Toestand in de Stille Oceaan Kabelballons boven Nederland W. van GEELEN 80 K.M. over de grens Goud en Zilver DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Rijkscommissaris naar Keulen Verduisteren Schade aangericht in Noord Holland en Friesland Iialiaansche opmarsch in Egypte ONLANGS KWAMEN ENGELSCHE TROEPEN VIA KAAP DE GOEDE HOOP UIT ENGELAND IN EGÏPTE AAN ROME 17 Sept, (Stefani) De Itali- aansche troepen zijn bij hun op marsch in Egypte volgens een be richt in de „Giornale d'ltalia" aan gekomen voor Sidi el Barrini, dat een bruggehoofd vormt van de twee de Britsche verdedigingslinie, be staande uit artilleriestellingen en mitrailleurposten, beschermd dooi- loopgraven en .gesteund door vlieg velden. De Italiaansche troepen be vinden zich bij Sidi el Barrani tach tig kilometer over de grens en zullen nog 130 kilometer moeten afleggen om de versterkte stellinge van Mei-sa Matroe te bereiken. De Engel- schen bieden krach tigen tegenstand. Op 1 Augustus bevonden zich in Egypte 110.000 manschappen, voornamelijk bestaan de uit Engelsche Hindoes, Australiërs en Rhodesiers. Hierbij moeten nog worden ge voegd 80.000, die uit Palestina naar Egypte zijn gestuurd. De Engelsche legerleiding acht te deze strijdkrachten onvoldoende en zeer kort geleden zijn in Egypte nog 30.000 solda ten aangekomen. In totaal beschikken de En- Laan, Schagen. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224A WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang .No. 11294. IRtgdvr <#m N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Peins Konoje waatschuwt «HET JAPANSCHE VOLK MOET ZICH «ALS ééN MAN" VEREENIGEN". BE- SPREKINGEN TE BATAVIA BEGONNEN. De onderhandelingen tusschen Ja pan en Ned. Indië inzake de econo mische kwesties zijn gistermiddag formeel begonnen. De Japansohe afgevaardigde, de minister van handel en industrie Kobajasji en de Japansohe consul-generaal, Saito hebben in de vertrekken van Kobajasji in het „Hotel des Indes" te Batavia, een bespreking ge had met de Nederlandsche onderhande laars, de heeren H. J. van Mook, directeur van Economische Zaken, K. L. J. Enthoven, directeur van Justitie en J. E. van Hoog straten, hoofd van de afdeeling Handel van het departement van E. Z. De bespre kingen begonnen te 16.30 uur en duurden tot 18 uur. De waarschijnlijke omvang der onderhan- 'delinggen tusschen Japan en Nederlandsch- Indië werd gister door de Japansche pers uitvoerig besproken. Naar aanleiding van de onlangs door den Japansc/hen minister van economische za ken Kobayasji afgelegde verklaring, dat de onderhandelingen zich tot handelsvraag- stukken zouden beperken, geeft het te Tokio verschijnende blad Tsjoegai Sjogyo als zijn meening te kennen, dat bij de besprekin gen met den gouverneur-generaal van N'e- derlandsch-Indië ook andere belangrijke zaken behandeld zullen worden. Het. bl&d noemt als voorbeelden de vraagstukken van het Japansche kolonisafiererht in Ncder- landsch-Tndië, de Japansche beleggingen in- economische ondernemingen en de actjeve deelname aan het winnen van grondstof fen. Tenslotte merkt het blad op, dat de onderhandelingen met groote omzichtigheid gevoerd moeten worden, daar Engeland en de Vereenigde Staten trachten, de Japan sohe pogingen te verijdelen en ook van de zijde der Nederlandsch-Indische ambtenaren een zekeren tegenstand verwacht kan wor den. De premier, Konoye, heeft gistermorgen de leden van de voorbereidende commissie voor een nieuwe nationale structuur ge waarschuwd, dat de situatie, waarin Japan zich bevindt, .in de nabije toekomst" nog ernstiger zal worden. Het Japansche volk moet zich werkelijk „als één man" vereeni gen om deze nationale crisis te boven te komen, zoo verklaarde de premier, en wees er op, dat de tijd, dat de uitdrukking, „als één man" louter als een toevoeging be schouwd kon worden, tot het verleden be hoort. Konoye duidde den aard van de dreigende crisis niet nader aan. Inmiddels is de voorbereidende commissie ontbonden, na sinds 28 Augustus j.1. zesmaal vergaderd te hebben, met de aanvaarding Van een program en nevenbepalingenvoor Be Japansche minister-president Prins Konoje. de nieuwe nationale beweging, die officieel nog geen naam heeft. De commissie heeft aan Konoye de beslissing gelaten omtrent den naam van de beweging, de vaststelling van den zetel, de regeling der betrekkingen tusschen den premier en den voorzitter, de benoeming van vice-voorzitters en de gede tailleerde organisatie van de werkzaamhe den van het hoofdkwartier. Admiraal Kosjiro Oikawa, minister van marine, heeft 'bekend gemaakt, dat, de vloot in samenwerking met het leger energiek zou deelnemen 'aan de totstandkoming van de beweging. EEN ONHEILSPELLENDE VERANDERING Japausch blad vreest Engelsch Amerikaansche tusschenkomst inzake Fransch Indo-China. Het Japansche blad de „Hotsji" Sjimboen" waarschuwt de natie dat de Stille Oceaan een onheilspellende verandering ondergaat als gevolg van den Europeeschen oorlog. De overeenkomst inzake de verdediging tusschen de Vereenigde Staten en Canada, de verpachting door Groot Brittannië aan de Vereenigde Staten van acht vloot- en luchtbases, het stationneeron van de hoofd macht. van de vloot der V. S. in den Stillen Oceaan en de driehoeks-onderhandelingen welke gaande zijn tusschen de Vereenigde Staten, Groot Brittannië en Australië, dit alles, aldus het blad, heeft den' status quo van den Stillen Oceaan gewijzigd. De verklaringen onlangs van den, Brit- schen minister van buitenlandsche zaken lord Halifax en van den Amerikaanschen mi nister van buitenlandsche zaken Cordell Huil waarin groote bezorgdheid tot uiting kwam over de handhaving van den stat is quo van Fransch Indochina worden door de „Hotsji Sjiiriiboen" opgevat als een manifestatie van Engelsch-Amex-ikaansche voornemens tot krachtige interventie in de kwestie van Fransch Indochina. Ook Indië? Waarschuwend dat de Engelsch-Ameri- kaansohe inmenging in de kwestie van het Verre Oosten krachtiger wordt met de vex-- dex-e ontwikkeling van Japans naar het Zui den gei'ichte politiek, legt het blad den na druk op de vitale noodzaak voor Japan voort tè gaan met de vorming van een Gx'oot-Oost- aziatische sfeer van gemeenschappelijken voox-spoed met inbegx-ip van het Zuidzee-ge- bied, hetgeen essentieel is voor zijn nationa le bestaan, zonder te letten óp hinderpalen, door Engeland en Amerika aan Japan in den weg gelegd. De Japansch-Fransche onderhan delingen over Indo-China. In de Japansch-Fransche onderhandelingen te Hanoi ovpr de Indochineesche kwestie is, naar in welingelichte Fx-ansche. kx-ingen ver luidt., een overeenkomst bei-eikt-, welke door beide partijen is goedgekeurd maar nog niet gepubliceerd. Op dezen grondslag, zoo ver klaart men, worden de onderhandelingen zowel in Tokio als in Hanoi op bevx*edigen- de wijze voortgezet. De opening van de Keulsche jaai-beurs werd door den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich de generaal-coxnmissax'issen dr. Fischböck en Schmidt bevonden. In zijn begi-oetingsx'ede heette gouwleider Gx-oké den rijkscommissaris alsook den staatssecretai'is \an het rijksministerie voor economie di\ Landfried welkom. Hij gaf uit drukking aan zijn bijzondere vreugde, dat hij na een uitnoodigig va den i'ijkscommis- sai'is tot een bezoek aan Nedei-land zoo spoedig den rijkscommissaris in de gouw- stad begroeten mocht. Gouwleider Groké legde in het bijzonder nadruk op de verdiensten van rijkscommis saris Seyss- Inquart bij de schepping van het Groot-Duitche rijk en ten aanzien vairde .problemen, die hij thans in Nederland op lost. De rijkscommissaris zegde in zijn beant woording hartelijk dank voor de begroe ting. Hij sprak uit, dat hij zich gelukkig pi'ees gast in de Hansestad Keulen te zijn. gelschen over 230-000 soldaten, die de beschik king hebben over 500 vliegtuigen en 1000 pantsei'wagens van alle soorten kalibei-, tien duizenden mitrailleurs en automatische wa pens. Volgens een U.P.-bericht wordt van be- trouwbax-e, doch niet-officieele zijde gemeld, dat de troepen van maax-schalk Gx-aziani Sidi Bax-rani hebben bereikt en de stad hebben bezet. Bijzonderheden over de gevechten zijn nog niet beleend. Volgens bex-ichten uit Benghasi melden Italiaansche vliegers, dat de Engelschen sterke troepeneenheden om Mersa Matroe concentreeren en dat tegelijkertijd ook de verdedigingslinies om Alexandrië worden uitgebreid en de daar gestationeerde troepen worden verstci'kt. Men neemt aan, dat bij Mei-sa Matroe wel is waar op sterkere tegen stand is te rekenen, doch men gelooft, dat de Engelschen de Italiaansche troepen zoo lang willen ophouden, totdat de verdediging van Alexandrië zoo ver is-versterkt, dat zij daar den voornaamsten tegenstand denken te kunnen bieden. Britsch communiqué. Het Britsche ministerie van voorlichting publiceert het volgende legerbericht uit Kaïro: Met de verovering van SoIIoem door de Ita lianen is aan het Noord-Airikaansche front de bewegingsoorlog begonnen. De Italianen vallen nu de tweede stelling aan, nl. Sidi Barrani een nog sterker strate gisch punt dan Sollcem. Op bovenstaand kaartje zijn de voornaam ste stellingen langs de Noord-Egyptische kust aangegeven, alsmede de karavaan wegen. Hoewel de vijand zijn stx-ijdkrachten groo- tendëels om Solloem concentreert, zijn ster ke vijandelijke afdeelingen met onze voor hoeden in de omgeving van Boeghocg in con tact gekomen. Luchtalarm te Kaïroe en Alexandrië. Sedert twee maanden is gistermorgen te Kaïi-o weer voor het eerst luchtalarm ge maakt, aldus meldt Reuter. Het alaxm duur de 45 minuten. Er heeft echter geen enkel vijandelijk vliegtuig boven de stad gevlo gen. Ook uit Alexandrië wordt gemeld, dat men daar gedux-ende 30 minuten luchtalai-m heeft gehad. Hij bewonderde de trotsche, vertrouwens volle houding dezer stad in deze dagen der jaarbeui's, een houding, die hier bijzondere beteekenis kreeg door het feit, dat ze eerst enkele maanden geleden nog in het operatie gebied der Duitsche weermacht lag. Heden bood deze stad een beeld van vreédzamen arbeid. Het ware ondekbaar, dat in het eens zoo machtige Engeland in deze dagen zulk een jaarbeurs van den vrede zou kunnen worden geopend. Dit feit was een onder pand voor den opmarsch des vi'edes, wejke bet Duitsche volk onder leiding van Adolf Hitier te zamexi met, het Italië van den Duce begonnexi is. Wij allen zijn volgelin gen van den grootsten Duitschei', den Fuh- rer Adolf Hitier, wiens instrumenten wij zijn. Vanavond gaat de verduistering in om 7.49 uur en duurt tot morgenochtend 7.20 uur Treinverkeer Amsterdam-Alkmaar gestagneerd Door den straffen wind uit wes telijke richtingen zijn gisteren ver scheidene Engelsche kabelballons, die van hun bases waren losgerukt, naar Nedexdand afgedreven en heb ben op verschillende plaatsen aan hoogspanningsnetten, telefoondraden enz. schade aangericht. Boven Julianadorp nam men gistennoi-gen om acht uur reeds een ballon waar. Het ge vaarte werd door den feilen Z.W. wind snel voortgedreven over het dorp. Eenige in de lucht zijnde Duitsche jagers hebben met hun machinegeweex-vuur het omhulsel stuk ge schoten, dat daarna spoedig uit de lucht verdwenen was. Voor zoover ons bekend, is door deze ballon geen schade,aangericht. Ook in de buurt van Schagen is een kabelballon waargenomen, die zich snel in Oostelijke richting bewoog. BOVEN OUDESLUIS Te ruim 7 uur gisterochtend kwam een door den westei-storm losgeslagen Engelsche ballon over Oudesluis di-ijven en sleurde met z'n kabel het eene hek van Dosko's voetbalteri'ein uit den grond en nam den staaldi-aad uit de cexnentenpalen mee. Een enkele cementenpaal werd niet dx-aad en al op het sportterrein der Openbare Lagere School neergekwakt en in tweeën gebroken. Vervolgens moest de bovengrondsche lei ding van het electrisch net het ontgelden tusschen den heer K. Paarlberg Sr. en den Heer D. Keet,man. De draden braken als spinrag en sommige palen waren gescheurd. Voor velen leverde dit gi'oot ongemak met het oog op t electi-isch koken. Het P.E.N. is echter druk bezig met herstellingswerk- zaamheden en hoopt met stelligheid nog binnen de twaalf uur weer den stx-oom op het net te hebben. Alle hulde voor die voort varendheid. Nog twee andere ballons dreven ovei\ zonder gelukkig schade aan ie richten. Een ervan is in de gemeente Wiex-ingei-- waard gedaald. OOK TE ANNA PAULOWNA WAARGENOMEN. Gistermorgen dreven eei-st twee. later nog drie kabelballons over den Westipolder en verdwenen in Noordelijke richting. In den Balgweg en aan de Zandvaart werden, waai'schijnlijk door afhangende ka bels, dx-aden van het electrisch lichtnet stukgetrokken. Een paal knapte bij den grond af. Pei'soonlijke ongelukken kwamen niet vooi\ Wel gex-aakte nog even een auto in een der draden, gelukkig blijkbaar een „nuldraad" verward, maar schade werd daardoor niet verooi'zaakt. TREINVERKEER AMSTERDAM- ALKMAAR GESTAGNEERD. In de Zaanstreek hebben twee losgeslagen ballons eenige di'aden van de electx-ische bo venleiding der spoorlijn Amstei'damAlk maar vernield. Gedux-ende 2% uur was het treinvei-keer met Alkmaar gedeeltelijk ge stagneerd en moest over enkel spoor worden geleid. Een dak van een woonhuis aan den Beukenweg te Wormerveer werd eveneens beschadigd. De tweede ballon rukte op den hoek van den I-IoogendijkProvincialen weg een boi'dje uit den grond, terwijl in de buurt van de Czaar Petei-straat verscheidene anten nes het moesten ontgelden. Ook het telegraaf- en telefoonverkeer langs de spoorwegen tus schen Zaandam en Purmerend werd ge stoord. Om kwart voor tien is het gevaarte in de Midden-Beemster nabij Spijkerboor neergekomen en onschadelijk gemaakt. Boven Hoorn. Om elf uur gistermorgen kwam een En gelsche kabelballon over het IJseLmeer uit de, richting Volendam op het stadje Hoorn aangedreven. De ballon, welke zeer laag was en af en toe het water raakte, rukte, boven land gekomen, een paal van het electrische net uit den grond en kwam vei-volgens bij het veilinggebouw in de gemeente Blokker neer. Het omhulsel werd naar Hoorn overge bracht Ook de dienst der N.Z.H.T.M. tusschen Monnikendam en Edarn is gistermiddag ge stremd geweest en moest tijdelijk met bussen worden onderhouden. Een Engelsche ballon had namelijk eenige draden van het boven net vernield, waardoor kortsluiting ontstond, het gevaarte vloog in brand en ging geheel in vlammen op. Behalve Nooi'dholland heeft ook Fi-iesland van vex-scheidene ballons bezoek gehad. Te Leeuwax-den wex-den door eenige bal lons pannen van de daken gei'ukt, antennes vernield, lichtleidingen beschadigd en ven- stex-ruiten verbrijzeld. In het diaconessenhui» sneuvelde een tiental ramen. Aan den Noordersingel slingerde de kabel van een der ballons zich rond een scheepsmast, waardoor deze in drie stukken knapte. Ook wex-den.in dit gedeelte van de stad draden van de radiodistributiecenti'alqe vex-nield, waax-door een deel der luisteraars van mu ziek vei-stoken werd. Tusschen Heerenveen en Akkrum wei'd een kabel van het hoog spanningsnet van het Px-ovinciaal electx-i- citeitsbedi-ijf beschadigd, ten gevolge waar van het zuidelijke deel van de provincie Fx-iesland zonder stroom kwam. Door om zetting slaagde men er na eenigen tijd in de stroomlevcring gedeeltelijk te hei-stellen. Uit Roden in Dx-ente wordt gemeld, dat een kabelballon eenige schade aan het electx-ische net heeft aangericht. Terwijl te Wijhe er een is neergekomen in een boomgaard langs den. weg Zwolle Deventer, waarbij aan eenige fruitboomen schade werd aangex-icht Tenslotte vertoonde zich ook boven Den Haag een kabelballon, welke door een vlieg tuig werd neergeschoten. DE POLITIEKE BESPREKINGEN TE WASHINGTON. Minister Huil heeft op een vraag naar den stand der bespx-ekingen tusschen de Veree nigde Staten, Engeland en Australië, welke te Washington worden gevoerd, geantwoord, dat hier voorloopig sprake is van een uitwis seling van inlichtinggen over den toestand in het zuidelijke deel van den Stillen Oce aan. Een beslissing is nog niet genomen. Ruimt Uw oude goud of zilver toch niet op aan den een of anderen scharrelaar, die U toch een te lage prijs geeft. Ga er mee naar het reeds van ouds bekende en vertrouwde adres- MAGAZIJN VAN GOUD. ZILVER EN UURWERKEN. TE SCHAGEN. Daar betaalt men U thans tijdelijk voor 14 krt. goud den bijzonder hoogen prijs van f 1.35 per gram. Zelfs al is het maar één ond ringetje of oorbelletje, het heeft thans tij delijk zeer veel waarde. Ook aan huis te ontbieden. Feest in Bukarest voor den nieuwen koning Michaël. - Het portret van den vorst wordt door de straten der stad gevoerd (Foto Weltbild)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1