RADIO NIPPER EN PELLE Nog steeds worden brandplaatjes gevonden De Mascotte In zijn voortuin neergeschoten De Post in de Kuststreek Druiven naar de koelhuizen De rechtspositie 's Gravenhage, 18 Sept. Op den dertien den Mei werd 's namiddags om vijf uur in de van Hoeylaan (Park Marlot) te 's-Gra- venhaRe alarm gemaakt op het gerucht, dat in ëen van de huizen parachutisten aanwe zig zouden zijn. Bij het onderzoek, daarnaar ingesteld door een reserve-luitenant der huzaren, een wachtmeester en ecnige andere militairen, bleek dat in het aangegeven perceel geen enkele parachutist was te vinden. Daarna wenschte de luitenant de naast liggende huizen te inspecteer en en hij be gaf zich met den wachtmeester daarheen. Op het bellen deed een oude heer open, tot wien de wachtmeester onmiddellijk het be vel „handen omhoog" richtte. De oude heer gaf. vermoedelijk in zijn beduusdheid slechts ten deele aan dit bevel gevolg, want hij stak een hand omhoog en hield met de andere de deurknop vast, hetgeen den wachtmeester deed vermoeden, dat de heer naar een revolver greep. Bovendien meende de wachtmeester, dat de oude heer den luitenant op zij drong. De jachtmeester loste toen een tweetal revolverschoten en de luitenant meenende, dat op hemzelf werd geschoten, schoot eveneens. De oude heer werd zoodanig getroffen, dat hij korten tijd later in het R.K. ziekenhuis overleed, De krijgsraad te Utrecht, voor wel'k col lege beide militairen zich onlangs hadden te verantwoorden, sprak den wachtmeester vrij op grond, dat deze mocht denken, dat de bedoelde heer kwaad in den zin had en dat in die dagen van algemecne verwar ring en angst voor parachutisten, deze ook werkelijk op het meest onvei-wacht te voor schijn konden komen, terwijl het begrijpe lijk en zelfs in overeenstemming met be- klaagde's plicht werd geacht, dat hij onmid dellijk handelend is opgetreden toen zijn meerdere niet werd gehoorzaamd. De in middels tot reserve-ritmeester bevorderde luitenant werd ter zake van mishandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld omdat hij zonder noodzaak het derde schot op den ouden heer zou hebben gelost. Gisteren werden de zaken tegen deze bei de militairen in hooger beroep voor het Hoog Militair Gerechtshof behandeld, welk beroep zoowel door den veroordeelden offi cier als door den auditeur-militair was aan- geteekend. Na langdurig verhoor was het woord aan den advocaat-fiscaal, die ten aanzien van den wachtmeester concludeerde tot beves tiging van het vrijsprekend vonnis en ten aanzien van den ritmeester tot drie maan den gevangenisstraf, omdat deze zonder eenige bedachtzaamheid het schot zou heb ben gelost. De ritmeester verdedigde zich met de opmerking, dat hij zich niet bewust was op den ouden heer te hebben geschoten, doch het schot eenvoudig te hebben gelost in de richting vanwaar hij veronderstelde, dat op hemzelf geschoten werd. Mr. van Es, voor den ritmeester pleitend, gaf uiting aan de gevoelens van deernis met de nagelaten betrekkingen van het slachtoffer (den heer L. W. Taaie) en wees er op, dat het geheele drama in nauwelijks een halve minuut was geschied en dat, waar geen sectie op het slachtoffer is ge houden, geenszins bewezen kan worden ge acht, dat de ritmeester, die als een kalm officier bekend staat, op den heer T. had geschoten. De uitspraak van het hof volgt later. Geldkistje verdwenen Uit de overblijfselen van een woning te Rotterdam. De bejaarde mej. D. E. te Rotter dam heeft bij de politie aangifte ge daan van het feit, dat een geldkist je bevattende effecten ter waarde van f 5000.— en een bedrag in geld van f 300.— uit de overblijfselen van haar vorige woning in de bin nenstad is verdwenen. De politie stelt, een nauwgezet onderzoek in naar de daders. Feuilleton Door H. de Vere Stacpoole Op een der banken -zat een meisje, nog steeds gekleed in haar zilvergrijze avond japon, welke thans echter was opgevroolykt door een om haar schouders geslagen kleurige sjaal. Toen Cray binnentrad keek zij op en thans was het voor het eerst, dat haar don kere oogen die van den jongen man ontmoet ten. Op het zelfde moment, dat Cray een blik wierp in die prachtige oogen, doorvoer hem een schok van emotie. Dit meisje bezat een vreemde schoonheid. De exotische schoonheid van het Oosten ging bij haar gepaard met de frissche liefelijkheid van het Westen. De groote, bjjna zwarte oogen straalden met een mysterieuzen glans en tevens was er in den blik, welken zij Cray toewierp, een zekere scherpzinnigheid waar te nemen. Een oogen- blik stond de jonge man doodstil, verdiept in de aanschouwing van dit liefelijke gelaat, tot dat Carnahan's stem hem tot de werkelijk heid terugriep. Maya, deze heer wenscht my te spreken, sprak de man. Onmiddellijk stond het meisje op en verliet de kajuit zonder een woord te hebben gesproken. Ga zitten Gray, bromde Carnahan. En vertel nu wat je me te zeggen hebt. Norman Cray nam plaats, haalde de „Chank" uit zijn zak en legde haar voor zich op tafel. Je zult je misschien herinneren, sprak hij, dat ik vanochtend deze schelp heb opgeraapt. Je gooide haar. bij het schoon maken van je boot, met eenigen waardeloozen rommel op het strand en ik pikte het schelpje daaruit en stak het in myn zak. Daar heb ik niets van gemerkt, ant woordde Carnahan kort. Toch gebeurde het zoo. Je weet het mis schien niet meer zoo goed, maar je wierp den Inhoud van een oude aasbus op het strand Goede raad ia duur. 1. Hoe zal Waw Hoo dat klaar spelen, de tak kan hem on mogelijk houden." „Hier moeten wfl helpen, breng hem gauw wat droog gras." 2. Zoo, steek nu de fakkel aan!" Kwaad moet met kwaad verdreven worden. 1. „Ja, lief slangetje, nu wordt het je zeker wel een beetje wa-.n, m ar dan laat je het maar. 2. „Hoera voor Nipper, den groten s angenbezweerder. BEWONERS WETEN EEN BRAND OP TIJD TE BLUSSCHEN. OOK IN DEN HAAG EEN VIERTAL PLAAT JES GEVONDEN. In het Oosten van ons land, de omgeving van Dedemsvaart en Balkbrug, worden nog steeds brandplaatjes gevonden, die vorige week door Engelsche vliegtuigen zijn uit geworpen. Te Balkbrug lag zoo'n plaatje vlak bij een boerderij. Het had groot onheil kunnen stichten als de bewoners een begin van brand niet terstond ontdekt hadden en gebluscht. Nu werd er slechts geringe scha de aangericht. In den Hulst bij Dedems vaart liepen verschillende personen die een plaatje hadden gevonden, uit onwetendheid brandwonden en schade aan hun kleeding op. Celluloidplaatjes gevonden in Den Haag. Dinsdagochtend lusschcn 10 en 12 uur zijn in het Bezuidenhoutkwartier te Den Haag vier celluloidplaatjes gevonden, elk beplakt met eeu lapje linnen. Het eerste is gevonden op den hoek van den Bezui- denhoutscheweg en de Laan van Nieuw Oost-Indië, waar het terecht was gekomen, nadat het van een dak van een belendend hoekhuis was gewaaid. Het tweede exem plaar werd aangetroffen op de trede van een portiektrap eener woning aan de The- resiastraat. Het derde exemplaar is gevon den op de deurmat van een vischwinkel in deze straat, achter de buitendeur. Het vier de plaatje is eveneens achter de buiten deur van een sigarenwinkel in de There- siastraat gevonden. De plaatjes zijn inbeslag genomen door de politie, die ze later onschadelijk heeft gemaakt. De rijksinspecteur van de lucht bescherming heeft aan het bureau Louise Henriettestraat de plaatjes in beslag ge nomen. Bommen op Terneuzen Twee dames licht gewond. Gister nacht hebben Engelsche vliegers bommen geworpen op Terneuzen. Twee wo ningen werden vernield, waardoor twee da mes licht gewond werden. Binnenkort waarschijnlijk alle dienst weer normaal. 's-Gravenhage, 18 Sept. Het verbod, zich in de kustzone na tien uur op straat te begeven, heeft er aanvankelijk toe geleid-, dat, wat de post betreft, het vervoer niet de laatste treinep moest uitvallen, terwijl de laatste bushchtingen moesten worden vervroegd. De bestelling van telegrammen kon na negen uur niet meer worden uitgevoerd. Inmiddels zijn voor het post- en telegraafpersoneel, dat met deze diensten belast is, nachtvergunnin gen aangevraagd, en gedeeltelijk reeds verleend. Zoo kunnen thans te 's Gravenhage en te Rotterdam telegrammen met een dringenden inhoud reeds weder na 9 uur des avonds bezorgd worden. Zoodra de noodige vergunningen zijn verkregen, zullen ook de laatste buslichtin gen weder op de tot dusver gebruikelijke tijdstippen plaats vinden, terwijl dan even eens het postvervoer met de laatste treinen zal worden hersteld. Dagelijks worden enorme hoe veelheden afgeleverd voor ex port naar Duitschland. Door enkele ondernemers worden in het Westland druiven ingekocht om deze in de koelhuizen op te slaan. Men hoopt hier door, zooals gewoonlijk, het aanbod van druiven op de markten over een langduri- rig tijdvak te verdeelcn En toch zullen er dit jaar niet'zooveel druiven in de koelhuizen terecht komen als voorgaande jaren en wel door het feit, dat de veilingsprijzen thans hoog zijn, waar door het risico van bewaren grooter wordt. Aan de Westlandsche veilingen worden thans dagelijks enorme hoeveelheden drui ven afgeleverd voor export naar Duitsch land. Voor de blauwe druiven wordt meest al de prijs van f 0.40 per kg besteed. Wat thans voor de koelhuizen wordt ver handeld, wordt betaald met circa f 0.42 per kg. van het overheidspersoneel Van bevoegde Duitsche zijde geeft men de volgende toelichting op de in verordenin genblad no. 26 opgenomen en deze dagen gepubliceerde nieuwe bepalingen omtrent de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst: De verordening is een algemeen voor schrift, dat de mogelijkheid moet scheppen, de rechtsverhoudingen van in openbaren dienst aangestelden, leeraaren aan bijzon dere scholen en dragers van bepaalde amb ten, zooals b.v. notarissen en advocaten, aan te passen aan de geldende staatsrechtelijke en economische bepalingen. Krachtens deze verordening kunnen de rechts- en finan- ciëele verhoudinggen, waaronder genoemde personen verkeeren, in het bijzonder de voorwaarden van aanstelling en ontslag ge regeld worden. Zoo noodig in afwijking van het tot dusver geldende recht. De op zich zelf staande bepalingen zullen worden ge maakt in den vorm van beschikkingen. Deze beschikkingen kunnen in de Neder- landsche staatscourant openbaar gemaakt worden. PROGRAMMA VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1940. Jaarsveld. 414,4 m. IiRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen de dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-orkest (12.45—1.15 Nieuws- en economische berichten ANP en gramofoon muziek) 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelspel. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 „Karneval in Rom", operette (opn (4.004.25 Dansmuziek (gr.pl.), 5.00 Gramofoonmuziek. en daarbij bevond zich dit schelpje. Weet je, Carnahan, dat dit een kleine „Chank" is? Werkelijk? Ja, je schijnt niet te weten wat dat be- teekent. Nu, om je de waarheid te zeggen, wist ik dat ook niet toen ik het dingetje op raapte. Ik vernam van een Amerikaan, die het toevallig zag, dat het zoo heet omdat de kronkels naar links loopén in plaats van naar rechts, zooals dat gewoonlijk het geval is bij deze schelpen. En door de naar links loopende kronkels is dit schelpje zeer waardevol. De Yank vertelde me dat het op de Madrasser schelpenmarkt minstens honderd pond ster ling zou opbrengen. Hy beweerde verder, dat het den bezitter geluk aanbracht! Inderdaad? Wel, om kort te zijn, ik heb de proef op de som genomen. Ik ging vanavond naar Van Tell's speelbank, zette honderd gulden op rood en won. Daarna speelde ik een paar keer op nummer 3 en won steeds. In nog geen uur tijd heb ik vijf en dertig honderd Holland- sche guldens gewonnen Carnahan, is dat niet geweldig? Ik ben er van overtuigd, dat ik dit geluk te danken heb aan de „Chank" en aan gezien ik dit schelpje verkregen heb doordat jij het wegwierp, vind ik het niet meer dan billyk, dat jy deelt in mijn winst. Ik ben daarom hier gekomen om je een deel van die winst aan te bieden. Verstomd van verbazing keek Carnahan zijn gast aan. Versta ik je goed? mompelde hij on- geloovig. Bedoel je werkelijk dat je mij,, die absoluut geen recht kan laten gelden op hetgeen jij vanavond gewonnen hebt, een deel van die winst komt aanbieden, enkel en alleen omdat je een schelpje he&t opgeraapt, dat door mij als een waardeloos vod ls wegge worpen Juist, dat is mijn bedoeling. Carnahan schoot in een lach. Behalve Van Tell's speelbank, bevindt zich in de P. C. Hooftstraat en rariteitenmuseum. Daar moest men jou een plaats geven, old boy, als de eenige eerlijke kerel van den Oost Indischen Archipel! riep hy eindelijk uit. Cray vroeg zich af, wat de man tegenover hem gezegd Z£>u hebben, als hij de ware reden van zijn bezoek aan de „Itang" gekend had. Terwijl hij Carnahan gadesloeg, onderging hij een vaag gevoel van onbehagelijkheid. De ander rolde zwijgend een sigaret, terwijl een spottende glimlach op zyn lippen speelde. Mis schien was 't het interieur van de kleine kajuit, het zien van het geweer in het rek, het eentonige geluid van de klotsende golven tegen de zijkanten van het schip en de uit drukking van spot op Carnahan's gelaat, welke hem dat gevoel van onbehagelijkheid gaven. Hoe het ook zij, de jonge man kon een zeker verlangen om uit deze omgeving weg te komen, niet van zich afzetten. Tja, mompelde Carnahan eindelijk, na eenige oogenblikken van stilte, dat is wer kelijk een vreemsoortig staaltje van eerlijk heidsgevoel. Maar ik zal je aanbod niet accep teeren, waarde heer. Ik wensch geen aandeel in de winst welke je vanavond gemaakt hebt. Maar toch heb je me op een idee gebracht... Geloof ik in een mascotte?... natuurlijk doe ik dat! Hij stak zijn sigaret aan en keek met een peinzenden blik naar den jongen man. Cray die hem niet gevraagd had of hij in een mas cotte geloofde, zweeg. Hij begreep dat de ander hem iets had voor te stellen, ondanks het feit dat hij geen aandeel wenschte in de winst. Carnahan nam de schelp, welke voor hem op de tafel lag, in zijn hand en bekeek haar nauwkeurig. Inderdaad, een mascotte of niet, de kron kels in dit ding loopen verkeerd, mom pelde hy en vervolgde schouderophalend: In elk geval heb ik 't ding weggeworpen en mij heeft 't geen geluk gebracht, zoo lang ik het zonder dit te weten in mijn bezit had. Jij raapte het op en jou bracht het een flink sommetje in den zak! Neem het terug, man! Het is duidelyk, dat het voor mij alleen geen waarde bezit, maar door het feit, dat jij mij wilt laten deelen in jouw geluk, meen ik te mogen vaststellen, dat het voor ons beiden tezamen wèl waarde zou kunnen hebben! Hij gaf Cray de schelp terug en vervolgde: ik was vanavond ook bij Van Teil, om te trachten acht honderd en vijftig gulden te winnen, doch ik verloor er twee honderd! Ik heb een schuld van acht honderd vijftig gul den bij Werdeman, een handelaar in scheeps- benoodigdheden. Dat zit zoo. Een maand of drie geleden ergens hier in het zuiden rond dolend, waar precies doet er niet toe, ont dekte ik iets, dat mij toescheen een bom duiten te kunnen opleveren. Ik haastte mij met myn schuit naar Sandabar om het voor mijn doël benoodigde scheepsmateriaal en andere dingen in te slaan en vernam daar bij den handelaar .Werdeman, dat hij een oude vordering op mij had van acht honderd en vijftig gulden, welk bedrag ik schuldig was aan zgn compagnon in Batavia. Ik heb nooit J 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Voor de zieken. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: „Het werk van Albert Schweitzor nu", lezing. 6.45 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Cyclus uitingen van nationale cul tuur. 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 „Hel woonwagenliefdewerk", vraag gesprek. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P., eventueel gramofoon-platen. 8.15 K.R.O.-Sympihonie-orkest en soliste 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P. Kootwijk, 1875 m. AVRO-Uitzending. 7.00 Bericht en (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.30 Puszta-orke9t (opn.), 10.00 Morgenwijding. 10.15 Viool en orgel (opn.). 10.30 AVRO-Amusementsorkest. 11.15 Berichten (Engels). 11.30 Gramofoonmuziek., 11.45 Omroeporkest (opn.). 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws-en economische berichten ANP, gramofoonmuziek. 1.00 Orgelspel. 1.20 Ensemble Rentmeester. 2.00 Berichten (Duits). 2.15 Ensemble Rentmeester en gramofoonm. 3,15 Gramofoonmuziek (3.303.45 Berichten (Engels). 4.00 Zang en piano (4.15 4.30 Gramofoonmuz.) 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.3c AVRO-Amusementsorkest (6.156.30 Berichten Engels). 7.00 Vragen van de dag (ANP). 7.15 Reportage. 7.35 Mandoline-ensemble „De Speellieden". 8.00 Berichten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (Engels). 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P. geweten, dat Werdeman en die kerel in Batavia partners waren! Vanochtend, terwijl ik met mijn dochter naar het strand was gevaren om wat fruit en levensmiddelen op de goedkoopste manier machtig te worden, je begrijpt me wel, zei hy knipoogend, kwam Werdeman met een man van het gerecht en legde beslag op mijn boot. Zoolang ik die achthonderd vyftig gul den niet heb betaald, kan ik dus niet weg varen en dat is een verdraaid vervelende ge schiedenis... Nu vind jij daar die door mij weggeworpen schelp, krijgt het idee dat het ding een mascotte is en verkrijgt een flinke bom duiten. Daarna krijg je het in je hoofd, dat ik recht heb op een dee' van dat geld, omdat ik die schelp eerst in mijn bezit heb gehad, maar als waardeloos heb weggewor pen. Nee, waarde heer, ik ben het niet met je eens. Ik wensch geen sou aan te pakken van dat geld, maar ik heb je een voorstel te doen. Je komt met je aanbod bij een kerel, die zit te springen om een bedrag van acht honderd vijftig: gulden. Ik stel je voor om deel te nemen in de onderneming welke ik op 't oog heb. Stort duizend gulden en je bent mijn partner. We doelen samen, fifty-fifty, als de buit gevonden wordt! Sprakeloos van verbazing keek Cray den ander aan. Dat was wel een eigenaardig ver loop van de geschiedenis. Ja, die „Chank" schelp bracht hem tot nu toe wel geluk aan! Hij kreeg daar zoo plotseling een aanbod, dat hem wellicht grootere winst zou opleveren, dan hy ooit by het spel zou kunnen maken. Het was alsof rijn schelp, welke hij nog steeds in zijn hand hield, hem toefluisterde: „Hier is de kans van je leven, gryp haar! Ik zal :e helpen, ik breng je geluk!" En ondanks het gevoel van onbehagelijkheid, dat hem nog steeds niet had verlaten, was hij besloten om het aanbod aan te nemen, toen Carnahan weer begon te spreken. Denk er vannacht eens over na, zei r»; kom me dan morgenochtend ver tellen of je het aanneemt of niet. Als je er toe bereid bent. zal ik je volledig over de zaak inlichten. Hij schoot weer in een lach. Je doet het, ik ben er zeker van. Maar bij alles wat je lief is, verlies die „Chank" niet, want dan kun je beter wegblijven! riep hij vroo- lyk, terwijl hij Cray naar buiten geleidde en in de roeiboot hielp. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7