WIELRIJDERS uiterst rechts Centraal bureau De Nederlandsche SS. De Eigenheimer jubileert Voetbalmenu Viruly, de bekende aviateur-schrijver, maakte Woensdag op de locomotief een tocht van Amsterdam naar Enschede. Onder leiding van den .meester" smeert Viruly voor het vertrek van het Centraal Station het ijzeren paard (Foto Pax- Holland) Bieten laden in de Haarlemmermeer. De wagens worden hoog opgetast, want de oogst is rijk (Foto Pax Holland) OF DE POLITIE LAAT DE BANDEN LEEGLOOPEN. In opdracht van den rijkscommissaris wordt bekend gemaakt, dat voor het rijwiel- verkeer verscherpte bepalingen zullen gel- tien. Wielrijders moeten steeds de uiterste rech terzijde van den weg berijden. De politie heeft Sn 't bijzonder te letten op de meest strikte Jnakoming- van deze bepaling. Wielrijders mogen in beginsel, zooals dit in gemeentelijke politieverordeningen van de meeste gröotere steden in Nederland reeds as voorgeschreven, slechts met tweeën naast elkaar rijden. Bij inhalen echter mag slechts sfzonderlijk gereden worden. Bestendig rij den naast een voertuig, in 't. bijzonder naast een tram, zoomede het zich vasthouden aan voertuigen, is verboden. Wielrijders, die van richting veranderen öf die in dezelfde richting verder willen gaan, moeten dit aan andere deelnemers aan het verkeer tijdig en duidelijk kenbaar ma- iken. Op de rijwielpaden! Wielrijders moeten van rijwielpaden, wan neer deze in goed berijdbaren toestand ver- keeren, ook gebruik maken. Wielrijders, die deze algemeene richtlijnen, welke aan het reeds gel dende Nederlandsche recht ontleend zijn, niet volgen, worden aan een strenge bestraffing onderworpen. Bij wielrijders, van wie de leider der groep ftegen de verkeerstucht en discipline zondigt, kan op bevel der politiebeambten in daartoe aangewezen gevallen op den weg de lucht uit de banden genomen worden. Verwacht wordt, dat de wielrijders, door 'de bepalingen van het wegverkeer goed in acht nemen, rekening houden met het feit, dat dat verkeer door den oorlogstoestand reeds bijzonder gespannen is. Bijzonder oplettend diene men te zijn te genover de voertuigen en voertuigcolonncs der Duitsche weermacht. Speciaal zij er de aandacht op gevestigd, dat van colonnes voer tuigen der weermacht vanzelfsprekend in ie der geval voorrang moet worden verleend. voor het kratdentersbedrijf I VAN VIJF GROEPEN. De grootwinkel- en middenstandsbedrij- >rên en de verbruikscoöperaties hebben be sloten over te gaan tot de stichting van een centraal orgaan, dat de naam Centraal Bu reau Kruideniersbedi-ijf zal krijgen. De doelstelling van 't centraal bureau is als volgt geformuleerd: De Stichting heeft ten doel de vertegenwoordigster te zijn van het kruideniersbedrijf in Nederland en zijn algemeene belangen te beharti gen, voor zoover zulks niet ge schiedt door de organisaties der groepen of onderdeelen daarvan en met eerbiediging van eigen karak ter en taak dier groepen. Als algemeene belangen in bovenbedoel- jden zin worden ondermeer beschouwd: a. het optreden als contact-orgaan tus- fechen de autoriteiten en het bedrijfsleven 'ten aanzien van initiatieven tot en uitvoe ring van overheidsmaatregelen; b. regeling van concurrentie-verhoudin- gen; c. het streven naar compensatie-moge lijkheden bij omzetvermindering; d. het voortdurend samenwerken met jorganisaties van fabrikanten en importeurs iop levensmiddelengebied; e. regeling van de arbeidsverhoudingen; f. regeling van arbeidsduur en winkel- Sluiting. Elk der vijf deelnemende groepen (groot winkelbedrijf, middenstandswinkeliers, fi liaalbedrijf, grossiersbedi-ijf en verbruiks coöperaties) wijst één afgevaardigde in het bestuur aan. Slechts volbloed Ariërs worden toegelaten. De met ingang van '16 September j.1. door den Leider der N.S.B. gestichte „Nederland sche S.S." het zustercorps van de Duitsche S.S., is gesteld onder leiding van den heer H. Feldmeyer, wiens stafkwartier gevestigd is te Utrecht, Maliebaan 35. De voorwaarden van toelating tot dit corps hetwelk als zintceken voert de bekende, ook door de Duische S.S. gedragen germaan- sche dubbele rune en daarmede tot uitdruk king brengt de bloed- en lotsverbondenheid van alle Germaansche volkeren zijn de volgende:. I. Arische afstamming tot 1800, die t.z.t. moet worden bewezen Men moet op ee rewoord kunnen verklaren, dat van niet- arische afstamming niets bekend is. 2. Geen oneervolle strafrechterlijke vonnis sen. 3. Minstens 1.70 m. lichaamslengte. 4. Lichamelijk gezond, na geneeskundig on derzoek. 6. Belofte van onvoorwaardelijke gehoor- tijdsgrens voor beproefde nationaal-socia listische strijders van voor 9 Mei 1910. 6. Belofte van onvorowaardelijke gehoor zaamheid aan alle meerderen. Het lidmaatschap der Natioanal Socialis tische Beweging is niet noodzakelijk. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de Ned. S.S. een vrijwilligerskorps, waarvan de leden zonder vergoeding in hun vrijen tijd dienst doen, is. In het stafkwartier der Nederlandsche S.S. wordt een sibbe-bureau gevestigd, dat den le den der Nederlandsche S.S. behulpzaam zal zijn bij de documenteering hunner arische afstamming. Een halve cenw oud. In het Hollandsch Landbouwweekblad wijst de heer G. A. v. d. Waal er op, dat in 1890, dus een halve eeuw geleden, de bekende kweeker G. Veenhuizen te Sappe- meer de Eigenheimer-aardappel uit zaad won. Hij verkreeg het zaad door kruising van de Blauwe reuzen als moeder- en de Fransche als vaderplant. De heer Veenhuizen, die oorspronkelijk boom- en bloemkweeker van beroep was, toonde veel belangstelling voor nieuwe vor men. In 1888 kwam hij op het denkbeeld om door middel van kruizing nieuwe aard appelrassen te kweeken. Toen in 1893 de in 1890 uit zaad gewonnen Eigenheimer ver soheen, moest het meerendeel der vroeger gekweekte rassen het tegen de Eigenheimer afleggen. Toen de lieer Veenhuizen in 1930 overleed, waren niet minder dan 92 rassen door hem in den handel gebracht, waarvan de Eigenheimer, Thorbeckc, Bravo en Roo- de Star, resp. in 1S93, 1901, 1900 en 1909 in den handel gebracht, de oudste en belang rijkste zijn. De Eigcwmeimer heeft zich gedurende een halve eeuw "kunnen handhaven. De teelt is het omvangrijkst op de Zuidhollaudsche eilanden. In de eerste jaren varieerde de opbrengst van 200-250hl. en 60-70 hl. poters per ha. Door toepassing van selectie is men in de laatste jaren er zelfs in geslaagd de opbrengst op te voeren ,tot 400-500 hl. Op brengsten van 500-600 hl. per ha. behooren niet tot dc uitzonderingen. Een gemeene streek Fiets van werklooze gestoten, waarop invalide dochtertje naar school wordt gebracht. In den nacht van 21 op 22 September tusschcn des avonds kwart voor negen en des morgens half tien is te Amsterdam een damesrijwiel gestolen. Over het algemeen beteokent lvet verlies van een rijwiel voor den bezitter veel, doch in dit. geval is het verlies wel heel groot. De fiets behoorde n.1. aan een werklooze, die haar gebruikte om zijn invalide dochter tje iederen dag van en naar school te bren gen, daar het meisje niet kan loopen. Hier voor was op de bagagedrager een speciale zitting gemaakt. De man heeft zich thans tot het bureau Stadhouderskade gewend, niet alleen om aangifte te doen van den diefstal, doch tevens om te. vragen of hem niet geld verstrekt kan worden om een nieuwe fiets te koopen. Hij zelf kan van zijn steun geen nieuwe fiets sparen en als er geen fiets is, kan het meisje niet naai school. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in en heeft goede hoop dat de daders van dezen diefstal, begrijpende welke con sequenties hun daad heeft, zelf de fiets zul len terugbezorgen. De paar gulden, welke het rijwiel zal opbrengen, wegen toch niet op tegen het leed, dat veroorzaakt is. Het gevaar van een autoped Jongetje verongelukt. Een gespan van den veehouder M. uit Maartensdijk reed gister het 15-jarige zoontje van den heer J. van E. op den dorpsweg aan, dat zich met zijn autoped op den weg bevond. Het knaapje werd tegen den grond gesmakt en was vrijwel op slag dood. De burgemeester van Broek op Langendijk tijdens zijn rede bij de officiëele in gebruik» neming van het nieuwe raadhuis zijner gemeente (Foto Pax-Hollaad.) Halpverleeoing aan kleine grondgebruikers OOK MINIMUM INKOMEN IN 1941 GEGARANDEERD. Naar wij vernemen is door de secre- raissen-generaal van de departemen ten van landbouw en visscherij en van sociale zaken aan de burge meesters medegedeeld, dat behou dens enkele ondergeschikte wijziging het reglement tot tewerkstelling op eigen bedrijf voor kleine „grondge bruikers", waarbij dezen een mini mum-inkomen van 9 gulden per week wordt gegarandeerd, ook voor 1941 van toepassing is verklaard. Gevolmachtigde voor Amsterdam DE BURGEMEESTER VAN Lübeck benoemd. Naar de D. Z. meldt is de burgemeester van de Hanse stad Lübeck' door den rijks commissaris benoemd tot zijn gemachtigde voor de stad Amsterdam. Deze burgemeester, Dr. Böhmlcer heeft zijn werkzaamheden te Amsterdam aangevangen nadat hij in zijn ambt. te Lübeck tijdelijk op non-actief is gesteld. Dr. Böhmker was frontstrijder in den we reldoorlog ,nam deel aan de veldtocht in Po len, streed aan het Westelijk front en werd daar gewond. Maakt geen jacht op aardappelen 1 ER IS VOORRAAD GENOEG! Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt het volgende mede: Het is gebleken, dat ondanks de herhaal de geruststellende mededeelingen door de overheid inzake de aardappelvoorziening ge daan, er toch weer steeds opnieuw ongerust heid bij de bevolking ontstaat. Er wordt daarom nogmaals met nadruk verklaard, dat de overheid volstrekt geen plannen heeft om tot distributie van aard appelen over te gaan. Inmiddels heeft deze ongerustheid belangrijke nadeelen tengevolge Dooi de groote vraag van het publiek wordt de handel ernstig ontwricht en kan af en toe in sommige plaatsen niet dagelijks voldoende aan de vraag worden voldaan. Dit heeft dan weer toenemende ongerustheid bij de bevolking tengevolge. Verder wor- Borendeyol meren de bieten-schuiten, om haar zoete last op de terreinen van de suikerfabriek te Halfweg te lossen (Foto Pax-Holland) voor a.s. Zondag 2e kl. A.: Z.F.C.Alkm. Boys; Zoeburgia- W.F.C., O.S.V.—H.R.C. uitgesteld, West FrisiaD.W.V., A.F.C.—V.V.Z. (Zaai dam). 3e kl. A. G.V.O. (Krommenie)Hollandii ZaandijkSucces, Q.S.C.Purmersteiji Always Forward (HoornZ.V.V.. 4e kl. A. A.D.O. (Heemskerk)Uitgeest, V tesse (Castricum)D.T.S., Schagen- C.S.V., WatervogelsBergen. 4e kl. B. WieringerwaardM.F.C., St. Georf (Spierdijk)Andyk, SportersOudeslui (uitgesteld), Nieuwe NiedorpB.K.C. Trainers Naar wij uit de Sportkroniek vernemen, zi officieel geslaagd als trainer Wim Tap, oud-international en tegenwoordige train van A.D.O.de oud-Vitesse-speler Zonne: berg en de oud-international Grobbe, die eve: eens voor zijn oude club Excelsior werkzaa is. Een keurige prestatie van deze drie heere Tevens lazen wig in het zelfde orgaan, d De Harder Sr. een knie-operatie heeft onde gaan. Over een paar maanden hoopt hij we voor zijn vereeniging uit te komen. Geruchten over Bakhuys In de N. Rott. Courant lazen wij, dat we het gerucht gaat, dat Bakhuys voor V.W. in Den Haag zal spelen. De vraag is echter of de N.V.B. hem d amateursstaat wil teruggeven; voorloop staat hij althans nog op de prof-lijst. den op het oogenblik door particu lieren op onoordeelkundige wijze en op volstrekt ongeschikte plaatsen aardappelen opgeslagen. Het gevaar is zeer groot, dat een groot deel van deze voorraden zal bederven. Hier door worden niet alleen de eigenaren van deze aardappelen benadeeld, maar bovendien zou op den langen duur de aardappelposilie tengevolge hiervan veel ongunstiger kunnen worden. Het publiek wordt daarom nogmaals iï nadruk verzocht, niet meer aardappelen te doen dan voor geregeld gebruik noot is. Maatregel) Inmiddels worden door de overheid mi regelen voorbereid om bij voortduring gof aardappelvoorzicning te waarborgen. I afleveren van aardappelen door de telt en het verhandelen van aardappelen wo: onder toezicht gesteld van de Nederlandse Akkerbouw-centrale en de provinciale vo selcommissarissen. Dit toezicht dient om der alle omstandigheden, ook bij cventue groote vervoersmoeilijlcheden, de consump in het geheel e land voortdurend tegen re lijke prijzen van de noodige aardappelen kunnen voorzien. Daarom ook worden voorraden in de buurt van de groote s den vastgelegd. Vervoerverb In afwachting van deze regeling, we zeer binnenkort in werking zal treden, inmiddels door de Nederlandsche aki bouw-centrale bepaald, dat met ingang i heden o.a. het afleveren door telers v alle soorten aardappelen uit de Haarle mei-meerpolder, de IJpolders, de Wijl meer-, Spaarndammer- en Houtrakpoid van het eiland IJsselmonde en het va; land van Zuid-Holland is verboden. D maatregel is uitsluitend genomen om i einde te maken aan de wilde jacht n aardappelen, welke de inwoners van sterdam en Rotterdam sinds enkele dai in de omgeving van die steden hielden, middels zal voortdurend gezorgd wori voor ruimen aanvoer van aardappelen elders naar de groote steden. De overb vertrouwt, dat het publiek zoo verstan zal zijn. de aankoopen tot normalen vang te beperken. Mocht dit'niet het ge blijken te zijn, dan zal de aflevering i particulieren noodgedwongen worden perkt, terwijl desnoods de voorraden particulieren in beslag zullen worden nomen. DE BRIT KRIJGT MINDER BOTE Vermindering van rantsoen Engeland. De minister voor de voedselvoorzien Woolton heeft meegedeeld, dat van 30 S tember af de bot er rantsoenen in Engel, van vier ounce tot twee ounce per w zijn verlaagd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 8