Bij de Nederlandsche jeugd in de Oostmark voedselvoorziening ia één hand Eerste steen voor de nieuwe boerderijen Bestrijding van werkloosheid in Frankrijk Amsterdam DE KINDEREN MAKEN HET UITSTEKEND Geheime zitting van het Lagerhuis Von Ribbentrop naar Rome „Engeland heeft zijn taak onderschat" Egyptische stem tegen Engeland Officieele valuta-koersen DE REIS DER NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN. De prille ochtendnevels lagen nog over de Nederlands-olie landouwen, toen de Ne derlandsche journalisten onder leiding van den legatie-secretaris, Dr. Herbcrt Wiss- fnan, den trein naar Duitschland namep voor een bezoek aan de Oostmark. DE REIS DOOR DUITSCHLAND. SPROOKJES BLEVEN SPROOKJES! Er gaan, aldus de A.N.P.-verslaggever óók in ons vaderland de meest fantas tische verhalen over de verwoestingen, die <le Eugelsche vliegers zouden hebben aan gericht in West-Duitschland. Wij hebben nu een niet vooruit geprojecteerde route gevolgd en wij hebben met eigen oogen kunnen zien. dat van al die verhalen geen woord waar is, sprookjes en niets dan sprookjes. Wij zijn langs de groote indu striecentra van het Roergebied gereden.- Geen station was verwoest, of zelfs maar beschadigd. Geen ruit was gebroken en geen rail was verbogen. Zoo was het ook te Keulen, waar wij per trein dwars door de stad gingen. Van een verwoesting, van een bominslag was niets, maar dan ook niets te bespeuren. De Keulsche dom, het gebed in steen, heeft in dezen oorlog niets geleden. In volle pracht staat het machtige gebouw, het beeld van de oude keizersstad heheerschend. HET LIED VAN DEN ARBEID. Op de velden en landerijen wordt hard gewerkt en wanneer men niet diep doordrongen zou zijn van den ernst van de tijden, zou men in Groot-Duïtschland nauwelijks mer ken, dat er oorlog was. Misschien zijn er meer jonge mcnschen en meer vrouwen aan het werk dan men gewoonlijk ziet, doch men merkt, dat ieder, van den laagsten beambte tot den hoogsten machts hebber zijn plicht met liefde ver vult. Het. lied van den arbeid klinkt in Diïitschlönd in'machtige accoor- den In Linz, aan de boorden van de Donau werd gelogeerd en het was den volgenden morgen al weer vroeg dag. De Gauamtsleiter fuer N.S'. Volkswohl- fahrt S.S. Oberfuehrer Dr. Langoth ontving ons in het N.S.V. huis. Hij is éen der or ganisatoren van de uitzending der Neder landsche kinderen. En hij vertelde, hoe de Oostmark steeds gemeend had nog een schuld aan Nederland te hebben. Wij wilden zoo zcide hij helpen. Het was niet ge makkelijk, vlak na den oorlog. Maar wij zetten door. Natuurlijk waren er onder de Nederlandsche kinderen eenige lastige ele menten. Maar al heel gauw ging alles uit stekend. U kunt uzelf overtuigen. De gouw leider vertelde met overgave dat de Fuehrer. die in Maart 1938 de vereeniging. van de Oostmark met Duitschland van het balcon van het raadhuis te Linz afkondigde, nog steeds bit voorkeur in deze streek, waar hij zijn jeugd doorbracht, vertoeft, „ein Volk, ein reich, ein Fuehrer", de droom van zoo vele Oostenrijkers is tot werkelijkheid ge worden. Daarna ging het per auto het land in. Een liefelijk landschap. Over zacht glooiende heuvels, langs groene velden en door schil derachtige dorpjes ging de reis. Moeizaam klom de autobus de Poestling- Tot directeur-generaal benoemd de heer ir. S. L. Louwes. Dezer dagen is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visscherij, betreffen de de bevoegdheden van den directeur-ge neraal van de voedselvoorziening en de in stelling van een college voor de voedselvoor ziening. Men geeft ons nu de volgende toelichting op dit besluit: Het is gebleken, dat de op grond van de landbouwcrisiswet 1933 geschapen organisa tie van den landbouw onder de tegenwoor- dige verhoudingen in den tot nu toe gelden den vorm niet ten volle geschikt is voor de vervulling van de taak, waarom het land- bouwbeheer in Nederland staat. De nieuwe verordening draagt de bevoegd heden van de regeeringscommissarissen, respectievelijk van het college van regee ringscommissarissen over aan een directeur- generaal voor de voedselvoorziening, naast wicn, ter raadpleging, een college voor de voedselvoorziening ingesteld wordt. De leden van dit college worden benoemd door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. Door deze nieuwe regeling zijn alle be voegdheden, welke de diensten met betrek king tot de voedselvoorziening tot heden be zaten, op straffe wijze geconcentreerd in han den van den directeur-generaal. Tot direc teur-generaal voor de voedselvoorziening heeft de secretaris-generaal van liet ministe rie van landbouw en visscherij benoemd den onder-voorzitter van het college van regee- Tingscornmissarissen, ir. S. L. Louwes. berg op. Een onvergetelijk uitzicht over een deel van de Oostmark wachtte ons. En daar na een smakelijke en gezellige lunch ontmoetten wij een groep Nederlandsche kinderen. Een vroolijk troepje was het, waar wij kennis mee maakten. „EN HOE MAKEN JULLIE HET?" „En boe hebben jullie het gehad", was natuurlijk onze eerste vraag. Prachtig heerlijk dat waren kort weergegeven de antwoor den. Er zijn zelfs kinderen, die graag in de Ostmarck zouden blijven. En... er zijn ook pleegouders, die graag hun tijdelijke spruiten zouden adop- teeren. Zoo was er een vvederzijdsch begrijpen en er groeide een liefde en een band, die na het vertrek naar Ne derland, dat aanstaande is, niet zal worden verbroken. Natuurlijk waren er kinderen die zich niet gemakke lijk aanpasten, die lastig en humeu rig waren. Er moesten er enkele te rug maar de pleegoudei's hebben blijkbaar hun uiterste best gpdaan om het de Nederlandsche jeugd naar den zin te maken. Zij spaarden kos ten noch moeite en zij maakten toch ten met hen door het schoone land... Kortóm, het overgroote deel vermaak te zich kostelijk. Zij zagen er uitstekend uit. Het viel op, dat de jongens en meisjes uit de groote steden afkomstig, er zoo uitste kend uitzagen. De „recordhouder" is niet minder dan 24 pond aangekomen. We heb ben dien „Dik Trom" niet ontmoet, maar veel van zijn kameraadjes wisten zij het clan minder gewichtstoename van eenige kilo's te melden. Wat de'kinderen geleerd hebben? Een aardig mondje Duitsch en vele liederen. Zij hebben leeren zingen. De oude en nieuSve Duitsche liederen, doch ook onze Nederlandsche schoolversjes. En vehalcn uit het Oostmarkland, sprookjes en vertellingen uit den ouden doos, hebben zij ih zich opge nomen en zij zullen die geschiedenissen ver der vertellen in Amsterdam, in Rotterdam, en Den Haag, in de kleine dorpen en steden van ons vaderland! heeft zijn overdekte kunstijsbaan De opening op 1 November. Amstcrda m, 15 September: Door het initiatief van de directie van de Kunstijsbaan ,om de installaties van de baan bjj liet Sportfondscnbad te verplaatsen naar de Apollohal,. zal Amsterdam eindelijk zijn overdekte kunstijsbaan krijgen. Reedyjaren- lang was er in de hoofdstad behoefte aan een dergelijke inrichting, want hoewel de oude baan niet ongeschikt was, bleef men daar toch door het feit, dat deze niet overdekt was, altijd afhankelijk van het weer. Dit be zwaar weerhield vele enthousiaste schaat- senliefhebbers er van om regelmatig van de baan gebruik te maken. Doordat nu de gele genheid geboden werd om de Apollohal te veranderen in een kunstijsbaan, heeft de di rectie besloten dit aanbod aan te nemen. Het was mogelijk de geheele installatie over te brengen en langzamerhand is men zoover met de werkzaamheden gevorderd, dat de kunstijsbaan in de Apollohal op 1 November voor het publiek geopend zal worden. De nieuwe ruimte is voldoende om een groot aantal schaatsenrijders en -rijdsters de gelegenheid te geven hun geliefkoosde sport te beoefenen. Ook voor hen, die zich in het kunstrijden willen bekwamen, is gezorgd. Als oefen- meesters zullen dit jaar fungeeren mcj. Lam- ping, de bekende Haagschc rijdster, die tot de beroepsklasse is overgegaan en de heer Monas, die ook vorig jaar reeds op de Am- sterdamsche kunstijsbaan werkzaam was. Bovendien wordt nog onderhandeld met een bekende Weensche kunstrijdster. „HET ZICHTBARE WERK" BE GONNEN. In aanwezigheid van tal van autoriteiten heeft de directeur generaal voor de voedsel voorziening ir. S. L. Louwes gistermiddag den eersten steen gelegd voor de nieuw te bouwen boerderij van den landbouwer van 't, Klooster, gelegen in de buurtschap de Slaag, onder de gemeente Hoogland. Aan deze eenvoudige plechtigheid ging een bijeenkomst op het bureau van den we deropbouw van boerderijen te Amersfoort vooraf, waar achtereenvolgens ir. C. Staf. directeur van het bureau ontruiming van hei rijksbureau voor de voedselvoorziening, te vens directeur van de Nederlandsche Heide maatschappij, en de heer A. D .van Eek. hoofd van den bouwkundigen dienst van de directie Wieringermcer uit Alkmaar, het woord voerden over doel en werk van de ontvangende organisatie. Het zichtbare werk, zooals ir. Louwes bet uitdrukte, was begonnen. Hij sprak de hoop uit, dat thans met volle kracht kon worden voortgewerkt. opdat het leed der boeren kan worden verzacht en zij -hun werk kun nen hervatten. Spr. gaf, alvorens den eer sten steen te leggen, den wensch te kennen, dat dit het begin mag zijn van den herop1- bloei van het boerenbedrijf in deze getrof fen streek en dat veel zegen op het bedrijf moge blijven rusten. EEN „VEELZEGGEND" COMMUNIQUé Over de geheime zitting van het Lagerhuis is het volgende officieele communiqué uit gegeven: Hot Lagerhuis heeft in een geheime zitting een debat gevoerd over het jongste luchtbom bardement op Engeland. De leden van het huis, die Londen en andere getroffen distric ten vertegenwoordigen, hebben de aandacht geyestigd op de talrijke vraagstukken, die zich hebben voorgedaan. De minister voor de binnenlandsche veilig heid en de minister voor de openbare gezond heid hebben na de debatten van repliek ge diend. Uit de Iersche hoofdstad Dublin wordt nog gemeld: In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis, die volgde op de rede van den minister-president, Winston Churchill en die overigens, evenals de voorafgaande openbare zitting wegens luchtalarm moest worden on derbroken, is, volgens hier ontvangen be richten, van verschillende zijden het voorstel gedaan om het parlement in een andere plaats als Londen bijeen te roepen, daar een ordelijke afwikkeling van de parlementaire werkzaamheden onder de tegenwoordige om- standigeden in Londen niet kan worden ge waarborgd. De regeering mag, zoo wordt verklaard, den noodtoestand van het oogen- blik niet benutten om het parlement prac- tisch uit te schakelen. Naar uit Vicliy gemeld wordt, heeft het moeilijke vraagstuk hoe het Fransche volk het werk te doen hervatten den minister van industrieele productie en arbeid aanlei ding gegeven tot het nemen van een reeks maatregelen. De werkgevers worden verplicht do gede- mobiliseerden weer op hun ouden post te plaatsen. Hiervan zijn uitgezonderd de ge vallen waarin de werkgever de volstrekte onmogelijkheid hiervan kan aantoonen. Voorts zijn de werkgevers verplicht een bepaald percentage gedemobiliseerden te werk te stellen. Als de ondernemers deze voorschriften niet opvolgen, kunnen zij strafrechtelijk vervolgd en tot schadevergoe ding verplicht worden. Ten aanzien van de aanstelling van bui- tenlandsche werknemers worden de voor den oorloe geldende bepalingen weer in werking gestéld. Chineezen verliezen bijna l'|2 millioen man Tsjiang Kai-sfek verwacht ver drijving der Japanners uit Mandsjoekwo. Ter gelegenheid van de negende verjaar dag van de bezetting van Moekdcn door de Japanners, verklaarde maarschalk Tsjiang Kai-sjek in een radiorede, dat China Mand sjoekwo „SDoedig zal bevrijden". De Chinee- sche verliezen in den oorlog tegen Japan loopen tegen de anderhalf millioen, aldus zeide de maarschalk, doch Japan heeft bij deze gevechten zijn krachten steeds meer verzwakt. TWEEDE GROEP AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS AFGELEVERD. Van de door de Vereenigde Staten aan Engeland overgedragen oude torpedojagers is thans de tweede groep in een haven aan de Canadeescihe oostkust aangekomen. Zij zal terstond bij de Britsche marine wor den ingedeeld. UITVOERVERBOD VAN LEVENSMIDDE LEN IN FRANKRIJK. Als gevolg van het gebrek aan grondstof fen en levensmiddelen in het onbezette deel van Frankrijk, waarvoor de Engelsche blok kade veranl woordelijk is, heeft de Fransche regeering zich genoodzaakt gezien een uit voerverbod uit te vaardigen voor alle in Frankrijk vervaardigde levensmiddelen en landbouwproducten, vee, vleesch, graan, oliqn, vetten, huiden, vellen, een aantal tex tielproducten, alle chemische producten en alle soorten metalen. Bezoek van groote politieke strek king. De Duitsche Rijksminister van Buiténland sche Zaken, von Ribbentrop, zal hedenmor gen in Rome aankomen. Hierover wordt in officieuse politieke krin gen te Rome verklaard, dat hoewel dit be zoek een karakter van groote politieke strekking draagt, het niettemin valt binnen het normale kader der nauwe samenwerking tusschen Italië en Duitschland. Ten aanzien van het doel van het bezooek wordt opge merkt, dat dit tweeledig is, t.w. een onder zoek naar alle politieke kwesties, welke voor beide landen van beteekenis zijn en een be antwoording van het bezoek, dat de Itali- aansche minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, onangs aan Duitschland ge bracht heeft. Men wijst er te Berlijn op, dat dergelijke besprekinggen tusschen de ministers van buitenlandsche zaken van de beide asmo- gendheden, die nu en dan op Duitsch of Ita liaansch grondgebied gehouden worden, den gene niet kunnen verrassen die begrepen heeft, dat de as een politiek instrument van de grootste homogeniteit is. Hieruit volgt zonder meer, dat bij alle politieke vraagstuk ken die de belangen van beide mogendhe den raken, gemeenschappelijk geraadpleegd, gemeenschappelijk besloten en dienovereen komstig gemeenschappellijk opgetreden wordt. Deze besprekingen vormen dan telkens een openhartige behandeling van al die proble men, die met het oog op de toekomstige re organisatie van Europa voor de beide ver bonden mogendheden ,die gemeenschappe lijk in den levensstrijd staan, v. bijzondere be teekenis zijn of kunnen worden. Om een der- lijke bespreking, zooals bij vorige gelegen heden reeds meermalen gehouden is, gaat het thans. In 6 weken verloor de Royal Air Force 2096 toestellen. De Daily Herald schrijft: Er bestaat een gevaar, waarvoor het verloop van den oor log tot dusver ons ondubbelzinnig moet heb ben gewaarschuwd, namelijk het gevaar, dat wij onze taak onderschatten. Noorwegen, Nederland, Vlaanderen en alle. armzalige Britsche nederlagen in het eerste oorlogs: jaar waren het gevolg hiervan, dat men den toestad van het verkeerde eind den verre kijker uit bekijkt. De verliezen van het Britsclic luchtwapen. De in de berichten van het opperbevel van de Duitsche weermacht in de afgeloopen we ken genoemde cijfers bewijzen, hoe groot de verliezen van het Britsche luchtwapen zijn. In Augustus verloor de Royal Air Force 1354 toestellen. In de eerste week van Sep tember verloor zij 481 vliegtuigen. In de tweede week van deze maand werden 261 Engelsche vliegtuigen vernietigd. ZENDER SPOORT TOT VER. ZET AAN. Een Egyptische klandestiene zender roept de Egyptenaren op tot den vrijheidsoorlog tegen de Engelschen. Engelsche troepen, zoo luidt de oproep, hebben ons land bezet en overweldigd, naar de Engelsche voorgeven, voor onze eigen veiligheid. Heden ten dage weet iedereen, wat hij van de bescherming van Engeland te verwachten heeft. Egypte naren, het is landverraad, een Engelschman thans onderdak te verschaffen of levensmid delen te verkoopen. Het uur der bevrijding van het Engelsche juk heeft geslagen. Wie zich niet voor zijn vaderland opoffert, is niet waard te leven. Leve Koning Faroek! Italiaansch weermachthericht Ergens in Italië, IS September (Stefani). Het Italiaansche weermachtbericht luidt als volgt: In Noord Afrika hebben de troepen uit het moederland en die uit Libye laatst genoemde hebben ook bij deze actie ten vol le hun groote krijgsmansdeugden en bun volstrekte trouw aan Italië opnieuw betoond bij de voortzetting van hun zegevieren den opmarsch Sidi el Barrani bezet, hemels breed op 100 Km. van de oude grens van Cyrenaica gelegen en zij zijn doende een nieuwe basis en stellingen voor de achter hoede te organiseeren. Overal werd het hardnekkig verzet van den vijand, gesteund 'door gepantserde afdcclingen, gebroken. Onze luchtmacht heeft zich verscheidene malen met bommen en machinegeweervuur in den strijd gemengd. Vijf vijandelijke toe stellen van het type Gloster stortten bran dend neer, een werd vermoedelijk neerge schoten. Vier van onze toestellen worden vermist. De vijand heeft nachtelijke aanval len ondernomen op Benghazi en Derna, die in de haven van Benghazi het verlies van een landingssteiger en een torpedoboot ver oorzaakten, alsmede enkele branden, die men terstond meester was. Te Derna werd geringe schade aan een mailboot berokkend. Een vijandelijk vliegtuig werd vermoedelijk neergeschoten. Op Malta bombardeerde een formatie „Picchiatelli" (duikbommenwerpers), bege leid door jagers, het vliegveld van Micabba, waardoor brand en aanzienlijke schade ont stond, en vernielde op den beganen grond ten minste drie vliegtuigen. Nadat vijande lijke jagers getracht hadden zich aan het gevecht met onze escorte vliegtuigen te ontrekken, vielen zij de duikbommenwer pers aan, die op hun beurt een krachtigen tegenaanval deden en twee vijandelijke toe stellen omlaag brachten. Twee van onze vliegtuigen worden vermist. In Oost Afrika bombardeerde onze lucht macht Borna (Beneden Soedan), waarbij een versterking* beschadigd en brand in een kampement veroorzaakt werd. Tijdens een verkenningsvlucht boven Aden werd een vijandelijk toestel neergeschoten. Het eigen vliegtuig keerde vervolgens onverlet op zijn basis terug. Te Sarap Said (ten Noordwes ten van Gallabat) werd een vijandelijk vliegtuig door onze toestellen op den bega nen grond vernield. De vijandelijke luchtaanvallen op Assab, Massaoea, Hermi) en Asmara veroorzaakten geen schade Te Diredaoea werd fiïmand ge wond en geringe schade aan een hotel aan gericht. Een vijandelijk toestel werd vermoe delijk door het luchtafweergeschut van de marine neergeschoten. Een vijandelijk vlieg tuig van het type Blenheim, dat zich naar Malta begaf, landde per vergissing op het vliegveld van Pantellaria, waar het over meesterd werd met de bemanning, bestaan de uit twee officieren en een onderofficier. De schipbreukelingen van een Engelsche mailboot van 5800 ton, die door een onzer onderzeeërs op den Atlantischcn Oceaan tot zinken gebracht was, zijn te Lissabon aan land gezet. Amsterdamsche effectenbeurs OBLIGATIES: STAATSLEENINGEN. 100 wio 100 100 500 500 100 100 500 100 500 NEDERLAND 1940 I 4 1940 I 4 1940 II 4 1940 II (m.b.) 1940 II 4 1940 II (in.b.) 1936 3 1937 3 1937 (3V2) 1938 3 (31/2) 1939 3 V.K. L.K. 98% 98% 90% 98% 91% 98% 90% 76% 77 81 98 7/16 90% 98% 91 7/16 98 7/16 91 77% 77% 80% SI OOST-INDIë. 100 1937 3 75% 76% 500 1937 3 100 1937a 3 74% 75% 500 1937A 3 75% 75% DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 Konv Kas (m.v.) 4 68 69% PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam '37 I 3% 81% 's Grav. '37 13% N.-Holl. '38 3 N.-Holl, '38 II (3%) 3 81 81% R'dam '37 I, III 3% Z.-Holiand 1937 3 85 87 HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hyp.b. Veendam 3% 87% 87% INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I. G. 7 78 80 Gelsnk. Berg 5 64% 63 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 145 Ned. Ind. Handelsb. A. 95% 95 Ned. Handel Mij. c.v. A. 80 Ned. Handel. Mij. r. A. AANDEELEN. INDUSTRIEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. 89%87% S7%—93% 63% 66 185 190 C.V.A, 82%82% 83—90% 316 320 134%153% 154156 122 82% 376% 112 186% 124% 134 125 92 84% 378 113 126 134 A.K.U. Calvé Delft c. v. A. Centr. Suiker Mij. Fokker g. A. Lever Bros en UniJever Ned. Ford Philips G.B.v.A. Philipsp ref. A. Heemaf N V. A. Lever Br. en Un. A. Lev. Br 6% p.A. Ned. Kabelfabr. A. Ned. Scheepsb. A. Ver. Blikfabr. A. Papierfahr. v. Gelder A Werksproor v. A. - A. Buitenland. Anaconda copper c.v. A 21%—21% 21%—21% Reth. Steel c.v. A 66% 68 Gen. Motors c.v. A. 41% 42% Int. Nickel c.v. A. 2S%-28% Kennecot Copper c.v. A 285/16-28% North. Am. Aviation c.v. A. 19% 19 7/16 Rep. Steel c.v. A. U. S. Steel c.v. A. 46% 47% PETROLEUM-ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. 202 Kon. Petr. 224-217 219-222 Bnitenland. Shell Union c.v A. Tide Water c.v. A. 8%8% 8 5/16—8 7/16 8%-S% 8%-8 7/16 RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsterd Rubher 199-197 197%-198 BandSV Rubber Mij. A. 142 Deli Batavia Mij. A. 142 142 SUIKERONDERNEMINGEN. H.V.A. 370-366 369-371 Javasche Cultuur 211% 212 N Ï.S.U. 212 213 Ver. Vorstenl. Cult. 91% 92 TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. Deli Mij. c. v. A. Senembah 139-138 137%-139 197%-198 198% 159 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland-Amerika lijn A. 95%-93% 94-96 Java-China Japan lijn A. 131%128% Kon. Ned. Stoomb. Mij. 12S—130% nat. bez. v. A.118%-121% 119-121 Kon. Paketvaart A. 199% 200 Ned. Scheepv. Unie A. 132-128% 129%-132 Rott. Lloyd A. 109% 109%-tlO Stocmv. Mij. Nederland A. 110% 110% VALUTA'S. New York Berlijn Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.883/16-1.88 9/16 75.28-75.43 3.81- 3.82 44.81—44.90 2.S4—42.92 1.86%-1.90% 30.08-30.20 44.76-44.94 42.80—42.96

Schager Courant | 1940 | | pagina 2