GEEN STEUN MAAR WERK! Extfs broodrantsoen voer Boter f 1.85 per K.G. Wijziging der postzegelau tomaten Politie= reorganisatie DISTRIBUTIE VAN PAPIER DISTRIBUTIE VAN EIEREN? Aflevering donkere olie verboden HET NOORDERHCHT WAARGENOMEN HEVIGE STORM IN ARCHANGELSK Verloren scbat nit Spaansche kathedraal teraggevondea Bommen op Zweedsch gebied Spanje's beslissing Vijf en tachtig kilometer in de looppas Amsferdamscbe effectenbeurs Officieele valuta-koerse Poging om alle werkloozen In te schakelen. UITZENDING NAAR ANDERE PROVINCIES. Men schrijft ons: „Werk en Steun", het tijdschrift voor stcun- vcrieening en werkverschaffing, wijst in het September nummer er op, dat midden Au gustus 1.1. bij de verschillende werkverrui mingsobjecten 12.724 personen werkzaam wa ren, terwijl het aantal ondersteunden in de van rijkswege gesubsidieerde -steunregeling op 64.914 gesteld kon worden. 1 Juni 1.1. be droeg het aantal tewerkgostelden ongeveer €0.000. Het tijdschrift betreurt het. dat het niet mogelijk is gebleken, het aantal van 60.000 te handhaven of wat. in verband met de verbetering van de voedselpositie en de economische weerkracht van ons land nog boter was geweest, uit te breiden. In totaal laten de thans voorradige objec ten van den rijksdienst voor de werkverrui ming een tewerkstelling toe van 88.674 nian, dus bijna 90.000 man. In de gegeven omstan digheden is er nog plaatsingsmogelijkbeid van biina 46.000' man en wel in Groningen van 7500. Friesland 8100. Drente S500. Over ijssel 4700. Gelderland 3200, Utrecht 1400, Zeeland 2000. Noord-Brabant 7000 en Lim burg 2700 man. In alle provinciën laten de objecten een uitbreiding van liet getal te werkgostelden toe, behalve in Noord- en Zuid-Holland, waar een groot tekort aan ob jecten bestaat, terwijl de provincie Utrecht nog iuist voldoende werken ter beschikking heeft. Van de gesteun den in de provinciën Noord- en Zuid-Holland is een groot aantal in de groote steden opeenge hoopt en wel 16.500 in Amsterdam en 8350 in 's-Gravenhage en 16.000 in Rotterdam. Het tijdschrift meent, dat uitbreiding van het aantal tewerkge- stelden uit de westelijke centra be reikt kan worden door tewerkstelling van een groot er aantal arbeiders in de oostelijke en zuidelijke provinciën, een deskundig onderzoek naar de lichamelijke gesteldheid van de ge- steunden en uitbreiding van de werk- objecten in Noord en Zuid-Holland. 600 arbeiders uit Dordrecht vinden reeds werk in Brabant, 1000 man uit Amsterdam, Gouda en het Gooi in de provincie Utrecht. Van de „kampen" in de oostelijke on zuide lijke provinciën worden van de 4500 plaat sen reeds 3700 in beslag genomen door het Westen on wel inGroningen 1400 man, Drente 700. Overijssel 1100. Gelderland 200, Limburg 300 en Noord-Brabant 100 man- Kampen. Een aantal kampen met een gezamenlijke capaciteit van rond 6000 man is in aan bouw, welke voornamelijk bestemd zullen worden voor de steden Amsterdam, Den Maag en Rotterdam. Verder wordt getracht in de gebieden, waar nog een groote re serve van objecten voorbanden is. de ar beiders onder te brengen bij particulieren, hetzij in gezinnen met kost en inwoning, hetzij in particuliere gebouwen (werkplaat sen. fabrieken, enz). Het laat zich aanzien dat deze poging wel succes zal hebben „Werk en steun" merkt verder op, dat tot dusver vele qemeentebesturen zich op het standpunt stellen, dat een qroot aantal qe- steunden lichamelijk niet qeschikt is arbeid bij cultuur-technische werken te verrichten. Zoo bedraagt het totale aantal ongeschikt verklaarde arbeiders in de qemeenten, be- hoorende tot de districtsarbeidsbeurzen te Enschedé 2000 tegenover 3000 qeschikten. Het blad gelooft, dat de meening, dat vele arbeiders ongeschikt zijn, berust op te wei nig gegevens, en wijst er o.m. op. dat in het district Amersfoort slechts 11.9 on geschikt werd verklaard, in het district Apeldoorn 10 in het district Zutfen 14.7 AFLEVERING BESLIST ALLEEN TEGEN AFGIFTE VAN VET- OF BO TERBON. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat tot nader order voor de le vering van boter aan verbruikers een maximumprijs van f 1.85 per kg. en een minimumprijs van f 1.75 per kg. geldt. Voor levering van boter op z.g. „toewijzingen" ingevolge de boter- en vetdistrlbutie geldt deze minimumprijs niet. Nogmaals wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat aflevering van boter aan den con sument slechts tegen afgifte van bonnen van de boter- of vetkaart mag geschieden. Afleveringen van boter aan een bepaalde categorie van verbruikers zooals bakkerijen, restaurants, ho tels en dergelijke grootverbrui kers mogen slechts geschieden op z.g. toewijzingen. In verband met de wijziging der posttarieven. 's-G ravenhagc, 3 October: De wijziging der posttarieven, op 20 Au gustus j.1., maakt herziening der postzegel- en briefkaartautomaten noodig. Alleen de auto maten, welke na het inwerpen van 3 cent twee zegels van 1 cent leveren» kunnen on gewijzigd blijven, aangezien het tarief van drukwerk, waarvoor deze zegels bestemd zijn, niet is gewijzigd. De briefkaartautomaten, welke voortaan, na het inwerpen van één dubbeltje, twee kaarten van 5 cent zullen leveren, zullen het eerst in de groote steden binnen enkele da gen weer in gebruik worden gesteld. Voor den verkoop van postzegels van 7*4 cent is de oplossing gevonden, dat deze, even eens na het inwerpen van een dubbeltje één postzegel van 7*4 cent en één van 2% cent leveren. De wijziging van deze automaten is onder handen en zal vermoedelijk binnen enkele weken haar beslag hebben gekregen. In ie der geval zal worden getracht den noodzake lijken- termijn van buiten gebruikstclling zoo kort mogelijk te houden. Sinds eenigen tijd zijn enkele maatrege len in een stadium van uitvoering geko men, welke liggen op het gebied van re organisatie- der politie in ons land. Allereerst is gezorgd voor een centrale leiding, welke in handen is gelegd van ror. A. Brants, tot dusver procureur-generaal te Den Haag en wel onder den titel directeur- generaal van politie. Dan is hfet corpsmarechaussee, dat mili tair was georganiseerd, gelicht uit het verband der Nederlahdsche weermacht en is dit het karakter gegeven van een bur gerlijk rijkspolitiecorps, ressorteerende niet langer onder het departement van defciW.e, doch onder het departement van justitie. Daarenboven is dit corps, evenals trou wen? dat der rijksveldwacht. aanmerkelijk versterkt. De sterkte der marechaussee is gebracht op 4000 man, die der rijksveldwacht op 2200 map. Zooals wij reeds deze week berichtten, is dp legering dezer troepen gewijzigd. In oen bepaald gedeelte des Rijks wordt uitslui tend marechaussee ingezet, in een ander ge deelte rijksveldwacht. De marechaus.se, wordt bij uitstek geschikt geacht voor optraden in groot verhand, ter voorkoming en beteugeling van roerighe den. wat in onzekere tijden, als die welke wij thans beleven, nu eenmaal tot de mo gelijkheden behoort. Dergelijke verschijnselen plegen zich het eerst voor te doen in1 de groote bevolkings centra en het is ook daar, dat zii het groot ste gevaar kunnen opleveren. Het is der halve raadzaam te zorgen, dat er in de grootste steden steeds een machtsapparaat van beteekenis bit de hand is. dat tevens in de omgeving dier steden een meer ge regelde snrveillancetank kan verrichten ïTet ligt daarom in de bedoeling in die groote steden voel grootere eenheden der marechaussee te ron een tree ren, dan tot dusver bii ons bekend waren. Uit overeenkomstige overwegingen is te vens besloten de marechaussee nok elders desnoods oók in hef riiksve.ldwachtgébied te bestemmen voor bet verleenén van eventueel rtoivl'gén bijstand van grnoter» omvang, hetzij in het binnenland .he'zü aan 's lands grenzen. Door baar mobiliteit komt de marechaussee voor deze tank he' meest in aanmerking Met bet oog hiern" zullen er groot pre eenheden komen in alle divisip.hoofdnlantsen. Het aantal divisies wordt gebracht van 4- op 8, de hoofdplaatsen zullen rijn Amster dam, 's Gravenhage. Rev<*on on 7oom 's Hertogenhn«eh. Maastricht, Arnhem. Zwolle en Groningen. Beperking van aflevering niet te wachten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat Maatrege len zullen worden getroffen op 't gebied van de distributie van alle soorten papier en car- ton, waaronder stroocarton, in rollen en vel len. Deze maatregelen zullen worden uitge voerd door het Rijksbureau voor papier, ge vestigd Schotersingel 9. te Haarlem. Direc teur van genoemd bureau is mr. F. H. A. de Graaff. Er zal een beschikking in de Nedcrland- sche Staatscourant worden geplaats. waarin onder meer aan alle bewerkers van en alle handelaren in papier als bovenbedoeld, voor zoover zij blijkens hun jaarbalansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddelden voor raad papier van ten minste 5000 kg. beschikten, de plicht wordt opgelegd bij ge noemd Rijksbureau een verzoek tot inschrij ving in te dienen. Het zelfde geldt voor alle importeurs en agenten in papier, ongeacht de voorraden, waarover deze beschikken of beschikten. Het Rijksbureau zal te zijner tijd bij in williging van de ingekomen verzoeken tot inschrijving, vergunning tot voortzetting van de bedrijven vcrleenen. Er wordt op gewezen, dat een beperking van de aflevering van papier niet zal behoe ven te geschieden, terwijl naar zich laat aan zien, evenmin maatregelen zullen worden genomen tot regeling van de levering van pa pier aan het publiek. Ter bespoediging is thans reeds de gelegen heid tot inschrijving bij het Rijksbureau voor papier opengesteld. Den belanghebben den wordt dan ook aangeraden, zich onver wijld met een verzoek tot inschrijving tot dit bureau te wenden. bloembollen - arbeiders Tot 1 December. Het centraal distributiekantoor te 's-Gravenhage heeft beslist, dat aan arbeiders in het bloembollenbedrijf die den grond op groote diepte moe ten omwerken diepspitten of delven) tot 1 December a.s. extra broodbon- nen kunnen worden verstrekt op ba sis van 100 Uit zeer betrouwbaren bron vernemen wij, dat ook de eieren binnenkort onder de dis tributie zullen vallen. De sterk ingekrom pen pluimveestapel en daarnaast de grootere vraag naar eieren door de vleeschdistri- butie zou dit noodig maken. Officieele be vestiging van een en ander konden wij even wel niet ontvangen. Tenzij met bijzondere vergunning. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart, brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden: In de Nederlandsche Staatscourant van 1 October 1940. no. 191 is opgenomen de donkere-oliebescbikking 1939 no 1. gewij zigd w.aarbij is bepaald, dal met ingang van 1 October 1940 elke aflevering van don kere olie zonder vergunning, eeldigen bon of bewijsstuk verboden is. Hiermede zijn de percentages van 70 pet. voor over heidsbedrijven en 30 pet. voor andere ver bruikers vervallen. Voor élke aflevering moet derhalve een vergunning worden aan gevraagd zooals hieronder is voorgeschre ven. De voorloonige regeling, waarbij de distri butie van donkere olie voor de rivier- ori binnenvaart, in handen van don inspec teur-gen renal van het verkeer, resp. de se cretariaten en agentschappen van do be vracht ingscommissicS is gelegd, blijft be stendigd. De toewijzing voor de veerdiensten en veerponten, zeescheepvaart. zccleenvaari on kustvaart, wordt door het riikshucrnii voor de aardolieproducten. Ze.pstaat 109— 104. 's Gravenhage,' behandeld waarbij wat betreft zeescheepvaart, zeesleepvaart cn kustvaart, de aanvrager zijn aanvrage moet laten voorzien van advies van do sehemv vaarMnspertie in bet des-betreffende disfriet, alvorens baar «aan het Riikshurcau voor anrdoMeprodiicten in te zenden. Do distributie voor donkere olie ten be hoeve van de visscherii wordt van 1 Oot. af uitsluitend behandeld door de Neder landsche Visscherii Centrale of door de door de centrale aangewezen personen. Do distributie van donkere olie voor nl- lp overige arehruikers blijft in handen van het. Riikshnreau voor aardolienroducten Dp wiize van aanvragen voor het voykrr- gen van een vergunning blijft oneewij-zigr' dus een gro-m formulier d.o, 5 voor de eer ste aanvrage en voor verdere aanvragen door invn'ling van de achterzijde van b^» door het Rijkshnreau voor aardolienrodnr- ton aan den verbruiker te zenden „bericht van beschikbaarstelling". Op verschillende plaatsen in ons land. Het K.N.M.T. te De Bilt deelt mede: in de avonden van 26 Sep tember, 27 September en 1 October werd hier te lande noorderlicht waargenomen .Aan het metereolo- gisch instituut te De Bilt werden over het Poollicht van 26 September zeven berichten ontvangen en wel uit Zceuwseh-Vlaandercn, Westelijk Noord-Brabant, Rotterdam, Wasse naar en Ede. Over het Poollicht van 27 September kwam een bericht in nl. uit Schiermonnikoog, ter wijl over ifet Poollicht van 1 Octóner elf be richten ontvangen werden uit de provin ciën Friesland. Overijsol. Utrecht. Zuid-Hol- lond. Noord-Holland en Noord-Brabant. Het magnetisme was in de bovengenoemde avonden het sterkst gestoord op 26 Septem ber, toen de grootste afwijking dor decli natie te De Bilt 47 minuten bedroeg. In den avond van 27 September was de groot ste afwijking 19 minuten en in dien van 1 October 25 minuten. VERNIETIGING VAN BERLIJN GEEISCHT Dat had reeds in 1918 moeten gebeuren. Het Eneelsche blad de Daily Sketch eischt opnieuw een ongenadig optreden te gen de Duitsche burgerbevolking. Het blad schrijft: wat dc beschaafde wereld noodig heeft is een grondig vernietigd Berlijn. Dat had de wereld in 1918 noodig gehad en zoo had het ook moeten zijn. Voortdurende aan vallen van de Roval Airforcc op de Nazi hoofdstad kunnen overtuigend werken. Dus Londen, sla Berlijn kort en klein. - Groote schade aan huizen en elee trisch net Schepen ln de haven gezonken. Volgens te Mosconi ontvangen berichten heeft Woensdag en in den nacht van Dins dag op Woensdag in het gebied van Archan- gelsk een hevige sorm gewoed. Door den storm werden van vele huizen de daken af gerukt. Talrijke masten van het electrischc net werden omvergeworpen. In de haven van Archangelsk zijn vier lichters gezonken, ter wijl een lichter op de kade werd geworpen. De elcgrafische verbinding met het Noord westelijke deel van het genoemde gebied werd verbroken. In dc Witte Zee werden twee vlotten met een draagvermogen van meer dan 5.000 kubieke meter, die door een ijsbrekr werden gesleept, door de golven ver nic^Jd. Zilveren schaal uit de kathedraal van Toledo iri Parijs teruggevon den. De bisschop van Toledo (Spanje)) heeft een telegram ontvangen van de commissie ter bescherming van dc nationale kunst, waarin wordt meegedeeld, dat in Parijs een zilveren schaal is teruggevonden, deel uit makende van de kerkschatten der kathe draal van Toledo. De schaal is een werk stuk van den beroemden Vlaamschen meester Ma tl bias Mcmling, in gedreven zilver voorstellende „den Sabbijnsehen maagdenroof". Tijdens den Spaanschcn burgeroorlog is het kunstvoorwerp geroofd en tot dusver tevergeefs gezocht. Het tele gram vermeldt voorts, dat er gegronde hoop bestaat, ook de andere ontbrekende schatten der kathedraal van Toledo terug te vinden. Twee bommen in het slotpark te Malmö en één in het.water. De staf van de Zvveedsche defensie deelt mede, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag een onbekend vliegtuig, komende van bet Westen, gevlogen heeft boven Scho nen bij Hoellviken. Het toestel vloog verder in noordelijke richting, draaide toen naar het Westen en liet om 2.30 uur een bom op Malmö Hen, welke in het slotpark terecht kwam. De bom maakte een krater van een meter diep, doch richtte geen verdere schade aan. In Zuid-westelijke richting vloog de ma chine verder en wierp nog verscheidene bom men boven dc Zvvccdsche territoriale wate ren. De Zvveedsche luchtafweer trad in wef- king. Zweedsche militaire overheid stelt uitgebreid onderzoek in. Over dc op Malmö gevallen bommen wordt nog bekend, dat het vliegtuig, dat volgens het D.N.B. ongetwijfeld van Engelschc nationali teit was, in totaal drie bommen heeft laten vallen, waarvan twee in het slotpark en een in het water zijn gevallen. Het was een hel dere hemel en de stad Malmö was duidelijk verlicht. De bommen vormen de sensatie van den dag. Dc Zvveedsche militaire overheid heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld. Waarschijnlijk morgen De Spaansche minister van binnenland- sche zaken, Sun er heeft Woensdag te Rome een langdurig en hartelijk onderhoud ge had met graaf Ciano. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat hij nog dienzelfden dag naar Madrid zou afreizen. Plotseling is het vertrek van Suner echter uitgesteld tol vandaag. Goed ihgelichte kringen te Rome verklaren, dat dit uitstel geen verband houdt met politieke kwesties Het onderhoud, zoowel met Mus^olini als Hitier is zeer openhartig geweest, en Suner weet precies, welke rol Spanje naar hét oordeel der asrnogendheden in hot Europee- sche conflict dient te spelen. Intusschen verwacht men in Italiaansche kringen, dat Suner vandaag zal afreizen en dat reeds morgen de beslissing van de hou ding van Spanje in Madrid zal worden be kend gemaakt. Van Rotterdam naar Kaarden. Gisteren heeft de 30-jarige athleet Piet Tessers een fraaie sportieve prestatie ver richt. Tessers .die tweemal heeft deelge nomen aan den Nederlandschen Marathon loop is gistermorgen om tien minuten over negen uit zijn gébortestad Rotterdam ver trokken om in gestaag tempo over Gouda en Utrecht naar Naarden te loopen, waar hij bij den opbouwdienst is gelegerd. Hier is hij ongeveer 10 minuten over zes aangekomen, zoodnt hij dezen afstand, wel ke 85 Km. bedraagt, afgelegd heeft in 8 uur 57 minuten en 50 seconden. Da eerste 32 Km werden in een vlot en regelmatig tempo afgelegd in den mooien OBLIGATIES STAATSLEENINGEN. V.K. L.K. Nederland 1940 1 4 100 99% Nederland 1940 II 4 96 15/16 963/ Idem met bel. fac. 100 99% Nederland 1938 3.3% S9%-87% 87-87*4 Oost-Indië 1937 3 85 Oost Indië 1937A 3 83% Duitsehland 1930 5% 50-46*4 46*4-42 DUITSCHLAND D. Gr. b '40 Ct. 6 —34 Könv Kas (m.v.) 4 78*4 PROVINCIALE EN GEM. LEENINGEN. A'dam *37 I 3% 89*/4 s Grav. '37 13*/? N.-Holl. '38 3 i N.-HolJ '38 II (3Vo) 3 87 88 R'dam '37 111 3% Z.-Holland 1937 3 95 15/16 95 15/lfl HYPOTHEEKBANKEN. Ned Hvp.b. Veendam 3*/? 94 93 INDUSTRÏEELE ONDERNEMINGEN Buitenland. Farbenind. I G. 7 115 116 Gélsnk. Berg 5 88 83 BANK- EN CRED.-INST. Binnenland Koloniale Bank A 145 146% Ned. Ind. Handelsb. A. 105 1041/, Ned. Handel Mij. c.v. A. 94 94 AANDEELEN. INDUSTRÏEELE ONDERNEMINGEN. Binnenland. AJC.U. Calvé Delft c v. A. 1221/2-117*/, 110in v 83 82 Centr Suiker Mij. 174*4 176 Fokker g. A. 190 186 Lever Bros en Unilever c.v A 117—121 126*/,—119 Ned. Ford 340 332 Philips GBvA. 191-186 185-182 Philipsp ref. A. 144*/2 140 Buitenland. Anaconda copper c.v. A 22—22%, 21%—2?' Refh. Steel c.v. A 68*4-69% 67*4-6 Gen. Motors c.v. A. 41 11/16 41 Kennecot Copper c.v. A 2929% 28%28 11/ North. Am. Aviation c.v. A. 19% Rep Sleel c.v, A. S. Steel c.v. A. 50 9/16—50% 49—50 PETROLEUM ONDERNEMINGEN. Binnenland Dordtsche Petr. g. A. '211% Kon Petr 230-230 223-228 Buitenland. Shell Union c.v A. 8%8 5/16 8 5/16f Tide Water c.v. A. S%—8% S 5/16—f RUBBER-ONDERNEMINGEN. Amsferd Rubber 200-19S 196*4-198 Ban dar Rubber Mij. A. 141 Deli Batavia Mij. A. 145 142$ SUIKER ONDERNEMINGEN. UVA. 372-368 365 Javasche Cultuur 205 200 NIS U. 205*4 199*/ Ver. Vorsten!. Cult. 91% 91V TABAKSONDERNEMINGEN. Deli Batavia Mij. 104 134% Deli Mij. c. v. A. 194%—193%. Senembah 157 158-157 SCHEEPVAART MAATSCHAPPIJEN Holland Amerika lijn A. 99 99 Java China Japan lijn A. 128%-127 128 Kon. Ned. Stoomb Mij. 131-133% nat. bez v. A. 131-11 Kon. Paketvaart A. Ned. Scheepv. Unie A. 136%-135 Rott- Llovd A. 116*4,-117% 11* Stocmv. Mij. Nederland A. 116 115 VALUTA'S. New York Berlijn Brussel Helsinki Stockholm Zürich BANKPAPIER: New York Brussel Stockholm Zürich 1.88 3/16—1.88 9/K 75 ?R75 A' 30.1130.17 3 81- 3.85 44 81—44 9< 43.33—43.41 1.86%1.90% 30.08—30.2I 44 76—44 ft 43.29—43.45 tijd van 2 uur en 15 minuten. Tot vc Maartensdijk ondervond de athleet veel der van den straffen wind, die hij he heele parcours vrijwel tegen heeft g> Kort yoor het bereiken van Utrecht Tessers een korte massage ondergaan, na de bisschopstad omstreeks kwart twee bereikt werd. Gehul In Naarden aangekomen is hij dooi corps gehuldigd. Bij dc Beatrixbrug aan hef begin ve vesting ging de kranige lange afstand! van looppas in wandelpas over. en mei pele tred zwenkte Tessers het Premcr- op ten aanscbouwe van .hct gebeelc 1 Het spreekt vanzelf, dat men alleen een sterk en door cn door gezond lic en met welhaast ijzeren training een lijke uitzonderlijk resultaat kan bereil

Schager Courant | 1940 | | pagina 2