Waar water land wordt Dr. E. Hoekstra's Concentratie van de inning der waterschapslasten Vooral! Het „Spaandermeer" bij de Boterhuizen Merkwaardige vondsten U Bloedzuiverende Gezondheidspillen Bedoeling geen andere dan voordeel voor de waterschappen Zaterdag 28 September 1940 Tweede Wad Gelukkig weer werk in uitvoering Het. begint al aan het eind \an den Broê- kenveg. Een gedeelte van den gordel van „werk in uitvoering" die thans onzen polder a.h.w. aan alle zijden omsluit en waaraan tal looze arbeiders, die, voorheen in den land bouw hun bestaan vonden, thans werk en brood en dikwijls een zeer goed stuk brood hebben. Links en rechts nieuwe Provinciale weg. Rechts geweldige fundeeringen van steen op het blauwzand dat zand op zand is aange voerd, nadat daar waar de nieuwe weg zal komen, de weeke berm van den Westdijk is afgegraven. Het strekt zich uit v. Broekhom tot. aan den Hasselaarsweg in diverse stadia van voltooiing. Hier ziet men reeds de stee pen ondergrond van den eigenlijken weg. Verderop drenst het zware ijzeren heiblok verbonden aan een Caterpillar onophoudelijk zijn eentonigen zang van ,(op en neer", „op en neer" en stampt de uit .dekschuiten van elders aangevoerde ondergrond tot een mas sieve massa, waarvan liet verzakkingsper centage zo gering mogelijk moet worden; gin der blinkt nog de bruine kleur van het veen- meer, dat uitgegraven wordt tot een geul, tot den vasten ondergrond, waarop bet weg lach aam zal komen te rusten, is bereikt. HET SNELVERKEER KOMT! Door den aankoop van diverse strooken land langs den dijk wordt het voorerf van de aanliggende boerderijen merkelijk beknot en velen, die vroeger het verkeer op een afstand en in de hoogte zagen, zulen straks als het „werk in uitvoering" „voltooid werk" is ge worden h^t snelverkeer, a.h.w. vlak langs de ramen zien gaan. Daar waar de Brockerweg de ring vaart bereikt en zich splitst in Boter weg, Westdijk en z.g. Broekhorner- dijk vertoont zich een waar chao tisch paradijs voor den kijklustigen beschouwer en schijnt het leven in een bonte kaleidoscoop van afbraak en opbouw veranderd te zijn. Hoopen afgehakte takken van de oinge •houwen iepenboomen, waarvan de kolossale uitgegraven stompen als bikkels langs den kant van den weg liggen, bedekken gedeel telijk een reusachtige stapel van grijze wa terleidingbuizen, die bestemd zijn om in ki lometers lengte langs diverse polderwegen te worden gelegd. Temidden van grapte hoopen opgeworpen aarde en steenen staat, op een effen niveau in de-luwte van den dijk een woonwagen van personeel dat bij den aanleg van den weg betrokken is. KOSTBARE AFBRAAK. Juist in den hoek van den Broekerweg en den Boterweg is men, voorzichtiger dan ge woonlijk bij afbraak betracht wordt, bezig «en groote schuur t,e sloopen, die bestemd is om in het Noordeinde van den polder weer in oude gedaante te verrijzen. Zacht klotst bet water van het bree- de stuk ringsloot, dat. zich tusschen Broekerbi'ug en Broekhorn bevindt tegen de langs den wal liggende zol derschuiten. Het is alles één drukte en beweging en toch hangt over het tooneeltje de forsche rust, die weldoordachte naar een vast plan, uitgevoerde arbeid brengt. Holland op z'n best! Links den Boterweg inslaande blijkt ook daar nog veel „werk in uitvoering" te zijn. Hier werkt de firma de Moei en Heimes met een talrijk personeel aan dit. stuk „Nieuwe Provinciale", De rijweg, die voorzien wordt van een fi M. breed wegdek van dubbele klinkers, komt oostelijk van de oude Boter weg te'liggen, terwijl deze zelf tot rijwielpad wordt. PUIN UIT VERBRAND ROTTERDAM. Rustig legt ergens daarvoor een steenzet ter de onderlaag van vlak liggepde klinkers, op de reeds vastgestamplen ondergrond. Puin van verbrand Rotterdam doet daar voor dienst.. De aannemer zelf hoxidt toezicht bij den aanleg van twee nieuwe bruggen, die over de sloot aan de oostzijde van den weg komen Pompen staan ingeschakeld op het. elec- trisch net en voeren bet water aan, dat bij de moderne methode van Leien in een kort oogenblik 'de aarde wegspoelt, die de snel in den grond zakkende onderbouw van de bruggen in den weg zit. JONG EN .OUD! In 't nieuwe land v. d. heer Spaan aan de Boterhuizen onder St. Pan- cras worden oude voorwerpen ge vonden. „Zus" heeft ze netjes op het „zouttafeltje" uitgestald: een paar oude lepels, een doosje met een ge heime sluiting en een bakje met al lerhande figuurtjes. Ze heeft het mooiste voorwerp een tinnen beker met het wapen van Alkmaar erop in de hand. (Foto Fred Groot) Ongeveer 2 H.A. land werd tot een meertje, dat reeds dezen winter aan de dichtbij wonenden een prachtige ijsbaan bood. Ter voorkoming van verdere afbrokkeling door het gol ven geweld wer.den de noodige voor zieningen getroffen. Rijswerk en rietschotten werden aangebracht om invreten van den watergolf te voorkomen. Een verovering werd door den Polder Heerhugowaard tot stand gebracht, waarin bepalingen ten opzichte van afgravingen wer den geregeld thans zegt de eige naar: „Land is mij liever dan water. Van wateT kan ik niet halen." Hij sloot een contract met de fir ma Dikkerboom en Waterlander, die de uitgraving van het gedeelte ka naal nabij Halvemaansbrug en langs den Westdijk van den polder Heerhugowaard tot stand brengt en dag na dag plenst door een perslei ding bagger en alles wat eeuw na eeuw door de diverse geslachten in het water werd gesmeten of in en onder den grond verloren geraakte in het ruim i M. diepe meertje, dat gedeeltelijk aan de oppervlakte reeds sporen der demping vertoont.. ZEVEN MANNEN Ook hier treft weer de kalmte en rust, waarmee gewerkt wordt. Regelmatig gaat alles zijn gang. Ieder van de zeven mannen, die daar op een klein hoopje bij elkaar staan zonder elkander „inden weg" te staan weet precies zijn aandeel van de diverse hand grepen. Het geheel sluit als een uurwerk. Een vijftig jaar geleden wetrd hier om de armoede en werkloosheid te bestrijden een soort van werkverschaffing ingericht en di verse kaaien en oude molenwerven verlaagd. Sommigen van de arbeiders kwamen toen van Veenhuizen loopen. Dat nam been en terug drie uur in beslag. Zij werkten dan voor 8 cent per uur, en brachten in den win tertijd f 4 a f 5 per weck thuis. De thans voltooide tunnel onder den spoor weg brengt ons tenslotte waar we wezen willen. Vlak achter den spoordijk ligt n.1. hel en kele jaren geleden gegraven 2 H.A. groote. en 4 M. diepe meertje in het land van den vee houder Spaan. Een ongeveer 300.M. lange pijpleiding ligt van de ringdijk naar het wateroppervlak. In de ringvaart zelf drukte van bakken en sleep bootjes die af en aan varen met de in de om geving van het polderhuis gebaggerde spe cie. NAAR HET SPAANDERMEER. We kunnen niet nalaten rnet den heer Spaan, bewoner van de plaats tegenover de voormalige z.g. brug van Kalis, welke laat ste brug als nutteloos obstakel na dé land- ruil door de familie -Spaan met de provincie verdwenen is een tocht na$r het meer te maken. Alle voorbereidingen waren getroffen om het ongeveer 2 H.A. groote waterveld in te toornen en binnen zijn begrenzing te houden. Rietschotten en vlechtwerk werden een paar jaar geleden aangebracht. Alles scheen er op Ie wijzen dat de plas een lang leven beschoren was. Doch ook dit moest andere zijn! De uitbaggering van groote stukken weg-, sloot nabij Halvemaansbrug en langs den Westdijk.deden den aannemer zitten met dc vraag waarheen? Zaken zijn echter zaken. De heer Spaan deed een bod, een, contract werd gesloten. Voor dit bod krijgt de boer, die van water niets kan telen weer land terug, terwijl de aanne mer, onkosten bespaart en zijn bag ger kwijtraakt. voorkome men: verstopping, slechie ont lasting, overmatig vet, die de oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz. door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. Een weldaad voor het oiganlsme! Flacon I 1.M. Dubbele flacon 17S b»J apotneker» en vakdrogisten. Thans is.reeds weder een gedeelte van de plas tot begaanbaar terrein geworden. Doch welk een land? Van alles vindt mep. er! Gele steentjes zijn er bij en gebroken"kloos termoppen, wc zien een afgeronde steen waar op het woord COWEN. Dichtbij en verderop ligt alles wat zes of zeven eeuwen verganke lijkheid maar bij elkaar kan brengen en dat in don loop der jaren weer weggesmeten of door omstandigheden in den grond verloren raakte. We ontwaren stukken heen van meiisch en dier, groote 2 cLM. lange Zweédsche spijkers een afgeknapte degen en dergelijke dingen nteer. EEN OUDE BIERKROES De lieer Spaan toont ons een, totaal gave bierkroes met deksel, waarop het. wapen der stad Alkmaar (de Burcht) We bewonderen (innen vaal werk en schaaltjes voor huishoude lijk gebruik. Een ronde koperen doos met klokslot van builen nog geheel gaaf heeft vermoedelijk jaren her gediend als kom pasdoos. Dit werd gevonden en opgeborgen maar veel meer zal met den steeds maar door gaanden zwarten stroom in de diepte van het meertje verdwenen zijn. X X -X We gaan naar huis langs de moderne nieu we Provinciale wegoveral waar we rond kijken zien we „werk in uitvoering". Een geluk voor de Hugowaarö met z'n steeds groeiende arbeidersbevolking, dat we de laatste jaren, die woord.en zoo dikwijls in de omgeving konden lezen. KENT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 55 ct„ 90 ct. ot 11.56 oer doos met gebruiks aanwijzing Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers. welke drogist-artikelen verkoopen. GEEN AANTASTING DER ZELF STANDIGHEID EN GEEN SLACHT OFFERS ONDER DE GESALARI EERDE BESTUURDERS. Slechts zakelijke bezwaren der waterschappen zullen gelden (Van onzen eigeu verslaggever) In ronde cijfers gerekend, honderd vijftig Waterschappen in het gebied van het Hoogheemraadschap Nrd. Holl. Noorderkwartier, beteekent eenige honderden dagelijksche be- stüurderen en eenige duizenden hoofdingelanden, die liet samen eens moeten worden over een punt: con centratie inning van de waterschaps lasten door deze op te dragen aan liet Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier. Het is een punt dat de portemonnaie van dc ingelan den raakt, een tèèr punt dus, en bovendien yreezen sommigen dat de zelfstandigheid van de waterschap pen een knauw zal krijgen. Geen wonder, dat gr zwaar en degejjjk over geredeneerd wordt, dat de zaak wordt gewogen en nog eens.gewo gen en te begrijpen ook, dat, naar't oordeel van vele bestuurders zij voorloopig te licht wordt bevonden. Een Westfries geeft zich nu eenmaal niet gauw over, en zoo het zich laat aanzien brandt de haard van het verzet tegen de con- centraüèplannën ook het hevigst in het ge bied' tusschen Alkmaar, Hoorn en Den Hel der, het zuivere Noorderkwartier dus. ïn bet gebied waar onze courant verschijnt, is er heel wat tegenkanting en in de Streek zou liet zelfs reeds lot een protestvefgaderiug van 22 waterschappen zijn gekomen, wanneer de voor eenige weken uitgevaardigde bijzondere voorschriften, dit niet hadden belet. Uitstel is bier echter geen afstel! WAARDEEREN! Men moet het waardeeren, zegt de heef Boersma, secretaris van het Hoogheemraad schap Hollands Noorderkwartier met wicn wij over de kwestie oen inforrnalorisch on derhoud hebben gehad, dat de Dagelijksche Besturen zóó voor de belangen der ingelan den opkomen. Het feit dat- sommige waterschapsbestu ren zich midder belangrijk zouden voelen, wanneer wij de waterschapslasten inden, getuigt van liefde .en hart voor ,het werk. Hier moet- men rekening mee. houden en deze gevoelens moet men zeker niet. dooden! Maar dat is ook niet de bedoeling. De bedoeling van de concentratie is, dat de waterschappen er voordeel van hebben. Geeft het voor een be paald waterschap geen besparing, dan vervalt het hoofdmotief om de inning aan ons over te dragen. hoe is dc toestand thans? vragen wij. Thans is het zóó. Vrijwillig droegen ver schillende waterschappen rle inning aan ons oyer, als ze bijvoorbeeld besloteninning op gebouwd en ongebouwd door te voeren. In onze leggers hebbers wij natuurlijk alle gegevens over alle ingelanden, omdat deze ook aan ons schuldplichlig zijn. Voor zoo'n overdracht een feit werd, moest er echter heel wat gebeuren. Daar moesten eerst in gemengd worden Gedeputeerde' Staten. Deze brachten de zaak in de Provinciale Staten, een Koninklijke goedkeuring was daarna noodig en tenslotte moest dc overdracht wor- defi aangekondigd in hot Provinciaal Blad. U begrijpt: dat duurde allemaal zeer lang en er zat weinig lijn in ook. Provinciale Staten hebben te kennen gegeven dat een eenvoudi ger weg bewandeld dient te worden. Daarom bestudeeren Ged. Staten thans een ontwerp voor een regle mentswijziging, waardoor het een zaak zal worden tuschen de wa terschappen en Ged. Staten. Deze laat sten achten nu ons Hoogheem raadschap als centraal inningsinstituut d« aangewezen instelling, maar vóór zij liet ontwerp, den Staten voorleggen vragen zij de meening van de waterschappen zelf. Wel is lief, de bedoeling, dat de Ged. Staten uiteinde lijk een dwingende bevoegdheid krijgen, doch met zakelijke bezwaren der water schappen wordt zeker rekening gehouden. Maar... dan moeten de bezwaren ook zakelijk zijn, men moet met cijfers kannen komen en aantoonen dat het hoofdmotief voor concentratie „onkostenbesparing" in dit bepaalde geval niet geldt! HET ADVIES VAN DEN BOND VAN WATERSCHAPPEN. Hoe kan het nu, dat de hond van waterschappen gunstig adviseert, ter wijl onder de leden van dien bond. de waterschappen zelf. zooveel tegen kanting heerscht, was onze volgen de vraag. Dal zit zoo, vertelt de lieer Boersma, die behalve secretaris van het Hoogheemraad schap toevallig ook voorzitter van den bond van waterschappen is. en ons dus ook in deze kwestie volledig kan inlichten. De zaak lag nog heelcmaal iii de wind selen, toen Ged. Staten advies aan ons be stuur vroegen. Ons werd duidelijk aange toond, dal de bedoeling van de concentratie was voordeel voor de waterschappen en niets andere. Waarom zou ons lies tuur dus in principe géén gunstig advies uitbrengen? De zaak was toen nog niet rijp voor publi catie, er toen reeds dc leden in te mengen had geen zin. NADEEL VOOR DE GESALARIEERDE BESTUURDERS? Zou de tegenkanting geen oorzaak kunnen vinden in hét feit, dat vele gesalarieerde waterschapsbestuurders minder werk krijgen, zoodat ook de jaarwedden verminderd zouden kun nen worden? Dat was een wel zéér openhartige vraag, die bij ons- was opgekomen na bet volgen der discussies in enkele vergaderingen van hoofdingelanden. We vreesden er eigenlijk eerlijk gezegd, geen bepaald antwoord op te krijgen, omdat dit zeker óók een teer punt is. Even openhartig als de vraag, was ech ter hel antwoord: SLACHTOFFERS MAKEN IS NIET DE BEDOELING zei de heer Boersma. Wij hebben als bondsbestuur ook hiernaar geïnfor meerd. Ged. Staten drukken zich zéér voorzichtig uit. Wel wijzen zij op het voordeel dat minder arbeid minder salaris zal eischen, maarzij schrij ven er duidelijk bij: op den duur! Ik geloof..dat de functionarissen die thuis voqr de inning zorgen niet. bevreesd hoeven te zijn voor aantasting van hun positie. Als een opvolger komt, zal men bij het bepalen van diens .salaris zeker rekening met de nieuwe factor houden. Maar wat is daar tegen? Eén lagere jaarwedde beteekent ten slotte toch ook weer voordeel voor de inge landen. DE ZELFSTANDIGHEID Vormen de nieiwe bepalingen, als deze eventueel zullen! worden doorge voerd,' geen aanslag, op de zelfstan digheid? Ik zie het niet in. zei de heer Boersma op deze vraag. Het rijk wint toch ook debe- belastingen der provincie. Doet dit afbreuk aan de zelfstandigheid van de provincie? Juridisch gezien komt de zelfstandigheid der waterschappen-zeker niet in gevaar, maar zooals ik U zei, men kan zich minder belangrijk gaan voelen, wanneer een deel van het werk uit handen genomen wordt. Dat is een m'oreele factor, waar lang over te. discussiceren is. DE WIJZE VAN INNING Er is op een vergadering van een waterschap betoogd, dat de inning van de waterschapslasten gelijk met de hoogheemraadslaslen, op één aan slagbiljet dus en op één datum te voldoen, bezwaarlijk is. De datum van inning valt op 1 October en, zoo werd gezegd, dan zaten vele ingelan den juist krap in de contanten. De praktijk heeft uitgewezen, aldus het antwoord op onze laatste vraag, dat dit niet zoo is. Wij innenbijv.de lasten voor Water land, en dat is geen gemakkelijk gebied. Het gaat heel goed. Zijn ei- bezwaren, dan is uitstel van betalen toch steeds mógelijk, weet men dat 1 October vervaldatum is, dan zullen velen, zoo mogelijk, hiervoor tij dig geld reserveeren. In ieder geval acht ik dit bezwaar van ondergeschikt belang, men kan dit als de concentratie een feit wordt, altijd nog onder oogen zien en waar schijnlijk wel ondervangen. Hoofdzaak is, aldus besloot de heer Boersma ons interes sant onderhoud, dat men de bedoeling goed begrijpt: deze is niet anders, dan een voor deel le brengen voor de waterschappen. Kunnen de waterschappen op zakelijke wijze aantoonen dat concentratie géén voordeel is dan moeten zij dat zeker niet nalaten. Tot zoover de secretaris van het Hoog heemraadschap Hollandsch Noorderkwartier die blijkens ons onderhoud deze belangrijke kwestie wel zéér objectief bekijkt!

Schager Courant | 1940 | | pagina 4