ENGELSCHE activiteit op HUISVROUWEN 6.37 uur DAGBLAD VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER den Balkan Londen zoekt toenadering tot Moskoa Voortaan elke week een nieuwe bon moeten afval bewaren Verduisteren Na den ramp bij BAFLO Betoogingen in Palestina Amerikaansche presidentsverkiezing 444 lZ *Ünen*- Kengetal 224A ZATERDAG 19 OCTOBER 1940. 85e Jaargang. No. 11321 ^Uitgövr der N.V, Uitg.-Mij". „Hollands Noorderkwartier" EDEN wellicht naar Turkije en Griekenland Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat de Britsche minister van oorlog, Eden, zich van Egypte naar Turkije en Griekenland zal begeven, om, na het mislukken der Britsohe Balkan- politiek, een laatste poging te onder nemen nog iets te redden. Wat Bulgarije betreft, verneemt, men, dat Engeland door zijn vertegenwoordiger te So fia, die zich naar Istanbocl liceft begeven om een bespreking met zijn ambtgenoot in die stad te hebben, uiting heeft gegeven aan zijn ernstige afkeuring voor de houding der Bul- gaarsche regeering jegens de spilmogendhe- den. Hij heeft de bedreiging geuit, dat daar mede rekening zal worden gehouden na de „uiteindelijke overwinning van Engeland." In Bulgaarsclie politieke kringen verklaart men, aldus Stefani verder, dat een land als Engeland niet behoeft te verwachten, door dergelijke manoeuvres resultaten te berei ken. Engelands moeilijke positie den Balkan. op De in Turkije aangekomen leden van' het Britsche gezantschap te Boekarest hebben naar Traiisocean meldt in gesprekken la ten doorschernièren, dat zij rekening houden met de mogelijkheid, dat dc Britsche gekant volgende Week uit Roemenië vertrekt Zij heb ben gemeld, dat tijdens hun reis de anti-En gelsche stemming in Roemenië zich dikwerf in vijandige demonstraties uitte. De omgeving van den Britschcn ambassa deur te Ankara verklaarde, dat men van Brit sche zijde rekening houdt met de mogelijk heid, dat'de Engelschen in Bulgarije en Joe goslavië binnenkort het voorbeeld van hun landgenooten in Roemenië zullen volgen, omdat hun positie heel moeilijk is geworden. LondenMoskon. In een beschouwing over de huidige situ atie van Engeland zegt de diplomatieke me dewerker van den „Bocrsenzeitung" dr, Me- gerle, dat de stouJmoedigsl.en onder de Brit sche romantici, zelfs spreken van een combi natie EngelandSowjet Rusland—Amerika. Met den hoed in de hand verschijnt Lon den weer in het Kremlin cn probeert té doen vergeten, wat men tot nog toe jegens de be trekkingen met Moskou misdreven heeft. De Sovjet Unie wil' men de Angelsaksi sche kastanjes uit het vuur laten halen en de rol van Polen, respectievelijk Frankrijk, als continentale degen en oorlogstooneel laten overnemen in een combinatie, waarvan de gene partner verscheidene duizenden mijlen buiten het bereik der schoten zit en de an dere, geheel van het vasteland van Europa verdreven, om het, veege lijf vecht en begrij pelijkerwijze gaarne den gcheelen last op de Sovjet Unie zou afschuiven. Nederlandsche aannememers naar Duifscbland Vierhonderd, woningen in Ham burg om te beginnen. Het orgaan „De Aannemer" bevat nadere mededeelingen over het werken van Neder landsche aannemers in Hamburg. Na mel ding te hebben gemeaakt van het slagen der onderhandelingen, schrijft het blad: Er is een bouwjrogramrna van 4000 wo ningen in tol aal samengest eld. Als eerste groep is een viertal aannemers aangewezen die per hoofd 100 woningen zullen bouwen. Ook is bereids een tweede groep aangewezen, welke eenigen tijd later naar buitenland zal gaan. In het gebied waarin de onderhavige bouw plaats vindt zijn de Duif sche looncn M. 1.10 voor vaklieden en pf. 93 en pf. 74 voor hulp arbeiders. Indien zal blijken bij de uitvoering der eerste 400 woningen, dat zich in de prijs- calculaties fouten bevinden dan zullen deze door gemeenschapelijk overleg worden her steld. Naar het zich laat aanzien zullen de. lei ders der vier firma's op 21 October naar Duitschland vertrekken om .den bouw in den kortst mogelijken tijd op gang te bren gen. Oliecontract Ned. Indië-Japan Binnenkort verwacht. Leve ring vierde deel der productie. De „New York Times" beweert, naar het D. N.B. uit New York meldt, vernomen te heb ben, dat een overeenkomst over de levering van olie aan Japan door de „Royal Dutch" en „Standard" onmiddellijk te verwachten is. Volgens dc a.s. overeenkomst zouden de maatschappijen een vierde van haar Neder- landsch-Indische olieproduclie aan Japan le veren. Het gaat bij deze levering naar schatting om een hoeveelheid van zeven millioen va ten, waardoor 40% van het Japansche ver bruik zou kunnen worden gedekt. Oud en nieuw ontmoeten elkaar. De stadsreinigingsdienst te Den Bosch heeft den roggebroodmotor voor zijn auto's gespannen (Foto Het Zuiden) Boter en vet GEEN BOTER MEER MET RE DUCTIE OP DEN PRIJS BIJ AF GIFTE VAN BEPAALDE BONNEN De nieuwe distributieperiode voor boter, margarine en spijsvet zal niet, geli}k de vorige, acht weken duren. In den vervolge zal iedere week een bon van de boterkaart en van de vetkaart worden aange wezen. De geldigheidsduur van de ze bonnen zal, evenals het geval Is met de bonnen van de vleeschkaart, twee weken zijn. Gedurende het tijdvak van Za terdag 19 tot en met Vrijdag 25 Oc tober a.s. geeft de met „13" genum merde .bon van de b.o t e r k a a t t recht op het koopen van een half pond boter. Van de vetkaart geeft gedurende genoemd tijdvak de met „13" genummerde bon recht op het koopen van een half pond mar garine of boter. Wederopbouw van boerderijen Voorschotregeling ook van toe passing bij gedeeltelijke bescha diging. Zooals dezer dagen werd medegedeeld heeft de algemeen gemachtigde voor den we deropbouw een voorschotregeling getroffen voor de herbouw van woningen met min der dan 450 kubieke meter inhoud. Via de gemeentebesturen is voor eigenaren van de ze woningen de mogelijkheid geopend een voorschot van 80% van de verkoopwaarde van het perceel op 9 Mei 1940 te ontvangen. Thans heeft de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw bepaald, dat, ter bevorde ring van een snel herstel van gedeeltelijk beschadigde boerderijen, ook in deze geval len 80% van de schade als voorschot op de tegemoetkoming kan worden uitgekeerd. De bonnen, welke op 25 October nog niet gebruikt z:j:., blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 1 No vember a.s. Reductie op den prijs van boter bij af gifte van bepaalde bonnen der vetkaarten zal in den vervolge niet meer worden ver leend. Deze tegemoetkoming komt geheel te vervallen. Hiertegenover staat, dat de bonnen van de vetkaart recht zullen ge ven op boter of margarine naar keuze. De houders van vetkaarten, voor wie tle boter- prijs een bezwaar oplevert, kunnen dus margarine koopen. De toewijzingen voor „boter" geven uit sluitend recht op het koopen van boter, terwijl de toewijzingen voor „margarine" recht geven op het koopen van boter en margarine tot een* gezamenlijke hoeveel heid, als aangegeven op het toewijzingsfor mulier. De onderlinge verhouding der hoe veelheid boter en margarine staat geheel ter keuze van den detaillist. Tenslotte wordt er op gewezen, dat binnenkort een bon der vetkaart zal worden aangewezen voor het verkrij gen van vet of boter of margarine en een bon voor spijsolie of boter of mar garine. Van de boterkaart zal dan een bon worden aangewezen vóór het ver krijgen van spijsolie of boter. Nadare mededeelingen hieromtrent zullen binnenkort worden gepubli ceerd. De wederopbouw van den historischen korenmolen bij het kasteel de Cannenburg te Vaassen, welke in Februari van dit jaar afbrandde, nadert rijn voltooiing (Foto P»».Hollan<0 VOEDSEL VOOR HET VEE OFFICIEEL AANGESTELDE SCHILLEN BOEREN KOMEN HET OPHALEN. OOK DOODE HONDEN EN KATTEN INLEVEREN. Onze ongunstige veevoerpositie maakt het noodzakelijk, dat alle afvalstoffen, welke tot veevoer kunnen worden verwerkt, worden bewaard. Wij schreven reeds eenige maanden gele den, dat men voornemens was hiervoor een landelijke regeling te maken. Deze is thans, aldus het A.N.P., op zeer korten termijn te verwachten. Huisvrouwen zullen straks verplicht zijn hun afval te sorteeren en te be svaren. Daartoe aangewezen schillenboeren komen den afval ophalen. Het besluit legt namelijk aan een ieder de verplichting op om de in de huishouding of bedrijf vrijkomende afvallen van levensmid delen, waaronder'te verstaan aardappelschil len groenten- en fruitafvallen, vleesch-, visch- en hroodresten en alle andere etens. resten en becndex'en te bewaren en ter 'be schikking te stellen van de daartoe door de gemeentebesturen aangewezen personen. Ook cadavers van honden en katten moeten inge volge dat besluit worden ingeleverd. Verdere regelingen, betreffende de wijze, waarop de bewaring en inlevering zullen dienen te ge schieden, zullen bij plaatselijke verordening worden bekend gemaakt. Verwacht mag wor den, dat die verordeningen bepalingen zullen inhouden, krachtens welke de afvallen hy giënisch en frisch moeten worden bewaard in een emmer of kistje en regelmatig worden afgegeven aan de inzamelaars, die hiertoe van gemeentewege een vergunning hebben verkregen. Hier is een taak weggelegd voor de huis vrouw, die moet zorgen, dat ze regeling in alle opzichten een succes wordt. Niet voor afval in eigen bedrijf te gebruiken. Voortis kent het besluit nog enkele uitzon deringsgevallen ten aanzien van den be waar- en inleveringsplicht. Zoo zal men niet verplicht worden etensresten en afval len van levensmiddelen ter beschikking te stellen, welke afkomstig zijn'van eigen huis houding of bedrijf en bestemd zijn voor voe ding van menschen of dieren, die tot eigen huishouding of bedrijf behooren. Ook geldt de bewaar- en inleveringsplicht niet voor die afvallen, welke de houder nor maal in de uitoefening van zijn bedrijf pleegt Ite gebruiken of te verhandelen. Op grond van deze uitzonderingsbepalin gen kan men dus met de afvallen uit eigen huishouding of bedrijf den eigen veestapel blijven voederen en kunnen ««hotels, zieken huizen, le vensmidde 1 e n f ah riekenenz., de afvalstoffen normaal blijven verhandelen. Ook voor „doorgedraaide" groenten l>e regeling is ook van toepassing op groente, die wegens mindere kwaliteit op de veiling niet den gestelden minmumprijs op brengt. Deze grpente zal moeten worden ver werkt of voor voederdoeleinden 'verhandeld of anders bij een vergunninghouder moeten worden ingeleverd. De ingezamelde afvallen zullen normaal wor den verkocht aan veehouders uit de omge ving of, indien dit niet mogelijk zal zijn, wor den verwerkt tot een duurzaam veevoeder. Vanavond gaat de verduistering in om en duurt tot morgenochtend 8 14 uur Het tweede besluit geldt, dierlijke afvallen Het heeft ten doel de dierlijke afvallen, welke nog in groote hoeveelheden verloren gaan, eveneens te doen inzamelen en tot veevoeder te laten verwerken. Het besluit stelt te dien einde het" bewaren en ter beschikking stellen van vleeschafval- len, afvallen van wild en gevogelte vischaf vallen, beenderen, ondeugdelijke vleeschwa- ren en doodgeboren dieren verplicht. Dit heeft dus voornamelijk betrekking op afvallen van abattoirs, slagerijen, vleeschver werkende industrieën, poeliers, vischhande? laars enz. De afvallen moeten worden inge leverd aan personen of lichamen, welke daar toe van gemeentewege zullen worden aan gewezen. Ook hier gelden de uitzonderingsbepaling gen ten aanzien van den bewaar- en inleve ringsplicht, indien deze afvalstoffen door den houder gebruikt worden in zijn bedrijf of door dezen in de normale uitoefening van zijn bedrijf verhandeld plegen te worden. Bij plaatselijke verordening zal voor deze afvalstoffen worden bekend gemaakt, hoe de inlevering en inzameling zal geschieden. In verband met bovenstaand bericht wordt onder de aandacht gebracht, dat binnenkort ook voor andere afvalstoffen en oude mate rialen een regeling zal worden getroffen. Doodenaantal stijgt nog steeds. In het ziekenhuis te Groningen is de 61- jarige J. Funcke uit Groningen, die bij de autobusramp bij Baflo ernstig werd gewond, gisteren overleden. Hij is het dertiende slachtoffer. Twee andere zwaar gewonde ar beiders verkeeren in hopeloozen toestand. Tegen de Joden en de Engelschen In Palestina is het de laatste dagen, volgens berichten, die uit Beiroet en Athe ne zijn ontvangen, tot ernstige anti-Engel sche en anti-Joodsche demonstraties der Arabische bevolking gekomen. De inciden ten begonnen, toen enkele dagen geleden de Mohammedaansehe Moefti van Jeruza lem door Jocjen in een straat in Jeruzalem niet steenen werd bekogeld en daarbij zwaar werd gewond. De Engelsche politie greep niet in. Denzelfden avond ^erd een groote anti-Joodsche en anti-Engelsche be tooging gehouden door de Arabieren voor de Joodsche universiteit van Jeruzalem en voor de Engelsche prefectuur. Botsingen tussqhen Arabieren en Joden zouden zich ook hebben voorgedaan voor het Joodsche technologische instituut in Haïfa waar gewapende Joodsche studen ten optraden tegen de Arabische menigte. Ook uit verschillende andere steden in Palestina komen berichten over nieuwe anti-Engelsche en ati-Joodsche demon straties der Arabieren. In verschillende ge vallen zijn Engelsche troepen en politie met pantserwagens en bajonetten opgetreden tegen de bètoogende menigte. Er zijn neg geen berichten ontvangen, die melding ma ken van slachtoffers bij deze incidenten. Overwinning van Wilkie voor speld. In tegenstelling tot de veelvuldig ver spreide meening. dat Roosevelt bij de ko mende verkiezingen voor het presidentschap zal ovenvinnen, verklaarde de uitgever van het Washingtonsclie tijdschrift Pathfinder, Emil Hurja, dat Roosevelts republikeinsche tegencandidaat Willkie met een meerderheid van Wt tot 3 millioen stemmen zal zege vieren. Emil Hurja heeft door zijn rake 'voorspellingen over de verkiezingsuitslagen van 1932 en 1936 in de Ver. Staten een na tionale bekendheid verworven. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN VOOR CHINA. New York (D.N.B.) Uit Manila wordt gemeld, dat gister een Amerikaansch schip, welks naaim niet genoemd wordt, met 33 Amerikaansche vliegtuigen aan boord, de haven van Manila binnenloopt. De vliegtuigen zouden via den weg door Birma naar China vervoerd- worden. Het schip zou voorts twintig Amerikaansche vliegtuigen die sinds maanden in Manila staan, aan boord nemen en men neemt aan, dat ook deze toestellen voor China be- iijó. De propaganda voor de verkiezing van den Amerikaan- schen candidaat naar het presidentschap, Willkie, ontbreekt zelfs os de tenniswedstrijden niet (Foto Weltbilij)

Schager Courant | 1940 | | pagina 1