iYfoill'flllt De E missie in Roemenië en Brazilië Chili 6.47 uur DAGBLAD VOOR HOLLAKD'S NOORDERKWARTIER Een „bouwdictator" Doel is miliiaire samenwerking DE MAAN ALS SPELBREKER Hooge landprijzen Niiuwe sluis bij Lemmer Verduisteren Geen gebiedsafstand aan Thailand Laan, Schapen Tel 444 (2 lijnen). Kengetal 2240 DINSDAG 15 0CT0BER 1940. 85e Jaargang. No. 11317 Uitgave der N.V. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" De spoorwagen op straat. Een der moderne laadbakken van de Ned: Spoorwegen wordt per auto bij den geadresseerde afgeleverd (Foto Pax-Holland) Zeer groote bevoegdheden aan Ir. Ringers. Naar wij in verband met het be sluit betreffende de regeling van de onteigening ten behoeve van den wederopbouw nader vernemen, zal dr. ir. J. A. Ringers, de Regeerings- commissaris, die nu algemeen ge machtigde voor den Wederopbouw is geworden, weldra over nog groo- tere bevoegdheden komen te be schikken. Hij wordt o.m. „dictator" orer de geheele productie en ver bruik van bouwmaterialen en aan verwante producten en zal ook het recht krijgen om gemeentelijke bouwverordeningen ter zijde te stel len, uitbreidingsplannen te wijzi gen, wanneer dit noodig is met het oog op de wederopbouw. Ook ten aanzien van te gebruiken mate rialen en verplicht afmaken van AANWEZEIGHEID VAN DUITSCHE AFGEZANTEN GEEFT GEEN RE DEN TOT ONGEGRONDE BEZORGD HEID. UITVLOEISEL VAN HET BESLUIT VAN WEENEN. Het Roemeensche blad „Cuvantul" dat voor het eerst na een onderbreking van meer dan twee jaar weer als officieel orgaan van de legionnaire beweging verschijnt, schrijft, dat de aanwezigheid van de Duit- sche weermacht in Roemenië het logische gevolg is van de concrete samenwerking, waartoe te Weenen is besloten. Men mag niet uit het oog verliezen, dat de aansluiting van Roemenië bij de as niet alleen een versterking van de economische en cultureele betrekkingen beteekent, doch in gelijke mate ook een nauwe politieke en militaire verbondenheid. De garantie voor de onschendbaarheid van het Roemeensche ge bied stelt als voorwaarde, een nieuw prac- tisch onderzoek naar de bestaande strategi sche, tactische en technische omstandig heden. Het onveranderlijke besluit om den vrede.in het Donaugebied te handhaven, is een waarschuwing aan al degenen, die ge- looven, dat de vreedzame ontwikkeling van de economische en politieke betrekkingen kan worden verstoord. De Duitsche technici hebben ervaringen meegebracht, die in den laatsten tijd zijn opgedaan. Zij zijn de bemid delaars van den nieuwen Europeeschen geest. In verband met de talrijke punten van overeenstemming tusschen het legionnaire Roemenië en de as-mogendheden kan een militaire samenwerking voor niemand en verrassing zijn. De aanwezigheid van deze afgezanten in Roemenië, aldus besluit het blad, geeft niet alleen geen enkele reden tot een ongegronde bezorgdheid, doch zij is de bekentenis van «en oprechte en volledige vriendschap met de as-mogendheden. aangevangen bouwwerken zal de algemeen gemachtigde waarschijn lijk vergaande bevoegdheden ver krijgen. De afstand van oude winterjassen In Den Haag een teleurstelling. (Van onzen Haagschen correspondent.) Met de inruiling van een ouden winterjas of -mantel, dan wel deken, tegen een bon om zulk een nieuw kleedingstuk te koópen, loopt het in Den Haag niet zoo bijster vlot, al is er heel wat gebruikte kleeding ingeleverd. Blijk baar begeeren velen een ouden jas of mantel te behouden als reserve op zeer natte dagen en dit te eerder nu het met de stokerij ook mondjesmaat zal zijn. Vrijdag en Zaterdag samen waren- nog geen 3000 stuks Ingele verd, hetgeen een teleurstelling beteekent voor het comité, dat voor de distributie on der minder draagkrachtigen zal zorg dragen, doch ook een tegenvaller zal kunnen worden voor den handel. Deze hoopt natuurlijk, on danks de beperkende werking van de distri butie, nog flink wat van de ruime voorra den af te zetten. (Van onzen Haagschen corresvondent.) Met de keuring van de verduisteringsver lichting welke als proef op eeft deel van de Laan van Meerdervoort en aangrenzende straten is aangebracht en waarover wij reeds hebben bericht, is het nog niet zoo vlot geloopen omdat men buiten den waard, in de vorm van de maan, had gerekend. Want zoo lang het 's avonds zoo helder maanlicht is als de laatste dagen, kan men moeilijk beoordeelen, of de verduisterde ver lichting, met een sterkte van 1/1000 der nor male, inderdaad aan de gestelde eischen voldoet. Daarom is thans het wachten op het later aan den hemel verschijnen van de maan, zoodat des avonds eerst eenige donkere uren voor de keuring beschikbaar zijn. Dit zal dus wel de volgende week worden, want eerst a.s. Maandag komt de maan om 11 uur op. Duitsche militaire missie bij graf van Roemeenschen onbekenden soldaat. De chef van de Duitsche militaire missie in Roemenië, de generaal der cacalerie Hansen, heeft gistermiddag tezamen met den chef van de luchtwapcnmissie, luite nant-generaal Speidel, en vergezeld van zijn missie, een krans gelegd bij het monu ment van den* onbekenden soldaat om de Roemeensche gesneuvelden uit den vorigen oorlog te.©eren. Een Roemeensche compag nie bracht het eerbewyzen. In aansluiting hierop begaf generaal Hansen zich met den Duitschen gezant naar het Duitsche eerekerkhof om de daar rustende Duitsche soldaten eveneens te eeren. Onderhoud van Manoilesoo met Ciano. Rome. (D.N.B.) Naar vernomen wordt, heeft de vroegere Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu. staan steunpunten aan Amerika af Juiste ligging nog niet bekend. De New York Times meldt uit Buenos Aires, dal Brazilië en Chili zich bereid heb ben verklaard den Vereenigdcn Staten een aantal vloot en luchtsteunpunten af te staan. Er is niet medegedeeld, waar deze steunpunten liggen. Chili zal echter'op zijn minst een steun punt en wel een plaats bij Valparaiso, Brazilië minstens twee steunpunten waar van een in de nabijheid van Para, ter be schikking stellen.* De bepaling der ligging is in hoofdzaak van de Vcreenigde Staten afhankelijk, welke zich zouden hebben be last met de kosten voor de inrichting dezer steunpunten. De, overeenkomst is volgens dit bericht het resultaat van niet-formeele besprekingen, die sedert half Juni door Washington zijn ingezet. Een bevestiging van dit bericht der New- York Times is intusschen tot nu toe nog niet ontvangen. Verklaring van Cordell Huil WASHINTON, 14 Oct. (D. N. B.) In de persconferentie heeft de mi nister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, verklaard, dat er met eenige Zuid-Amerikaansche landen besprekingen worden gevoerd over steunpunten voor de vloot en de luchtmacht. De gedachtenwlsseling omvat alle vraag stukken voor de verdediging van het westelijk half rond. ENGELSCHE MARINE-OFFICIEREN TE RIO DE JANEIRO. BUENOS AIRES, 14 Oct. (D.N.B.) Vol gens berichten uit Rio de Janeiro bevinden zich aan boord van hrt daar aangekomen Engelsche s.s. „Highland Princess" o.a. vijftig Britsche marine-officieren en man schappen, die de opdracht zouden hebben, twee Fransche koopvaardijschepen, die te Buenos Aires liggen, naar Engeland te brengen. Maandagochtend een eerste onderhoud gehad met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, Ciano. In Italiaansche kringen legt men er den nadruk op, dat Manoilescu in Rome met de grootste hartelijkheid werd ontvangen, al heeft zijn bezoek ook een officieel ka rakter. Men is er in Rome van overtuigd, dat de tegenwoordige ItaliaanschRoemeen sche gedachtenwiaseling over de Italiaansch -Roemeensche betrekkingen in ieder geval voor beide partijen van nut zal zijn. Roe menië word,t naar men in dezelfde kringen hieraan toevogt, na het overnemen van de macht door generaal Antonescu, door Italië niet slechts beschouwd als een bevriende staat, maar als een op de spilpolitiek in gestelde staat. Het kan daarom ook geen verrassing wekken, wanneer het thans zal komen tot een drukker contact tusschen beide landen dan tot dusver. Overigens wordt het bezoek van den vroe- geren Roemeenschen minister van buiten landsche zaken gebracht in den geest van de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen, waarmede de spilmogendheden niet alleen een moeilijk .territoriaal probleem tot een oplossing wilden brengen, maar tevens ook den grondslag wiTden scheppen voor een vreedzame samenwerking tusschen Roeme nië en Hongarije. Na ontslag geen kleeding van den opbouwdienst Aan al het personeel van den' opbouw dienst, dat tengevolge van de thans in uit voering zijnde reorganisatie uit den opbouw dienst wordt ontslagen, is het verboden kleeding van den opbouwdienst te dragen Overtreding zal streng worden gestraft. Naar het Officieele Orgaan van den Kath. Land- en Tuinbouwbond te Haarlem mede deelt, is de aangelegenheid van de hooge landprijzen bij bevoegde instanties in onder zoek, vooral ook in verband met den invloed welke van de sterk stijgende grondprijzen uitgaat op de pachten, zoowel van boerde rijen als van los land. Bloembollenreizigers keeren terug Door het uitbreken van den oorlog waren alle Amerikaansche bloembollenreizigers niet in de gelegenheid naar Nederland terug te keeren. Na een avontuurlijke reis uit de Vereenigde Staten via Spanje en Frankrijk, heeft thans een 4-tal reizigers weer den Ne- derlandschen bodem bereikt. Ook de terug komst van de overige reizigers, wier aantal vrij talrijk is, mag worden verwacht De vergunning is verleend om in groepjes van vier per vrachtboot uit Amerika naar Por tugal te vertrekken, om vandaar via Parijs naar Nederland terug te keeren. Rotterdammers naar Amsterdam Volksverhuizing in zakformaat Naar' de Tel. verneemt heeft het gemeen tebestuur van Amsterdam besloten het As terdorp, aan de Overzijde van het IJ, dezen winter geheel in te richten voor Rotter- damsche gezinnen, die thans te Rotterdam in noodverblijven wonen, hetgeen in den winter bezwaren zal opleveren. De gemeentewoningen van het Asterdorp zullen worden opgeknapt en zullen dan plaats bieden aan 132 gezinnen. De bewo ners, die er thans zijn, worden overge plaatst naar Zeeburg en andere gemeente lijke woningen. VERDACHTE VAN MOORD TE OSS BLIJFT ONTKENNEN. Alle voorloopig gearresteerden in verband met den moord te Oss zijn op vrije voeten gesteld, met uitzondeling van den als ver- moedelijken dader aangehouden Van Esch. Uit getuigenverhooren zou zijn gebleken, dat Van Esch den doodelijken steek moet hebben toegebracht. Van Esch blijft ontken nen; hij zal niettemin ter beschikking van den Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch worden gesteld. Het schijnt, dat Ten Brok eerst bij het huis van Van Esch is geweest en dat daar ruzie is ontstaan. Van Esch zou toen in huis een wapen zijn gaan zoeken. Ten Brok is daarop ook naar huis gegaan en keerde ook met een wapen terug. Bij de tweede ontmoe ting had de steekpartij plaats. De nieuwe sluis bij Lem mer, is vrijwel gereed. Men heeft het water er reeds in laten stroomen, doch het zal nog wel eenige weken duren, voordat de eerste sche pen geschut kunnen wor den. (Foto Pax-Holland) Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8.06 uur De nachtmerrie van de typiste De Japansche schrijfmachine verschilt heel wst van het in onze Westersche landen gebruikelijk model (Foto Weltbild) Frankrijk weigert. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken maakt in e?n officieel commu niqué het standpunt bekend, dat de Fransche regeering inneemt ten aanzien van de pro blemen, welke zijn opgeworpen door de re cente nota van Thailand. Volgens dit com muniqué verklaart de Fransche regeering zich eerst in aansluiting op het op 12 Juni 1940 gesloten niet-aanvalspact bereid zonder verwijl over te gaan tot uitwisseling van de ratificatie-oorkonden. Aangezien het Fran sche ratificatiedocument nog niet in Bang kok, de hoofdstad van Thailand, is aange komen, stelt de Fransche regeering voor om deze uitwisseling langs tclegrafischcn weg te voltrekken. Voorts heeft de Fransche regee ring de regeering van Thailand er van in kennis gesteld, dat zij toestemt in bijeenko men van de gemengde commissie, zooals die genoemd wordt in het niet-aanvalsverdrag, voordat het pact is geratificéerd, onder voor waarde, dat deze commissie geen andere ter ritoriale problemen te behandelen krijgt, dan de verdecling der eilanden in de Mekong langs het traject, waar de rivier de grens vormt tusschen Thailand en Indochina. Voorts heeft de Fransche regeering beslo ten de gebiedeischen van Thailand, welke be trekking hebben op omvangrijke gebieden aan den rechteroever van de Mekong, van de hand te wijzen. Van officier tot leeraar Wat él te knap in korten tijd. In het Wkbl. v. gvmn. en midd. onderwijs zegt dr. W. J. A. Schorten over de regeling welke Jiet officieren mogelijk wil maken over te gaan naar het leerarenkorps: De nieuwe regeling stelt aan de officieren, die daarvan gebruik willen maken den eisch dat zij gedurende één jaar college loopen aan een der Nederlandsche universiteiten. Zij moeten dan de eerstejaarscollegcs voor wiskunde volgeen, de colleges in de didac tiek en eventueel andere colleges, die de pro fessoren voor hen houden of hun voorschrij ven. Buitengewone omstandigheden wettigen buitengewone maatregelen. We herinneren ons, dat men een jaar of tien geleden, toen in Luxemburg het Grieksch op de gymnasia werd afgeschaft, de Grieksche leeraren eeni ge maanden op staatskosten naar Engeland heeft gezonden en hun daarna een onderwijs bevoegdheid voor de Engelsche taal heeft verleend. Maar dat betrof tenminste leera ren met ervaring. We juichen het toe, wanneer men de gedupeerde, beroepsofficieren zoo veel mogelijk tegemoet komt. Maar een onderwijsbevoegdheid na één jaar collegeioopen, terwijl anderen zes jaren studeeren voor hun docto raalexamen is wel zeer royaal. Wij missen hier de bepaling, dat deze re geling alleen kan worden toegepast, indien de betrokken persoon b.v. vijf jaren of meer officier in actieven dienst is geweest. Indien deze regeling er toe zou leiden, dat iemand die drie jaren geleden de H.B.S. heeft verla ten en een paar maanden officier geweest is, over een jaar de volledige onderwijsbe voegdheid voor wiskunde zou hebben, dan zouden wij dat niet juist achten.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1