Zoo redde Broek KIPPENSCHUUR Van „oude koos" tot aan „liet Mie" Dr. E. Hoekstra's den schoonen schijn te huur.... Vooral! Wie wordt Burgemeester van LANGENDIJK? Er staat een Bloedzuiverende Gezondheidspillen Sombere vooruitzichten voor onze pluimveehouders De fok en vermeerderingsbedrij- ven nog het beste er aan toe. De Noordhoilandsche blauwe in het gedrang. MET DE GESLACHTE KIP VERLIEST NEDERLAND THANS OOK HET GOUDEN EI VAN ZIJN PLUIM VEESTAND. Een advertentie, versch geknipt uit ons •blad, welke in al haar zakelijke nuchter heid boekdeelcn spreekt...... Boekdoelen van volhouden-tot-het-niet- meer-gaat, boekdoelen van vervlogen hoop, van plannen, dié niet tot werkelijkheid kunnen worden... Want als kippcnschurcn te huur worden aangeboden wil dat zeggen, dat de kippen, die ze beliooren te bevolken zijn afgeslacht, en. als kippenschurcn wor den aangeboden voorzien van electrisch licht cn centrale verwarming wil dat zeggen: de advertentie is geplaatst door een beroops- kippenhouder, een vakman, die zijn bedrijf heeft geïntensiveerd, cn het nu voor een groot deel moet liquidccrcn. Een bedrijf waar wellicht vijftien honderd kippen zijn gehouden, en waar er thans nog een paar honderd met moeite in het leven worden ge houden. Wel zijn de vooruitzichten van de pluimveehouders somber. Het werd ons op bitteren toon dezer dagen door een pluim veehouder gezegd:- Morgen gaan ze weg, dat hecle koppel jonge hennen. Slachlkip- pen... vol eieren. Men heeft kunnen lezen, dat de kippen- liouderij voortaan als onderdeel van het boerenbedrijf moet worden beschouwd, om dat op de boerderijen altijd wel zooveel overschiet, dat met een minimum van krachtvoer de dieren kunnen rondloopen. Alles goed en wel, redenceren de pluimvee houders van professie, maar hoe zal men eiercnproductie krijgen als de kip een stief kind wordt? Waar hebben wij jarenlang voor geselecteerd, voor getobd, vaak met groote finanticele opofferingen? Waarom wordt den particulieren niet verboden kip pen te houden?En waarom wordt er bij den boer niet even krap gecontroleerd als bij ons? Er 'blijven zoo tóch te. veel kippen, te veel bijloopcrs en er komen veel minder eieren. Wij, de bcrocpspluimveehouders worden de dupe van onze erkenning cn mét ons de duizenden, die aan den beroepspluim veehouder verdienen. En dat zjjn er meer dan 500.000 in Nederland. Allemaal gezonde argumenten... maar: primair bij alles blijft de beschikbare hoe veelheid voer, die zeer gering is en niet kan worden uitgebreid. Drastische beper king van den pluimveestapel is noodig, al leen breken, zooals gezegd, velen zich het hoofd over de vraag waarom die juist het meest hen moet treffen, die steeds pal heb ben gestaan voor een goede productieve pluimveestapel in Nederland. Somborc toe komst Vooral sombei; voor de houders - van de Noordhoilandsche blauwe, zooals men ons tijdens een onder houd met een der vooraanstaande deskundigen ^nededeclde. Immers, het betreft hier het fokken van piepkuikens voor de slacht, een bedrijf dat juist in dezen tijd in deze streken levendig wordt beoe fend. Daar de Noordhoilandsche Blauwe meer eet dan een leghorn zal ze met het toegekende rantsoen nog minder uitkomen en vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat dit bedrijf zich op eenfgszins belangrij ke schaal zal kunnen handhaven. Een lichtpuntje is ér. Teneinde de kwaliteit van de hoen derstapel op peil te houden zijn de fok- en vermcerderingsbedrijven buiten de vocdcr- rcgeling gehouden. Deze. bedrijven zijn, naar de kwaliteit der gefokte hoenders ver deeld in klassen. Voorts is bepaald, dat de bedrijven der eerste klasse 70 van het aantal legkippen van voorheen mogen hou den, die der tweede klasse 50 en die der derde klasse 30 Dit ziet er naar uit, dat zelfs de bedrijven van de derde klasse er altijd nog beter aan toe zijn, dan de gewo ne bedrijven die op de productie werken. Maar aldus- onze zegsman, 30 voor deze fok- en vermeerderingsbedrijven be rekent soms nog minder clan 20 op de gewone bedrijven. Men hoopt verplicht is dit niet dat de jonge hoenders thans van de fokbedrijven zullen worden betrok ken en dat op die wijze de productiebedrij ven telkens frisch bloed in hun stapel zul len brengen. Eerst waren er niet enkel wolken... Aanvankelijk had men andere plannen met den pluimveestapel, plannen die niet zulk een schade voor de productiebedrijven beteekenden. Men wilde de stapel in zijn geheel terugbrengen op 20 van liet aan tal van 1 September 1930. Dit zou voeren tot een hoenderpark van zes millioen kippen, waarvpor geacht werd voldoende voedsel aanwezig te zijn. Iloe naar dit ook voor de betrokke nen was, de beperkingen zouden gel den voor de gehcelo linie, en zou op alle bedrijven even zwaar hebben gedrukt. „Klppenschuren te huur, voorzien van electra en gedeeltelijk centrale ver warming, rustig gelegen op 3 min. afstand van de bus AlkmaarDen Helder." Maar deze regeling is prijs gegeven. Wel stuurt men ook thans op een beperking tot 20 aan, maar er is nog niets definitiefs bekend omtrent het aantal dat ieder mag houden, en omtrent het voer dat zal worden verstrekt. Een publicatie hieromtrent is ech ter spoedig te wachten. Thans is alleen bekend dat .de hoender parken min of meer worden uitgeschakeld en de boerenbedrijven „betrekkelijk" de meeste dieren zullen mogen houden. Over den anderen kant zullen clan de productiebe drijven, die dus veel kippen houden op wei nig grond, relatief weer het meeste voer krijgen. Tot dusverre zijn voorstellen der organisaties, om de zaak in een andere voor de pluimveehouders voordeeligcr richting te sturen niet aanvaard. De mede deel! ng van de overheid, dat „wanneer de opbrengsten naast de bestrijding van kos ten voor levensonderhoud niet voldoende zijn voor het betalen van huren en lasten de bedrijven zullen worden gesteund" is troostend doch weinig bemoedigend en een bewijs dat de overheid in de zaak geen gat ziet. Het is geen wonder dat de pluimveehou ders de handen in den schoot leggen en hoe dan ook traehtcn hun hokken op andere wijze productief te maken, Vluchtelingen- nood is thans des kippehhouders brood. Zonder eieren. Met een schraapje margarine straks wel licht, of heelemaal droog. Door de kip te slachten verliest Nederland thans het gouden ei van zijn zoo met zorg opgekweekte pluimveestand! HET „BOEKIE" WEEK VOOR BANK EN GIROREKENING. En.., hoe zullen we straks betalen? De traditioneele „oude kous" moest plaats niaken voor „het bookic". Dit woord werd in tal van onze spreekwijzen beli chaamd. Van jongs af hooren we uitdruk kingen als „een dik bookic hewwo", „heel wat in 't boekie hewwc" „z'n bockie te voorskoin hale" „een goed boekie hcwwe". Nauw daaraan verwant waren uitdrukkin gen als „lappies van duzend", 't komt er bij hem op een paar lappies niet an" e.d. Bij de gedachte aan betalen speelde het hoekje zijn rol. In de gelagkamers van de rondom de markten liggende café's prijk te het tusschen de diverse vochtigheden op de tafels. Als er handklap was geweest, ging het boekje open cn er werd betaald. Prompt betaald en diverse bankjes, die het boekje rond en dik maakten, ruilden van eigenaar. We kennen het verhaal van een der inder- Eén gemeentesecretaris wordt te veel en drie ontvangers moeten het veld mimen. TWEE BURGEMEESTERS QP NON- ACTIEF, of ALLE DRIE? Men schrijft ons: Het is begrijpelijk, dat in den kring der ambtenaren, w.o. we .hier ook de burge meester bedoelen, geanimeerde bespiege lingen worden gehouden over de vraag,, hoe het ambtenarenkorps zal zijn samen gesteld, als, waarschijnlijk niet 1 Januari 1941, de nieuwe gemeente zal zijn ge vormd. Wie zal burgemeester worden is de vraag, waarnaar de eerste en meeste belangstelling uitgaat. Zal- het een van de tegenwoordige zijn? Niemand kan dit met zekerheid voorspellen. Doch verwacht wordt, dat uit bezuinigingsoverwegingen (de verecniging van zoovele gemeenten wordt toch ook gemotiveerd op grond van bezuiniging) wel iemand zal worden aan gewezen. die tot de tegenwoordige ambts dragers behoort. Als we goed zijn ingelicht, am bieert de burgemeester van Oud karspel, die een zestiger is het baantje niet in die mate, dat hij het als een ramp zou beschouwen, als hij niet de uitverkorene werd. Als gemeenteambtenaar heeft hij een groot aantal dienstjaren cn heeft hij be- (rekkelijk gauw'den pensioengerechtigden leeftijd bereikt. 'De burgemeester van' Broek is nog heel wat jonger, nog in de kracht van zijn leven kan men wel zeg gen. Als do politieke overtuiging in ver band met die van (le meerderheid der be volking nog van invloed' zou zijn bij het bepalen der keuze, dan zou dit wel een be letsel kunnen zijn. Hij is immers van anti- revolutionnaire huize en deze geestesrich ting wordt onder de bevolking "van dé tijd meest gerenommeerde handelaars uit onze omgeving, die op een verkooping een boerenplaats afmijndt. De notaris kende den man, toen nog in zijn opkomst en evenals' altijd daamg sober gekleed, niet. Terwijl hij naar de hoek keek, waar de mijiiroep vandaan kwam, vroeg hij iets over de betaling. De koopman stond op, nam zijn hoekje cn teldev47" bankjes- van „duzend"'voor den man der wet neer. Betalen, dadelijk, als het moet Ook in dit verhaal, zij het dan waar of opgesierd, viel de klemtoon niet op het hebr ben van het geld, doch op het te voorschijn halen van het boekje. Betalen en liet boekje werd één. Die bei den vereenzelvigden zich met elkaar. Wie een goed hoekje had, had geld en wie geld hadkon wonderen doen. Het hoekje had ook zijn zwarigheden. Hét moest opgeborgen worden én 1 iefst veilig. De een droeg het aan een ketting om den bals, de ander borg het in een speciaal aan de binnenkant van het „vessie" daarvoor aangebrachte zak, bij sommigen zat het zelfs daar nog niet diep genoeg en werden borstrok of liemd voor de opberging beschik baar gesteld. Voor velen was het een bezwaar om zelfs des nachts afstand te moeten doen. In zeke ren zin was dan de bcddeplnnk de aangewe zen plaats, wilde men nog betere gelegen beid, dan ging het onder liet hoofdkussen: „eerst .moin en den m'n boekie". Inderdaad, een „dik boekie" bracht, niet enkel vreugden. Men moest het echter heb ben om iets te kunnen doen en dus nam men de bezwaren op den Icoop toe. Het jonge geslacht bezocht landbouw- en andere scholen. liet leerde daar allerlei dingen over economie en kreeg het inzicht dat er nog andere middelen waren om te betalen dan bankjes van tien en honderd en duizend. Het zag in dat het scheppen van een crédiet evengoed kon worden be reikt met een goede bankrekening met de daaraan verbonden cheque-betalingen. Geslachten staan op, geslachten gaan heen. Ieder geslacht doet het zijne in den loop van het economische loven, dat zijn gang gaat onverbiddelijk en volgens vaste wetten, die zich niét storen aan regeeringsvorm of regime. Als we ook daar op de grens van twee werelden staan, moeten we de stap doen, die ons in de nieuwe wereld brengt, die immers uit de oude gegroeid en voort gekomen is. De oude kous in het verleden, het boek je daarna thans bank en girobetalingen en wat straks? De blanke rijksdaalder moest plaats ma ken voor het bankpapier met gouddekking. T Laatste is reeds bezig zijn vooraanstaande plauts te verliezen cn zal nog veel meer plaats in moeten ruimen voor de steeds meer aan de horizon rijzende manier van beta len zonder geld". De aarde draait, de tijd gaat zijn gang. En wij? We moeten niet krampachtig achter dén wagen blijven hangen, doch ons er voor spannen. Wc moeten vooruit. Dan verruimt zich de blik en zien we nieuwe mogelijkheden. KENT U Deze pillen bestrijden de ongemakken ont staan door onzuiver bloed, herstellen on voldoende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 55 et. 90 ct. ol 11.56 per doos met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij alle Drogisten en Winke liers. welke drogist-artikelen verkoopen. nieuwe gemeente een minderheid. Als men bedenkt, dat hij altijd fel tegenstander was van de vereeniging uithoofde van princi- piëele en historische inzichten, dan zou den die, gesteld dat het nog mogelijk was ze tot gelding te brengen, noch voor hem zelf noch voor de meerderheid van de be volking de voorwaarden kunnen zijn voor het burgemeesterschap. De andere burge meester zwaait tbpns de scepter over Zuid en Noordschanvoudc, heeft dus als zoo danig, een voorsprong. We hebben wel eens gehoofd, dat hij krachtige pogingen in het werk.' zou stellen, om den voorzittcrszetel in den raad van „Langendijk"' in te nemen. Of dit ook inderdaad het geval zou wezen, als de vacature er eenmaal was, durven we niet met beslistheid te zeggen. Do mo gelijkheid is er natuurlijk ook, dat we een „vreemden" burgemeester zouden krijgen. Zeker zouden do Langcpdijkers zich al zeer spoedig met de gedane keuze verzoenen, als de nieuwe tituiaris iemand zou zijn, die hun hart wist te veroveren, door een onpartijdig bewind, dat blijk zou geven van mee te laten leven met de be volking en de mentaliteit van deze te be grijpen. En wie wordt Secretaris? De nieuwe gemeente-secretaris, wie zal dat zijn? Te Oudkarspel is de burgemees ter tevens secretaris.' Over wat we boven over dezen burgemeester zeiden, is het wel uitgesloten, dat deze het ambt van secre taris zou ambieeren. Ook de burgemeester van Broek op Langendijk is tegelijk secre taris der gemeente. Het eerste ambt is zoo wel bij publiek als bij den ambtsdrager zei ven in hoogcr aanzien. Er zou dus voor de betrokkenen een zekere degradatie^ in zijn gelegen. Ook weten we nog niet,'op welke wijze een nieuwe secretaris zal wor den aangewezen. Geschiedt dit door de ge meenteraad,-dan kunnen zich allerlei ver rassingen voordoen. Niet onmogelijk ach ten we het, dat, als aan deze de benoeming voorkome men: verstopping, slechte ont. lasting, overmatig vet, die dé oorzaak zijn van aambeien, rheumatiek, vale onreine huid, hoofdpijnen, enz door grondige zuivering van bloed en ingewanden met Dr. Sdiieffer's Stofwisselingzout Een weldaad voor het oiganismel Flacon t I.M. Dubbele llaeon I IJS bij apolneker» en vakdrogisten Langendijk één Bedoelde men niet: St Pancras er bij geeft een grooteren „recht- schen" invloed Broek op Langendijk centrum- gemeente een dwaasheid NOORDSCHARWOUDE HET CEN TRALE PUNTI Men schrijft ons: De gemeenteraad van Broek op Langendijk is de eerste geweest, die zijn standpunt heeft bepaald inzake de verecniging der Lnngendijker gemeenten. En zeer zeker zullen vele lozers mot ver wondering kennis hebben genomen van zijn uitspraak. Broek, dat er voor heeft gevoch ten, om zijn zelfstandigheid op grond van principieele en historische bezwaren te be houden, is nu omgedraaid, al heeft de ge meenteraad de reden daarvan trachten duidelijk te maken. De motiveering zal ongetwijfeld op weinigen indruk hebben gemaakt en is zeker niet verwacht van een col lege, dat de vertegenwoordiger heet te van het „uitverkoren volk" de Broekers. Nu de gemeenteraad blijkbaar inziet, dat dat het pleit voor hem is verloren, wil hij toch nog trachten een bijzondere plaats in de combinatie in te nemen, om alsdan .meer in dc gelegenheid te zijn daarin meer over wicht te verkrijgen. Als dc h Lagendijker ge meenten worden verecnigd, begrijpt men daar weldat het uitgesloten is, dal Broclc centrumgemeente zou worden. Wie toch zou het in zijn hoofd krijgen, om van 4 gemeenten, welke in eikaars ver lengde zijn gebouwd, die gemeente als cen trum aan te wijzen, welke op liet eindpunt ligt. (Dat is 'ook',juist voor de „Schager combinatie" de moeilijkheid! Red.) In tegenstelling nu met de provinciale commissie, die zoo juist heeft gezien door deze geografisch en economisch bij elkaar behoorende dorpen tot één Ie wilen ver eenigen, wil nu de gemeenteraad van Broek. St. Pancras en desnoods Koedijk in dc com binatie opnemen. Waarom St. Pancras erbij? In den raad van Broek zei men het anders dan wij bet zouden zeggen men bedoelt het natuurlijk zóó: Daar ivonen ook heet wat anti-revolutionair en en christelijk-histori- schen en daardoor zou het. contingent van de rechterzijde aanmerkelijk worden ver sterkt, en kan men weer met kracht de an ti-1 hes epoUiiek. beoefenen. Hebben de Broekers nu inderdaad nog niet "ingezien, dat de tijd daarvan nu ook voor bij is? Heeft dc politiek, die het geheele Nederlandsche volk met schotjes verdeelde is overgelaten. de wensch zal voorzitten, om zoo weinig mogelijk slacht offers te maken cn de ambtenaren te re- crutccrcn uit dc „aftredende", zeker daar bij ook in aanmerking nemende de capa citeiten. Drie gemeente-ontvangers over bodig. Dan zullen er nog 3 gemeente-ontvangers moeten verdwijnen. Die tc Broek is al wat „op leeftijd" en heeft nog verschillende an dere werkzaamheden. Die te Noordscliar- woude en Zuidschnrwoudc zijn van middel baren leeftijd en die te Oudkarspel behoort tot. de jongeren. De Noordscharwoudcr ont vanger bekleed liet ambt van betaalmees ter bij de groote veiling van dé Noorder- mnrktbond. Die te Noordscharwoude is tij delijk bij de distributie evenals die te Oudkarspel. Voorspellingen zijn in dezen moeilijk te doen, maar aangenomen mag worden, dat, als de raad benoemt, be kwaamheid als no. 1 zal gelden en bij ge lijke bekwaamheid het meer of minder ge dupeerd zijn door de opheffing van de be dekking een woordje mee zal spreken. De mogelijkheid is wel niet uitgesloten, dat buiten de tegenwoordige functionarissen zal worden benoemd, doch dit is moeilijk aan te nemen, daar de financieele belan gen der nieuwe' gemeente daarmee zouden worden geschaad, en we wel weten, dat al len getoond hebben de functie op uitste kende wijze te kunnen uitoefenen. Daar liet aantal secretarie-ambtenaren groot.er zal zijn dan in de huidige gemeen ten afzonderlijk is het tc verwachten, dat de meestcn wel een plaatsje zullen krijgen. Promotie. Als uit de fungcerende ambtenaren burgemeesters, secretarissen, ontvangers én ambtenaren ter secretarie, dc nieuwe zouden worden gerecruteerd, zou dit voor sommigen een niet onbelangrijke promotie beteckenen daar de salarissen verband hou den met het aantal zielen, dat nu, in de tegenwoordige gemeenten van 1700 tot 2300 loopt en in de nieuwe rond 8300 zou be dragen. Wat nu de raadsleden betreft, hij ver eeniging van gemeenten, welke onlangs in enkele deelen van het land heeft plaats gehad, zijn deze. naar men ons meedeelt aangewezen uit de bij de laatste gemeente raadsverkiezingen ingediende lijsten, waar- niet zooveel schéde aan het sociale leven veroorzaakt, dat nicn nu toch waarlijk niet naar middelen moet gaan zoeken, om dat "werk voort te zetten? Op die wijze zou Broek dan het niirlelpunt van de vereenigde gemcenien kunnen worden. Dc twee laatst genoemde gemeenten, zoo werd geredeneerd, passen daarin, omdat dc tuinbouwproducten uit die gemeenten ook aan dc Brocker vei ling worden aangevoerd. Dié voorstelling van zaken is al te naiéf en te doorzichtig. Want op dienzelfden grond zouden Oud karspel en Noordschanvoudc weer niet in de combinatie passen, daar dc tuinders uit deze gemeenten liun producten te Noord scharwoude aan dc veiling brengen. Zelfs een gedeelte der bouwers uit Zuidsehar- woude doen dat. Broek heeft indertijd als bezwaar tegen de verecniging der vier Langendijken ook aangevoerd, dat dan de afstand voor vele inw'oners naar het centrum te groot werd. Dat beg.waar geldt zeker nu niet meer! Wie echter met dc geografische ligging van St, .Pancras cn Koedijk' bekend is, weet, dat, als de afstanden een bezwaar voor com binatie vormt hij genoemde vereeniging dit bezwaar heel ernstig zou wegen, veel ernstiger althans dan bij vereeniging der vier Lnngendijker gemeenten. Broek wil er nu uit halen wat er uit te halen is. Als de nieuwe gemeente dan ook nog een anti revolutionairen burgemeester kreeg, och, dan was die combinatie nog de slechtste niet voor Broek. Wordt het echter met de andere drie Langendijker gemeenten ver- eenigd, dan zou de invloed van de Broeker mentaliteit minder tot gelding komen. Niét veel aandacht. We geloovcn" niet. dat aan het advies van Broek op Langendijk, voor wat een door baar voorgestelde vereeniging betreft, veel aandacht zal worden geschonken. Noordscharwoude centrum. We zijn in de gelegenheid geweest, het oordcel te vernemen van hen, die over deze combinatie worden gehoord. En zoo goed als eenstemmig was de meening, dat bij vereeniging der vier gemeenten Noord scharwoude als aangewezen is voor cen trumgemeente. Dat het raadhuis aldaar te klein zou zijn, wordt niet door ieder on derschreven, doch mocht dit onverhoopt het geval blijken, dan zou met betrekke lijk kleine kosten een uitbreiding kunnen worden verkregen. Ten aanzien van de aan de nieuwe gemeente te geven naam, Avordt geoordeeld, dat Langendijk de meest pas sende is, vooral in verband met het feit, dat reeds zonder combinatie in binnen- en buitenland die naam bekend is in verband met den intensievcn handel. HOOGWOUD AAllTSWOl'D HOLLANDSCIIE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Bovengenoemde afdeeling hield Donder dagmiddag een vergadering ten lokale van Joh. Visser alhier. Voorzitter Braak heet allen Avelko'm, wijst in verband met de. toestand op de toch nog zeer goede prijzen \oor land- en tuinbouw, cn opent de vergadering. De notulen worden onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding hiervan informeert G. Stapel naar de nielk- cursus, waarop voorzitter zegt dat (leze niet doorgaat wegens te weinig animo. Men zal er. echter met de locraar van de land bouwschool over spreken. Door Dr. Joh. Pool zal échter een cursus E.H.B.O. worden gehouden te Hoogivoud, waarvoor het II.B. 50.subsidie geeft. Volgt verkiezing 2 bestuursleden wegens -aftreden en niet herkiesbaar zijn van G.Sta pel Gz. en K. Bos. Gekozen worden J. Clay cn Joh. Bakker. Als secretaris-penningmees ter wordt herkozen J. Iïarp. Als tweede voor zittor wordt uit dc leden van liet bestuur gekozen J. Stapel Sr. Do vergadering geeft toestemming tot liet houden vun een verloting. Dc heer J. Harp krijgt,.als afgevaardigde naar de algemccne vergadering, vrij mandaat. Daarna gaat men over tot liet uitreiken van een diploma aan den heer A. Wit, die 25 jaar stieren- leider is geweest voor de vereeniging de Gouw—Weere. Voorzitter spreekt zijn groote Avaardee- ring uit voor dc zuivere plichtsbetrachting van genoemd persoon. A. Wit dankt voor deze attentie. Bij de rondvraag wekt G. Stapel allen op voor propaganda voor de Hollapdsche Maatschappij van Landbouw in verband met het Boerenfront. Na geAvone plicht pleging sluit voorzitter de vergadering. bij aan die lijsten een aantal zetels werd toegeAvezon overeenkomstig het op die lijs ten uitgebrachte aantal stemmen. Daarbij moeten als vanzelfsprekend een aantal zittende leden verdAvijnen. We lieten ons inlichten, dat als regel de boven aan de lijst staande candidaten verkozen Averden verklaard, voor zoover bet aan die lijst toegeAvezon aantal zetels dit toeliet. Voor de meuAv te vormen gemeente zul len 13 raadsleden kunnen worden aange- Avezen. Afgerond op, de in 1939 uitgebrachte stemmen zal dit bij 'eerste verdeeling 2 S.D., 3 VrIJz, 3 R.K., 2 A.R. en 1 C.IL zijn. De andere 2 zetels zouden dan Avaarschijnlijk aan de Vrijz. en R.K. worden toegeAvezen. (Deze beramingen natuurlijk steeds Aveer naar de begrippen van voor 10 Mei!). De wethouders mogen weer'op de geAvone wijze Avorden benoemd. Of dit ook \roor een „nicuAve" gemeente het geval is, dur ven Ave niet te zeggen. Is dit Avel het geval, dan is 't vanzelf nog niet te bepalen, wie de toekomstige wethouders zullen zijn. Als echter de raadsleden Avorden aangeAvezen als Ave hoven meedeelden, dan zouden 8 Avethouders als raadslid terugkéeren, om dat die alle no. 1 en één no. 2 op do lijst voorkomen. In ieder geval moeten 14 raads leden (de heer Borst heeft dit als com munist voorloopig reeds onA'rijwillig moe ten doen) hun zetel verlaten. (Onze mede- vverker houdt geen rekening met het feit, dat wellicht door wijziging in den huldi gen bestuursvorm alle raadsleden zullen verdAvijnen en men voorloopig, zooals wij reeds mededeelden in de nieuwe gemeen ten slechts een bestuurscollege beslaande uft burgemeester en enkele wethouders zou instellen. Oude normen gelden niet meer, e,lko dag brengt nicutve verrassingen! Red.).

Schager Courant | 1940 | | pagina 6