Bent U 't zelf? Nou, dat ziet U toch wel!,. Wanneer loonsverlaging Bbtsïog tusschen autobus eo vrachtauto Avontuurlijke reis van CHAUTEMPS Gebrek aan brandweerlieden in Engeland ACTIVITEIT TER ZEE EN IN DE LUCHT Bewoonsters van de Laan van Meerdervoort te den Haag, die in het voorjaar mede gedaan grond in de omgeving van haar woning, plukken nu de vruchten van haar arbeid. hebben aan de rush op braakliggenden De groente staat er goed voor (Foto Schimmelpennlngh) Stamkaart-con frontatie aan den loopenden band (Van onzen Amsterdamsch'en correspondent) Een onzer Amsterdamsche medewerkers bracht enkele uren door in een der vele lo kalen, die tijdelijk zijn ingericht voor het gereedmaken der voorloopige indentiteits- kaarten. Van de atmosfeer, die er door dit tijdelijke werk en de bezoekers der Amster dammers gebracht wordt, vertelt hij in on- derstaanden brief uit dC hoofdstad. „Is U dat zelf?" „Jawel, meneer". „En is dat Uw eigen liandteekening?" „Die? 0. ja meneer, van mezelf". „Hebt U iets meegebracht, papieren of zoo, waaruit blijkt dat U het bent?" „Papieren? Nee, maar kijkt U maar op 't portretje, dan kunt U toch zien dat ik 't zelf ben „Ja, maar 't gaat ook om de stamkaart, die had wel van een ander kunnen zijn. Wat is Uw beroep?" „Steenzetter". „Geboren?" !,Ja meneer, 1902, op 1 April, ik kan 't niet helpen". „Mooi gaat U dan maar naar die me neer naast me, dan krijgt U een prikje in Uw kaart en dan is 't in orde As-je-me-nou affijn, U zal 't wel wéten. U zit er voor...." „Bent U 't zelf?"... 1'IIistoire se répète, eindeloos en in een Holandsch gezapig tem po, waarin men vaderlandsche tradities her kent. „Gesticht van Liefde „St. Bernardus" staat er in gulden letters op de massieve gevel van dit Amsterdamsche gebouw, waar een dozijntje gemeente-ambtenaren tijdelijk zijn tenten heeft opgeslagen om er een deel van de Amsterdamsche bevolking te instal- leeren mpt voorloopige identiteitskaarten, door portretjes op stamkaarten te bevestigen •en dit gebaar plechtiglijk met 'n officieel stempel te bekrachtigen. „Gesticht van Liefde"... en ge stelt zoo na 'n half uurtje al vast dat de mensch- lievendheid gebleven is, ook nu akelig nuchtere portretjes-manoeuvres en stereo type ambtenaars-vragen tijdelijk iets veran derd hébben aan de atmosfeer van dit huis voor ouden van dagen. Er komen ook nu veel oudjes. Schich tig, schutterig met glinsterende knijpoogjes kijken ze rond in het lokaal dat even aan een stembureau doet denken. In de rechter hand beeft de stamkaart, in de andere zit het portretje geklemd, zorgvuldig verpakt nog in het cellophaan-papier van den foto graaf. „Gaat U maar 's even zitte moeder, hier zijn nog twee gemakkelijke stoeltjes, hoor. Zoo mooi. Hoe is de naam? Geen be roep. hé? Daar is 't nou ook wel een beet je laat voor.. Zet U nou hier nog 'ns even Uw liandteekening. Kunt U 't zien? Wacht, ik zal U helpen De Amsterdamsche gemeente-ambtenaar, is anders clan hij verschijnt in de leuke stuk jes der hekel-prozaïsten Hij is psycholoog en in de eerste plaats Amsterdammer. Hit be houdt onder alle omstandigheden zijn gevoel voor humor en in werwil van de twijfel, die daaromtrent bestaat en die alle verhoudin gen heeft scheefgetrokken. Er is er één. die mij terzefdertijd aan Piet Kohier en aan Buziau doet denken. Zonder deze identiteisformaliteiten waren zijn humoristische talenten waarschijnlijk nimmer in het openbaar voor den dag geko men. Hij heeft zijn hoed waarvan hii den ganschen dag geen afstand doet een tikje schuin achterover op zijn kruin geplant en hij monstert zijn klantjes met kennersblik. Sterker nog, hij zoekt ze uit en speciali- ceert zich in ouden van dagen, die prompt door dezen aartsvader mepschenkennor op hun gemak gesteld worden. Een prachtvent, deze ambtenaar, die nimmer iets naars aan zijn ambt kan ontdekken en die daar in het stamkaart-tehuis zetelt, als het levend be wijs, dat wij onze amblenaren niet kennen. Er nestelt zich een juffrouw tegen zijn ta fel. die in antwoord op de vraag of zij zich kan legimiteeren met een monumentale fa milie-album vol vergeelde portretten voor den dag komt. „Dat ben ik, ziet U, maar jare geleje natuurlijk, en dat ook en hier... En mijn ambtenaar laat goeiig toe, dat de juffrouw baar gansche hebben en houden vóór hem etaleert met, alle vermoeiende buurvrouw-comrpentaartjcs daaraan onver brekelijk verbonden.. De stamkaart heeft iets met 's menschen burgerlijken stand te maken en het kruisver hoor is dus min of meer ecu intieme aange- genheid. Op den vraag van den ambtenaar of de sj^ruische Amsterdamsche dame, die zooevcn lunnenzwaaïde, getrouwd is, buigt ze zich discreet voorover: „Niet meer, ziet U, 'k heb veertig jaar onder de duim gestaan, maar nou ben ik al jaren weduwe. O juist, ja, en bent U dit zelf? Me lieve ziel. wou je daar nog aan twijfe len, ik geloof dat ik er raak op sta, wat?... Zoo gaat het van 8—6 aan één stuk, huis vrouwen van amper twintig jaar en van bij na tachtig, winkeliers en bouwvakarbeiders, slagers en caféhouders, chauffeurs en kan toorbedienden gansche generaties defilee- ren langs de tafels der identiteitscontróle en telkens flonkert de verrassing of goedaardi ge spot in een paar oogen. wanneer de vraag de eenig belangrijke en alles overheersohen- de vraag van den dag over de tafel klinkt: „Bent U 't zelf??" Een vraag, die seen Am sterdammer met een ernstig gezicht beant woordt. Omdat ze, hoe juist én begrijpelijk ook, op het eerste gehoor een tikje raar klinkt - - Eerst na toestemming der Rijks bemiddelaar. Er zullen weinig maatregelen door den Rijkscommissaris zijn afgekondigd, waar voor zooveel belangstelling, zoowel van werkgevers als. van werknemerszijde be staat, als de Loonverordening. Het was dan ook een goed idee van de Tel. om hierom trent eens nadere inlichtingen in te win nen bij Mr. W. A. W. Quint, secretaris van het college van Rijksbemiddelaars. Men moet, aldus Mr. Quint, onderscheid maken tusschcn de gevallen, welke zich vóór 29 Augustus hebben voorgedaan en die, welke na dien datum vallen. Voor alle gevallen vóór 29 Augustus geldt nog de verordening 0.800 van Generaal Win kelman. Hier gaat de klacht uit van den werknemer, de patroon wordt gehoord en tenslotte wordt door de Rijksbemiddelaars een advies uitgebracht, dat, indien het niet door partijen wordt aanvaard een bindend karakter kan worden gegeven. De nieuwe loonverordening. De loonverordening no. 111 van den Rijks commissaris. welke 29 Augustus jl. werd af gekondigd keert de zaak precies om. Het is thans verboden looncn en salarissen te ver lagen zonder bekomen goedkeuring, behal ve indien partijen onderling tot overeen stemming komen. Thans moet dift de werkgever zich tot Rijksbemiddelaars wenden. Vergunning tot het verlagen van looncn en salarissen mag slechts worden verleend indien dit door de economische omstandigheden noodzakelijk is geworden en dan nog slechts tot een peil. dat sociaal toelaatbaar is. waarbij plaatse lijke omstandigheden steunnormen etc. iij„ overweging worden genomen. Aan den werkgever is dus (hang de be wijslast opgelegd en dit brengt méde. dat de verzoeken meer cn meer vergezeld gaan van finantieele gegevens. Aangenomen wordt, aldus Mr. Quint, dat zij, die gelijkgesteld kunnen worden met ar beiders in loondienst, ook onder deze ver ordening vallen-. Dit wil dus zeggen, dat zij eveneens van toepassing is op provisiereizi gers. vertegenwoordigers, agënten, enz. Zelfstandige agenten, die voor eigen reke ning zaken doen, vallen er evenwel niet onder, evenmin als huispersoneel. Een verder onderscheid met de ontslag verordening is vports, dat ook het. personeel van patroons, die een vrij beroep uitoefe nen (architecten, advocaten, accountants enz.) onder haar bepalingen valt# Op de Almeloschestraat, buiten de kom der gemeente Bome, is gisterochtend een autobus tegen een vrachtauto gereden, waar door drie personen werden gewond. Omstreeks zes uur kwam een bus met 32 personen uit Almelo. In dezelfde richting reed een vrachtauto met aanhangwagen, ge laden met turf. Volgens verklaringen van den chauffeur van de autobus, reed de turf- auto zonder licht, waardoor hij deze eerst bemerkte, toen hij slechts enkele meters verwijderd was. Een botsing was niet meer te voorkomen. De turfwagen werd geheel vernield. De chauffeur, de eenige inzittende, werd niet gewond. De autobus echter reed tegen een boom en werd aan de rechterzijde in elkaar gedrukt. Drie personen werden ge wond. Dr. Stomps uit Borne was spoedig ter plaatse Stomps uit Borne'was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp, waarna, de slachtoffers naar het ziekenhuis te Almelo werden overgebracht. Zij hebben beenbreu ken en hoofdwonden.- opgcloopcn. Valsche legitimatiekaart on over bet I] te varen De overtocht over het IJ per veerpont i/ voor niet ingezetenen van Amsterdam niet goedkoop, n.1. f 0.25 per tocht. Maar inge zetenen kunnen zich een abonnementskaart aanschaffen cn betalen dan slechts een dubbeltje. Een melkslijter uit 'Oostzaan had via een Amsferdamschen vriend een val sche legitimatiekaart weten te krijgen, zoo dat liij""goedkoop over kon varen. Het be drog werd ontdekt en verd: veroordeeld lot 6 weken gevangenisstraf.' De vriend hoor de zich als medeplichtige tot veertien da gen veroordeelcn. In hooger beroep legde het Gerechtshof de straffen, resp. zes en twee w.ekeri, voor waardelijk op. bovendien zal de melkslij ter f 20 boete moeten betalen en zijn vriend f 10. Geen trams meer 's avonds na half tien De rijksinspectie luchtbescherming maakt op verzoek der Duitsche autoriteiten bekend, dat het tramverkeer in het geheele land om 21.30 wordt beëindigd. Geen Duitsche militairen in Roemenië De door buitcnlandscbe zenders versprei de geruchten, volgens welke een aantal Duit sche vliegers op een vliegveld in bet petro- leumgebied zou zijn aangekomen en Duit sche soldaten een" landingsterrein in de na bijheid van Targovist in orde zouden brén gen, terwijl verder Duitsche officieren en deskundigen verdeeld zouden zijn over de vliegvelden cn in het petroleumgehied. wor den van welingelichte zijde te Boekarest zeer beslist tegengesproken. In een kleine motorboot van Afrika naar Portugal. Onder liet opschrift „Missie of vlucht?' maakt de correspondent van de Popoio di Roma te Lissabon melding van een avon tuurlijke reis van den vroegeren Fran- schen minister-president Chaulemps naar Lissabon, waar hij na een sformachtigen tocht van zeven dagen met zijn vróuw, den Franschen consul in Casablanca en nog zestien vluchtelingen, uit Casablanca is aangekomen. De journalisten, die hem in zijn hotel bezochten, vonden hem volko men uitgeput. De avontuurlijke vlucht komt ook de Porlugeeschc politie uiterst merkwaardig voor. Alvorens zij den negen tien vluchtelingen toestemming geeft tot verder reizen, wil zij een onderzoek instel len. Intusschen heeft men vastgesteld, dat zich onder de passagiers van de motortwt vier repatrieeren.de Portugeezen bevonden onder wie de vlieger Da Costa Vasquez. die tijdens de revolutionnaire beweging van Augustus 1931 het garnizoen van Al- mada heeft gebombardeerd. De vroegere Franschc minister-president heeft den jour nalisten veklaard. dat hij een „semi offi- cieele missie" had. Hij zou een maand ge leden uit Vichv zijn vertrokken om een informatie- en propaganda re is naar Zuid- Amerïka te ondernemen. Thans was bij naar Lissabon gekomen om zich in te sche pen op een Oceaanstoomer. Hij verklaarde echter niet. waarom hij in verband met zijn missie eerst naar Casablanca was gegaan, terwijl hij evenmin een verklaring kon geven, wparom hij de reis van Casa blanca naar Portugal in een kleine motor boot heeft ondernomen, ofschoon hem toch veel gemakkelijker verkeersmiddelen ter beschikking zouden hebben gestaan. NOORWEGEN De macht der staatsraden In de Staatscourant voor de bezette Noor- sclie gebieden van 1 October publiceert, de Rijkscommisaris de verordening betreffen de de gecommitteerde staatsraden. In een principieele bepaling wordt, tot uitdrukking gebracht, dat de gecommitteerde staatsraad belast is met de leiding van het ministe rie. waarvoor hij is aangesteld. I-Iij is den Rijkscommisaris voor het ordelijke beheer van zijn ressort - verantwoordelijk. Binnen het kader van de geldende rechtsvoorschrif ten kan hij alle bestuursbeslissingen ne men. Zijn bevoegdheid strekt zich ook uit lof de beslissingen, die tot dusverre vielen onder de bevoegdheid van den Koning, de regeering cf .het Storting. De gecommitteer de staatsraden kunnen binnen bet kader van 'bun ressort door verordening recht vormen. De bekendmaking der voorschriften geschicdit in de Noorsche staatscourant, die thans weer verschijnt. Bovendien kun nen de gecommiteerde staatsraden ambte naren benoemen. De onafhankelijkheid der gerechten wordt niet geraakt, dooi* de nieuwe orde. De uitoefening van het recht van gratie berust bij den gecommitteerden staatsraad. Om het stcjzds merkbaarder gebrek aan brandweerlieden op te heffen, heeft de Bri- sche regeering volgens te New York ontvan gen berichten zicli gedwongen gezien in militaire dienst zijnde brandweerlieden uit don dienst te ontslaan. Voorts wordt ge meld, dat eenige elegante restaurants in liet Westend in Londen hun gasten een „speciale luchtalarmschotel" aanbieden, d. w.z. een avondmaaltijd voor drie tot vier dollar, waarbij is inbegrepen een matras en een slaapplaats in den kelder. Dienstplicht en huwelijk in de V.S. Het eantal huwelijken dat in September in New York is gesloten, is met 34% geste gen in vergelijking met September 1939. Dit is een gevolg van de nieuwe wet op den mi litairen dienstplicht die gehuwden voor- loopig vrijstelt. Een -schaapachtige" distributie-puzzle. - Wol op de bon en vleesch zonder bon. Schapen zijn altijd bijzondere dieren geweest (Foto Pax-Holland) Italiaansch weermachtbericht In zijn weermachtsbericht nr. 117 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: In Noord-Afrika hebben onze snelle af deelingen tijdens verkenningstochten eenipi gevechtswagens en motorrijwielen gevon den, welke de vijand ten zuiden van Sid el Barani op zijri vlucht had achtergelatci! Volgens de jongste inlichtingen blijkt dal het aantal vijandelijke vliegtüïgei welke door onze jagers zijn neergehaald waarvan melding is gemaakt in het weei machtsberirht van gisteren, twee bedraagt Voorts blijkt, dat behalve de drie vijar delijke vliegtuigen wellce in luchtgevecht?' zijn neergehaald en waarvan melding j gemaakt in het weermachtsbericht^van e?i gisteren, nog twee andere Engelsche to< stellen door onze bommenwerpers zw beschadigd zijn en een noodlanding hol ben moeten verrichten op het eiland Kret De vijandelijke luchtmachtheeft eenij aanvallen ondernomen, waarbij vijf pers non te Boeg cn een te Tobroek gewot werden. De aangerichte materieele scha is zeer gering. In het centrale deel van de Maddellar sche Zee heeft onze duikboot Medusa e viermotorig Engelsch toestel van het ty Sunderland neergeschoten. In het Ooste ke békken van de Middellandsche Zee he onze luchtmacht een vlootformatie aan vallen, bestaande uit twee kruisers, luchtbasis van Aden is door een van oi luchtformaties gebombardeerd. Al oi toestellen zijn behouden teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht bombardeei Gherilli (Sömal.iland) zonder slachtoffers maken of schade aan te richten. Tijd. een aanval op dc spoorlijn ten Noordoos van Diredaoea werd een Askari gedc en werd geen materieele schade aan richt. Japan wenscht toenadering tot Rusland „Het verleden moet bniten schouwing worden gelaten". Het driemogendh eden pact van Ber lijn en zijn mogelijke gevolgen vor men nog steeds het voornaamste thema van de Japausche pers. Op den voorgrond slaan thans Japan's betrekkingen met de Sowjelunie. Algemeen wordt in Tokio de wensch naar een verstrekkende verbetering tot uitdrukking gebracht. De Hotsji Sjimboen meent, dat het ten van een pact tusschcn Japan en jet rusland niet. slechts voor geheel Azië, maat* ook in het algemeen voor verdere betrekkingen tusschen de mop heden van het Berlijnsche pact en Sowjetunie dienstig zou'zijn. Voorwaari de normaliseering van de betrekki van. Japan met Rusland. Volgens de Tokio Asahi Sjimboen het bij het Berlijnsche pact niet sli om de bevestiging van de nauwe Dui Sowjetrussische betrekkingen, maar jf om een lot uitdrukking brengen van d reidheid tot de regeling van de So Russisch.Tapansche betrekkingen. Eei lossing van alle tusschen Japan cn Ru: hangende kwesties is mogelijk. Ru: moet echter zijn neutraliteit ook uitbn tot Tsjang-Kai-Siek. Ook de Yomioeri Sjimboen wijst o noodzakelijkheid van diplomatieke <5 handelingen tusschen Rusland en J Engeland en Amerika trachten deze t dering door tendentieuze berichten te hinderen. De benoeming van Tatekaw ambassadeur in Moskou wijst, ondubb nig op den wil van Japan tot verliet van de tegenwoordige betrekkingen, bestaat thans een volkomen nieuwe reldsituatie. zoodat bet verleden bij d( mirtg van nieuwe betrekkingen buite schouwing moet worden gelaten. Nieuwe Engelsche belofte i Amerikaansche joden Naar de New York Post meldt., hei Britsche regeering den Amerikaansch den thans concrete en formeelc belofti daan voor liet geval van een Britsche winning. Deze beloften zouden ver u hoven de bekende Balfourverklaring 1917 en zouden zijn opgesteld door dc .nister zonder portefeuille in het Bi oorlogskabinet Greenwood. Bijzondei zijn nog niet bekend. In Amerika! kringen herinnert men er aap, dat de ten, die Balfour den internationalen in 1917 d$ed, n.1. de oprichting var Joodschen nationalen staat in Palsti den oorlog, nooit zijn nagekomen, den Ai*abieren in liet geheim tegengi verzekeringen werden gegeven. Versterking van Amerikaar eskaders in hef Verre Oos Volgens berichten in de bladen uit. la zou het Amerikaansche eskader Verre Oosten zijn versterkt. Zoo zou kruiser Marblehead en de hulpkruiser Hawk zijn aangekomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat d van het Amerikaansche vlooteskader dag besprekingen heeft, gevoerd met kaansche diplomaten omtrent de evi van 5000 Amerikaanschè burgers in hai. Deze evacuatie zou geschieden ir van een verslechting der b'etrekkingi schen de Vereenigdc Staten en Japa

Schager Courant | 1940 | | pagina 8