Douwe Egberts prijzen* draverij ROYAL R00DE ORCHIDEEËN Z. 66 Identiteitsbewijzen NIEUWE EN GEBRUIK1E WAGENS Athletiekwedstrijden Serie inbraken opgehelderd Uit Alkmaar Rumoer om de vroege witte CORNELIS. Gemeente Zijpe [NU] KOFFIE THEE ''tfééé -fyftóte Tstm. de GRAAN LATEN DORSCHEN ELEC. WAGENMAKERIJ „DE VALK" WIERINGERWAARD De Groote Prijsuitreiking en Groot Bal 0LGA TSCHECH0WA liaiiimiiCT isaiisaHHiaraiiffliraiBiiSBJu >S ^BOORDEN Ch. H. Th. SCHMALZ Boekhandel TRAPMAN - Schagen Den Helder DIEF IN t DONKER Reeds sedert geruimen tijd werden groo- tere en kleinere diefstallen, gepleegd in, ver laten woningen. De inbreker maakte ge bruik van de verduistering, en sloeg zijn slag als de stilte in de stad gekomen was en het toezicht over de duizenden wonin gen overgelaten was aan de hoede van de plaatselijke politie, rijksveldwacht en ma- rechaussée. Dat deze niet overal tegelijk kon den zijn is begrijpelijk en dat de diefstal len en inbraken konden plaatsvinden is iets waarvan men de politie zeker geen ver wijt kon maken. Het is in dit verband verheugend dat wij,vernemen dat het de politie gelukt is de hand te leggen op een persoon, waarvan het vaststaat dat hij zich aan tallooze inbraken, den laatsten tijd gepleegd, heeft schuldig gemaakt. Eergisteren werd de man (sedert eenigen tijd inwoner van Den Helder) gearresteerd en gisteren kon hij op transport naar Alkmaar ge zet worden, waar hij ter beschikking gesteld is van den Officier van Justi tie. Over de wijze waarop een en ander aan het licht kwam vernemen wij van bevoegde zijde het navolgende: Eenigen tijd gelpden legde de politie de hand op enkele jeugdige personen, die er van verdacht werden fietsen gestolen te hebben. De recherche was zoo fortuinlijk hiermede de draad gevonden te hebben van een soort complot Na zeer veel werk en speuren bleek dat men kon spreken van een sneeuwbal, die, alnaarmate men verder zocht, grooter werd. Zoodra een der boefjes, een 8-jarig jong- mensch, door de mand gevallen was, volgden nadere ontdekkingen. Èn dank zij uitste kend politiewerk van agent Kerkhof, kon men deze week de hand leggen op den man, die sedert zoo lang Den Helder met zijn in braken onveilig had gemaakt. Een bezoek werd gebracht aan de woning van den inbreker en wat men aldaar aan trof, overtrof wel iedere verwachting. Het bleek namelijk, dat de man zich een complete huïsboedel bij elkaar gestolen had. Meubilair, tafel-gereedschap, huisboedel, kortom, alles wat er noodig is om een woning in te rich ten, had het heerschap zich uit de verlaten woningen toegeëigend. Met de politie-auto verlaadde men de groo- te hoeveelheid goederen naar het Hoofdbu reau; ter zijner tijd zal alles aan de recht matige eigenaars teruggegeven worden. Den Helder is door de arrestatie van de zen man verlost van een persoon, die het had voorzien op de have van menig tijdelijk afwezig bewoner. Dank zij het werk, van de politie in het algemeen en dat van den heer Kerkhof in het bijzonder, is men verlost, van een bewoner, op wiens aanwezigheid men al bitter weinig prijs mocht stellen. Hopen wij dat hiermede aan de serie in braken van den laatsten tijd voorgoed een einde gekomen is. Schildersgezel'en verlaten het avondvakonderwijs De Alkmaarsche patroonsver- eeniging organiseert een afzon derlijke cursus. Eenigen tijd geleden wezen we op de on tevredenheid, welke bestond onder de schil dersgezellen over de opleidingsmogeliikheid voor de .examens, welke worden gehouden in verband met de vestigingswet, De Alk maarsche patroonsvereeniging had deze op leiding in handen gegeven van den direc teur van het nijverheidsavondonderwijs, ver trouwende daarmede een juisten weg te heb ben gekozen. Wijzelf kregen destijds in een onderhoud met den directeur ook de.gedach te, dat de aangelegenheid op de meest af doende wijze was geregeld. Er ontstond echter ontevredenheid onder de cursisten, die tot de con clusie schenen te komen, dat ze min of meer om den tuin werden geleid en dat ze wel het aantal leerlingen van de nijverheidsavondschool hiel pen vergrooten, niet echter het on derwijs ontvingen, dat ze noodig hadden. Het resultaat is thans geweest, dat de schilderspatroonsvereeniging de zaak op nieuw in handen heeft genomen. Men heeft daar blijkbaar begrepen, dat de gezellen gelijk hadden, althans er is een cursus ge vormd, die staat onder leiding van den heer D. Nap, leeraar M. O. teekenen te Alkmaar en die met het avondnijverheidsonderwijs niets meer te maken heeft. Er wordt in het bijzonder opgeleid voor het practijkexamen schilderen en het eigenaardige verschijnsel doet zich voor, dat, terwijl ons destijds door den directeur van het avondnijverheidson derwijs werd verzekerd, dat de jongelui te veel haast hebben en dat ze dienden te be denken, dat zijn cursus vijf winters omvatte, hier één enkele cursus voldoende wordt geacht om het examen af te leggen. Waarbij nog komt, dat ons van bevoegde zijde uit drukkelijk werd ontkend, dat iemand, die het nijverheidsavondonderwijs gedurende vijf cursussen had gevolgd, het bewuste examen met goed gevolg zou kunnen af leggen. Gezien de maatregel door de schilderspa troonsvereeniging genomen, dunkt ons, dat er nauwelijks twijfel bestaat of het publiek onderwijs heeft hier gefaald. Het kan zijn, dat de aangelegenheid zich beperkt tot het schildersonderwijs. Het kan echter ook zijn, dat we te maken hebben met een symptoom. Immers, mocht het zoo zijn, dat de avondcursussen ook voor andere beroepen onvoldoende rekening houden met de eischen voor vestigingswet-examens, wel ke daar worden afgenomen, dan is na vec- loop van korteren of langeren tijd te vree zen, dat ook hier de leerlingen een anderen weg zullen zoeken. Immers, kennis is goed en best, deze moet hen in de eerste plaats in staat stellen zich te kunnen vestigen als zelfstandige. Houdt het publieke onderwijs daarmee geen rekening, dan dunkt ons het leerplan verouderd. En er bestaat voor ons niet de minste twijfel of de resultaten daarvan zullen zich openbaren in den vorm van een verloop van leerlingen. Nu de vestigingswet voor verschillende beroepen van kracht is geworden, dient het onderwijs zich hiernaar te regelen. De geschiedenis met de schildersgezellen moge ten deze tot leering strekken. Doet ze dit, dan zal ze haar .nut hebben afge worpen. Doet ze dit niet, dan voorzien wc een periode van achteruitgang voor liet openbare avondvakonderwijs. Dit laatste zal zeker niet in de bedoeling liggen. Men verzette daarom de bakens, alvorens het te laat is. LANGENDIJK broek op langendijk hier maakt de toon de mu ziek. Zooals wij dezer dagen berichtten was er onder de wittekoolv.erbouwers een „stakers beweging" aan den gang, doordat de zuur koolfabrikanten gezamenlijk hun aankoo- pen in deze koolsoort door een van hun lie ten afdrukken. Dit zou, volgens de tuinders den handel niet bevorderen en een behoor lijke prijszetting tegengaan, aangezien de on derlinge concurrentie op de veilingen de oorzaak is van stijging der prijzen, als de vraag grooter is dan het aanbod. De prijs, welke door de gezamenlijke zuurkoolfabri kanten werd besteed, was f'2.50 per 100 Kg. de verbouwers meenden, dat deze wel f 3 per 100 Kg. zou kunnen zijn. De zuurkoolfabriekanten blijken echter goed op de hoogte te zijn geweest, want de wittekoolregeling, welke in het begin van deze week vanwege de Nederlandsche Groen ten en Fruit Centrale Werd ontvangen noem de als maximumprijs f 2.50 per 100 Kg. ter wijl daarbij tevens werd bepaald, dat de wit tekool, weike niet voor niet fabriekmatige verwerking in Nederland geplaatst kon wor den, in overleg met de zuurkoolfabrikanten door den veilingleideV onder hen moest wor den verdeeld. Had dus tot en met Zaterdag een der fabri kanten de duim op de knop, nadien was het voor hen nog gemakkelijker, want nnu kre gen zij ze zoo zonder meer toegewezen, wan neer er geen andere gegadigden waren. De zuurkoolfabrikanten hebben zich dus voordien niet zoo slecht gehouden, dat zij den maximumprijs van f 2.50, welke eeni gen tijd geleden reeds in overleg met. de tuinbouwvertegenwoordigers was vastge steld. voor de zuurkoolwitten betaalden, blijkt thans wel. Het is een prijs, welke ange- twijfeld een loonende is. Daarover zal geen verschil van meening bestaan. Toch werden Maandag de zuurkoolwitten door de vérbouwers onder protest geveild, omdat men niet met de regeling accoord kon gaan, terwijl de oppostanten mededeel den, naar Den Haag te zullen gaan om hun bezwaren tegen de regeling naar voren te brengen. Naar ons door een hunner werd me degedeeld, was men over den prijs niet zoo zeer ontevreden, maar wel over de manier, waarop de zuurkoolfabrikanten de kool af namen. Tn dit standpunt is, nu de Ned. Groen ten en Fruit. Centrale een regeling beeft ge troffen. welke vrijwel gelijk is aan die, welke de zuurkoolfabrikanten zelf hadden gevolgd geen verandering gekomen. Met belangstelling worden de resultaten van het onderhoud in Den Haag dan ook te gemoet gezien, hoewél bet voor de meesten wel vaststaat dat er weinig verandering in de regeling van de Ned. Groenten- en Fruit Cen trale zal worden aangebracht. Het mag dan wat vreemd zijn. dat de kool zonder meer aan de zuurkoolfabrikanten wordt toegewe zen, een feit is. dat hiervoor de maximum prijs wordt betaald. de eerste winterkool De eerste Deensche wittekool werd gis termorgen aangevoerd door „Ons Belang" van Hensbroek. zuidscharwoude korpskolvers gehuldigd. Dinsdagavond heeft de voorzitter van de Kolf club „Op Maat", de heer P. Boon, ten aanhooren van een aantal kolvers, de korps kolvers A. Berkhout, P. Molenaar en C. Berk hout gehuldigd in verband met de schitteren de prestaties, die zij op de jongste Nationale wedstrijden van den Ned. Kolfbond hebben geleverd. Was het de laatste jaren in dalen de lijn, dat „Op Maat" zich bewoog, thans heeft het aan de voor enkele jaren behaalde lauweren weer nieuwe toegevoegd en hij fe liciteert daarmee niet alleen het korps doch de heele Sociëteit. In het bijzonder roemde hij de capaciteiten van A. Berkhout, die resp. in de 3 series 52. 55 en 57 punten sloeg, al- zoo een ongekend record van 164 p. Tn aan merking nempnd. dat Berkhout 5 dagen in 't gareel stond om den vermoeienden arbeid als markeur te verrichten, getuigt het van vitaliteit en sportiviei, als een dergelijk suc ces is te boeken. De Burgemeester, Jhr. Van Spengler, was voor deze gelegenheid expresselijk naar de kolfbaan gekomen, o mvan zijn medeleven met de kolfclub blijk te geven. Hij roemde het behaalde succes van het driemanschap, memoreerde in het bijzonder dat van A. Berk hout, en verheugde zich er ten zeerste in, dat „Op Maat" dat. den laatsten tijd iets tot beneden „Maat" scheen afgegleden te zijn, weer zijn plaats vooraan in de rij der korp sen heeft ingenomen. Ieder van de korpskol vers complimenteerde hij afzonderlijk en hij sprak den wensch uit. dat men de opgaande lijn zal blijven houden, althans niet af te glijden. Beide redevoeringen oogstten een spontaan applaus en alle aanwezigen stel den het bijzonder op prijs, dat de Burge meester op zoo sympathieke wijze van zijn medeleven met de kolfsport blijk gaf, die hij, naar hij meèdeelde een warm hart toedroeg, wat hij trouwens herhaaldelijk heeft ge-, toond. De voorzitter heeft den Burgemeester voor zijn aanwezigheid dank gebracht -Het was een bijzonder gezellige avond, die vooral voor de korpskolvers aangename herinnerin gen zal achterlaten. beroep aangenomen. Onze consulent ds. Rasch te Egmond a.d. Hoef heeft het, beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Borger aangenomen, Heden trof ons de noodlottige tijding van het overlijden van on zen geliefden Vader, Behuwd- en Grootva der. Johannis Hendrik de Wit, in den ouderdom van 58 jaar en 11 maanden Uit aller naam, Fam. DE WIT. .Julianadorp, Langevliet 6, 18 Sept 1940. De begrafenis heeft plaats Vrijdag 20 Sept., nam. 2 uur. Met blijdschap geven wij Vennis van de geboorte van onzen Zoon C. BLOKKER T. BLOKKER— van Zoonen. Nieuwe Niedorp. 17 Sept. 1940. Hierbij betuig ik mijn harte- 1 ijken dank voor de vele blij ken van belangstellimr. onder vonden bij het overlijden van mijn Echtgenoote en Moeder, Me] MAARTJE PEEREBOOM. Uit aller naam, P. POSKER. Schagen, Sept. 1940. voor personen van 1'5 jaar en ouder zullen in de volgende week worden uitgereikt te: Schagerbrug (Raadhuis) op Maandag; Sint Maartensbrug (o. 1. school) op Dinsdag; Burgerbrug (o. 1. school) op Woensdag; Oudesluis (o. 1. school) pp Donderdag; 't Zand (o. 1. school) op Vrij dag; telkens tusschen 912 en 15 uur en te Petten (o. 1. sehoöl) op Zater dagmorgen tussc'hen 9 en 12 u. Ieder moet persoonlijk ver schijnen. Pasfoto en distributie stamkaart medebrengen. Kinder Zang Uitvoering ten bate van de Rotterdamsche Blinden, onder leiding van den hr. A. Krijgsman, 'muztek- 1 eeraar. Den Helder. Aan de piano Mej. E. Igesz, in den muziektuin te SCHAGEN bij ongunstig weer in de zaal van den heer Huiberts. Aanvang 3 uur. Entrée volwassenen 25 ct, kin deren onder geleide 15 ct. Kin deren zonder geleide geen toe gang. Kaarten verkrijgbaar Hotel Igesz, Café Huiberts en Noord A 24 en verder 's middags aan zaal of tuin. BETER IS" heeren landbouwers! Wilt eij Uw vlug en goedkoop, vraagt U dan w. j. ooijevaar, Loondorschbedrijf, Zeeweg d 100 St Maartensbrug. BEZOEKT A.S. ZONDAG, 2 uur op de 800 M. baan, ronde baan, in het Juliana-sportpark te Hoorn 3 draverijen A, B, C. In series van 4 paarden. Starten achter het lint. Ruim 600 gulden aan prijzen. Militairen beneden den rang van O.Off en kinderen op het 2e terrein half geld. Rijwielstalling op het terrein. bode zeeman, SchagenWieringermeer. vertrek 1 uur uit schagen. Te koop: een winkelhuis, schuur, erf en tuin, groot 18 A. 40 c.A., aan de Molenvaart te Anna Paulowna. Te aanvaar den Kerstmis 1940. Te bez. Donderdags, nam. 25 uur (ber. vooruit). Br. lett. W.M., Bur. van dit blad. Te koop: een goed onder houden kinderwagen. P. VLAMING, Valkkoog, St. Maarten. Te koop: vrachtauto, merk „International", laadver mogen 4 tot 5 ton. op beste banden, open laadbak met schotten. Adres: Noord 32 A, Schagen. Tel. 586. brandhout te koop. eiken stompen, gekloofd, p. heele of halve wagon. N. v. d. ABELEN. Laanweg D 26. Oud karspel. Te koop: jaarsma haard (prima) bij A. VAN DER WEL LE, Kneeskade, Anna Pau lowna. Te koop: 6 stoelen en een divan. Adres: Molenvaart 124, Anna Paulowna. Gevraagd: gemeubileerde of ongem. zit- en slaapkamer met gebruik van keuken, liefst in Schagen of plaats aan spoorlijn. Brieven lett. H.R. Bureau van dit blad. 1 PLATTE WAGEN op Collings-assen, 1 PLATTE WAGEN op luchtbanden f 195.—. Diverse Luchtstellen voor Driew. karren en Platte Wagens voorradig. friescheweg 1 alkmaar - tel 3939. Bezoekt Zondag 22 Sept. 1940 in het Sportpark te Wieringerwaard, uitgeschreven door don Turnkring Hollands Noorderkwartier. Aanvang 2 uur. Entrée 30 ct., kinderen 10 ct. bel. inbegi NA AFLOOP in de zaal van den heer R. BREED. brengt ZATERDAG- en ZONDAGAVOND 8 uur en ZONDAGMIDDAG 3 uur in de Sonora film Een spannende en sensationeele avontiu- renfilm! De 6trijd tussc'hen duistere machten, met als hoogste inzet, het leven. Toegang 18 Jaar. MEY'S BOORDEN met prima linnen zijn thans de meest gewilde boor den. Geen wasschen en strijken. Ze worden eenvoudig door een splinternieuwen vervangen, wan neer ze niet meer schoon zijn. Verkrijgbaar zonder bon Vraagt echtersteeds de echte MET PRIMA UNNEN P. DOZIJN f 1.60 - 14 CTS. P. STUK Laagzijde 23 - SCHAGEN Verder overal verkrijgboar tn de winkels met de MEY's reclame, Gen. Vert. J. W. Raeymakers, Claes de Vrieselaan J2a, Rotterdam. Een verhaal uit een commandopost ergens in de Grebbelinie, door HENR1 VAN HOOF, die persoonlijk aan den strijd heeft deelgenomen. Dit boek is zoo juist verschenen en dit Historische Document zal een geweldig succes zijn! Prijs I 1.25 gecart. Bestellingen worden in volgorde uitgevoerd door Gevraagd voor direct: tijde lijk smidsknecht of elec- tricien, bij A. LIEFHEBBER, van Ewijcksluis. Alleenst. Juffr., m. 1., zoekt plaatsing als huishoudster bij man alleen. Brieven lett.' M.S.. Bureau van dit blad. colporteurs gevraagd in iedere plaats voor verkoop van zeer actueel boek je. Verdienstm. 30 gulden per week. Tevens eenige hoofdver tegenwoordigers gevraagd. SCHEULDERMAN, Nieuwstr. 41, Apeldoorn. Adverteert in dit blad Gevraagd: een kappersbediende, die zelfstandig kan optreden^ om zoo spoedig mogelijk bij mij in dienst te treden. S. VIS, Oude Niedorp. te huur gevraagd. Gepens. vraagt een huis te huur te Schagen, liefst omge ving Station, pl.m. f 6.per week. Brieven lett. D.H., Bur. van dit blad. zomerwoning te huur, stookge tegenheid aanwezig. Te bevragen bij J. SCHAGER, Cal* lantsoog. Wegens verbouwing te koopt pracht keukenbuffet, met ingebouwde porceleinen bakken en schuifbladen. Noord F 50, Schagen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 4