zelfs een nieuwe krant opge richt, die heimelijk aanvallen op de regee- j-ing .van Vichy deed. OM UIT TE KNIPPEN. Broodbonnen nummers 6: geldig van 16 September tot en met 22 September (niet gebruikte tot en met 24 September), rechtgevende op 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Voorts zijn de bonnen van serie 5 nu nog geldig tot en met 17 September. Bon 05 tm. 12 (boterkaart)gel die van 24 Augustus tot en met 18 October. Elk der bonnen geeft recht op V<i pond boter. Bon 05 tan. 07 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc- tober. Elk der bonnen geeft recht op Vi pond margarine of V2 pond boter. Bon 08 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 October. De ze bon eeeft recht op V->. pond ge smolten spijsvet of V> pond boter. Bon 09 tan. 12 (vetkaart): geldig van 24 Augustus tot en met 18 Oc tober. Elk der bonnen eeeft recht op het koopen van y2 pond boter met 10 cent reductie. Bon 15: Naar keuze 1 ons vermi celli, spaghetti of macaroni, tot en met 1 November. Bon 28: Naar keuze 1 ons maizena, griesmeel. puddingpoeder of pud- dingsauspoeder tot en met 1 Nov. Tegen afgifte van twee der boven genoemde bonnen kan men. zoo lang de voorraad strekt een pakje maizena. wegende 225 gram, ver krijgen. Tevens kan men voor bon „28" twee pakjes puddingpoeder verkrijgen. elk bevattende ten hoogste 50 gram zetmeel of wel drie pakies. elk bevattende ten hoogste 33 gram zetmeel. Deze bon geeft ook recht op een pakje pudding- sauspoeder. ten hoogste bevattende 100 gram zetmeel. Bon 41: Naar keuze y2 pond rijs- temeel. rijst of rijstebloem tot en met 4 October. Bon 54: Naar keuze y2 pond ha vermout, havervlokken, gort of grutten, tot en met 4 October. Bon 71: Naar keuze Vi pond tar wemeel. tarwebloem. roggemeel, roggebloem, zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel tot en met 4 Oct, Bon 72: 1 kilo suiker tot en met 27 September. Bon 73: y2 pond koffie of y2 ons thee tot en met 27 September. Bonnen 79, 84, 89 en 94: geldig van 16 September tot en met 22 Sept- Elk der bonnen geeft recht op het koopen van 100 gram vleesch. on gesmolten vet of vleeschwaren. Bon 99: geldig van 15 Sept. tot en mert 22 September, rechtgevende op 100 gram vleeschwaren. Bon 115: Naar keuze 150 gram toi letzeep 120 gram huishoudzeep, 200 gram zachte zeep, 250 gram zeeppoe der,, indien voorradig, 125 gram zeepvlokken. 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep, geldig tot en met 24 Septem ber. Zij, die de gezinswasch naar een wasscherij sturen, zullen voor elke 8 kg. droog waschgoed één bon „115" aan de wasscherij moeten af staan. Scheorzeepbon 116: geldig van 31 Augustus tot en met 31 December, rechtgevende op 50 gram scheer zeep of één tube scheercrême of één pot scheerzeep (alleen voor manne lijke personen boven 15 jaar). Petroleumzegel periode 6: Geldig voor 2 liter petroleum tot en met 3 November (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Kolen, enz. Tot 30 September kan men bij handelaren koopen 20% v. het verbruik van April 1939 tot en met Maart 1940. Bon 5 (hondenbroodkaart) geldig van 1 September tot en met 30 September, rechtgevende voor de groepen 1. 2, 3. 4, 5, en 6 op resp. 10 Kg., 10 Kg.. 8 Kg., 5 Kg., 4 Kg. en 3 Kg. hondenbrood. Bon 5 (kattenbroodkaart); geldig van 1 September tot en met 30 September, rechtgevende op 1 y> Kg. kattenbrood.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1