Het arbeidsboekje als 9*"S|j0()r ^ouijsuhe invei dagblad voor hollands noorderkwartier Hitier ontvangt LAVAL Roosevelt's kansen Aardschok in Roemenië De nieuwe regeling I der arbeidsbemiddeling Britsch overleg in Turkije V erkeers vliegtuig neergestort De overstroomingsramp ia Frankrijk De Duitsch-Russische handelsbetrekkingen Verduisteren 6.29 uur cl mui e r!*o u n I Laan Schaeen Tel 444 (2 lijnen) (teneetaJ 22Ut WOENSDAG Uitgflv» der N.Y. Uitg.-Mij. „Hollands Noorderkwartier" Het woord „arbeidsbeurs" uit het ambtelijk woordenboek geschrapt Ia een persconferentie ten departemente van sociale zaken zijn nadere mededeelingen gedaan over de nieuwe bepalingen ten aan- ïien van de arbeidsbemiddeling. Zooals men weet, is bij besluit van den secretaris-generaal van dit departement op igrond van de verordening van den rijkscom missaris eenige weken geleden als orgaan der openbare arbeidsbemiddeling het rijks arbeidsbureau ingesteld, op welk bureau de totnutoe geldende rechten en verplichtingen van den rijksdienst der werkloosheidsverze kering en arbeidsbemiddeling zijn overge gaan, terwijl daarbij ook de zorg voor de openbare voorlichting bij beroepskeuze en de „bemiddeling voor het verkrijgen van een ge- legenheid om vakkennis op te doen, zijn ko men te berusten. Ir. R. A. Verwey, wnd. secretaris-generaal yan. het departement van sociale zaken, te vens directeur-generaal van genoemden rijksdienst, heeft, in deze persconferentie een schets gegeven van de groote mogelijkheden, die het rijksarbeidsbureau biedt, nu voortaan alle draden van de arbeidsbemiddeling daar samenkomen. Hier is uit het verleden iets ontstaan, dat grooté waarde voor de toe komst kan hebben. Uit het verleden inderdaad, want reeds lang voor den wereldoorlog van 1914 waren hier te lande arbeidsbeurzen ingevoerd als gemeenlelijke of particuliere instellingen en in laatstgenoemd jaar heeft de toenmalige minister Treub een organisatie geschapen, die ertoe leidcle, dat een rijksdienst voor de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid- deling tot stand kwam. In 1930 ging men met de centralisatie iets verder, toen de arbeidsbemiddelingswet werd ingevoerd, doch de uitvoering bleef nog in hoofdzaak in handen van de gemeenten. De particuliere arbeidsbeurzen zijn toen groo- tendeels verdwenen en door gemeentelijke organen vervangen. En nu is dan op 5 October j.1. het rijksar beidsbureau ingesteld. Het woord „arbeids beurs", dat zoo licht doet denken aan een handelstransactie, is hiermede tevens uit het ambtelijke woordenboek geschrapt. Maar al zijn nu deze „beurzen" verdwe nen, het werk wordt in de historische lijn voortgezet, d.w.z. dat de overheid haar zorg behoudt om behulpzaam te zijn bij de onderbrenging van arbeidskrachten. Overi gens gaat het hier niet alleen om bemidde ling, want ook de zorg voor goede voorlich ting bij beroepskeuze is nu Tijkszaak ge- korden. De groote beteekenis hiervan is, dat de menschen, die een beroep, een plaats in het maatschappelijke leven zoeken, zooveel mogelijk worden geholpen, om te verkrijgen wat zij wenschen en vooral om een ideale arbeidsverdeeling te bereiken voor de ge meenschap. De volkskracht van Nederland moet tot volle ontplooiing komen ten bate van ons allen. De thans ingestelde centralisatie, onder lei ding van eenv directeur-generaal, zal er te vens toe bydragen, dat de juiste krachten op de juiste plaats tot ontwikkeling komen en dat de documentatie en registratie ,tot meer eenheid worden- gebracht. Men ver- gete niet, dat op deze wijze het arbeidspro ces veel vlotter zal kunnen gaan. Wij zul len hier veel moeten opbouwen wat verwoest was geworden. In de laatste tien jaren zijn gemiddeld tweehonderdduizend werkkrach ten tot werkloosheid gedoemd geweest, het geen tevens beteekende, dat, zij met hun ge zinnen door de overige gemeenschap moesten worden onderhouden. Twee millioen anderen konden hun arbeid niet tot volledige ont plooiing brengen omdat de voorwaarden daartoe niet werden vervuld. De volledige ontplooiing van de arbeidskrachten dezer twee millioen en de inschakeling van die der tweehonderdduizend zal ertoe leiden, dat ons gezamenlijk productief vermogen met tweehonderdmillioen gulden wordt ver hoogd. Ziedaar de groote waarde van het werk, dat voor ons ligt. Ons streven, aldus Ir. Verwey, zal er dan ook op gericht zijn, de maat schappelijke energie omhoog te brengen tot een zoo hoog mogelijk peil en wanneer dit slaagt, dan kun nen we zeggen, dat uit den nood ons volk naar boven zal zijn gekomen. Aller medewerking is daarvoor noodig, werkgevers -en werknemers, beoefenaren van vrije beroepen en studeerenden kunnen al- bi op hun wijze daartoe bijdragen. Mr. H. J. Morren, chef van de afdeeling Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbe middeling, gaf ons hierna nog eenige aan vullende inlichtingen. Hij zeide o.a.. dat in 1939 de bestaande organen der arbeidsbe middeling 360.000 plaatsingen tot stand heb ben gebracht en dat de arbeidsboekjes, waarover reeds vroeger werd gesproken, over de geheele linie zullen worden inge steld. Dit arbeidsboekje zal den werkne mer op zijn verdere leven volgen en het zal hem tevens tot gids dienen door het economische leven der gemeenschap. Het zal een ver plicht bezit voor iederen werknemer zijn, want bü iedere plaatsingsaan- vraag zal hij dat boekje moeten toonen als bewijs van zijn vaardig heid, staat van dienst, enz. Niet alle gegevens zullen in het boekje worden opgeteekend, want er zijn ook gege vens noodig. die alleen voor de centrale documentatie van belang zijn en d'ie ge heim moeten blijven voor concurrenten of collega's van den betrokkene. Zulke gehei me gegevens zullen in het centrale boek worden opgeteekend. dat Uitsluitend op het departement zal berusten. De heer Th. van Lier. adviseur voor de Arbeidsbemiddeling, voegde hieraan nog toe, dat de gemeentebesturen niet ten volle gebruik hebben gemaakt van de mogelijk heid om wërkioozen te plaatsen bij arbeids- objecten in de verschillende dealen des landS. Zij zagen in den regel de zaak wel wat te klein en lieten in vele gevallen hun werkloozen liever in den steun loopen dan hen te nopen in een andere gemeente aan den loonenden arbeid te gaan. omdat zij nu eenmaal gemakkelijker van hen af waren door hen met de gelden der ge meenschap te onderhouden dan het risico te loopen. dat uitzending naar elders een: gen last zou bezorgen en een gemeentelijk aandeel te nemen in de transportkosten aan zulk een uitzending verbonden. Moge de instelling van het Rijksbureau in alle opzichten beantwoorden aan de hooge verwachtingen, welke men ervan koestert! De Engelsche ambassadeur, Match uil Hu- gessen, confereert op het oogenblik in Istan- boel met leden der Engelsche legatie, die uit Boekarest zijn aangekomen. Tevoren heeft hij besprekingen gevoerd met zijn collega uit Sofia, Rendell, die intusschen weer naar Sofia is teruggekeerd. Gisteren kwam de En gelsche gezant te Belgrado, Campbell, in Istanboel aan. Sir Matchull Hugessen vertrekt heden weer 'naar Ankara, waar, zooals reed® is ge meld, de minister van oorlog, Eden, wordt verwacht Von Ribbentrop aanwezig bij onderhoud. EGRENS IN FRANKRIJK, 22 Oct. Tij dens een verblijf in Frankrijk heeft de Ftihrer den vice-president van den Fran- schen ministerraad, Pferre Laval, ont vangen. Bij deze bespreking was de Duitsche mi nister van buitenlandsche zaken, Von Rib bentrop, tegenwoordig. De komende verkiezingen Volgens „Gallup Institate" Iets verminderd. Het „Gallup Institute", dat zich bezig houdt met het onderzoek naar de openbare meening, publiceert, volgens U. P.; opnieuw een overzicht van de stemming in de ver schillende Amerikaansche staten met be trekking tot de a.s. presidentsverkiezingen. Uit het overzicht, dat voor het tijdvak tusschen den tweeden en den veertienden October geldt, blijkt, dat de leiding van Roosevelt teruggeloopen is van 56 tot 55 procent. De laatste onderzoekingen brach ten aan het licht, dat de huidige president zeker is van 34 staten en de stemmen van 414 kiesmannen, terwijl deze cijfers bij het vorige overzicht van het „Gallup Institute" nog 42 staten en 499 kiesmannen waren. Tegelijkertijd is de populariteit van Willkie geslegen; zijn aanhang vormt thans 42 pro cent van alle kiezers. Hij steun op 11 staten en 117 kiesmannen Het „Gallup Instituut" stelt vast, dat Willkie het meest gewonnen heeft in de staten van het Midden Westen'. Onder de ze staten vormt het Nebraska met 58 pro cent de grootste republikeinsche meerder heid. In acht staten bedraagt de leiding van Roosevelt slechts vier procent of zelfs minder. De twee belangrijkste, staten waar in Roosevelt over een meerderheid van 52 en 55 procent beschikt, zijn New York en Pennsylvania. De Amerikaansche vloot in het Verre Oosten Vice-admiraal Hart, de opperbevelhebber van de Aziatische vloot der Ver. Staten, heeft bekend gemaakt, dat alle familieleden van het Amerikaansche vlooépersoneel in het Verre Oosten zoo spoedig mogelijk op kosten van de marineleiding naar huis ge zonden moeten worden. Men raamt, dat ongeveer duizend personen onder dezen maatregel vallen, n l. alle familieleden van vlootpersoneel op de Philippijnen, in China en in Japan. Vijf dooden. Het gewone verkeersvliegtuig van de lijn BelgradoAgram is gistermiddag tegen vier uur na een tusschenlanding op het vlieg veld Boravo bij Esseg (Osijek) neergestort. De oorzaak is onbekend. Drie passagiers en de bemanning van twee personen zijn om gekomen. Zeven passagiers zijn zwaar ge wond.. Dit is het tweede ongeluk, dat de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij Aero- put in korten tijd treft. Bouwden onze voorouders reeds schuilkelders? Een groote wijnkelder in Arnhem's binnenstad is tot toevluchtsoord bij luchtaanvallen ingericht, omdat tengevolge van het drukke voetgangersverkeer ter plaatse geen schuilloopgraven gebouwd kunnen (Foto Pax-Holland) Ean goed Hollander is in deze dagen extra zuinig met zijn schoenen Zool beslag wordt weer veelvuldig toegepast (Foto Pax-Holland) Ontzaglijke schade. Naar bevestigd wordt door te Vichy ont vangen berichten, hebben de overstroomin- gen ook in Roussillon ontzaglijke schade veroorzaakt. De bewoners van Prats, die er na drie uur van bovenmenschelijke in spanning in slaagden Ceret te bereiken, verklaarden, "dat de verwoestingen als ge volg van de overstrooming daar even schrikbarend zijn als in de overige gebie den. Bergstortingen en geweldige aardver schuivingen vielen voor. De gehuchten La Forge, Houstalets en Banat zijn verdwe nen. Te Tech heeft, de vloed de fabrieken, het raadhuis, de school, de kerk en huizen weggespoeld. Dertien menschlevens zijn er aan ten offer gevallen. De inwoners "lucht ten de bergen in. De tuinen, landerijen en boomgaarden zijn bedolven. De ravitaillee- ring van de geheele streek dreigt moeilijk te worden. Onophoudelijk worden pogingen gedaan om de verkeerswegen te herstellen, het puin en de ruïnes op te ruimen en de slachtoffers op te sporen, vooral van de plaatsjes Amelie les Bains en Palalda. Te Elne, Montesguieux, St. Genïs en Ortaff zijn de lijken van 24 vermisten geïdentifi ceerd. Er zijn nog vijf lijken uit het water ge haald. Het telefoonverkeer tusschen Prats en Amelie-les-Bains is hersteld. Voortaan strenge tucht in het Sovjetleger In het militaire orgaan „Krasnaja Swesda" wijdt de voorzitter van het hoogste militaire gerechtshof, Ulrich, een artikel aan de ver ordening over de discipline in het roode le ger, die onlangs is uitgevaardigd door maar schalk Timosjenko. De nieuwe discipline, aldus Ulrich, is veel strenger dan die van 1923. Zij gaat uit van de gedachte der onvoorwaardelijke gehoor zaamheid aan alle bevelen van superieuren. Voor de handhaving der tucht beschikt men over grootere bevoegdheden. Zoo kon een su perieur tot dusverre tegen vergrijpen tegen de tucht slechts in oorlogstijd met wapen geweld optreden. Nu wordt dit recht van wa- pengebruik in bepaalde gevallen aanzienlijk uitgebreid. De ondergeschikte mag niet dis cussieeren over de bevelen van zijn chef. Straffen wegens vergrijpen tegen de discipli ne moeten in het algemeen onmiddellijk ge boet worden en het inbrengen van beden kingen naar aanleiding van te strenge straf fen is verboden. Geen meeningsverschlllen. Van deskundige economische zijde ver neemt het D.N B., dat de Duitsch-Russische handelsbetrekkingen zich op een voor bei de partijen bevredigende wijze ontwikke len. De' geruchten over meeningsverschil- len op het terein der handelspolitiek, die in den laatsten tijd door de Engelsche pro paganda zijn verspreid, missen eiken grond slag. Zoowel voor Duitschland als voor Rusland, biedt de wederzijdsche handel aanzienlijke voordeelen wegens de groote aanvullingsmogelijkheden. Tot de goederen, dre Duitschland tot dus verre van de Sovjet-Unie heeft betrokken, behooren o.a. graan, peulvruchten, petro leum, enz. Duitschland heeft krachtens de handels overeenkomst aan de Sovjet-Unie de meest verschillende producten - der Duitsche nij verheid geleverd, zooals machines. Men kan verwachten, dat de handelsbe trekkingen tusschen beide groote mogend heden nog sterker zullen worden. Vanavond gaat de verduistering in om n duurt tot morgenochtend 8 21 uur Enkele zwaargewonden en groo te schade. De hevigste aardschok, welke de Roemeen* sche hoofdstad sinds jaTen gevoeld heeft, heeft gisteren Boekarest op zijn grondves- ten doen schudden. De schok begon tegen 8.40 uur en duurde één tot twee minuten. De gevels der huizen en de plafonds scheur den, meubels vielen om en vensterruiten sprongen. In verschillende stadsdeelen wer den de telefoonverbindingen en de electri- sche geleidingen gestoord. Het tramverkeer in de binnenstad lag een half uur stil. United Press vernam van het observato rium te Boekarest, dat het epicentrum van de aardbeving zich klaarblijkelijk in Roeme nië zelf bevonden heeft. De seismografen we zen na de eerste twee hevige schokken nog een reeks kleine trillingen aan. Verschrikt renden de bewoners van de stad de straat op. Sommigen zochten dek king onder poorten ën gewelven. Er is nog niet officieel bekend gemaakt of er persoon lijke ongelukken zijn voorgekomen. Bijzonderheden. De United Press-correspondent telegrafeer de nog de volgende bijzonderheden: Van het dak van mijn huis vielen vele pan nen, in een der muren ontstond een scheur. Voor mijn venster staande, zag ik doodelijk verschrikte menschen gillend door de straat rennen; met hun gegil vermengde zich het blaffen van honden en het hinnikeh van paarden. De twee hevigste schokken kwamen zes seconden na elkaar. Ik lag nog in bed. Van een plank boven mijn hoofd daalde een regen van boeken en bussen op mij neer. Naar het observatorium van Boekarest nog nader mededeelde, was de sterkte van de aardbeving gelegen tusschen de waardee- rin^en 6 en 7, wat voor deze streek buiten gewoon zwaar is. Het valt te vreezen, -dat vooral de oude wijken der stad door de aard beving te lijden hebben gehad; de lichtge bouwde huizen in die buurten schijnen aan merkelijke schade opgeloopen te hebben. Slachtoffers in Moldavië. Volgens de berichten, die uit verscheidene deelen van het land worden ontvangen, heeft de' aardschok, vooral in Moldavië aanzienlijke gevolgen gehad. In verschei dene gebieden zijn de telefoonleidingen ver broken. In Buzau en Jassy zijn kerken en verschei dene huizen ingestort. In Barlad stortte het gymnasium en het postkantoor in, terwijl in Vaslui eveneens het «postkantoor werd ver nield. Naar gemeld wordt, is in verschei dene andere steden een soortgelijke schade aangericht. In Braila werden twee havenarbeiders zwaar gewond door goederen, die tijdens de aardbeving uit de hijschkraaninstallatie op het haventerrein vielen. Geheime documenten bij autobofsing gevonden Voormalige Poolsche ambassdde te Boekarest een spionnagccen- trum? In een auto, die gistermorgen de voormali ge Poolsche ambassade te Boekarest verliet en kort daarna een aanrijding had, vond men bij het onderzoek een reeks belastende documenten. Dit onderzoek is nog niet beëindigd, even min als de verhooren van de Polen, die ge arresteerd zijn wegens deelneming aan het Engelsche sabotageplan in het petroleumge- bied en onder wie zich eveneens leden van de voormalige Poolsche ambassade bevin den. De zekerheid schijnt steeds grooter.dat de zoogenaamde Poolsche ambassade te de zer stede zich tot een uiterst actieve Engel sche spionnagecentrale ontwikkeld heeft. Mr. Rost van Tonniugen uit de journalistiek? In verband met andere benoeming. Tot hoofd van de afdeeling Vorming" van het N.S.B.-hoofdkwartier is, als opvolger van den huidigen procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Gravenhage, mr. dr. R. van Genechten, benoemd mr. M. M. Rost van, Tonnigen, lid der Tweede Kamer, com missaris voor de S.D.A.P. In verband met deze benoeming zal mr. Rost van Tonningen, die hoofdredacteur is van het „Nationaal Dagblad", rte™ functie waarschijnlijk neerleggen.

Schager Courant | 1940 | | pagina 1