Geen zomerscboeise! meer Atnerikaansche en drooi regenmakers rs Opnieuw bommen op Amsterdam Nasleep van de bommen in de Kinkerstraat De onderhandelingen te Batavia Bedrog met scheermesjes Door de duisternis misleid Een goedkoop hapje Samenzwering in Mexico .Voortdurende groei van Nederlandscbe Unie Rusland koopt Finsche schepen Vrije verkoop aan het publiek thans verboden. 's-GRAVENHAGE, 2 October. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden de ver koop van zomerschoeisel niet meer is toegestaan, zonder dat hiervoor een bop of vergunning wcrdt ingeleverd. De vrije verkoop van dit artikel aan het publiek, welke tot dusverre mocht plaats vinden, is dus thans verboden. Tevens wordt er de aan dacht op gevestigd, dat schoeisel, hetwelk na verkregen machtiging van den directeur van het rijksbu reau voor huiden en leder te Am sterdam is gestempeld met de woor den „vrije van bon" of „afgekeurd schoeisel R H.D.", thans aan het pu bliek kan worden verkocht, zon der dat hiervoor een bon of een ver gunning behoeft te worden ingele verd. De vijftigste Engelsche bom op Rozenburg. De Engelsche vliegers zetten ook den vori gen nacht hun verraderlijkè aanvallen op de Nederlandscbe burgerlijke bevolking voort. Wederom verschenen vijandelijke vliegtui gen boven de hoofdstad. Zij trachten huizen in het noordelijk stadsdeel te treffen. De bom men kwamen echter terecht aan den bin nenkant van een dijk. De dijk werd licht be schadigd, terwijl ruiten van woningen in de omgeving sprongen. Bovendien is gisternacht een uitgebrande lïchtkogcl in de tuin van het perceel derde Helmerstraat 88 gevallen. Het projectiel, dat geen schade veroorzaakte heeft, is door des kundigen verwijderd. Bommen op Rozenburg. In den vorigen nacht is de vijftigste Engel sche bom sedert den aanvang van de bombar dementen op het eiland Rozburg neerge komen. Hij behoorde tot een serie van ze- van brisantbommen. Twee projectielen ont ploften niet. De bommen, die wel tot ontploffing kwa men brachten gröote schade toe aan den vil la in het centrum. Verder werden verschei dene woonhuizen beschadigd, terwijl het electrisch net en het telefoonnet werden ge stoord. Ook op Eist en Aal ten zijn bommen .gewor pen. Persoonlijke ongelukken kwamen ook hier niet voor. Bommen op Oostelijk Rotterdam Engelsche vliegers hebben Dinsdag avond boven het Oostelijk deel van Rotterdam bommen geworpen. Ne gen bommen kwamen terecht in de volkstuintjes bij het Toepad, waar eenige materieele schade werd aan gericht. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. Op 13 Augustus j.1. vielen, men zal het zich nog goed kunnen herinneren, tal. van bom men op de hoofdstad, waarvan het. grootste deel in de Kinkerbuurt terecht kwam. Voor al de Kinkerstraat heeft hiervan ernstig te lijden gehad, niet zoozeer door den inslag zelve als wel d oor de gedwongen stopzetting van het verkeer gedurende de periode, dat de bommen, in het wegdek en in het behang- selhuis, onschadelijk gemaakt moesten wor den. Het betrof hier een tijdperk van niet minder dan zestien dagen, waarin de win keliers ernstige schade hébben opgeloopcn. Van de zijde van de getroffen winkeliers kwam kort na de tragische gebeurtenis de wcnschelijkheïd naar voren door handelend optreden den ergsten nood te lenigen. Ruim tachtig winkeliers zijn hierbij betrokken, niet alleen in de Kinkers!raat, maar ook op de Da Costakade en in -de Da Costrastraat. In de tweede helft van Aug. reeds werd besloten tot de oprichting van een yoorloopi- ge commissie voor de schaderegeling betref feilde den bominslag in de Kinkerstraat en omgeving, welke steun wenscht 1e verlee- ncn aan degenen, die dervingsschadc geleden hebben. Onder voorzitterschap van den heer A. Tb. Waalberg is Dinsdaeavon-d vergaderd nadat deautoriteiten .hiertoe haar toestem ming verleend hadden. De voorzitter zette uiteen dat de gedupeerden zich op deze wijze ze hadden georganiseerd, aangezien de scha de enqueté commissie, welke zich uitsluitend bezig houdt met de geleden ooriogschade, haar aandacht niet aan dit geval van der vingsschadc kon besteden. Spreker duidde er tegelijkertijd op, dat uit do achttien ingeko men schadeformulieren reeds gebleken was, dat hier sprake was van een bedrag van ruim vijfduizend gulden "aan verloren geganp winstderving door bominslag en zijn gevol gen, zoodat bij tachtig winkeliers wel gere kend kan worden op een seliadf. van tien duizenden guldens. Hij sprak zijn vreugde uit over de blijken van saamhorigheid onder den middenstand, zooals het beschikbaar stellen van gelden tot steun van de getrof fenen en de verstrekking met aanzienlijke korting van goederen. Nederlandsch Indië niet betrok ken btj het Driemogendheden- pact? De woordvoerder van het Japansche depar 'tement van buitenlandsche zaken heeft in de dagelijksche persconferentie medegedeeld, dat hem niets bekend is van liet aan de Ja pansche regcering toegeschreven voorne men Kobaywsji uil Nederlandsch-Indië terug te roepen. Feitelijk, aldus betoogde de woordvoerder, is Koba.vasji met zijn onder handelingen nog niet begonnen. De bespre kingen, welke tot dusver tusschen de leden van zijn delegatie en de autoriteiten van Ne derlandsch Indië gevoerd zijn, waren slechts van inleidenden aard. De japansche regce ring volgt het verloop* der missie van Ko- bayasji met de grootste belangstellihg. Tegenover vertegenwoordigers der Japan sche pers heeft de chef van het Nederland sche propagandabureau in Batavia ver klaard, dat naar zijn meening het driemo gendhedeiipact betrekking heeft op alle ge bieden van Oost-Azië, met .uitzondering van Nederlandsch Indië, waarvoor door hot pact geen nieuwe toestand wordt geschapen. In de betrekkingen van Japan tot Nederlandsch Indië is naar zijn meening niets veranderd. Hij hoopt ook, dat de tegenwoordige eco- mische onderhandelingen tusschen Japan en Nederlandsch Tndië in vriendschappclijkcn geest zullen worden voortgezet. Een wfn kei ierster in de Bezuidenhoutwijk te 's Gravenhace had op 7 Maart j.1. van een reiziger, die zich als „Baco" aandien de en die den indruk wekte dat hij van de staalwareiifabrick Baco kwam, een par tij van 500 scheermesjes gekocht, waarvan haar na diens vertrek bleek, dat er aller lei gebruikte en beschadigde tusschen wa ren, terwijl bij sommige do scheerzeep nog aan de randen zat. Daar ze als nieuwe mesjes van „Baco- edelstaal" door den reiziger waren aange prezen, achtte de winkelierster die voor de partij f 6.had betaald zich opge licht. Zij deed van het geval aangifte en op 12 Juli veoordeeldc de 'politierechter den reiziger tot drie maanden gevangenistraf wegens oplichting. De reiziger kwam in hooger beroep, om dat hij dc straf te hoog vond. Hij verklaar de voor het Gerechtshof, dat hij den paard Baco had opgegeven, omdat deze een com binatie is van de eerste twee letters van zijn eigen naam en de toevoeging „co". 'De partij bestond uit twee doozen van honderd mesjes voor f 6.waarbij drie doozen gratis werden gegeven ter verspreiding on der de klanten van dcu winkel, die andere artikelen, bijv. sigaren, kwamen koopen. De winkelierster getuigde, dat dc reiziger zich als vertegenwoordiger van „Bacö-Hol- land" had voorgedaan. Den naam Baco kende zij als dien eener sleutel fabriek. De aangeboden mesjes maakten uiterlijk den indruk nieuw te zijn. Op de enveloppe prijkte een mannenhoofd, zooiets als op de „Glad-weg" mesjes* Doch toen zij later de pakjes opende kwamen Vele geroeste, be schadigde en zelfs met scheerzeep bezoe delde mesjes te voorschijn. Ook waren er vele bij van een merk „de 100 000'. met prijsaanduiding tien voor een kwartje. In hoofdzaak waren het gebruikte mesjes. De procureur-generaal achtte de tenlaste gelegde oplichting bewezen en hij eischte bevestiging van het vonnis. Verdachte's raadsman pleitte vrijspraak, subs. een voorwaardelijke veroordeeling. Wij hier in Nederland waar men verhaast is, als het een heele week -droog is gewe.est, kunnen ons moeilijk voorstellen, dat er an dere landen zijn, waar nten het doodgewoon vindt, als het enkele maanden achter elkaar droog weer is. Toch heeft ook Nederland zijn „regenmaker" gehad in den heer A. Veraart; het valt dus in het geheel niet te verwonde ren, dat landen, waar doorgaans een groote droogte heerscht, meer dan cén regenmakcr hebben. Stofstormen en perioden van groote droog te. Ziedaar de beide jaarlijks lerugkeerende plagen van het door roofbouw en ontbos sching weerloos gemaakt Noord-Amerikaan sche continent. Geen zomer gaat voorbij, zon der dat een catastrofe van min of meerdere groote omvang zich voordoet. Telkenjare dui ken de meest zeldzame projecten op om den hemel het uitkomst brengende'water af te dwingen. „Hoe bestrijdt men de droogte?" en „Hoe laat men den regen strocmen?" zijn problemen, die tal van vernuftige hoofden ieder jaar bezig houden. Sommige van de Amerikaansche regenmakers gaan weten schappelijk te werk, terwijl andere weer hun fantasie de vrije loop laten, doch beide cate- goriën vinden g,eloovige zielen, die hen voor hun meer of minder goede diensten ruim schoots beloonen. De een wil de wind in reusachtige bevrie zingsapparaten afkoelen, een ander weer wil de wolken met zwaar geschut bombardeeren een derde wil de lucht door middel van vlieg tuigpropöllers tot regen dwingen enz. enz. Eens stelde een uitvinder in alle ernst voor, aan de kust een meteorologische huis te hou 'wen van zeshonderd nieter hoogte. Deze schoorsteen zou naar boven toe wijder wei den en moest de vochtige lucht opzuigen,-die dan eenmaal boven de buis zou condensee- ren tot régen. Alle projecten, van' de Amerikaansche re genmakers hebben een wetenschappelijke kern. De moeilijkheid, die zich hierbij even wel voordoet ligt in de onmogelijkheid om het project op groote schaal uit te voeren. Maar aan de praktijk schijnen de meeste uit Twee mcnschen te water geraakt en verdronken. Uit het water onder de brug bij het Vail- lantplein te 's-Gravenhage, is het. lijk opge haald van den 67-jarigen J. T„ wonende aan de Delftschelaan, die Vrijdag j.1. door de duisternis misleid, aan de Zuid Binnensingel is te water geraakt en verdronken. Het lijk is door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ver voerd. Ook te Oude Pekela heeft de politie gis termorgen uit het Pckelerdiep aldaar het lijk van den 50-jarigcn gehuwden loodgie ter W. F. wonende teV lagtwedde. opgehaald. De man werd sedert Maadag j.1. vermist. Vermoed wordt, dat hij, door de duisternis misleid te water is geraakt. De fiets werd eveneens gevonden. Misbruik gemaakt van zijn posi tie als verloofde Door zijn meisje in de cafetaria bediend. In een cafetaria te Amsterdam werkte een 21-jarige dienster, die zich gisteren met den 25-jarigen jongeman, met wien zij toen tertijd verloofd was, voor de rechtbank te verantwoorden had voor oplichting van haar werkgever. In April van dit jaar was de jongeman enkele malen komen eten, zoo ook 11 April, waarbij hij door zijn meisje bediend werd. Op het. kopje koffie volgden een bier en een Wiener Schnitzel, in totaal een bedrag ver tegenwoordigend van circa negentig cent. De mannelijke vérdaehte kwam echter aan de kassa een bonnetje aanbieden, waarop slechts een bedrag van tien cent genoieerd stond. Negentig en tien cent, het zijn bedra gen. die de belangrijkheid van deze zaak duidelijk genoeg aantoonen, aldus merkte de officier van justitie, mr. P. S. 's Jacob, in dezen op, doch aan den anderen kant was hier sprake van een opzettelijk bena- deelen van dc cafetaria. Het jongemensch had daarbij misbruik gemaakt van de posi tie van zijn verloofde, die bij het aannemen der orders daarvoor bonnetjes uitschreef en, om hem ter wille te zijn, onjuist ingevuld had. De officier van justitie vorderde tegen beide verdachten een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee maanden, daarbij reke ning houdende met-het blanco strafregister, dezer menschen, bcne\ens een geldboete voor ieder van hen van acht gulden. Nadat de verdediging erop aangedrongen had de .vrouwelijke verdachte niet zoozfecr als hoofdschuldige als wel als medeschukli ge te bschouwen, mede met het oog op. haar verhouding tot den mannelijken verdachte werd het vonnis op 16 Ooctober bepaald. In de stad Monferry, in den staat Nuevo Leon zijn de autoriteiten een samenzwering op het spoor gekomen, die onder leiding stond van generaal Andres Zarzoza. Toen de politie de samenzweerders wilde arres teeren, kwam het tot een schietpartij, waar bij de generaal en een tweede persoon wer den gedood. De orde werd hersteld, verschei dene samenzweerders werden gearresteerd De voorgenomen putsch in Monterry zou het sein hebben moeten vomen voor een alge- meencn opstand in den staat Nuevo Leon. vinders niet te denken. Zoo was er eenigen tijd geleden een uitvinder, die aan de regec-' ring dc noodige credieten vroeg om een kunstmatige berg te bouwen tot een hoogte van 1500 meter en op een oppervlak van 150 vierkante meter. Deze berg zou volgens den ontwerper van het project de bodemwind naar boven trekken, waardoor zich aan de andere zijde van den berg regen zou vormen. Een dergelijk gevolg zou volgens een andere regenmaker een reusachtig lang zeil, dat door luchtballons in de hoogte zou kunnen worden gehouden, hebben. Een paar jaar geleden werd zelfs een pro ject gepatenteerd oni de hemel met kooldio- xyclegas-granaten te bombardeerén.» De pro jectielen zouden vóórzien worden van een tempeerring, waardoor zij op een vooraf be paalde hoogte zouden ontploffen. Het gas zou de lucht in de wolken afkoelen, waar door neerslag gevormd moest worden. Een ge leerde, die van dit project een speciale stu die gemaakt heeft, heeft uitgerekend, dat 6 millimeter neerslag op een oppervlak \an slechts één acre (d.i. ongeveer 40 are) op ongeveer 600.000 dollar zou komen te staan, hetgeen voor een klein regenbuitje wel een hooge prijs is. Alle pogingen om regen te verwekken heb ben in de Vereenigde Staten een- nieuw be roep doen ontstaan, n.1. dat van regenmaker. Deze lieden-bereizen de landbouwdistricten van het Amerikaansche Westen. Zij bieden den boeren hun diensten aan en beloven voor een hoeveelheid regen te zorgen tegen een vooraf vastgcstelden prijs.. De boer be hoeft slechts te betalen, wanneer het experi ment gelukt is. Is de koop gesloten, dan zet de regenmaker op een van de akkers een tent' neer, waarin hij zich opsluit met zijn appa raten. Spoedig stijgt een blauwgrijze damp uit de tent, ten bewijze, dat de regenmaker aan het werk is. Na een half uurtje wordt de tent weer opgevouwen en de regenmaker deelt den boer mede, dat hij het noodige ver richt heeft. De boer moet nu maar kalm af wachten tot de regen komt. Wannéér nu de regenmaker de natuur op zijn hand heeft, heeft hij een flinke som gelds verdient. Het spreekt vanzelf, dat de regenmakers van te voren terdege de weerkaarten en Haar oproep werd in alle lagen der bevolking verstaan. Van de zijde van De NederlandscheUnie deelt men mede: Wanneer wij thans na twee maanden, een oogenblik „algemeen appèl" houden, kunnen wij met groote voldoening nu reeds conclu- deeren, dat wij onze volgelingen vermochten te verwenen in alle lagen der bevolking en in alle politieke kringen. Aan de hand van deze grocpeering kunnen wij uitmaken, dat De Nederlandscbe Unie inderdaad op haar eigen nieuw program, waarin de Nederiand- sche volksgemeenschap voorop staat, reeds vele honderdduizenden uit vrijwel alle krin gen 'en kampen achter zich mocht vereeni gen- De adviezen van mannen als dr. Colijn en prof. Slotemaker de Bruine hebben uiteraard de Toetreding uit dit kamp aanzienlijk ge remd. Desniettegenstaande blijft het. aanmel dingen stroomen uit de kringen van hen, die vroeger A.-R. en C.-H. stemden. De Katho lieken .volksgroep, die vroeger al in eigen kring zooveel gedaan had voor dc verbrei ding van de gemeenschapsgedachte, vond voor een belangrijk deel, van ondernemer tot arbeider, en boer tot middenstander, haar weg naar dc Nederlandscbe Unie. Aanvankelijk brachten dc gebeurtenissen van na 14 Mei een algeheele terneergeslagen heid en gevoel van onmacht teweeg in het socialistische kamp. Geleidelijk aan keerde echter ook daar de levensmoed en dc daad kracht terug en parallel daarmede groeit, vooral de iaatste weken, in steeds sneller tem po het aantal modern georganiseerde arbei ders, die, met het oude gemeenschapsideaal voor oogen, in de Nederlandscbe Unie mee willen bouwen aan: een ware volksgemeen schap, een in daden zich uitende sociale rechtvaardigheid voor allen. De toevloed uit het V.D.-kamp is eveneens verrassend groot. Er zijn Liberalen, die zich nog op advies van professor Tclders meenen te moeten onthouden, doch tegelijk zijn er gelukkig re'eds vele liberalen, waaronder tal- looze werkgevers, die inzien en erkennen, dat eveneens in het economische leven de tijd van 'het ongebonden individualisme voorbij is en dat ook het kapitaal den arbeid moet dienen, zooals ook in dezen kring reeds vóór den lOdcn Mei wel werd betoogd. Zoo groeien wij gestadig, ook nu nog steeds met duizenden per dag. Intusschen blijft dc Unie onvermoeid verder werken, bereid om een ieder dc hand te reiken, die, met ons, het „nieuwe" en het Ncderlandschc evenzeer als- een onverbrekelijke eenheid ziet. Londen krijgt een „schuilkelderdictator" Londen krijgt een schuilkelderdictator, meldt de Londensche correspondent van „Dage'ns Nyheter". Zijn taak zal daarin be slaan te zorgen voor aanvulling in de on voldoende schuilgelegenheid. Voor dit ambt is uitverkoren admiraal Sir Edwards Evans. Vooral moet hij ervoor zorgen, dat de schuilgt-legcnheden niet alleen overdag maar ook des nachts voor het publiek ge opend zijn. Voorts meldt de correspondent, dat het stadsbestuur 200 gelegenheden gaat inrichten waar dak. en broodeloos gewor den Londenaars een maaltijd kunnen krijgen. meteorologisch berichten hestudeeren. Ook beloven zij nimmer méér regen, dan in -het betreffende district in normale omstandig heden valt. Een van de* meest beroemde re genmakers werkte ecduronde 15 jaren in den staat Texas. Hij had daar een enorim succes. Voorts had hij niet een landbouw- verecniging in Alberta (Canada) een con trast loopen van 1000 dollar per iedere 214 c,M. neersalg. Duiken in het Westen van Amerika ge regeld tal van reirenmakers op. in het Oos ten daartegen, waar de regen zeer over vloedig' is, heeft men speciale „droogtema kers". Dc directie van een renbaan nam eenige jaren geleden een dergelijke specialist in dienst, die er voor zorgen moest, om gedurende oen week de regen van de ren baan te houden. Zijn honorarium bedroeg 1000 dollar per dag. voor den Zaterdag en Zondags zelfs 2500 dollar. De man had ge luk. want eeen enkel regendrupje viel ge durende zijn contracttijd. Veertien dagen later werd de man opnieuw geëngageerd. Toen gutste het hemelwater zonder ophou den naar beneden, zoodat de autoriteiten an dermaal kon-den vaststellen, dat het geen mensch gegeven is regen te maken of te voorkomen. De regenmakers laten zich echter niet van de wijs brengen en gaan lustig voort nieuwe projecten en machinerieën, te bedenken om kunstmatig regen te voor schijn te roepen. Zelf? is er één bezig om voor de Vereenigde Staten een kunstmatig klimaat te schennen. Dit doel wil de man trachten te bereiken door het bouwen van een serie van vijfduizend ovens langs de Canadeesche grens, die de koude lucjht uit deze streken op hoogere temperaturen moe ten overbrengen. En dan is er nog een land, waar men eigenlijk practisch geen paraplu noodig heeft! Deze droogste plek op onze aarde is Paita in Peru, dat ongeveer 6 graden Zuider breedte ligt aan een kust, die in historische tijden 12 meter gerezen is. De gemiddelde tijdsruimte tusschen twee regenbuien be draagt daar 7 jaren. Toep de Amerikaansche professor- Lamont in Augustus 1934 deze plaats bezocht, had het er kort van te vo ren van 10 uur 's avonds tot den volgenden namiddag geregend, maar dat was dan ook de eerste regen in 8 jaar! Na dien tijd heeft men tot nu toe echter ook nog geen herha-, üng van een regenbui gehad. Vochtige ne vels zijn er vrij menigvuldig. De flora van deze droge streek is zeer arm aan soortc-n; toch gedijt er nog een soort katoenpjant. die door haar zeer lange wortels in staat is, het vocht diep uit den bodem te halen. Duitsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weermach1 maakt bekend: Het luchtwapen heeft op 1 October en h den nacht van 1 op 2 October weer talrijk voor de oorlogvoering belangrijke doelen ii Londen alsmede in Zuid- en Midden-Enge land aangevallen. .Omvangrijke branden ei ontploffingen konden worden waargenomen Deelen van een gevechtsformatie onder be vel van den groepscommandant majoo Halm bombardeerden ondanks het sterke al •wecrgeschut de luchthaven van Pèmbrokc Carew, plaatsten treffers van zwaar kalibe op de hangars, beschadigden een aantal vit andelijkc gevechtsvliegtuigen door bomme en machinegeweervuur op den begane grond en keerden zonder verliezen naar hu punt van uitgang terug. Andere formatie gevechtsvliegtuigen deden aanvallen op rf havencomplexcn van Liverpool- alsmede c de haven- en industriecomplexen van Mat chcster. Branden en ontploffingen veroo zaakten zware schade. Voorts gelukte hi door een verrassenden aanval van afzond lijke gevechtsmachines een wapenfabriek t( noorden van Londen en een in de buurt f legen vliegveld voor nachtvluchten met vt treffers van zwaar kaliber te bestoken. Britsclie vliegtuigen werden overdag nói 1)0ven Rijksgebied nóch hoven de do Duitschland bezette gebieden waai-genome Des nachts deed de vijand met verschelde vliegtuigen aanvallen op een reeks van s' den in West-Duitschland, waar tal van w ningen door brand zware schade opliep* Eenige bommenwerpers vlogen via Nooi Duitschland ook naar de Rijkshoofdstt doch werden hier door het. welgemikte vu van de luchtdoelartillerie uit hun aanva richting weggedrongen. Ten oosten van B lijn wierpen de Britsche vliegtuigen verse) dene brand- en brisantbommen op een p? nenbakkérij. Andere schade aan personen gebouwen werd hier niet aangericht. De v liezen van den vijand op 1 October en in c nacht van 1 op 2 October bedragen 17 vli tuigen, waarvan 15 in luchtgevechten. door een nachtjager en een door luchtdc artillerei werden neergeschoten. Twee Di sche vliegtuigen worden vermist. Den Ij sten tijd zijn den vijand door de sterk onf.v kelde afweermethoden van de nacht jagers van de luchtdoelartillerie 'zware verlie: toegebracht. Bijna overal werd de vijand hinderd zijn aanvalsplannen op dc beraa de wijze uit te voeren. Jouhaux gearresteerd? Bij geruchte verluidt uit Vichy, dal L Jouhaux, de vroegere leider van het Fi sche vakvereenigingsverbond, in arrest gesteld. Dc Deutsche Bergwerks-Zeitung m uit Helsinki, dat op het oogenblik tussc deSovjet-Unie en Finland onderhandi gen gevoerd worden over den aankoop een groot aantal schepen in Finland, is reeds een contract gesloten op gi waarvan Finland schepen tot een p menlijke waarde, van 700 millioen sche mark levert, en wel mcerenc sleepbooten en lichters. De Finsche in uit Sowjet-Rusland is den laatstcn tijd j vooruit gegaan. Reeds vreoger is een eenkomst gesloten, waarbij de geheêlë hoefte van Finland aan zout gedekt wi Groote hoeveelheden zout zijn reeds Rusland geleverd en onlangs is men contract overeengekomen voor de leve van 15.000 ton graan, dat vanuit L< grad met Finsche schepen naar Fin vervoerd zal worden. Tevens is met Sovjetunie de levering van 6.000 ton ker overeengekomen. Voorts heeft een sche commissie in Reval onderhar over den aankoop van het gehcele Est! sche rogge-overschot. Voorloopig heeft, een verdrag gesloten voor de levering 10.000 ton rogge. Zware overstroominj in Sjanghai Sjanghai en de geheele omgeving wc geteisterd-door een overstrooming welfc ergste genoemd wordt sinds 30 jaar. Eei foen, gepaard gaande met een tropische gen welke meer dan 24 uur duurde, hec stad en de omgeving tót mijlen fn der trek binnen enkele uren onder water j De overstrooming werd nog verergerd het water van de buiten haar oevers f den rivier. Het zakenleven in Sjanghai i komen stilgelegd. Alle zaken hebben m sluiten. De goederen drijven in het v De scholen zijn gesloten. Openbare verl diensten zijn gestaakt. Honderden pa: liere auto's staan op de overstroomde ten. Dc benedenverdiepingen van alle h heeft men moeten ontruimen. Dc branc en geneeskundige dienst hebben druk wegens het bijzonder groote aantal onp ken. Het aanial slachtoffers is nog n overzien. Oudminister Pomar< gearresteerd Naar uit Vichy wordt gemeld, is de vj re rninister-Pomaret gearresteerd. Po: was minister van arbeid in het kabim ladier. In het eerste kabinet-Pétain, dt verzoek om een wapenstilstand heeft diend, was hij minister van binnenlan zaken. Omtrent de redenen zijner arre verluidt in Vichy. dat hij het is geween verlof heeft gegeven tot vertrek van vluchtelingenschip Massilïa, waarmed rijke politieke persoonlijkheden zich Marokko begaven. Intusschen zouden ernstiger en actueeler redenen de aanb zijn voor de arrestatie van Poiwaret, naar bij geruchte uit Vichy verluidt, he den laatstcn tijd tegen Pétain ge,ageer met zijn politieke vrienden een -soort o tiecenfrum tegen de regeering van Viel vormd.

Schager Courant | 1940 | | pagina 6