Organisatie van den Middenstand China bondgenoot van ENGELAND CONCENTRATIE in de De vakbeweging in Nederland DAGBLAD VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER Nederlandsche Middenstands-Centrale opgericht Oproep tot de Belgische landbouwers Verduisteren 7.14 uur Weg door Birma wordt weer opengesteld Langirs Mmantie Laan. Schaden. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224fl DONDERDAG 3 OGTOBER 1940. 85e Jaargang. No. 11307. Uftgóvc cfe»' N V. Uitg.-Mij'. „"Hollands Noorderkwartier" De drie Nederlandsche Middenstandsbon den de K.N.M.B., de X.R.K.M. en de C.M.B, wisten reeds jaren geleden te komen tot een samenwerking aanvankelijk in een Commissie van Overleg, later in een Contact centrale, die geleidelijk voerde tot een geza menlijke behandeling van belangrijke aan gelegenheden. De Middenstandsbonden hebben thans be sloten tot een samenstel van maatregelen, waardoor die eensgezindheid in 'stand en vak ken rechtstreek zal worden verwezenlijkt en alle levende krachten in het .organisatiele ven van den middenstand harmonisch zul len worden samengebonden. Besloten is'tot oprichting van de Nederlandsche Middenstands-Cen trale, welke, uiteraard onder verant woordelijkheid aan alle samenstellen de delen, zelfstandig en uitsluitend' bevoegd zal zijn tot handelend optre den ten aanzien van de sociaal-po litieke en sociaal-economische aan gelegenheden. De Middenstandsbonden zullen hun be voegdheid tot beslissen en tot handelen in al deze aangelegenheden volledig overdragen aan dit centraal orgaan. Een zelfde vérgaande samenwerking, over dracht van bevoegdheden en samenbunde ling van krachten, zullen de middenstands bonden bevorderen in de onderscheidene vak ken in het Middenstands-bedrijfsleven door deze te adviseren aan alle bij hen aangeslo ten vakbonden. In ale lakken van kleinbedrijf zal aldus door de vakbonden een repre sentatief orgaan kunnen worden ge vormd, dat, onder verantwoordelijk heid aan de samenstellende bonden, zelfstandig en uitsluitend bevoegd zal zijn tot beslissen, en tot handelen in de sociaal-politieke en sociaal-eco nomische aangelegenheden van het bedrijf Op korten termijn zullen aldus alle takken van kleinbedrijf zich kunnen brengen op het peil van organisatie, waarop de best georganiseerde branches, a'ls b.v. het gra fisch bedrijf, zich.hier te lande bevinden. Daardoor zal de grondslag worden gelegd voor een grootscheepsche opvoering van het aantal georganiseerde bcdrijfsgenooten bij de organisatie hunner keuze In het verband van de Nederlandsche Mid denstands Centrale zal de meest, innige sa menwerking tusschen de zelfstandige vak organisaties worden bevorderd Onder bepaalde omstandigheden staan de confessioneele Middenstandsbonden niet af wijzend tegen het doen vormen van één vak organisatie, mits nader door de drie bonden uitgestippelde waarborgen in de eene vak bond aanwezig zijn. Echter zal de meest innige samenwerking niet naar één vast vliché uitgevoerd kunnen worden, doch zal rekening gehouden -dienen te worden met de bijzondere omstandighe den en zullen de'bestaande vakorganisaties in één vak een oplossing moeten vinden. De Middenstandsbonden hebben voorts besloten de behartiging der belangen van .de bij hen aangeslo ten va'kBon'den te centralïseeren bin nen het verband van de Nederland sche •Middenstands-Centrale door de vertrouwensmannen der represehta- tieve vakórgahen: op te nemen in een aantal kamers: b.v, voor Ambacht, kleine Nijverheid, Zelfstandig Win kelbedrijf en Grossierderij. Via deze Kamers.zal het'vak element in het algemeen vertegenwoordigd zijn in de lei ding der Nedorlandsche Middenstands-Cen trale. Het ligt voorts-in de bedoeling een wijzi ging te bevorderen van het rkenningsIn sluit van den Midchmsfandsraacl. 'waardoor via de genoemde Kamers het vakelement ook rechtstreeks in den Middenstandsraad tot vertegenwoordiging zal worden gebracht. De Kamer voor liet Zelfstandige Winkelbe drijf zal uit den aard der zaak in contact moeten staan met de organisaties van groot winkelbedrijf, verbruikscoöperatie en markt en straathandel. Beoogd wordt dit contact ook in de hoog ste instantie tot. uitdrukking te brengen, door aan den Middenstandsraad eenafdeeling De- tailhandelsraad te verbinden. In den geest van de noodzakelijke nationa le samenwerking heeft de Nederlandsche Middenstand gemeend te moeten overgaan tot een nieuwe activeering en een harmoni sche samenbundeling van alle levende krach ten in zijn organisalieleven Hij vertrouwt door dit samengaan de van zijn kant verwachte waardevolle bijdrage te hebben geleverd tot de sluitende organisa tie van Jict Nederlandsche bedrijfsleven in den geest, waarin, en op het plan, waarop deze tijd die vraagt! „Onmiddellijk dorschen en zon der vertraging afleveren." De heer De Winter, secretaris-ge neraal bij het Belgische ministerie van landbouw, - heeft over de radio een oproep gericht tot de Belgische landbouwers, waarin hij er op wijst, dat nu het land verstoken blijft van de goederen, welke gewoonlijk uit den vreemde werden ingevoerd, van de boeren een bijzondere krachtin spanning wordt gevergd om het le vensonderhoud van de medeburgers te verzekeren. Deze krachtsinspan ning bestaat hierin de voedingspro ducten van den oogst 1940 in sneller tempo af. te leveren dan gewoonlijk opdat vooral de groote steden niet verstoken zullen blijven van voorra den bij eventueele vertraging of tijde lijke bemoeilijking van het vervoer. In gewone tijden voerde het land belang rijke hoevelheden tarwe in uit overzeesche landen. Thans kan 'het land slechts rekenen op zijn eigen oogst v. tarwe en rogge. De ze oogst moet dus in een sneller tempo op de markt worden gebracht en aan de maal derijen worden gelegerd als dekking voor het tekort; aan bui'enlandvdie tarwe welke nor maal tot 75 procmt in de samenstelling der granen voor da mna'deriien voorkomt. De boer dient t^anc on"c*wijtd.te dorschen op dat de rraald«n}<"i de belangrijke hoeveel heden broMgi-ean. welke ze noodig hebben, kunnen onlang***. zoo besloot de heer De „onmiddellijk dorschen en zon der wetraginy leveren." KINDJE VAN DE FIETS GESLINGERD. Voor de oogen van de moeder gedood. Gistermiddag te ongeveer 3 uur had in de Terletstraat te Den Haag een doodelijk on geval plaats. De 29 jarige J. W. S. uit Hazerswoude reed daar met zijn vrachlauto bij liet,maken van een bocht aan de linkferzijde van den weg. Tengevolge van te. groote snelheid kwam de wagen echter op het linker trot toir terecht, waarbij dc 35 jarige wielrijd- ster mevr. M. H. uit de Hulshorslstraat werd aangereden. Mevr. H. vervoerde in een mandje achter op de fiets haar 3-jarig dochtertje Francis- ca, dat ten gevolge van de aanrijding uit het mandie werd geslingerd en onder het achterwiel van dc auto geraakte. De daar bij bekomen verwondingen waren van zoo erastagen aard, dat het kind nog ter plaatse is overleden. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht.' De vrachtauto werd door de politie in beslag genomei}, terwijl op grond van ver klaringen van getuigen inzake het links van den weg rijden de chauffeur voorloopig in bewaring is gesteld. NOG DUBBEL ZOOVEEL ONGEOR GANISEERDEN ALS GEORGANI- SEERDEN. Uit een interessant overzicht van het cen traal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het leger der ongeorganiseerde arbeiders nog steeds dubbel zoo groot is, als dat der georganiseerden. Georganiseerd zijn on geveer 809.0/10 werknemers, ongeorganiseer den 2% millioen. Echter is deze verhouding niet over de geheele linie dezelfde. .Zoo is b.v. het per centage Reorganiseerden in belangrijke bran ches als de bouwvakken en de metaalin dustrie op ongeveer 50 te stellen. Voor het personeel in rijks- en gemeentedienst be loopt dit cijfer plm. 67, voor onderwijzers en leeraren zelfs bijna 90. Een zee»- laag per centage heeft daarentegen de kledingin dustrie (plm. 10), een iets minder laag de landbouw (plm. 20). De richtingen. De zoo vaak besproken verscheidenheid in richting der vakbeweging komt tot uit drukking in de 8 vakcentralen, die begin 1940 bestonden. Van deze 8 tellen slechts 3 meer dan 100.000 leden, nl. het X.V.V. (322.000), het R. K. Werkliedenverbond (191.000) en het Chr. Nat. 'Vakverbond (120.000). Daarop volgt de Nederl. Vakcen trale, het Verbond <Jer neutrale organisaties met 50.000. Tezamen omvatten deze vier cenralert ongeveer 85 van de geheele vak beweging. Onder de overige 15 vielen de vier kleinere centralen, waarvan het inmid dels opgeheven links-socialistische nat.-ar- beidssecrctariaat met 10.000 leden de groot ste was en voorts een groep van. organisa ties, die geen deel van een vakcentrale uit maken. De groei. Uit de volgende cijfers blijkt de groei der vakcentralen sedert V1914. Vanavond gaat <?e verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.45 uur N.V.V. 86.000-322.000; R. K. Werklieden^ verbond 29.000—191.000; Chr. Nat. Vakverb. van 11.000^—120.000; Nederl. Vakcentrale van 4.000—50.000. Wat het aantal georganiseerden betreft in verhouding tot de bevolking loopen voor de provincies de cijfers veel minder uiteen dan voor de steden. Noord-Holland. Utrecht en Groningen zijn met. 10 het hoogste, Dren the is met 6 het laagste. De herstelwerkzaamhe den aan het eeuwenou de en historische orgel In de Westerkerk te Am sterdam, die thans zoo ver gevorderd zijn' dat het instrument binnen afzienbaren tijd weer voor kerkdiensten en concerten fn gebruik kan worden gesteld. (Foto Pax-Holland) Een ton voor het concertgebouw-orkest B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor, verschillende kunstinstellingen te subsidieeren. De ongunstige stand der ge- meentefinaneiën noodzaakt echter zich tol de belangrijkste instellingen te beperken, Nieuwe subsidies worden niet gegeven. Het Concertgebouworkest, dat een tekort van f 75.000.— begroot, stelt het college voor met f 100.500 en een extra garantie van f 20.000 te subsidieeren. Voor de Nederland sche operastichting denkt men f 10.000 uit te trekken, voor den Amsterdamschen Kunstkring is f 6000.— en voor de plaatse lijke georganiseerde zang- en muziekver- eenigingen totaal f 9500 beschikbaar. In politieke kringen te Londen is men volgens U. P. van meening, dat. na het sluiten van het bondgenoot schap tusschen Japan en de asmo- gendheden de Engelsche politiek in het Verre Oosten zich zal bewegen in die richting, dat Cjjina als een bondgenoot van Engeland zal worden behandeld. Men is reeds bezig, te bewerken, dat. niet slechts de weg door Birma weer voor frans porten naar Tsjoenking zal worden openge steld, doch ook dat aan Tsjang-Kai-Sjek rechtstreeksche hulp zal worden verleend. Er gaan geruchten, dat de Engelsche re geering reeds verschillende maatregelen in die richting in studie heeft genomen, bijv. de verleening van een voorloopig crediet, van een half millioen of een millioen Pond Ster ling aan Tsjoenking, welk bedrag voor aan koop van Engelsche olie in Birma zal. worden gebruikt. Voorts zal mogelijk een militaire en econo mische missie naar China worden gezonden die onder leiding zal staan van een bekend officier en die de opdracht zal hebben ver dere stappen voor te bereiden Over den aard der verdere maatregelen is nog niets uitge lekt. „Druk van de Ver. Staten". Het Japansche blad „Jomioeri Sjimboen" schrijft, dat aan het van Engelsche zijde aan gekondigde voornemen,de weg door Birma weer open te stellen, door de Japansche re- gcering de grootste aandacht wordt besteed. Men legt er den nadruk op, dat Engeland daarmede niet alleen de zijnerzijds in het drie maanden geldige verdrag opgenomen be paling, dat nieuwe onderhandelingen zouden worden gevoerd, zonder meer voorbijgaat, maar ook, dat Engeland hiermede duidelijk te kennen geeft, op Japansche eischen über haupt niet meer te zullen ingaan. Deze plotselinge verandering in de houding van Engeland is, naar men van Japansche zijde opmerkt, Jioofd- zakelijk een uitvloeisel van druk, die door de Vereenigde Staten wordt uit geoefend. „Japan zal anderen mogendheden, aldus besluit het blad, die zich zonder begrip ver zetten tegen de natuurlijke reorganisatie van Oost-Ozië, niet onnoodig smeeken haar houding te wijzigen". De Japansche regeering zal, naar officieele kringen met klem verzekeren, de hindernis sen met alle kracht weten opzij te schuiven. Het einde van den Chineeschen oorlog nabij. In Japansche militaire kringen denkt men thans zeer optimistisch over den krijg tegen China. Nu Fransch-Indo China als springplank ge bruikt kan worden, acht men de positie vai* Tjang-Kai-Sjek vrijwel hopeloos. Het is thans mogelijk Tsjoenking als in een tang te knellen, waarbij het. naar het oosten gerichte front van Yoenan gemakkelijk onder den voet te loopen moet zijn. Daarenboven is het thans mogelijk om via Indo-China oprukkend, den weg naar Birma op Chineesch gebied te bereiken terijl tenslotte het bezit van de vliegvelden in Indo-China het Japan mogelijk maakt, vrijwel het geheele gebied waar de Kwo- mingtang le scepter voert, te beveiligen. In Tokio verheelt men niet, dat het uit houdingsvermogen van China den .Japan ners zeer is tegengevallen. Men had een veel spoediger ineenstor ting verwacht. Thans echter is men vol ver trouwen, aan het taaie leven van den Chi neeschen kolos een einde te kunnen maken Of'het, groeiend verzet van de Vereenig de Staten en Engeland tegen de Japansche aspiraties remmend zal werken en plannen van Tokio in de war zal sturen, moet wor den afgewacht Eén ding staat wel vast:- er trekken zich donkere wolk'en boven het Verre Ooste>- sarnen en het ziet er naar uit. dat er wr: nig voor noodig is. om ook den Stille- Oceaan in vuur en vlam te zetten. Om brandstoffen te sparen. (Van onzen Haagschen correspondent) Naar wij vernemen, zal dit jaar voor de lagere scholen de herfstva- cantie, welke anders in de laatste dagen van October of de eerste van November valt, waarschijnlijk ver vallen, hetgeen dan gecompenseerd zou worden door verlenging van de Kerstvacantie. Overwogen wordt de kerstvacanties, ook voor de middelbare scholen waar de herfstvacantie wel gehand haafd wordt een heel eind in Ja nuari te verlengen, teneinde in deze koudste maand brandstoffen te be sparen. EIKELS zoeken loont de moeite STAATSBOSCHBEHEER BE TAALT GOEDE PRIJZEN. Evenals andere jaren worden door staatsboschbeheer eikels ingekocht, doch dit jaar heeft de aankoop van eikels een bijzondere beteekenis, om dat zij thans meer dan ooit een be langrijke aanvulling van onze vee voedervoorziening vormen. Er wor den gewoonlijk prijzen gemaakt, van 4 tot 5 cent per kg., maar staats boschbeheer biedt meer en wel 6 cent voor de Amerika ansche en 7 cent voor de gewone inlandsche eikels. Dat komt, omdat staatsboschbeheer alleen goede uitgezochte eikels ge bruiken kan. De opgekochte hoeveel heden eikels worden namelijk, na zorgvuldig geschift en uitgelezen te zijn, als zaaigoed gebruikt. Voor Zeist en omgeving is 't Inza- melstation gevestigd bij den bosch wachter, den heer H. v. d. Hoef te Austerlitz. 6

Schager Courant | 1940 | | pagina 1