DEN HAAG ziet licht DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER Hitier en Mussolini Kleur bekennen Met paardenomoibus naar buis Verduisteren 7.09 uur Gisteren op den Brenner bijeen Oiiefabriek in Boekarest afgebrand Japanners te Hanoi binnengerukt Polit'eke activiteit in Joet.o-S!avië Londen en Washington peilen Moskou Oorlog of vrede in den Stillen Oceaan 'oiliMllt Laan. Schaden. Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 224H ZATERDAG 5 OCTOBER 1940. 85e Jaargang. No. 11309. Uitgövr cfer N.V. Uitg.-Mif. „Hollonds Noowferkwartier" Na den Schouwburq (Van onzen Haag se h e n c o r r e sup o n d ent Gisteravond heeft de nieuwe verduisteringsverlichting we komen tegenwoordig tot dingen waarvan vroeger nie mand gedroomd had! proefgebrand en wel op het eerste gedeelte van den Laan van Meerdervoort. Zoowel over den rijweg als oyer - de trottoirs hing een oranje-gele gloed, welke zelfs nog eenigs zins tegen de huizen terug kaatste en zoodoende heel wat botsingen voorkwam. Wanneer de- proef slaagt en toestemming wordt gegeven tot uitbreiding in de geheèle stad. kunnen de Hagenaars het vooruitzidht van den ver; duisterden winter heel wat. minder donker tegemoet zien. In Amsterdam doet. men alle mogelijke moeite het. vermaaksleven intact te houden. Behalve dat „lichtloodsen" beschikbaar wor den gesteld, kan men thans ook met de paardenomnibus naar huis. De directie van den Stadsschouwburg maakt volgens de Tel. bekend, dat ten ge rieve der schouwburgbezoekers op Zater dag 5, Dinsdag 8, Vrijdag 11 en Zondag 13 October a.s. na afloop der avondvoorstel lingen de volgende vervoermogelijkhcden zullen worden geboden; Met huurrijtuigen, ca. 25 in getal tegen een tarief van 50 cent .per persoon (fooi in begrepen): echter heeft, de koetsier het recht te verlangen, dat van zijn rijtuig door min stens 3 personen gebruik wordt; gemaakt, wier doelen in eikaars nabijheid moeten zijn gelegen. Met tweetaxen, eveneens, ca. -25 in getul tgende daarvoor geldende tarieven. Mei een paardenomnibns, plaatsbiedende .aan 16 personen, tegen betaling van 50 cent per persoon; deze omnibus zal de volgende route volgen .Stadhouderskade, P. C. Hooft- slraat, Van Baerlestraat, J.'M. Coenenslraat. Beethovenstraal, Stadiomveg, Olympiaplein. SPOORWEGONGELUK IN JOEGO-SLAVIE Vier dooden en vier zwaar gewonden. Op de lijn BelgradoNisch, bij het sta tion Kusstak, zijn gistéren twee treinen te gen elkaar gebotst, waardoor vier perso nen om het leven kwamen, vier personen zwaar en acht.licht werden gewond. Een gelukkig leege bijzondere trein reed nl. in volle vaart op den' sneltrein' NischBelgra do. De machinist van den specïalen trein had niet op het stopsignaal gelet. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 7.48 uur Den Haag heeft des avonds zijn lichtgevender» verkeers agent. Helm en jas van den dienaar der wet zijn met lichtgevende verf bestreken (Foto Schimmelpenningh) Langdurig onderhoud aan de Duitsch-Italiaansche grens GENERAAL-VELDMAARSCHALK KEITEL AANWEZIG. De Führer en dc Duce hebben elkander gisterochtend om 11 uur op den Brenner ont moet voor een langdurige bespreking. De speciale trein van den Führer kwam precies om 11 uur op het Italiaansche grens station Brennero aan. Terwijl de trein bin nenliep in het met Duitschc cn Italiaansche vlaggen feestelijk versierde station, zette een Italiaansch muziekcorps de volksliederen der twee verhonden mogendheden in. Op het perron verwachtte de Duce 'den- Führer, die als eerste uit den trein stapte en den Duce op de hartelijkste wijze begroet te. Even hartelijk verliep de begroeting tus- schen de twee ministers van buitenlandsche zaken. Om 13.50 uur was -het onderhoud tusschen Hitier en Mussolini geëndigd. De Duce, de Führer, Graaf Ciano en Von Ribbentrop ver lieten de rijtuigen, waarin de besprekingen gevoerd waren en begaveïi zich naar een daarnaast staand spoorwegrijtuig om geza menlijk het noenmaal te gebruiken. Bij het laatste gedeelte van het onderhoud was generaal-veldmaarschalk Keitel, aanwe zig. De bespreking werd gedurende het noen maal in kleinen kring voortgezet. Gissingenl Vredesonderhande lingen? In verschillende Zuidoost-Europeesche hoofdsteden liep gisterenochtend het hard nekkige, maar nog niet te controleeren ge rucht, dat deze bijeenkomst verband zou hou den met een mogelijk verzoek van Londen betreffende bekendmaking van de voorwaar den voor eventueele vredesonderhandelingen Hiervan was te Berlijn echter geen bevesti ging te verkrijgen. Het is natuurlijk mogelijk, dat het bij deze geruchten, weer eens gaat om een proefballon, maar desniettemin is het van belang er kennis van te nemen, te.meer daar zij uit doorgaans betrouwbare bron ko men. Aan den anderen kant kon met gisteren -■'reeds te Berlijn vernemen, dat nieuwe Duitsch-Italiaansche beslissingen in ver hand met de versterkte actie langs de Ooste lijke kusten van de Middellandsche Zee zijn te verwachten. Het blijft dus mogelijk, dat de bijeenkomst aan den Brenner zich in hoofd zaak daarmede zal hebben bezig gehouden. Het weinig zeggende officieelc communiqué dat niets anders doet dan de bijeenkomst zelf cn de vriendschappelijke aard daarvan con- statceren, geeft weinig houvast over de on derwerpen welke besproken zijn. _De aanwezigheid der hoogste militaire ad viseurs van de beide dictators wijst onmis kenbaar naar een krijgskudnig en niet naar een sociaal onderwerp. Dit neemt natuurlijk niet weg, dat ook de' opbouw, na een eventueel succesvol beëindi gen der krijgsbedrijven, kan zijn onderzocht. Logischer lijkt- het echter verband te ver onderstellen. met het bezoek van den Spaan- schen minister Suner cn de waarschijnlijk heid van een. grootcre activiteit om de Mid dellandsche Zee aan te nemen. Het zou niet onmogelijk zijn, dat de kwes ties Gibraltar, Griekenland, Turkije en Egyp te de hoofdschotel hebben gevormd van dc trevoerde besprokingen. Hoe- dit alles .echter ook zij. men kan veilig- aannemen, dat de beteekenis van de vraag stukken, die thans verhandeld werden, boven 't vragencomplex uitgaan, dat onlangs dooi de ministers van buitenlandsche zaken be sproken is. Ongetwijfeld zal ook, evenals vroeger, dit nieuwe onderhoud van groot politiek belang blijken voor de verdere ontwikkeling van den toestand in dc wereld. RAADSELACHTIGE ZIEKTE IN PARIJ- SCHE FABRIEK Zooals reeds eerder gemeld is, zijn onlangs in een Parijsche fabriek van verbandstoffen twintig leden van het personeel onder raadselach tige verschijnselen ernstig ziek ge worden. Zeven patiënten zijn overle den, de andere bevinden zich in het ziekenhuis. Men vermoedt, dat gifti- ge dampen de ziekte hebben veroor zaakt. Het is niet onmogelijk, dat te gen eenigc verantwoordelijk geachte personen een aanklacht wegens nala tigheid zal worden ingediend. VRIJWILLIGERS IN HET AMERIKAAN- SCHE LEGER In September hebben meer dan 45.000 vrijwilligers dienst genomen in het Amerikaansche leger. Voor oorlogs- en vredestijd is dit een'record. Schade bedraagt vele millioenen De fabriek van plantaardige oliën te Boe karest is tot den grond toe afgebrand. Zeer groote hoeveelheden olie en hout, alsmede de arbeiderswoningen vielen aan de vlam men ten prooi. De schade bedraagt vele millioenen lei. 3 arbeidsters liepen zware brandwonden op. De oorzaak van den brand is nog niet beko-nd. Men vermoedt echter, dat een misdadige aanslag is ge pleegd. HEILSLEGER IN ITALIS VERBODEN. Bezittingen in beslag genomen. De prefect van Rome heeft volgens de Tel. het Leger des Heils in Italië verboden; zijn bezittingen zijn in beslag genomen. Fransch-Indochineesche gevangenen vrijgelaten. krijgs- TOKIO, 4 Oct. (D.N.B.). Te Tokio is be kend gemaakt, dat Japansche troepeneen heden, die op 26 September in Haifong waren geland, Donderdag de hoofdstad van Fransch-Indochina. Hanoi, zijn binnenge rukt. Tegelijkertijd landden formaties vliegtuigen op het vliegveld van Hanoi, Jia- ram. Naar verder wordt gemeld, zijn tusschen de militaire 'autoriteiten van Fransch In- dochina en de Japansche troepen onder handelingen gevoerd over de vrijlating van Fransch-Indocliinecsche gevangenen en ovver de teruggave van oorlogsmateriaal. Nadat deze onderhandelingen met succes waren geëindigd, zijn gisteren 2000 man van het Fransch-Indochineesche leger, on der wie talrijke Fransche officieren, die bij de incidenten in den aanvang der operaties door de Japanners waren gevangen geno men, op vrije voeten gesteld. Tegelijkertijd werd het buitgemaakte oorlogsmateriaal uit geleverd aan de militaire autoriteiten van Fransgh-Indockina. Rolluiken zullen de étalageramen van verschillende warenhuizen in Amsterdam bedekken in verband met de verduisteringsbepalingen, zoodat ook in de komende wintermaanden het .winkelen* in het duister mogelijk zal zijn (Foto Pax-Holland) Geen Duitsche troepen in Roemenië Door Joodsche pers verspreide geruchten tegengesproken. Naar aanleiding van de stelselmatig en voortdurend door de Joodsche pers ver spreide geruchten over de aanwezigheid van Duitsche toepen in Roemenië, is van officieele Roemeensche zijde verklaard, dat zich in.de omgeving van Galatz geen gere gelde Duitsche troepen bevinden, doch al leen leden van de nationaal-socialistische partij, die tot taak hebben, de repratiecring van dc Duitschers uit Bessarabië te organisee- ren. Alle andere beweringen zijn van allen grond ontbloot en berusten op kwaadwil ligheid. De politieke l\edrijvigheid, die sinds oeni- ge dagen te Belgrado heerschte, duurde Vrijdag voort. Minister-president Tswetko- witsj heeft besprekingen gevoerd met zijn plaatsvervanger, dr. Matsjek, en andere le den der redering. AMERIKAANSCHE EN RUSSI SCHE GEZANT BESPREKEN DE ONTWIKKELING IN HET VERRE OOSTEN. De Russische reactie op het Driemogendhedenpact. In een bespreking, waartoe de Amerikaansche onderminister van buitenlandsche zaken, Butler, den Russischen ambassadeur Maiski Donderdagmiddag ter ministerie van buitenlandsche zaken had uit- noodigd, heeft Engeland voor het eerst gepoogd met de Sovjet-Unie een bespreking over de ontwikke ling in het Verre Oosten te openen, aldus een bericht van Unifed Press uit Londen. Deze stap loopt parallel met hei optreden van de Vereenigde Staten, die door den 1 Amerikaanschen gezant te Moskou een uit wisseling van meeningen met de officieele Russische instanties zijn begonnen. In politieke kringen is men van meening dat deze parallel erop wijst, dat Londen en Washington gemeenschappelijk de Russi sche reactie op het driemogendhedenpact willen peilen. Hóewei Moskou officieel verklaard heeft dat de Sovjet-regeering geenszins veront rust is door. het pact-van-drie, is men van meening, dat R-usland moet inzien, dat het verdrag zich op den langen duur tegen de Sovjet-Unie richt. Men venvacht dat Chur- chill in het Lagerhuis op het Engelsch Ja pansche pact zal terugkomen. JAPAN ZAL DE V.S. NIET TARTEN. Washington zal echter Japan's leiding in het Verre Oosten moe ten erkennen. Oorlog of vrede in den Stillen Oceaan han gen af van de mate, waarin Japan en de Ver eenigde Staten in staat zijn hun wederzij d- sche belangen in den Oriënt en de westelij ke helft van de wereld onderling in even wicht te brengen, zoo verklaarde de Premier Konoje volgens Domei in het eerste persge- sprek, dat hij na de onderteekening van het driemogendhedenpact loestond. Japan is niet voornemens de Vereenigde Staten zonder reden te tarten, betoogde de premier. Wel echter moeten dc Ver. Staten hun. bereidheid tooncn om Japan als voor waarde voor alle samenwerking tegemoet te treden met begrip en sympathie voor zijn positie in liet Verre Oosten. Omtrent de betrekkingen mei. de Sovjet Unie merkte de minister president op, dat hij niet geloofde, dat er eenigelei gegronde redenen voor een conflict tusschen Japan en Rusland bestaan. Verder zeide de Japansche minister-presi dent, dat Japan, Duitschland en Italië de leidende positie van de Vereenigde Staten op het. Amerikaansche continent zouden er kennen, indien de Vereenigde Staten de po sitie van de verdragpartners in hun levens ruimten erkennen Japan denkt er op het oogenblik niet aan. het initiatief tnt onder handelingen met de Vereenigde Staten te nemen. Konoje verklaarde bovendien, dat de on derhandelingen met. de Nanking-regeering binnenkort beëindigd zullen worden, doch dat de oorlog tegen Tsjiang Kai Tsjek ver der zal worden gevoerd lot aan diens defi- nitievcn nederlaag. Teneinde een einde te maken aan het conflict met China, zullen voortaan behalve militaire ook economi sche maatregelen met betrekking tot dc Zuidzeepolitiek in toepassing worden ge bracht. door voormalige S D.A.P.-functionarissen NED. SOC. WERKGEMEENSCHAP EISCHT VERKLARING VAN HUN STATEN- EN GEMEENTERAADS LEDEN In een gisteren gehouden bestuursvergade ring van de Nederlandsch Socialistische Werkgemeenschap (de N.S.W.G.), werden volgens Het Volk langdurige besprekingen gewijd a. d. positie v. d. NSWG tegenover de voormalige S.D.A.P.-organisatïe. Het bestuur besprak o.a. de positie van die leden, die voorheen deel uitmaakten van de sociaal-de mocratische Raads- en statenfracties. Hierbij werd overwogen, dat weliswaar de S.D.A.P. officieel nog niet is ontbonden, maar toch in feite niet meer bestaat. Thans ont- saat de figuur dat raadsleden statenlenden en wethouders zich voor de nieuwe organisatie hebben aangemeld, terwijl anderen zeggen de S.D.A.P. nog te vertegenwoordigen en nog anderen voor de S.D A.P. hebben be dankt en toch hun zetel in hun college blij ven innemen. Kleurbekennen! Hst bestuur stelde zich op het stand punt, dat die raads- en statenle den, die tot de N.S.W.G. zijn toege treden. in de eerstvolgende bijeen komst van hun college een verkla ring dienen af te leggen, waarbij zij zullen mededeelen in den ver volge op de grondslag van de op roep van de N.S.W.G. hun werk zaamheden in deze colleges te zul len voortzetten. Zij vinden hiervoor de moreele rechtvaardiging in het feit, dat alleen de N.S.W.G. de taak van de S.D.A.P. voortzet in den zin van de strijd voor het socia lisme. Stichtelijke gramofoooplateo voor Duitsche soldaten Geestelijke verzorging uitgebreid Verscheidene Katholieke diocesen zijn begon nen met de vervaardiging van gramofoonpla ten met kerkelijke liederen, opdat soldaten op eenzame posten, in Noorwegen. Polen en Frankrijk of op zee religieuze liederen en koren kunnen hooren en kerkelijke plechtig heden kunnen houden.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1