Teeltp'an akkerbouw Radioprogramma Itoetiat D.W.S.-A.D.O. 1-0 Voor de eerste ontmoeting aan den Spaarn- dammerdijk, waar DWS den geduchten tegen stander ADO op bezoek kreeg, bestond groote belangstelling. Het was uitstekend voetbal- weer en het meespelen van Bertus Caldenhove gaf alleen reeds tal van DWS-supporters het vertrouwen in de ploeg, waarin slechts voor Slot een invaller was opgesteld. Er werd een partijtje gevoetbald, waarbij beide elf tallen elkander slechts weinig toegaven in' Caldenhove beheerschte de achterhoede volkomen, hoewel het toch nog wel tijd duurde, alvorens hij zich geheel In den strijd waagde. Vooral in de eerste helft hij zeer voorzichtig. De wedstrijd telde goede momenten, waarbij aan uitstekende kansen tot scoren lammerlijk gemist werden. Een fout van doel Koek werd ADO in de eerste helft nood Hij liep te vroeg uit zijn doel, toen on geveer twintig minuten na het begin Dijkstra loor Trock op fraaie wijze in de gelegenheid gesteld door te breken. De DWS-midden- op passeerde daarbij handig de achterspeler Ie Jong, waarna hij het doel door Koek ver vond en hij gemakkelijk scoren kon. Hoewel ADO in de tweede helft alles ener op den aanval zette, werd het spel over iet algemeen te kort gehouden, zoodat doel- rnnten uitbleven, mede dank zi het feit, dat Klein zich uitstekend weerde n vooral met de vele hooge ballen, welke hij :reeg toegespeeld, geen moeite had. Hoewel een gelijk spel beter de verhouding ou hebben weergegeven, eindigde deze ont roering in een kleine 10 overwinning voor e Amsterdammers. Haarlem-Blauw wit 2-1 In de eerste helft ging de strijd vrijwel ge- jk op, waarbij de Blauw Witten een spel ver jonden, dat technisch hooger stond. Van de ansen maakten de Amsterdammers echter gebruik. Ook trokken de Haarlemmers malen gevaarlijk ten aanval, maar het eslissende schot ontbrak. Rust trad in met stand (00). Spoedig na de hervatting opende de thuis- ub de score door toedoen van Van der Hulst, e uit een hoekschop van rechts inkopte. Kort ging Van der Huist er alleen vandoor bracht met een kalm schot den stand op —0. Het duurde toch een half uiir, alvorens an Nol den achterstand verkleinde (21). iermede kwam het einde. 't Gooi-Stormvogels 3-1 In een kwalitatief niet hoogstaanden, doch 'erigens aantrekkelijken wedstrijd, heeft Gooi met een verdiende 31 zege op Storm- het seizoen geopend. Een resultaat, dat j grooter schotvaardigheid van het Hilver- imsche binnentrio, ook in duidelijker cijfers kunnen worden uitgedrukt. Bergen 2-Oudorp 2 11-2 Nadat Ouddorp den toss heeft gewonnen, Bergen af. Direct waren de Bergenaren den aanval. Na ongeveer 10 .minuten spelen Dames, die op spilplaats een prima speelde, uit een vrijen schop het eerste elpunt. Geleidelijk wordt voor de rust de ore opgevoerd door Poldervaart en door Bus tweemaal toe, het vijfde doelpunt kwam n den voet van Van den Berg. Van Poldèr- art maakte het halve dozijn vol. Even voor st weet Ouddorp de eer te redden (61). Ook na de rust is Bergen steeds in de meer- rheid. Wel weet Ouddorp een paar maal or te breken, doch zonder succes. Bus lakte de zevende, achtste en negende goal. tiende kwam van Van den Berg en het doelpunt werd wederom door Bus ge oord. Schoorl 1-Koedijk 1 8-1 Een goede dag voor Schoorl. het publiek beschutting tegen een ike regenbui zocht onder de boomen (op de tribune, zooals een grappenmaker 't drukte) trapte Schoorl af. Al gauw kreeg in den indruk, dat de Schoorlploeg wel de xkste was, ofschoon de Koedrjkers tot het toe dapper volhielden en stellig een lot verdiend hadden. Maar Schoorl had i dag. Ma een kwartier spelen doorboorde Ern. -ooker het vijandelijke doel met een prach- schot 10. Schoorl had de leiding en be id die. Even later, kwam na een mooien doorbraak het tweede doelpunt van dezen schutter. Koedijk kreeg een prachtkans, maar wacht te even te lang met schieten, terwijl vlak hier op Jaap Oud schitterend stopte. De tweede schutter van dezen dag J. Sel- horst bracht verder den stand op 30. Het leek een oogenblik of de kans voor Koedijk zou beteren, maar de Sch. keeper deed uitmun tend werk en wist zijn domein schoon te houden. De doelverdediger van de gasten was min der fortuinlijk en kreeg nog eens 't nakijken, toen J. Selhorst na een geweldige ren onhoud baar inschoot 40. Na de rust pakte Koedijk stevig aan, maar het wou niet. J. Selhorst bracht den stand op 50 en Ern. Strooker met een keihard schot op 60, wat he een applausje bezorgde. Koedijk miste nog eenige kansen, werd door pech achtervolgd, tot eindelijk de Schoorl- keeper na een schot te hebben viel en de bal kwijtraakte 61. Koedijk had een doelpuntje. Dit moedigde aan, maar de gasten hadden verder geen succes, al hun zwoegen was ver- geefsch. De Schoorlsche schutter J. Selhorst wist het vijandelijke doel nog tweemaal te doorboren, waardoor deze wedstrijd met zijn vele spannende momenten eindigde met 81. Schoorl a Alcm. Victrix c 40. De adspiranten gaven een aardig spel te zien. De gasten moesten het onderspit delven tegen de Schoorlsche ploeg, die ook physiek de meerdere was, doch een paar doelpuntjes hadden ze zeker wel verdiend voor hun harde werken. Voor de rust wist Alcm. Victr. 't niet verder te brengen dan de bovenlat, terwijl Schoorl herhaaldelijk goede kansen had, maar vlak voor 't doel was het mis. Met dubbel blank ging de rust in. Nog een paar malen na rust mislukten de aanvallen van Schoorl, tot eindelijk Jb. Koeten zijn ploeg de leiding bezorgde 10. Th. Wilde- boer, W. Minkema en H. de Heer brachten den stand later op 20, 3—0, 40. Alcm. Victr. hield dapper vol, had meer- malen een doelpunt verdiend, maar het lukte niet. Met 40 kwam 't einde. Koedijk 2-Schoorl 2 0-6 Gisterenmiddag 2 uur had £e wedstrijd plaats tusschen Koedijk II—Schoorl II. Scheidsrechter A. Tuinies. ,Na een half uur spelen zette de rechtsbinnen van Schoorl het eerste goalpunt, kort daarop het tweede. Zoo vervolgens tot de rust maakte Schoorl 5 doelpunten. Na de rust maakte Schoorl nog een doelpunt, zoodat de partij 06 eindigde. De keeper van Schoorl was zeer goed en komt een extra pluimpje toe. Van het weinig doorzettingsvermogen van K.F.C. wist Schoorl goed gebruik te maken. K.F. C. was in het veld goed, daarom be hoefde de verhouding niet zoo te zijn! Beter opstellen' en doorzetten! De scheidsrechter, leidde correct. W.-waard 2-Winkel 1 1-4 Winkel I heeft dezen wedstrijd verdiend gewonnen; de mannen van Korver waren over het algemeén sterker. Toch is de 14 uitslag eenigszins geflat teerd. Wieringerwaard 2 speelde in ieder geval beter dan vorige week; het elftal komt er „meer in", zoodat goede hoop bestaat, dat weldra eervoller resultaten zullen worden be reikt. Vóór de rust slaagde Winkel er in, met 1J, de leiding te nemen. Na de thee wisten de gestreepten den stand, uit een vrijen schop, op 20 te brengen. Geertsema slaagde er in de eer voor Wie ringerwaard te redden (21). Toen was Wieringerwaards tegenstand ech ter gebroken; Winkel kreeg en behield het initiatief. Weldra moest keeper Wit voor de derde maal visschen (31), en. even later zag hij zich voor de vierde maal gepasseerd. (4—1). Met dezen stand kwam het einde. De scheidsrechter leidde behoorlijk. Dirkshorn 1-Nieuwe Niedorp 2 10-0 Onder prachtig voetbalweer is dan einde lijk de competitie weer aangevangen en voor Dirkshorn onder gunstige voorteekenen. Een 100-overwirming beteekent toch nog al iets,' al is dan N. Niedorp één der minst sterken in deze afdeeling. Het 'plaatsen is aanvankelijk bij beiden slecht, totdat Jaap v. d. Molen den bal krijgt, er sterk gehinderd mee doorloopt en ineens hard inschiet, met het gevolg, dat de N.- keeper het nakijken heeft: 10. Na 9 min. speln. Vijf min. later een goed opgezetten De voetbalwedstrijd Berlijn - Milaan eindigde onbeslist met een stand van 2 2. Het oogenblik, waarop Berlijn den gelijkmaker scoort (Foto Weltbild) aanval van de thuisclub, Jaap van der Molen krijgt den bal bij de lijn, zet goed voor en Schuit plaatst in het doel: 20 voor de thuis club. De N.-keeper heeft er dan al genoeg van en verwisselt van plunje met den spil, die het dan verder opknapt. Op het middenveld beheerscht Joop v. d. Molen de zaak; eenmaal breekt hij snel door, omspeelt denkeeper, komt met dezen bijna ten val en hoewel de keeper hem nog kramp achtig vasthoudt, wordt het vonnis voltrok ken: 30 voor de gastheeren, na een half uur spelen. N. Niedorp geeft den moed ech ter lang niet op en de D.-backs staan lang niet te kleumen, want ze hebben werk ge noeg. Maar weer heeft de thuisclub succes als na mooi samenspel Jaap v. d. Molen op 78 meter voor doel den bal ontvangt van den vleugel en deze vliegend inzet, 40. Er zijn dan nog qen 8-tal minuten voor rust te spelen. D. forceert nog een corner, die niets oplevert en tenslotte weet Jan v. d. Molen no. 5 in 't net te deponeeren. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust is er al spoedig sensatie, "als één der overigens uitstekend werkende N.- backs den bal in eigen doel deponeert. 60. Al? spoedig daarop heeft Jan v. d. Molen weer succes met een solo-ren, omspeelt kee per en back handig en maakt er 70 van. Als in het vuur van den strijd Jaap v. d. Molen z'n kans dan door haken in het be ruchte gebied om zeep gebracht wordt, wordt dit bestraft met een penalty, die kalm inge zet wordt. 80. Hetzelfde geval, n.1. haken, vindt ook een maal aan den anderen kant plaats, maar de strafschop levert niets op. We maken dan een periode van „hoogtrappen" mee, wat ge woonlijk een bewijs is van verslapping. Maar 10 min. voor het einde weet Dirkshorn er de gang weer in te krijgen en no. 9 wordt ach ter den N.-keeper gedeponeerd. No. 10 hangt dan in de lucht en deze komt ook prompt van den voet van Jaap v. d. Molen. 5 minu ten voor het einde. De indruk is deze, dat D. weer een stevige ploeg heeft, gedeeltelijk verjongd, b.v. een nieuwe keeper onder de lat, die z'n werk en thousiast en safe doet. $w4mmen Ragnhild Hveger wint te Munchen-Gladbach Muenchen-Gladbach, 29 September. De Deensche zwemster Ragnhild Hveger, heeft heden haar tourneé door Duitschland ingezet met de wedstrijden te Muenchen- Gladbach. Op de 100 meter borstcrawl maakte zij een tijd van 1 min. 9.8 sec., met welken tijd zij nog ver van het record van Willy den Ouden verwijderd bleef. De 400 meter won zij ook met het groot ste gemak. Dat de wereldrecordhoudster zich niet noemenswaard ingespannen had, blijkt uit haar tijd van 5 min. 40 sec., welke vrijwel 40 sec. boven het wereldrecord is, dat zij de vorige week gevestigd heeft. UlieJbnentven. Om bet Clubkampioenschap van Nederland Hoofddorp, 29 September. Heden werd op een parcours in den Haar lemmermeer de wedstrijd om het clubkam pioenschap van Nederland gehouden. Deze wedstrijd stond onder leiding van de Neder- landsche Wielren-Unie. De uitslag was: 1. Zaansche Wielerclub, D.T.S,-, 2 uur 33 min, 41 sec. (renners Bakker, Schellingerhout en Lust). 2. H.W.V. De Spartaan (Den Haag) 2 uur 34 min., 46 sec. (Mooyman, De Visser, Van Rijn). 3. A.R.C., Excelsior (Amsterdam) 2 uur, 34 min. 58 sec. VjaWidenA^fwAi Pasman Burgerruiterkampioen Rotterdam, 29 September. Op het concours-hippique, dat de Burger Ruitersportvereeniging in samenwerking met de Sociëteit, gevestigd in de Rotterdamsche manege vandaag in Rotterdam heeft georga niseerd, heeft de heer D. H. Pasman uit Den Haag het Burger Ruiterkamp'ioenschap voor Nederland, dat hij in 1938 aan mevr. Scham- mer moest afstaan, heroverd. oogst 1941 DE VRIJHEID VAN DEN LANDBOUW ZOO MIN MOGELIJK BEKNOT. De landbouw voor een eeretaak! PREMIE VOOR SCHEUREN. Bij de opstelling van het bouwplan 1941, dat in korten, vorm hieronder volgt, is-van de gedachte uitgegaan, dat in de vrijheid van den landbou wer inzake de organisatie van zijn bedrijf zoo weinig mogelijk moet worden ingegrepen. Hij moet in de gelegenheid blijven, op grond van eigen berekeningen en met inachtne ming van de eischen, die de verschil lende perceelen van zijn bedrijf aan de vruchtwisseling en verdere be drijfsvoering stellen, zelf zijn teelt plan op te maken. De bijzondere omstandigheden, waaronder wij thans verkeeren, maken het dringend noodig, dat alle krachten worden ingespan nen en alle middelen worden aangewend ter verkrijging van een zoo groot mogelijke op brengst van voedsel voor mcnsch en dier. Dit brengt mede, dat de teelt van sommige gc- ln den schaduw van hun gecamoufleerd vliegtuig bespreken de leden van een Duitsch gevechtsvliegtuig hun avonturen tijdens de vluchten boven vijandelijk gebied (Foto Weltbild) wassen, die niet in de voorziening daarvan Jiijdragen en die bovendien gewoonlijk ge teeld worden op onze beste akkerbouwgron den, als ongewenscht moet worden be schouwd, We noemen in dit verband: karwij, mosterd, maanzaad, e.d. De verbouw van tarwe, rogge, gerst, haver, kanariezaad, veldboonen, erw ten, stamboonon, aardappelen, sui kerbieten, voederbieten, mais, kool- ï-apen, knollen, voederwortelen, kool zaad (oliezaad) en vlas moet daaren tegen onder de huidige omstandighe den zoo hoog mogelijk worden opge voerd. Verwacht wordt, dat de land bouwers zonder uitzondering hier in hun plicht zullen zien en dien overeenkomstig zullen handelen. Het is voor hen een eerezaak, die naar beste kunnen te vervullen. Het spreekt vanzelf, dat het noodzakelijk is, dat van de niet gewcnschte gewassen kleine oppervlakten daarmee toch worden beteeld om te kunnen blijven beschikken over oen zekere hoeveelheid zaad. In deze gevallen is voorzien door aan de provinciale productiecommissarissen de be voegdheid te geven tot deze teelten in die ge vallen op aanvrage in beperkte mate verlof te verleenen.- 1 Broodgraan voorkeur. De broodgranen tarwe en rogge hebben de voorkeur boven de andere, terwijl aardappe len eveneens een bevoorrechte plaats inne men, evenals peulvruchten en koolzaad (olie zaad). Aangezieri vooi'namclijk in de zandstreken de haver niet tot die gewassen behoort, wel ke een zoo groot mogelijke oplmengst per hec tare leveren, wordt het noodig geacht, de teelt hiervan tc beperken tot niet meer dan voor Leder bedrijf in de jaren 1938 en 1939 ge middeld met haver is beteeld, met deze be perking. dat dit in elk geval niet meer be draagt dan 15% van de gcheele oppervlakte bouwland van één bedrijf. Hoewel de teelt van hakvruohteh voor vee voeder alle aanbeveling verdient, moet de productie vpn voedingsmiddelen voor den Ctténsch tot vorokeur hebben, waarom een be perking noodig is lot het gemiddelde van 1938 en 1939 voor ieder bedrijf. JËehzelfde standpunt geldt met betrekking tot klaver en lucerne. Hef spreekt echter vanzelf, dat de teelt van deze gewassen als stoppelvrucht alle aanbeveling verdient en onbeperkt toe laatbaar is. Op grond van dezelfde overwegingen moot er zorg voor worden gedragen dat geen suikerbieten onttrokken worden aan hun bestemming voor de menschelijke voeding en niet, als vee voeder worden gebruikt. Door hun afvalstoffen komt toch een gioote hoevelheid veevoeder beschikbaar. Eveneens is liet onder de huidige omstan digheden, ongewepscht. dat onrijp graan, dat op bouwland is geteeld, gemaaid wordt voor veevoeder. Niet van bouwland weiland ma ken. Het is verboden om cultuurgrond, welke in 1910 als bouwland in gebruik was, in 19-41 te gebruiken als grasland, kunstweide, voor de teelt van klavers of andere groen tc oogsten of af te weiden gewassen, indien niet een gc iijke oppervlakte grasland, kunstweide of klaver van 1940 in 1941 voor bouwland be stemd. wordt. -Het spreekt vanzelf, dat kla- n«t» Een nieuwe pbitugal ten atbeeldinj van hel, ter vervanging van de be gaande pbstzegeis ven 5 cent en hooger, uit te geven 3 cents zegel met guit- loche- en waarde opdruk, welk zegel d->zer daaen in omloop wordt gebracht (Foto" Pax-Holland) vers eiï dergelijke gewassen, die als stoppel gewas worden beweid of geoogst, niet vallen onder dit verbod. Scheurpremla, Ten slotte bestaat het voornemen de uitbreiding, van de oppervlakte bouwland door het scheuren van grasland aan te moedigen door het verleenen van een geldelijke tege moetkoming. In de keuze der gewas sen, die óp den gescheurden grond geteeld zullen worden is men vrij al leen met deze beperking, dat ze moe ten behooren tot die, welke in den aanvang reeds zijn genoemd als de meest noodzakelijke. Gewassen als karwij, mosterd, enz. vallen er dus buiten. Wil men voor de tegemoetkoming in aan merking komen, dan moet men onder op gave van ligging en oppervlakte van het, te scheuren perceel aangifte doen via de L.C.O. aan den productie-commissaris der hierbij betrokken provincie. Pas wanneer deze zijn goedkeui*ing er aan heeft gehecht, zal men voor de uitkeering in aanmerking kunnen komen, indien althans het gewas in den loop van den zomer een behoorlijken stand vertoont. De aanvankelijke goedkeuring op zich zelf verleent dus nog geen aanspraak, die is pas het geval, wanneer dank zij een goede verzorging het gewas zich ook behoor lijk onwikkeld heeft. De toeslag zal hoog stens f 100.per hectare bedragen afhan kelijk van de verkregen resultaten. Het spreekt van zelf, dat men geheel vrij blijft grasland te scheuren, indien geen aan spraak gemaakt wordt op de geldelijke te gemoetkoming. DINSDAG 1 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,8 m. NCRV-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8 ±0 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. llr.15 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello, piano en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Molto Cantabile en gramofoonmuziek. 2.30 Voor tuinliefhebbers. 3.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoon muziek. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5)30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Berichten. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 „Onze woning", causerie. 7.40 Orgelconcert (opn.). 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Utrechts Stedelijk Orkest. Hierna Schrift lezing. 8.308.35 „Beeldhouwt de Kapi telen", causerie). 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. KRO-uItzendlng. 7,00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.30 Schiedams mannenkoor „Orpheus" en het Rotterdams Philharmonisch orkest (opn.). 10.00 Gramofoonmuziek (11.1511.30 Berich ten Engels). 12.00 Rococo-octet. t 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP en gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest (2.00—2.15 Beri. Duitsch). 3.00 Gramofoonmuziek (3.30—3.45 Berichten Engelsch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 RVU: Cyclus „Omg.ng met dieren". 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Musiquette. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 KRO-Melodisten en solist (7.30—7.45 Be richte. Engelsch). 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoo»muiek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuzi ;k. 8.-50 Wij sluiten den das. OO N'fn we*>o—---

Schager Courant | 1940 | | pagina 6