Een goed verduisterde woning VER&ELDINGSVLUCHTEN Wijziging omzetbelasting De voorloopige regeling van de radio-distributie duren voort Ten behoeve van de verduisterings- maatregelen zijn bij de Amsterdamsche gemeenteponten speciale lampen aan gebracht, die des avonds een rood licht uitstralen (Foto Pax-Holland) door 'n verduisterde hoewel het verlichte huiskamer waarin verschillende kleine mo dellen van methoden om de ramen te ver duisteren, zijn opgesteld en komt dan via een zwak verlicht voorportaal, waarin men reeds aan de duisternis kan wennen, op een straat. In deze straat zijn aangebracht ge- leidclampen voor voetgangers, richtlampen voor het verkeer, verschillende phosphori- seerende bordjes, goed afgeschermde rijwiel lampen etc., zoodat de bezoeker een duide lijk beeld krijgt van hetgeen vereischt is. Aan het slot van den rondgang komt men via een lichtsluis in een model verduisterde winkel, zoodat men in een beperkte ruimte een overzicht krijgt van het geheele leven in een verduisterde omgeving. Want het zou niet goed zijn indien de winkelier de zaak zou sluiten. Het normale leven wordt daardoor ontwricht met alle schadelijke gevQlgen van dien. De ze expositie toont ons liöe wij in den korst mogelijken tijd afdoende verduisteren kun nen en derhalve binnenshuis het leven nor maal kunnen vortzetten. Bovendien waar borgt een goede verduistering, dat men over dag deze geheel kan verwijderen en de wo ningen dus genoeg licht en lucht krijgen. De opening werd o.a. nog bijgewoond door dr. Bolle, Wasserstrassenbemaechtigder des Reichscommissars, majoor Selm, als verte genwoordiger van de Wehrmaeht en haupt- mann Schoen lebe, Luftschutzsachbearbei- ter des Befehlshabers des ordnungspolizei te 's-Gravenhage. De tentoonstelling zal waarschijnlijk veer tien dagen geopend blijven. KAMER VAN KOOPHANDEL RICHT EEN VERZOEK TOT HET DEPARTEMENT VAN FI NANCIËN. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar verzond een adres aan den secre taris-generaal van het Departement van Fi- nancië, waarin ten gerieve van het bedrijfs leven o.a. wordt verzocht een soepeler rege ling te ontwerpen ten aanzien van de ver plichte inventarisatie van de bij klein- en groothandelaren en fabrikanten (tevens han delaar) op 1 October 1940 aanwezige voorra den. Met name verzocht de Kamer een rege ling te ontwerpen, waarbij de verplichte in- tarisatie verschoven, wordt naar een door het bedrijf zelf te kiezen tijdstip, hetwelk niet later dan 1 Februari 1941 zal vallen en waar van worden afgerokken de sedert 1 October 1940 gedane inkoopen en bijgeteld de sedert dien gedane verkoopen omgerekend tegen inkoopswaarde; dan wel roed te keuren dat wordt uitgegaan van de laatste vóór 1 Octo ber 1940 opgemaakte inventaris onder bij telling van de inkoopen vanaf dien datum tot 1 October 1940 en onder aftrek van de verkoopen tegen inkoopswaarde over dezelf de periode. Gebrekkige verduistering is niet goed te maken door gebrekkige verlichting. Verduistering moet absoluut zijn In het Veiligheidsmuseum te Amsterdam is gistermiddag door dr. ir. L. R. Wentholt, secretaris-generaal van het departement van waterstaat en voorzitter der Nederlandsche stichting voor verlichtingskunde, een ten toonstelling op het gebied der luchtbescher mingsverlichting geopend. Dr. Wentholt hield daarbij een rede, waarin hij allereerst de vertegenwoordigers van den rijkscommis saris der Duitsche weermacht en de Duitsche politie welkom heette. Hij dankte hen har telijk voor de belangstelling en hoopte, dat de groote ervaring, welke Duitschland op het gebied der luchtbescherming heeft, met de onze zal worden uitgewisseld. De heer Wentholt achtte de verduistering thans van primair belang. Het organiseeren van deze tentoonstelling is dan ook een lof waardig initiatief geweest. De verduisterings techniek is nog zeer jong en derhalve nog zeer levend, hetgeen haar bijzondere beko ring geeft doch anderzijds het niet mogelijk maakte de tentoonstelling tot een sluitend geheel te doen zijn. Steeds zal men er ech ter naar streven de expositie aan te vullen met het nieuwe. De heer A. van Batenburg, rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, sprak hierna. Datgene, dat ons volk als richtlijn wordt voorgehouden, moet wetenschappelijk ver antwoord zijn. Het moet bovendien practisch zijn, opdat een ieder het hanteeren kan, al dus spr. Er is thans iets tot stand gekomen op het gebied der verlichting in oorlogstijd, de eisch is nu voort te arbeiden om hetgeen bereikt is te volmaken en uit te breiden. Dr. D. Vermeulen gaf vervolgens een over zicht van de voorschriften, uitgegeven op het gebied der lucht beschermings verlichting. Het was een technische uiteenzetting van de uitgevaardigde voorschriften en de lucht- technische eischcn, welke er aan de verlich ting worden gesteld, waarbij hij zijn toehoor ders veel vertelde, wat onbekend was. Tenslotte hield prof. dr. ing. M. A. Hal bertsma nog een voordracht over: „De goed verduisterde woning". Gebrekkige verduiste ring is niet goed te maken door gebrekkige verlichting aldus prof. Halbertsma. Goede verduisteringsmiddelen dienen een goede ventilatie mogelijk te maken. De verduistering van de woning moet ab soluut zijn. Eenvoudiger kan het niet. Ieder een kan het controleeren. Een goede vakman en deugdelijk materiaal zijn voor goede ver duistering vereischt. De beste controle der maatregelen is overdag bij zonlicht de ver- duisteringr aan te brengen en dan te zien of inderdaad nergens licht binnendringt. Kieren en spleten kunnen overal optreden. Men let te hier scherp op en controleere het voort durend. Prof. Halbertsma bleek een fel tegen stander van permanente verduiste ring, een vaste verduistering dus, welke ook overdag blijft zitten. Dit beperkt de ventilatie en dus de hy giëne. Spr. illustreerde zijn voor dracht met lantaarnplaatjes. Na afloop van de openingsplechtigheid bestond er voor de genoodigden gelegenheid deze kleine, doch zeer overzichtelijke tentoon stelling .welke is ondergebracht in het nieu we gedeelte van het museum, te bezichtigen Het eerste deel is gereserveerd voor inzen dingen van verschillende fabrieken waarbij prof. dr. ing. M. A. Halbertsma en ir. O. M. Planten, secretaris van de materialen com missie voor de luchtbescherming, die beiden hun medewerking hebben verleend bij de in richting der expositie, er scherp op hebben gelet, dat het tentoongestelde voldoet aan de eischen, welke er door de overheid aan wor den gesteld. Het tweede deel der tentoonstelling geeft een beeld van de goede middelen, welke men kan gebruiken voor de noodzakelijke verduis tering van de huizen en de beperkte straat- .verlichting. Men maakt n.1. een wandeling Een nadere niteenzetting. VGravenhage, 18 Sept.. De verorde ning van den rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de voorloopige regeling der radiodistributie, verschenen in verordeningsblad nr. 10 van 13 Juli 1940, wordt naar men ons van bevoegde zijde mededeelt hier en daar nog verkeerd uitgelegd. In par. 3 van deze verordening staat: „Op vordering van den rijkscom missaris voor het bezette Nederland sche gebied, van den Duitschen weermachtsbevelhebber in Nederland alsmede van hun diensten en or ganen, is iedere in het bezette Ne derlandsche gebied werkzame radio- distributiecentrale verplicht om ter stond, binnen het gebied van haar concessie, een radiodistributie-aan sluiting kosteloos tot stand te bren gen en in technisch goeden staat te houden". Deze verordening wordt door vele Ne derlanders om begrijpelijke redenen zoo uitgelegd, dat iedere persoon, die radiodis tributie-aansluiting wenscht, deze kosteloos zou kunnen krijgen. Bij de radiocentrales zijn daarom reeds verscheidene particulie ren met het verzoek om een dergelijke kos- telooze aansluiting gekomen. De radiocen trales hebben deze verzoeken natuurlijk af gewezen. In n geval heeft een particulier zich tot de Nederlandsche politie gewend, die zich eveneens op het standpunt stelde, dat ook particulieren op hun verzoek en op grond van de verordening van den rijks commissaris een kostelooze aansluiting zou- den kunnen krijgen. De oorzaak van deze misverstanden is, dat de desbetreffende paragraaf door vele Nederlanders verkeerd wordt gelezen. Er bestaat echter oo-k de mogelijkheid, dat de ze verordening bewust verkeerd wordt uit gelegd en verder verspreidt wordt door per sonen, die Duitschland vijandig gezind zijn. Eogelschen brengen Porfugeescbe schepen op Italiaansche passagiers worden van boord gehaald. Het Portugeesche' s.s. „Serpa Pinto" van de.Companha Nacionale de Navigacion is op de terugreis van Brazilië op vier mijl voor de monding van de Taag door een En- gclsche torpedojager opgebracht en meege nomen naar Gibraltar. Naar verluidt zou het schip het door de Engelsche regecring verlangde navicert niet bezeten hebben. Aan boord van de „Serpa Pinto" werden de Ita liaansche consul te Manoas en verscheidene andere Italiaansche passagiers door de En gel schen gearresteerd. Naar in scheepvaartkringen te Lissabon verluidt, is ook het Portugeesche schip „Cassequel" (7300 ton) op zijn reis van Afri ka naar Lissabon door een Engelschen tor pedojager aangehouden en naar Gibraltar opgebracht. Te Gibraltar vastgehouden. Het Portugeesche s.s. „Fungue" dat zich op weg van West-Afrika naar Lissabon be vond, wordt sedert verscheidene dagen te Gibraltar vastgehouden. EX-KONING CAROL ZAL ZICH IN SPANJE VESTIGEN Naar uit betrouwbare bron verluidt, zal ex-koning Carol van Roemenië zich niet in Portugal, maar in Spanje vestigen. De Spaansche regeering heeft daarvoor toestem ming verleend. Eet meer mosselen. Een rechtgeaard Amsterdammer weet deze tractatie op de juiste waarde te schatten (Foto Pax-Holland) De Japansche oefenbom op een Canadeesch schip Japansche autoriteiten achten het incident voor gesloten. De Japansche autoriteiten achten het in cident van de Japansche bom, die per on geluk uit een Japanseh marinevliegtuig tij dens oefeningen ter hoogte van Osjima te recht is gekomen, op het Canadeesche lijn- vaartuig „Empress of Asia" voor gesloten. De Japansche woordvoerder heeft ont huld, dat de Britsche ambassadeur en de Canadeesche zaakgelastigde het departe ment van buitenlandsche zaken om een ver klaring van het geval verzocht hebben. Toen de „Empress of Asia" opstoomde naar de haven van Yokohama, heeft de Japan sche marine een vertegenwoordiger en een arts naar het schip gezonden om de scha de vast te stellen en de gewonden te ver zorgen. Gelukkig zijn noch de schade noch de verwondingen der slachtoffers van ern- stigen aard. Londen probeert voorraden te redden Gistemiorgen heeft een Duitsch verken ningsvliegtuig, naar het D.N.B. verneemt, stroomopwaarts boven Londen gevlogen, waarbij hij van dichtbij tal van brandweer- vaartuigen kon waarnemen die de branden de pakhuizen en silo's probeerden te blus- schen. De bijzonder groote drukte op de Theems doet vermoeden, dat men poogt de nog niet vernietigde voorraden uit de pak huizen weg te halen. Duitsch weermachtbericht Het opperbevel der Duitsche weermaetot deelt mede: De vergeldingsvluchten naar Londen wer den in den loop van den 17 den September voortgezet, evenzoo in den nacht van 17 op 18 September met toenemende heftigheid. Er zijn bommen van alle kaliber geworpen op de West-India. London- en Victoria Docks, op waterleiding en gasfabrieken, op stations en andere strategische doelen. Nieuwe groote branden waren overal het gevolg van deze aanvallen. Andere aanvallen in den loop van den dag waren-gericht op het vliegveld Croydon, alsmede op vliegvelden en strategische doe len van de Zuidoostkust. Liverpool is over dag en 's nachts herhaaldelijk aangevallen* De vliegtuigfabrieken te Liverpool werden ernstig getroffen. Ook de Noordelijkste ha ven van Engeland, Glasgow, is in den afge- loopen nacht aangevallen. Bij een aanval ten noorden van Ierland is een Britsch stoomschip van 5000 ton zwaar beschadigd. In den afgeloopen nacht hebben weder om Britsche vliegers in Noord en West Duitschland woonwijken gebombardeerd en eenige woonhuizen beschadigd. De' vijand verloor gisteren zeven vlieg tuigen tijdens luchtgevechten en twee door afweergeschut. Vier, Duitsche vliegtuigen worden vermist. Kunstwerk uit kle). Artisticiteit on volmaakte handenteckntek geven aan de materie vorm. De Igwst pottenbakker Lanooy -een -den arbeid ki rijn bedrijf te Epe op de Vefuwe (Foto Pm.Nollond) De zwanen uit de Utrechtsche stadsgrachten komen iederen middag getrouw naar hetzelfde plekje gezwommen, waar ze weten, dat hun een versnapering wacht, welke hun door een jeugdige inwoonster der stad wordt toegereikt (Foto Pax Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 8