Voorschotten «oor den her houw van nieuwe woningen Het driemegendhedenpact is een vredespact Vliégeskaders bombardeeren Engeland Haveninstallaties van Aden bestookt Engelsche bommen op Rotterdam den pact niet is aangegaan met de bedoeling om het te richten „tegen" de Vereenigde Stalen. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn, zou ik willen zeggen, dat het bedoeld was ..voor" de Vereenigde Sta ten. Openhartig gesproken wenschten de verdragspartijen oprecht, dat zoon machti ge natie als de Vereenigde Staten in het bijzonder en alle andere naties, die op het oogenblik neutraal zijn, niet betrokken zou den raken bij den Europeeschen oorlog, of op ecnigerlei wijze in conflict zouden ko men met Japan tengevolge van het Chi- neesche incident of anderszins. Een zoo danig gebeurlijkheid, met alle mogelijk heden van het teweegbrenqen van een ver schrikkelijke catastrophe voor de mensch- heid is voldoende om iemand te doen hui veren. wanneer men aan de consequentie^ denkt. Kortom, het pact is een vredespaot. Duifsch weermachtbericht Het opperbevel van de Duitsche weer* macht maakt bekend: Van den vroegen ochtend tot het invallen van de duisternis rolden onophoudelijk vergeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofd stad. Terstond in aansluiting daarop be gonnen nachtelijke aanvallen van zware ge vechtsvliegtuigen, die tot de ochtenduren van den tienden October voortduurden. De zwaarste schade leden de dokken in de bocht van de Theems. Uitgebreide verwoes tingen veroorzaakten bomontploffingen ook aan de spoorweg werken in het stadsgebied. Des nachts vielen talrijke zware branden waar te nemen. Afzonderlijke gevechts vliegtuigen deden in 'Zuid-Éngeland met succes aanvallen op havenwerken, troepen- kampen, spoorwegcomplexen en wapenfa brieken met bommen van zwaar en het. zwaarste kaliher. In Zuid-Engeland en Mid- den-Engeland bestookten zij verscheidene vliegvelden met bommen. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn ge lukte het hangars en schuilplaatsen door voltreffers te vernielen en op den be'ganen grond staande vliegtuigen te vernietigen. In het havengebied van Cardiff veroorzaak ten homtreffers hevige ontploffingen en in aansluiting daarop een zwaren brand. Op zee werd een vijandelijk koopvaardij schip van ongeveer 4.000 b.r.t. door ver scheidene bommen midscheeps getroffen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft twee bewapende vij andelijke koopvaardijschepen van bij el kaar 7.000 b.r.t. tot zinken gebracht. In West ^"itschland en in de bezette ge bieden wei.fi cioor nachtelijke vijandelijke j bomaanvallen materieele schade aange richt, wel Re snel kon worden hersteld. Eeni- ge woonhuizen werden verwoest. Een boer derij brandde volkomen af. De vijand verloor gisteren tien vliegtui gen, waarvan een door luchtdoelartillerie. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. Italiaansch weermachtbericht Het weermachtbericht van het ^taliaan- sche opperbevel luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de vijand bommen geworpen op Tobroek, waardoor drie doo- den en zes gewonden vielen, terwijl lichte schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten door de. luchtaf weer van de Koninklijke Marine. In Oost-Afrika hebben onze detachemen ten vijandelijke strijdkrachten te Oear De- glo (Kenya) en 'Colobati (Kenya) verrast en op de vlucht gedreven. Een van onze formaties luchtstrijdkrach ten heeft een aanval ondernomen nabij Co lobati ten Zuidoosten van YVaijir en vijan delijke kampementen gebombardeerd. Een andere formatie heeft installaties, schepen en entrepots in de haven van Aden be stookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Cereb, Boena, Decamere, Goe- ra, Mai en Edaga zonder dat slachtoffers vielen of schade werd aangericht, terwijl in Assab twee dooden en eenige gewonden .vielen onder Italianen 'en inboorlingen. Bommen op Arnemntden Reeds goede resultaten bereikt. In bepaalde gevallen heeft dit systeem ree® tot goede resultaten geleid. In Roo sendaal. Westdorpe en enkele andere plaat sen wordt reeds met voorschotten, welke krachtens deze regeling verstrekt zijn, ge bouwd. Het is echter aan geen twijfel on derhevig, dat er in veel meer gevallen van deze regeling gebruik gemaakt zou kun nen worden dan tot dusverre geschied is. Het gemeentebestuur is de instantie, tot welke men zich kan wenden, indien men meent op toepassing van deze voorschotre geling recht te hebben. Van de zijde van het regeeringscommissariaat voor den we deropbouw zullen de gemeentebesturen de noodige inlichtingen ontvangen. Gistermorgen zijn brandbommen gewor pen in de bebouwde kom der gemeente Arnomuidcn. Een der bommen veroorzaak te brand in een woning aan de Lionstraat. welke grootendeels werd vernield. Op an dere plaatsen ontstond een begin van brand. Persoonlijke ongelukken deden zich Bist voor. Het wachten is nu op het ijs. De kunstijsbaan in de Apullohal te Amsterdam nadert haar voltooiing. De meer dan 15 K.M. lange buizen zijn gelegd en het .bevriezen" kan beginnen (Foto Pax Holland) Weer hebben onverantwoordelijke Engel- belangrijk meegevallen en komt nu ten goede aan ziekenhuizen en andere instellingen (Foto Schimmeipenningh) Ter voorkoming van vertraging van de wederopbouw. Het spreekt vanzelf, dat de regeling en vergoeding van de schade, welke aan wo ningen tijdens de oorlogsdagen is toege bracht, veel administratieven arbeid en be slommeringen met zich brengt. Tengevolge hiervan was het niet mogelijk de schade op korten termijn voor alle geheel of gedeelte lijk vernielde perceelen vast te stellen en tot een vergoeding over te gaan. Echter is het dringend noodzakelijk den wederopbouw van verwoeste en het her stel van beschadigde woningen zooveel mogelijk te bespoedigen. Om nu te voorkomen, dat de her bouw zou moeten wachten op ver schillende formaliteiten betreffende de financieele afwikkeling, heeft de regeeringscommissaris voor den we deropbouw een regeling getroffen, welke van groot belang is voor de eigenaren van vernielde of bescha digde woningen, die om financieele redenen nog niet met den herbouw konden beginnen. Via de gemeentebesturen is de mogelijk heid geopend om van het regeeringscom missariaat een voorschot te ontvangen in die gevallen, waarin het betreft woningen met minder dan 450 m3 inhoud (bedrijfs ruimte niet medegcrekend). Dit zullen dus in bet algemeen middenstands- en arbei derswoningen zijn. Voor geheel verwoeste woningen kan de regeeringscommissaris aan de betrokkenen 80°/o van de verkoopwaarde van het per ceel op 9 Mei 1940 als voorschot op de te gemoetkoming in de schade uitkeeren. Voorshands zal het voorschot echter niet hooger kannen zijn dan 80#/o van 10.000, Is 8.000,—. Voor het overblijvende deel een hypotheek. Wanneer men niet in staat mocht zijn het overblijvende deel zelf te financieren en geen hulp van der den kan krijgen, kan de regeerings commissaris het verschil tusschen de kosten van nieuwbouw en het voorschot als hypotheek leenen. De ze hypotheek zal in normale geval len tegen 4% worden verstrekt, doch indien de financiéele toestand van den betrokkene daartoe aanlei ding geeft, kan de regeeringscom missaris gemakkelijker voorwaar den toestaan Er zijn maatregelen getroffen om deze voorschotregeling zoo vlot en soepel moge lijk te doen functionneeren. Natuurlijk moet aan eenige eischen worden voldaan. Zoo moet het te bebouwen pand in overeen stemming zijn met de geldende voorschrif ten en passen in de eventueel in voorberei ding zijndè stadsplannen. Voorts moet het regeeringscommissariaat goedkeuring ver- leenen voor de uitvoering in verband met de benoodigde .materialen. Is hierover echter overeenstemming be reikt, dan kan de financieele regeling zon der vertraging tot stand komen. sclie vliegers de vreedzame Rotterdamschc burgerbevolking met hun brisantbommen bestookt. Woensdagavond kondigde liet onver flauwd werken van het luchtafweergeschut aan, dat vliegers der „Koninklijke Lucht macht" het luchtruim weer onveilig maak. ten. Een gelukkige omstandigheid was wel dat zoo goed als alle burgers binnenshuis waren. Een sccrie van drie- bommen werd in het wilde weg geworpeii op den omtrek van den Hofdijk, waar in wijde omgeving zwa re schade werd aangericht. Op den hoek van den Hofdijk en de Anna Mmriastraat sloeg een zware explosieve bom in de rij- straat, in den naasten omtrek zware scha de aan de omliggende panden berokkenend. Scherven vlogen in het rond en een meisje werd in een woning op slag gedood. Ver moedelijk is het een inwoonster van Ze venaar en was zij in Rotterdam in betrek king als buffetjuffrouw, maar bet lijk is nog niet geïdentificeerd. Door de overige bommen werd groote verwoesting aangericht aan de Rechter Rottekade, de v. d. Werfstraat cn de Al- mondestruat. Evenals aan den Hofdijk zijn ook hier vele panden min of meer ernstig beschadigd en eenige huizen zijn zelfs grootendeels verwoest. In wijden omtrek sprongen bovendien nog talrijke ruiten, terwijl door de rondvlie gende scherven een aantal mensclien ver wondingen opliepen. Op bet. eerste sein rukten de hulpdien- dingbedrijf uit en zij hebben zich den ge sten van electriciteits-, gas- cn waterlei- heelen nacht aan het opruiming»- en her stelwerk in den omtrek van den Hofdijk be zig gehouden, evenals de opruimingsploegen van den gemeentelijken technischcn dienst. „Fransche" cognac Voor de Rotterdamsche rechtbank had zich te verantwoorden de 50-jarige koop man F. H. J. S. te Schiedam, verdacht van het namaken van cognac, met het oog merk deze te verkoopen als echte Fransche cognac, afkomstig van een bekende firma te Epernay. S. had deze cognac „Menjoü" genoemd en dit merk op de prijscourant tusschen de bekende Fransche merken ge plaatst. Hij verkocht de vloeistof aan par ticulieren voor f 5.90, aan wederverkoopers voor f 2.10 per fle;ch en hij wikkelde de flesschen in Fransche kranten, ten xeinde te doen geloovcn. dat de wijnen inderdaad uit Frankrijk kwamen. Nadat verscheidene getuigen waren ge hoord, nam de officier liet woord. Spr. acht te het ten laste gelegde bewezen. Verdach te is al eens veroordeeld en is betrokken 'est bij allerlei verdachte zaakjes. Spr. eischte zes maanden gevangenisstraf. Nederlaadsche onderwijzers naar Duitschlaod Voorloopig plaats voor 180 tot 200 onderwijzers. De secretaris-generaal van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schapen maakt bekend: De Duitsche regeering biedt, in het bij zonder om de werkloosheid" onder de Ne- derlandsche onderwijzers te bestrijden, om te beginnen aan ongeveer 150 tot 200 Xe- derlandsche L.O.-aktebezitters de mogelijk heid, na een voorbereiding van eenige maanden, in het Duitsche onderwijs te werk te worden gesteld. Voor een dergelijke voorbereiding, welke aan de hoogescbool voor onderwijzersoplei ding te OlÖenburg zal plaats hebben, ko men alle niet volledig bezette onderwijs krachten in aanmerking, die de Duitsche taal machtig zijn en voor deze aangelegen heid belangstelling heb1-en. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche rijk bij dit aan bod slechts waarde hécht aan bekwame onderwijzers, wier vakbekwaamheid. ka raktereigenschappen en optreden den Ne- derlandschen onedrwiizers eer aandoen Gegadigden kunnen zich terstond hij den inspecteur van het Lager Onderwijs in het district, waar hun woonplaats eelegen is aanmelden. Van den dag van hun aan komst in Oldenburg af ontvangen zij het aanvangssalaris van de Duitsche onder wijzers, dat maandelijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. Groote brand in de hoofdstad Opslagplaats door het vuur ver woest. In den vorigén nacht is in bet haven gebied van Amsterdam een groote brand ontstaan, die in den omtrek duidelijk was waar te nemen en waarvan de oorzaak tot nu toe niet geheel kon worden opgehelderd. Het betrof bier een opslagplaats voor landbouwdoeleinden, die n ie tegen staan de' 't ingespannen blussischingwerk van de hoofd stedelijke bandweer. die vj*ij snel ter plaat se was gearriveerd en goed werk heeft ver richt, grootendeels wed vernield. Dank zij het krachtdadig inspannen der brandweermannen kon echter voorkomen worden dat enkele steenen gebouwen, die- in de nabijheid zijn gelegen, door het vuur werden aangetast. Hot nablusschingswerk heeft gisteren ochtend nog enkele uren gevergd. EEN VERKLARING VAN MAT- SOEOKA. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, heeft gisteravond een verklaring afgelegd betreffende de her opening van den Birmaweg cn de sluiting van het driemogendhedenpact. Deze verkla ring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik com mentaar op de verklaring van Churchill, die volgens de berichten in het Engelsche parlement is afgelegd ten aanzien van bet besluit der Britsche' regeering tot herope ning van den z.g. Birmaweg. Maar aange zien het wel nuttig kan zijn den toe stand ten opzichte van dit probleem op te helderen, evenals ten opzichte van het driemogendhedenverdrag tusschen Japan Duitscheland en Iatlië, zóu ik in dit ver band eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeengeko men, dat de sluiting van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde had, dat Japan er in zou sla gen om vrede te sluiten met China binnen dat tijdsbestek. Toen. evenals thans.' wensch le Japan natuurlijk vurig een alge- meenen vréde in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit gezegd tegen den Britschen am- basadeur in Tokio. Niemand zou het feit willen ontkennen, dat geen ander volk meer dan hét Japansche den wensch heeft gevoeld om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Ja pan iedere inspanning, in die richting geleid cn doet dat op het oogenblik nog. Juist de sluiting van het pact met Duitsch- land en Italië, welke Churchill schijnt, te betreuren, is in zekeren zin een nieuwe poging om hetzelfde doel te bereiken. In de tweede plaats, wanneer de Britsche re- gecring, zooals zij zegt, werkelijk den vrede in Oost-Azië zoo snel mogelijk hersteld wenscht te zien. begrijp ik niet. dat de Britsche regeering kan hopen bij te dra gen tot de verwezenlijking - van dien wensch door den Birmaweg weer open te stellen, waardoor Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd in verzet tegen en strijd met Japan. Het besluit, dat ongelukkigerwijze is genomen, zal, -zooals een ieder zien kan, de uitwerking hebben, dat Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd, of dit nu de bedoe ling is of niet. ChurchiU's verklaring op dit punt is op zijn minst met zichzelf in tegenspraak. Ten slotte zou ik hieraan kunnen toevoegen, dat het driemogendhe- Het opruimingswerk en de herstelling aan de woningen te Enk* huizen, die door het Engelsch bombardement zijn getroffen (Foto Pax-Holland)

Schager Courant | 1940 | | pagina 8