Hieuwe regeering Politieke verrassingen in Noorwegen Winter kleeding Documenten i de zaak Maa kan gekocht worden DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIE Franco's afgezant op komst opnieuw bij Hitier GRAAF CIANO NAAR BERLIJN... JAPAN bij de" as?^ DIPLOMATIEK OFFENSIEF TEGEN AMERIKA? Nederlandse!) Roode Kruisschip door Engelsch oorlogsschip beschoten Verduisteren HET AUT0 0NGEVA TE 0UDESLUIS Haarlemsche auto's op lichtgas 'mi t Laan. Schaden. Tel. 444 (2 lijnen). Kengetal 224A DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11301. Uitga» der N.V. „Vlollondl Noorderliwartier" Het staat vrijwel vast, dat zeer spoedig po litieke verrassingen zijn te wachten. Graaf Ciano gaat als Italië's vertegenwoor diger vandaag naar Berlijn, Franco's afge zant is daar reeds aanwezig en confereerde gisteren langen tijd met den Führer en alle teekenen wijzen er verder op, -dat er een in nig diplomatiek contact is tusschen Tokio en de As. Meer en meer gaan daarnaast de Vereenig de Staten kleur bekennen en hoewel men zioh in vooraanstaande kringen te Berlijn niet positief uitlaat en zich .beperkt er op te wijzen dat sedert lang reeds een zeer vriendschappelijk verhouding tot Japan .be staat, verheelt men toch niet groote belang stelling te koesteren voor de politieke ont wikkeling in het Verre Oosten. Dit sluit in dat men ook te Berlijn de Britsch-Amerikaansche maatregelen in de Stille Zuidzee met belangstelling gadeslaat. TOKIO PROTESTEERT TE LONDEN. De Japansche ambassadeur te Londen. Sjigemitsoe, heeft bij den Britschen onder minister van builenlandsche zaken Butler geprotesteerd tegen de arrestatie der Ja panners in Singapore en tegen het optre den der Britsche autoriteiten te. Singapore, dat met het volkenrecht in strijd is. Het protest geschiedde gelijktijdig met het vertoog van den Japanschen onder-minster van builenlandsche zaken bij Craigie, den Britschen ambassadeur in Tokio. Volgens de „Jomioeri Sjimboen" kreeg de Japansche ambassadeur de opdraoht dfi Engelsche regeering om opheldering te vragen over de Engelsch-Amerikaansche samen werking. Bij deze gelegenheid zou de Japansche ambassadeur ook het vraagstuk van Fransch Indochina verklaren. AFRIKA BIJ EUROPA. De diplomatieke bedrijvigheid der laatste dagen moet worden gezien als de voorbode van een groot diplomatiek offensief, waar schijnlijk mede gericht tegen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De Britsche aanval op Dakar, welke ha ven wel eens de springplank naar Amerika wordt genoemd, kon wel eens een tegenzet beteekenen tegen het te Rome genomen be sluit om Afrika economisch en organisato risch geheel op Europa te oriënteeren en daar de Britsche macht uit te schakelen. En deze tegenzet kon Amerika wel eens zeer prettig aandoen. Groote economische landengroepeeringer teekenen zich af. geweldige machten bot sen en opnieuw heeft de wereld het gevoel dat historische oogenbjikken snel naderen. Staatsraden allen benoemd nit de, Duitschland vriendschappelijk gezinde, organisatie „Nasjonal Samling" Alle politieke partijen ontbonden In een radiorede over de nieuwe politieke organisatie in Noorwegen heeft de Rijkscommissaris, Terbo- ven, medegedeeld, dat staatsraden benoemd zijn, die met ingang van heden de leiding der Noorsche re- geeringsaangelegenheden op zich genomen hebben. Déze staatsraden zijn: voor handel, hand nijverheid, nijverheid en visscherij: Hal vor sen Johannessen, voor scheepvaart Irgens, kerk en schoolprof. Skanke. binnenland- sche zaken Hagelin, sociale zaken prof. Mei del 1, voorziening Ravner, politie Lie, justi tie Rissnes, landbouw Onstad Fretheim, fi nanciën Sandherg, volksvoorlichting en cul tuur Lunde, lichamelijke opvoeding Stand, openbare werken Hustad. In zijn rede zeidc Terboven, dat met de capitulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den Koning en de Regeering- Nijgaardsvold naar Londen voor het Noor sche volk een volkomen nieuwe politieke toestand is ontstaan. Uit kringen der oude partijen had hem het verzoek bereikt, dat hij zou toestemmen In onderhandelingen over een politieke reorganisatie op grond van de werkelijkheid. Hij heeft daarbij kunnen uilgaan van het. feit, dat de oude partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, economische en geestelijke afhandelijkheid van de Engel sche politiek hebben gebracht, terwijl de or ganisatie der „Nasjonal Samling" van den aanvang af openlijk en eerlijk heeft srepleit voor een samengaan met liet Duïtschfe volk. Daarom moet aan deze organisatie ook de politieke leiding van het land worden op gedragen. Niettemin heeft hij in de door de oude partijen gevraagde onderhandelingen toegestemd, vooral om in het belang van het Noorsche volk niet bij voorbaat de mo gelijkheid af te snijden dat de overgang tot de nieuwe inzichten een uiterlijken vorm zou krijgen, zoodat de verandering zich ge makkelijker zou kunnen voltrekken. De onderhandelingen met de oude partijen moesten Dinsdag echter wor den afgebroken, omdat daarbij ge probeerd werd, den partijen door ju ridische manoeuvres beslissenden in vloed op den Rijksraad te verschaf fen. De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toe stand zijn: 1. Het Koninklijk huis heeft vooral, nu de twee-derden meerderheid van het Stor ting zelf het reeds heeft afgeschreven geen politieke beteekenis meer en zal niet meer naar Noorwegen tcrugkeeren. 2. Hetzelfde geldt voor de eveneens ge- emigreerde regeering-Nygaardsvold. 3. Tengevolge hiervan is iedere acüe in den zin of ten gunste van het Koninklijk Huis of van de gevluchte regeering natuur lijk verboden. 4. De werkzaamheden van den bestuurs raad zijn geëindigd. 5. De oude politieke partijen zijn vandaag ontbonden. Bijzonderheden worden nog be kend gemaakt. 6. Nieuwe aaneensluiting voor politieke actie van eenigerlei aard wordt niet geduld. Tenslotte zeide de Rijkscommissaris: „Als steeds ben ik bereid, met alle deelen van het Noorsche volk kameraadschappelijk samen te werken en met alle kracht mede te werken aan den herbouw van het Noorsche bedrijfs- HAAR HET OUDE COSTUUM, JAS OF MANTEL INLEVEREN. De gebruikte kleeding naar l]et armere deel der bevolking De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: Iedere houder of houdster van een textielkaart kan tegen inlevering van een heerencostuum, een wollen de ken, een wintermantel of een win terjas (dames, heeren of kinder) bij een daan-oor ter plaatse aan te wij zen kleeding-comité onder overga ve van bon A der textielkaart een bewijs in ontvangst nemen, waarop de winkeliers gerechtigd is een win terjas, wintermantel of de stof daar voor bestemd, af te leveren, terwijl de winkelier bij deze levering be halve het inleveringsbewijs, tevens de bon AA van den textielkaart in ontvangst moet nemen. De inleve ring van de genoemde textielgoede- ren dient te geschieden vóór 13 Oc- tober a.s. Het in te leveren kleedingstuk moet in goeden staat verkeeren ter beoordeeling van kleeding-comité, hetwelk de eisch kan stel len, dat het kleedingstuk chemisch gerei nigd is. Meerdere bedrijven zijn bereid ge vonden deze bewerking tot dit doel tegen speciale tarieven uit te voeren. Bovenbedoeld comité zal onverwijld worden benoemd door den leider van den plaatselijken distributie dienst eventueel in overleg met het gemeen tebestuur. Van dit condlc tullen één of ■meer textielhandelaren lid moeten 'zijn om deskundig advies te geven. In de grootere plaatsen kan de leider van den plaatselijken distributiedïenst in overleg met den burgemeester een vereenïging stichten of comité aanwijzen, welke v. dit werk het meest geschikt is. Wanneer de goederen bij het Kleeding- Comité ter plaatse ingeleverd zijn, zal dit comité de beschikbare kleeding gratis uitrei ken na 13 October a.s. aan dat deel der be volking, dat hieraan de meeste behoefte heeft. Degene, die een gebruikt kleedingstuk ontvangt, moet daarvoor de bonnen A en AA van den textielkaart inleveren bij dit comité, terwijl de geheele regeling onder controle staat van den leider van den plaatselijken distributiedienst, die van het centraal distri butiekantoor hierover nog nadere instructies heeft ontvangen. leven. Ik ben er ook van overtuigd, dat Noorwegen een groote toekomst wacht in de wordende reorganisatie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich. ech ter bewust zijn: voor een toekomstige na tionale Noorsche oplossing, die het herwin nen van vrijheid en zelfstandigheid in groo te mate mogelijk maakt, bestaat nog slechts de weg over de „Nasional Samling". Het is thans een binnenlandsche aangelegenheid van het Noorsche volk, een beslissing te ne men." In den nacht van 22 op 23 September heeft zich in de nabijheid van het eiland Schou wen een gebeurtenis afgespeeld, die opnieuw de onscrupuleuze strijdwijze van de Engel- schen aantoont. Een Nederlandsch Roode Kruisschip werd daar, ofschoon de kenteeke- nen yan het Roode Kruis verlicht en van veraf te zién waren, door een Engelsch oor logsschip beschoten. Zeven Nederlanders verloren hierdoor het leven. In den nacht van Zondag op Maandag lag het Nederlandsche Roode Kruisschip dwars van Schouwen voor anker, topn tegen 3.15 's morgens een Engelsch oorlogsvaar tuig üchtkogels afschoot Dc kapitein van het Roode Kruisschip verlichtte hierop het op het schip aangebrachte groote kenteeken van het Roode Kruis en liet de sirenes loeien. Ondanks dit werd het schip toch door de Engelschen onder vuur genomen. Het kreeg een voltreffer in de ketelinstallatie, welke ontplofte. Bij het te water laten van een boot verdron ken zés leden van de bemanning. Door het ontploffen van den ketel werd een man ge dood, een zwaar en drie andere licht gewond. Het schip moest de haven binnengesleept wordem De militaire bevelhebber in Nederland, de generaal der luchtmacht Fr. Christiansen heeft als eerste hulp den achterb lij venden van de aan den Engelschen overval ten of fer gevallen zeven Nederlanders een belang rijk bedrag ter beschikking gesteld. Naar wij vernemen is het getroffen Roode Kruisschip de LAZ 11, de vroegere „Indus", een zeesleeper van de firma Smit en Co. Het tonnage van het vaartuig is ca. 800 ton. De bemanning bestond uit 18 man. Het beschadigde schip is na den overval opgepikt door een ander Nederlandsch hos pitaalschip, en naar Rotterdam gesleept, waar het vaartuig op de werven van de Rott.Droogdok Maatschappij zal worden gere pareerd. GRIEKSCHE ZEELIEDEN wilen niet naar En -c'and ZIJ ZIEN EEN ZEKEREN DOOD TEGEMOET. Tweehonderdtwintig Grieksche opvaren den van het Grieksche vrachtschip Alexan- dros, dat met een lading mangaanerts naar Engeland zou varen, hebben geweigerd voor Engelsche belangen een zekeren dood tege moet te gaan. In strijd met de aanwijzingen van het Grieksche gezantschap te Buenos- Aires gaf de kapitein geen toestemming tot afmonsteren, waarna de zeelieden zich door middel van de pers tot de Braziliaan- sche autoriteiten gewend hebben. Zij wen- schen dé rest van hun gage te ontvangen en met het Portugeesche schip Angola, dat eveneens in de haven van Rio ligt, naar Griekenland terug te keeren. ANTISEMIETISCHE RELLETJES IN NIZZA. Naar de „Eclaireur de Nice" meldt, is het in Nizza wederom tot antisemietische relletjes gekomen, waarbij de vensterruiten van Joodsche zaken werden vernield. Zwaar beladen wagens worden met paardenkrachten uit de bietenvelden van de Haarlemmermeer gereden op transport naar de suikertabrieken, waar weer millioenen kilo's verwerkt zullen worden (Foto Psx-Holiond) Vanavond gaat de verduistering in om 7.30 uur en duurt tot morgenochtend 7 34 uur Het ontbrekende accountantsrapport moet op tafel kom De Centrale Raad te Utrecht heeft, i eenkomstig Art. 75 der Ambtenarenwet den voorzitter opdracht gegeven het acc tansrapport van der Horst te verkrijgen, einde dat bij de beoordeeling der zaa aanmerking te kunnen nemen. Dit beleekent waarschijnlijk dat de trale Raad de hem ter beschikking sta; gegevens niet voldoende acht om een deel te kunnen vellen. Op dit rapport heeft, zooals men wee verdediger van den heer Maas, Mr. Dr. E. Buiskool een krachtig beroep gedaan, het naar zijn oordeel voor den heer 1 gunstige conclusies bevatte en hij van ning was, dat het Ambtenaren Scheic recht te Den Helder van den inhoud c van ook inzage had bchooren te zijn ven. Dit accountantsrapport is in alle instai van de geruchtmakende ontslagzaak bi het dossier gehouden. De inzittende heeren i Alkmaarders. Omtrent het droevige auto-ongeval Oudesluis vernemen wij nader, dat beh de reeds genoemde mejuffrouw Bien in de auto zaten de heeren Vïerstra ne Wingerden, beiden uit Alkmaar en als zichters werkzaam aan het vliegveld Kooy". Een der heeren, die ongehuwd had tijdens de draverij feesten te Sch{ met het meisje kennis gemaakt en sa met zijn tochtgenoot zou bij haar 's av< thuis brengen. Voor het vertrek uit Schagen is het g schap nog door de politie aangehouden, dat het toen reeds na tienen was en dus speciale vergunning om te rijden dan eischt is. Men bleek deze vergunning ter te bezitten, zoodat de tocht naar 1 ringerwaard, waar het meisje woonde, worden voortgezet. Daar geen remsporen zijn gevonden, r worden aangenomen, dat de auto met f, te snelheid, zpnder poging tot stoppen, i: diepe Egalementsloot is gereden. Een on nende beweert echter pertinent een giei geluid en een klap gehoord te hebben, w op hij echter verder geen acht heeft g< gen. De klap kan, naar ons van bevoegde wordt medegedeeld, verklaard worden i het te water rijden van den auto. Dit g steeds een geluid als een harde klap. Gemeentelijke installa De raad dezer gemeente heeft B. en een crediet van f 30.000 beschikbaar ges voor het verbouwen van twaalf automo len der gemeentereiniging ten behoeve de aandrijving van de motoren dezer wag door middel van lichtgas, alsmede voor aanschaffen van een lichtgas-compres installatie, op te stellen in een der gel wen van de gemeente-reiniging.. Het gas in flesschen in de daarvoor in aanmerl komende auto's worden meegenomen dan voor de aandrijving van de motc dienst doen. Voor het comprimeeren van gas is een installatie noodig met twee c pressoren. Voorloopig zullen er twaalf gens verbouwd worden. De capiciteit installatie is toereikend voor vijftig wag GRASDROGERIJ IN ZUID-HOLLANI Geheel in het kader der aanmoedigii actie van het rijk tot het stichten van g. drogerijen, vond gistermiddag te Maasli de officieele opening plaats van de Coc ratieve grasdrogerij „Delfland".

Schager Courant | 1940 | | pagina 1