Een rioleeringsplan voor de Schooilsche buurt De Fokvee= tentoonstelling ThiveusO AKKBRtJSS Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag Paarden en schapen peperduur Vrijdag 4 October 1940 Tweede blad RAAD SCHOORL Moeilijke kwesties bij de uitbreiding der R.K. begraafplaats. De heer Duin vreest weer „kapsones". Men laat de kerk in 't midden. Werk zaamheden aan 't rijwielpad stop gezet. Tekort van f 5000.valt voorzitter nog mee. Een rioleerings plan „unbedingt notwendig". De heer Óuin ziet er voor het dorp het nut niet van in. Handeltje met tuinman Bodegraven. Helderschen krijgen een kans in de Schoorlsche zomerwoningen te gaan wonen. Gistermiddag vergaderde de raad. Voorzitter de'burgemeester, baron van fridagli. Secretaris de beer Air. Belonje. Alle leden zijn aanwezig. De notulen gaan onder den hamer door. INGEKOMEN STUKKEN. Ingekomen zijn verschillende goedkeu ringen op raadsbesluiten en andere for- jmeele stukken. Verder zijn ingekomen o.a.: Gemeenschappelijke beschikking van de £ecretarissen-Gencraal. waarnemende Hooi den der Departementen van Binnenljuidsche Zaken, van Sociale .Zaken en van Financi ën, houdende toekenning van een voorschot groot I 12560.opd en over 1939 te verlee- nén bijzonderen steun uit liet Werkloos- lieirssubsicliefonds. De maximale extra bij drage werd berekend op f 634b schrijven van Ged. Staten, houdende me- dedeeling dat bij nader inzien geen be zwaar bestaat tegen het verleenen door de gemeente Schoor! aan Noordhollands Noot derkwartier van een bijdrage ad f 100 per jaar gedurende 12 jaren in de kosten tvan het inrichten van een kampeerterrein piet aanlegplaats aan de Hargervaart. Voorzitter brengt dank aan het Hoog heemraadschap voor dé genomen moeite. Schrijven van het departement inzake bijdrage B-steun over 19-40. B. en W. stellen voor in de betreffende ondersteuning t.b.v. van de werkloozen en gosteunden bij ted ragen f 70. en t.b.v. de kleine tuinders en boeren .f 10.De Rijks bijdrage beloopt in totaal f 176.80. Te veel gevraagd. Adres van het R.K. Kerkbestuur hou- jdende verzoek tot omlegging van het pad, gelegen achter het R.K. kerkhof te Catrijp, an verband met een voorgenomen uitbrei ding van vorenbedoelde begraafplaats. Hoezeer B. en W. ook zouden willen mede werken, stuit dit voornemen voorshands pp practischc bezwaren. Omlegging van het pad zonder meer is piet doenlijk, da'ar hieraan dan zeer vreemd trècé moet worden gegeven; voor een practische verlegging van het pad, ,dient de medewerking te worden verkregen van een eigenaar van belendende gronden, den heer Duin (niet het raadslid) die des gevraagd zijn medewerking weigerde. Er zou een leclijke rechthoek ontstaan, pieent voorzitter. Dé heer Duin herinnert aan kapsones piet den heer Swaan destijds, men komt. thans toch in conflict met het wezen van jiet Achterpad. Voorzitter zegt dat de R.K. wel wat moe iten, de pgrochie wordt grooter, men moet echter van twee kanten wat meewerken. De heer Schermer voelt er niet veel voor, het wezen van het Achterpad aan te tas ten Beter was het een begraafplaats te slichten buiten de bebouwde kom. Voorzitter wijst op de R.K. ceremoniën bij de begraafplaats, de priesters kunnen niet in hun gewaden over de straat. De heer Kaag betoogt dat het pad wei nig verkeersweg is. De heer Schermer zegt dat het. pad jiiist door kerkgangers veel gebruikt wordt, en herinnert aan den tegenstand die er ge weest is, toen men het rijwielpad ging aan leggen om dit Achterpad. Voorzitter blijft de zaak moeilijk vinden, verplaatsing, van het priestergraf stuit ook op bezwaren. Na nog eenige discussie besluit men de. zaak aan te houden en nog eens te bes*u- deeren. Alen moet de kerk in 't midden la ten. zegt voorzitter. MEDEDEELINGEN. Op verzoek van liet departement is de z.g. kachelvacantie uitgesteld, met het oog Op brandstof bespa ring. Alg. begraafplaats enr ijwielapd1 mogen bij aanbesteding worden uitgevoerd, als kan worden aangetoond, dat het goedkooper is. Het college kan dat niet. Aan het rijwiel pad wordt niet verder gewerkt. De heer Duin vraagt of op het rijwiel pad te Aagtrlorp een paal gezet kan wor den. Het is kapot gereden. Voorzitter: Het kan .militaire noodzaak Igeweest zijn, daar kunnen wij niet op in gaan. De heer Duin is 't er niet mee eens, zich overal stil voor te houden. We hebben wel niets te commandeeren, maar voorzitter kan misschien wel ie.ts bereiken. Voorzitter wil over' deze zaken in het openbaar liever niet spreken. De Hoogcweg is bijna afgewerkt, de straat verlichting zal mogelijk worden aangepast aan de omstandigheden door 't aanbren gen van richt,lichten. De brandkranen zul len witgemaakt worden," deelt voorzitter tenslotte mee. GEMEENTEREKENING. Aangeboden worden de gerpeentcrekening 1939 en die der bedrijven. Tot leden van de commissie van onderzoek worden be noemd de raadsleden buiten de wethou ders. De gemeenterekening gewone dienst geeft aan uitgaven f 130.371.52, ontvangsten X 125.901.60, saldo I 5169.92. Het eindresultaat valt voorzitter nog mee De vlecsclikeuringsdienst toont een winst van f 809.11. De gasrekening een nadeelig slof. van f 2619.62. de rekening Maatscb. Hulpbe toon een voordeelig saldo van f. 361.36. HET RIOLEERINGSPLAN. B. en W. vragen een crediet van f 600, zijnde kosten voor het opmaken van een rioleeringsplan. De commandant, van de te Schoorl gele gerde Duitsche soldaten hoeft hierop aan gedrongen, omdat het bij het internecrings- kamp gelegen duinvijvertje verontreinigd wordt. Ter provinciale griffie is reeds voor- loopig toestemming vor deze uitgave ver leend. De kosten van rioleering bij het infor- neeringskamp zouden komen op f 15000, die voor de kom van het dorp met inbegrip van het kamp f 20.000,»Het rijksinstituut voor zuivering van afvalwater betoogt in zijn rapport dat een zuiveringsinstallatie alleen voor het kamp economisch niet verantwoord is. Aanbevolen wordt een combinatie van rioleerines- en biologische zuivering met de aangrenzende kom. Dc Duitsche overheid zegt. dat het unbedingt notwendig is de rioleering te maken, maar het plan moet nog even door den raad worden goed gekeurd, verklaart voorzitter. De hoer Schermer vraagt waar de uit laat zal komen. Voorzilter zegt dal geen septictanks zul len worden genomen, maar reinigingsvel- den in liet Oosten, liet. laagste punt der gemeente. Er is eerst eon plan geweest om Bergen en Castricum in het plan te bctrek- ,ken. docli dit werd te duur. De lieer Kaag zou, liet willen vinden"met bevloeiingsvelden. zooals men dat bijv. in- Duin en Bosch heeft. Voorz. meent, dat terrein hiervoor ont breek! en bovendien mag men volgens de keur geen vuil water in den polder bren gen. Aan water reinigen ontkomt men niet' De heer Kaag zegt, dat in Duin en Bosch veel wordt geteeld, alleen door het afval water. Voorz. zal de wenk van den heer Kaag gaarne ter harte nemen. De heer .Duin vraagt of de rioleering wel noodig is, het komt zoo uit de grond, er is nooit een zucht over gehoord. Rioleering om liet l>amp al leen kan wel door te loozen in het X II. Kanaal. Zouden de burgers wel blij zijn met een rioleeringsplan? Ze moeten belas ting er voor betalen en liet betreft maar een klein gedeelte van het dorp. Als het liét kamp alleen betreft, is hel toch een zaak der regeering, het gewone praal je „we rijn tóch noodlijdend, het rijk betaalt het tóch" gaat niet op, de gemeente blijft er moe zitten. Wethouder Winder zegt dat men het economischer vond, de kom erbij te trek ken. Alen wilde den Laamveg langs en zoo naar lw>t Kanaal toe. Welh. Winder zegt nog. dat het plan niet uit het midden van B. en W. geboren is De heer Duin: Goed begrepen. Rioleering via de beken en moeren, zoo als de heer Duin wil. acht de heer Win der nadere bestudeering waard. Spr. vreest dat men er met f 20.000 niet komt. Voozifter: Als van höogerhand wordt be volen, de rioleering bij het kamp te maken, doen we verstandig het dorp er bij te ne men. De heer Schermer wil, dat toch vooral de goedkoopste methode onder oogen van de ingenieurs moet worden gébracht. Sep- tie-tanks acht spr. niet ouderwctsch. Te gen' een voorloopig plan is spr. niet. Het voorstel wordt aangenomen. Betere hoornen. B. en W. stellen voor den tuinman P. v. Bodegraven een bedrag van f 50 te betalen. Niet tot groei gekomen obmen zullen worden verwisseld tegen gezonde hoornen. Van P. van Bodegraven was in verband hiermee ingekomen een adres, houdende verzoek hem een schadevergoeding te ver leenen ad f 150.in verband met de door hem verrichte meerdere werkzaamheden hij den tuinaanleg bij, de O.L. school tc School. Adressant is bij inschrijving gegund als laagste inschrijver de beplanting van de O.L. school aan den Alolenweg, zegt voorz. Hij deelt, thans mede, destijds de gronden niet te hebben kunnen onderzoeken en te zijn afgegaan op een medetlecling van een lid van ons College. Wij achten het van 'n bonafide inschrijver onjuist zijn misreke ning thans te wijten aan eon mededeeling te goeder trouw van een der Wethouders, te meer waar adressant als vakman min stens zooveel inzicht in de geaardheid van de gronden in deze gemeente moest heb ben, zeggen B. en W. Inschrijver.. had zich behoorlijk 'dienen te oriënteeren alvorens zijn inschrijving te deponeeren. Vermeld zij, dat. een andere inschrijver nog nader zijn biljet had willen wijzigen, waardoor adressant, dan zelfs het werk niet toegewezen had gekregen. B. en W. hebben hierin echter niet toegestemd. B. en W. stellen voor op het verzoek af wijzend te beschikken. Adressant betoogt nog. dat hij hij de prijs opgave het terrein niet kon zien, door de sneeuwlaag. Weih. Winder, aldus adressant, had hem gezegd dat de" grond tuingrond was, maar het bleek hem dat rot opslagter rein was geweest, vol steenen. Driehonderd- werkuren zijn verloren gegaan. Weth. Winder zegt dat liet wel mogelijk is, dat spr. gezegd heeft dat het wel mee zou vallen. Echter de heer v. Bodegraven woont lang genoeg in Schoorl de situatie Ie ken nen. Heeft spr. abuis, daft heeft adressant óók afruisl verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos.30, 60 ct. Tube 45 et. Bij Apoth. en Drogisten. Weth. Gutker meent dat Bodegraven zijn best heeft, gedaan en niets heeft verdiend. De heer Duin twijfelt niet of weth. Winder is te goeder trouw geweest. Dat het v. Bode graven tegenliep is mogelijk, maar heeft hij f 150— gevraagd om f 100.le krijgen? Bodegraven heeft dit tegenover spr. ontkend. De heer Duin zou honderd gulden willen geven, zonder de hoornen teruggave. Dc lieer Schermer: 't Is sinds 1930 opslag plaats, dus niet uit Mctlmsalenrs tijd. Bode graven had lief kunnen weten. Echter zal spr. het voorstel Duin steunen. Geen cent meer echter want 't eigenlijk een klapje in 't gczicht_yan 'le andere inschrijvers. Dc heer Duin: Juist! De heer Kaag wil geen precedenten schep pen en het op 50.houden. Voorzitter: Het is vriendelijkheid van ons als we meer geven, geen plicht, f 75 kan mij niet schelen. Het voorstel om f 100 le geven wordt met 4—3 stemmen aangenomen. Voor de Heldersche geëvacueer- den. B. en W. stellen voor de verordening zo merwoningen te wijzigen. Daardoor zal liet mogelijk zijn, dat Heldersche gcëvacueerden wier eigen woning is. verwoest gedurende den oorlog in zomerwoningen verblijven. Per geval moet een officieel verklaring wor den overgelegd. Ofschoon zelf in 't algemeen tegenstander, beschouwt voorzitter dit als een noodmaatre gel. De heer Schermer wil nog verder gaan. Het seizoen is slecht geweest, laai men de clau sule schrappen, dat alleen bewoners wier huis vernietigd is in de zomerwoningen mo gen wonen. Er zijn er ook die vrees hebben terug te gaan. Tiet betreft een paar gezinnen laat men dat douceurtje niet verloren gaan. De lieer Kaag zegt dal de zomerwoningen best bewoonbaar zijn. Er is woongebrek, waarom dan de zomcrwoningbepaling niet tijdelijk geschrapt? Weth. Gutker meent dat monschcn de zo merwoningen zullen betrekken, als hun ei gen huis te duur wordt. Iloe krijgt men ze er weer uit De lieer Schermer betoogt verder, dat elk geval ter beoordeling van B. en W. moet blijven. Het moet een voordeel blijven, al len voor menschen, diep rofifeeren van den nood der Hcldcrsclicn. SCHAGEN De Heer Reijne, Barsingerhorn definitief eigenaar van den wis selbeker met een zending fok schapen geboren 1938 of vroeger. Van de gisteren gehouden fokveetentoon- stelling geven wij hieronder nog de uitsla gen: Drietallen ramlammeren van één vaderdier: Eerste prijs M. Kant, Weere, Winkel; twee de prijs D. P. Timmerman, Schagen: derde prijs K. Reijne, Barsingerhorn; vierde prijs P. Rcns Az. SI. Maarten. Eerv. vermelding: G. Appel, Burgerbrug. Voor deze rubriek zijn f 22.50 aan prijzen uitgeloofd, in ten hoogste vier prijzen. Viertallen ooilammeren van een vaderdier: Eerste prijs D. P. Timmerman, Schagen; tweede prijs K. Reijne, Barsingerhorn: derde prijs S v. d. Wal, Weere Winkel; vierde prijs W. v. d. Oord Czn., Barsingerhorn. Totaalbedrag prijzen f 22-50, over vier prij zen verdeeld. Viertallen fokschapen, geboren in 1939 van één vaderdier: Eerste prijs S. v. d. Wal, Weere, Winkel; tweede prijs D. P. Timmerman, Schagen: der de prijs K. Reijne, Barsingerhorn; vierde prijs Al. Kant, Weere. Winkel. Totaalbedrag prijzen f 22.50 over 4 prijzen verdeeld. Viertallen fokschapen, geboren 1938 of vroe ger: Eerste prijs K. Reijne. Barsingerhorn; twee de prijs S. v. d. Wal.'Weere, Winkel; derde prijs W. v. d. Oord, Barsingerhorn. De beker werd wederom toegekend in do- ze rubriek aan den heer Reijne, die nu' defi nitief eigenaar is. Totaalbedrag prijzen f 22.50. Rammen, geboren in 1938: Eerste prijs M. Kant, Winkel, fokker Gebr. Ruyter, O. Blokker; tweede prijs C. v. d. Oord Voorzitter zegt, dat de overheid wcnscht, dat de inwonprs naai' Don Ilekler terugkee- ren. Bovendien is Schoorl geen vluchtoord. Alen moet er voor waken, dat Schoorl geen minderwaardige woningen en burenruzies krijgt, want ieder vindt zijn eigen zomerwo ning de hoste om te verhuren. Ook pension houders zijn gedupeerd, er zijn Helderschen genoog die van den winter nensioii kunnen betalen. Velen zijn niet financieel gedupeerd. Ged. Staten hebben destijds den burgemees- ler verzocht misstanden tengevolge van raadsbesluiten te rapporlecren. Als men liet voorstel B. en W. aanneemt krijgt men misschien toestemming. De heer.Schermer meent dat voorzitter zich ie bang Iaat maken. Afen kan het voorstel amendee- ren, door er bij te voegen ,,'n dringende re den"' ter beoordeeling van B. en W., als ge volg van de oorlogsomstandigheden. Weth. Winder zegt 'I zelfde voorstel in R. en W. Ie hebben gedaan, hij kon 't toen niet win non. Het voorstel Schermer wordt aangenomen. Rondvraag. Weth. Winder deelt mede dat de strand- paelilers niets van zich hebben laten hoo- ren, men zal maatregelen moeten nemen. Voorzitter denkt aan openbare verpach ting- als de tegenwoordige pachters niet be talen. Dc lieer Winder klaagde er over, dat het hek bij het gymnastieklokaal er treurig uit ziet, door defensie maatregelen. Voorzitter zegt dat deze zaak in behande ling is. Hierna sluiting. Prikkelbaar en opgewonden? Neem 'n "AKKERTJE" - hei werkt kalmeerend op Uw ge- heele gestel en.... in korten tijd! Nieuwe Niedorp. fokker X. Ruyter, Bècmster derde prijs K. Reijne, Barsingerhorn, fokker- eigenaar; vierde prijs C. R. Blaauboer, Wie- ringerwaard, fokker M. Kant, Winkel. De wisselbeker werd toegekend aan den heer M. Kant, Weere, Winkel. Totaalbedrag prijzen f 22.50 over 4 prijzen verdeeld. Rammen, géboren 1938 of vroeger: Eerste prijs D. P. Timmerman. Schagen, fokker IJ. Lap, Texel; tweede prijs P. Saai, Wieringèrwaard, fokker D. P. Timmerman, Schagen; derde prijs P. Rcns Azn. St. Maar ten fokker Gebr. Hogetoorn, Beenisfer; vier de prijs H. v. lloorn, Wieringerwaard, eig.- folcker Gebr. I-Iogetoórn, Deemster. Eerv. vermelding: S. v. d. Wal, Weere, Win kei. fokker Jl>. Eelman, Texel. Totaalbedrag prijzen- f 22.50 over 4 prijzen verdeeld. VARKENS, GEREGISTREERD GROOT YORKSHIRE RAS Beeren, geboren voor 1 April 1939: Tweede prijs P. Borst, Heerhugowaard, fok ker M Lamers, Hapert (X.B.). Eerste prijs in deze rubriek niet toegekend. Beeren, geboren na 1 Maart 1939, doch voor 1 April' 1940: Tweede prijs P. Borst. Heerhugowaard, fok ker-eigenaar; tweede prijs B. Dapper, Burger brug. Fokker A. de Groot. Stompctoren. Eerste prijs in deze rubriek niet toegekend. Drachtige zeugen, geboren voor 1 September 1938: Eerste prijs Joh. Blaauw, Harenkarspei, Fokker-eigenaar. Drachtige zeugen geboren na 31 Augustus 1939: Eerste prijs J. C. Borst, Heerhugowaard, DE KAMPIOENEN De heer Reijne van Barsingerhorn behaalde met zijn inzending oudere fokschapen den eersten prijs en kwam tegelijkertijd defini tief in het bezit van den wisselbeker. Op on derstaande foto ziet men de prachtexempla ren op de markt. (foto Pax-Holland') fokker-eigenaar tweede prijs J. C. Borst, Heerhugowaard fokker-eigenaar. iweede prijs J. C. Borst, Heerhugowaard, fok ker-eigenaar. Drietallen jongen fokvarkens nlt één toom, geboren in 1940: Tweede prijs J. C. Borst, Heerhugwoaard, fokker-eigenaar. VETTE SCHAPEN Eerste prijs D. P. Timmerman, Schagen; tweede prijs C. Borst, Barsingerhorn; derde prijs J. Vet, Wieringerwaard. Ter opluistering een inzending fokschapen, geboren in 1939, van één vaderdier, van den heer C. R. Blaauboer te Wieringerwaard. DE SCHAGER MARKT EEN MOOIE DRUKKE, GEZELLIGE MARKT. Het was gisteren een „reuzen markt" Opge geven vette koeien werden gekeurd op het oude slotplein. Nochtans, werden de koeien verkocht op de vrije markt. O.a. hoorden wij nog een prijs van f 285, maar er was zeer weinig aangevoerd. De handel in kalfkoeien was goed, hoogste noteering f 330.Handel in geldekocien was zeer gewoon. Prijs... hon derd tot f 225. Handel 111 pinken was ma- lig, deze noteering was lot f 140.Graskal veren voor de fok 5560 gld. handel goed. Nuchtere kalveren geen noteering. De notee ring van paarden (slachtpaarden) tot f 300.— later op den dag waren en meer en dure paarden aangevoerd tot i 800. Aanvoer was niet groot. Voor a.s. Maandag staat het er wel goed voor met de aanvoer van de Oetober paardenmarkt. Slachtpaarden golden 50 ets. per pond. De. handel in jonge vette schapen was vlug lot f 54 Oude slachtschapen, werd een koppel van 15 stuks verkocht voor f 65 Wat eon prijs! Overhouders voor den dood 2638 gld. Handel vlug. Overhouders voor liet loven 2028 gld.. Handel goed. Prijzen voor de noteering konden wij niet geven van de tentoongestelde vette schapen, maar hoor den tot f 70.Er was ook wel veel handel in de tentoongestclden. Bokken en geiten, handel goed tot f 21 Ma gere schapen 2833 gld., handel goed. Er waren weer biggen aangevoerd dezen keer. Deze liepen van 10—12 gld. Volgens gezeg den van- 'n bekenden biggenhandelaar komt dat aanstonds wel weer goed. Wij zullen het honen. De prijs van kippen en konijnen bij 't oude Plandel goed. Er was vandaag veel aange voerd en veel bezoek. Een mooie drukke ge zellige markt. CONSULTATIEBUREAU VOOR KLEUTERS. De eerste zitting was een succes. Niet min der dan pen kleine 30 pentere werden door Dr, ten Bruggecate aan een onderzoek on derworpen. Nadere bijzonderheden over de volgende zittingen vindt, men in een advertentie voor komende in dit nummer. SCHAGER DAMCLUB De uitslagen van de onderling gespeelde competitie zijn: lste klasse KosBruin- 11 WillemseSprenkeling 1—1 v. d. Oordde Vos 11 2de klasse de VriesVisser 11 MienesGroot es 6—2 V/estermanEriks 11 v. BuitenSchot 20 Reorganisatie van den brandweer EN DE BURGEMEESTER TELEFONISCI AANGESLOTEN. Naar wij vernemen bestaat 't plan- on de brandweer te Schagen op korten termiji te reorganiseeren. De benoeming van eei brandmeester, waarvan wij enkele dagei geleden een bericht opnamen, wees hie .reeds op. Ons werd medegedeeld, dat dar ook het huis van de burgemeester telefo nisch zal worden aangesloten. Over de vorn van de reorganisatie staat nog niets vast er zijn echter teekenen die er op wijzen da oen vrijwillig brandweercorps zal worde) opgericht en voor een behoorlijk alarmee ringssystecm zal worden zorg gedragen. Kei en ander zal zeker in een groote behoeft) voorzien en zal de kans op gebeuirtenissei als welke plaats vonden bij den brand bi het Wad, zeker na de reorganisatie vee minder groot zijn. BESTUURSWIJZIGING In het bestuur van de vereeniging vai jongeren in kerkelijk verband „De Trek vogels" is een verandering gekomen. Als se crelaris is afgetreden J. Zeegers, in dien: plaats is benoemd P. Wagenaar. ALKMAA1 DANKBARE GEEVACUEERDEN. Toen Amersfoort weer Amersfoort waf dat wil zeggen toen de evacuatie voorgoe tot. het verleden behoorde, gingen er onmic dellijk stemmen op om Alkmaar een blijven aandenken aan te bieden. Uit de wij kleide! heeft zich thans een comité gevormd, d£ dit plan tot uitvoering zal brengen. Omtrer liet aan te bieden geschenk is nog niets d< finitief beslist SINT MA ABTEI RAADSVERGADERING Dp raad zal heden middag otn half drie bij eenkomen. Onder andere zal de gemeen re rekening 1939 voorloopig worden vastgesteld

Schager Courant | 1940 | | pagina 5