NIPPER EN PELLE De Mascotte zwerver verkoos bet werkbuis Britsche luchtaanval op Tobroek Plunderaars van fabrie ken gegrepen De Engelsche activ.teit ia de lucht Al te bruta'e incasseerder In zijn oude zonde vervallen Radioprogramma Ifaliaansch weermachtbericht Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in het weermachtsbericht nr. 110 het volgende bekend: De vijandelijke luchtmacht heeft Tobroek gebombardeerd en met brand- en bisantbom men woningen van burgers alsmede burger en militaire ziekenhuizen getroffen en voorts in de haven een ledig schip. Er valien vijf tien dooden te betreuren. Zeventig personen werden gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door de luchtdoelbatterijen der marine neergehaald. Een vijandelijk vliegtuig heeft bommen ge worpen op de oase van Koefra, waarbij eeni ge burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. In Oost-Afrika hebben onze luchtformatics vijandelijke vliegvelden en militaire inrich tingen te Boera (Kcnya) gebombardeerd, voorts een vesting en troepcnafdeelingen in de buurt van Wajir en vijandelijke afdee- lingen in de omgeving van Coeneica (noor delijk Gallabat) Een vijandelijk vliegtuig wierp bommen op Diredaoeca zonder slacht offers te maken of schade aan te richten. Duifsch weermachtbericht Verkenningsvluchten boven Zuid - Engeland DUIKBOOTCOMMANDANT BOEKT EEN RECORD. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het luchtwapen ondernam tal van bewa pende verkenningsvluchten naar Zuid-Enge- 'land en wierp daarbij bommen op Londen en op andere centra van militaire doelen. In het gebied van Dover, Folkestone, Ashford werden spoorlijnen vernield, in Hastings, Newhaven en Brighton werden havencom plexen, in Southampton-Woolstone een vlieg tuigfabriek getroffen. In den loop van den dag ontstonden er boven Zuidoost-Engeland verscheidene luchtgevechten die voor de Duitsche jachtvliegers succesvol verliepen. Aan de Z.O.-kust van Ierland gelukte het een koopvaardijschip van 3.000 brt. door boni- treffers tot zinken te brengen en een ander schip in brand te schieten. Aan den noor delijken uitgang van het Kanaal werd een ltoopvardijschip door bomtreffers zwaar be schadigd. Een motortorpedoboot bracht bij een aanval op de Engelsche zuidkust een ge wapend vijandelijk koopvaardijschip van 2.000 br.t tot zinken. De vergeldingsaanvallen op Londen met sterke krachten alsmede op andere belang rijke militaire centra als de havencomplexen van Liverpool en Cardiff duurden van het invallen der duisternis tot het aanbreken van den dag. Talrijke treffers werden ge plaatst, vooral in de haven- en verkeerswer- ken. Britsche vliegtuigen probeerden ook in den afgeloopen nacht, vliegend boven Noordwest Duitschland, de rijkshoofdstad aan te vallen. Krachtig afweergeschut hinderde de aanval Iers bij het werpen van hun bommen. Een ziekenhuis en eenige woonhuizen kregen tref fers. De branden welke ontstonden konden door den veiligheids en hulpdienst snel ge- bluscht worden. De vijand verloor gisteren 18 vliegtuigen in luchtgevechten en twee an dere door afweergeschut. Vier Duitsche vlieg tuigen worden vermist. Majoor Moelders en majoor Galland be haalden hun veertigste luchtoverwinning. De eerste luitenant ter zee Prien heeft op zijn jongste tegen den vijand ondernomen reis in totaal 45.130 br.t. scheepsruimte tot zinken gebracht. Hiermede heeft de eerste luitenant Feuilleton Door H* de Vere Stacpoole 10. We zullen nu eerst het ruim nemen, besloot Carnahan en volgde: Ik denk, dat we daar langer werk mee zullen hebben dan met het vooronder en ik heb zoo'n idee, dat we daar betere resultaten zullen bereiken. HOOFDSTUK XII. Wat in het ruim gevonden werd. Maya hield de lamp hoog boven de hoofden der beide mannen, die met vereende krachten probeerden het luik te openen dat toegang gaf tot het ruim. Het moest zeker lang ge leden zijn, dat dit voor het laatst gesloten was, want de grendel zat vastgeroest en er was geen beweing in te krijgen. Terwijl Car nahan zijn krachten op den grendel beproefde trachtte Cray met een breekijzer het luik bij de randen los te werken. Daarbij deed hij een ontdekking. Kyk eens hier, riep hij verrast, wij zend op een plek in het luik, waar door den druk van zijn hand een deuk was ontstaan. Dat luik zit vol gaten, geloof ik. Het bleek al spoedig, nadat een dikke laag vogelvuil, zwammen en meer ongerechtighe den was verwijderd, dat Cray gelijk had. Dat heeft meer weg van een rooster dan van een luik, mompelde Carnahan. Ja... Waar zou dat voor dienen? Wat voor soort lading zou hieronder verborgen liggen? Dat zullen we nu wel spoedig weten, antwoordde Carnahan. Hij had bij het weghalen van het vuil al ontdekt, dat het hout geheel vermolmd was. Waarom zouden zij langer hun krachten verspillen op den roestigen grendel? Niets was gemakkelijker, dan het vermolmde hout eenvoudig weg te hakken. Hij greep de bijl en weldra weerkaatsten de rotsen de doffe slagen van de hakbijl in het vermolmde hout Cray, die in sommige dingen De jongens besluiten een ttydje bjj Kurrld te blijven, om wat op verhaal te komen. 1. „Wat een mooi vergezicht heb je hier boven. Wel drommels, daarligt de „LUy Dale". Ik zal direct seinen!" 2. „Hallo, Kapitein Knacks, je behoeft niet langer op ons te wachten, wjj zjjn op bezoek by een goeden vriend. Laat het eerste het beste schip, dat passeert, naar de kust varen, om ons af te halen." Afscheidsgroet. 1. „Vaarwel kinderen, dan vertrekken wij maar. Weest voorzichtig." 2. „Tot weerziens, Kapitein en onze hartelijke dank!" er zee Prien behalve de vernietiging van 't Britsche slagschip Royal Oak, 151.400 br.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte tot zin ken gebracht. Met deze resultaten staat hij aan de spits van alle duikbootcommandan ten. Maakten het Fransche industrie gebied onveilig. De politie te Roubaix heeft de hand kun nen leggen op zes misdadigers die fabrieken plunderden. In den nacht van 11 op 12 Sep tember brachten zij een bezoek aan de werk plaatsen van Raverdy te Tourcoing, waar zij groote hoeveeheden zijden kousen ontvreem den. Zij namen ook een schrijf- en reken machine mede. alsook een kistj.e met onge veer 4.000 francs. De buit bedraagt onge veer 50.000 francs. In de provincie Drenthe in de omgeving van Smilde en in Friesland nabij Opsterland zijn brandplaatjes gevonden. Nabij Delfzijl zijn eenige Engelsche bom men neergekomen. Er is geen noemenswaar dige schade aangericht. De vrije wereld beviel hem niet! Een oude zwerver, die herhaaldelijk in het werkhuis heeft vertoefd en er zich meestal heel goed thuis voelt, kreeg op zekeren dag verlangen nar de vrijheid. Hij vluchtte, brak op 19 Juni in een glazenwasschersbedrijf in en stal eenige zeemleerlappen. Later liep hij zelf naar de politie om aangifte te doen. Hij wilde weer graag in het werkhuis worden opgenomen en de rechtbank, rekening hou dende met het over verd. uitgebrachte rap port, veroordeelde hem tot acht maanden voorwaardelijk en stelde hem onder toezicht van hulp voor onbehuisden, zoodat hij op nieuw kan worden opgenomen. Specialiteit in invorderen van af betalingstermijnen. Een 31-jarige vertegenwoordiger had zich te Utrecht gevestigd als directeur van een ..gerechtelijk invortieringsbureau", zooals hij zijn zaak noemde. Zijn specialiteit was het invbrderen van afbetalingstermijnen en in dien de invordering niet mogelijk was, ga randeerde hij inbeslagneming van het afbe talingsobject. Op 14 Nov. wilde hij een ra diotoestel., dat niet geheel was afbetaald, te rughalen. Het echtpaar, dat de radio op af betaling, had gekociit, was niet thuis, wel de diensthode en de dochter. Hij liep. toen de deur geopend werd. brutaalweg door naar de huiskamer, waar hij het toestel weghaal de. De dochter had hem voor dien driemaal gesommeerd het huis te verlaten, aan welk bevel hij geen gehoor gaf. Wegens huisvredebreuk veroordeelde de rechtbank te Utrecht den man tot een maand gevangenisstraf. In hooger beroep vermin derde het gerechtshof de straf tot veertien dagen. Vrouw kon hem niet op hst goe de pad houden. Een ex-zeeman was tusschen 1914 en 1933 niet minder dan zestien maal veroordeeld. De straffen varieerden van zes weken tot een jaar. Na 1933 trouwde hij en het geluk te zijn vrouw hem op het rechte pad te hou den. Tegen Kerstmis van het vorige jaar monsterde hij af, werd werkloos, doch vond tenslotte weer een betrekking, in een con fectiefabriek. In Juni j.1. verviel hij in zijn oude zonden. Hij verkocht twee elcctrische kleermakersmachines, welke zijn patroon in huurkoop had voor f 80.— de werkelijke waarde was f *00.— De rechtbank veroordeelde den man tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Lage strooprijzen? Nu de cartonfabrieken prooten- deels stil staan. In aansluiting op een bericht in het Zeeuw sche Landbouwblad weet het Overijsselsch Landbouwblad mede te deelen, dat dezer dagen een transactie met Duitsland is tot stand gekomen, waarbij 40 millioen Kg. stroo zal worden geleverd. Ondanks dezen stroo- uitvoer tegen een prijs van f 16.per 1000 Kg. af boerderij bestaat bij de akkerbou wers niet de verwachting, dat de strooprij zen dit jaar extra hoog zullen zijn. Eerder worden lage strooprijzen gevreesd, tenmin ste belangrijk lager dan in 1939-1940, toen de prijzen varieerden van 20 tot zelfs 40 gulden per 1000 Kg. De cartonnagefabricage staat nu voor,een belangrijk deel stil, terwijl ook de voorraad ruw voer bij de veehouders niet .ongunstig is. Voor het hooi van beste kwaliteit wordt op 't oogenblik ongeveer 50 a 53 gulden per 1000 Kg. besteed. Laatstgenoemde prijs is de maximum-prijs. De vraag naar hooi is beduidend vergroot door de toegenomen paardcntractiê. Mijnwerker omgekomen Doodelijk ongeval in de Staats mijn Emma. Gisteravond omstreeks kwart voor tien is de 49-jarige handlanger P. L. van Geenen op den losvloer van de .Staatsmijn „Emma" tus schen twee mijn wagens bekneld geraakt. Hij werd hierbij zoo ernstig aan de borst ge wond, dat hij korten tijd later is overleden. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1340. Jaarsveld 414,4 m. VA R A-U itzending. 00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Declamatie. 10.20 Klarinet en piano. 10 50 Declamatie. 11.10 Esmeralda en solist. 12.00 Berichten. 12.05 Orgelspel en zang. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VAR A-orkest en solist. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 VARA-orkest. 2.45 Declamatie. 3.15 Trio Hartvelt. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Gramofoonmuziek (met toelichting). 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. *15 Nieuvs- en economische berichten ANP. 5.30 Esmeralda eri soliste. 6.10 Nieuv s- en economische berict^m ANP. 5.30 Esmeralda en soliste. 6.10 Causerie „Kunst en opvoeding". 6.30 VPRO: Cyclus „Bij de herdenkir Geert Groote". 6.45 Berichten. fl.5. Felicitaties. 6,55 '•amofoonmuziek. 7.00 Vragen van de dag (AI'I j. 7.15 VARA-orkest en solisten 7.45 Propaganda-toespraak. 7.50 Gramofoonmuziek. 8 00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 VARA-orkest, VARA-operettekooi solisten. 8.559.00 N'euwsberichten ANP, sluit Kootwijk 1875 m. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duits). 7.15 Berichten (Engels). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.45 Gramofoonmuziek. 9.45 Marcando-ensemble en gramofooxi 11.15 Berichten (Engels). 11 30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duits). 12.45 Nieuws- en economische berichte 1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmu 2.00 Berichten (Du'ts). 2.15 Celesta-ensemble. 2.45 Gramofoonmuziek. 0 Berichten (Engels). 3.45 Gang met pianobeg ïleiding en grai muziek. 4.25 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duits). 5.15 Nieuws- en economische berichte 5.30 Canzonetta-sextet en gramofoon 6.15 Berichten (E-gels). 6.30 Canzonetta-sextet. 00 Vragen van de dag (ANP). 15 Berichten. •7.30 Reportage of muzie 8,00 Beri-hten (Duits). 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoo; 8.30 Berichten (Engels). 8.45 Gramofoonmv 'iek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, slui bijna overgevoelig was, vond het een sinister en onheilspellend geluid. Na een minuut of tien was het geheele traliewerk verwijderd, Carnahan nam de lamp van Maya over en keek door de opening naar beneden. Het eenige, wat hij bij het licht van de lamp kon onderschelden, wat een houten trap, welke van het bovendek naar beneden voerde. Gevolgd door Cray ging hij voorzichtig, trede voor trede eerst met zijn voet bedruk kend om te onderzoeken of ze stevig genoeg waren om hem te dragen, naar beneden. Maya bleef boven. Er was iets lugubers daar beneden. Iets wat me deed terugdeinzen. Het was alsof ik dingen zag en hoorde, die ik niet wilde zien en hooren en die me een huivering van tegen zin bezorgden... Maar dat alles is nu geluk kig voorbij en het is niet goed e r nog over te denken en te spreken, vertelde ze Cray maanden later, toen de terughouding en zwijgzaamheid tusschen haar en hem was veranderd in vertrouwelijke mededeelzaam heid en beiden den loop der gebeurtenissen nog eens bespraken. Zij bleef dus aan dek, terwijl de beide man nen in het ruim afdaalden om de geheimen van het vreemdsoortige schip te onthullen. En wat zij daar zagen deed hen verstomd staan van verbazing. Hier waren de wanden, in tegenstelling met die in het vooronder, behangen met fluweelen draperieën, welke eens glanzend en zwaar, maar thans kleur loos en half vergaan waren door motten- en rattengeknaag. Breede divans, belegd met kussens van bro kaat en zijde, alles vergaan en uiteen gevallen, stonden langs de wanden. In^het midden en in de hoeken van het, eveneens met fluweelen draperieën behangen plafond hingen metalen lampen, welke de veronderstelling opwekten, dat het vertrek destijds zeer goed verlicht kon worden. Carnahan hield zijn lamp hoog boven het hoofd, om alles in het rond zoo veel mogelijk te belichten, terwijl Cray de groote electrische zaklantaarn op de geraamten richtte welke op de divans en den vloer lagen. Maar deze waren niet afkomstig van ratten, zooals in het vooronder; dit waren mensche- lijke overblijfselen. Aan de houding van de geraamten (sommigen lagen op den rug, an deren op de zijde, met opgetrokken knieën, weer anderen met het gelaat naar beneden gekeerd) was duidelijk te zien, dat het schip steeds vast gelegen had. Niets wees op ver warring, doodsstrijd of angst. Het was alsof de dood deze menschèn had overvallen in den slaap. Het zien van deze vrouwelijke geraamten, in hun half vergane zijden kleeren was te veel voor Cray. Om Godswil, Carnahan, laat ons naar boven gaan, riep hij walgend. Carnahan raapte een zijden muiltje van den vloer op en bekeek het aandachtig. Het zat vol gaten, veroorzaakt door knagende ratten- tanden. Een prachtige bronzen gesp was het eenige aan het muiltje, dat gaaf was gebleven. Wacht even, zei hij tot Cray, terwijl hij dezen de acetyleen-lamp in de handen gaf. En zelf de sterke electrische zaklamp nemend, belichtte hij daarmede de geraamten, ze een voor een zorgvuldig bekijkend en ze zelfs nu en dan aanrakend. Tenslote scheen hy genoeg te hebben gezien, kwam naar de ladder en volgde Cray naar boven. En? vroeg Maya kort toen de beide mannen aan dek kwamen. Ik ben bly, dat je niet mee naar beneden bent gegaan, - antwoordde Cray. Er is daar niets anders te vinden dan eenige geraamten. Het gezicht daarvan is je gelukkig bespaard gebleven. Zij keek hem aan met een vluggen blik, een blik waarin hij eenige verwondering meende op te merken over zijn bezorgdheid voor haar. Nu hebben we alleen nog de groote kajuit na te zoeken, stoorde Carnahan den jongen man in zyn overpeinzingen en vervolgde: Het neemt dunkt me nogal wat tijd om dat stuk mast voor de deur weg te krijgen en daar zullen we Piroli's hulp bij noodig hebben. Het is dus het beste om dat morgen te doen, dan kan Maya op de Itang blijven. We gaan nu maar terug. Gedurende den terugtocht waren de beide mannen in nadenken verzonken. Cray voelde zich neerslachtig. De afschuwelijke ontdek king in het ruim van het geheimzinnige schip had een onvergetelijken indruk op hem ge maakt. Hij had het gevoel dat de onderneming mislukt was. HOOFDSTUK XIH. zy hooren de vogels jammer^.. Aan boord van de Itang gekomen, nam Car nahan Cray onder den arm en verzocht hem even mee te gaan naar zijn hut. Dat was een zonderlinge ontdekking, zoo begon h", een sigaret rollend. Dat was bet^eker. Een vreemde lading. Heb je niets bijzon ders gezien aan die geraamten? Neen. Het waren allemaal geraamten van vrouwen Geen enkel mannelijk geraamte heb ik er bij gezien. Weet je wat ik vermoed? Dat het schip vrouwelijke slaven vervoerde, of wat nog meer voor de hand ligt, dat het harem-vrouv den een of anderen sultan van Soelo overbrengen. Heb je wel gelet op de J bekleeding der wanden, de divans, de i Dat alles zegt dunkt me genoeg. Kort heb ik iets gelezen over de geschiedt Soeloe. Ik vond een oud boek in de het Ching Sus hotel in Macao. Ik had doen en daarom las ik het eens do> handelde over den strijd, welke g werd door de Sultans van Soeloe t Spanjaarden. Een n die Sultans vogelnesten van de Borneo-rotsen aan landers. Die kerels moeten zoo rijk weest als Rockefeller! Zij hadden hi schepen en ik vermoed, dat ons schip die schepen is. Misschien was het spe stemd voor het vervoeren van harem\ mogelyk ook was het wa' men heden zou noemen en ook bestaat de kans, r.een vluchtenden Sultan met zijn ha schuilplaats diende... Hoe het ook zj 't idee, dat wjj in de groote kajuit mo belangrijke vondst zullen doen. N heeft meneer de Sultan, behalve zijn t zijn bezittingen mee aan boord geno kajuit lijkt my de aangewezen plaats zijn schatten verborgen hield. Maar denk je niet, dat, wanneet ste veronderstelling waar is, die r schatten heeft meegenomen toen hij 1 verliet Ik heb daar een oogenblik aan maar ik kan me niet voorstellen da schip verlaten heeft en zijn vrouwer liet om te sterven. Het is natuurlijk maar het wil me eerder voorkomen overvallen, wellicht door zijn eigen volk. Het viel mij al op dat het voorc compleet ontruimd was. Op een pa messen en dat ivoren kruisbeeld na we geen spoor kunnen vinden van lijke bezittingen van het scheepsvolk leid ik af, dat de mannen ut vrijen w medeneming van alles wat hen to( het schip hebben verlaten. En dat niet minder dan muiterij en welli moord. Waarschijnlijk heb je gelijk, s de Cray en vervolgde: Maar wa man aan wien het schip toebehoor bultan, koopman, prins of wie dan o< daad gevallen was als »lachtoffer vai zou men hem dan ook de schatten, by zich had, niet hebben ontnomen? f Wordt verin

Schager Courant | 1940 | | pagina 7