RADIO NIPPER EN PELLE De Mascotte burgerslachtoffers Roode Kruis-embleem misbruikt EEN PAARD SCHROK Heidebrand op de Peel Dierenbescherming grijpt in Steun voor Het herstelfonds zal helpen In voorbereiding is een regeling van wege het departement van sociale zaken, volgens welke in bepaalde gevallen steun kan worden verleend uit het herstelfonds aan gezinnen, waaraan de kostwinner tengevolge van oorlogsgeweld invalide is gewor den of daaraan door den dood "is ontvallen. Bedoeld worden gezinnen, die in zoodani ge omstandigheden zijn geraakt, dat zij on derstand van noodc hebben, terwijl hier buiten beschouwing blijven de gezinnen, waarvan de kostwinner bij het uitoefenen van zijn militairen dienstplicht invalide is geworden of om het leven is gekomen, en die zelf of wiens nabestaanden voor een uitkéering vanwege het departement van defensie in aanmerking komen. De wd. secretaris-generaal, wd. hoofd van het departement van sociale zaken, heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen inlichtingen gevraagd in hoeverre burger slachtoffers van oorlogsgeweld, als hier be doeld, aanwezig zijn, zoomede over de sa menstelling en de financieele positie dezer gezinnen. Hiervan zal mede afhangen de beant woording van de vraag op welke wijze het meest doelmatig hulp zou kunnen worden verleend, bijv. door hot verstrekken van een uitkeering ineens of door een periodieke wekelijksche uitkeering. Tenslotte worden inlichtingen gevraagd omtrent niet-kostwinners die tengevolge van het oorlogsgeweld invalide zijn .geworden en dientengevolge niet in hun eigen levens onderhoud kunnen voorzien (en niet voor een uitkeering vanwege het departement van defensie in aanmerking komen). Gerncbten om Peter Ton De W.A.-man van onbesproken gedrag. Naar aanleiding van verschillende geruch ten, welke de ronde doen ten aanzien van den W.A.-man Peter Ton, die bij de botsing in de Balistraat op 7 September werd ge dood, wordt van officieele zijde het volgen de medegedeeld: Met nadruk kan WQrdcn gezegd, dat de overleden W.A.-man Ton nimmer gevange nisstraf heeft ondergaan. Alle geruchten, welke het tegendeel beweren, waarbij zelfs gezegd wordt dat hij recidivist zou zijn, kunnen dus als volkomen onwaar en on- noodig grievend voor de nabestaanden wor den aangemerkt. a 1. „Nipper, kgk die Waw Hoo eens, die heeft hem goed te pakken. De leeuw heeft er zeker niet pp gerekend- dat hij met zo'n goed be wapende karavaan te 'doen had." 2. „Daar komt Jumbo met een vaartje. Kurrki is niet bang. Die zit op zijn rug en regelt het verkeer." De krokodillen krijgen een goed 'maaltje. 1. „Bravo! Die lijkt me wel in een draaimolen te zitten. Waw Hoo geeft hem met zijn knods er van langs." 2. „Zeg Pelle, ik vind die kro kodillen geen onaardige dieren meer. Ze hebben een eigenaardige gewoonte naar boven te komen, als men iets voor ze heeft en een schone tafel wil hebben." Doodelijk ongeval te Dalfsen. Terwijl de landbouwer Mulder te Dalfsen met een met twee paarden bespannen wa gen over den Hessenweg reed, schrok een der dieren van een passecrenden motor. Het werd schichtig en sloeg op hol. Mulder, die van den wagen gesprongen was om te trach ten het paard weer in zijn macht te krijgen, kwam bij die poging te vallen en geraakte onder de wielen, die hem over het lichaam gingen. Hij bleef bewusteloos liggen. Nadat hem de eerste hulp was verleend, is hij naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle over gebracht, waar hij later aan de gevolgen van het ongeluk is overeden. Feuilleton Door de Vere Stacpoole 15. Zoo vlug zij konden roeiden de beide man nen weg uit de n-bijheid van het schip, onder wijl zichzelf en elkander afvragend wat er gebeurd kon zijn. Was misschien de acetyleen- lamp omgevallen en had het ontsnappende gas vlam gevat? Al spoedig was het schip één groote, bran dende fakkel gelijk, de_ grot tot in de uiter ste hoeken fantastisch verlichtend. Terwijl zij vlug naar den uitgang roeiden, kon Cray niet nalaten om zich heen te zien en plotse ling ontdekte hij iets dat hem met verbazing vervulde. Het was de beeltenis van een man, uitgehouwen in een der rotsen. Graag had hij nog eens langer rondgeke ken, maar Camahan dreef hem tot vlugger roeien aan. En het werd ook tijd, dat zij den uitgang bereikten, want de vonken van het brandende schip vlogen ver in het rond. Elk oogenblik vernamen zij het krakende geluid van de afknappende masten en het loeien van de hoog oplaaiende vlammen. Pas toert- zij den ingang van de grot had den bereikt, begon Cray te spreken. Zag je die rots, gevormd als het beeld van een man? vroeg hij. .Zeker, antwoordde Carnahan. Tk zag duidelijk het gezicht. Het was beeld houwwerk. Maar hoe is dat mogelijk? Hoe heeft men zoo iets machtig grootsch kunnen uit houwen in die rotsen en dan in die duister nis? Misschien was, toen dat geschiedde, de grot nog geen grot. Ik vermoed, dat het wel een duizend jaar geleden gebeurd is en wie weet hoe de natuur het eiland gedurende die eeuwen heeft vervormd. ......Hoe het ook zij, het schip is verdwenen, voorgoed en ik hoop, dat het de kwade kansen voor ons met zich mee genomen heeft. Aan boord van de Itang ontdekte Cray, dat de koperen bocht van den bootshaak waarmee Carnahan de vleermuizen van zich had af geweerd, danie was ingedeukt. Fotograaf veroordeeld wegens oplichting. Een dertig-jarige fotograaf uit Baarn, die op 17 Mei met een auto van het Roode Kruis uit Baarn haar Rotterdam werd gestuurd, achtte het raadzaam om in plaats van dien zelfden dag terug te komen, in de Maasstad te blijven. Hij kocht een origineele Roode K^uispet, plantte een Roode-Kruisvlag op zijn auto en hood zch als expediteur in Rot terdam en omstreken aan. Het leverde zoo veel op, dat hij, na verloop van tijd, met een inmiddels ontdekt vriendinnetje een plezierreisje maakte naar België. Om. zich overal zoo „echt" mogelijk te kunnen voordoen, kocht hij voor zijn vrien din een verpleegsterscostuum, waardoor zij bij veel instanties, bij wie zij om geld kwa men vragen of om benzine voor zijn auto, als officieele leden van het Roode Kruis werden eikend. Na verloop van eenige we ken liep de zaak vast en kon de man, als mede zijn vriendin,, door de politffe gearres teerd worden. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde den fotograaf gistermorgen tot een gevan genisstraf voor den tijd van zeven maan den. met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch luidde tien maanden. veen, die met een aantal "arbeiders het ge vaar aan Griendtveensché zijde vhn de Peel wist te bezweren. Omstreeks zven uur in den avond was men het vuur meester. De schade bleef beperkt tot een groote opper vlakte heide. Militaire doelen zijn uiteraard nergens aanwezig. Door Britsche brandplaatjes. Door het uitwerpen van vele brandplaat jes Irebbcn Engelsche vliegtuigen gistermid dag brand gesticht op talrijke plaatsen in de Peel tusschen Sevenum en Gricndtsve.cn. Op een oppervlakte van ongeveer 2000 h.a. welke grootendeels bestaan uit moeras, veen, heide en bosch, woedde hei vuur. dat aangewakkerd door den straffen wind, groote plekken heeft verwoest. Burgemeester Everts uit Sevenum liet de brandweer uitrukken, terwijl- ook arbeiders van de werkkampen Amerika en Sevenum naar de bedreigde plaatsen trokken, om bij het blusschingswerk behulpzaam te zijn. Het bleek, dat slechts de heide vlam had gevat, zoodat men door het aanleggen van een tegenvuur den brand bij Sevénum kon stuiten. Daar er gevaar, bestond, dat het vuur over een kanaal zou overslaan 'op stapels turf, vvaarsphuwde de burgemeester den heer Dcrksen, oprichter van de Mij. Helena- Aan de ontoelaatbare toestand bij het klassificeeren van rund vee dient een einde te komen. Zooals wij eerder meldden laat de verzor ging der koeien, die door de Nederlandsciic Veehouderij Centrale worden geklassificeerd en daarna aan de slagers overgedragen, veel te wenschen over. De ver. voor bescherming van dieren deelt mede, dat kan worden ver langd en er voor gezorad moet worden: le. dat de dieren op een behoorlijke stal worden geplaatst, voorzien van stroo, turf molm, zaagsel of dergelijke; 2e dat de dieren vdor. het ingaan van den nacht gedrenkt worden; 3e dat de dieren den volgenden morgen na de weging ten spoedigste worden geslacht; 4e dat de dieren, die niet den volgenden dag direct na de weging worden geslacht, voldoende gevoederd en gedrenkt worden. Klachten of opmerkingen zende men ten spoedigste aan het hoofdbestuur van de Nederlandschc verecniging tot bescherming van dieren, Prinses Mariestraat 40 's-Gra- venhage. De overnameplaatscn zijn o.a.: provneie Noordholland: Amsterdam Alkmaar* Punnerend Hoorn Schagen. Vereenigingen met een niet uiisluitend commercieel doel Alle onder een commissaris. Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor liet. bezette Neder- landsche gebied fan 21 September 1940 be treffende het verkrijgen van een overzicht van vereenigingen van personen en stich tingen met niet-uitsluitcnd commercieel doel, heeft de Commissaris-Generaal voor bijzon dere gevallen een beschikking gegeven, vol gens welke op het gebied van organisatie- en stichtingswezen de heer Müller-Lchning wordt benomd tot commissaris vqor de ver eenigingen en stichtingen met een niet uit sluitend commercieel doel. De thans getroffen maatregel heeft, naast het verkrijgen van een overzicht als bovon- genoemd,in hoofdzaak ten doel," de verze kering der materieele rechten, die de leden tegenover hun organisaties door hun. contri butiebetaling hébben verworven. Het bren gen van wijzigingen in den financieelen toe stand van voorheen met betrekking tot de ze lichamen, voor zoover dit de normale uit gaven te boven gaat, behoeven de goedkeu ring van den thans benoemden commissaris. Alle hierbedoelde organisaties, met of zonder rechtspersoonlijkheid, vereenigingen, verbonden, stichtingen, formaties in den Vorm van een vereeniging, die als' een aan eensluiting vaü menschen te beschouwen zijn, zoo goed als alle inrichtingen en onder nemingen, die verhand houden met derge lijke organisaties; staan tot nader order on der toezicht van den thans benoemden functionaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van deze commissaris gevestigd te 's-Gravenhage Waalsdorperweg 68-74. PROGRAMMA DONDERDAG 3 OCTOBER 1940. Jaarsveld, 414,8 m. AVRO-uitzending. 8 00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Jonny Kroon (11.00—11.20 Huishoudelijke wenken) 12.00 Berichten. Hierna: AVRO-Amusements- orkest erf soliste (opn.). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgelspel. 1.30 AVRO-Musette-ensemble en soliste (opn.). 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Omroeporkest en soliste 3.103.25 Cyclus „In den schijnwerper"). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Voor de jeugd. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.20 Voor de jeugd. 4.45 Ensemble Pall. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Kleinorkest, solisten en een koor. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Berichten, gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Concertgebouworkest en solisten. 8.15 Nieuwsberichtën ANP. 8.25 Reportage. 8.40 Orgelspel. 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Kootwijk, 1875 m. VARA-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek (Om' 8.00 N'euwsbe- richten .ANP). 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda en solist (12.3012.45 Be- rienten Duitsch. 12.451.00 Nieuws- en economische berichten ANP). 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 VARA-orkest. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraat'e. 4.50 Gramofoonmuziek. '5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30. VARA-orkest (7.007.15 Vragen van den dag ANP. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting. Carnahan moest een formidabele kracht aan den dag hebben gelegd toen hij de vleer muizen van zich afsloeg. Of... was er wel een vleermuis hem zoo dicht genaderd? Bij het schemerige licht dat de zaklantaarns ver- verspreid hadden, was dit moeilijk te zien geweest. HOOFDSTUK XVHI. CaVnahans verleden. Dien avond, na het souper, vertoonde Car nahan zich in een nieuw licht. Dit kwam wel licht door het veelvuldig gebruik van alcohol. Hoe het ook zij, hoe vaker hg he«, glas vol schonk, hoe vriendelijker, spraakzamer en mededeelzamer hij werd. Nog nimmer had hij over zijn verleden gerept; slechts een paar keer had hg met een paar vage aanduidingen iets losgelaten over Parijs. Thans was zijn mond losgemaakt door den alcohol en sprak hij vri'Uit over zijn verleden. Eerst vertelde hij van zijn reizen. Hij had zoo ongeveer de geheele wereld rondgereisd. Hij sprak van de havens, welke hij had be zocht gedurende zijn rondzwervingen, van de hadeltjes die hij had gedreven, waarbij aan het licht kwam dat hij nogal dikwijls tamelijk obscure taakjes aan de hand had gehad. Tenslotte, toen de flesch Schiedammer voor drie vierde was geledigd, begon hg te vertel len van arijs. Jar<mlan> had hij in Parijs gelefd en was daar, juist zooals Cray had vermoed, artist geweest. Onwillekeurig ging-n '"'ray's oogen naar het kleine schilderstukje aan den wand tegenover hem. Het was alsof bet zeggen wilde: Juist, de man die mg gemaakt heeft, was een talentvol schilder. Waarom werd hij zyn kunst ontrouw? Welke omstandig heid of welke tragedie was de oorzaak dat hij een zwerversleven ging leiden? Op deze vragen werd geen antwoord geven. Zooveel invloed had de jenever nog niet op Carnahan, dat hij zich daarover uit liet. Hg vertelde over de mannen, die hij in Parjjs had gekend en met wie hij als vrienden had verkeerd. Hij vertelde van de café's, welke hij had bezocht, van het Quartier Latin, van Montmartre, doch alles wat hij vertelde had iets onpersoonlijks en raakte het essen- tieele uit zijn verleden niet aan. Ten slotte zei hij toch nog iets wat een tipje van den sluier oplichtte. Dat was het oogenblik, dat hij bijna geheel dronken was. Je zag dat beeldhouwwerk in de grot, is het niet? vroeg hij aan Cray. Twee honderd voet hoog... dat was niet mis hè? Machtig en groot en goed, werkelijk goed..., ik kan het weten, ik ben zelf.'.. En dat staat daar verborgen in de duisternis van een grot... Er was een brandend schip -noodig om het te belichten...! Precies zóó ligt het werk van menigen kunstenaar verborgen in de duister nis... in de donkere grotten; van deze ver doemde wereld! En er is geen brandend schip om het te belichten! Thans geheel dronk n, liet hij zijn hoofd op zgn op de tafel uitgestrekte armen zinken, mompelde nog een paar onverstaanbare klanken en viel daarna in een diepen slaap. Dat was het dus, dacht Cray. De man was verbitterd door miskenning, verguizing wel licht. Hij stond op en den ander aan zijn roes overlatend, ging hij aan het dek. De natuur was doodstil. Tegen de reeling geleund herdacht Cray alles wat dien dag was gebeurd. Voor zijn geestesoog zag hij het .schip branden als een enorme fakkel, de grot verlichtend tot in de uiterste hoeken. Hij zag de vleermuizen in razenden angst rondflad deren, hoorde hun krgschend geschreeuw; zag ze vallen in de vlammen, waar ze tegen op vlogen als muggen tegen de lamp. Doch het duidelijkst van alles stond hem de in de rots uitgehouwen mannenfiguur voor den geest. Wie zou dit machtige werk hebben gewrocht en wanneer wat dit geschied? En dan be dacht hij plotseling, dat 't weinig had ge scheeld of hij had thans op den bodem van het water aan den voet van die beeltenis ge legen. als Carnahan hem met den bootshaak had geraakt. De mogel-jkheid, dat Carnahan hem wellicht moedwillig had" willen raken, was nog geen oogenblik uit zgn gedachten geweest. Een licht gerucht deed hem het hoofd om wenden. 'Het meisj.e was aan dek gekomen en kwam langzaam op hem toe. Eenige oogenblikken bleef zij stil naast hem staan, dan legde zijn plotseling haar hand op zgn arm en wees met de andere naar het eiland. Wat is er vroeg Cray. De vogels, zei ze kort. Hij had de vogels totaal vergeten. Inge spannen luisterend, vernam hij wel flauw eenige geluiden, maar dié geleken in niets 'op de schreiende kreten van de witte vogels, dié hg den vorigen avond had gezien. Ze zijn er niet, zei hij. 'Neen, antwoordde het meisje. Pi- roli zegt dat zë verdwenen zgn, tegelijk met het schip dat verbrand is. P^roli beweert, dat ze daar leefden. Wat weet hij daarvan, hoe kan hij dat zeggen?... Misschien heeft hij- gelijk. Als zij in de grot hun neSteh hadden, dan zijn ze nu met het schip verbrand. Maar wg hebben geen enkelen witten vogel in de grot gezien, wel vleermuizen. Misschien zegt Piroli maar wat, zei het meisje zacht. Even bleef ze nog naast nem staan, dan maakte ze een beweging alsof ze weg wilde gaan. Maai Cray legde zijn hand op haar schouder, als om haar tegen te houden. Zij hief het hoofd tot hem op, hun oogen ont moetten elkaar en het volgende oogenblik lag zij in zijn, armen. Vogels, schip, fortuin, Carnahan, alles was vergeten. Hg boog zgn hoofd en drukte zgn lippen vast op de hare. HOOFDSTUK XIX. En dit werd gezien door Piroli. Piroli, juist het trapje van het vooronder naar het dek bestijgend, zag dit tafereeltje duidelijk afge- teekend in het heldere maanlicht. Een oogenblik bleef hij onbewegelijk op het trapje staan, toen sloop hij weer naar be neden. In het vooronder, Piroli's ^omëin, was slechts weinig moois te zien. Een -gekleurde Madrasdeken op de slaapbank en een paar kleine gekleurde platen, met punaises tegen den wand geprikt, waren de eenige kleurige plekjes in het kraakzindelijke vertrekje. Een van de platen was het buitenblad van een catalogus van HollandSche bloemzaden. Het stelde een tuin voor, vol bloeiende nar cissen. De andere was een reclameplaat van een sigarettenfirma. Men zag daarop een prachtige zalm in lichtgroen water. De derde plaat toonde St. Paul's Kathedraal in Londen. Piroli had nog nimmer in werkelijkheid een bloeiende narcis gezien, noch levende, zalm; platen waren een lust voor zgn oogen en voor zijn weinig eischenden geest. Boven de slaapbank lag in een soort rekje :n lange, vederlichte speer. Een doodelijk wapen als de punt, welke er thans naast lag, op bijzondere wijze \yerd geprepareerd. Deze speer was Piroli's wapen hetwelk hij met ongekende handigheid gebruikte. Hij droeg haar met zich mee zooals een En- gelschman zijn revolver ót sportgeweer met zich mee draagt. Hij kon er een visch mee dooden of een man of een tijger, wanneer de punt op de juiste wijze was geprepareerd. fWordt vervolgd.)

Schager Courant | 1940 | | pagina 7