C 1*1*011 Wat is voor Nideiland de beste tijd? Tusschen Duitschland, Italië en Japan Tegen de Vereen. Staten gericht" Bomaanslag slechts bij uiterste noodzaak op reis Een pond koffie of ons thee DAGBLAD VOOR HOLLAMD'S NOORDERKWARTIER Tegen geen ander volk gericht CIANO en SUNER confereeren in Fransche concessie te Sjanghai Onze benzine voorraden Lijk langs den spoorlijn gevonden Verduisteren 7.26 uu r Straks des morgens een uur langer donker mTiriT» «L^.n,~~cha?en' Tel- 444 ^2 lijnen). Kengetal 224A ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940. 84e Jaargang. No. 11303. Uitgave der N.V. Uitg.-Mif. „Hollands Noorderkwartier" Drie mogendhedenverdraq Tusschen Duitschland, Italië en Japan Is gisteren te Berlijn in de groote zaal der Nieuwe Rijkskanselarij, een driemogendheden» pact onderteekend. In aanwezigheid van den Fuehrer werd in aan sluiting op de onderteekening, een staatsplechtigheid gehouden, welke werd bijgewoond door de leden der Italiaansche en Japansche ambassades, talrijke Rijksministers en Rijksleiders, benevens verte genwoordigers van de binnen- en buitenlandsche pers. De onderteekening van liet pact geschiedde voor dè Rpsregèeriug door den Rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbenfrop, voor de Italiaansche regeering door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Graaf Ciano en voor de Japansche regeering dooi* den Japanschen ambassadeur in Berlijn Kurusu. Het driemogendhedenpact van Berlijn heeft den volgenden tekst: „De regecringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwen liet als een voorwaarde voor een duurzamen vrede, dat iederé natie der wereld de haar toekomende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten, bij hun streven in de Groot-Oost-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebieden zij aap zij te staan en samen te werken, waarbij het hun voornaamste doel is, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is, het ge dijen en de welvaart der daar wonende volkeren te bevorderen. Het is verder de wensch der drie regeeringen, de samenwerking uit te breiden tot die naties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting als zij zelve te geven, op dat aldus haar op den wereldvrede als einddoel gerichte streven ver wezenlijkt kan worden. Dienovereenkomstig hebben dèregeeringen van Duitschland, Italië en Japan het volgende overeengekomen: Artikel 1: Japan erkent en eerbiedigt de leiding van Duitschland en Italië bij de instelling van een nieuwe orde in Europa. Artikel 2: Duitschland en Italië erkennen en eerbiedi gen de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de Groot-Aziatische ruimte. Artikel 3: Duitschland, Italië en Japan komen over een bij hun streven samen ie werken op de hierboven aangegeven grondslag. Zij nemen verder de verplichting op zich elkander we derzijds te steunen met alle politieke, econo mische en militaire middelen in geval een der drie verdragsluitende partijen wordt aangevallen door een mogendheid die op het oogenblik niet verwikkeld is In den Euro- peeschen oorlog of in het ChineeschJapan sche conflict. Artikel 4: Om het huidige pact ten uitvoer te leggen, zullen onverwijld gemeenschappelijke tech nische commissies bijeen komen, welker le den benoemd zullen worden door de regee ringen van Duitschland, Italië en Japan. Artikel 5: Duitschland Italië en Japan verklaren dat de bovenstaande overeenkomsten op geener lei wijze den politieken status raken, welke op het oogenblik bestaat tusschen ieder der drie verdragsluitende partijen en Sovjet- Rusland. Artikel 6: Het huidige pact zal terstond met de on derteekening van kracht worden en tien ja ren duren, gerekend vanaf den dag van het van kracht worden. Tijdig voor het afloopen van dezen termijn zullen de verdragslnitenden partijen in ge val een harer daarom verzoekt, in onder handelingen treden omtrent de vernieuwing". BERLIJN, 27 Sept. (D.N.B.). Naar men in Italiaansche kringen alhier verneemt, heeft de Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, graaf Ciano, een vrij lang durig onderhoud gehad met. den Spaanschcn' minister van Binnmlanclsche Zaken, Ser- rano Suner. DEINDRUK IN AMERIKA De New Yorksche pers publiceert den' tekst van het tusschen Tokio, Berlijn en Rome gesloten dxiemogend hedenverdrag onder reusachtige op schriften als: „Japan, Duitschland en Italië onderteekenen een tegen de V. S. gericht pact." Dc Amerikaansche minister van buiten landsche zaken. Cordell Huil, heeft omtrent het driemogendhedenpact verklaard, dat dit ACTIE VAN PRO-JAPANSCHE REGEE RING VAN WANG TSJING-WEI LEIDT TOT TOENEMEND AANTAL STAKIN GEN. ALGEMEENE STAKING BE DREIGT CONCESSIES. IJzerverbruik in Tapan onder controle S langhal, 27 Sept. (D.N.B.): In de Fransche concessie te Sjang hai is een bomaanslag gepleegd op een tram, waarbij zestien personen werden gewond. De toestand van eenige der gewonden is levensge vaarlijk. Deze daad van terreur gold een tram, wel ke een nooddienst onderhield, nu het gehee- Ie verkeer door stakingen bij de tram- en au (obusondernemingen vrijwel is stilgelegd. Deze stakingen zijn gisteren overgeslagen op degcmeente-werklieden en^op de arbei ders van het waterleidingbedrijf en Sjanghai wordt bedreigd door een algemeene staking. bondgenootschap niets verandert, aan de sinds jaren te Washington bekende situatie. Met de mogelijkheid van een dergelijk bond genootschap is bij de bepaling van de Ameri- kaansche politiek rekening gehouden. Alvorens I-Iull deze verklaring afgelegd had, liet men op zijn departement, reeds doorschemeren, dat deze overeenkomst niet noodzakelijkerwijs de internationale situatie behoeft te verscherpen. Het maakt den in druk, dat deze overeenkomst een politiek, die reeds eenigen tijd lang door de drie onder teekenaars gevolgd is, in een document vast legt. Op de persconferentie op het Witte Huis verklaarde president Roosevelt in antwoord op vragen, dat hij nog niets nadèrs omtrent de overeenkomst wist en zich er daarom niet over kon uitlaten. Roosevelt. kondigde aan. dat hij dit week-ond met zijn jacht een tocht naar Maryland zal maken, waar hij verscheiden vliegtuigtypen wil bezichtigen Dat deel van de Nbord-Amerikaansche pens. dat sinds geruimen tijd met interveti- licneigingcn gespeeld beeft, tooni zich ta melijk uit het. veld geslagen. In berichten van nieuwsagentschappen èn rcdactionecle commentaren wordt de'opvatting geuit, dat het pact zich uitsluitend legen de'politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. ALLE VOOR- EN VOLGTREINEN VERVALLEN. De Directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat, ten ein de in staat te zijn te voldoen aan de eischen, gesteld aan het goederenver voer, noodig voor de economische en maatschappelijke verzorging en in het bijzonder voor het kolenvervoer, tot nader order het aantal voor- en volgtreinen sterk zal worden beperkt. Er moet rekening mede worden ge houden, dat genoemde treinen geheel komen te vervallen. Daarom wordt het publiek ten zeerste aangeraden, slechts bij dringende noodzaak op reis te gaan. Amsterdam zonder rund- en kalfsvleesch VARKENSVLEESCH OF... NIETS. De plaatselijke toewijzingscommissie voor Amsterdam hoeft besloten geen rund- en kalfsvleesch dc stad in te zenden. In ver band met het feit, dat de aanvoer van het vee eenigszins gestegen is. zijn de runde ren en kalveren gisteren geslacht. Het war me vleesch kan niet ongckoeld vo<fr de con sumptie beschikbaar worden gesteld. Het vleesch moet minstens eenige dagen ge koeld zijn. Het wordt dus wel Maandag of Dinsdag voordat het beschikbaar is. De veehouderijcëntrale heeft een kwantum zware varkens extra beschikbaar gesteld, zoodat de stad niet geheel zonder vleesch behoeft te zijn. De plaatselijke toewijzingscommissie heeft gezorgd, dat er voldoende vleesch voor de ziekenhuizen beschikbaar is. REKENING MOET WORDEN GE HOUDEN MET EEN VERDERE IN KRIMPING. Naar wij vernemen, moet rekening worden gehouden met een verdere in krimping van de benzine-rantsoenee- ring in October. Geruchten, als zou de benzinevoorraad hier te lande vrij wel zijn uitgeput, moeten naar het rijk der bedenkelijke propaganda worden verwezen, doch dat wij onder de huidige bijzondere oorlogsomstan digheden niet ruim pitten, spreekt ook wel van zelf. Voor vitale bedrij- ven en onmisbaar vervoer wordt echter gezorgd, DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Langs de spoorlijn Hengelo01- denzaal heeft men het lijk gevonden van een 35-jarigcn man H. B. L. Verondersteld wordt, dat de man zich naar een wachtpost langs de spoorlijn heeft willen begeven en dat hij toen dooi- een trein is ge grepen en gedood. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.37 uur Op bon 114 Voor het tijdvak van 28 Septem* ber tot 9 November. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 28 September tot en met 8 Novemher a.s., geeft blijkens een mededee- ling van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en visscherij de met „114' genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram kolfie of 75 gram thee. Na het einde van den zomertijd In den nacht van Zaterdag 5 op Zondag 6 October te 3 uur eindigt zooals men weet dit maal de zomertijd, dat is sedert half Mei de Middel Europeesche Zomertijd. Verwacht mag worden, dat onze tijdrege- ling dan meteen gekoppeld blijft aan de voor Duitschland geldige,, dat is dus de M.E.T. (Middel Europeesche Tijd) hetgeen zal be- teekenen dat wij vergeleken bij den winter 19391940 des avonds 10 minuten méér licht zullen hebben dan voorheen krachtens den Amstcrdamschen tijd het geval was. Maar: dit brengt tevens mee, dat om het nu maar huiselijk uit te drukken de zon dit jaar 40 minuten later op zal komen dan vroeger en het wil ons voorkomen, dat zulk een late ochtendschemering bij de hier ge bruikelijke dagindeeling, toch wel ernstige bezwaren zal meebrengen. Wannper wij het goed hebben uitgerekend, zal, globaal gesproken de zon tusschen half Novem ber en half Februari later dan 8 uur opko men, tusschen half December en half Janu- De oorzaken van de stakingen zijn van po litieken aard, daar de pro-Japansche regee ring van Wang Tsjing-wei door de onlangs opgerichte arbeidersbeweging invloed tracht Ie krijgen op de arbeiders, die in de bui tenlandsche concessies ^verken. Japan kan eigen behoefte aan ijzer dekken. De felle uitlatingen der Japansche pers naar aanleiding'van het Anierikaansclie uit voerverbod voor ijzer- en staalschroot en in hef bijzonder de opmerking van de „Asahi Sjimboen", dat een botsing thans onvermij delijk lijkt, hebben wel bewezen, dat bedoeld uitvoerverbod een zeer ongunstige invloed heeft, gehad op dc JapanschAmerikaansche betrekkingen. Anderzijds verklaren bevoegde' personen van het, Japansche ministerie van hanjjel en nijverheid echter naar aanleiding wan dit Uitvoerverbod, dat Japan reeds in zijn eigen behoeften kan voorzien, aldus wordt gemeld Sn een D.N.B.-hcricht uit Tokio. Japan bezit niet, allecm groote voorraden schroot, maar het heeft ook andere maat regelen op dit gebied getroffen, zoo zeggen iMidoeldc personen. De ijzerindustrie van Mandsjöckwo heeft zich op opmerkelijke wijze' ontwikkeld, terwijl ook de aanvoer van ruw ijzer uit China en van de Zuidzce- eilandcn is toegenomen. De techniek van de staalproductie is zoover gevorderd, dat Ja pan reeds in zijn eigen behoefte kan voor zien. Desniettemin zal het ijzerverbruik voortaan door de regcering worden geregeld, daar de versterkte nationa le vedediging grootere eischen stelt. Vrees voor botsing met Amerika TOKIO. 27 Sept. (D.N.B.) De lioudinE van de Vercenigde Staten tegenover Japan wordt door dc Japansche bladen opnieuw aan een scherpe critick önderworpx. Een botsing tusschen Japan en de Vcreenigde Staten .die zich in. Japansche aangelegen heden mengen, schijnt onvermijdelijk te zijn. schrijft de „Asahi Sjimboen". Thans toont zich het ware gezicht van Amerika, dat vast besloten is Engeland en Tsjocng- king te steunen. De tijd is gekomen waarop alle Japanners pal moeten staan tegenover de Amerikaansche poging op Japan druk uit te oefenen, Roosevelts uitvoerverbod voor petroleum, schroot en andere goederen naar Japan was van Japansche zijde verwacht. Japan zal den nieuwen toestand door reeds gemaakte toebereidselen onder het oog zien. De „Mikajo Sjimboen" is van meening. dat Pransch lndochino slechts een voor wendsel voor dc werkelijke bedoelingen van de Vereenigde Staten is. Engeland en Ame rika probèeren hun verliezen in Europa thans in het Verre Oosten goed te maken. De Vereenigde Staten die reeds van de Europeesche markt zijn verdreven, moeten nu ook in het Verre Oosten worden uitge sloten. Ten slotte zegt liet blad. dat de laat ste troefkaart van dc Vcreenigde Staten nl liet opzeggen van alle handels overeenkom sten met Japan, voor dit land'geen zorg wekkend feit is, indien Tokio ten spoedig ste handelsbetrekkingen met het niéuwe Europeesche blok aangaat. ari zelfs later dan kwart voor negen! Dit wil zeggen, dat het pas omstreeks 10 over 8 kwart over 8 begint te schemeren op de don kere dagen voor Kerstmis! Et wordt dan ook reeds gepoogd om voor volgende, jaren te komen tot den West-Euro- peeschen tijd. Nederland is nu eenmaal een West-Europeesch land, Duitschland hoofdza kelijk als Midden Europeesch aan te merken Onder de W.E.T. zou de zon een uur eerder op komen, wat vooral voor het platteland, doch in de steden toch ook voor de school gaande kinderen van belang zou zijn. Bo vendien zou dan boven heel wat minder ont bijttafels gedurende de midwintermaanden de lamp behoeven te branden, ook een over weging van belang in dezen tijd van directe en indirecte stèehkolenbesparing! Waarschijnlijk zal, naar hier verluidt, voor het eveneens bezette België, de W.E.T., welke daar steeds gegolden heeft, gehand haafd blijven en naar het oordeel van be voegden zou het nu meer logisch zijn. Neder land definitief in de Westelijke zone in te lijven, dan. te koppelen voor de tijdregcling aan meer centraal gelegen landen. Invoering van den W.E.T. is indertijd ook aanbevolen door een commisie van deskun dige en wetenschappelijke leden, maar toen is de politiek er zich mee gaan bemoeien en het gevolg is geweest, dat minister de Wilde tenslotte met het voorstel kwam tot invoering van den M.E.T., welk wetsont werp het tegen dc protesten van den land bouw niet heeft kunnen houden. Thans spreekt niet de politiek, maar do praetijk en de wetenschap het laatste woord üeu Amstcrdamschen tijd, waardoor wij eigenlijk op een eiland waren komen to leven, zullen wij wel voor goed kwijt zijn, moge Nederland nu ook de tijdrekening krijgen, welke het beste bij zijn ligging en de dagindeeling zijner bevolking past en dat is. naar het inzicht van zéér velen. den West Europeeschcn Tijd! Amerikaansche marinevÜegers voor Ned. Indië Belast met inloten de opleiding van De D.Z. ontleent aan de New York He rald Tribune, dat de Nederlandsch-Indiscbe regeering acht Amerikaansche marine-vlie gers heeft belast met opleiding van piloten tegen een jaarlijksche vergoeding van 10.000 dollar. In het contract wordt vastgesteld, dat in het geval Nederlandsch-Indië in een oorlog wirdt betrokken, deze vliegers onder geen enkele omstandigheid als oorlogsvlie- gers zullen dienst doen. GUATEMALA MAAKT AANSPRAAK OP BRITSCH-HONDURAS. MEXICO, 27 Sept. (D.N.B.). Het ministerie- van buitenlandschc zaken van Guatemala heeft een witboek gepubliceerd met de uit spraken van talrijke bekende Latijns'eh-Ame- rikaansche juristen, die beloogcn, dat Gua temala onweerlegbare aanspraken beeft op Britsch-Honduras.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1