JWltb ajx frifti üjrd Nieuw Raadsel Owzewenschl gezelschap Zijn vriend Bewoners van de diepte ReAte \onqmi en meibjei.! Er waren van de week niet al te veel briefjes. Ik vermoed, dat dit komt door dat jullie zo vroeg moeten inzenden. Nu, daar is niets aan te doen en dat zal ook wel wennen denk ik. Het viel my op, dat er deze maal ver scheidene vrienden en vriendinnen waren, die vergaten hun naam onder de brief te zetten. Tjaaa... ik ben geen tovenaar en ik kan niet gedachten-lezen. Het is jam mer, want je maakt dan ook geen kans met de prijs. En... dat was van de week nogal een kostelijke taart. Hij ziet er uit om van te watertanden en ik wou (heus!) dat ik zelf de taart eens van de week ge wonnen had... Hij werd gewonnen door: Trjjny Wormsbecher, Dorpsstraat A 131, Oudkarspel. En nu de briefjes:, Lienke, Zusje en Grietje Ferwerda, Kol- horn. Daar werden mijn vrouw en ik van de week even verrast! Daar kwam op de redactie van de krant een pakje en ook nog een prachtige boeket bloemen. Ik het pakje direct opengemaakt en... wat kwam daar uit? Een stel kostelijk^ peren en een zo mogelijk nog fijner tros druiven. En dat was bedoeld als welkom-thuis-cadeau voor mijn vrouw van Lienke, Zusje en Grietje Ferwerda. Nu jongens, is het nog nodig, dat ik jullie hartelijk bedank? We hebben er kostelijk van gesmuld en... we vonden het bijzonder hartelijk van jullie. Hartelijk, hartelijk dank hoor! De grote brief heb ik gelezen en wat was ik blij met die aller aardigste foto van jullie gezin. Die foto is bijzonder geslaagd en ik zal hem graag houden. Die komt bij de verzameling. Hoe maakt het zieke konijntje het? Tot volgen de week jongens! Trynie Wormsbecher. Oudkarspel. Hoe staat het er mee Trynie? Zijn de mangelen geknipt? Niets leuk hè, om zo 3 dagen in het ziekenhuis te liggen. Ook al zijn de ver pleegsters aardig en al krijg je meestal iets extra's, dan kun je beter thuis zijn. Wat jij Ik hoop dat je helemaal geen pijn meer hebt. Is dat ook zo? Dag Trijnie! Jack v. d. Cappelle, Schagen. Haaaa daar hebben we onze Jack ook weer. Ik dacht al: waar zit die toch? Maar ik wist zeker dat hij me nog niet vergeten was. En zie... ik heb goed geraden ook. Hartelijk dank, Jack voor je belangstel ling voor ons. Ja, we maken het beiden prima. Ja, er is verschrikkelijk veel gebeurd sedert wij elkaar de laatste brief schreven, Jack. Zoveel,, dat een mens het bijna niet allemaal verwerken kan. Maar ook ik wilde dat vandaag nog die ellendige oorlog tot het verleden behoorde. En zo denken, ver moed ik, al onze vrienden en vriendinnen er wel over! Tiets van de Cappelle, Schagen. En hier hebben we zowaar Tiets ook; ook al zo'n oude vriendin van me, dat ik het erg jammer gevonden zou hebben, indien ze mij vergeten was. Maar nee, hier is ze weer en ik ontvang een gezellige brief van haar. En dan... dan lees ik daar een groot, een heel groot geheim. Tiets zegt: ik ken U...! Als dat zo is... maar nee, ik zeg niets meer! Maar ik zal je eens aan je oor ko men trekken, daar in Schagen!! O zo! Dag Tiets! Coreie Keyzer, Schagen. Ja, ik weet dat dat een fijne zangklasse is, die, van me neer Krijgsman. Ik ken hem heel goed. Doe hem maar mijn hartelijke groeten. Niet vergeten hoor! Je rapport heb ik nu gele zen Corrie en... m'n complimenten. Dat zag er prima, prima uit. Maar je zult dan ook wel extra je best gedaan hebben, om al die 8-ten en 9-ens te krijgen. Zelfs een 9% voor rekenen! Corrie, je bent een bolleboos! Bep Tljsen, Wieringerwerf. Ja, jij bent een gelukkige Bep, om alweer een boek te winnen. Maar... je bent ook van m'n vrien dinnen die regelmatig meedoen en dan is de kans om iets te winnen ook groter na tuurlijk. Dat was weer een lange brief Bep! 'Ik lees, dat je wat pijn in de zij hebt gehad. Denk er om, dat je met die lange fietstoch ten iedere morgen oppast. Maar daar zal moeder wel om denken, vermoed ik. Dag! Trien Tijsen, Wieringerwerf. Ja, Trien vliegtuigen met licht op heb ik al dikwijls gezien. Maar ik wilde wel dat er helemaal geen vliegtuigen meer overkwamen. Dan hadden we meer rust dan tegenwoordig. Die oorlog heeft al weer veel te lang ge duurd en ik denk dat er niet veel mensen zijn, die niet willen dat hij vandaag nog geëindigd is, Dag Trien, ot volgende week! Mlentje Vriendjes, Petten. Hier een vriendin die me een leuke brief schrijft. Ze schrijft van het uit Den Helder gevluchte hondje, dat als maar in de band van de autoped van Flippie wil bijten en Teddy heet. Leuke naam voor een hond. En van de poes uit 't Kleuterhuis, die juist vijf jongen heeft gekregen. Ik denk dat het erg gezellig bij jullie thuis is. Dag! Mar ie Vriendjes, Petten. Ja, die mij nen zijn ook verschrikkelijke monsters. Ik heb er al heel wat horen springen, maar iedere keer schrik je er erg van. Ik denk dat ze bij jullie in Petten ook niet erg'op die bezoekers gesteld zijn. Is het niet? Dag Marietje! Nellie Pauw,Kolhora. Dat wgs een fijne verjaardag Nellie. Is het een mooi polshorloge? Maar hoe kan ik dat vragen. Natuurlijk is het mooi. NU heb je dus altijd de goede tijd bij je. Dat is een groot ge naak hoor! Het raadsel was werkelijk niet zo moeilijk deze week Nellie. Dat schrijven de anderen tenminste! Dag! te Moerbeek. O, o, o...... hier een vriend die in het sanatorium gelegen heeft, mij nu een heel grote brief stuurt met een massa nieuws en... z"n naam vergeet. Of is hét een vriendin Dat is dom hoor. Echt jam mer. Maar maak je volgende week even be kend, Moerbeek-vriend (in?) Bedankt voor je hartelijke brief. Het was een gezellige! Oplossing raadsel vorige week Beter een half ei dan een lege dop. 26 14 13 die 9 10 16 17 Haan 6 22 20 15 eend 24 7 18 11 geel 28 27 8 pot 1 19 23 8 been 12 4 25 fee 2 21 12 elf Goede oplossingen ontvangen vani F. Kolhorn, Lienke F. Kolhora, Trijnie W. Oudkarspel, Jack v. d. C. Schagen, Tiets van de C. Schagen, Tiets van de G. Schagen, Cor rie K. Schagen, Bep T. Wieringerwerf, Trien T. Wieringerwerf, Pietertje K. Veenhuizen. Verschillende oplossers en -sters hadden hun naam vergeten. Daarom de volgende keer denker hoor! De kahs op de taart was voor hun verkeken! Het is de naam van een bekend lastdier. Zet er één letter voor cn je hebt een rivier in Duitschland. Wat is de kortste maand? (pas op hoor!) Ons klein Loesje moest voor moeder Een gewichtig boodschap doen Ze moest een liter melk gaan halen „Je weet wel hè, net als toen!" Vrolijk ging ons kleine meisje Met haar kannetje op weg Zou je ook niet heel trots wezen Als je een boodschap doen mocht, zeg? Toen ze alles had gekregen 5 Wat ze aan de juffrouw vroeg Ging ons Loesje weer naar huis toe Terwijl ze 't potje voorzichtig droeg. Wat hoorde ze daar voor getrippel? Toen ze omkeek zag ze, zèg! Een klein hondje die de melk rook Loesje dacht: „Ga^jij maar weg!" Een goede raad Een heleboel mensen durven, als er lucht alarm is, niet naar binnen te gaan. Ze blij ven liever op straat, wat in de meeste ge vallen heel gevaarlijk is. Als je je „schuilkamer" maar goed inricht, kun je gerust naar binnen gaan. Waar nog geen schoorbalken zijn, moet je ze direct aan brengen. Zo'n schoorbalk verhoogt de draagkracht van het daarboven liggende dak. We. zullen het hie" met kleine papier rolletjes bewijzen. Ge zult zien wat een gro te lasten die rolletjes kunnen drangen. Met behulp van een dik potlood, die voor het oprollen van het papier dient, plakken we een aantal rolletjes die 4 c.m. lang moeten zijn. Eerst gaan we met drie rolletjes wer ken. Die dragen zonder ook maar iets te wankelen, een klein reisstrijkijzer. Op ne gen van die rolletjes kun je tienboeken leggen, die'ieder 450 gram wegen. Samen dus 414 kilogram. De rolletjes wegen daar entegen samen'hoogstens 4 gram. Dank zij hun gunstige vorm kunnen ze 11-maal hun gewicht dragen. In je schuilkamer of kelder kun je dit loepassen. Hoe meer schoorbalken en steunpilaren we aanbrengen, hoe beter het dak het zal uithouden en veiliger wij zullen zijn. Thekla huppelde de kamer binnen en gooide de deur met zo'n slag dicht, dat haar moeder, die in een leunstoel bij het raam zat, verschrikt opkeek en riep: „Een beetje kalmer kan 't wel, meisje! Moeder zag er bleek uit, want ria de dood van va der was ze erg ziek geweest. Thekla liep op haar moeder toe en zei vrolijk: „Moeder ik ben zo blij! Ik heb den dokter gesproken en hij zei dat je veel beter was en dat je de volgende week naar een badplaats zou gaan!" „Ja kind", zei moeder, „maar ik vind het zo akelig dat ik jullie alleen moet 1/aten. „Wat heb je. me aan 't schrikken geafaakt" zuchtte ze en viel achterover in haar stoel. „Ik zal 't huishouden wel doen, moeder", zei Thekla, „jij kunt gerust weggaan, ik zal koken en voor alles zorgen." Hetty, het andere zusje, leunde tegen moeder's knie en zei zachtjes: „Ik zou graag bij je willen blijven en je oppassen." „Jullie kunt niet mee", zei moeder weer, „je weet dat we nu heel arm zijn en zui nig moeten zijn. Ik kan bijna niet eens de reis voor mij alleen betalen." „Ik zal een beetje piano gaan spelen", zei Thekla, die zag dat er tranen in moeder's ogen kwamen. Na een poosje kwam Hetty op Thekla toe en zei: „Moeder is moe, ik geloof dat ze wil slapen" „Ik wil moeder juist een plezier doen", antwoordde The kla nors. „Maar nu niet", zei Hetty. Met een slag deed Thekla de piano dicht. Hetty zat weer bij moeder en Thekla zag, hoe moeder haa- jongste dochtertje over 't haar streek. Thekla wist zelf niet waarom, maar ze voelde zich treurig en een beetje jaloers op Hetty. Ze hield veel van haar moeder, haar zusje en haar broer ja, van alle mensen. Ze wilde ze allemaal plezier doen, maar 'het tegenovergestelde was altijd het geval Dat. dacht ze tenmin ste en dat maakte haar treurig. Een paar dagen later werden de koffers gepakt. Moeder zou weg gaan. Thekla was zestien jaar en omdat moeder zo ziek was, had ze sinds de dood van vader het hele huishouden gedaan. Zij had moeder ook nu beloofd, goed voor alles te zorgen. Toch vertrok moeder met een bezorgd hart. Vol goede moed begon Thekla haar taak als huismoedertje, 's Middags, als haar broer Jan thuis kwam. was het eten klaar en het smaakte heerlijk, dat moest zelfs Jan, die altijd wat te zeggen had, toege ven. Hetty was op school. Jan was op kan toor en moest hard werkey. „Wpes maar aardig voor hem", had moeder gezegd, „dan gaat hij 's avonds niet uit." Jan hield van mooie boeken en daarom had Thekla een boek van de mevrouw naast hen geleend. Dat zal Jan fijn vinden, dacht ze. Toen hij thuis kwam, brandde de Jamp, het eien stond op tafel en het boek lag er ook. Toen Jan gegeten had, greep hij naar zijn hoed en 'wilde uitgaan. Thekla legde het boek voor zijn neus, maar Jan wilde naar een vriend om een teken bord te halen; hij wilde tekenen. Thekla werd boos en keek haar broer onvriende lijk aan. Zij had 't zo goed gemeend. „Altijd zijn ze ondankbaar!" dacht ze. ..Moeder heeft liever dat je 's avonds thuis blijft, Jan!" zei Thekla. Jan gooide, zijn hoed neer, ging voor het raam staan en staarde naar builen. Hetty was bezig haar huiswerk te maken; het mooie boek lag op tafel, niemand las er in. Het werd een saaie avond en Thekla had zich er zoveel van voorgesteld. De volgende dag lag er naast het bord van Jan een tekenbord en tekenpapier. Dat had Hettij bezorgd. „Dank je wel. lieve zus", zei Jan. Hetty had hele maal geen dank verlangd. „Wat ga je tekenen?" vroeg Thekla. „Ik wil een verrassing maken voor moe der", zei Jan en begon een landschap te tekenen. „Dat zou ik ook wel willen", dacht Thekla. „Wat zou ze blij zijn, als ik haar een cadeautje gaf als ze terugkomt!" De hele dag zat ze er over te denken, wat ze moeder kon geven. Toen ze de volgen de dag naar mevrouw naast haar ging, om het geleende boek terug te brengen, zag ze dal ze juist bezig was een sierlijk kleed te borduren. „Zo'n kleed zou moeder prach tig vinden!" dacht Thekla en vroeg me vrouw vriendelijk om haar de steek te le ren. „Het is een moeilijk werkje en je hebt er veel lijd voor nodig", zei mevrouw, „maar ik wil het je graag leren." Thekla ging vlug naar huis en haalde haar spaarpot leeg, om de nodige zij en het nodige linnen te kopen. Dt kostte in tussen veel tijd. Toen Jan en Hetty 's mid dags thuis kwamen, was het eten niet klaar. Het maken van het kleed kostte nog meer tijd. Het gevolg was dat Thekla niet zoveel in 't huishouden deed, als ze moest doen. „Ik wou dat moeder weer thuis was", zuchtten Jan en Hetty. Al hetwerk bleef liggen. Thekla moest immers bordu ren! „Maar wat zal moeder blij zijn met het kleed", troostte zij zichzelf, als Jan iets onvriendelijks zei. Hetty had nog niets voor moeder. Ze had veel huiswerk en ze leerde niet mak kelijk. Maar. ze besteedde er alle tijd aan, want ze wilde graag met een goed rapport thuiskomen. Op een goede keer had Hetty een dag vacantie. Thekla. wilde nog graag wat borduren en zei daarom. „Hè, Hetty, zou jij vandaag niet in de keuken willen blij ven?" Hetty wilde dat wel en Thekla was blij dat ze een paar extra-uurtjes aan haar kleed kon werken. Maar wat was dat! Plotseling klonk er uit de keuken een val en een gil! Thekla gooide haar werk neer en rende naar de keuken, war Hetty kermend op de grond lag. Ze had een pot met kokend water uit de kachel willen nemen, maar omdat die te zwaar voor haar was,' was hij gekan teld en over haar handen en voeten geval len. Ze had zich vreselijk verbrand. The kla riep de burvrouw en samen brachten ze het arme meisje naar bed. De dokter werd direct geroepe#. Die zette een ernstig gezicht. „Het is mijn schuld", snikte Thekla. Het ty lag te huilen, want de brandwonden de den verschrikkelijk pijn. „Het ergste is," zei de dokter, „dat we dit heel voorzichtig aan je moeder moeten vertellen, want de schrik zou haar weer ziek maken." Thekla vroeg of hij 't alsjeblieft niet aan haar moeder wilde vertellen; zij zou Hetty wel oppassen. „Dat wil ik wel belo ven" zei de dokter, „maar als het erger wordt, moet ik je moeder wel schrijven". Jan stond ook met een treurig gezicht bij het bed van zijn zusje. „Jij wilde moe der een verrassing bereiken met dat kleed en je waagt je zusje eraan", verweet hij Thekla. Gelukkig ging Hetty vooruit en bleek het niet nodig moeder te waarschu wen. Het was een harde les voor Thekla, die met al haar goede wil om anderen een plezier te doen, steeds het tegenovergestel de bereikte. Nu bleef het kleed onafge maakt liggen. Ze had haar handen vol met het huishouden en haar zusje oppassen. Pas toen Hetty buiten gevaar was, schreef Jan aan moeder wat er gebeurd was. Toen Hetty voor het eerst op mocht, kwam moeder thuis. Ze zag er veel beter uit en was blij haar kinderen terug te zien. Zij gaf Thekla geen standje, die was im mers al genoeg gestraft. Toén moeder met haar alleen was, viel Thekla haar huilend om de hals. „O", zei ze, „het was allemaal mijn schuld. Ik wil de je met een kleed verrassen en nu is het nog niet af. Ik had het zo goed be doeld!" „Nu is alles weer goed", zei moeder, „maar onthoud dit voor je hele leven: „Al les op zijn tijd!" Jaren zijn het al geleden Dat ons kleine vriendje Loe En zijn ouders samen reden Met de trein naar Zwitserland toe Prachtig vond het joch de bergen Heerlyk vond hij al die sneeuw En het liefst van alle dingen Vond hij de Sint-Bèrnhard. .Leeuw! Leeuw en Loe dat werden vrienden Geen uur en dag ging er voorbij Dat va en moes hen konden vinden Samen op de alpenwei. Toen de dag was aangebroken Dat onze Loe naar huis toe moest Zat onze Leeuw ineen gedoken En jankte veel, al zei men: „Koest!" Het einde van al dit verdriet was Dat va en moes die schatten zijn Leeuwtje kochten en zonder poespas Hem zetten in de grote trein. Toen Loe na deze mooie reis Weer in zijn eigen landje was Ging hij 's-morgens heel eigenwijs Met Leeuwtje langs de Bergse Plas. En zoals je op de foto ziet Vindt Leeuwtje dit maar al te fyn En ik zeg je, al geloof je 't niet Vrienden zullen ze altijd zijn! Tiny. GRAPJE. Onderwijzer: „Piet hoe laat is het als de klok zeven keer slaat?" Piet: „Half zeven, meester." Onderwijzer: „Weet je dat wel zeker?" Piet: „Ja meester, want moeder zet de klok altijd een half uur voor!" 1. Deze vis is een echte veelvraat, die vis sen op kan eten, die nog groter zijn dan hijzelf. Dan staat de huid zo strak dat je door z'n huid kunt zien, welk beest hij opgeslokt heeft. 2. Deze vis, de lucifuga subterrania leeft in onderaadse holen op het eiland Cu ba. Hij is blind omdat hij z'n ogen on der de grond toch niet kan gebruiken. De jonge visjes hebben nog ogen, die echter langzamerhand verdwijnen. Deze vis leeft in de Sargasso-zee in de wieren. Hij heeft tentakels die zoveel op wieren lijken, dat je hem haast niet ziet. Een goed beschermingsmid del dus. 4. Dit is een bewoner van de lagunen van de Australische koraalriffen. Hij heeft onder zijn ogen „lichtjes", die 'n groenachtig-wit licht uitstralen en waarmee hij 's nachts kan zien. Bijdehand Liefje was op een feestje bij haar vrien dinnetje gevraagd. Moeder had haar van te voren allerlei raadgevingen gegeven en gezegd dat ze zich .netjes moest gedra gen. „Heb je gedaan wat ik je gezegd heb", vroeg moeder, toen Liet je thuis kwanr „én niet het grootste stuk koek genomen?'1 „Nee, moeder", zei Lietje prompt, „ik heb alleen aan Leni's moeder gevraagd oi ze me niet 't recept van die koek kon ge ven, zodat u hem ook kon maken en toen heeft ze me vanzelf een groot stuk gege ven!" Zoekplaatje Waar is mijn vriend? •ubui ua' utóA iaoA sp uee puauA sp luftipsjaA ue 'do^ u,z do aftee^d lati )az :3 u i s s 0 d 0

Schager Courant | 1940 | | pagina 6