Strijd bij Dakar duurt voort Droevig einde van een feestgang Twee landingspogingen der Engelschen mislukt Vergelding voor Dakar Nog meer Nederlanders in gijzeling? DAGBLAD VOOR HOLLAND#S NOORDERKWARTIER Zeekrijgsraad op non-actief? Gibraltar door Franschen gebombardeerd? Verduisteren Drie menschen verdronken te Oudesluis Schaden. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 2240 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11300. Uitgave der N.V. Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" Buitenzorg blijft halsstarrig (Van onzen Haagschen correspondent) ls het nog noodig te zeggen, dat de interneering van «enige duizenden Duitsche mannen en ook vrouwen en kinderen, in Indië van Duitsche zijde zéér hoog wordt op genomen? Reeds eenigen tijd geleden is een 300-tal per sonen, die in een bijzondere relatie tot Indië staan verlofgangers e.d. geïnterneerd en zijn als represaille voor het vasthouden van Duitsche consulaire ambtenaren, de Nederlandsche beroepsconsuls in Duitschland eveneens aangehouden, en naar zich laat aanzien zal weldra op nieuw een aantal Nederlanders naar interneeringskampen in Duitschland worden overgebracht. Het gerucht hier spreekt van vele honderden. Men behoeft hier in bevoegde Duitsche kringen maar even het oor te luisteren te leggen om te ervaren, dat men er van uitgaat, dat de Gouverneur-Generaal ten deze geen vrijheid van beslissing meer .heeft en onder Engelschen druk in zijn volkomen afwijzende houding volhardt. Het is mogelijk, doch in ieder geval is dit een moeilijk geval, moeilijker nog geworden naarmate, den tijd voort schrijdt. Het is ook een vreemde verhouding: het Konink rijk der Nederlanden is in oorlog met en voert oorlog tegen het Duitsche Rijk, dat het Europeesche deel van het Rijk het moederland, Nederland heeft bezet. Hier is in belangrijke mate het normale leven hersteld, doch daar ginds, overzee, h'eerscht nog volop oorlogstoestand, ook al wordt daar niet gevochten. Het geheele gecapituleerde, dus krijgsgevangen geworden Nederlandsche leger is vrijgelaten. Dit nu vooral is iets wat den Duitscher steekt: men had verwacht, hiertegenover een gelijksoortig gebaar te zullen zien ten aanzien van de geïnterneerde Duitschers in Indië. Ongetwijfeld weet men in Indië precies, wat er hier in Nederland sedert 15 Mei ge beurd is, al was het alleen maar jongste- lijk uit het reeds gepubliceerde: telegram der Secretarissen-Generaal. Daarom wordt het zoo in het bijzonder betreurd, dat d? G.G. zelfs niet gereageerd heeft op de uit- noodiging om althans in radiotelefonisch contact te treden met de Moederlandsche autoriteiten. Wij weten natuurlijk niet met zekerheid wat zich op het oogertblik in Indië afspeelt, maar ook in Nederlandsche kringen wordt deze starre houding van den Gouverneur-Generaal zeer betreurd, zoowel Mit het oogpunt van de verdere ontwikke ling van het geheele complex van verhou dingen en belangen in en rondom tropisch Nederland, alsn u in het bijzonder met het oog op de reeds aangekondigde verdere re presaillemaatregelen waarvan talrijke geen verantwoordelijkheid dragende Nederland sche burgers nu weldra het slachtoffer drei gen te worden. Wij leven in een moeilijken, zeer zwaren tijd, is het noodig de moeilijkheden voor den enkeling nog meer te vergrooten dan noodig is? Zal in Buitenzorg nog op het laatste oogenblik het zwijgen worden verbroken. Velen hopen het. Naar wij vernemen, bestaat de mo gelijkheid, dat de Zeekrijgsraad geen verdere zaken meer zal behandelen, althans voorloopig op nonactief zal gaan. De zitting van Vrijdag 20 de zer is voorloopig uitgesteld. Ook de Krijgsraden van de land macht en het Hoog Militair Gerechts hof zouden voorloopig hun werk zaamheden hebben opgeschort. Meer dan 15 kilometer buizen worden verwerkt in de installatie, welke het water in de Apollohal te Amsterdam bevriezen zal tot de kunstijsbaan, welke er in aanleg is (Foto Pax-Holland) De vonken spatten bij hét lasscher van de buizen voor de nieuwe kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam (Foto Pax-Holland) Uit Vichy wordt gemeld, dat de ge vechtshandelingen voor Dakar in Fransch West-Afrika gisterochtend hervat zijn en zonder onderbreking voortduren. Volgens mededeeling van bevoegde zijde liggen in de haven van Dakar de 10.500 ton metende kruiser Geor- ges Leygues, twee torpedobootja- gers en eenige duikbooten. De zes" Britsche transportschepen voor Da kar hebben ongeveer 7.000 man aan boord, die aan de landingspogingen hebben deelgenomen. De eerste aan val werd bij verrassing ondernomen, onder de bescherming van een dich ten mist, die de actie der Fransche verkenningsvliegtuigen bemoeilijkte United Press meldt aan zijn bladen, dat de eerste Engelsche poging om aan land te gaan bij Rufisque, ongeveer 40 K.M. van Da kar, werd ondernomen. Nadat Dakar en de in de nabijheid gelegen kustdorpjes zeven uur lang door de Britsche oorlogsschepen waren beschoten, waarbij on geveer 100 personen werden gedood en meer dan 400 werden gewond, eischte de Engel sche admiraal in een tweede ultimatum het recht om troepen aan land te zetten. De Gou verneur-Generaal Boisson en Admiraal La- croix wezen dezen eisch af, waarop de Engel schen een poging ondernamen om bij Rufis que ongeveer 2000 man aan land te zetten.Dc Engelschen wilden landen in de nabijheid van de groote olieopslagplaats van Rufisque, waar de Franschen sedert het uitbreken van den oorlog verscheidene batterijen hebben opgesteld, welke de Engelsche oorlogssche pen beschoten. Nadat de landingspoging was mislukt, al dus gaan de berichten voort, hetvatten de En gelschen de beschieting van de kust. De Fran sche verdedigingsstellingen zouden intact zijn gebleven. Naar latereb erichten uit Vichy melden is daar bekend gemaakt, dat een tweede lan dingspoging is ondernomen, ditmaal onge veer 30 km. ten Zuidoosten van Dakar. Ook deze landingspoging werd afgeslagen. Beide landingspogingen werden door een beschieting van de kust ingeleid. Door het vuur van de Fransche kust batterij en en van de Fransche oorlogsschepen zou een Engelsche kruiser van 10.000 ton zwaar zijn beschadigd. Aan Fransche zijde zouden een ondeerzeeboot en een torpedojager elk door een voltreffer zijn getroffen. Een Engelsche granaat zou zijn terecht gekomen op een ziekenhuis voor inboorlingen, dat in de heuvels bij Dakar ligt. Er zou groote schade zijn aangericht. Honderden hutten van in boorlingen zouden geheel of gedeeltelijk zijn verwoest en de bevolking zou bij het begin der beschieting door een paniek be vangen de bergen en de woestijn zijn inge vlucht. Het grootste deel der troepen, die hij ^le landingstroepen werden ingezet, zouden uit Fransch-Equatoriaal-Afrika afkomstig zijn en er zouden slechts weinig Engelschen aan de landingsoperatie hebben deelgenomen. Het Fransche ministerie van marine te Vichy heeft nieuwe berichten over den En gelschen aanval op Dakar gekregen. Maan dag en Dinsdag zijn verscheidene landings pogingen verijdeld, ofschoon zij door het vuur der Engelsche oorlogsschepen onder steund werden. Engelsche vloot en lucht macht, werken samen. Drie Britsche bombardementsvliegtuigen zijn neergeschoten, terwijl een Engelsche kruiser door brandbommen zwaar bescha digd is. De Britsche commandant heeft den Franschen gouverneur een nieuw ultima tum doen toekomen, waarin, naar men zegt. geëischt wordt, dat Dakar uiterlijk heden ochtend wordt overgegeven. Dit ultimatum is afgewezen. Hel. is duidelijk, dat de Engelschen met medewerking van Generaal de Gaulle willen trachten om Dakar tot uitgangspunt te ma ken van een militaire actie, indien Spanje zich aan de zijde der Asmogendheden zou scharen. Was Dakar vast in handen der Britten, dan werd Spaansch-Marokko uit het zuiden bedreigd en zou het mogelijk zijn de Straat van'Gihraltar ook vanuit het Zuiden te be- heerschen. Dat men te Londen daarbij rekent op die elementen in de Fransche koloniën, welke zich niet bij de tusschen Frankrijk en Duitschland getroffen wapenstilstand willen neerleggen, spreekt vanzelf. De aanwezigheid van den rebellen-gene raal de Gaulle spreekt'boekdeelen. Spanning tusschen Frankrijk en Engeland. Naar uit Vichy wordt gemeld, heeft de Fransche minister van marine, admiraal Darlan, een dagorder voor de Fransche vloot uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat in Da kar uitsluitend Franschen zijn, en de stad door niemand wordt bedreigd. De Engelschen voldoen dus, door te trachten zich van de zen sleutel tot het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan meester te maken, aan hun persoonlijke belangen. De Fransche strijdkrachten, te land, ter zee en in de lucht, hebben de landingspogingen afgeslagen en zijn tot represailles overgegaan. De Fransche ministerraad is in den loop van gisterenmiddag bijeengekomen voor het bestudeeren van den toestand. Lezing van de Gaulle. De Londensche radio heeft een zoogenaamd communiqué van den gewezen Franschen generaal de Gaulle verspreid. Daarin wordt gezegd, dat de marinebatterijen van Dakar het vuur op afgezanten van de Gaulle ge opend hebben. Generaal de Gaulle heeft zich tengevolge van den tegenstand der Franschen terugge trokken. Voor hen, die slechts de eer behielden Schadevergoeding in verband met verloren goederen van mili tairen. Bij het departement van defensie is een aanzienlijk aantal verzoeken van militairen ingekomen, strekkende tot vergoeding van schade wegens het in verband met de oorlogshandelingen tê loor gaan van particuliere eigen dommen. Aan adressanten zal worden medegedeeld, dat, indien zij niet in staat zijn deze schade geheel of gedeeltelijk te dragen, zij zich kun nen wenden tot de nationale vereeniging tot steun aan miliciens, onder overlegging van een verklaring als bedoeld in artikel 857 van het wetboek van burgerlijke rechtsvordering. (Verklaring bevattenden zoo volledig mo gelijke gegevens omtrent het ambt, beroep of bedrijf en het gezin van den verzoeker en omtrent den stand van de inkomsten en het vermogen van deze en zijn gezin.)- Een bevestiging van de uit Vichy af komstige en elders in dit nummer op genomen geruchten, dat een vrij sterke formatie Fransche vliegtuigen uit Marokko als represaille voor de beschieting van Dakar door Engel sche vlootstrijdkrachten Gibraltar ge bombardeerd heeft, is, naar D.N.B. uit Algeciras meldt, niet te verkrij gen. Te Algeciras is slechts bekend, dat Maandagavond een verkennings vliegtuig boven Gibraltar waarge nomen is en tot Dinsdagochtend gee nerlei berichten over een groot- scheepschen aanval op Gibraltar bin nengekomen zijn. Daarentegen wordt uit La Linea, de Spaan- sche stad, welke aan het Engelsche gebiëd van Gibraltar grenst, gemeld, dat de Brit sche vesting van half twaalf af door talrijke vliegtuigen, wier nationaliteit niet vastge steld kon worden, hoewel het volgens alge- meene opvatting om Fransche toestellen ging, in opeenvolgende golven hevig is gebombar deerd. Van La Linea uit kon men waarne men, dat een Engelsch oorlogsschip in de haven van Gibraltar, alsmede enkele koop vaardijschepen en kleinere vaartuigen, ge troffen werden. De Engelsche hiehtafweer opende een hevig vuur, dat zonder uitwer king bleef. De bommen der aanvallers vielen op wer ven, reparatiewerkplaatsen, haveninstallaties en het centrum van de stad en veroorzaakten talrijke branden. De Spaansche autoriteiten hebben de grens van Gibraltar gesloten. De bewoners van La Linea, die het bombardement van Gibraltar op straat en on de daken der huizen gade sloegen, moesten zich binnenshuis terug trekken, omdat de scherven van de Engel sche granaten in de straten kletterden. Ook nict-officieele niededeelingen uit Fransche verantwoordelijke kringen te Vichy doen vermoeden, dat het Fransche vliegtui gen zijn geweest, die hun vroegere bondge- nooten in Gibraltar hebben bestookt. Vanavond gaat de verduistering in om 7.32 uur en duurt tot morgenochtend 7.32 uur Auto reed te water Gisteravond ongeveer kwart over twaalf is een auto, waarin drie feestgangers terugkee- rende van de leesten te Schagen gezeten wa ren te Oudesluis in het water gereden. Helaas zijn alle drie menschen, het meisje Bie- mond, alhier afkomstig, en twfee nog onbe kend gebleven jonge mannen verdronken. HOE HET GEBEURDE. Twee fietsende meisjes zagen, hoe een voor hen uit rijdende auto, welke zich slin gerend over den weg bewoog, plotseling het water in schoot, toen zij ter hoogte van den heer Paarlberg de bocht moest nemen, doch rechtuit reed. Blijkbaar heeft de chauffeur nog wel zijn fout gemerkt, want men hoorde de remmen hevig gieren. Deze moeten even wel geweigerd hebben. De auto verdween geheel in de diepte, de lichten bleven branden. Onmiddellijk stelden de meisjes de politie telefonisch op de hoogte. Hoewel deze zeer spoedig ter plaatse was, was het niet moge lijk de slachtoffers meer te redden. Later heeft men de auto kunnen ophalen en de stoffelijke resten der slachtoffers over gebracht naar het lijkenhuisje te St. Maar tensbrug. Het omgekomen meisje Biemond is een boerendochter uit deze gemeente, de twee mannelijke ingezetenen, Nederlanders, die waarschijnlijk in de buurt van Den Helder werken, waren vanmorgen vroeg nog niet geïdentificeerd. Doodelijkc val van het dak De ruggewervel gebroken. Gistermiddag omstreeks vier uur is de 5S-jarige métselaarsknecht A. Hoogtenboe zem door onbekende oorzaak van het acht meter hooge dak der Nederlandsch Her vormde pastorie te Lekkerkerk gevallen. D. J. Kalman, die spoedig te plaatse was. constateerde een gebroken ruggewervel. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer naar zijn woning gebracht, waar hij drie uur later is gestorven. OP SLAG GEDOOD. Wielrijder stak onverhoeds den weg over. Gistermiddag om half zes is op den hoek van den provincialen weg en de Juliana- straat te Koog aan de Zaan een doodeliike aanrijding geschiedt. Een 53-jarige wielrij der uit Zaandam, die den weg overstak, werd door een uit het Noorden komenrlo auttf gegrepen. Hij was op slag dood. Uit het onderzoek door de politie is vast komen te staan, dat de chauffeur geen schuld heeft. MOTORRIJDER GESLIPT. Levensgevaarlijk qewovd.. Gisermorgen omstreeks half twaalf is op den Amstelveenschen weg te Amsterdam een motorrijder geslipt. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij met een schedel breuk naar het Wilhelminagasthuis moest worden overgebracht. Zijn toestand is ernstig.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1